Denní souhrn zpráv Zprávy

25-08-2010

Česká republika zruší pět velvyslanectví

Vláda dnes rozhodla o zrušení velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Důvodem je snaha ministerstva zahraničí o úspory. Z informací ČTK plyne, že zrušen by měl být zřejmě i generální konzulát v indické Bombaji. Dlouhou dobu zvažovaný návrh české diplomacie byl na dnešní jednání vlády zařazen nečekaně, nebyl ani uveden v avizovaném programu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v tyto dny na dovolené, ČTK řekl, že sám není o konečném rozhodnutí vlády zatím informován. O zařazení bodu do programu schůze však věděl. O zrušení několika velvyslanectví se spekulovalo delší dobu. Původně se hovořilo zhruba o deseti misích. Rušení ambasád kritizovala opoziční ČSSD, která soudí, že to uškodí českému exportu.

Rušení ambasád je součástí plánu na šetření státních výdajů, které státním úřadům nařídila nynější vládní koalice. Ministerstvo zahraničí zřejmě chystá také propouštění. Podle posledních informací by mělo odejít přibližně sto zaměstnanců. Ministerstvo dále připravuje snížení provozních nákladů, omezení investiční činnosti, přehodnocení potřebnosti majetku. Úspory čekají na Česká centra, která propagují zemi v zahraničí.

Vláda se s hejtmany neshodla na rozpočtech

Představitelé vlády se na dnešním jednání se zástupci Asociace krajů ČR nedokázali shodnout v rozpočtové problematice. Po jednání to před novináři připustil premiér Petr Nečas (ODS). Hašek dnes potvrdil, že v otázce spolufinancování regionálních operačních programů EU se vláda s kraji neshoduje. Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) budou zástupci krajů dále jednat s ministerstvy financí a pro místní rozvoj. "Dnes jsme se rozešli bez výsledku, ale dále o celé věci jednají pověření hejtmani," uvedl Hašek. Podle něj rovněž kraje nesouhlasí s plánovanou úpravou platů ve veřejné správě a diskutovat chtějí také s ministrem financí o penězích na přenesený výkon veřejné správy. Vláda i hejtmani se naopak shodli na nutnosti posílení protipovodňové prevence a také účinnější "následné péči" o postižené regiony. "Primárně protipovodňová opatření bude financovat stát," vysvětlil Hašek. Také Nečas připomněl, že o vodní toky se v první řadě stará stát, a nikoliv kraje. Hašek po jednání veřejně zkritizoval spolustraníka a středočeského hejtmana Davida Ratha, že se neúčastnil společného oběda se členy vlády.

Policisté a hasiči budou 21. září demonstrovat proti škrtům

Policisté spolu s hasiči a příslušníky dalších bezpečnostních sborů budou 21. září v Praze demonstrovat proti plánovaným úsporám ministerstva vnitra, které považují za neuvážené. ČTK to dnes řekl šéf policejních odborářů Milan Štěpánek, podle kterého budou odbory jednat i o účasti dalších zaměstnanců veřejné správy. Škrty v resortu spolu s dalšími opatřeními mohou podle něj bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů České republiky. Premiér Petr Nečas (ODS) reagoval slovy, že právo vyjádřit svůj názor má každý, pokud by však vláda nyní k situaci rozpočtů nepřistupovala odpovědně, na její neřešení by později nejvíce doplatily právě ty skupiny, které jsou na penězích z rozpočtu závislé. "Odmítáme jakoukoliv změnu zákona o služebním poměru a drastické a neuvážené omezení výdajů na provoz a investice policie," uvedl Štěpánek. Odbory nesouhlasí ani s plošnými škrty v příjmech policistů a platech zaměstnanců, protože se podle jejich předsedy citelně snížily již letos. Protestovat budou i proti podle něj nekoncepčnímu snižování počtu policistů a rušení obvodních oddělení.

