Denní souhrn zpráv Zprávy

19-10-2004

Hejtmani slíbili ministryni Emmerové spolupráci na koncepci nemocnic

Hejtmani v úterý ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové slíbili, že budou spolupracovat na vytvoření sítě nemocnic a poskytnou připomínky ke koncepci resortu, kterou ministryně chce předložit v listopadu. Emmerová po setkání s hejtmany novinářům řekla, že představitele krajů požádala o společný postup při tvorbě racionální sítě nemocnic. "Hejtmani, ani jeden z nich, nevyslovili odpor, jsou ochotni na páteřní síti spolupracovat," řekla. Dodala, že metodiku pro tvorbu sítě připraví podle jejího zadání Institut zdravotní politiky a ekonomiky, který spadá pod ministerstvo. Kraje převzaly od státu osm desítek nemocnic, čtvrtinu z nich již převedly na obchodní společnosti, aby tak řešily jejich zadlužené hospodaření. Ministryně s tím nesouhlasí, ale krajům to nevytýká. Zákon o neziskových nemocnicích dosud není, a tak kraje jinou možnost neměly, soudí ministryně. Další privatizaci však nepodporuje. "Nedomluvili jsme nic konkrétního, byla to první schůzka," poznamenal středočeský hejtman Petr Bendl. Připomněl, že hejtmanmi jednají v tomto volebním období již se třetím ministrem. "Jsme znovu na začátku," poznamenal. Bendl je přesvědčen o tom, že převod nemocnic na obchodní společnosti byl dobrým krokem.

ČNB očekává v příštím roce růst mezd o 6,5 až sedm procent

Česká národní banka očekává v příštím roce růst nominálních mezd o 6,5 až sedm procent. Příliš se tak neliší od požadavku odborů, které na příští rok žádají zvýšení platů o sedm procent. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma to v úterý řekl na tiskové konferenci po jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem. Tůma zopakoval, že prudké zvýšení platů policistů může způsobit mzdovou nákazu v dalších oblastech veřejného sektoru. Policistům a dalším příslušníkům bezpečnostních složek se v příštím roce zvýší mzdy v průměru o osm tisíc na 32 tisíc korun. Guvernér zároveň připomněl, že růst platů, který je možný v jedné firmě, nemusí být možný v jiné společnosti. Podle něj je dobře, že si tuto skutečnost odbory uvědomují a nepožadují plošné zvýšení mezd bez ohledu na výkon a stav konkrétní společnosti. ČNB podle Tůmy neříká, o kolik by měly mzdy vzrůst, ale pouze odhaduje, o kolik vzrostou.

Ústecký soud poslal překupníky s LTO celkem na 11 let do vězení

Ústecký krajský soud v úterý poslal dva překupníky s lehkými topnými oleji (LTO) z děčínské firmy Madokar dohromady na 11 let do vězení. Za mřížemi stráví pětapadesátiletý Jiří Martin a dvaašedesátiletý Miroslav Dvořák shodně 5,5 roku za to, že nakupovali LTO a prodávali ho jako naftu. Stát tak na daních připravili o 128 milionů korun. Ústecký soud rozhodoval o případu již podruhé, v roce 1997 poslal muže do vězení na osm let.

Novým primátorem Jihlavy se stal Vladimír Hink z ODS

Novým primátorem Jihlavy se v úterý stal dosavadní náměstek Vladimír Hink (47) z ODS. Svými hlasy o tom rozhodlo 25 z 36 přítomných zastupitelů. Volba, při níž se neobjevil jiný kandidát, je výsledkem jednání mezi koaličními partnery, jimiž jsou na jihlavské radnici ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strana zelených. Vratislav Výborný (ODS), který z funkce odstoupil koncem září, byl 34 hlasy zvolen do rady města. Uvolněná funkce náměstka primátora po Hinkovi zůstane zatím neobsazena. ODS navrhne svého kandidáta do tří měsíců, podle dohody jej pak musí schválit všichni koaliční partneři. Hink ve způsobu vedení radnice nechystá velké změny. "Rozpracované projekty budou pokračovat, během dvou let bych rád prosadil kvalitativní změny v dopravě ve městě," řekl ČTK.

U Hodějic se srazil rychlík s autem: jeden mrtvý, jeden zraněný

U Hodějic na Vyškovsku se v úterý odpoledne na železničním přejezdu srazil rychlík jedoucí z Bojkovic do Brna s osobním autem Škoda 120. Ve vozidle zahynula šestnáctiletá dívka a těžká zranění utrpěl osmnáctiletý mladík, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Kolize se odehrála v 15:30 na přejezdu, který není chráněn závorami. Podle dostupných informací byla ale v provozu světelná signalizace, což řidiče neodradilo od jízdy přes přejezd. Po nárazu vlekla lokomotiva před sebou vůz asi 20 metrů. Později auto skončilo v příkopu. Mladíkovi zachránilo život patrně to, že po kolizi z vozidla vypadl. "Svědkem nehody byl voják základní služby, který mladíkovi okamžitě poskytl první pomoc," řekl mluvčí hasičů. Zraněného krátce poté převezl vrtulník do jedné z brněnských nemocnic.

Číňané dostali za loupežnou vraždu krajana 14 a 12 let

Dva čínští občané byli za loupežnou vraždu krajana odsouzeni k 14 a 12 rokům ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozhodl o tom v úterý pražský městský soud. Šestadvacetiletý Číňan, který dostal čtrnáctiletý trest, se k činu přiznal, jeho o dva roky mladší krajan ale vinu popírá. Proti rozsudku se odvolal a jeho případ bude řešit vrchní soud. ČTK o tom informoval předseda senátu Petr Braun. Dvojice maskovaných pachatelů podle obžaloby letos v únoru vnikla do kanceláře firmy Vlnatex v Praze 9. Po čínském zaměstnanci útočníci požadovali peníze z trezoru. Muž jim je ale odmítl vydat. Mladší z útočníků ho údajně střelil zblízka do spánku, do temene a do zad. Postřelený muž však stále ještě žil a neustále prý něco říkal. "Proto jsem ho několikrát bodl do krku, až přestal mluvit," řekl u soudu starší z obžalovaných, který se po úterním verdiktu vzdal práva na odvolání. Stejný krok učinil i státní zástupce. Rozsudek v případě staršího z Číňanů je tak pravomocný. Oba útočníci se snažili trezor otevřít. Podle spisu v něm bylo přes 370 000 korun, 3300 dolarů a 300 eur (dohromady tedy 465 000 korun). Do trezoru se však nedostali, a ukradli proto jen 10 000 korun a pas mrtvého krajana. Obojí našli v jeho bundě. Peníze si údajně poté rozdělili.

Podpis smlouvy mezi Chovancem a fotbalovým klubem Legia Varšava je na spadnutí

Zatím stále není jasné, zda bude Jozef Chovanec trénovat fotbalisty polského klubu Legia Varšava. Podle polského tisku se zdá, že jednání uvázla na mrtvém bodě, sám Chovanec to však v rozhovoru pro ČTK popřel. "Smlouva ještě není podepsána. Pokud se něco stane, tak nejdříve ve středu," řekl ČTK mluvčí varšavského fotbalového klubu Jacek Bednarz.

Počasí

Polojasno, jen ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Během dne se začne zatahovat, odpoledne na západě Čech už může místy pršet. Teploty 13 až 17 stupňů, v místech s nízkou oblačností kolem 10, na horách kolem 12 stupňů.

19-10-2004