Denní souhrn zpráv Zprávy

30-08-2010

Premiér Nečas chce dbát prosazování ekonomických zájmů Česka v zahraničí

Pro zahraniční politiku Česka jsou klíčové euroatlantická vazba, aktivita státu v EU a NATO. Premiér Petr Nečas (ODS) na pondělní schůzce s českými velvyslanci také zdůraznil, že chce dbát na prosazování ekonomických zájmů země a navázat na prosazování lidských práv ve světě. Diplomatům, se kterými se poprvé sešel v nové roli ministerského předsedy, řekl, že bude zřejmě nejméně cestujícím premiérem, protože bude klást důraz na domácí reformy. Neznamená to ale podle něj, že evropská a zahraniční politika nebude v popředí. "Zahraniční politika musí být konzistentní, Česká republika musí být čitelný a spolehlivý partner," uvedl Nečas. Je podle něj nutné také si uvědomit, že evropská politika není zahraniční politikou, ale záležitostí vnitřních témat státu. Čeští velvyslanci se sešli v Černínském paláci v Praze na pravidelné výroční diplomatické poradě, kterou otevřel staronový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Porada potrvá až do pátku, ve středu velvyslance přijme prezident Václav Klaus. Je pravděpodobné, že tématem jednání budou také vládní úsporná opatření ve veřejné správě, která se v diplomacii projeví mimo jiné ohlášeným zrušením pěti velvyslanectví a jednoho generálního konzulátu.

Důvěra v EU klesá i v Česku

Evropané ztrácejí důvěru v Evropskou unii, ukázal nový průzkum Eurobarometr. Tento trend se podle jeho výsledků nevyhnul ani Česku a Slovensku. V Česku na dotaz, zda je členství v bloku pro ČR prospěšné, kladně odpovědělo jen 31 procent dotázaných, zatímco před půl rokem to bylo 40 procent. Na Slovensku to bylo 59 procent (pokles o devět procent). Za změnami postojů je do jisté míry možné hledat i dopady současné hospodářské krize. Sklon důvěřovat Evropské unii má podle průzkumu provedeného počátkem května 42 procent Evropanů. To představuje pokles o šest procent oproti stejnému měření, které statistici provedli o půl roku dříve. V Česku se počet lidí, kteří v EU mají důvěru, propadl o devět procent. I přesto ale ČR díky 50 procentům "důvěřivých" figuruje nad unijním průměrem 42 procent. Počet Slováků věřících EU klesl o šest procentních bodů na 65 procent. To je nicméně druhé nejvyšší číslo z celé unie hned po Estonsku, v němž bloku důvěřuje 68 procent dotázaných. I přesto výsledky ukazují, že důvěra v EU a její instituce je u Evropanů větší, než je tomu v případě národních parlamentů. Zákonodárné sbory totiž mají důvěru v průměru jen asi tří lidí z deseti.

Prezident Klaus: Lotyšsko dává dobrý příklad, jak se vyrovnat s krizí

Česká republika oceňuje způsob, jakým se Lotyšsko vyrovnalo s těžkou hospodářskou krizí, která zemi postihla především v loňském roce. Prezident Václav Klaus to řekl po pondělním pražském jednání se svým lotyšským protějškem Valdisem Zatlersem. Oba zdůraznili, že Česko a Lotyšsko mají v současnosti velmi dobré a intenzivní vztahy. "Jsme rádi, že slyšíme zprávy o postkrizovém vývoji Lotyšska. Vidíme, že poslední ekonomická čísla mají už znaménko plus, nikoliv minus," řekl Klaus. Česká veřejnost podle něj velmi oceňuje, jak se pobaltská země uměla vyrovnat s těžkou krizí. "Myslím, že v tomto smyslu by Lotyši mohli být příkladem pro celou řadu jiných evropských zemí, které se s tím tak dobře vyrovnat neuměly," poznamenal.

