Denní souhrn zpráv Zprávy

07-09-2010

Novým ombudsmanem bude bývalý ústavní soudce Varvařovský

Novým ombudsmanem, nástupcem zesnulého Otakara Motejla, byl podle očekávání zvolen bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Měl podporu koaličních poslanců, kteří ve sněmovně disponují pohodlnou většinou, dostatek hlasů získal ale až ve druhém kole tajné volby. Funkce veřejného ochránce práv se ujme složením slibu do rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, ze zákona na to má deset dní. Podle Varvařovského to bude patrně až příští týden. Varvařovský ve druhém kole získal 98 hlasů ze 181 možných, jeho protikandidát John Bok pak 22 hlasů. Oznámil to předseda sněmovní volební komise Jan Vidím (ODS) s tím, že také ve druhém kole část členů dolní komory své hlasovací lístky neodevzdala. "Tak vám teda pěkně děkuju," řekl poslancům po oznámení výsledků volby Varvařovský. Slíbil, že funkci bude vykonávat tak, jako pracoval u Ústavního soudu a po vzoru konzulů z antického Říma udělá vše, co bude moci.

Motejlova nástupce navrhl Senát, kde ho nominovaly Alena Venhodová z klubu ODS a Jana Juřenčáková z Klubu TOP 09 a Starostové. Boka na ombudsmana opětovně navrhoval prezident Václav Klaus, při červencovém neúspěšném pokusu sněmovny o výběr veřejného ochránce práv se občanský aktivista do finále nedostal. Následně se neúspěšně pokusil u Ústavního soudu zvrátit červencovou volbu, protestoval hlavně proti tehdejší nominaci předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové.

Klaus ve sněmovně kritizoval ÚS, vyzval k reformě financí

Sněmovna by podle prezidenta Václava Klause měla změnit postavení Ústavního soudu tak, aby si nemohl nekontrolovaně přisvojovat moc a zasahovat do suverenity parlamentu. Prezident to řekl v projevu k poslancům. Ve sněmovně vystoupil po sedmi letech. Klaus nově zvolené poslance také varoval před "mechanickým přebíráním" legislativy Evropské unie a vyzval je, aby nepromarnili šanci uskutečnit reformu veřejných financí. Atmosféra v dolní komoře se podle prezidenta oproti minulému volebnímu období zlepšila. Zvažuje proto, že do sněmovny bude chodit pravidelněji. Nejostřeji se Klaus v projevu opřel do Ústavního soudu. Znovu mu vyčetl, že loni zrušil zákon, kterým chtěl parlament dospět k předčasným volbám. Podle Klause nebylo rozhodnutí soudu politicky neutrální a poškodilo českou demokracii. Trend, podle nějž si "různá soudní tělesa pro sebe uzurpují větší díl moci, než jim přísluší" je podle Klause pro demokracii ničivý a parlament by měl bránit své postavení suveréna v demokratickém státě. Ústavní soudci se ke kritice nechtěli vyjadřovat s tím, že soud zásadně nekomentuje politická prohlášení. Část poslanců se s prezidentovým názorem na ÚS neztotožnila, byť jeho projev hodnotili většinou kladně. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) vláda nyní neuvažuje o tom, že by měnila postavení ÚS, ačkoliv se právnická obec neshoduje na tom, zda soud loni nepřekročil své pravomoci. Klaus kritizoval i způsob, kterým se evropská legislativa někdy promítá do českého právního řádu.

Za pozitivní prezident považuje jasné rozložení sil ve sněmovně, kde po volbách získala pohodlnou většinu koalice ODS, TOP 09 a VV. Reformy směřující ke snížení deficitu veřejných financí díky tomu mají větší šanci uspět než kdykoliv dříve, míní Klaus. Nezbytné škrty by podle něj ale vláda neměla interpretovat jako hluboké reformy, protože lidé pak už skutečným reformám neuvěří. V asi dvacetiminutovém projevu k poslancům se prezident také vyslovil pro kultivovanější a vyzrálejší podobu ideového politického soupeření. Po letošních volbách podle něj byla překreslena politická mapa a nastaly překvapivé změny. Věří ale, že jak nové složení sněmovny, tak změny ve vedení hlavních politických stran povedou ke kulturnější a pozitivnější tváři české politické scény.

