Denní souhrn zpráv Zprávy

02-08-2010

ÚSTR na webu omylem zveřejnil jména agentů tajných služeb

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nedopatřením spolu se jmény někdejších komunistických špionů zveřejnil na internetu i jména doposud aktivních agentů. Spolupracovníci tajné služby tak jsou vystaveni nebezpečí. Podle informací Mladé fronty Dnes jim může jít i o život. Archiválie, které Ústavu pro studium totalitních režimů poskytlo vojenské zpravodajství, zveřejnil ústav na internetu v dubnu a volně přístupné byly až do června. Obsahují přitom jak jména lidí, kteří pracovali pro rozvědku za totality, tak údaje o lidech, kteří po roce 1989 zůstali a slouží novodobé tajné službě. Dohromady jde o jména 380 lidí. "Může to ohrozit jejich bezpečnost. Určitá rizika tam jsou," řekl Zdeněk Hazdra, který je pověřen řízením Ústavu pro studium totalitních režimů. "Vojenské zpravodajství vnímá zveřejnění jako problém, avšak přímé ohrožení agenturní činnosti nehrozí," uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany. "Jestli to tak je, tak je to velký průšvih. Ti lidé se musí okamžitě stáhnout domů," řekl expert na tajné služby a bývalý šéf vojenské tajné služby Jiří Růžek. Mezi jmény předlistopadových špionů, které zveřejnil na webu ÚSTR, není žádný příslušník Vojenského zpravodajství (VZ), sdělil bezpečnostní ředitel VZ Štefan Bačinský. Činnost vojenské rozvědky, životy jejích agentů ani bezpečnost České republiky podle něj není ohrožena.

Kvůli zveřejnění špionů se možná sejde sněmovní výbor

Zveřejněním jmen aktivních agentů tajné služby se možná bude zabývat na mimořádném zasedání sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Pokud s tím bude souhlasit část členů, mohlo by se uskutečnit příští týden, řekl ČTK předseda výboru František Bublan (ČSSD). Jména činných agentů byla několik týdnů na webových stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Jejich zveřejnění bylo jedním z důvodů, proč dočasný ředitel ústavu Zdeněk Hazdra odvolal v červnu ředitele Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Podle někdejšího ministra vnitra Bublana jde o velký problém. Částečně je podle něho daný zákonem, že se ústavu musejí poskytnout všechna tato data. Soudí, že se měla rozlišit. Pokud agenti působí v zahraničí, jejich ohrožení je velmi vysoké, myslí si předseda výboru. Poukázal také na to, že tajná služba se může stát nevěrohodnou a její spolupráce se zahraničními obdobami může váznout.

ČR a Polsko si chtějí pomáhat v zemích, kde zruší ambasády

Česká republika a Polsko si budou vzájemně vypomáhat v zemích, kde se chystají kvůli úsporám rušit své zastupitelské úřady. Chtějí také více koordinovat své postoje v rámci Evropské unie a pokračovat v působení Česko-polského fóra. Při pondělní návštěvě Varšavy se na tom dohodli český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho polský protějšek Radoslaw Sikorski. ČTK o jednání z Varšavy telefonicky informoval ředitel tiskového odboru českého ministerstva zahraničí Jiří Beneš. "Budou se na úrovni pracovních skupin hledat možnosti, jak si vyjít vstříc v té či oné zemi, pokud přijdou další rozhodnutí o uzavírání (zastupitelských) úřadů," řekl Jiří Beneš. Obě země si podle něj uvědomují, že bude kvůli úsporným plánům nutné dále omezovat zastoupení ve světě. Cílem Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, které jsou sdružené v takzvané visegrádské skupině (V4) prý je, aby v zemích, odkud se jejich diplomaté stáhnou, ponechal své zastoupení alespoň jeden stát V4.

