Denní souhrn zpráv Zprávy

28-08-2010

Premiér Nečas v MfD: Vláda doposud neudělala žádnou reformu, jen škrty

Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) řekl, že členové jeho kabinetu doposud nepředložili žádnou reformu, dělají jen účetní škrty a jejich kreativita a intelektuální výkon je nulový. Vláda má ale důvěru teprve tři týdny a skutečné reformy teprve přijdou, upozornil.

Premiér v rozhovoru také vysvětluje důvody toho, proč nakonec přistoupil na takzvanou povodňovou daň, kvůli které se dostal do neshod s koaličními partnery. K plánu ministerstva financí na získání peněz na záplavy snížením slevy u daně z příjmu měl prý Nečas výhrady od samého počátku. Poukazoval přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. "Někteří kolegové se tváří, že když se nezvedne sazba, že nejde o zvýšení přímých daní. Tuhle nepoctivou hru s českou veřejností já hrát nebudu. Nebudu se nepoctivě schovávat za to, že je to kvůli odstraňování škod po povodních," řekl. Ustoupil s tím, že dá k zavedení daně souhlas, ale pouze pokud bude platit jeden rok.

Ministr Schwarzenberg nařkl Sarkozyho v LN z rasismu; pak výrok zmírnil

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v souvislosti s vyhošťováním rumunských Romů z Francie nařkl prezidenta Nicolase Sarkozyho z rasistických pohnutek. "To, jak prezident Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl Schwarzenberg Lidovým novinám. Později podle České televize svá slova mírnil. "Já jsem řekl, že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus. Já jsem ho nenařkl z rasismu," uvedl v ČT.

Od začátku letošního roku Francie repatriovala přes 8300 Romů. Vyhošťování Romů vyvolalo bouřlivé reakce, znepokojení vyjádřila Evropská komise i Rada Evropy, 18 nezávislých expertů z výboru OSN vyzvalo francouzskou vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu v EU integrovat. Zděšení nad repatriacemi vyjádřili evropští socialisté, odsoudil je Vatikán.

V Paříži by se mělo 6. září uskutečnit ministerské setkání, jehož hlavním tématem bude imigrace, a tedy i problematika deportací bulharských a rumunských Romů, kterým ve Francii vypršelo povolení k pobytu. Řada členských států EU ovšem na zářijovou schůzku nedostala vůbec pozvání. Jednání by se tak mělo obejít nejen bez účasti Rumunska a Bulharska, jichž se problémy s imigrací do značné míry týkají, ale pořadatelé původně nepozvali dokonce ani Belgii, která v současnosti předsedá EU. Pozvánku nedostali ani Češi, zúčastní se naopak Kanada, která právě kvůli romským žadatelům loni Česku zavedla vízovou povinnost. "Dělat poradu bez zemí, v nichž má tento problém zajisté kořeny, je podivná, mylná myšlenka," uvedl Schwarzenberg. Uzavřený summit velkých zemí vzbuzuje emoce, pozvané státy i kvůli kritice do Paříže zřejmě místo ministrů pošlou jen nižší úředníky, píšou LN.

Premiér Nečas: Povodněmi postižení sedláci dostanou přednostně dotace

Přednostním vyplacením dotací chce stát pomoci povodněmi postiženým zemědělcům. Další pomoc má být prostřednictvím Pozemkového fondu například odkladem splátek nájmu z pronajaté půdy. Na výstavě Země živitelka to řekl premiér Petr Nečas. Pozemkový fond zároveň uhradí náklady na odstranění naplavenin na pozemcích ve vlastnictví státu, které jsou kvůli povodním výrazně poškozeny. První odhad ministerstva mluví o 150 hektarech takto znehodnocené půdy, což představuje náklady ve výši zhruba čtyř milionů korun. Srpnové přívalové deště a následné záplavy nejvíce zasáhly Liberecko. Tamní zemědělci odhadují škody na více než 100 milionů korun.

Premiér se na agrovýstavě zúčastnil zahájení dožínek. Agrární komora původně zvažovala, zda je vůbec uspořádá, protože sklizeň je kvůli deštivému počasí výrazně zpožděna. V pondělí bylo v celé zemi sklizeno zhruba 67 procent polí s obilím, loni to bylo v téže době přes 90 procent. Nakonec se dožínky jako oslava sklizně na českobudějovickém výstavišti konaly. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou letos výjimečné, a to právě tím, že není sklizeno. Produkce obilí bude kvůli počasí oproti loňsku podle komory nižší o 20 procent a ztrátu zemědělců odhaduje na sedm miliard korun. Nečas novinářům řekl, že doufá, že ztráty kvůli horší sklizni zemědělcům aspoň částečně vykompenzují zvyšující se ceny obilí. Výpadek výnosu bude v České republice u obilnin kolem 20 až 25 procent, uvedl.