Kocáb podmínil rezignaci termínem jmenování svého nástupce

Vládní zmocněnec Michael Kocáb nabídl vládě svou rezignaci, odejít ale chce až ke dni jmenování svého nástupce, chce tak zabezpečit agendu. Jedná se podle něj o standardní postup při všech personálních změnách na významných pozicích v rámci státní správy. Nabídku prý podal "prostřednictvím předsedy vlády Petra Nečase". V tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK, uvedl, že rozhodnutí odejít až po jmenování nového zmocněnce odůvodnil "nutností zabezpečení plynulého předání věcné agendy zmocněnce pro lidská práva a všech poradních orgánů, které má v gesci". Nečas se s Kocábem dostal do sporu před týdnem, když premiér oznámil, že dostal od zmocněnce rezignaci a přijal ji. Kocáb to vzápětí dementoval. Později uvedl, že netrvá na svém dalším působení ve Strakově akademii, post chce ale opustit, až bude mít komu agendu předat. Stěžoval si také, že po ustavení kabinetu nikdo z nové vlády neprojevil zájem o práci jeho týmu. Nečas po středeční slovní přestřelce přes média uvedl, že už Kocába nechce ani vidět, v případě, že nerezignuje, požádá o jeho odvolání vládu.

Nečas a odbory se neshodli na změně platových tarifů

Premiér Petr Nečas (ODS) a odbory se nedohodli na změně platových tarifů, jak je navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Jednání budou pokračovat. Odboráři podají vlastní návrh, chtějí zachovat současný systém tabulek. Novinářům to po debatě mezi zástupci vlády a odborů řekli Nečas a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Zaměstnanci ve veřejné sféře by měli podle ministerské předlohy jedinou tabulku. Zrušil by se růst základní mzdy podle odpracované praxe, byl by ale větší prostor pro osobní příplatky. Odbory proti tomu ostře protestují a chystají demonstraci. Uskuteční se 21. září v Praze.

O návrhu bude jednat podle Nečase ve středu vláda, debatu ale neuzavře. Další jednání budou na úrovni odborníků a v tripartitě, uvedl. Návrh ministerstva je pro Nečase jedno z přijatelných řešení k naplnění plánu vlády snížit příští rok objem peněz na mzdy ve veřejné správě o desetinu. Od toho podle Nečase kabinet neustoupí. "O tom, o čem jednáme, je způsob krácení," zdůraznil premiér. Zavadil ale zpochybnil Nečasovo tvrzení, že by platy neklesly v součtu tarifů a nadtarifních složek o více než desetinu. "Domníváme se, že nenárokové složky by nebyly vypláceny," řekl Zavadil a zmínil pokles až o 40 procent. "Není důvod si to myslet," oponoval mu před novináři Nečas.

NERV souhlasí s vládou nezvyšovat celkové daňové zatížení

Národní ekonomická rada vlády (NERV) souhlasí s vládním přístupem nezvyšovat celkové daňové zatížení, uvedl po jednání NERV premiér Petr Nečas. Podle něj by případné změny v daních měly měnit pouze strukturu daňové kvóty, ne její výši. To by znamenalo změny v nepřímých daních, tedy DPH a spotřebních daních. Složená daňová kvóta je poměr výnosu daní, cel a pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení k HDP. Zároveň by se měly snížit odvody na sociální pojištění, dodal premiér. "Jsme jedna ze čtyř zemí z nejvyššími odvody na sociální pojištění v EU," uvedl Nečas. NERV začal podle Nečase pracovat na koncepčních změnách ve veřejných financích. S tím souvisí přijetí zákona o rozpočtové kázni, vznik národní rozpočtové rady a lepší transparentnosti veřejných financí. Vládní poradci již podle Nečase také vypracovali model školného a s tím souvisejících půjček. Dále navrhli, jak se vypořádat s růstem cen elektrické energie.

