Denní souhrn zpráv Zprávy

16-08-2010

Průzkum: ČR bude bez talentovaných lidí méně konkurenceschopná

Česká republika si kvůli nedostatku talentovaných lidí může v příštích letech pohoršit ve světovém žebříčku konkurenceschopnosti. Klíčovým faktorem konkurenceschopnosti ve výrobě bude dostupnost inovativních schopných zaměstnanců a nikoli tradiční materiální a pracovní či energetické náklady. Vyplývá to ze studie Index světové konkurenceschopnosti ve výrobě 2010, vypracované společností Deloitte a Radou pro konkurenceschopnost v USA. Studie vychází z odpovědí více než 400 ředitelů a vedoucích manažerů působících v sektoru výroby po celém světě a čerpá také z vybraných rozhovorů s rozhodujícími aktéry výrobního sektoru. Zatímco nyní obsadila ČR v žebříčku konkurenceschopnosti 11. pozici, během pěti následujících let by podle studie o příčku klesla. "České firmy nemohou do budoucna spoléhat na postupně pomíjející konkurenční výhodu nízkých osobních nákladů v regionu. Je třeba se programově cílevědomě zaměřit zejména na rozvoj inovací výrobků a služeb. Velmi bude záležet rovněž na postoji a strategii státu, jak se postaví v současné nelehké situaci k podpoře inovací, výzkumu, vývoje a celkově k rozvoji znalostní společnosti," řekl Bronislav Pánek, vedoucí partner Deloitte pro výrobní sektor v regionu střední Evropy.

Ministr dopravy Bárta severní Moravě neustoupil

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) neustoupil zástupcům Moravskoslezského kraje, kterým se nelíbí letošní zastavení tří velkých silničních staveb v regionu. Bárta to novinářům sdělil na tiskové konferenci. Představitelé kraje s jeho stanoviskem nesouhlasí. Pro roky 2011 až 2013 chce ale ministr podle svých slov hledat řešení. V pátek ministr oznámil zastavení 12 silničních staveb. Ze čtyř zastavených projektů, které jsou v pokročilé fázi výstavby, připadají na Moravskoslezský kraj tři. Je to výstavba silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou; bohumínského mostu na silnici I/67, která je hlavní spojnicí mezi Bohumínem a Karvinou, a takzvané prodloužené Místecké v Ostravě, která je dálničním přivaděčem. "Ministrovo rozhodnutí je neměnné. S takovým stanoviskem nemůžeme být spokojeni. Zastavil tři stavby v takové fázi rozestavěnosti, že v Bohumíně a Ostravě přímo komplikují dopravu a zhoršují už tak špatnou kvalitu ovzduší," řekl ČTK náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD).

MZe: Celkové dotace pro zemědělce letos klesnou o 740 mil. Kč

Celkové dotace určené tuzemským zemědělcům letos kvůli úsporám klesnou meziročně o 740 milionů korun na 28,92 miliardy korun. V roce 2009 to bylo 29,66 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství ještě v letošním roce ušetří na investicích, provozních nákladech a dotacích pro zemědělce dohromady 1,288 miliardy korun. Novinářům to řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Agrární komora již dříve uvedla, že se jí plánované krácení dotací nelíbí. Fuksa připomněl, že finanční částka určená na dorovnání přímých plateb měla letos podle původního vládního zadání klesnout o 980 milionů korun, nakonec se ji ale MZe podařilo snížit na 880 milionů korun. Národní doplňkové platby k přímým podporám budou letos podle údajů MZe vyplaceny v celkovém objemu 3,18 miliardy korun, což je o 2,32 miliardy korun méně, než by podle přístupové smlouvy k Evropské unii mohlo být teoreticky vyplaceno.

