Denní souhrn zpráv Zprávy

20-10-2004

Evropská komise: ČR a deset dalších zemí neplní konvergenční kritéria

Česká republika a deset dalších členských států Evropské unie neplní kritéria nezbytná pro vstup do eurozóny, tedy pro převzetí jednotné měny eura. Uvedla to Evropská komise v pravidelné zprávě. Do eurozóny nepatří deset nových členských států, jež vstoupily do EU 1. května, plus Švédsko. Tato jedenáctka má postavení "členských států s výjimkou", což znamená, že jejich přijetí eura je považováno za otázku času. Neúčast Británie a Dánska v eurozóně plyne z jejich zvláštního statusu.

ČR splňuje dvě z požadovaných pěti kritérií, a to míru inflace pod referenční hodnotou (2,4 procenta v srpnu) a dlouhodobou úrokovou míru (6,4 procenta v srpnu). Její rozpočtový deficit však výrazně překračuje požadovanou úroveň tří procent hrubého domácího produktu, její zákonodárství neodpovídá požadavkům na začlenění České národní banky do Evropského systému centrálních bank a její měna není zapojena do směnného mechanismu Evropského měnového systému. Komise zopakovala v této souvislosti obavu o naprostou nezávislost ČNB, protože zákon dává Poslanecké sněmovně právo schvalovat nebo zamítat její výroční finanční zprávu a žádat o její změny. Podobné hodnocení jako Evropská komise předložila také Evropská centrální banka. Ta za nejhůře připravené členy označila Polsko a Maďarsko. Česku vytkla nedobrý stav veřejných financí.

V Česku se ohledně schopnosti splnit kritéria pro přijetí eura dostaly do střetu ministerstvo financí a Česká národní banka. Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer řekl, že při současném tempu snižování rozpočtového deficitu se Česku nepodaří v roce 2010 euro přijmout. MF v reakci uvedlo, že Česká republika plní konvergenční program podle plánu a již dnes splňuje čtyři z pěti maastrichtských kritérií.

S kritikou evropských institucí souhlasí experti, které oslovila ČTK. Podle některých se ČR nemusí podařit euro přijmout do roku 2010, jak zatím plánuje. "Hodnotící zpráva je objektivní a vyvážená a s jejím vyzněním lze souhlasit," řekl ČTK člen bankovní rady České národní banky Pavel Štěpánek. ČNB podle něj sdílí názor, že hlavní výzvou pro Česko je udržitelné a důvěryhodné zlepšení veřejných rozpočtů, které by mělo být podpořeno lepším fungováním trhu práce.

Zahájeny zkušební lety na gripenech pro českou armádu

Z letiště ve švédském Linköpingu vzlétl v pondělí k 90minutovému zkušebnímu letu první bojový letoun Jas-39 Gripen určený pro českou armádu. Letoun, řízený testovacím pilotem společnosti Saab, byl před svým prvním letem označen výsostnými znaky České republiky. "Tento let představuje významný milník v českém leteckém programu a je důkazem toho, že výroba bojových letounů Gripen pro českou armádu pokračuje podle plánu," prohlásil Per Nilsson, ředitel letového programu Gripen pro Českou republiku.

Víceúčelové bojové letouny Gripen budou do České republiky dodány od dubna do srpna příštího roku. Pondělní let byl uskutečněn na prvním ze čtrnácti letounů, které si Česká republika pronajme na dobu deseti let za zhruba 19,6 miliardy korun. ČR se tak stane první členskou zemí NATO, která bude vybavena těmito letouny. Součástí smlouvy je i výcvik českých pilotů a techniků. Ti již v srpnu zahájili příslušné školení ve Švédsku. Stíhačky budou operovat na letecké základně v Čáslavi, která je už z větší části na tyto moderní stroje připravena. Gripeny na českém nebi nahradí zastaralé sovětské stroje MiG-21.

Benešová: Stížnost policie v kauze Kořistka nebyla opodstatněná

Stížnost policie na postup ostravského státního zástupce Josefa Bláhy v případě údajného podplácení poslance Zdeňka Kořistky nebyla opodstatněná. Vyplývá, to z prohlášení nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové pro ČTK. Na Bláhu si u Benešové počátkem října stěžoval náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Kritizoval nejednotnost postupu státních zástupců v kauze Kořistka. Upozornil na to, že dozorový státní zástupce Martin Fraš před časem souhlasil s návrhem na uvalení vazby na asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka. Bláha pak ale nečekaně rozhodnutí zamítl. Macháně uvedl, že Bláhův postup policii poškodil. Oba podezřelé po rozhodnutí Fraše policie nákladně přepravila do Ostravy vrtulníkem. Kvůli rozhodnutí Bláhy byl ale transport zbytečný.