Václav Klaus se v úterý setká s ministrem Drobilem

Prezident Václav Klaus přijme v úterý dopoledne na Hradě ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Zahájí tak kolečko setkání s ministry, které avizoval minulý týden po pracovním obědě s premiérem Petrem Nečasem. Koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných nyní dokončuje své programové prohlášení. Hotové ho chtěla mít do středy. Před Poslaneckou sněmovnu pak s žádostí o důvěru předstoupí 10. srpna. Ministři také už musí připravovat úspory ve svých resortech a rozpočet na příští rok. Václav Klaus dal minulý týden najevo, že nechce zůstat jen u formálního jmenování vlády, ale chce se při schůzkách s jednotlivými ministry více seznámit s jejich plány. O Pavlu Drobilovi se před nástupem na ministerstvo životního prostředí uvažovalo i jako o ministrovi průmyslu a obchodu. Sám v médiích uvedl, že je připraven dýchat za český průmysl. Jeho kritici mu vyčítají právě to, že nebude zájmy svého úřadu a ochranu životního prostředí dostatečně hájit.

Schodek státního rozpočtu klesl ke konci července na 69 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci července klesl na 69 miliard korun z červnových 75,7 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 76,2 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun. V samotném červenci skončilo hospodaření státu v přebytku 6,7 miliardy korun, zatímco loni měl rozpočet schodek 7,9 miliardy korun. "V lepším výsledku v samotném červenci se projevily především meziročně o 11 miliard korun nižší kapitálové výdaje," uvedlo MF. V meziročním srovnání je schodek rozpočtu podle MF ovlivněn loňským převodem téměř 32 miliard korun z rezervních fondů ministerstev do rozpočtu. Příjmy rozpočtu ke konci července klesly meziročně o 0,2 miliardy na 586,6 miliardy korun. Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 204,1 miliardy korun, meziročně o 2,8 procenta méně. Plány letos počítají s růstem o 5,5 procenta.

Vládní škrty podle hejtmana Ratha ohrozí středočeské nemocnice a sociální služby

Ohlášené vládní škrty ohrozí standardní chod krajských zdravotnických a sociálních zařízení a škol, tvrdí vedení Středočeského kraje. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) dostal kraj už letos do rozpočtu od státu zhruba o miliardu korun méně než loni. Pokud bude kabinet provádět úsporná opatření, bude situace vážná až dramatická, řekl novinářům Rath. Vedení kraje se proto obrací na ministry zdravotnictví, školství a práce a sociálních věcí. Krajské nemocnice podle Ratha dostávají už letos od zdravotních pojišťoven až o 14 procent méně peněz. Příští rok by prý mohl být ještě horší. "Příští rok nebudeme schopni zajistit rozsah a kvalitu zdravotní péče," uvedl hejtman. Už letos se nemocnice podle něho propadají do ztrát. Podle hejtmanova náměstka Marcela Chládka (ČSSD) klesají dva roky příspěvky z ministerstva na sociální věci.

Creditreform: V červenci meziročně stoupl počet insolvencí

Během července bylo v ČR podáno 1257 insolvenčních návrhů, což je o 46 procent více než v červenci 2009. Ve srovnání s předchozím měsícem počet insolvencí klesl o 119. ČTK o tom informovala společnost Creditreform. Celkem bylo v letošním roce dosud podáno přes 8600 insolvenčních návrhů, zatímco ve stejném období loni to bylo necelých 4900 návrhů. Méně insolvenční návrhů bylo v červenci v meziročním srovnání podáno na právnické osoby, celkem 373. Naopak více než dvojnásobně narostl počet insolvencí u fyzických osob, a to na 884. Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem, nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkurzů bylo letos v červenci prohlášeno 121.