Zdravotnictví dostane víc jen na vědu a výzkum, na platy o 10 procent méně

Jedině na vědu a výzkum dostane ministerstvo zdravotnictví příští rok ze státního rozpočtu víc, a to o zhruba sto milionů korun, jinak všechny ostatní složky rozpočtu se mu krátí. Objem mzdových prostředků klesne o deset procent. Ministerstvo nyní řeší, zda přeorganizuje činnosti a nadbytečné pracovníky propustí, nebo sníží platy. Lékařů a sester by se to přímo dotknout nemělo, jejich platy nejdou ze státního rozpočtu, ale z příjmů za léčení, tedy ze zdravotního pojištění. Vláda ve středu schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo zdravotnictví dostane 5,66 miliardy korun. Schválený rozpočet pro letošní rok byl 7,35 miliardy, upravený rozpočet bez peněz EU 7,5 miliardy - resort dostal navíc 150 milionů na rezidenční místa pro lékaře a sestry. Podle toho, co se započte, dostane zdravotnictví příští rok méně o 1,69 miliardy nebo o 1,84 miliardy, pokud nebudou peníze na rezidenční místa. Do pátku má zdravotnictví dát financím představu, jak se vypořádá se škrty. Návrhy všech resortů by vláda mohla projednat na konci srpna.

Lékařské odbory vítají, že Heger se chce bavit o vyšších platech

Lékařské odbory vítají, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce hledat možnosti, jak řešit platové požadavky nemocničních lékařů. Po setkání s ministrem to ČTK řekl předseda Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. K dalšímu jednání nad analýzami se oba znovu sejdou za čtyři až šest týdnů. Vyjádření ministra zjišťujeme. "Pan ministr řekl, že naše důvody chápe, jen upozornil, že finanční situace je nyní obtížná. Slíbil, že se pokusí hledat jakékoli možnosti, jak by se alespoň část našich požadavků dala uspokojit," řekl Engel. Potvrdil, že požadavek odborů na zvýšení platů trvá. V akci Děkujeme, odcházíme odboráři pokračují. Zatím zhruba 2500 nemocničních lékařů pohrozilo, že dají na konci roku hromadnou výpověď, pokud nedostanou přidáno. Akce má podporu České lékařské komory, zdravotní pojišťovny a ředitelé nemocnic ji zpochybňují.

Justici bude příští rok chybět 1,4 miliardy na běžné hospodaření

Pokud se ministerstvu spravedlnosti nepodaří vyjednat zvýšení rozpočtu pro příští rok, bude ve vězeňství a justici chybět zhruba 1,4 miliardy na běžné hospodaření. ČTK to řekla mluvčí úřadu Veronika Ludvíková. Ministerstvo podle ní nebude mít prostředky na energie, stravné vězňů, ošatné či nákup léků. Pravděpodobně bude muset také snižovat počty zaměstnanců. Resort má v roce 2011 hospodařit s 18,5 miliardou korun, což je o zhruba 2,5 miliardy méně než letos. "Přidělené prostředky by vydržely zhruba do srpna," uvedla Ludvíková s tím, že do uvedeného deficitu byly již započteny prostředky, které se bude snažit úřad získat z odprodeje majetku, zvýšení soudních poplatků a ušetřené peníze z již v minulosti zavedených úsporných opatření. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce proto příští týden jednat o návrhu rozpočtu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Rath vyzval Johna, aby v kraji nesnižoval stavy policistů

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) vyzval ministra vnitra Radka Johna (VV), aby nesnižoval stavy policistů ve středních Čechách. Ministr by podle něj měl přihlédnout k rozdílnosti jednotlivých krajů a nesnižovat stavy příslušníků plošně. V opačném případě se výrazně zhorší bezpečnostní situace v regionu, vzroste kriminalita a klesne objasněnost trestných činů, řekl Rath novinářům. Podotkl, že John plánuje plošné snižování platů a stavů policistů, u obojího o deset procent. Stav policistů ve Středočeském kraji je přitom dlouhodobě poddimenzovaný. Podle mluvčího vnitra Jiřího Reichla ale nikdo nehovoří o tom, že musí být nutně propuštěno deset procent policistů.