Dalík a Večerek byli stíháni kvůli tomu, že Kořistkovi při červencové schůzce údajně nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Policie je zadržela 30. září a obvinila je z podplácení. Druhý den byli eskortováni do Ostravy k rozhodnutí o vazbě. Státní zástupce Josef Bláha však návrh na vazbu zamítl a propustil je. Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová 12. října doporučila zrušit Dalíkovo a Večerkovo obvinění, což Bláha o šest dní později učinil. Dalík i Večerek od počátku obvinění odmítají.

Prezident Klaus chce od ministra vnitra Bublana vysvětlit Kolářovy výroky o odposleších

Prezident Václav Klaus si na pátek pozval na Pražský hrad ministra vnitra Františka Bublana. Klaus chce od Bublana vysvětlit výroky policejního prezidenta Jiřího Koláře týkající se odposlechů telefonních hovorů, oznámila prezidentská kancelář na svých internetových stránkách. Kolář prohlásil odposlechy soukromých telefonů za běžnou policejní praxi, která nenarušuje práva občanů, pokud jsou bezúhonní. Policejní šéf to pronesl v souvislosti s vyšetřováním údajného pokusu uplatit unionistického poslance Zdeňka Kořistku. Kvůli případu policie zřejmě odposlouchávala i hovory předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka, prověřila i jeho bankovní konto.

"Mě ta myšlenka vůbec netrápí. Já vedu rozhovory, a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, může mu to být jedno," odpověděl Kolář v rozhovoru pro sobotní vydání Mladé fronty Dnes na otázku, zda také on nemá strach, že jeho telefonáty někdo slyší. Policejní mluvčí Blanka Kosinová dnes ČTK řekla, že zřejmě jde o nedorozumění. Kolář odpovídal na otázku, která směřovala na něho. Policejní prezident podle ní vždy zdůrazňuje, že všechny odposlechy, které provádějí jeho podřízení, musí povolit soud. Pokud se stane, že policie nahraje i hovory, které s případem nemají nic společného, musí je zlikvidovat. "Pan prezident má právo si pozvat ministra a žádat o vysvětlení, ale myslím, že jde o nedorozumění," uvedla Kosinová.

Ministr vnitra měl vysvětlovat výroky, které pronesl v médiích i ke kauze Kořistka, také sněmovnímu brannému výboru. Nakonec se ani nedostal ke slovu, protože koalice zablokovala schválení programu zasedání. Opozice teď zváží, zda kvůli Bublanovým výrokům nenavrhne svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Bublan tento týden řekl, že policii věří - pokud by ale při vyšetřování zásadně pochybila, odstoupí. ODS, které je Václav Klaus čestným předsedou, od počátku kritizuje policejní postup ve vyšetřování případu. Nejsilnější opoziční strana žádá demisi Bublana i Koláře. Klaus již dříve zpochybnil věrohodnost Kořistky.

Branný výbor sněmovny podpořil delší misi českých vojáků v Iráku

Podpořit prodloužení mise českých vojenských policistů v Iráku až do konce února příštího roku, tedy o dva měsíce, doporučil Poslanecké sněmovně její branný výbor. ČTK to řekl jeho člen Tomáš Kladívko (ODS). Prodloužení mise odmítají opoziční komunisté a někteří vládní sociální demokraté. Vojáci mají i v prvních dvou měsících příštího roku především školit irácké policisty. Důvodem jejich delšího působení v Iráku jsou lednové volby v zemi, při kterých se očekává zvýšení bezpečnostního rizika. Původně měli vojenští policisté v Iráku zůstat do konce letošního roku.

Vojáci plánují příští rok dva čtvrtletní kurzy pro Iráčany

Příští rok by mělo být v České republice vycvičeno sto příslušníků iráckých ozbrojených sil, buď policistů, nebo vojáků. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky by se Iráčané nejspíš školili ve Vyškově, pravděpodobně ve dvou tříměsíčních kurzech po 50 osobách. Ministerstvo obrany na to plánuje vyčlenit asi 20 milionů korun, s výcvikem musí ještě souhlasit čeští poslanci. Česká armáda zvažuje i možnost pomoci irácké armádě například dodávkou materiálu.

Palác Kinských zůstane definitivně státu

Palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze zůstane definitivně českému státu. V odvolacím jednání o tom rozhodl Městský soud v Praze, který tak nevyhověl žádosti potomka šlechtického rodu Františka Oldřicha Kinského, aby mu byla budova vrácena. Potvrdil tak dubnový verdikt obvodního soudu. Rodina Kinského přišla o majetek po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Podle soudu byla konfiskace v souladu se zákonem. Kinský a také jeho advokát Jaroslav Čapek s verdiktem nesouhlasí. O majetek budou dál bojovat.