Stavební svaz: Firmy nemají prostor pro slevy při výstavbě dálnic

Stavební firmy nemůžou poskytnou státu zásadní slevy na výstavbu dopravní infrastruktury, neboť už nyní pracují s maržemi na hranici ziskovosti. Stejně nepřijatelné je i prodloužení splátkových kalendářů. Na dotaz ČTK to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Reagoval tak na nedělní vyjádření ministra dopravy Víta Bárty, podle kterého se stavby, jejichž dodavatelé nenabídnou dostatečně velké slevy, zastaví. "Ta řešení, která v neděli prezentoval pan ministr Bárta, jsou z kategorie nejen těžko akceptovatelných, ale i složitě pochopitelných," řekl Václav Matyáš. Podle něj je paradoxní, že Vít Bárta podal trestní oznámení na bývalého ředitele železniční firmy ČD Cargo Josefa Bazalu za to, že údajně jezdil za podnákladové ceny, ale stavební firmy nutí, aby úvěrovaly stát. Václav Matyáš tak odmítl i prodloužení splatnosti faktur. Velcí stavebníci by tím prý byli biti hned dvakrát, půjčovali by de facto státu peníze a navíc by museli platit svým subdodavatelům. "Subdodavatelé úvěry určitě neposkytnou," řekl Václav Matyáš.

České loděnice dokončily poslední tři zakázky, další nemají

Poslední tři lodě letos opustí doky Českých loděnic v Děčíně, pak firma zřejmě skončí svou činnost. Problémy sužovaná firma totiž nemá další zakázky a už rozdala všem svým zaměstnancům výpovědi. ČTK to řekla obchodní ředitelka společnosti Daniela Čálková. Zřejmě jedinou nadějí na přežití jsou jednání o vstupu nizozemského investora, ta se ale stále protahují a termín jejich uzavření není znám. Na začátku roku zaměstnávala firma 184 lidí, 108 z nich už odešlo během jara. "Nemáme už bohužel podepsaný žádný nový kontrakt. I když o investorovi stále jednáme, není zřejmé, kdy by se to mohlo uzavřít, a tak jsou ve výpovědi i zbylí lidé" řekla ČTK Čálková. O vstup do Českých loděnic se zajímá nespecifikovaná firma z Nizozemska, která by podle Čálkové měla přinést know-how i lukrativnější zakázky. Právě to je jeden z největších problémů loděnic - noví zákazníci se sice občas objeví, ale požadují nereálné ceny. České loděnice mají tři závody, jeden v Děčíně a dva v Ústí nad Labem, kde jeden pronajímají. Oba zbylé už jsou prakticky bez práce a čekají na svůj další osud.

Důchodci žijící v cizině s pojistkou z ČR mají péči v obou zemích

Čeští důchodci, kteří žijí v jiné zemi Evropské unie a mají zdravotní pojištění v Česku, se mohou bez omezení léčit v tuzemsku i v zemi, kde bydlí. Evropské zákony jim umožňují čerpat plnou zdravotní péči na účet jejich zdravotní pojišťovny. ČTK to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. "Důchodci se mohou rozhodnout, zda se chtějí léčit v zemi bydliště nebo v ČR, což do letošního května nemohli. V ČR dosud měli nárok jen na nezbytnou zdravotní péči, stejně jako například turisté z EU," uvedl. Důchodce, který pobírá důchod z ČR, zůstává podle evropských nařízení českým pojištěncem. Podmínkou je, že nepobírá důchod také v zemi bydliště, ani tam nepracuje. V ČR za něj platí stát pojistné, důchodce se prokazuje Evropským průkazem zdravotního pojištění, který mu dala česká pojišťovna. "O tom, jakým způsobem a s jakým dokladem uplatní nárok u lékaře v zemi bydliště, se musí důchodce informovat u instituce, která tam hradí náklady na zdravotní péči, tedy zdravotní pojišťovna, která ho tam registrovala," upozornil Jiří Rod.

Němci ocení mladé Romy z Ostravy za boj proti diskriminaci

Ústřední německé romské organizace ocení skupinu 18 mladých Romů z Ostravy, kteří v roce 2007 uspěli u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku s žalobou na český stát kvůli diskriminaci ve vzdělávání. ČTK to sdělilo Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů. Čeští Romové převezmou zvláštní vyznamenání 16. prosince v Berlíně. "Budou oceněni za odvahu svého angažmá," řekl ČTK telefonicky Georg Armbrüster z centra, které sídlí v Heidelbergu. Mladí Romové podle něj figurovali i mezi kandidáty na hlavní ocenění, Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva, kterou nakonec letos získá bývalá předsedkyně Evropského parlamentu Francouzka Simone Veilová. "Jury měla problém shodnout se na jednom laureátovi. Proto zakladatel ceny pan Lautenschläger řekl, pokud chcete angažmá těchto mladých lidí také ocenit, udělíme zvláštní vyznamenání," doplnil Armbrüster. Spolu s nimi ho dostane ještě maďarská bojovnice za práva Romů Ágnes Darócziová.