Vláda uvolnila 665 mil. na opravy silnic a kolejí na severu Čech

Vláda dnes navýšila letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury o 665 milionů korun, peníze poputují na opravy povodněmi poničených silnic a kolejí v majetku státu v Libereckém a Ústeckém kraji. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Nečas. Vláda tak nekývla na návrh ministra dopravy uvolnit peníze i na opravy silnic nižších tříd, k čemuž ji vyzval mimo jiné i předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Peníze vláda uvolní z rozpočtové rezervy. Větší část škod přitom hlásí správa železnic, na kterou připadá z celkové sumy téměř 500 milionů. Zbytek peněz využije Ředitelství silnic a dálnic na opravy rychlostních komunikací a silnic první třídy. Dnes uvolněná částka se netýká komunikací v majetku krajů, tedy silnic druhé a třetí třídy, na kterých voda v obou krajích způsobila souhrnné škody téměř 2,6 miliardy korun. Podle Nečase bude tento problém řešit komplexní materiál ministerstva pro místní rozvoj.

Bárta: Se současným rozpočtem budou dálnice nejdříve za sto let

Ministr dopravy Vít Bárta dnes informoval na jednání vlády ministry o aktuálním stavu výstavby dopravní infrastruktury. Na tiskové konferenci po jednání vlády Bárta uvedl, že pokud zůstane v budoucnu zachován rozpočet na navrhované úrovni roku 2011, dostaví se české dálnice a železniční koridory nejdříve za sto let. "Moji předchůdci stavěli více, než na kolik měli peníze. Občané tak chovali nějaké naděje, které jsou historicky plané," zopakoval Bárta, který od premiéra Petra Nečase dostal dnes za úkol vypracovat strategii výstavby silnic a železnic "v nových rozpočtových podmínkách". Bárta podle svých slov na dokumentu již pracuje. Podle aktuálního návrhu se rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok sníží téměř o 30 miliard na 67,5 miliardy korun. Fond však už letos pociťuje výpadek příjmů proti plánům ve výši 3,6 miliardy korun. Bárta proto rozhodl o zastavení všech 31 velkých železničních staveb a 12 silničních staveb.

Další města chtějí zvrátit Bártovo rozhodnutí peticí

Další města v Moravskoslezském kraji chtějí zvrátit peticí rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty (VV) zastavit některé silniční stavby. Konkrétně jde o silnici I/11 v úseku mezi Ostravou a Opavou. K petiční akci se rozhodly připojit například Opava, Ostrava, Krnov a dalších 13 obcí, kterých se výstavba páteřní komunikace v moravskoslezském regionu dotýká. Organizátoři petice, Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 - I/57, nevylučují, že by lidé mohli současnou komunikaci mezi Ostravou a Opavou na protest také zablokovat. Věří, že se jim podobně jako Bohumínu, který zorganizoval podpisovou akci za dostavbu důležitého mostu ve městě, podaří ministra přesvědčit o důležitosti pokračování stavby této silnice. Lidé mohou novou petici podepisovat například na radnicích. Ministrovi ji chtějí organizátoři předat na konci září.

Aktuálně:cz: Bárta chce za 14 dnů jednat s farmářkou Havránkovou

Nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) bude řešit situaci nedostavěné dálnice D11. Podle serveru Aktuálně.cz se chce za 14 dnů sejít s farmářkou Ludmilou Havránkovou, jejíž pozemky jsou pro dostavbu nutné. Podle serveru farmářka, která kvůli nemoci nepodepsala smlouvu o převodu pozemků, dala najevo, že je připravena k jednání a k případnému podpisu smluv. Minulý týden o tom informovala dopisem ministerstvo dopravy, napsal server. "Pan ministr se nyní musí se situací seznámit. Za 14 dní se chce s paní Havránkovou setkat," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. "Do té doby musíme vyřešit, zda se budeme držet původních smluv, nebo zda se celé jednání vrátí na začátek," dodal. Ve hře je podle Aktuálně.cz možnost, že by se ministerstvo vrátilo k původním plánům, které počítaly s umístěním křižovatky v jiném prostoru, než jak jej schválila vláda. S tím by souvisel také větší zábor farmářčiny půdy.