Temelín stojí: 1. blok mění palivo, 2. blok má poruchu

Jaderná elektrárna Temelín od pátečních 20:00 nevyrábí elektřinu. Zatímco první blok kvůli pravidelné výměně paliva reaktoru nevyrábí proud od poloviny července, druhý blok musel být odpojen pro poruchu. Technici musí opravit přívod chladicí vody u jednoho z pomocných systémů generátoru. Provoz chtějí energetici obnovit o víkendu, sdělil ČTK mluvčí Temelína Václav Brom. Temelín přechází z amerického na ruské palivo. Nyní ho vyměňuje v prvním bloku. Druhý blok přijde na řadu příští rok na jaře, zatím využívá palivo americké firmy Westinghouse.

Krejčíř: Čeští agenti mě chtějí zatáhnout do vraždy v JAR

Čeští tajní agenti se snaží zatáhnout uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře do květnové vraždy majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Podle zpravodajského serveru news24.com to tvrdí sám Krejčíř, který se v JAR před českými úřady skrývá. Jacksona údajně zabil muž pod falešným jménem George Smith, se kterým Krejčíř po svém zadržení v JAR pobýval v cele. Smith podle médií vykonával pro Jacksona špinavou práci. Krejčíř znal i Jacksona.

Krejčíř tvrdí, že vlastní místopřísežné prohlášení Smithe, který v něm uvádí, že dostal nabídku v přepočtu 372.000 korun a možnost získat imunitu za to, že podepíše prohlášení, že Krejčíř zabil Jacksona, nebo že ho Krejčíř zabít Jacksona poslal. "Chtějí toto prohlášení proti mně použít, aby mě vydali," řekl Krejčíř. Jihoafrický soud by měl v pondělí nově projednat již jednou zamítnuté žádosti o vydání Krejčíře do Česka. Patrně ale bude záležitost odložena do doby, než padne konečné rozhodnutí o Krejčířově žádosti o udělení politického azylu v JAR. Krejčíř prohlásil, že kdyby měl na Jacksonově vraždě podíl, policie by o tom věděla. Připustil totiž, že jeho telefony jsou odposlouchávány a opilý a zfetovaný Smith by něco o vraždě během hovoru pravděpodobně řekl.

Deník: Policie zatkla na ostravském magistrátu tři zkušební komisaře

Policie tento týden na ostravském magistrátu zatkla a obvinila trojici zkušebních komisařů. Údajně jsou zapleteni do podvodů s řidičskými průkazy a zkouškami, napsal Moravskoslezský deník. Kriminalisté je před zraky dalších pracovníků magistrátu vyvedli v poutech a naložili do přistavených vozidel.

MfD: Energetický regulační úřad se chystá snížit výkupní cenu solární elektřiny

Firmy se bojí, že je položí očekávané zdražení elektrické energie. Podle propočtu společnosti ČEZ se může příští rok zdražit elektřina domácnostem a malým firmám o 18 procent a velkým podnikům o 27 procent. A v roce 2012 má zdražování pokračovat. Přitom k solárnímu boomu nemuselo vůbec dojít, kdyby poslanci už minulý rok schválili, že regulační úřad může v případě nutnosti výrazně seškrtat výkupní cenu "slunečního" proudu, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

Podle deníku vyroste letos v Česku nejvíce slunečních elektráren v historii a na konci roku budou mít celkový výkon jako celý Temelín. Stát jim zaručil atraktivní výkupy na dalších dvacet let, výkupní ceny se však promítají do cen pro zákazníky. U průměrné kanceláře nebo obchodu tak vzroste účet za elektřinu jen kvůli obnovitelným zdrojům energie zhruba o 13.000 korun ročně. "Ale to nebude všechno. Nelze totiž vyloučit ani zvyšování velkoobchodní ceny elektrické energie na burzách. Výsledné ceny elektrické energie tak mohou během příštích dvou let vyrůst až o 40 procent," píše MfD. Premiér Nečas slibuje, že se jeho kabinet bude problémem zabývat. Zároveň však upozorňuje, že nynější legislativa toho vládě příliš mnoho neumožňuje, dodává list.

Podle ředitele obchodu ČEZ Alana Svobody teď největší plochu slunečních elektráren v Česku ovládají zahraniční investiční fondy. Vnímají je jako šanci na velmi dobré zisky. Jsou velmi flexibilní a každý rok se soustředí na jiný trh. "Vždy se najde nějaká země, která to neuhlídá a trh se rozjede. Jako v Česku," řekl MfD Svoboda. Energetický regulační úřad (ERÚ), který výši příspěvku na obnovitelné zdroje stanovuje, zatím odmítá komentovat příplatek za "zelenou" energii pro příští rok.

