Denní souhrn zpráv Zprávy

19-07-2010

Nečas s Radičovou jednali o fiskální politice i energetice

Otázky zodpovědného hospodaření, energetické bezpečnosti i regionální spolupráce v rámci Visegrádské skupiny v Bratislavě probíral český premiér Petr Nečas se svou slovenskou kolegyní Ivetou Radičovou. Předseda české vlády tak dodržel tradici, podle které první zahraniční cesta šéfa kabinetu vede právě na Slovensko. Podle českého premiéra mají Praha i Bratislava společný zájem na tom, aby pravidla týkající se rozpočtové odpovědnosti byla z hlediska evropských norem skutečně vymahatelná. Oba politici hovořili také o nynější závislosti středoevropských zemí na dodávkách energetických surovin z Ruské federace i o rozvoji jaderné energetiky. Slovensko nedávno vyjádřilo zájem o českou účast při modernizaci jaderných elektráren Jaslovské Bohunice a Mochovce.

Praha má také "velkou míru pochopení" pro postoj Bratislavy ve sporu s Maďarskem o dvojím občanství. Jednostranné kroky Maďarska podle Nečase nejen, že neprospívají vztahům mezi zeměmi v regionu, ale napětí mezi nimi se za stávající hospodářské krize může rychle promítnout i do ekonomické oblasti.

Moody's může zvýšit rating ČR

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s může zvýšit hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky, pokud nová vláda splní slib snižování rozpočtového deficitu. Agentuře Bloomberg to řekl analytik Moody´s Dietmar Hornung. Moody´s nyní hodnotí Česko známkou A1 se stabilním výhledem. Koaliční vláda premiéra Petra Nečase slíbila, že deficit veřejných financí sníží do roku 2013 ke třem procentům ročního výkonu ekonomiky, což je maximální limit Evropské unie, z letošních plánovaných 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Podle Hornunga by rovněž pomohlo, kdyby vláda naplnila plán stabilizace výše státního dluhu. Ten loni vzrostl na 35,4 procenta HDP ze 30 procent v roce 2008. Zůstává zatím hluboko pod unijním limitem 60 procent. Moody´s naposledy zvýšila český rating v roce 2002. Jeho současná úroveň je pátá nejvyšší a je stejná jako rating Slovenka, Estonska nebo Malty.

Ministr Pospíšil navrhl zpřísnit podmínky pro mladistvé pachatele

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) připravil návrh, který by umožnil mladistvé pachatele brutálních trestných činů izolovat od společnosti. Soudy by podle něj mohly ukládat například mladistvým sexuálním deviantům ochranné léčení, které není časově omezeno. "Cílem navrhované úpravy je vyloučit, aby se nebezpeční pachatelé vyhýbali potřebné léčbě," informovala ČTK mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. Pokud novelu schválí parlament, měla by pro uvedené pachatele vytvořit přísnější podmínky. "Dnes opouštějí nápravná zařízení po dovršení osmnácti let a zůstávají prakticky bez dohledu," uvedl ministr v tiskové zprávě.

Soud pro mládež by podle návrhu mohl příště brutálním sexuálním deviantům, kterým ještě nebylo 18, uložit povinnost podrobit se ochrannému léčení. Na základě znaleckých posudků by rozhodl, jestli bude léčba ústavní nebo ambulantní.

STEM: 40 procent voličů VV volilo tuto stranu jako "nejmenší zlo"

Dvě pětiny voličů Věcí veřejných (VV) volily podle průzkumu agentury STEM v květnových volbách tuto stranu nikoli především proto, že by jim byla blízká, ale protože ji považovali za "nejmenší zlo" mezi ostatními stranami. Rovněž pro TOP 09 hlasovala zhruba polovina lidí se slabým nebo dokonce velmi slabým vztahem k této straně, zjistil červnový průzkum STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Tradiční parlamentní strany ODS, ČSSD a KSČM se v květnových sněmovních volbách opíraly o pevné nebo poměrně pevné voliče. Z průzkumu STEM obecně vyplynulo, že 27 procent lidí volilo stranu, která zcela odpovídá jejich názorům a zájmům. Naopak 22 procent lidí volilo stranu, která jim sice není příliš blízká, ale je stále lepší než ostatní strany.