ODS navrhuje, aby každý nezaměstnaný dostal do měsíce práci

Maximálně do měsíce od počátku registrace na úřadu práce dostane každý nezaměstnaný nabídku práce na plnou pracovní dobu, tedy na osm hodin denně. Práce by měla být buď ve formě rekvalifikace, dalšího vzdělávání nebo veřejně prospěšných prací. Pokud to odmítne, bude z evidence vyřazený. Počítá s tím návrh ODS, o němž informoval předseda ODS a premiér Petr Nečas. Příslušné právní úpravy by měly být hotové v průběhu prvního pololetí příštího roku "Rozdíl mezi počtem lidí evidovaných na úřadech práce a lidí, kteří podle výběrového řízení Českého statistického úřadu chtějí skutečně pracovat, bývá 120 až 150 tisíc," řekl Nečas. Řada lidí je podle něj v evidenci pouze proto, aby měla přístup k sociálním dávkám a současně mohla pracovat načerno. Návrh ODS sklidil poměrně kladnou odezvu na straně odborů. "Pokud tyto návrhy směřují k tomu, aby stát vyvinul úsilí pro to, aby lidé měli kontakt s prací a mohli se lépe zapojit do pracovního procesu, tak to bude jenom dobře," řekl ČTK místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl. Forma dalšího vzdělávání či rekvalifikací je podle něj přínosná. Trochu na rozpacích byl v případě veřejných prací. Nabídka v této oblasti by měla podle něj respektovat vzdělání a dosavadní pracovní zkušenosti uchazeče o zaměstnání. Podle stínového ministra práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeňka Škromacha návrh opět dokazuje nekoncepčnost politiky ODS a potažmo i celé vlády v oblasti práce a sociálních věcí. "V době současné ekonomické situace, kdy zde máme poměrně vysokou míru nezaměstnanosti, a kdy o práci bohužel přišli i slušní a zkušení pracovníci, kteří nyní prostě práci nemohou najít, to není cesta ke zvýšení konkurenceschopnosti České republiky, ale cesta do pekel," uvedl pro ČTK Škromach. Dodal, že nezaměstnaní nebudou mít díky nucené práci čas na hledání nového zaměstnání.

ODS kromě toho navrhuje další úpravy v oblasti sociálních dávek. Daleko více chce jejich výši vázat na aktivitu lidí, kteří je pobírají. "Budeme prosazovat, aby se více rozevřely nůžky mezi existenčním a životním minimem," řekl Nečas. Člověk, který neodpracuje minimální požadovaný počet 20 hodin měsíčně, by tak mohl dostat třetinu nebo polovinu existenčního minima. Ten, kdo odpracuje více hodin, by naopak dostal větší částku. ODS také počítá s tím, že by se rozšířila nehotovostní výplata sociálních dávek, pokud bude nutné chránit zájmy dětí, například když jsou rodiče alkoholici nebo gambleři. ODS chce také prosadit, aby sociální dávky byly kráceny například o dluh na nájemném. "Chceme také snížit podporu v nezaměstnanosti u toho, kdo je v evidenci ze svého dobrovolného rozhodnutí," řekl Nečas. Popřel ovšem, že by podpora měla být odebírána úplně. Plné odebrání této dávky by prý podle odborníků podvázalo pracovní trh a omezilo ochotu lidí měnit pracovní místa.

Zbrojař Háva podpořil Kalouska: Vondra prý preferoval zbrojovky z USA

Někdejší šéf zbrojařské firmy Omnipol Richard Háva uvedl, že nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) preferoval výrobce zbraní ze zámoří. Vondra to v reakci pro ČTK zcela odmítl. V prohlášení, které poskytl ČTK, Háva uvádí, že od Vondry nyní očekává zřízení nového systému nákupů, který bude výrazně podporovat domácí výrobce zbrojní techniky. Háva tak nyní veřejně podpořil svého dlouholetého známého a nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v jeho sporu s ministrem obrany. "Na ministerstvu obrany jsem nikdy v minulosti nepracoval a na rozdíl od firem, které pan Háva v minulosti vedl nebo je s nimi spojen, jsem nikdy žádný zbrojní kontrakt nedělal. Žádnou americkou zbrojní firmu jsem nikdy nereprezentoval. Jsou to všechno účelová obvinění, která mají jediný cíl: zabránit, abych pokračoval v reformách při nákupu vojenského materiálu a omezil roli prostředníků, kteří tyto nákupy prodražují," sdělil ČTK Vondra.

Kalousek se s Vondrou v posledních dnech přes média napadají v souvislosti s neprůhlednými zakázkami na ministerstvu obrany. Kalousek, čelící kritice, že jako svého náměstka zaměstnal exministra obrany Martina Bartáka, naznačil, že Vondra před lety lobboval ve prospěch americké firmy General Dynamics, která vlastní rakouského výrobce transportérů Pandur. Vondra kontroval prohlášením, že Kalousek právě kvůli Hávovi brání jeho snaze změnit zákon a umožnit ministerstvu nákupy bez prostředníků, jako je právě Omnipol. Háva ve svém textu ale zdůrazňuje, že se už "několik let věnuje obchodním aktivitám v jiných oblastech, než je obchod s vojenským materiálem" a nevlastní žádné akcie Omnipolu.