Miliardář Bakala koupil na Hradčanech dům pro Knihovnu Václava Havla

Miliardář Zdeněk Bakala koupil dům na Hradčanech, kde bude sídlit Knihovna Václava Havla. Informaci ČTK potvrzují výpis z katastru nemovitostí i slova ředitele knihovny Martina C. Putny. V domě na Loretánském náměstí dříve žila například manželka prezidenta Edvarda Beneše. Bakala je předsedou správní rady knihovny. "Ano, to místo už je stanoveno. Jeho rekonstrukce vypadá zhruba na rok, rok a půl," řekl ČTK literární teoretik a ředitel knihovny Putna. Budovu si podle své mluvčí Sabiny Tančevové už osobně prohlédl i exprezident Havel, který v tyto dny mimo Prahu režíruje film Odcházení podle vlastní divadelní hry. "Je rád, že je už nové a trvalé místo pro knihovnu určeno a že je ve výborné lokalitě," doplnila Tančevová. Zdeněk Bakala před květnovými volbami sponzoroval všechny tři strany nynější vládní koalice. Je také koproducentem nyní vznikajícího filmu, který někdejší prezident režíruje. Patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, označovaného někdy za kruh Havlových příznivců.

V katedrále sv. Víta se opět vybírá vstupné

Vstupné se opět platí ve větší části katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Zadarmo se návštěvníci dostanou jen do menšího prostoru u vchodu. Opatření má podle Správy Pražského hradu zamezit tvorbě front a urychlit prohlídky katedrály. Správa hradu se tak vrací k systému, který fungoval před rokem 2006. Od pondělí je kostel opět zahrnut do dvou návštěvnických okruhů. Výše vstupného v rámci těchto okruhů se nezmění. Lidé, kteří zaplatí za prohlídku v rámci jednoho ze dvou okruhů, se dostanou do katedrály rychleji a budou si moci prohlédnout celou historickou část budovy, mimo jiné i kapli svatého Václava a náhrobky přemyslovských králů a knížat.

Dirigent Netopil povede Berlínskou filharmonii místo Mackerrase

Mladý český dirigent Tomáš Netopil, který patří v současnosti k nejvýraznějším talentům ve svém oboru, bude debutovat u Berlínské filharmonie. Taktovky se ujme na třech koncertech po nedávno zesnulém světoznámém australském dirigentovi siru Charlesu Mackerrasovi. Koncerty se uskuteční 30. září, 1. a 2. října v německé metropoli se zcela českým repertoárem. ČTK to potvrdil dirigent Netopil, který atraktivní nabídku u prestižního orchestru bez váhání přijal. Program zůstane pod Netopilovým vedením nezměněn. Zazní Tři fragmenty z opery Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů a Sedmá symfonie Antonína Dvořáka. "Pocity jsou veliké a zároveň smíšené, protože mne jeho úmrtí velmi zarmoutilo," uvedl letos pětatřicetiletý šéfdirigent Národního divadla v Praze. Mackerrase považoval za legendu a svůj vzor a pod jeho taktovkou si měl možnost zahrát již jako houslista v Talichově komorním orchestru. "Debut u Berlínských filharmoniků je pro mne zavazující, ale velmi se na něj těším," řekl Netopil.