ODS zvažuje i o to, že na primátora navrhne nestranickou osobnost

Vedení pražské ODS uvažuje i o možnosti, že jako kandidáta na pražského primátora a svého lídra v podzimních volbách v hlavním městě postaví nestranickou osobnost. Je to nicméně zatím jen jedna z variant, kandidátem na primátora prý může být také někdo z už vybraných stranických lídrů pro volby do zastupitelstva nebo jiný politik ODS. O tom, koho občanští demokraté voličům nabídnou jako kandidáta na primátora, rozhodne regionální rada počátkem srpna.

Pražská ODS se při výběru svého kandidáta na primátora dostala pod tlak poté, co TOP 09 v polovině července oznámila, že do souboje o pražskou radnici vyšle bývalého guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmu. Největší konkurent ODS v hlavním městě tak získal silného kandidáta, pod jehož vedením by mohl zopakovat výsledek sněmovních voleb, kdy TOP 09 v Praze občanské demokraty porazila.

Prodej pražské ambasády Německu je otevřený, naznačil Westerwelle

Prodej budovy německého velvyslanectví v Praze Německu je stále otevřenou záležitostí. Naznačil to v Berlíně podle agentury DPA německý ministr zahraničí Guido Westerwelle po setkání se svým novým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Šéf německé diplomacie uvedl, že o získání dosud pronajímaného paláce chce Berlín s českou stranou jednat. Německé velvyslanectví v České republice má sídlo v barokním Lobkovickém paláci na Malé Straně. Už loni začal Berlín hovořit o tom, že by chtěl pražský palác získat do vlastnictví, zatímco Česko by získalo nyní nevyužívané bývalé sídlo amerického velvyslanectví v centru Berlína. Stávající česká ambasáda v německé metropoli potřebuje rekonstrukci.

Schwarzenberg je v Německu na své první zahraniční cestě po nástupu do funkce. Podle prohlášení českého velvyslanectví v Berlíně to Westerwelle označil za "dobré znamení pro nejlepší sousedské vztahy".

V Hyundai má opět problémy s nařizovanými přesčasy

V nošovické automobilce Hyundai znovu řeší problémy s nařizovanými přesčasy. Někteří zaměstnanci na webových stránkách odborů uvedli, že by kvůli tomu stejně jako v závěru loňského roku mohla být hromadně přerušena výroba. Odbory situaci řešily toto pondělí s vedením firmy. Potvrdil to předseda odborů Radek Kuchař. Mluvčí automobilky Petr Vaněk ale uvedl, že hromadné přesčasy jako v závěru minulého roku firma nenařizuje. V současné době k nim prý přistoupila pouze kvůli výpadku ve výrobě. Vše je podle něho v souladu se zákoníkem práce. Právě kvůli nařizovaným přesčasům a špatným pracovním podmínkám velká část zaměstnanců automobilky loni v prosinci přerušila hromadně práci. Později odbory ve firmě vyhlásily stávkovou pohotovost. Po lednové kontrole inspektorátu práce navíc dostala nošovická automobilka za závažné nedostatky a porušení zákoníku práce pokutu 700.000 korun.

Průzkum: Čtvrtině českých domácností hrozí dluhová past

Více než čtvrtině českých domácností hrozí v budoucnu problémy se splácením úvěrů. Týká se to hlavně lidí s nižším příjmem a vysokou mírou zadlužení. Finanční situace zbylých 74 procent rodin je vyvážená, vyplývá z kalkulátoru, který loni vyvinula Poštovní spořitelna. Nejpočetnější skupinu tvoří podle statistik kalkulátoru lidé, kterým sice bezprostřední riziko dluhové pasti nehrozí, v případě výpadku příjmů se ale mohou dostat do vážných problémů. Jejich podíl na celkovém počtu respondentů dosahuje 35 procent. "Tyto rodiny by měly zvýšit svoji finanční rezervu a část mzdy ukládat na spořicí účet," uvedl ombudsman Poštovní spořitelny Martin Kovář. Nevyváženou finanční situaci má podle údajů kalkulátoru 26 procent rodin.