V červenci postaveno téměř 700 nových solárních elektráren

Tuzemská výstavba fotovoltaických elektráren nadále pokračuje ve vysokém tempu. Jen za červenec vzniklo v Česku 684 nových elektráren na sluneční energii. K 1. srpnu tak činil celkový instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren 622 megawatt. Vyplývá to z informací, které na svých internetových stránkách zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Celkem v Česku na začátku srpna stálo 9600 solárních elektráren. Většinu z nich tvoří malé zdroje na střechách budov. Velkých solárních parků umístěných na zemi je několik set, ale výraznou měrou se podílejí na celkovém instalovaném výkonu. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od začátku roku vzrostl o 34 procent na 622 MW. Na začátku loňského roku činil instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů jen 65,74 MW.

ČD nakoupí brzdové špalíky za 400 milionů korun přes prostředníka

České dráhy nakoupí brzdové špalíky za více než 400 milionů korun přes prostředníka, kterým je společnost Estate & Investment. Jako stoprocentní subdodavatel špalíky dodá firma v insolvenčním řízení Ferex-ŽSO. Vyplývá to z oznámení v Informačním systému o veřejných zakázkách a z informací Českých drah. Do tendru na dodávku špalíků se přihlásili čtyři uchazeči včetně zahraničních, z toho dva zprostředkovatelé. Dráhy tři z nich vyřadily, neboť jejich špalíky nesplňovaly technické podmínky. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vykazovaly některé špalíky nepřípustné tvarové odchylky nebo měly nízký obsah fosforu. Estate & Investment se k zakázce dostal jako jediný uchazeč, který splnil technické podmínky, i když nabízená cena u ostatních firem byla nižší. "Ale jimi dodané vzorky brzdových špalíků nedosahovaly požadované kvality, což je v případě brzdících prvků základní a rozhodující prvek. Jde o přímý vliv na bezpečnost provozu a cestujících," uvedl Šťáhlavský.

Policie našla u Dobronína v místě hrobu Němců kosterní pozůstatky

Policie v pondělí našla u Dobronína na Jihlavsku v místě údajného hrobu Němců kosterní pozůstatky. Koncem května 1945 tam prý místní Češi zavraždili kolem 15 německých obyvatel. Kriminalisté případ vyšetřují od minulého roku pro podezření z trestného činu vraždy, řekl na místě novinářům vyšetřovatel Michal Laška. Průzkum se koná od pondělního rána několik set metrů za vesnicí, v lokalitě Budínka. Policisté nejprve bagrem na louce odkryli přibližně dvoumetrový pás vrchní zeminy. "Asi tak na rozloze čtyři krát čtyři metry byly nalezeny kosterní pozůstatky a části ošacení," uvedl Laška. Kriminalisté a archeologové budou na louce pracovat zřejmě do pátku. Pak budou nález zkoumat odborníci brněnského archeologického ústavu. "Naším cílem je samozřejmě identifikace těchto obětí," uvedl Laška. K tomu by měly pomoci i vzorky DNA. Podle dřívějších informací napsala německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín asi 15 Němců, kteří měli být odsunuti. Případ ohlásil policii jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály.

Na severu Čech pokračuje úklid po záplavách, vyčíslují se škody

V oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, které na začátku srpna postihly ničivé záplavy, pokračují obnovovací a odklízecí práce. Česká asociace pojišťoven odhadla, že povodně způsobily lidem škodu více než 1,5 miliardy korun. Na čtyřech tratích stále nejezdí vlaky, bez vody zůstává 1350 lidí, 361 domácností nemá plyn. Déšť a záplavy komplikují také sklizeň, zemědělci v Libereckém kraji odhadují škody na 300 milionů korun. Řadu lidí připravila velká škoda o práci či živnost. Ničivé záplavy zasáhly sever Čech minulý týden. V nejhůře postiženém Libereckém kraji celkové škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Povodeň si vyžádala pět lidských životů, dva lidé se pohřešují. Společnosti ADRA a Člověk v tísni se v pondělí dohodly, že peníze na obnovu domovů poškozených povodní dostanou lidé asi koncem září. Na kontech humanitárních organizací se zatím sešlo více než 26 milionů korun určených na pomoc obětem povodní, podle vedoucího povodňového týmu Člověka v tísni Igora Klimeše však zatím není dosavadní objem vybraných peněz dostatečný, aby mohly obě společnosti pomáhat plošně ve velkém.