Český balet se představí v Rusku, petrohradské divadlo v Praze

Úspěšná inscenace baletu Národního divadla Brel - Vysockij - Kryl/Sólo pro tři se představí v polovině září v ruském Petrohradě. Čeští tanečníci vedeni choreografem Petrem Zuskou vystoupí ve Velkém dramatickém divadle. Naopak ruští umělci přivezou začátkem října do pražského Stavovského divadla dramatizace děl Dostojevského a Tolstého, Strýčkův sen a Vláda tmy. ČTK o tom informovala Helena Bartlová z Národního divadla. Taneční představení Sólo pro tři je inspirované životy a písněmi tří zpívajících básníků 60. a 70. let minulého století Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla. "Mluví jakoby jedním hlasem, který vyvěrá z hloubi lidského srdce. Všichni tři jsou taková moje srdeční záležitost," řekl již dříve Zuska. Velké dramatické divadlo G. A. Tovstonogova v Petrohradě je považováno za jedno z nejprestižnějších divadel Ruska. Tovstonogov divadlo umělecky řídil v letech 1956 až 1989 a proslavil ho i v zahraničí. V Praze vystupovalo naposledy před 28 lety. Nyní se představí s aktuálním repertoárem v nastudování režiséra Timura Čcheidzeho.

Hrad Bouzov ožije karnevalem a písničkami z pohádek

Řemeslným jarmarkem, karnevalovým rejem a také kostýmovanými prohlídkami plnými písniček ožije o víkendu hrad Bouzov na Olomoucku. Návštěvníci se mohou těšit i na šermířská vystoupení, dobové hry a středověké divadlo, řekla ČTK kastelánka Zuzana Šulcová. Jarmark na nádvoří se ponese v lidovém duchu - lidé si budou moci vyzkoušet výrobu mýdla, mlácení obilí či stloukání másla. V parku si pak budou moci zakoupit výrobky ze dřeva, šperky, keramiku a podobně. Připraveny budou rytířské turnaje, na programu jsou i vystoupení orientálních tanečnic a dobové soutěže. Navečer se pak Bouzov promění v hrad plný písniček. "Návštěvníky provedou průvodci v kostýmech a zazpívají jim písničky z českých pohádek a muzikálů. Nebudou chybět princezny, čertice či muži z muzikálu Noc na Karlštejně. Každý rok se snažíme připravit nějaké další písničky, protože mnozí návštěvníci se k nám vracejí, tak aby viděli i něco nového," uvedla Šulcová, která doporučuje zajistit si na akci předem rezervace. Sobota bude patřit také karnevalovému veselí.

Na zřícenině Rabí bude 12. přehlídka historických filmů

Dvanáctý ročník minifestivalu historických filmů pod širým nebem připravili na hradním nádvoří od 3. do 7. srpna správci Rabí na Klatovsku. Návštěvníky největší hradní zříceniny v Česku čeká promítání pěti snímků tuzemských i zahraničních filmařů, řekla ČTK zástupkyně kastelána Kristýna Bobková. "Nemůžeme a ani nechceme konkurovat velkým festivalům, ale na rozdíl od nich nabízíme divákovi neopakovatelný zážitek v podobě hradní kulisy. Filmy jsou navíc prokládány soutěžemi, přednáškami, případně dalšími doprovodnými programy," řekla Bobková. V prvních ročnících hradního filmového festivalu Rabijáda správci hradu promítali snímky, které byly přímo v areálu zříceniny natočené. Letos si vybrali téma loupeže, vraždy a intriky v časech středověkých. Návštěvníky čekají vždy od 21:00 projekce dobrodružné komedie Karla Janáka Ať žijí rytíři, historické drama z druhé poloviny 16. století o životě lékaře a vědce Zénona Ligrea Kámen mudrců. Promítat se bude také česká historická detektivka z období vlády krále Přemysla Otakara II. Jménem krále s Karlem Rodenem v hlavní roli a dobrodružný americký snímek Nový svět natočený podle skutečných událostí o vztahu indiánky Pocahontas a anglického kapitána Johna Smithe. Minipřehlídku uzavře 7. srpna nový film režiséra Ridleye Scotta Robin Hood s Russellem Crowem o životě legendárního zbojníka z sherwoodského lesa.