V Deštném pietně pohřbili ostatky původních německých obyvatel

V Deštném v Orlických horách pietně pohřbili nedávno nalezené ostatky původních německých obyvatel. Šlo téměř o 300 lebek, které se našly na hřbitově u kostela svatého Matouše v části Jedlová. Podle představitelů obce jde o ostatky původních německých obyvatel, kteří byli na hřbitově v minulosti pohřbíváni. Někteří účastníci obřadu vyslovili názor, že jde o ostatky Němců pobitých na konci druhé světové války v Orlických horách.

Lebky se našly při úpravě zchátralého hřbitova, který pro pohřbívání sloužil do roku 1945. Ležely asi půl metru pod povrchem v jámě poblíž hřbitovní zdi. "Podle našich poznatků jde o snesené ostatky z již nefunkčního hřbitova. Nemáme důvod se domnívat, že jde o ostatky pobitých," řekla starostka Deštného Alena Křížová. Obřad, kterého se zúčastnili i potomci původních německých obyvatel, začal mší. Po ní byly lebky, uložené v pěti rakvích, pohřbeny do pěti hrobů. Obřadu bylo přítomno několik desítek lidí.

Tankový den v Lešanech ukázal techniku z válek na Blízkém východě

Davy příznivců vojenské historie zamířily do lešanského vojenského muzea na osmý ročník akce Tankový den. Organizátoři pro návštěvníky nachystali pestrou přehlídku zaměřenou především na techniku, která byla nasazena v konfliktech na Blízkém východě. Na akci se přijel podívat i ministr obrany Alexandr Vondra. Ocenil, že přehlídka přilákala tak velké množství lidí. Je to podle něj potvrzením toho, že česká armáda má své opodstatnění a musí být přes složitou situaci, v níž se ocitá, zachována.

Tankové dny v Lešanech mají tradičně vysokou účast, dnešní akci ale poznamenala nepřízeň počasí. Přesto si do areálu našly cestu tisíce lidí. Podle zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Roberta Speychala jich mohlo být jenom za dopoledne kolem 15.000. Divákům se představil mimo jiné jordánský těžký tank Khálid spolu se slavnou izraelskou Merkavou. Tuto dvojici nelze podle pořadatelů spatřit v žádném jiném muzeu na světě. Část programu byla věnována také nejmodernější technice české armády, návštěvníci mohli obdivovat například obrněný kolový transportér Pandur, obrněná vozidla Iveco nebo téměř padesátitunový kolos T-72M4 ze 73. tankového praporu Přáslavice.

MfD: Sběrači borůvek drancují rezervace v Jeseníkách

Sběrači borůvek v létě drancují rezervace v Jeseníkách. Ochranáři jim letos rozdali již dvacet pokut za celkem 8000 korun. Pokuta v maximální výši tisíc korun pro ně často nic neznamená, za den sběru totiž nashromáždí množství ovoce, které pak prodají i za trojnásobek. Na notorické sběrače borůvek však v rezervacích chystají bič. Příští rok by mohli čelit hrozbě několikanásobně vyšších pokut, informuje příloha Mladé fronty Dnes (MfD) pro Olomoucký kraj. Ochranáři se snaží kolem dvaceti kilometrů čtverečních nejcennějších přírodních ploch v Jeseníkách uhlídat. Do terénu tak ve všední dny vyrážejí dva až tři strážci, o víkendu jich je osm.

Velká Bystřice uvítá folklorní festival Lidový rok v novém

Ve zcela nových prostorách amfiteátru a na přilehlém zrekonstruovaném Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici na Olomoucku se odehraje letošní jubilejní 20. ročník folklorního festivalu Lidový rok. O prvním zářijovém víkendu se na něj sjede na 600 účinkujících z tuzemska i zahraničí. Součástí akce bude mimo jiné i pokus o rekord v počtu krojovaných Hanáků zpívajících píseň Či só hode, sdělila ČTK ředitelka festivalu Jarmila Možíšová. Podle ní účinkující předvedou zvyky a obyčeje spojené s různými svátky roku. V sobotu se publikum může těšit zejména na vystoupení 12 dětských souborů. Návštěvníci festivalu mohou zavítat i na výstavu Česká republika - folklorní velmoc v srdci Evropy a výstavu fotografa Jindřicha Štreita s názvem Lidé a čas. Restaurace budou podávat tradiční hanácká jídla a na Zámeckém náměstí se uskuteční jarmark lidových řemesel.