Odvolací senát rozhodl na základě konfiskačního výměru, jehož ověřenou kopii i s razítky a podpisem předložila právní zástupkyně státu. Čapek při předložení kopie konfiskačního výměru uvedl, že viděl i originály předložené Archivem hlavního města Prahy, ale jméno adresáta na něm je dopsáno dodatečně, což byl důvod, proč pochyboval o pravosti této listiny. Podle Čapka navíc nebyl konfiskační výměr Kinskému řádně doručen, a rozhodnutí tedy nebylo pravomocné. Kinský byl v době zabavení majetku nezletilý a nemohl podle tehdejších zákonů listinu obdržet osobně, pouze přes poručníka. To se nestalo, protože Kinský bydlel i s rodinou na neznámém místě. Právnička státu Jiřina Slováčková však předložila dopis se stejným datem jako na výměru. V něm bylo uvedeno, že rozhodnutí o konfiskaci majetku má být vyvěšeno, a tedy i doručeno veřejnou vyhláškou, která osobní doručení do Kinského rukou nahradí.

Po verdiktu byl Kinský velmi zklamán. "Myslím si, že rozhodnutí soudu je ostudou pro český stát, který tvrdí, že je státem práva. Vůbec se nebere ohled na práva nezletilých. Nebylo to správné," řekl. Počítá s tím, že se odvolá třeba až k evropským soudům. Pokud palác získá, chce se přestěhovat do Prahy. Nyní žije v Argentině. Advokát Čapek byl nespokojen nejen s verdiktem, ale i s průběhem líčení. "Předsedkyně senátu byla očividně z nějakého důvodu rozrušena a rozčílena. Palác Kinských patří k nejznámějším pražským budovám. Od roku 1992 je na seznamu národních kulturních památek.

Česko je podle ministra Svobody pro liberalizaci vízového režimu s Ruskem

Česká republika usiluje o maximální liberalizaci vízového režimu s Ruskou federací. Po setkání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem to v Praze prohlásil český ministr zahraniční Cyril Svoboda. Vízová povinnost pro občany obou zemí byla zavedena poté, co česká strana v roce 2000 vypověděla do té doby bezvízový styk s Ruskem.

Českým senátorům objasňoval Lavrov ruské plány s Čečenskem a s moldavským Podněstřím. Rusko má v Podněstří, kde žije rusky mluvící menšina, své vojáky. Zdůvodňuje to ochranou skladů zbraní, které tam zbyly po rozpadu Sovětského svazu. I když se zavázalo k jejich stažení do roku 2003, jejich počet snížilo dosud jen o čtvrtinu. Lavrov také senátorům popisoval situaci v Čečensku. Dotaz předsedy senátního zahraničního výboru Josefa Jařaba, zda by k uklidnění stavu v této oblasti neprospělo vyslání mírových sil OSN, nechal ministr bez odpovědi. Podle Jařaba je pro vyřešení situace nezbytný jakýsi Marshallův plán z ruské strany, aby Čečenci viděli, že Rusku záleží na jejich budoucnosti.

Vláda schválila projekt, který má usnadnit start podnikání

Začít s podnikáním by v budoucnu mělo být v České republice snadnější a rychlejší než nyní. Vláda schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu na vznik centrálních registračních míst, která mají zjednodušit start podnikání. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana by se v roce 2006 mohla doba mezi podáním žádosti a zahájením podnikání pohybovat mezi deseti až 14 dny místo současných několika měsíců.

Podle schváleného projektu mají síť centrálních registračních míst pro začínající podnikatele tvořit živnostenské úřady. Podnikatelům by poté odpadla nutnost obcházet kvůli různým potvrzením několik úřadů. Registrační místa by totiž za zájemce o podnikání například zajistila údaje o jeho trvalém pobytu, výpis z trestního rejstříku či zápis do obchodního rejstříku. "Tyto údaje bude centrální registrační místo ověřovat přímo z relevantních zdrojů veřejné správy," uvedlo v návrhu ministerstvo. Podnikatelé plány ministerstva na zrychlení úředních formalit přivítali.

Vláda podpořila zřízení ústavů pro dětské násilníky

Vláda podpořila záměr ministerstva školství zřídit speciální zařízení pro dětské pachatele závažných trestných činů. Novela zákona o výkonu ústavní nebo ochranné výchovy, která teď putuje do sněmovny, je reakcí na případy brutálních vražd, které spáchaly děti. Ústav pro malé násilníky by mohl vzniknout v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Ministerstvo školství chce vybudovat i zařízení pro děti se závažnými psychickými problémy v jednom ze současných ústavů, asi na severu Čech.

V nových zařízeních by se měli odborníci starat maximálně o deset dětí. Zajištěna pro ně bude péče psychiatrů i psychologů. Ministerstvo nechce, aby nové ústavy vypadaly jako vězení. Budovu by neměla hlídat ozbrojená stráž, spíš by měla být zabezpečena elektronicky a ve veřejných prostorách by byly kamery. Upraven bude i systém vycházek dětí - ven by směly chodit pod dozorem. Ředitel zařízení bude mít v případě podezření, že je dítě pod vlivem alkoholu nebo drog, možnost nařídit odběr krve.