Senát dal šanci vlastníkům nevypořádaných podílů v bývalých JZD

Senát dnes podpořil nový způsob vypořádávání podílů v bývalých zemědělských družstvech. Předloha počítá s tím, že o dosud nevypořádané podíly by mohli jejich vlastníci žádat ještě rok. Pokud se jich nedomohou, mohli by svůj nárok na finanční vyrovnání uplatnit u ministerstva zemědělství, které by podíly následně vymáhalo ve splátkách během tří let. Senátoři nepodpořili návrh na zamítnutí této předlohy, který vznesl senátor Jan Hajda (ČSSD). Zamítnout ho chtěli hlavně sociální demokraté, komunisté, ale i lidovec Jiří Čunek. Návrh nyní projednají senátní výbor pro hospodářství a ústavně právní výbor. Poté se jím Senát bude zabývat v druhém čtení a pokud ho schválí, odešle ho poslancům. Návrh zákona počítá s tím, že pokud by se oprávněný majitel nedohodl s bývalým družstvem jinak, vyplácel by se podíl po dobu tří let ve stejných částkách. Pokud by se nástupnická organizace družstva opozdila s výplatou o více než 14 dní, měl by majitel právo žádat celou částku ihned.

Vláda schválila národní plán pro energii z obnovitelných zdrojů

Vláda dnes schválila návrh Národního akčního plánu (NAP) pro energii z obnovitelných zdrojů, který počítá s pokrytím více než 13 procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. Cílem NAP je zajistit rovnoměrný rozvoj obnovitelných zdrojů (OZE) v ČR, jejich instalované výkony budou zároveň kontrolovány podle stanovených limitů. Stát chce s pomocí zákona o obnovitelných zdrojích splnit podmínky využívání těchto zdrojů, ke kterým se zavázal v rámci Evropské unie. Stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů, čímž chce přispět k jejich optimálnímu složení. V případě, že limity budou překročeny, zdroje nezískají finanční podporu státu. Výrazně tím budou omezeny například solární elektrárny. Proti návrhu se již dříve ohradili podnikatelé v oboru obnovitelných zdrojů, kteří tvrdí, že představuje likvidaci tohoto energetického sektoru v Česku. Podle podnikatelů v oboru je nepřípustné, aby zákon vylučoval z podpory výroby energie určitý druh obnovitelných zdrojů.

MZe chce zpřísnit hospodaření na erozí ohrožených půdách

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce zpřísnit podmínky hospodaření na erozí ohrožených půdách. Připravované nařízení vlády má rozšířit platnost takzvaných standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu (známých pod názvem GAEC) i na mírně erozně ohrožené půdy. Erozí je ohrožena téměř polovina orné půdy v zemi. Novela má zabránit dalšímu masivnímu smývání ornice a zhoršování kvality půdního fondu a vod, uvedlo dnes MZe v tiskové zprávě. Podle údajů Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) eroze ohrožuje 44,62 procenta z celkové rozlohy orné půdy v Česku. "Půda je vyčerpatelný, nenahraditelný a jen velice pomalu se obnovující přírodní zdroj. Je základem udržitelného zemědělského hospodaření a jako s takovou by se s ní mělo zacházet," uvedl dnes ministr zemědělství Ivan Fuksa.

ČIŽP kontrolovala firmu, z níž odešel sporný odpad do Brazílie

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dnes zkontrolovala českou firmu NeOma se sídlem v Nedakonicích na Uherskohradišťsku, z níž byl podle českých úřadů vypraven do Brazílie nelegální, údajně kontaminovaný odpad. Firmě hrozí pokuta až 50 milionů korun. Podle ministerstva životního prostředí se kontrola zaměřila na okolnosti vývozu a zkoumala, zda nebyly porušeny předpisy o přeshraniční přepravě odpadů. Brazílie odeslala kontejner s 22 tunami odpadu lodí zpět do Německa, odkud připlul. "Pokud by se potvrdilo, že je za nedovolený vývoz odpadů zodpovědná česká firma, mohla by jí podle paragrafu 66 zákona o odpadech být uložena pokuta až do výše 50 milionů korun," uvedlo dnes na dotaz ČTK ministerstvo životního prostředí. Firma kontrolu potvrdila, ale do rozhodnutí inspekce žádné další informace nebude poskytovat. Již v úterý se ohradila proti nařčení, že materiál byl toxický.