Na severu Čech byla po záplavách obnovena většina poruch sítí

Opravy rozvodných sítí na severu Čech o víkendu výrazně pokročily. Energetici obnovili na valné většině míst dodávky elektřiny i plynu a zlepšilo se i zásobování pitnou vodou. V Libereckém kraji je odkázáno na cisterny ještě asi 500 lidí z 1500 po povodni, v Ústeckém jich je 850 ze 14.400 před týdnem. Plyn na severu Čech nemá 361 domácností ze 4000. Vyplývá to z údajů, které ČTK zjistila od provozovatelů příslušných sítí. "Bez vody jsou už jen jednotlivé bloky domů, k nimž bylo zničeno vodovodní potrubí," řekl ČTK ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Nejvíce výpadků je stále ve Višňové-Předláncích, Frýdlantu, Hejnicích a Raspenavě. Obyvatelům všech všech postižených obcí dovážejí pitnou vodu cisterny. Ve zbytku Libereckého kraje, který obhospodařují Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK), už jsou dodávky vody zcela obnovené. Naopak bez pitné vody je stále asi 850 obyvatel Ústeckého kraje na Děčínsku.

Déšť a záplavy komplikují sklizeň v Libereckém kraji

Déšť a záplavy komplikují sklizeň v Libereckém kraji. Výnosy hlavně řepky jsou nižší, než se čekalo. Kvůli povodni, která před týdnem zasáhla hlavně Frýdlantsko a Českolipsko, bude navíc nutné přes 2000 hektarů s obilím a řepkou odepsat. Zničila je voda nebo náplavy. ČTK o tom informoval ředitel krajské agentury ministerstva zemědělství Martin Mrázek. Celkové škody po povodni odhadují zemědělci v kraji na 300 milionů korun. V Libereckém kraji je zatím sklizeno zhruba 13 procent obilovin a tři čtvrtiny řepkových polí. Výnosy obilí jsou lepší, než zemědělci čekali. Červencové odhady počítaly s průměrným výnosem 4,44 tuny z hektaru, zatím jsou kolem 4,66 tuny. Většina úrody je ale stále na polích, zcela sklidit se zatím podařilo jen ozimý ječmen. Pěstitelé ho sklízeli v průměru 4,89 tuny z hektaru, ještě v červenci přitom čekali výnosy o ještě o 380 kilogramů nižší. Pole jsou ale podmáčená a kombajny do nich nemohou vjet.

iDnes.cz: Procházka obviněný z "krádeže století" byl v Německu

Kriminalisté objevili na videozáznamu z německého letiště Františka Procházku, který čelí obvinění z krádeže více než půl miliardy korun z bezpečnostní agentury G4S. Záznam pochází ze dne, kdy se "krádež století" stala. Informaci zveřejnil server iDnes.cz. Policie po Procházkovi marně pátrá téměř tři roky a s jistotou neví ani to, zda muž stále žije. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová serveru řekla, že policie získala záznam Procházky, kterého zachytil kamerový systém před letištěm ve Frankfurtu nad Mohanem. Podle ní na případu stále pracuje speciální tým kriminalistů, který je ale nyní menší než dříve.

Poprvé bude o víkendu prodloužen provoz metra v noci na 4. září

Za necelé tři týdny, v noci na 4. září, budou moci cestující poprvé využít prodlouženého víkendového provozu pražského metra a návazných spojů. Metro bude na všech třech trasách jezdit o 50 až 60 minut déle. Novinářům to řekli členové představenstva pražského dopravního podniku. Prodloužení bude podnik stát asi 37 milionů korun ročně. Nejvíce (o celou hodinu) se prodlouží provoz na trase A, která je nejkratší linkou pražské podzemky. Zatímco nyní vyjíždí poslední spoj ze stanice Dejvická o půlnoci, nyní vyrazí v jednu hodinu v noci. Stejně tak v opačném směru vyjede o víkendech poslední souprava ve stanici Depo Hostivař místo současných tří minut po půlnoci v 1:03. Na ostatních trasách budou vlaky jezdit o 50 minut déle.