Zaměstnanci státu dostanou čtvrtinu 14. platu

Zaměstnanci veřejného sektoru dostanou letošní 14. platy ve výši čtvrtiny průměrné měsíční mzdy. Poté, co se na tomto kompromisu dohodli vládní vyjednavači s odbory i koaliční lídři, o tom definitivně rozhodl celý kabinet. "Vyplacení dalšího platu ve výši 25 procent si vyžádá 1,5 miliardy korun," řekla ČTK mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková. Původně vláda slibovala státním zaměstnancům jen desetinu běžného platu, což bylo pro odboráře nepřijatelné.

Do loňska se další plat rovnal polovině běžné mzdy. Letos vláda nechala státním zaměstnancům vyplatit jako 13. plat jen desetinu měsíčního příjmu, stejně chtěla postupovat i u 14. platu. Nakonec se s odbory dohodla na kompromisu. Čtrnácté platy letos nemají dostat ústavní činitelé, soudci ani státní zástupci. Od příštího roku se mají 13. a 14. platy úplně zrušit. O peníze ale lidé nepřijdou, platy navíc se jim rozpočítají do 12 měsíčních platů.

Vláda souhlasí se zákonem, který od základů mění systém sociální péče

První verzi zákona, který od základů mění systém sociální péče, schválila vláda. Lidé si v budoucnu budou moci vybrat, zda budou žít v ústavu nebo v domově, nebo jestli chtějí příspěvek na to, aby zůstali doma a někdo se o ně staral. Ministerstvo chce, aby zákon začal platit od roku 2006. Handicapovaným lidem vadí, že současný systém jednoznačně preferuje ústavní péči. Nová koncepce sociálních služeb by postiženým lidem umožnila zůstat v domácím prostředí. Občanům v nepříznivé sociální situaci bude stát poskytovat příspěvek na péči. Nárok a výše tohoto příspěvku bude záviset na individuální situaci žadatele. Norma také garantuje rovný přístup poskytovatelů sociálních služeb k finančním prostředkům.

Seitlová: Korespondenční volbu by mohla využít až třetina krajanů

Korespondenční způsob hlasování by mohlo podle dosavadních zkušeností využít až 30 procent Čechů žijících v zahraničí. Jejich počet se odhaduje na 250.000 až 300.000. Novinářům to řekla předsedkyně senátní komise pro krajany Jitka Seitlová. Uvedla to při představování novely volebního zákona, kterou chce krajanská komise umožnit volbu poslanců poštou při příštích parlamentních volbách v roce 2006. Náklady spojené s korespondenčním hlasováním v cizině odhaduje Seitlová na 30 či 35 milionů korun, v Česku by neměly převýšit deset milionů korun. Senátorka to ale nepokládá za náklady, ale za investici. Korespondenční volba by totiž podle dalšího člena komise Martina Mejstříka mohla zvýšit klesající zájem lidí o volby.

Pod návrhem jsou podepsáni senátoři ze všech senátorských klubů. Navrhují, aby voliči mohli hlasovací lístky nejen posílat nebo osobně doručit obecním úřadům, ale aby mohli jako při minulých parlamentních volbách také hlasovat na českých zastupitelských úřadech v zahraničí.

Sněmovna možná přestane platit poslancům letenky do Ostravy

Sněmovna možná přestane poslancům proplácet lety do Ostravy. Rozpočtový výbor dolní komory z iniciativy svého předsedy Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) uložil kancléři dolní komory, aby navrhl, jak tyto úhrady zrušit. Poslanci by si tak vnitrostátní letenky museli platit z běžných cestovních náhrad, které mají k platu. "Každý z nás má cestovní náhrady, proč by kancelář měla hradit ještě (vnitrostátní) letenky?" prohlásil Kalousek. Jeho iniciativu podpořila většina, ale ne všichni členové výboru.

Debatu o letenkách rozpoutal komunista Jaroslav Gongol. Při projednávání návrhu rozpočtu sněmovny na příští rok se dotázal, proč náklady na dopravu stouply o 330 procent. Protože se to prostě prolétalo z Ostravy, odpověděl kancléř dolní komory Petr Kynštetr. Gongol pak uvedl, že České aerolinie letenky do Ostravy neúměrně zdražují a neúspěšně se domáhal toho, aby se rozpočtový výbor obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Měl by podle něj prošetřit, zda ČSA nezneužívají svého postavení. Gongol se podivil nad tím, že letenka do Ostravy stojí 3000 korun, zatímco do Londýna o 100 korun méně.

Laureát Nobelovy ceny za fyziku z roku 1969 Gell-Mann je v ČR

Laureát Nobelovy ceny za fyziku, americký profesor Murray Gell-Mann, který byl v roce 1969 oceněn za objev elementárních částic hmoty - kvarků, přijel do České republiky. Ve středu večer přednášel v nabité posluchárně na pražské filozofické fakultě. Podle českého astrofyzika Petra Kulhánka tyto výzkumy poodhalují záhady počátků vesmíru.