Na hrad Helfštýn dorazilo více než 400 kovářů z celého světa

Hrad Helfštýn na Přerovsku o víkendu patří mistrům černého řemesla. Silní muži v černých zástěrách přijeli na středověký hrad na tradiční mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Lidé si mohli jejich díla nejen prohlédnout, ale také sledovat kováře přímo při práci. Na letošní 29. ročník Hefaistonu jich přijelo více než 400. Nejvzdálenější jsou účastníci z Japonska či Uzbekistánu, řekl ČTK kastelán hradu Jan Lauro. Umělečtí kováři se na Helfštýně setkávají od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala světově uznávaná akce kovářů.

Karlovy Vary nejsou jen prameny, ale také lázeňské lesy s řadou altánů

Karlovy Vary jsou spojovány hlavně se svými léčivými prameny, za nimiž sem ročně přijíždějí tisíce lidí. Fenoménem města rozkládajícího se podél toku říčky Teplá jsou ovšem i rozlehlé lázeňské lesy, jimiž vede na 120 kilometrů upravených vycházkových cest. A podél nich stojí originální stavby. Altány, sedátka či různé kapličky. Vznikat začaly před 220 lety a dodnes se jich dochoval značný počet. ČTK to řekl karlovarský historik Stanislav Burachovič. Za svůj vznik vděčí lesní objekty především štědrým mecenášům, kteří se v lázních léčili. Jestliže byl pobyt úspěšný a zdraví se jim zlepšilo, chtěli nějak na tento fakt i na sebe upozornit. A tak zaplatili tu stavbu kamenného sedátka, tu kapličku anebo nechali upravit kus cesty nebo dokonce postavili altán, uvedl Burachovič.

Jedna z největších akcí zaměřená na prezentaci lesních altánů a staveb a jejich záchranu se uskutečnila v letech 1993 až 2003. Patronem projektu se stal spisovatel Vladimír Páral a jeho hlavním iniciátorem byla karlovarská novinářka a vydavatelka Jitka Kulhánková. Za deset let byly obnoveny desítky objektů za zhruba čtyři miliony korun.

Hradecké nábřeží zaplnily desítky kouřících parních strojů

Tisíce lidí přišly na labské nábřeží v Hradci Králové na osmé setkání sběratelů a majitelů parních strojů. Na nábřeží mohli vidět desítky kouřících a syčících strojů na páru. Vedle parního nákladního automobilu Sentinel a parních hasičských stříkaček budily největší pozornost dva bicykly poháněné parním strojem a malý parní válec. Vůbec největším exponátem byl právě sedmitunový Sentinel, který před druhou světovou válkou vyrobila plzeňská Škoda. Stroj je v péči Zdeňka Balského a je vůbec jediným funkčním kusem tohoto předválečného auta v Česku. Na své si přišly i děti, které se mohly povozit na kolotoči na parní pohon.

Desítky stařičkých aut a motorek křižovaly Plzeňsko

Elegantní křivky desítky let starých automobilů, vůně spáleného benzínu a jezdci v dobových oděvech zaplnili náves v Útušicích na jižním Plzeňsku. Na třetí ročník Memoriálu Františka Alexandra Elstnera se tam sjelo z celé republiky na šest desítek vozidel vyrobených do roku 1948. Nejstarší z veteránů zažily dokonce obě světové války. Majitelé stařičkých aut a motorek jízdou vzdali hold novináři, cestovateli a motoristovi Elstnerovi, který za volantem českých aut najezdil při expedicích desetitisíce kilometrů po celém světě, řekl ČTK ředitel závodu Jiří Weger. Nejstarším automobilem, který dnes na Plzeňsku absolvoval asi šedesátikilometrovou jízdu s několika úkoly, byl Ford T s rokem výroby 1915.

Na Pilsner Festu v Plzni si připilo pivem 5331 lidí, padl rekord

Celkem 5331 lidí si v Plzni v jednu chvíli připilo plechovkovým pivem. Padl tak sedm let starý rekord rovněž z plzeňského festivalu, který činil 4956 lidí při hromadném přípitku. Překonání rekordu je jednou z doprovodných akcí tradiční dvoudenní slavnosti plzeňského piva Pilsner Fest, řekl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje. Lidé si společně připili nejen na úspěch festivalu, ale také na vítězství Plzně při kandidatuře na evropské hlavní město kultury 2015. Po přípitku odevzdávali plechovky zástupcům pelhřimovské agentury Dobrý den, která dohlížela na průběh rekordu. Festival se odehrává kromě pivovaru i na přilehlé čtyřproudé silnici, která se dočasně zcela uzavřela pro dopravu a změnila se v bulvár s velkou restaurací pod širým nebem a zábavnými atrakcemi. V programu akce je vystoupení 25 kapel.

