Denní souhrn zpráv Zprávy

26-08-2010

Klaus: I v zemědělství se v době krize musí škrtat

Zemědělství nemůže v době krize zůstat mimo škrty ve státním rozpočtu. Na zahájení agrovýstavy Země živitelka v Českých Budějovicích to řekl prezident Václav Klaus. Zemědělství se škrty ve státním rozpočtu dotkly snížením dotací o 2,5 procenta, to je zhruba 740 milionů korun. Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) na zahájení výstavy uvedl, že je to v současné situaci slušný výsledek. Nemůže prý garantovat, že příští rok bude zemědělce bolet méně. Uvedl, že se bude snažit, aby přímé dotace neklesaly nebo jen málo. Předseda Agrární komory Jan Veleba ale připomněl, že si letošní počasí vybralo jako daň velkou část úrody. Na rozdíl od minulých let se kvůli počasí zpozdily žně a výnosy jsou nižší. Řekl, že čeští zemědělci jsou ve srovnání se svou evropskou konkurencí stále znevýhodněni. Škrty považuje za nekorektní. Způsobí prý další prohloubení nerovných podmínek.

Favoritem pro volbu ombudsmana je Varvařovský

Sněmovna se kvůli volbě nového ombudsmana sejde 7. září na mimořádné schůzi. Největší šance na zvolení přitom má bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Na jeho podpoře se zřejmě shodnou vládní strany. Koaliční špičky i poslanecké kluby ale o výběru ombudsmana ještě budou jednat. Varvařovský je jedním ze dvou kandidátů Senátu. Získal 49 ze 72 možných senátorských hlasů. Horní komora navrhla sněmovně, která má o nástupci zesnulého Otakara Motejla rozhodnout, ještě předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Prezident Václav Klaus navrhl bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a opětovně občanského aktivistu Johna Boka. Sněmovna se pokoušela ombudsmana zvolit už v červenci. Žádný z tehdejších kandidátů ale nezískal potřebný počet hlasů.

Evropský soud v Česku zjišťuje škody z regulace nájemného

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku už začíná zjišťovat u tuzemských majitelů domů, o kolik peněz je připravila regulace nájemného. Požádal právní zástupkyně českých stěžovatelů, aby vyčíslily škody. Přesná kalkulace zatím hotová není, může jít ale až o miliardy korun. Uvedla to mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Aneta Červenková. Připomněla, že celá kauza trvá už pět let. Sdružení očekává, že soud by mohl rozhodnout příští rok. Ve Štrasburku se odškodnění za regulaci nájmů domáhá kolem 5000 majitelů domů z Česka. Před pěti lety vyčíslili odborníci sdružení škody způsobené regulací nájemného přibližně na 21 miliard korun.

Česku hrozí pokuta od EU kvůli erozi zemědělské půdy

České republice hrozí pokuta od Evropské unie ve výši stovek milionů korun kvůli nedodržování zemědělské politiky v oblasti eroze půdy. Na výstavě Země živitelka to řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ministr kvůli tomu zpřísní podmínky hospodaření na půdě ohrožené erozí. Připravované nařízení vlády má rozšířit platnost takzvaných standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu na mírně erozně ohrožené půdy. Mělo by se tím zabránit dalšímu smývání ornice a zhoršování kvality půdního fondu a vod. Eroze podle odborníků ohrožuje 44,62 procenta z celkové rozlohy orné půdy v Česku. Hrozí tak přibližně na 1,136 milionu hektarech, z toho mírně ohroženo je 264.000 hektarů. Podle dřívějších vyjádření Svazu vlastníků půdy přicházejí její majitelé v důsledku eroze o půdu v hodnotě až desítek miliard korun.

Hodnota investic do Česka v pololetí klesla

Hodnota investic, které Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest, poklesla letos na sedm miliard korun z loňských 10,5 miliardy Kč. Počet investičních projektů se snížil také, letos jich bylo 125, loni 140. Díky letošním investicím vznikne přes 4500 nových pracovních míst, sdělila mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.