Václav Klaus se zřejmě chystá oslovit poslance s projevem o směřování ČR

Prezident Václav Klaus se chystá vystoupit v úterý 7. září v Poslanecké sněmovně s projevem o směřování země. Uvedly to webové stránky týdeníku Reflex. Mluvčí hlavy státu Radim Ochvat informaci potvrdil. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová svolala na příští úterý mimořádnou schůzi dolní parlamentní komory. Poslanci na ní budou opakovaně volit nového veřejného ochránce práv a projednají i novelu zákona o veřejných zakázkách, která brání některým akciovým společnostem ucházet se o tyto zakázky. "Prezident republiky připravuje skutečně na příští týden projev pro Poslaneckou sněmovnu, ale žádné podrobnosti k obsahu vystoupení vám zatím neřeknu," citují stránky Reflexu prezidentova tajemníka Ladislava Jakla. Vystoupení prezidenta bude podle všechno netradiční politickou událostí, protože naposledy v Poslanecké sněmovně promluvil v říjnu 2003, ještě před vstupem do Evropské unie, připomíná Reflex.

Novou vizi armády připraví tým vedený exministrem Šedivým

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ustavil patnáctičlennou skupinu, která má připravit takzvanou bílou knihu, tedy vizi vývoje armády v příštích 10 až 15 letech. Tým povede někdejší ministr obrany a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. Kromě vojáků jsou v něm i zástupci nevládních organizací jako Transparency International a Člověk v tísni. Dokument by měl být hotov příští rok na jaře a první změny by měly začít v roce 2012, uvedl ministr. "Mnozí lidé už jsou, pokud jde o armádu a ty opakované pokusy reformovat, poněkud unaveni," připustil Vondra. Cílem vize je podle něj nalézt rovnováhu mezi ambicemi armády a jejími úkoly danými ústavou. Armáda ale za dva roky přišla z rozpočtu o 12,5 miliardy korun. "S tím musí být konec, dál to nejde. Proto také chci, aby byla k dispozici střednědobá vize," uvedl ministr. Vondra řekl, že právě v armádě je střednědobé a dlouhodobé plánování zásadní a bez vize se plánuje hůře. "Vláda tyto koncepční kroky bere vážně a má sílu, aby je prosadila," poznamenal ministr obrany. Do konzultací však chce zapojit i představitele opozice a také odborné i laické veřejnosti.

Ministr obrany nevidí důvod k demonstraci vojáků kvůli šetření

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nevidí žádný důvod k tomu, aby vojáci demonstrovali proti chystaným finančním úsporám v rozpočtu armády. Řekl to na pondělní tiskové konferenci konané na ministerstvu obrany. Někteří příslušníci armády se plánují připojit k zářijové demonstraci vojáků a hasičů, namířené proti rozpočtovým škrtům vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Na internetu zároveň vznikla petice proti plánovanému snížení platu a přídavku na bydlení vojáků z povolání, pod níž jsou dosud podepsány asi 2000 lidí. "Nevidím žádný důvod k tomu, aby vojáci demonstrovali. Já i celé vedení tohoto resortu děláme všechny kroky pro to, abychom pro vojáky našli co nejlepší řešení, aby nenastala destabilizace v ozbrojených silách a aby nedošlo k nějakým hromadným odchodům," řekl ministr Vondra. Pokud se bude v resortu propouštět, bude se to týkat úředníků, dodal ministr. Obrana musí v příštím roce stejně jako ostatní resorty ušetřit deset procent na platech, stejnou částku na provozních a pět procent na investičních výdajích. Průměrná mzda vojáka je v letošním roce 24.676 korun, průměrná mzda v Česku byla v prvním čtvrtletí letošního roku 22.748 korun.

Banky jsou podle nových testů ČNB nadále odolné vůči rizikům

Tuzemský bankovní sektor by podle aktuálních zátěžových testů ČNB nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky a finančního sektoru. ČNB o tom informovala na internetu. Ve všech scénářích možného vývoje by si bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou. Základní scénář v testech odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB. Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, postupný růst inflace k inflačnímu cíli, mírné zhodnocování měnového kurzu a stabilitu krátkodobých úrokových sazeb s jejich pozvolným růstem od druhé poloviny roku 2011. Zátěžový scénář Dluhová krize zachycuje kombinaci slabé ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí, tedy recese ve tvaru písmene W, s nepříznivým vývojem na finančních trzích. Scénář rovněž předpokládá krize na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU, která zapříčiní pokles hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zmíněným zemím o polovinu. "Tento scénář je považován za velmi extrémní a výrazně nepravděpodobný," uvedla ČNB.