Zemědělci bojují s kvalitou ječmene a chmele, prý je málo hořký

Až na konci srpna se žně v Ústeckém kraji rozjely naplno, už teď je ale zřejmé, že rozhárané letní počasí výrazně ovlivní kvalitu jejich úrody. Nejvíc je to patrné na surovinách pro pivovarnictví; chmel je podle prvních rozborů málo hořký, ječmen zase podle zemědělců trpí nevyrovnanou kvalitou a sklízí se příliš pozdě. Výnosy v tunách na hektar přitom nebudou špatné. Chmelaři v začali sklízet o víkendu a vzápětí potvrdili očekávanou sklizeň 6500 tun, tedy asi 1,25 tuny na hektar. Z dlouhodobého hlediska je to spíš nadprůměrný výsledek, ale kvalita zřejmě tak vysoká nebude. Zatímco vloni se obsah alfa hořkých látek pohyboval mezi 3,6 až 3,8 procenty, letos by to mělo být o něco méně.

Představenstvo ČD Cargo zvolilo do čela dle očekávání Vodičku

Představenstvo železniční společnosti ČD Cargo dnes do svého čela zvolilo podle očekávání Jiřího Vodičku, který se stal členem vrcholového orgánu v úterý. ČTK to řekl mluvčí ČD Cargo Petr Šťáhlavský. Vodička dosud šéfoval marketingu Fio banky. Do představenstva carga Vodičku zvolilo představenstvo mateřských Českých drah, které v dceřiné firmě plní roli valné hromady. Stalo se to po projednání s ministrem dopravy Vítem Bártou. Vodička v čele nákladního dopravce střídá generálního ředitele ČD Petra Žaludu. Vodička je třetím člověkem v čele carga od jeho vzniku. České dráhy v červnu odvolaly ředitele Josefa Bazalu, místo kterého se ujal vedení firmy Žaluda.

ČRo: VV daly v červenci na předvolební kampaň sedm milionů korun

Věci veřejné (VV) zahájily reklamní kampaň před podzimními komunálními a senátními volbami už v červenci, kdy na ni daly sedm milionů korun. Je to výrazně více než ostatní sněmovní strany. ODS v červenci za kampaň zaplatila 600 tisíc Kč, ČSSD 156 tisíc. Údaje společnosti Admosphere, která monitoruje reklamu v médiích a na billboardech, dnes zveřejnila rozhlasová stanice ČRo 1 - Radiožurnál. TOP 09 nebo KSČM nedaly podle výsledků monitoringu minulý měsíc na reklamu ani korunu. Téměř stejnou sumu jako na začátek kampaně před podzimními volbami dávaly Věci veřejné měsíčně na kampaň před jarním hlasováním do Poslanecké sněmovny, upozornil ČRo.

Radní ČT Eklová: Televizní poplatek by se mohl snížit

Koncesionářský poplatek v České televizi, který nyní činí 135 Kč měsíčně, by se mohl snížit. Televize by měla více šetřit ve výdajích na vlastní tvorbu nebo na tuzemskou kinematografii. Na zasedání rady ČT to dnes uvedla radní Dana Eklová. Koncesionářské poplatky tvoří většinu příjmů České televize. Loni představovaly 5,83 miliardy korun při celkových výnosech 6,93 miliardy korun. Podle Eklové by měla televize například zveřejňovat náklady na pořady a otevřít nabídková řízení, což by mohlo přinést snížení nákladů. Radní Jan Prokeš naproti tomu soudí, že by televize neměla krátit prostředky na vlastní tvorbu, protože by se to projevilo na kvalitě vyráběných pořadů.