Kalkulátor koeficientu rozumného zadlužení je umístěn na stránkách www.rozumnezadluzeni.cz. Při výpočtu koeficientu se zohledňují nejen příjmy a výdaje domácností, ale také míra využití úvěrů a celkový majetek. Za poslední půlrok využilo koeficient 8000 uživatelů.

Občané ČR mají největší odstup k Romům, blíže mají k Ukrajincům

Obyvatelé České republiky mají z hlediska národností největší odstup vůči Romům. Jen o něco lepší vztah mají k Vietnamcům a Ukrajincům. Podle průzkumu agentury Focus, jehož výsledky má ČTK k dispozici, by si Roma či Romku dokázalo představit jako životního partnera, přítele, souseda nebo spolupracovníka méně než deset procent dotázaných. Zhruba pětina lidí je ochotna je akceptovat jako občany Česka. Největší počet dotázaných, konkrétně 43 procent, by je ale nejraději do země nevpouštělo nebo je vyhostilo. Zhruba čtvrtina respondentů by se nebránila, kdyby jejich partnerem, přítelem, sousedem nebo spolupracovníkem byl Vietnamec. V případě Ukrajinců by to bylo schopno akceptovat 15 procent dotázaných. Přibližně třetina lidí u obou zmíněných národností uvedla, že by je byla ochotna přijmout jen jako návštěvníka státu. O něco vstřícnější jsou už občané Česka k Polákům a Němcům.

Naproti tomu více než dvě třetiny respondentů si dovede představit jako svého partnera Čecha či Češku, necelá polovina pak i Moravana nebo Moravačku. Pokud by šlo o Slováka, za partnera by si je vybrala zhruba čtvrtina dotázaných. Ze všech posuzovaných národností ale byli Slováci a Slovenky nejčastěji vítáni jako přátelé, což uvedlo 35 procent lidí. Z regionálního hlediska mají obyvatelé Moravy a Slezska blíže ke Slovákům. Obyvatelé Čech si pak drží od obyvatel Moravy větší odstup než je tomu naopak. Agentura provedla průzkum ve dnech 10. až 23. dubna a zúčastnilo se ho 1018 obyvatel ČR starších 15 let.

Stát upřednostňuje dětské domovy, dává jim víc peněz, míní FOD

Stát dává ústavní výchově stále faktickou přednost před náhradní rodinnou péčí, míní Fond ohrožených dětí (FOD). Projevuje se to prý tím, že stát přispívá na dítě v dětském domově víc než dvojnásobnou částkou oproti příspěvku v klokánku. ČTK to řekla předsedkyně FOD Marie Vodičková. Fond provozuje takzvané klokánky, kde v jednom bytě vyrůstají tři až čtyři děti, tedy poloviční počet než v bytové jednotce dětského domova. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vnímá prohlášení Fondu ohrožených dětí jako výzvu ke spolupráci. "Jsem zastáncem myšlenky posilování rodinné a pěstounské péče na úkor té ústavní a uvítám, pokud se Fond ohrožených dětí bude na nutných legislativních úpravách podílet," prohlásil Drábek.

FOD poukázal také třeba na fakt, že v praxi jsou děti odebírány rodičům a umisťovány do ústavů jen z důvodů chudoby. "Jestliže rodiče nejsou schopni hradit nájemné a ocitnou se na ulici, ale jinak děti netýrali a nezanedbávali, bylo by efektivnější adresovat jim účelovou dávku na úhradu nájemného nebo přidělit sociální byt," míní Vodičková. V případě rodiny se dvěma dětmi by podle ní toto řešení ušetřilo veřejným rozpočtům až 780.000 korun ročně, uvádí se v prohlášení FOD.