Propouštění zasáhne pět až osm procent státních zaměstnanců

Premiér Petr Nečas (ODS) odhaduje, že propouštění kvůli úsporám se v příštím roce dotkne pěti až osmi procent zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou placeni ze státního rozpočtu. Předseda vlády by chtěl, aby v první řadě zasáhlo vedoucí pracovníky. Uvedl to v diskusním pořadu televize Prima. Nečas řekl, že při plánovaných desetiprocentních úsporách lze zaujmout dva krajní postoje: buď plošně všem úředníkům snížit plat o deset procent, nebo o deset procent snížit jejich početní stavy a u zbývajících zaměstnanců zachovat původní platovou úroveň. "Myslím si, že v drtivé většině resortů to bude mix těchto opatření. Ale... bude založen spíše na větším propouštění," prohlásil. Odmítl názor odborů, že by snížení platů úředníků či jejich propouštění destabilizovalo státní správu - bude prý na manažerských schopnostech ministrů a jejich týmů, aby si udrželi kvalitní lidi.

Vládní škrty mohou podle SPS připravit o práci desítky tisíc lidí

Pokud se uskuteční všechny plánované vládní škrty státních investic, hrozí kolaps českého stavebnictví. O práci mohou přijít až desítky tisíc lidí. Na pondělní tiskové konferenci to řekli představitelé Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Podle odhadu pražské Hospodářské komory může přijít o práci až 40.000 lidí z odvětví. "Neohlašujeme katastrofu, říkáme jen, jak by situace mohla dopadnout, když se nic neudělá," řekl generální ředitel SPS Miloslav Mašek. Ministerstva postupují podle svazu ve vztahu k veřejným investicím v příkrém rozporu s programovým prohlášením vlády Petra Nečase. Místo podpory investic se uskutečňují "chaotické škrty" bez ohledu na důsledky, tvrdí stavbaři. "Nesystémový přístup je hlavně v oblasti zastavování staveb, vynucování slev, zastavení programů na zateplování budov a podpory bydlení," uvedl prezident SPS Václav Matyáš. Stavařům vadí hlavně omezování peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury a ve Státním fondu rozvoje bydlení.

Jihomoravský kraj ovládnou s ČSSD lidovci

Jihomoravští sociální demokraté a lidovci podepsali v Brně novou krajskou koaliční smlouvu. Dohodli se v ní, že na příštím zasedání zastupitelstva zvolí novou krajskou radu, kde bude mít ČSSD šest a KDU-ČSL pět zástupců. Hejtmanem zůstane Michal Hašek (ČSSD), každá ze stran bude mít dva náměstky. Do června v kraji vládla koalice ČSSD s ODS. Občanští demokraté z ní odešli kvůli nesouhlasu s tím, že Hašek kumuluje funkce, stal se i poslancem. Koaliční smlouva obsahuje obsahuje i rozpis odpovědností jednotlivých radních. Hašek má jako hejtman na starosti rozpočet, investice, vnější vztahy a majetek. Jeho první náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL) dostal do kompetence školství, další náměstek Václav Božek (ČSSD) regionální rozvoj, cestovní ruch a vědu, náměstek Ivo Polák (ČSSD) životní prostředí, zemědělství a venkov a poslední z náměstků Václav Horák (KDU-ČSL) dopravu a energetiku. V bývalé koalici měl Hašek dva náměstky, Božka a Annu Procházkovou. Nově jejich počet narostl na čtyři.