Země OECD dávají na školství 6,2 procenta HDP, ČR 4,6 procenta

Zatímco vyspělé země dávají na vzdělání průměrně 6,2 procenta svého HDP, Česká republika dává jen 4,6 procenta. Vyplývá to ze srovnávací zprávy Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou zveřejnilo ministerstvo školství. Co se týká celkových výdajů na jednoho žáka a studenta, je Česká republika téměř na konci tabulky. Statistiky však pracují s daty z roku 2007. "Země OECD vydají v průměru 13,3 procenta svých veřejných výdajů na vzdělávání, země Evropské unie 12,1 procenta a Česká republika 9,9 procenta," sdělila novinářům Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), který ročenku se statistikami vydal. "Výdaje na vzdělávání rostou v jiných zemích rychleji," potvrdila ČTK Kleňhová. S tím souvisí také platy učitelů, které jsou v České republice zhruba poloviční oproti jejich zahraničním kolegům a ve státech OECD patří k nejnižším.

Cizinci v zemích EU představují 6,4 procenta obyvatel, v ČR méně

Na počátku loňského roku v 27 zemích Evropské unie žilo zhruba 32 milionů cizinců, z toho 12 milionů tvořili občané jiné členské země EU. Cizinci podle údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) představovali 6,4 procenta obyvatelstva zhruba půlmiliardové unie. Zastoupení cizinců v jednotlivých unijních zemích se výrazně liší. Zatímco třeba v Polsku, Rumunsku, Bulharsku či na Slovensku představují méně než jedno procento populace, v jedné z nejmenších zemí bloku - Lucembursku - je to 44 procent.

V České republice Eurostat zaregistroval přibližně 408.000 cizinců, což představuje 3,9 procenta obyvatel. Na Slovensku, které má zhruba o polovinu méně obyvatel, než ČR, bylo 53.000 lidí ze zahraničí. Více než třetina cizinců žijících v zemích EU pochází z ostatních států 27členného bloku. Cizinci v unii jsou podle zjištění expertů výrazně mladší, než kolik představuje průměr domácího obyvatelstva.

Firmy chtějí ve 4. čtvrtletí spíše propouštět

Tuzemské podniky očekávají, že ve čtvrtém čtvrtletí budou zaměstnance více propouštět, než nabírat nové. Propouštění očekávají zaměstnavatelé ve čtyřech z deseti sledovaných odvětví. Vyplývá to z výsledků studie Manpower Index trhu práce. Průzkum se uskutečnil mezi 753 českými firmami. V předchozím čtvrtletí podniky očekávali mírný nárůst náboru zaměstnanců. Přijímání nových lidí plánuje na čtvrté čtvrtletí celkově šest procent podniků. Osm procent naopak počítá se snížením počtu zaměstnanců. Celkem 84 procent společností v průzkumu uvedlo, že počet pracujících ponechá beze změny.

Průzkum ukázal velké výkyvy mezi obory, kde podniky očekávají propouštění nebo nábor nových lidí. "Manpower Index trhu práce je sice mírně negativní, ale je to dáno především značně negativním odhadem v sektoru ubytování a stravování a dále v zemědělství, stavebnictví a segmentu maloobchodu a velkoobchodu," uvedla generální ředitelka Manpower Česká republika Jaroslava Rezlerová. Naopak pět odvětví hodlá nové zaměstnance nabírat. Výrazný nárůst zaměstnanců plánují např. odvětví financí, pojištění, nemovitostí atd.

Lidé od středy začnou za povolení cest do USA platit 14 dolarů

Turisté směřující do USA začnou od středy hradit poplatek za elektronickou registraci do systému ESTA, v němž Američané cesty zájemcům povolují či zamítají. Budou muset nově za vyřízení cesty do USA platit 14 dolarů (asi 266 korun). Cestovní režim, který v roce 2008 nahradil víza, byl dosud zdarma a pro jeho využití je nutné mít biometrický pas. Zavedení poplatku se týká všech zemí, které mají s USA bezvízový styk.

Soud zbavil funkce soudce Kučeru kvůli kauze Čunek

Pražský vrchní soud zbavil místopředsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Kučeru funkce soudce. Uznal ho vinným z ovlivňování vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a někdejšího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kárnou žalobu na Kučeru podala jeho nadřízená, šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová. Kučera trvá na své nevinně a proti verdiktu se odvolal. Protože má jeho odvolání odkladný účinek, zatím ve funkci zůstává. Jeho případem se bude muset zabývat kárný senát Nejvyššího soudu. Podle Brožové i Kučery by mohl stihnout kauzu projednat ještě před tím, než na konci roku bude muset Kučera kvůli věku v justici skončit. Pokud by se pravomocný rozsudek nestihl, řízení by bylo zastaveno.