Věda dostala v letech 1998 až 2008 od státu 165 miliard korun

Státní rozpočet byl v letech 1998 až 2008 druhým nejdůležitějším zdrojem financování výzkumu a vývoje v České republice. Během tohoto období bylo z veřejných zdrojů na jeho podporu vynaloženo 165 miliard korun. V roce 2008 činily veřejné výdaje plynoucí do výzkumu a vývoje 22,3 miliardy korun a na celkových výdajích se podílely 41 procenty. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil na svých webových stránkách Český statistický úřad (ČSÚ). V průměru evropské sedmadvacítky tvořily veřejné výdaje na výzkum a vývoj 34 procent celkových výdajů. V roce 2008 tvořily v ČR výdaje na výzkum a vývoj z veřejných zdrojů 0,6 procenta HDP, zatímco v evropské sedmadvacítce to bylo 0,64 procenta.

Správa dálnic vytipovala místa poničená kvůli vedru

Ředitelství silnic a dálnic vytipovalo na českých dálnicích desítky míst, kde by se v případě příchodu nové vlny veder mohla vyboulit vozovka. Jako jedno z možných opatření zde proto přichází v úvahu omezení rychlosti. Sdělila to mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Jde hlavně o místa, kde se stýká betonový povrch s asfaltovým a na která svítí po velkou část dne slunce. Podle Vápeníkové je ale snížení maximální rychlosti "v tuto chvíli" pouze teoretickou možností, neboť největší horka o víkendu skončila. Seznam rizikových míst je reakcí na události z minulého týdne, kdy policie musela kvůli vzedmuté vozovce uzavřít devítikilometrový úsek dálnice D5 na Tachovsku ve směru na Prahu. V úterý večer vedro poničilo také část povrchu Pražského okruhu ve směru z Ruzyně na Slivenec.

Za šest měsíců zemřelo na silnicích 294 lidí, nejméně za 21 let

Za prvních šest měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích 294 lidí, je to nejméně za posledních 21 let. Novinářům to řekl Petr Sobotka z policejního prezidia. Podle něho si loni ve stejném období vyžádaly nehody o 86 obětí více. Nejtragičtější bylo první pololetí roku 1994, kdy zahynulo 640 lidí.

Pro řidiče mnohem nepříznivěji však započaly letošní prázdniny. Mimořádně tragický byl hned první červencový víkend prodloužený o dva sváteční dny, při kterém zemřelo na silnicích 26 lidí. Nejvíce obětí, 12, si letos vyžádaly nehody v pátek 9. července. Tolik lidí nezahynulo v jeden den při haváriích od září 2009. Ani uplynulý víkend prázdninovou bilanci příliš nezlepšil. Od pátku do neděle zemřelo podle předběžných statistik kvůli dopravním nehodám 14 lidí.

Policie našla na Hradecku ohořelého novorozence; stíhá jeho matku

Policie nalezla na Královéhradecku ohořelé tělíčko novorozence. V souvislosti s tím stíhá čtyřiatřicetiletou ženu, která dítě před měsícem porodila. Novinářům to řekla mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská. Tělíčko policie našla zahrabané v kompostu u rekreačního objektu. Podle policejních záběrů se tragédie stala ve starší chalupě s krbem, kde žena patrně tělíčko spálila. Podezřelá uvedla několik verzí toho, kde se ostatky dítěte nacházejí. Tvrdila například, že porodila v přírodě u řeky Chrudimky v Pardubicích a dítě odhodila do popelnice. Až po dalších výsleších dovedla kriminalisty na Královéhradecko, uvedla mluvčí. Policisté vraždu dítěte v Pardubickém kraji často neřeší, naposledy před sedmi lety na Orlickoústecku.

Cizinecká policie podnikla razii na nelegálně zaměstnané cizince

Několik stovek policistů z cizinecké policie kontroluje cizince. Policisté se zaměřili hlavně na lokality, kde cizinci pracují. V pondělí do 18:00 zkontrolovali na 4000 lidí, z toho předvedli 130 těch, kteří v České republice pobývají a pracují nelegálně, sdělila ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Kontroly dál pokračují. Většina z předvedených byla z Ukrajiny, Moldávie či z dalších bývalých zemí Sovětského svazu. Do 18:00 vyhostila cizinecká policie 16 lidí. Při akci zadrželi také sedm lidí, kteří byli celostátně hledaní, a tři, po kterých bylo vyhlášeno pátrání mezinárodní. Díky policejnímu psovi se například podařilo najít deset Vietnamců, kteří se schovali do bedny ve skladu. Čtyři byli v Česku nelegálně.