Český rozhlas zvýšil v pololetí zisk na 221,2 milionu Kč

Český rozhlas hospodařil v prvním pololetí se ziskem před zdaněním 221,2 milionu korun. Výsledek je o více než 63 milionů lepší, než byl plán. V prvním pololetí 2009 měl rozhlas zisk před zdaněním 198 milionů korun. Informovala o tom ČTK. V letošním roce by měl rozhlas podle plánu hospodařit se ziskem před zdaněním 94,5 milionu korun. Čistý zisk by měl dosáhnout 80,4 milionu korun, v roce 2009 to bylo 37 milionů korun. Plánované výnosy pro letošní rok jsou 2,316 miliardy korun, náklady by měly dosáhnout 2,221 miliardy korun. Český rozhlas se v následujících dvou až třech letech dostane do obtížné finanční situace vlivem snižujícího se zisku a také kvůli finančně náročné rekonstrukci budovy rozhlasu v Praze na Vinohradské ulici, uvedla na dnešním zasedání Rady ČRo její předsedkyně Dana Jaklová. "Rada Českého rozhlasu proto bude požadovat po vedení rozhlasu, aby v následujícím období hledalo možné zdroje úspor v hospodaření, aniž by došlo k omezení poskytovaných služeb veřejnosti," řekla Jaklová.

Bývalý šéf ÚSTR Žáček bude poradcem nového ředitele

Poradcem nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana se stane bývalý šéf ústavu Pavel Žáček. Herman dnes ČTK řekl, že s angažmá Žáčka počítá a že už o jeho nové roli spolu hovořili. O návratu vůbec prvního ředitele ústavu Žáčka se spekulovalo již několik dní. Proslýchalo se, že by se mohl vrátit jako první náměstek ředitele. To ale dnes Herman nepotvrdil. Minulý týden po svém nástupu do ředitelské funkce Herman povolal zpět do ústavu také dva lidi z Žáčkovy éry. Do svého sekretariátu přijal Herman Patrika Košického, jehož počátkem dubna sesadil bývalý ředitel ústavu Jiří Pernes z funkce šéfa kanceláře ředitele. Vrátil se také Pernesem odvolaný ekonomický náměstek René Schreier. Herman dnes také rozhodl, že počátkem září vypíše nové výběrové řízení na ředitele Archivu bezpečnostních složek, původní soutěž zrušil. "Chci vyhlásit nové výběrové řízení, které bude transparentní, aby nebylo možno hovořit o jakékoli účelovosti," řekl Herman.

Besser zřídil komisi, která má připravit návrh směřování NG

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) dnes ustavil patnáctičlennou Komisi pro otázky galerií. Komise má podle internetových stránek ministerstva připravit odborný návrh dalšího směřování Národní galerie (NG) po konci mandátu jejího současného šéfa Milana Knížáka. Ministr Besser před dvěma týdny zrušil výběrové řízení na post šéfa galerie a rozhodl, že vypíše nové tak, aby nový ředitel NG mohl být jmenován k 1. červnu příštího roku. Knížák tak instituci povede podle ministrova rozhodnutí jen do konce srpna příštího roku. Besser tehdy také poprvé oznámil, že má v plánu zřídit nyní ustavenou komisi, která by podle jeho představ měla připravit odbornou oponenturu k nyní platné koncepci Národní galerie.

Na zámek v Děčíně se vrátily po téměř 80 letech původní obrazy

Téměř 80 let trvala cesta několika desítek obrazů šlechtické rodiny Thun Hohenstein zpět do zámeckých sbírek v Děčíně. Šlechtici je odvezli v roce 1932, kdy zámek prodali Československému státu. Kurátor mobiliárních fondů zámku František Šuman vystopoval jejich cestu přes zámek Jílové do Národního památkového ústavu, který obrazy zpět do Děčína zapůjčil. ČTK to sdělila ředitelka zámku Iveta Krupičková. "Jednou z podmínek zapůjčení obrazů bylo, že je necháme zrestaurovat. Je to logické, některým by bez opravy transport uškodil," řekla Krupičková. Obrazů z původní sbírky zámeckých pánů návštěvníci při prohlídce uvidí asi 20, další desítky obrazů čekají na restaurování nebo se teprve jedná o jejich zapůjčení.