Švédsko podporuje zásadní reformy evropské zemědělské politiky

Švédsko podporuje zásadní reformy evropské zemědělské politiky a je pro přehodnocení systému zemědělských dotací a případně i snížení objemu dotací, jež plynou ze společné unijní pokladny do zemědělství. Vyplynulo to z vyjádření členů švédského parlamentního výboru pro záležitosti Evropské unie při setkání s delegací české Poslanecké sněmovny, kterou vedl její předseda Lubomír Zaorálek.

Odborníkům se Bureš jako šéf vládní protidrogové rady zamlouvá

Odborníkům na drogovou problematiku se Jaroslav Bureš jako nový šéf Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky zamlouvá. Podle Jiřího Presla z pražské nadace Drop In by díky svým zkušenostem mohl být "mužem racionálního úsudku". Do funkce výkonného místopředsedy rady jmenoval Bureše premiér Stanislav Gross minulý týden.

Předseda Asociace nestátních organizací zabývajících se prevencí a léčbou drogových závislostí Jiří Richter se pozastavil nad Burešovým výrokem, který otiskl deník Právo. Bureš uvedl, že místo vkládání peněz do preventivních programů, které nesdělují nic nového, chce veřejnosti ukázat tragické konce narkomanie "v plné nahotě". "Věřím, že to bylo spíše emotivní vyjádření," komentoval výrok Richter. Jediná účinná prevence je podle něj totiž prevence komplexní, která kombinuje více složek. "Z výzkumů vyplývá, že akce tohoto typu (zobrazování tragických důsledků narkomanie) mají nulový preventivní dopad a v některých případech mohou mít dokonce negativní výsledky," varoval. Podle předsedy asociace se podařilo za posledních 15 let vybudovat velmi efektivní systém zařízení působících v oblasti prevence a léčby, který Česko řadí k evropské špičce. Byla by proto škoda od tohoto trendu upustit a pouštět se do jiných směrů, soudí.

Bureš je nestraník, v letech 2001 a 2002 zastával funkci ministra spravedlnosti. Na podzim roku 2002 se jako kandidát ČSSD zúčastnil první prezidentské volby. V současnosti je ministrem bez portfeje a předsedou legislativní rady vlády.

UNICE čeká, že ekonomika ČR vzroste v roce 2005 o 4,2 procenta

Českou ekonomiku čeká v příštím roce růst, který by mohl dosáhnout 4,2 procenta. Předpokládá to ve svém podzimním výhledu vlivné podnikatelské lobby UNICE. Podle něj by se inflace v ČR měla v příštím roce pohybovat kolem tří procent a nezaměstnanost pod deseti procenty. Za celý letošní rok čeká UNICE růst českého hospodářství o 3,5 procenta, stejně jako to odhadovali čeští experti. Česká republika a další nováčci v EU by se měly výraznou měrou podílet na mírném zotavení ekonomiky celé EU, jejíž růst letos i v příštím roce by mohl být kolem 2,5 procenta. Právě ČR patří mezi ty, kteří vylepšují průměr," řekl dnes ČTK český zástupce při UNICE Karel Lukáš, podle něhož Českou republiku čekají dobré vyhlídky i díky vstupu do EU.

Organizace UNICE, která do své studie zahrnula poprvé i desítku nových členů, zastřešuje 20 milionů malých, středních a velkých podniků v Evropě. Reprezentuje 36 hlavních průmyslových a zaměstnavatelských federací z 30 zemí.

Ústavní soud: Škromach mohl zrušit nadstandardní dávky horníků

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach nepochybil, když loni v prosinci zrušil 13 let starou vyhlášku ministerstva o zabezpečení horníků, dlouhodobě nezpůsobilých k dosavadní práci. Rozhodl o tom Ústavní soud, když nevyhověl návrhu skupiny 40 komunistických poslanců. Ti tvrdili, že vyhlášku mohl od vydání novely zákoníku práce zrušit již jen parlament. Horníci měli díky vyhlášce z roku 1991 až do jejího zrušení Škromachem loni v prosinci výrazná privilegia proti ostatním povoláním. Pokud byli dlouhodobě nezpůsobilí k práci, museli jim jejich zaměstnavatelé dorovnávat rozdíl mezi průměrným platem před a po začátku nezpůsobilosti. Také jim zaměstnavatel musel zajistit převedení na jinou práci a zajistit rekvalifikaci.

Schott začal ve Valašském Meziříčí stavět továrnu za 20 mil. eur

Stavbu továrny na výrobu solárních modulů zahájila ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku německá společnost RWE Schott Solar. Výstavba celého závodu, jehož dokončení se plánuje do roku 2008, přijde zhruba na 20 milionů eur (asi 630 milionů korun). ČTK to sdělil marketingový manažer firmy Lars Waldmann. V první fázi tak vznikne na Vsetínsku přibližně 190 nových pracovních míst. Do roku 2008 se jejich počet zvýší až na 350, uvedl Waldmann.