Ministerstvo chce zrušit dvouletý limit smluv na dobu určitou

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce zcela zrušit dosavadní dvouletý limit omezující sjednání pracovního poměru na dobu určitou. Uvedl to server Aktuálně.cz, podle kterého to vyplývá z návrhu změn v zákoníku práce, jak je ministr předložil do připomínkového řízení. Koaliční smlouva přitom původně počítala jen s prodloužením limitu na pět let, píše Aktuálně.cz. Kompenzací pro zaměstnance má být podle serveru přísnější pravidlo pro opakované sjednávání smluv na dobu určitou. Drábek navrhuje, aby tyto smlouvy šlo sjednat maximálně dvakrát, zatímco dosud je lze prodlužovat třeba i každý měsíc, a to až do naplnění dvouletého limitu. Nově má také platit, že písemná forma bude povinná i pro dohody o provedení práce. Stát tím chce omezit jejich zneužívání, tedy práci načerno. Limit pro dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti se má zvýšit z dosavadních 150 na 300 hodin ročně, píše server.

Podle poslance VV Vacka se stavba silnice u Zlína nezastaví

Stavba silnice I/49 mezi částí Zlína Malenovice a Otrokovicemi bude pokračovat. Ocitne se na seznamu staveb, které měly být zastaveny, u nichž ale ministerstvo dopravy původní stanovisko přehodnotilo. S odvoláním na ministra dopravy Víta Bártu (Věci veřejné) to řekl zlínský poslanec strany Martin Vacek. Částku, jaká by měla být do konce roku prostavěna, však odmítl specifikovat. Podle Vacka se Bárta seznámil se stavem dopravní dostupnosti Zlínského kraje a do měsíce se prý chystá region navštívit.

Školy dostanou peníze z EU se zpožděním

Peníze z fondů EU určené na zkvalitnění výuky nebo nákup pomůcek dorazí na účty škol se zhruba dvouměsíčním zpožděním. Projekty, na které školy žádaly peníze, však často startují už od září. Ředitelé je tedy budou muset zpočátku platit z rezerv školy. Například ředitel Základní školy v Litomyšli Daniel Janata sice může odložit nákup techniky, v této chvíli už ale má nasmlouvané úvazky učitelů za asi 11.000 měsíčně. Jeho škole byla schválena dotace ve výši téměř 1,5 milionu korun, kromě nových počítačů zavedou také nové předměty a v některých hodinách rozdělí třídy do menších skupin. Podle údajů z konce července byly zatím schváleny žádosti více než 700 škol v celkovém objemu 780 milionů korun. Celkem mohou školy do roku 2012 dostat kolem 4,5 miliardy korun, o peníze si přitom žádají zjednodušeným způsobem prostřednictvím takzvaných šablon. Projekt je určen jen mimopražským školám.

Liberecký hejtman požádal o pomoc vězňů v zaplavených oblastech

O nasazení vězňů v oblastech, které na začátku srpna zasáhly ničivé záplavy, požádal Vězeňskou službu ČR liberecký hejtman Stanislav Eichler. O pomoc vězňů mají zatím zájem obce Dětřichov, Černousy, Raspenava a Hrádek nad Nisou. Nasazeno by v nich mohlo být více než 50 odsouzených z nejmírnějších nápravných zařízení. Jejich dopravu, stravování i ostrahu zajistí vězeňská služba, obce tedy nebudou mít žádné další finanční výdaje. Podle ministerstva spravedlnosti může v oblastech pomáhat více než 200 vězňů.

Exministr Ambrozek ušetřil miliony také z poslaneckých náhrad

Lidovecký exministr Libor Ambrozek se stal dalším politikem, který si díky poslaneckým náhradám pomohl k novému bydlení. Na případ upozornily Hospodářské noviny, které uvedly, že Ambrozek neumí uspokojivě vysvětlit, kde vzal deset milionů korun na svůj nový dům v Kyjově. Deník na základě svých propočtů vyslovil předpoklad, že exposlanec zneužíval poslanecké náhrady. Ambrozek serveru iDnes.cz později potvrdil, že na dům část svých poslaneckých náhrad použil. Není jediným poslancem, který takto postupoval. Loni se k této praktice přiznal současný úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si na svůj byt v Praze částečně našetřil také z náhrad. Jihomoravský hejtman Hašek exposlance Ambrozka vyzval, ať své majetkové poměry objasní. Ambrozek má být Haškovým náměstkem.