Noční bouřka zkomplikovala práci i některým divadlům v Praze

Noční bouřky doprovázené přívalovými srážkami přidělaly starost některým pražským divadlům. Největší škody hlásí Divadlo ABC, zateklo i do suterénu divadel Minor a v Dlouhé. Naopak sucho měli i po noční průtrži ve Švandově divadle či v Divadle Bez zábradlí, kde se rovněž hraje pod úrovní ulice. "Divadlo ABC v centru metropole je po nočních lijácích zatopené v prostorách technického zázemí, hereckých šaten a garderoby, tedy míst, kde jsou uloženy kostýmy k představením. Největší škody ale voda napáchala ve skladu dekorací. Výše poškození zatím nebyla vyčíslena, předběžně jde o statisíce korun," řekla ČTK mluvčí Městských divadel pražských Gabriela Valcová. Věří, že vstup do nové sezony však nepřízeň počasí nenaruší.

Archeologové nalezli u Znojma vajíčko z dob Velké Moravy

Neporušené slepičí vajíčko staré 1200 let, šperky, zbraně, ale také významné antropologické nálezy vydala v uplynulých dnech při vykopávkách archeologům nekropole velkomoravského Hradiště svatého Hyppolita u Znojma. Odhaduje se, že ji tvoří 1500 hrobů. Celkem jich bylo odkryto 350. Vědci se dostávají do centrální části pohřebiště, kde by mohla být pohřbena tehdejší společenská elita s cennými obětinami. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma. Výzkum podle něj jasně ukazuje, že Hradiště bylo významným velkomoravským centrem, jehož důležitost nebyla dosud zcela doceněna. Archeologové ale očekávají, že se situace změní i díky cenným předmětům nalezeným na nekropoli u Znojma. K raritám patří dochované vejce. Do hrobů se dávala celkem často, všechna se ale časem rozpadla na prach. Vejce z Hradiště bylo ale uloženo v hrnci a přečkalo v něm bez úhony staletí. Při vyndávání byla jeho skořápka na malém místě narušena. Ukázalo se, že obsah vajíčka je stále uvnitř, ale v uschlém stavu.

Letní divadelní festivaly v Praze pokračují

Letní divadelní festivaly v Praze pokračují. Na Pražský hrad se v rámci shakespearovských slavností vrací slovensko-česká inscenace Antonius a Kleopatra. Nastudoval ji režisér Michal Vajdička. Do titulních rolí obsadil Jána Koleníka a Henrietu Mičkovicovou, jako Caesar exceluje Ľuboš Kostelný. Diváci uvidí i Jana Révaie v postavě Agrippy a mužného Enobarba v podání Petra Halberstadta. Výraznou roli služky Charmian ztvárnila Zuzana Kanóczová, sluhou Alexasem je Csongor Kassai. Po Antoniovi a Kleopatře jsou na programu Letních shakespearovských slavností v Praze ještě Veselé paničky windsorské. Koncem srpna se do Nejvyššího purkrabství vrátí Jindřich IV., který 4. září přehlídku uzavře. Stejně tak se na jevišti Švandova divadla od pondělka opět hraje Sokolova inscenace muzikálu Hallo, Dolly s Ivanou Chýlkovou v titulní roli, uváděná tu jako součást Léta hereckých osobností Studia Dva. Letní scéna Vyšehradu ožije od 25. srpna čtyřmi reprízami komedie Mira Gavrana Vše o mužích, v níž excelují Maroš Kramár, Filip Blažek a Michal Slaný.