Ukrajinský Donbass chce koupit společnost Vítkovice Steel

Ukrajinský holding Industrial Union of Donbass se chce zúčastnit privatizace společnosti Vítkovice Steel. Cena, kterou státu za jeho zhruba 99procentní podíl v ostravské hutní firmě nabídne, prý bude odpovídat očekávání české strany. Na tiskové konferenci společnosti v Ostravě to řekl viceprezident holdingu Alexander Pilipenko. Česká vláda zatím výběrové řízení na prodej Vítkovice Steel nevyhlásila ani nedeklarovala, kolik bude za Vítkovice Steel požadovat. Vítkovice Steel mají zhruba 1600 zaměstnanců a roční výroba oceli je téměř milion tun.

Ústeckou Spolchemii opustila poslední cisterna s chlorem

Ústeckou Spolchemii opustila poslední železniční cisterna s chlorem. Kromě zastavení prodeje chloru se sortiment Spolchemie zatím nezmění. K zastavení vývozu se společnost zavázala po letošních haváriích. Veškerý vyrobený chlor, který je v bezpečnostní zprávě podniku uveden jako jedno z největších rizik, by měla firma spotřebovat. "Poslední cisterna směřuje k rakouskému zákazníkovi," řekl ČTK mluvčí podniku Zdeněk Rytíř. Mezi odběratele chloru patřily chemické koncerny jako BASF a další ve střední a západní Evropě. Kontrakty na prodej chloru Spolchemie v tomto týdnu ukončila. Rizika spojená s přepravou chloru tak zmizela.

Čeští badatelé mohou opět do ruského archivu kvůli roku 1968

Čeští badatelé mají po čtyřech letech opět volný přístup do ruského Státního archivu nejnovější historie k dokumentům, které se vztahují k událostem v Československu v letech 1967 až 1969. Mohou zkoumat i materiály, které dosud nebyly odtajněny, a "odhalit poslední tajemství, která tu ještě jsou". ČTK a Mladé frontě Dnes to po návštěvě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Senátu řekl předseda horní komory Petr Pithart.

Dokumenty by podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřicha Tůmy mohly dovolit detailnější pochopení sovětské politiky ve vztahu k událostem pražského jara i vnitřního vývoje v někdejším Československu. Ředitel předpokládá, že v ruském archivu je řada podkladů, analýz a zpráv, které vedení sovětské komunistické strany pro své rozhodování dostalo. Podotkl, že jen v roce 1968 přijalo sovětské politbyro k situaci v Československu přes 400 usnesení a aparát vedení strany shromáždil více než 1000 zpráv a informací. Čeští historici dostali od ruských orgánů zatím celkem jen 239 dokumentů.

Vývoj po listopadu 1989 je složitější, než si Havel představoval

Vývoj země po listopadové revoluci v roce 1989 je složitější, než si bývalý prezident Václav Havel představoval. Přesto se ale Česká republika v zásadních věcech vyvíjí podle jeho očekávání. "S odstupem času mohu říct snad to, že základní ideály, o něž jsme usilovali jak v době takzvaného disidentství, tak potom, v průběhu listopadového převratu, se v podstatě plní, respektive že společnost tím směrem opravdu kráčí," řekl ČTK k blížícímu se výročí Havel. Někdejší disident, který stál v čele Československa a poté České republiky téměř 13 let, považuje za "velký dar osudu" to, že se podílel na změně systému v zemi i změně světového uspořádání. Je to ale asi všechno nepoměrně komplikovanější a zdlouhavější, než jsme si možná tehdy v atmosféře takového obecného nadšení mysleli," vzpomíná dnes osmašedesátiletý Havel na dobu kolem 17. listopadu 1989.

TI: Korupce v ČR jedna z nejhorších v EU, pomohou nové zákony

Míra korupce mezi českými politiky a ve veřejné správě patří mezi nejvyšší v Evropské unii. Uvádí se to ve zprávě organizace Transparency International. Více korupce je podle organizace pouze na Slovensku, v Polsku a Lotyšsku. V celosvětovém měřítku země skončila na 51. místě. Podle studie by situaci pomohl vyřešit například nový zákon o střetu zájmů a omezení imunity politiků.

V konkrétních doporučeních studie uvádí, že by se měl mimo jiné zprůhlednit systém udělování veřejných zakázek. Doporučuje také zavedení černé listiny firem, které porušily zákon a o veřejné zakázky se již ucházet nemohou. Při hospodaření krajů a obcí by podle TI měl větší roli hrát Nejvyšší kontrolní úřad. Větší otevřenost a zpřehlednění jsou podle organizace potřeba také při rozdělování dotací evropských fondů, výběrové komise by měly například povinně zveřejňovat důvody pro posun pořadí jednotlivých projektů. Přísnější kritéria studie doporučuje též pro finance EU určené neziskovým organizacím. V oblasti konkurzních řízení je nutné posílit pozice věřitelů, zpřísnit by se naopak měly požadavky na správce konkurzní podstaty, tvrdí zpráva.