Důvodem kárné žaloby byly tři Kučerovy schůzky s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v únoru a květnu 2007, kterých se účastnil také exministr spravedlnosti Pavel Němec a ve dvou případech nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na setkáních se Kučera podle Brožové údajně ptal na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadoval po Andělové, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům". Kučera trvá na tom, že podobných schůzek jako s Andělovou měl desítky. O Čunkovi se na nich mluvilo stejně jako o dalších tématech. Větu, která měla zaznít na posledním setkání, podle svých slov nepronesl. "Jestli to někdo slyšel, tak to slyšela velmi nepřesně jedna osoba," uvedl.

Projekt České kořeny je sondou do života Čechů v zahraničí

Do prostředí českých rodin žijících v zahraničí zavádí dokumentární projekt České kořeny. Dva šedesátiminutové dokumenty scenáristy a kameramana Toma Kubáka v krátkých profilech mapují život rodin českých emigrantů ve Švédsku a ve Švýcarsku, autorský tým uvažuje o dalších pokračováních v Kanadě a Izraeli. Promítání prvního dílu České kořeny ve Švédsku spojené s besedou se uskuteční 9. září v Českém centru Praha. Na konferenci Krajané a kultura v Praze to sdělila členka autorského týmu Martina Fialková. Dokumentární cyklus České kořeny má být mozaikou životních příběhů Čechů v zahraničí. Přináší vyprávění několika osobností o jejich životě i aktivitách české komunity. Mluvené slovo doprovází záběry z rodinného prostředí i pohled na zajímavá místa v regionu, kde krajané žijí.

Cyklus nabízí portréty známějších i zdánlivě obyčejných lidí. Představí se v nich například klavírní virtuos Robert Kolínský, který se v roce 1970 narodil českým rodičům, kteří emigrovali do Švýcarska dva roky dříve, nebo významná osobnost českého skautingu ve Švýcarsku Dana Guthová-Seidlová. Ve švédském díle se zase diváci seznámí s významným vědcem Vratislavem Langerem či houslovým virtuosem Jaroslavem Šonským.

Při opravě Klementina objevili památkáři staré fresky

Oprava Klementina v Praze přinesla nečekané objevy. Ve spojovací chodbě křídla u Platnéřské ulice památkáři odkryli vzácné malby z období přelomu baroka a klasicismu. Při podzemních výkopech pak archeologové objevili unikátní odvodňovací žlab, řekl ČTK ředitel odboru investičního rozvoje Národní knihovny (NK) Martin Vácha. Objev nástropních historických fresek s biblickými motivy památkáři při této fázi opravy nečekali. "Je to příjemné překvapení," řekl ČTK Milan Šindler z Národního památkového ústavu, který na práce dohlíží. Malby podle něj pochází z doby stavby tohoto křídla areálu, pravděpodobně tedy z 18. století. Kdo je jejich autorem, památkáři zatím nevědí. Prohledávají proto archivy a hledají záznamy o malířích, kteří se na výzdobě Klementina podíleli. Podle Šindlera některé detaily poukazují na to, že jde o velmi kvalitní dílo. V současné době je odkryta pouze část maleb, další je pravděpodobně v části chodby, která bude opravována v následující etapě. Celková délka fresek by tak mohla dosáhnout 30 až 40 metrů.

Překvapení na vědce čekalo i pod povrchem při kopání nové šachty. Objevit se podařilo zbytky žlabu na odvod dešťové vody. Podle Šindlera pocházel z původních domů, které stály na místě Klementina. Kamenné bloky byly ze země vyjmuty a Národní knihovna je s dalšími exponáty plánuje vystavit ve zvláštní expozici. Rekonstrukce Klementina začala letos na jaře, potrvá do konce roku a bude stát asi 200 milionů korun. Opraveny při ni budou prostory, ve kterých bude v budoucnu sídlit vedení knihovny, budou tam i další kanceláře nebo zasedací místnosti. V podkroví pak budou depozitáře. Navazovat na ni budou další etapy, za celkovou opravu barokní památky Národní knihovna zaplatí asi dvě miliardy korun. Současně chce NK dostavět depozitář v Hostivaři. Ve dvou etapách bude rozšířen tak, aby knihovně kapacitně stačil na dalších asi 50 let.

Sport

Čeští fotbalisté do 21 let porazili v posledním utkání základní fáze kvalifikace o postup na mistrovství Evropy Island hladce 3:1 a bez porážky vyhráli svoji skupinu. "Lvíčata" nasměroval v Jablonci k vítězství v úvodní půli Vácha, po pauze přidali další góly Pekhart s Kovaříkem. Češi si díky triumfu ve skupině definitivně zajistili před pátečním losem říjnové baráže o účast na šampionátu místo mezi sedmi nasazenými týmy.

Počasí ve středu

Zataženo, místy slabý déšť, teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

07-09-2010