Ze sportu:

Talentovaná česká golfistka Klára Spilková si na konci září zahraje ve výběru Evropy juniorský Ryder Cup, který se uskuteční ve skotském Gleneagles. V týmu nahradila německou mistryni Evropy Sophii Popovou, která start odřekla ze studijních důvodů. Juniorský Ryder Cup je obdobou prestižní seniorské soutěže, ve které se výběr Evropy střetává s nejlepšími golfisty z USA. Jediným rozdílem je skutečnost, že mezi juniory spolu hrají dívky i chlapci. Před dvěma lety vyhrál americký výběr 20:2. Spilková, čerstvá vítězka mezinárodního amatérského mistrovství Rakouska, bude v evropském výběru hrát spolu s Isabellou Deilertovou ze Švédska, Manon Gidaliovou z Francie, Irkou Leonou Maguireovou, Manon Molléovou z Francie a Kelly Tidyovou z Anglie.

Ivanu Lendlovi se návrat na tenisové kurty zřejmě zalíbil. Bývalý první hráč světa letos začal hrát před diváky poprvé po 16 letech, představil se na dvou exhibicích a nyní vedení ATP Champions Tour oznámilo, že bude hrát v říjnu v Paříži poprvé turnaj veteránů. Na turnaji nazvaném Jean Luc Lagardere Trophy se padesátiletý Lendl objeví od 1. do 3. října. Na francouzskou metropoli má ostravský rodák krásné vzpomínky, neboť na antukovém Roland Garros získal tři z celkem osmi grandslamových titulů.

Roman Šebrle je mezi šesti atlety, kteří byli zvoleni do Komise sportovců Evropské atletické federace a světový rekordman v desetiboji navíc dostal nejvyšší počet hlasů. Český atlet tak udělal první krok na cestě do Komise sportovců v Mezinárodním olympijském výboru, kam chce kandidovat v roce 2012 v Londýně.

Kvarteto Roman Koudelka, Jan Matura, Borek Sedlák a Lukáš Hlava zahájí letní Grand Prix skokanů na lyžích, které začne o víkendu v německém Hinterzartenu. Vítěz víkendových závodů Kontinentálního poháru v Courchevelu Jakub Janda a Antonín Hájek dostanou od trenéra Davida Jiroutka šanci od čtvrtého závodu. Nominaci na začátek Grand Prix jmenoval Jiroutek po soustředění v Hinterzartenu, kde jeho svěřenci absolvovali několik závodních kol. "Udělal jsem nominaci jako Rakušané a Norové. To znamená, že není dané, že silnější jede. Všichni kluci odvedli v přípravě fantastickou práci a když jsem sečetl výsledky, který kluci předvedli, tak mi vyšla nominace zmíněných čtyř lidí," řekl Jiroutek v rozhovoru ČTK.

První prolovina prázdnin byla v Česku velmi teplá

První polovina letošních prázdnin se nesla ve znamení mnoha horkých dnů a i podle meteorologů byl tento měsíc teplotně nadprůměrný. Z předběžných výsledků Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že průměrná teplota na celém území Česka byla v červenci 20,3 stupně Celsia, což je 2,6 stupně nad dlouhodobým průměrem. ČTK to sdělil mluvčí meteorologů Petr Dvořák. Podle něj je ale letošní rok i z pohledu celé země jedním z nejteplejších za posledních 150 let. Přitom Jižní Amerika se v době, kdy v části Evropy byla rekordní vedra, potýkala s jednou z nejmrazivějších zim za poslední léta. Mrazy tam zabily téměř dvě stovky lidí. Proč takové výkyvy počasí vznikají, nelze podle Dvořáka ale jednoznačně říci, protože ho utváří velká škála prvků. "Prvků je mnoho, ale jejich vazby nejsou příliš prozkoumané. Kdyby byly, dokázali bychom předpovědět, že například v Jižní Americe bude sněžit tam, kde nikdy nesněží," uvedl Dvořák. Podle něj by ale svět měl být v určité rovnováze.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s deštěm, ojediněle bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

02-08-2010