Kvůli oddlužení Kongresového centra bude prodán majetek společnosti

Praha vyhlásila vítěze na oddlužení Kongresového centra. Vyhrála nabídka společenství Penta Investments a Zátiší Catering Group. Hotel, pozemky a byznys centra budou prodány a hlavní budovu bude 24 let provozovat soukromá firma. Nezaplatí se tak ale celý dluh, město bude muset k úplnému oddlužení zaplatit asi 370 milionů korun. Společenství firem Penta Investments a Zátiší Catering Group navrhlo, že za zhruba 1,2 miliardy korun odkoupí veškerý majetek společnosti mimo samotné centrum.

Ze Znojemska začala mizet černá skládka pneumatik z Rakouska

Z Hrabětic na Znojemsku začala nákladní auta odvážet pneumatiky z tamní nelegální skládky zpět do Rakouska. V bývalém kasárenském areálu, který dnes využívá rakouský podnikatel, byly odpady asi tři týdny. Z Rakouska auta přivezla pneumatiky a plasty. Na zemi ležel náklad ze dvou až čtyř kamionů, další byl naložený na vozech, které už řidiči nestihli vyklopit, když je policie zastavila. Auta tam pak policisté střežili.

Soud v JAR rozhodl, že Krejčíř zatím nemůže být zatčen

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř pobývající v Jihoafrické republice zde nemůže být zatčen ani odsud deportován či vydán jiné zemi, dokud nepadne konečné rozhodnutí o jeho žádosti o politický azyl. Rozhodl o tom v pátek vrchní soud v Johannesburgu. Krejčíř soud o zákaz vydání požádal sám. V místopřísežném prohlášení to zdůvodnil podezřením, že jihoafrické ministerstvo vnitra a policie usilují o jeho zatčení a deportování ze země, přestože ho ještě čeká projednání jeho žádosti o azyl. Uvedl dále, že v úterý 10. srpna dostal v anonymním telefonátu varování, že se chystá plán na jeho zatčení a přesun do České republiky. Později podle stejného zdroje vyšlo najevo, že plán souvisel se zatykačem, který dostala jihoafrická policie na základě místopřísežného prohlášení vysokého činitele ministerstva vnitra Willema Vorstera, podle kterého je Krejčíř v JAR nelegálně. Podle Vorstera prý nelze udělit azyl lidem, na které byl vydán mezinárodní zatykač. Krejčíř s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že obvinění, na jejichž základě Praha požaduje jeho vydání, jsou politicky motivovaná.

Vědci zjistili, že planetky jsou nesoudržná tělesa

Planetky nejsou jen velké kameny poklidně se pohybující kolem Slunce. Mezinárodní tým astronomů vedený Petrem Pravcem z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky získal důkazy, že jde o poměrně nesoudržná tělesa, od kterých se může část oddělit a dále pokračovat svou vlastní cestou. Práci vědců zveřejnilo poslední vydání odborného magazínu Nature. Pravcův tým se proto ve své studii zaměřil na další osud těchto takzvaných dvojplanetek, kterých je v dnešní době známo několik desítek. Zjistil, že ve dvojici nezůstanou dlouho, protože úlomek se vyváže z gravitačního pole hlavní planetky a začne Slunce obíhat po své vlastní dráze. Existenci párů planetek objevil v roce 2008 profesor David Vokrouhlický z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Nejnovější studie tak jeho objev doplňuje o vznik těchto párů.

Univerzitní kampus v Brně se otevře v září

Kampus Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích, jeden z největších a nejnákladnějších projektů v akademické sféře posledních let, je těsně před dokončením. Do plného provozu zbývá necelý měsíc. Slavnostní otevření škola naplánovala na 23. září, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Celý kampus si mohou zájemci prohlédnout na internetu. Virtuální prohlídka návštěvníky zavede do nové auly, knihovny, sportovní haly, akademické restaurace, nabídne pohled ze spojovací lávky, ale i na celý areál. Univerzitní kampus Bohunice tvoří celkem 24 výukových a výzkumných pavilonů. Součástí je informační centrum s knihovnou a studovnami, výukové centrum s aulou a posluchárnami a sportovní hala. Areál bude sloužit zhruba 5000 studentů a 1000 pedagogů a výzkumných pracovníků z lékařské fakulty, přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií. Celkové náklady na stavbu kampusu dosáhly necelých pěti miliard korun.