Petr Nečas: Pražská ODS by měla co nejdříve vybrat lídra do voleb

Pražská ODS by měla co nejdříve vybrat kandidáta na primátora hlavního města, ne čekat až do 28. září. Po pondělním jednání výkonné rady ODS to řekl předseda strany Petr Nečas. Je to podle něj dominantní názor v grémiu, ale i v širším vedení strany. Výkonná rada jednala o přípravě komunálních a senátních voleb a zabývala se právě i situací v pražské ODS. Žádné usnesení k výběru pražského lídra ale nepřijala. Rozhodnutí o jméně hlavního lídra ODS v Praze je podle Petra Nečase v kompetenci pražské ODS. Vedení strany s ní ale o tom prý ještě povede jednání. Volební kampaň zahájí ODS oficiálně 3. září společnou akcí komunálních a senátních kandidátů v Praze, dodal. Největší rozpaky ve straně před podzimními volbami budí právě kondice pražské ODS, které hrozí, že po letech ztratí své dominantní postavení v hlavním městě. Pochybnosti vzbudila pražská ODS hlavně tím, že chce jméno kandidáta na primátora zveřejnit až 28. září. Podle pražské členky výkonné rady Alexandry Udženije se zástupci pražské ODS proti kritice "ostře ohradili". Petr Nečas prý na svém názoru setrval.

Žně v ČR stále neskončily, i když už je po národních dožínkách

Přestože zemědělci o víkendu za účasti předních politiků oslavili na výstavě Země živitelka tradiční národní dožínky, letošní žně stále nejsou u konce. Podle aktuální statistiky ministerstva zemědělství zbývá sklidit ještě 17 procent polí osetých obilím, výnosy jsou nižší než loni. Prezident Agrární komory Jan Veleba pro ČTK označil letošní žně za nejtěžší za posledních 40 až 50 let. "Ne všechny plochy se vůbec podaří sklidit," uvedl Jan Veleba. Deštivé počasí podle něj snižuje kvalitu obilí, nebude tak dostatek obilí v potravinářské kvalitě. "Stoprocentně se to promítne do cen pekárenských výrobků," řekl Jan Veleba. Vzal tak zpět svůj výrok z poloviny srpna, podle kterého se nižší úroda na cenách pečiva téměř neprojeví, naopak více ovlivní ceny masa. Zdražení potravin v důsledku růstu cen obilí na světových trzích již několik týdnů předpovídají také analytici. Někteří odborníci však tato tvrzení brzdí. Podle nich ostrý konkurenční boj mezi obchodními řetězci, které mají na konečnou cenu potravin největší vliv, výraznějšímu zvýšení cen jídla zabrání.

Temelín připojil druhý blok k rozvodné síti

Jaderná elektrárna Temelín připojila druhý blok k rozvodné síti v pondělí po půlnoci. Blok byl odpojen v pátek kvůli opravě přívodu chladicí vody u jednoho z pomocných systémů generátoru. Po 05:00 najel blok na stoprocentní výkon. ČTK o tom informoval mluvčí Temelína Václav Brom. Původně měl být druhý blok k síti připojen v neděli po 20:00. Kvůli pomalejšímu tlakování generátoru vodíkem se připojení zpozdilo. Opravu energetici dokončili v sobotu po poledni. Zároveň zkontrolovali pády klastrů v reaktoru.

MŠMT chce spustit programy na podporu návratu vědců

Ministerstvo školství chce spustit program Návrat, jehož cílem je finanční podpora návratu úspěšných vědců z ciziny domů. Chce také zahájit program částečné ochrany českých výzkumných pracovišť před únikem mozků do zahraničí. Oba programy připravil ještě tým bývalé ministryně Miroslavy Kopicové. V pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro. "Máme připraveny dva nové programy na podporu lidských zdrojů pro výzkum, experimentální vývoj a inovace," potvrdil Euru ministr školství Josef Dobeš (VV). Smyslem programu Návrat má podle něj být vznik podmínek k návratu špičkových výzkumných pracovníků do ČR a podpora jejich zájmu o kvalifikovanou práci v české výzkumné sféře. "Celkem máme na tento účel vyčleněno čtyřicet milionů," uvedl. Druhý program s názvem ERC CZ má k dispozici 40 milionů korun a zaměřen je na projekty tzv. hraničního výzkumu.