Archeologové nalezli ve Zlaté uličce pozůstatky románské hradby

Archeologové z Akademie věd (AV) nalezli během dosavadního průzkumu Zlaté uličky na Pražském hradě pozůstatky románské hradby z 12. století. Vědcům se dále podařilo odhalit pozůstatky domků zbouraných v 19. století, prozkoumali také vnitřky budov. ČTK o výzkumu informovala Jana Maříková z Archeologického ústavu Akademie věd. Zlatá ulička na Pražském hradě je uzavřena od května kvůli rekonstrukci. Jedno z největších turistických lákadel na Hradě bude nepřístupné asi jeden rok. Výzkum uličky je pro archeology unikátní, pod její povrch se totiž dosud vědci nepodívali. Výzkumné práce vědci provádějí až ve čtyřmetrové hloubce. Na této úrovni se jim také podařilo odhalit nejzajímavější nálezy. "Nejdůležitější jsou pro nás románské terény na dvou místech," řekl ČTK vedoucí výzkumu Josef Matiášek z AV.

Na Letní Letnou přijíždí soubor Cahin Caha s Danielem Gulkem

Přední osobnost francouzského nového cirkusu, divadelník, akrobat, klaun a režisér Daniel Gulko uvede se svým souborem Cahin Caha na festivalu Letní Letná od 27. do 31. srpna představení nazvané REV. Praha se tak stane vůbec prvním zahraničním místem od světové premiéry ve Francii, kde diváci představení uvidí. Gulko, kterého české publikum zná, vytvořil nový projekt pro šest herců - akrobaty, žongléra, klauna i zpěvačku, oznámil ČTK mluvčí festivalu Jiří Sedlák. "Představení zavede diváky na cestu, kde se snoubí přízračné sny, mystické obrazy, cirkusová magie a dovednosti s hlubším filosofickým poselstvím," uvedl v tiskové zprávě ředitel festivalu Jiří Turek. Gulko si svým typickým způsobem v tomto představení hraje s paralelou mezi cirkusem, otáčivými pohyby, kulatými o oblými věcmi a slovem revoluce. Zkoumá techniky rotace jako dervišské tance, dynamiku kola nebo nestabilní povrchy.

Portál Bezpečnýinternet.cz má varovat před nástrahami internetu

Nový portál Bezpečnýinternet.cz má varovat před nástrahami a riziky spojenými s užíváním internetu. Nabízí informace o zásadách bezpečnosti pro běžné uživatele, rodiče i děti. S novým webem dnes novináře seznámili představitelé společností Česká spořitelna, Microsoft a Seznam.cz, které za projektem stojí. "Vítáme tento projekt, protože pokud nebudeme v tomto směru vzdělávat jak naše děti, tak ale i dospělé, tak umožníme pachatelům působit na tomto poli značné škody a páchání trestné činnosti se bude dále rozvíjet," řekl k tomu na tiskové konferenci šéf kriminální policie Jan Noga.

Senát přes kritiku nepodpořil odklad spuštění státních maturit

Senát nepodpořil tříletý odklad spuštění státních maturit, jak to navrhl uzákonit dlouhodobý kritik tohoto projektu - senátor ČSSD a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek. Senátoři se přitom ztotožňovali s výtkami vůči projektu, který chce vláda spustit na jaře příštího roku. Podle většiny z nich by ale odklad zákonem způsobil jen další chaos. Chládek má proto svůj návrh přepracovat. I mnozí vládní senátoři navrhovali raději projekt zarazit. Předseda senátního podvýboru pro vzdělávání Zdeněk Janalík (ODS) chce místo zákonného řešení věc nejprve projednat s ministerstvem školství. K tomu se přiklonili i další občanští demokraté a předsedkyně senátorského Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová. Chládek marně namítal, že přepracování návrhu by bylo možné provést i při dalším projednávání v senátních výborech. Rozhodnutí Senátu podle něj bude znamenat fakticky jen to, že parlament už návrh nestihne schválit včas a spuštění státních maturit tak nezabrání.