Dočasný ředitel Národního technického muzea Rambousek rezignoval

Dočasně pověřený ředitel Národního technického muzea (NTM) Oldřich Rambousek na svoji funkci rezignoval. Instituci zatím povede Tomáš Wiesner, řekl Českému rozhlasu tajemník ministra kultury Stanislav Brunclík. Na místo ředitele příspěvkové organizace bude vypsáno výběrové řízení. Rambousek před nedávnem ve funkci nahradil Horymíra Kubíčka, kterého kvůli údajně nesprávnému zacházení s veřejnými prostředky odvolal ministr kultury Jiří Besser. Mladá fronta Dnes (MfD) ale v pondělí informovala, že Rambousek si z rozpočtu muzea přilepšoval údajně stejně jako jeho bývalý šéf.

Stovky lidí se v Brně rozloučily s Ludvíkem Kunderou

Příbuzní, přátelé i obdivovatelé se tento čtvrtek v Brně naposledy rozloučili s významným literátem Ludvíkem Kunderou. Básník, dramatik, překladatel, literární historik a výtvarník Kundera zemřel 17. srpna. Na pohřbu se shromáždily desítky významných brněnských umělců. Promluvili například hudební skladatel Miloš Štědroň a starosta Kunštátu na Blanensku Pavel Göpfert, kde Kundera žil. V Kunštátu bude také Kundera po zpopelnění pohřben. Kunderova umělecká tvorba je spjata s avantgardními směry, především surrealismem. Je znám také jako znalec a editor díla Františka Halase a překladatel německé literatury. Obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění a jednu z nejvýznamnějších tuzemských literárních poct - Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77.

Přemalby Dürerovy Růžencové slavnosti byly větší, než se soudilo

Z průzkumů obrazu Albrechta Dürera Růžencová slavnost vyplývá, že rozsah oprav díla byl větší, než se dosud odborníci domnívali. To, co bylo v některých případech považováno za originál, jsou přemalby. Sdělil to akademický restaurátor Adam Pokorný. Zjištěné poznatky přispějí k přesnému rozlišení původní Dürerovy malby a zásahů z barokní doby, kdy dílo také pravděpodobně v roce 1663 restauroval Karel Škréta. Olejomalba na dřevěné desce patří k jednomu ze stěžejních děl Sbírky starého umění Národní galerie. NG tímto průzkumem hrazeným z fondů Evropské unie mapuje i možnosti restaurátorského zásahu, jež by pomohl potlačit následky kontroverzního ošetření obrazu v 19. století Johannem Grussem.

Studentský Fresh Film Fest uvede v Praze přes 150 filmů

Přes 150 filmů uvede do neděle 29. srpna v Praze mezinárodní festival studentských filmů a debutů Fresh Film Fest. Jeho sedmý ročník zahájila v zaplněném kině Aero adaptace komiksové série Bryana Lee O'Malleyho s názvem Scott Pilgrim proti zbytku světa, kterou natočil britský režisér Edgar Wright. Festivalové centrum je v Paláci Akropolis, který filmové fanoušky vedle projekcí láká i na koncerty. Organizátoři jsou zvědaví, kolik jich osloví. Dosud se jejich přehlídka konala vždy v Karlových Varech. Jedním z důvodů změny místa bylo snížení dotace od města. Hlavní mezinárodní studentská soutěž letos postrádá českého zástupce. V nové sekci Fresh Czech budou uvedeny domácí studentské snímky, jako například polohraný dokument Roma Boys - příběh lásky. Rozálie Kohoutová v něm originálně zachycuje postavení homosexuálů v romské komunitě. Do studentských soutěžních sekcí bylo z 1172 titulů vybráno 34 filmů. Více informací získají zájemci na adrese www.freshfilmfest.net.