Na letošní krajanský festival přijedou i děti brazilských Čechů

Krajanské kapely, taneční i pěvecké soubory z evropských zemí, ale také z USA, Kanady a Brazílie se koncem druhého zářijového týdne představí v Praze. Sejdou se na mezinárodním krajanském festivalu, v pořadí čtvrtém. Charakter přehlídky se od jiných folklorních festivalů liší především tím, že účinkující nejen předvedou to, co se naučili od svých rodičů a prarodičů, ale přijíždějí také poznat vlast svých předků. "Soubor, který přijede z největší dálky, jsou potomci brazilských Čechů nazvaní Meninas Cantoras z Nové Petropolis a jejich repertoár se liší od repertoáru ostatních souborů. Uslyšíme především brazilskou lidovou hudbu a z české hudby si vybrali skladby soudobých autorů," uvedla na webu věnovaném festivalu jeho ředitelka Věra Doušová. Kromě tradičních účastníků festivalu, mezi něž zařadila taneční soubory z ukrajinské Vinice a rumunského Temešváru nebo chorvatský taneční a pěvecký soubor Bjeliševac, který tvoří potomci Valachů, se na přehlídce objeví i nováčci. "Prezentovat se bude spolek z Belgie nazvaný Inspiration Tcheque, který vznikl teprve nedávno, a početně nejmenší soubor festivalu - americký spolek s výmluvným názvem Spring 68 (Jaro 68)," dodala Věra Doušová. Veřejná vystoupení se uskuteční v pátek 10. září v 16:00 ve Valdštejnské zahradě a v sobotu 11. září v 19:00 v Městské knihovně v Praze. Vyvrcholením celého festivalu bude opět krojovaný průvod všech zúčastněných souborů, který bude k vidění příští neděli na Hradčanském náměstí v Praze.

Dny evropského dědictví budou letos v září zahájeny v Příboře

Dny evropského dědictví, během nichž se veřejnost může seznámit s nejzajímavějšími a výjimečnými památkami, budou letos v září zahájeny v Příboře na Novojičínsku. Je to vůbec poprvé v historii, kdy bude akce odstartována v tak malém městě s necelými 9000 obyvateli. Příbor proto chystá třídenní kulturní a společenský program, řekla ČTK vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Lenka Filipová. Program je plánován na 10. až 12. září. Ještě před zahájením budou ve středu 8. září otevřeny dvě výstavy, které představí město. V knihovně se chystá vernisáž plakátů, které mapují vývoj města v různých oblastech jako je kultura, sport a bydlení. K vytvoření plakátů pro expozici Jak šel čas... v Příboře bylo použito na 600 fotografií. V radniční galerii pak bude k vidění výstava Historie a současnost Příbora, která na 50 historických a stejném počtu současných fotografií ukáže, jak se měnila tvář města.

Mladá houslistka Benedettiová sklidila s PKF bouřlivý aplaus

Bouřlivým potleskem odměnilo publikum ve Dvořákově síni Rudolfina mladou skotskou houslistku Nicolu Benedettiovou. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie (PKF) se v neděli poprvé v Česku představila v Houslovém koncertu č. 1 od Maxe Brucha. Vycházející hvězdu světové klasické hudební scény pozval do české metropole festival Dvořákova Praha, který se pořádá od 20. srpna do 4. září. Koncert řídil šéfdirigent PKF Jakub Hrůša. Třiadvacetiletá plavovláska oblečená do atraktivní červené róby s odhalenými rameny interpretovala Bruchovo první instrumentální dílo, jež jí nabídlo široký prostor, aby dokázala technickou zběhlost. Tato houslistka s italskými kořeny, která hraje na "stradivárky" z počátku 18. století, je známa svou muzikalitou a schopností maximálně se vcítit do skladby.