Rekonstrukce vily Tugendhat pokračuje opravou střechy

Pouze provizorní střecha bude v příštích dnech chránit vzácnou brněnskou vilu Tugendhat před rozmary počasí. Stavbaři, kteří pracují na celkové opravě vily, ode dneška každý den odstraní čtvrtinu plochy střechy a otevřenou část zastřeší dočasnou krytinou. Rychleji postupovat nemohou, aby je nezaskočil déšť. Po půl roce od začátku oprav již z vily zmizely prakticky všechny nepůvodní materiály a přístavby. Při kontrolním dni ve vile to dnes novinářům řekl stavbyvedoucí Michal Malásek. Malásek připustil, že se oprava vily zapsané na seznamu UNESCO vymyká běžným pracovním úkolům a dává stavbařům každý den 'zabrat'. "Ale můžu říci, že v případě asi 80 procent věcí už víme, jak na to," řekl Malásek. Oprava střechy potrvá asi do poloviny října.

Archeologové našli u Moravského Krumlova 4000 let starý hrnec

Těžební šachty a v nich překvapivě i 4000 let starý hrnec nalezli archeologové v uplynulých dnech u Moravského Krumlova na Znojemsku. V tamním lese bádají už 17 let. Dlouhodobý výzkum potvrzuje jejich původní domněnku - u města patrně leží nejstarší doly v Evropě. Těžil se v nich rohovec na výrobu pazourku, a to v době kamenné, řekl dnes ČTK archeolog Martin Oliva z brněnského Ústavu Anthropos. "Každý rok nalézáme nové těžební jámy a chodby v podzemí. Dobývání rohovce se tady dělo v poměrně velkém měřítku, a to již před 9400 lety," vysvětlil archeolog. Zajímavostí je nalezený hrnec starý asi 4000 let, který sloužil k přípravě jídla. V době vzniku dolů v lese u Moravského Krumlova vedli předchůdci člověka toulavý život lovců a sběračů. Nebylo zvykem, aby se usazovali na jednom místě. K hloubení krumlovských šachet v tamním tvrdém podkladu ale potřebovali tisíce hodin. Musela to být těžká práce, doslova úmorná dřina, doplnil Oliva.

Na Letní Letnou přijíždí soubor Cahin Caha s Danielem Gulkem

Přední osobnost francouzského nového cirkusu, divadelník, akrobat, klaun a režisér Daniel Gulko uvede se svým souborem Cahin Caha na festivalu Letní Letná od 27. do 31. srpna představení nazvané REV. Praha se tak stane vůbec prvním zahraničním místem od světové premiéry ve Francii, kde diváci představení uvidí. Gulko, kterého české publikum zná, vytvořil nový projekt pro šest herců - akrobaty, žongléra, klauna i zpěvačku, oznámil ČTK mluvčí festivalu Jiří Sedlák. "Představení zavede diváky na cestu, kde se snoubí přízračné sny, mystické obrazy, cirkusová magie a dovednosti s hlubším filosofickým poselstvím," uvedl v tiskové zprávě ředitel festivalu Jiří Turek. Gulko si svým typickým způsobem v tomto představení hraje s paralelou mezi cirkusem, otáčivými pohyby, kulatými o oblými věcmi a slovem revoluce. Zkoumá techniky rotace jako dervišské tance, dynamiku kola nebo nestabilní povrchy.

Basketbalistky porazily v Brně v přípravě Bělorusko 75:55

České basketbalistky porazily v prvním ze dvou přípravných utkání před mistrovstvím světa v Brně Bělorusko jednoznačně 75:55. Rozhodující patnáctibodový náskok získaly už v prvním poločase díky dobré obraně. Nejlepší střelkyní českého týmu byla Eva Vítečková se 17 body. "Bělorusko předvedlo tvrdý basketbal s velmi důraznou hrou v obraně. Zvládli jsme i to, že jsme síly rozložili na celou dvanáctku. Z tohoto pohledu jsem s výsledkem spokojen," uvedl trenér Lubor Blažek.

Počasí v ČR

Je polojasno až slunečno, teploty dosahují 20° až 24° Celsia.

25-08-2010