Hoch při hře se vzduchovkou vážně postřelil svého kamaráda

Při hře se vzduchovkou na Kolínsku chlapec vážně postřelil svého kamaráda, řekla ČTK mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Diabolka pronikla hochovi do hlavy. Jeho zdravotní stav je velmi vážný. Podle Žídkové vlezli dva nezletilí chlapci do stodoly, kde našli vzduchovku. Jeden se z ní údajně pokusil vystřelit, kamarád mu ale vstoupil do rány a diabolka ho zasáhla do hlavy. Policie případ stále vyšetřuje.

Umělci vyzvali ministra kultury Bessera, aby vybral nástupce Knížáka

Skupina výtvarných umělců, pedagogů a odborníků vyzvala nového ministra kultury Jiřího Bessera, aby dokončil změny ve vedení Národní galerie (NG). Za iniciativu Čas na změnu zaslali na ministerstvo kultury otevřený dopis kurátorka Lenka Lindaurová a výtvarník Jiří David, podpis přidaly desítky dalších. Iniciativa vznikla před dvěma a půl lety, od té doby usiluje o změnu směru NG. Galerii vede od roku 1999 Milan Knížák. Předchozí ministr Václav Riedlbauch uspořádal výběrové řízení na nového ředitele. Mezinárodní výběrová komise určila jako kandidáta na nového šéfa NG historika umění Jiřího Fajta. Riedlbauch nakonec rozhodnutí přenechal svému nástupci, doporučil mu tři jména. Vedle Fajta jde o současného ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela. Iniciativa Čas na změnu Riedlbauchův postoj kritizovala.

HN: Kaplického knihovna by mohla dostat šanci, proti je jen ODS

Návrh nové budovy Národní knihovny architekta Jana Kaplického by mohl podle Hospodářských novin (HN) dostat další šanci. Stavbě jsou nakloněny všechny politické strany kromě ODS, blob se líbí také novému ministrovi kultury Jiřímu Besserovi. Vdova po architektovi Eliška Kaplický navíc ke spolupráci na projektu získala významnou britskou architektku iráckého původu Zahu Hadidovou. Problémem je ale stále financování stavby. Původně navrhovaná stavba by podle HN mohla stát více než čtyři miliardy korun. "Pro příští dva roky nevidím prostor pro takovou investici. Ale to neznamená, že by se nemělo hledat řešení," řekl deníku ministr financí Miroslav Kalousek.

Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Proti knihovně se postavil prezident Václav Klaus a pražští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS).

Historici ZČU vydali unikátní knihu a film o železných oponách

Údajně první knihu, která mapuje železnou oponu mezi Českem a Bavorskem, ale také berlínskou zeď a částečně hranici Severní a Jižní Koreje, vydal tým Západočeské univerzity v Plzni. Většina z nákladu 500 kusů, financovaného grantem EU, rozeslal zdarma na střední a základní školy v Plzeňském kraji a dále muzeím a historickým ústavům. ČTK to řekl hlavní autor Tomáš Jílek z katedry historie ZČU. Práce trvala jeden rok, historici nyní dokončují hodinový film, který bude mít premiéru 16. září v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku.

Zemřela vdova po Otto Šlingovi popraveném v procesu se Slánským

Ve věku 97 let zemřela v Londýně Marian Šlingová-Faganová, vdova po Otto Šlingovi, který byl v roce 1952 popraven při zinscenovaném procesu s Rudolfem Slánským. Přestože byla Marian Šlingová britského původu, byla po zatčení svého manžela dva roky v tehdejším komunistickém Československu ve vazbě. Po dvou letech také poprvé viděla své syny, kteří byli mezi tím v dětském domově. Později přeložila do angličtiny knihy Ludvíka Vaculíka a Bohumila Hrabala. Napsal to v nekrologu britský list The Independent.