Studie sleduje míru korupce na veřejných místech tak, jak ji vnímají místní podnikatelé, analytici a akademičtí pracovníci. Je založena na osmnácti různých průzkumech provedených dvanácti nezávislými institucemi v období let 2002 až 2004. Jednotlivé země byly ohodnoceny indexem od nuly, která znamenala nejhorší výsledek, po desítku. Nejlepšího postavení na světě dosáhlo Finsko s indexem 9,7, následováno Novým Zélandem a Dánskem. Nejhůře v analýze dopadl karibský stát Haiti společně s jihoasijským Bangladéšem. Z evropských zemí je korupce nejrozšířenější v Moldavsku.

Pražský radní Jan Slezák (ČSSD) odstoupil z městské rady

Pražský radní pro školství Jan Slezák (ČSSD) rezignoval na místo v městské radě. Slezák, podobně jako bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl, v minulosti velel rotě pohotovostního pluku, který zasahoval při protikomunistických demonstracích. K rezignaci se rozhodl už dříve, přestože mu vedení pražské ČSSD i zastupitelský klub vyjádřily důvěru. Ve vedení města však ještě chtěl dokončit některé materiály ve školství.

Policisté se učí, jak lépe pracovat s etnickými menšinami

Policisté se budou učit, jak lépe pracovat s příslušníky etnických menšin. Vybrané řadové policisty v tom budou školit specializovaní instruktoři, kteří absolvovali kurz o multikulturní výchově, extremismu a rasismu. Čeští policisté nejčastěji přicházejí do styku s Romy, Ukrajinci, Slováky, Vietnamci, Poláky a Číňany. Vztahem policistů k národnostním a etnickým menšinám se programově zabývá i vláda. Podle výzkumu společnosti StemMark zhruba 38 procent dotazovaných nepovažuje přístup policie k osobám různé rasy, národnosti a pohlaví za rovný.

Otec, jenž vychovává čtyři děti, chce předčasný důchod jako ženy

Stejných práv jako mají ženy, které vychovaly děti, se chce soudně domoci osmapadesátiletý Augustin Andrle z Vysokého Mýta na Ústeckoorlicku. Přestože již 12 let sám vychovává čtyři děti, nemá podle ministerstva práce a sociálních věcí jako muž právo na předčasný odchod do důchodu. Krajský soud jeho žalobu projednal a rozhodl, že ji postoupí k posouzení Ústavnímu soudu. "Vyhrál jsem první bitvu. Nebojuji jen za sebe, ale také za další muže, kteří pečují místo ženy o děti. Proč bychom neměli mít právo stejně jako ony odejít dřív do důchodu? Myslím, že je to jasná diskriminace," řekl Andrle.

Policie: Matka mrtvých dětí možná spáchala sebevraždu

Smrt dvou dětí nalezených v úterý v bytě v pražských Stodůlkách policie vyšetřuje jako podezření z vraždy. V souvislosti se zmizením matky obou dětí kriminalisté zjišťují, zda nespáchala sebevraždu. Prošetřují souvislost s případem z Černošic, kde skočila pod rychlík neznámá žena. Policie nevylučuje možnost, že jde o matku dětí. Děti nalezl v bytě jejich otec po návratu z práce bez známek života. Mluvčí záchranné služby Marek Uhlíř potvrdil, že s největší pravděpodobností nezemřely přirozenou smrtí.

Vrah bruntálské čerpadlářky dostal výjimečný trest 21 let

Výjimečný trest 21 let udělil ostravský krajský soud Jozefu Kekelákovi (49), který letos v březnu ubodal zaměstnankyni čerpací stanice v Bruntále. Nožem ji zasadil 40 ran a ukradl asi 20.000 korun. Rozsudek je pravomocný, odsouzený i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. "Za svůj čin nezasloužím nic než smrt," řekl obžalovaný soudci. Jeho právní zástupce trest označil za příliš přísný. Státní zástupkyně byla naopak po vynesení rozsudku spokojena. Přiznala ale, že soud nakonec udělil trest ještě přísnější, než sama navrhovala.

Zpěváci Černoch a Stoklasa se zranili při nehodě na Brněnsku

Zpěváci Karel Černoch a Patrik Stoklasa se v úterý zranili při dopravní nehodě nedaleko Brna. Podle police těžce zraněný Stoklasa je v péči lékařů brněnské nemocnice a rodina si nepřeje informace o zdravotním stavu zveřejňovat. Černoch má zlomenou nohu a otřes mozku. Policie nehodu vyšetřuje, identitu zraněných však odmítá zveřejnit. Vůz jel v pravém jízdním pruhu a zezadu narazil do levé části návěsu nákladního vozidla jedoucího ve zpomalovacím pruhu, uvedla policejní mluvčí. Při nehodě byli čtyři lidé zraněni, z toho jeden těžce.