Galerie Rudolfinum chystá na podzim provokativní výstavu

Galerie Rudolfinum chystá na podzim a zimu provokativní výstavu s názvem Decadence Now! Za hranicí krajnosti. Výstava bude zkoumat bolest, sex, pop, šílenství a smrt. Kurátorem výstavy je Otto M. Urban. Na výstavě se představí dílo britského umělce Damiena Hirsta, americké fotografky Cindy Shermanové nebo britské bratrské dvojice Jakea a Dinose Chapmanových. Chybět nebudou ani čeští umělci, například Josef Bolf a Ivan Pinkava. "Výstavy představující díla dekadentního umění vyvolávají nadšené reakce, stejně jako provokují veřejné skandály," napsala galerie. Výstava je součástí mezinárodního projektu koncipovaného pro Galerii Rudolfinum, Dům umění města Brna, Západočeskou galerii v Plzni a Centrum umění DOX. Část projektu bude také v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, konkrétně samostatná instalace Pokoj č. 13, která ukáže současné dekadentní trendy v módě a designu.

Jan Tříska se v září opět objeví na pražské Jezerce

Populární herec Jan Tříska přiletí začátkem září opět z Los Angeles, aby naposledy v tomto roce vystoupil na jevišti pražského Divadla na Jezerce v úspěšné komedii Kumšt. Představí se v ní spolu s Janem Hrušínským a Janem Kačerem; inscenaci nastudoval Jan Hřebejk. Komedie světoznámé pařížské autorky Yasminy Rezy přináší divákům Jezerky zábavu už třetím rokem. Naposledy se tu letos objeví 9. a 10. září. Pak ji divadlo uvede v Košicích, kde zahájí mezinárodní festival Visegrádské dny. Ten začíná 13. září a představí se na něm umělci ze Slovenska, Česka, Polska a Maďarska. Inscenace se v Praze naposledy hrála koncem minulé sezony, od května do konce června tu měla celkem 19 repríz a hostovala i ve Vídni a v Brně. Hereckým protagonistům tleskali diváci i v Mělníku, Uhříněvsi, Řevnicích a Teplicích.

V Nové Říši ctějí zachránit křížovou cestu

V Nové Říši na Jihlavsku chtějí obyvatelé zachránit křížovou cestu z roku 1873, která lemuje cestu ke kamennému kříži na vrchu Kalvárie. Z 13 kapliček se dochovalo deset a ty jsou v neutěšeném stavu, řekla Magda Pojerová z Novoříšského kulturního spolku. Zahájení veřejné sbírky na obnovu památky bude oznámeno v sobotu na nádvoří premonstrátského kláštera v Nové Říši. Spolek chce křížovou cestu opravit, chybějící kapličky by se v budoucnu měly dostavět. Dobrovolníci pomůžou obnovit stezku kolem křížové cesty. Projekt podporuje obec i novoříšská kanonie premonstrátů.

Bývalá krasobruslařka Bobeková má za obchod s drogami podmínku

Bývalá americká šampionka v krasobruslení s českými kořeny Nicole Bobeková byla potrestána za podíl na distribuci drog. Podle agentury AP dostala od soudu v Jersey City pět let vězení s podmínkou. Bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 1995 byla loni zadržena spolu s dalšími třiceti lidmi. Všichni byli obviněni, že byli členy zločinecké sítě, která týdně prodávala pervitin v hodnotě 10.000 dolarů (asi 193.000 korun). Bobeková se před soudem přiznala. Potrestán byl také údajný vůdce skupiny Edward Cruz, který byl poslán do vězení na 16 let. Dvaatřicetiletá Bobeková, jejíž matka v roce 1968 emigrovala z Československa, ukončila kariéru kvůli zdravotním potížím v roce 1999. Poté vystupovala v lední revue a v posledních letech trénovala krasobruslaře na Floridě.

Počasí

V úterý bude oblačno až zataženo, od západu přijdou další přeháňky nebo déšť. Nejvyšší denní teploty 16° až 22° Celsia.

16-08-2010