V Teplicích začne 27. ročník horolezeckého filmového festivalu

V Teplicích nad Metují na Náchodsku začne 27. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu. O ceny poroty bude usilovat 32 snímků, vyhlášení vítězů v závěru festivalu je naplánováno na neděli, uvádějí festivalové stránky na internetové adrese www.horolezeckyfestival.cz. Nejvíce snímků v soutěži, celkem 11, budou mít autoři z České republiky, zastoupeny jsou však i tvůrci z Brazílie, Itálie, Řecka a dalších zemí. Festival je otevřený pro snímky zachycující výstupy ve vysokých horách, lezení po skalách či různé jiné adrenalinové zážitky, například sjíždění divokých řek. Teplickou přehlídku založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii.

ČNB vydá v září pamětní minci k výročí sňatku Jana Lucemburského

Česká národní banka 1. září vydá k 700. výročí sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou stříbrnou pamětní minci v hodnotě 200 korun. Obdobnou minci v hodnotě 700 eurocentů vydá ke stejnému datu i lucemburská centrální banka. Autorem grafického ztvárnění pamětní stříbrné dvousetkoruny je Jakub Vlček. Ten je i autorem výtvarného návrhu pamětní mince vydávané v Lucembursku. ČNB vydává minci v nákladu 9600 kusů v běžné kvalitě a 13.900 kusů ve špičkové kvalitě. Lucemburská pamětní mince bude ražena pouze ve špičkové kvalitě v nákladu 3000 kusů. Slavnostní představení mince v Česku se uskuteční 1. září na hradu Křivoklát. Emisi uvede v Královském sále hradu guvernér České národní banky Miroslav Singer. Události se zúčastní lucemburský velvyslanec Jean Faltz, guvernér lucemburské centrální banky Yves Mersch, kardinál Miloslav Vlk a další významné osobnosti.

Sport

Česká fotbalové reprezentace sehraje 17. listopadu přípravné utkání s Dánskem v Aarhusu. Oba týmy se střetnou poosmé za posledních 12 let.

Skupiny fotbalové Ligy mistrů přinesou i souboje českých reprezentantů. Ve skupině H na sebe narazí Arsenal Londýn s Tomášem Rosickým a Šachtar Doněck s Tomášem Hübschmanem. Ve skupině F pak Petr Čech s Chelsea vyzve Spartak Moskva s Markem Suchým a Martinem Jiránkem. Zdeněk Pospěch si s Kodaní zahraje proti Barceloně. Rozhodl o tom los v Monaku.

Fotbalistům pražské Sparty se rozplynul sen o tom, že se po pěti letech podívají do základní skupiny Ligy mistrů. I v odvetě 4. předkola s Žilinou neuspěli, na Slovensku prohráli 0:1 a nesmazali dvoubrankové manko z domácího utkání. Sparta si zahraje v méně prestižní základní části Evropské ligy. Jména tří soupeřů se dozví v pátek.

Hokejisté Sparty porazili v European Trophy německý Mannheim vysoko 6:1. Dvě branky vstřelil Tomáš Kůrka, po jedné přidali Jakub Koreis, Michal Gulaši, Karel Hromas a Jan Hanzlík. Pražané se vítězstvím výrazně přiblížili postupu do play off, v divizi Capital mají na kontě ze sedmi utkání čtyři vítězství a tři porážky. Poslední vystoupení ve skupině čeká Spartu v pátek v Drážďanech, kde od 19:30 nastoupí proti Eisbärenu Berlín.

Český tenista Radek Štěpánek je již ve čtvrtfinále turnaje v New Haven. Ve 3. kole generálky na US Open porazil šestnáctého nasazeného Rumuna Victora Haneska 7:6 (7:4), 6:7 (4:7) a 6:4. Nyní ho čeká Srb Victor Troický, s nímž minulý týden prohrál na turnaji v Cincinnati.

Policie odložila trestní oznámení, které na prezidentku organizačního výboru mistrovství světa v lyžování v Liberci Kateřinu Neumannovou kvůli dluhům podala společnost Roxy II. Podle serveru aktualne.cz dospěla policie k závěru, že bývalá lyžařka vršila dluhy v přesvědčení, že je nakonec zaplatí stát.

Počasí v ČR

Bude oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky, noční teploty 18 až 14 stupňů,odpoledne 20 až 24.

26-08-2010