Median: Lidé moc nesledují módu, přednost má pohodlné oblečení

Většina Čechů příliš nesleduje módní trendy. Podle výsledků průzkumu agentury Median nevěnuje módním vlnám pozornost 60 procent lidí, zatímco 42 procent se o to, co se nosí, zajímá. V oblékání dává nejvíce lidí přednost pohodlnosti a vzhledu, nejméně dotázaných volí extravagantní a také romantický styl. Při nákupech pak všeobecně nejvíce rozhoduje pohodlnost. Z lidí, kteří se oblékají podle určitého stylu, preferuje sportovní ladění 25,5 procenta dotázaných, 19,1 procenta dává přednost eleganci a 17,3 procenta módním stylům.

Zbytky České boudy začal svážet z vrcholu Sněžky vrtulník

S pomocí vrtulníku začali pracovníci stavební firmy svážet z vrcholu nejvyšší české hory Sněžky v Krkonoších zbytky České boudy. Ze zchátralého objektu, jehož demolice začala 21. září, zbývá na vrcholu pouze torzo přízemí původní části objektu. Bourací práce v posledních dnech často komplikuje silný vítr, sněžení a námraza, kvůli špatnému počasí byl opakovaně také odložen start vrtulníku. Zchátralou Českou boudu na vrcholu Sněžky má v příštím roce nahradit nový objekt, zatím však není jasné, jak bude vypadat.

Festival České divadlo 2004 nabídne 11 představení

Festival České divadlo, který již tradičně hostí bratislavské Studio L+S, nabídne letos 11 divadelních představení. Patnáctidenní festival zahájí 13. listopadu vernisáž českého architekta a malíře Jiřího Mezřického. "Nejobjevnějším a nejpřínosnějším představením výborné dramaturgie 11. ročníku Českého divadla je hra Luboše Baláka Hvězdy nad Baltimore, kterou v režii Jána Antonína Pitínského uvede divadlo Husa na provázku z Brna," řekl bývalý dramaturg Studia L+S Kornel Földváry. "Postavu krále komiků ztvárňuje jeden z oprávněných následníků trůnu Bolek Polívka," dodal Földváry. Již tradičně se v rámci Českého divadla objevuje také zástupce slovenské divadelní scény.

Na výstavě Expo 2005 se budou promítat české filmy v japonštině

Jedním z doprovodných programů účasti České republiky na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku bude Týden českého filmu. Diváci zhlédnou 25 nejúspěšnějších českých snímků. "Z těch starších to bude třeba Obchod na korze nebo Lásky jedné plavovlásky, z novějších pak Kolja, Vesničko má, středisková či Pelíšky. Všechny filmy se budou promítat v japonštině," řekl manažer pro filmové a ekologické projekty Damián Kaušitz. Další doprovodnou akcí bude Český národní den, který se bude konat 24. června. České výtvarné umění se zase představí projektem Zrcadlo přírody. Putovní výstava deseti současných výtvarníků bude k vidění v Tokiu a v Ottowě.

Lidé v Liberci uvidí ostatky historického Buddhy Šakjamuniho

Ostatky historického Buddhy Šakjamuniho, který žil zhruba před 2500 lety, mohou ve čtvrtek a v pátek vidět lidé v Liberci. Vzácné relikvie tam dorazí při své pouti světem, jež skončí v roce 2005 v New Yorku v sídle Organizace spojených národů (OSN). V něm zůstanou Buddhovy ostatky uloženy natrvalo a zájemci je uvidí pouze jediný den v roce - během buddhistického svátku Vesak.

Nedvěd uvažuje o tom, že po příští sezoně skončí s fotbalem

Ještě necelé dvě sezony hrát na vrcholové úrovni a pak skončit s fotbalem; takový je pravděpodobný plán bývalého kapitána fotbalové reprezentace Pavla Nedvěda. Ten byl v úterý znovu ústřední postavou Juventusu Turín v Lize mistrů, když jedinou brankou utkání rozhodl v 76. minutě o výhře nad Bayernem Mnichov. Nejlepší fotbalista Evropy loňského roku vzápětí začal uvažovat o tom, že se nezadržitelně blíží konec jeho kariéry. "Hrát na této úrovni není snadné. Občas mě zlobí koleno, ale důležité je, že mě nechá hrát," doplnil vzápětí dvaatřicetiletý záložník, který s českými médii nekomunikuje. Nedvěd se pak nechal slyšet, že dál spřádá sen o triumfu v Lize mistrů. Právě touha získat nejcennější klubovou trofej pro něj má být hlavní motivací před koncem kariéry.

V čele žebříčku cyklokrosařů je Zdeněk Mlynář

V čele nově vytvořeného žebříčku nejlepších světových cyklokrosařů se usadil český reprezentant Zdeněk Mlynář. K třem stům bodům za vítězství v prvním závodě Světového poháru přidal osmdesát za dvě vítězství a jedno druhé místo v domácím pohárovém seriálu Budvar Cup a před Belgičanem Svenem Vanthourenhoutem vede o 105 bodů.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, místy s deštěm a to hlavně na východě. Teploty 14 až 18, v Čechách až 20 stupňů Celsia.

20-10-2004