Jacksonovi fanoušci si zatancovali v ulicích Prahy

Fanoušci Michaela Jacksona prošli ulicemi centra Prahy, aby si připomněli zpěvákovy nedožité 52. narozeniny. Během pochodu si na devíti místech zatancovali na choreografii slavného videoklipu k Jacksonově písni Thriller. Podle odhadu organizátorů se akce nazvané Forever & Thriller Walkin' Prague 2010 i přes chladné počasí zúčastnilo kolem tří set zpěvákových obdivovatelů. Na nedožité narozeniny Michaela Jacksona si zavzpomínají jeho příznivci tuto neděli i na koncertě v pražském Divadle Hybernia. Vystoupí na něm například finalista soutěže Česko Slovenská SuperStar Jan Bendig a několik imitátorů.

Muži roku Česka a Slovenska jsou Jan Hájek a Adam Barabáš

Vítězem 11. ročníku soutěže Muž roku České republiky se v Náchodě stal devětadvacetiletý projektový manažer Jan Hájek z Břeclavi. Historicky třetí titul Muže roku Slovenské republiky si odnesl dvacetiletý student a choreograf Adam Barabáš z Dubnice nad Váhom. Rozhodla o tom porota složená ze známých osobností.

Hájek byl ze všech 12 finalistů nejstarší. Soutěž, do níž ho přihlásila přítelkyně, prý bral jako zpestření. "Chtěl bych pracovat v zahraničí, modelingu se věnovat nechci," řekl. I když byl mnohými favorizován, ve vítězství prý nevěřil. Jeho koníčkem je jízda na motocyklu. Barabášovými koníčky jsou tancování, sportovní gymnastika a cestování. V tanci je vicemistrem světa ve volném stylu. Účastníci finálového večera, který je jakousi obdobou ženských soutěží krásy, museli absolvovat čtyři disciplíny. Šlo o představení, volnou disciplínu, promenádu ve spodním prádle a rozhovor s porotou. Hájek pojede Česko reprezentovat na soutěž Mister International, která bude v říjnu v indonéské Jakartě. Také pojede na soutěž Manhunt International, která bude v listopadu na Tchaj-wanu. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 789 mladých mužů, z nichž asi čtvrtina byla ze Slovenska.

Velká výstava hub v Praze

Známé, méně známé, ale i velmi vzácné druhy hub jsou vidění v Praze na celostátní výstavě hub, kterou pořádá Česká mykologická společnost. Zájemci si zde také mohou u odborníků nechat určit donesené houby. Výstava je otevřena v přízemí budovy Vysoké školy uměleckoprůmyslové a pokračuje až do neděle. V expozici by se podle organizátorů mělo představit okolo 400 druhů jedlých, nejedlých, ale i jedovatých hub. Houbaření je tradiční českou národní zálibou a jedním z nejrozšířenějších koníčků v zemi. Podle odborníků si vyjde za sběrem hub do lesa ročně několik milionů Čechů.

Sport

Skokan na lyžích Borek Sedlák obsadil v závodě letní Grand Prix v japonské Hakubě páté místo a postaral se o nejlepší umístění českých reprezentantů v letošním seriálu. Vyhrál domácí Daiki Ito. Sedlák navázal na páteční výkon, kdy vyhrál kvalifikaci. V sobotním závodě předvedl skoky dlouhé 122,5 a 126,5 metru a byl vyhlášen hvězdou dne. Výrazně tak vylepšil dosavadní české maximum, o které se sám postaral dvanáctým místem před týdnem v polské Wisle. Lukáš Hlava obsadil třinácté místo, Jan Matura skončil na 26. příčce. Vítěz Ito předvedl skoky dlouhé 131,5 a 128,5 m.

Český fotbalový obránce Tomáš Ujfaluši získal s Atlétikem Madrid evropský Superpohár. Španělský vítěz Evropské ligy porazil v Monaku šampiona Ligy mistrů Inter Milán 2:0. O branky se zasloužili ve druhém poločase José Antonio Reyes a Sergio Agüero.

Hokejisté Sparty prohráli v posledním utkání základní skupiny European Trophy s Eisbären Berlín 2:5. Nemají jistotu postupu do play off.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová vyhrály mistrovství Evropy do 23 let. Na šampionátu v Řecku neztratily ani set.

Počasí

Čekáme proměnlivou oblačnost, teploty vystoupí maximálně na 15 až 19 stupňů Celsia.

28-08-2010