Američan Witkin, autor šokujících portrétů, se představí v Brně

Slavný americký fotograf Joel Peter Witkin, jenž se proslavil temnými, bizarními a mnohdy šokujícími zátišími a portréty, bude vystavovat v Brně. Dům umění města Brna připravuje v rámci mezinárodního projektu Decadence Now! první českou výstavu, která představí Witkinovo dílo v celé jeho šíři. ČTK to oznámila Barbora Antonová z Domu umění. Witkin fotí například tělesně postižené lidi, masochistické výjevy, transsexuály i aranžovaná mrtvá těla. Witkinovy fotky jsou černobílé, působí zašlým dojmem a stylizací připomínají ateliérové záběry z počátku 20. století. Podle teoretiků umění dokáže Witkin pracovat s ošklivostí jako s pozitivní výtvarnou kvalitou. "Witkinovy fotografie jsou jistě originální právě touto chytře namíchanou kombinací staromilské estetiky a technické preciznosti na jedné straně a křiklavě 'skandálních' motivů a svou souvislostí s uměním předchozích desetiletí na straně druhé," napsal o Witkinovi historik umění Hynek Látal z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Witkin se inspiruje u velkých malířů jako byli Bosch, Goya, Velázquez i Botticelli. Svým dílem ovlivnil například estetiku takzvaného gotického rocku. Witkinova výstava v Brně začíná 30. září.

Jacksonovi fanoušci oslavili v divadle Hybernia jeho narozeniny

Fanoušci Michaela Jacksona si v Praze připomněli nedožité 52. narozeniny svého idolu. Na vzpomínkovém galavečeru v Divadle Hybernia se představila řada imitátorů, zatancovali taneční skupiny a známé skladby "krále popu" zazpívalo několik zpěváků. Po skončení show nazvané Tribute to Michael Jackson se uskutečnila dobročinná aukce, jejíž výtěžek půjde na konto UNICEF. "Důstojně jsme se rozloučili s tímto létem, které bylo ve znamení Michaela Jacksona. Připomínka Michaelových narozenin ale nemohla být pro fanoušky tak veselá, protože zážitek z jeho loňské smrti je ještě příliš čerstvý," řekla ČTK organizátorka akce Daniela Kartáková. V průběhu slavnostního představení zazpívali divákům ve slušně zaplněném hledišti Hybernie například finalista Česko Slovenské Superstar Jan Bendig nebo třináctiletý syn rockera Vladimíra Mišíka Adam se svou skupinou The Colorblinds. O přízeň publika více či méně úspěšně usilovalo několik imitátorů napodobujících Jacksonovy taneční figury.

Ze sportu:

Fotbalové reprezentaci do 21 let budou v kvalifikačních duelech s Německem a Islandem chybět zranění obránci Ondřej Mazuch z Anderlechtu a Jacob Lensky z Utrechtu. Trenér Jakub Dovalil místo nich povolal stopera Radka Dejmka z Liberce. ČTK to řekl tiskový mluvčí týmu Jaroslav Kolář. Především Mazuchova absence bude pro tým, který má už jistý postup do říjnové baráže a s Islandem bude bojovat o konečné první místo ve skupině, citelnou ztrátou. Mazuch je jedním z klíčových hráčů a stojí na něm celá obrana, ale na konci minulého týdne si na tréninku Anderlechtu poranil sval a zmeškal i sobotní ligový zápas s Waregemem.

Bundesligový klub Schalke 04 se zajímá o českého fotbalového obránce Tomáše Ujfalušiho z Atlétika Madrid. Specializovanému serveru FussballTransfers.com to potvrdil manažer bývalého reprezentačního kapitána Dalibor Lacina. Zatímco podle španělského sportovního listu Marca je přestup dvaatřicetiletého zadáka před dokončením, Lacina ho považuje za nepravděpodobný.

Český motokrosový reprezentant Petr Bartoš se díky vítězství v závěrečném osmém dílu evropského šampionátu třídy Open v bulharském Sevljevu posunul na čtvrté místo konečného pořadí. Loňský kontinentální vicemistr doplatil na zdravotní problémy v průběhu sezony, kvůli zlomenému nártu musel dva závody vynechat.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s přeháňkami. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

30-08-2010