V roce 1963 byl Otto Šling rehabilitován a synové mohli studovat. Marian Šlingová se stala cizojazyčnou redaktorkou a posléze překladatelkou. Napsala také knihu o svém věznění Truth Will Prevail (Pravda zvítězí). Z Československa definitivně odešla v roce 1970 a znovu se provdala. Její syn Jan byl v Československu zatčen a vyhoštěn do Británie v roce 1972, syn Karel podepsal Chartu 77 a emigroval do Británie v roce 1984, napsal The Independent.

Koncert Bregoviče v Praze uvidí lidé z lodí, mostů i nábřeží

Z lodí, mostů i vltavského nábřeží mohou 27. července zájemci sledovat pražský koncert známého balkánského hudebníka Gorana Bregoviče. Rodák ze Sarajeva své skladby v rytmu balkánské, řecké, romské i turecké hudby zahraje za doprovodu Svatebního a pohřebního orchestru na pontonu přímo na Vltavě mezi Karlovým mostem a mostem Legií. ČTK to za pořádající občanské sdružení Luka Praha sdělila Kateřina Quirenzová. "Koncert v jedinečném prostředí se uskuteční jako jediná akce prvního ročníku festivalu Praha - Sen letní noci, v dalších letech bychom chtěli pozvat více umělců," uvedla Quirenzová. Dodala, že vstup je zdarma a během vystoupení organizátoři s pomocí dopravní policie rozdají 10.000 růží, po Vltavě zároveň po celou dobu poplují speciálně upravené svíčky. Na závěr se uskuteční velký ohňostroj.

Polívka jako Falstaff vyprodal shakespearovské dny na Špilberku

Veselé paničky windsorské s Boleslavem Polívkou v roli poživačného Falstaffa jsou diváckým hitem letošních Brněnských shakespearovských dnů. Více než tisícimístné hlediště na hradě Špilberku již neskýtá jediné volné sedadlo. Na ostatní inscenace přehlídky, která potrvá ode dneška do 4. srpna, ještě zbývá dostatek vstupenek, řekla ČTK Jana Fantová z Brněnského kulturního centra. Přesný program najdou zájemci na webových stránkách www.shakespeare.cz.

Jihočeské Holašovice opět ožijí lidovým jarmarkem a folklorem

Holašovická náves ožije i letos tradičním lidovým jarmarkem, vystoupeními folklorních souborů a hudebních skupin. Součástí 13. Holašovických slavností, které se uskuteční o tomto víkendu, bude i tentokrát soutěž o nejlepší jihočeskou buchtu a v rychlojedení buchet. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky lidových řemesel, budou tu kováři, řezbáři, hrnčíři i dráteníci, řekl novinářům starosta obce Jan Jílek. V rámci slavností bude možné nahlédnout do sedmi až osmi dvorců barokních holašovických statků, do některých budou lidé podle starosty moci i vstoupit. Holašovice, vzdálené asi 15 kilometrů od Českých Budějovic, jsou unikátním souborem zděné lidové architektury. Náves, na jejímž obvodu více než 700 let stojí 17 statků s historickými štíty, je podle odborníků ojedinělá nejen v Česku, ale i v Evropě.

V Božím Daru budou novou zajímavostí pro turisty čtyři kašny

V krušnohorském Božím Daru pro turisty chystají další zajímavost, kterou tentokrát budou čtyři nové kašny. Budou mít různé tvary a velikosti. Dokončeny mají být už v závěru července a radnice za ně zaplatí přibližně půldruhého milionu korun. Z celkových nákladů tvoří kolem 85 procent státní dotace z programu obnovy venkova. ČTK to řekl starosta Jan Horník. Jedna z kamenných kašen bude před radnicí a se dvěma patry bude ze všech čtyř tou největší.

Ve skanzenu Mayrau vystaví kola, na nichž jezdili havíři do práce

V hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích na Kladensku si návštěvníci budou moci prohlédnout sbírku historických kol, na nichž v minulosti jezdili havíři do práce. Nejstarší exponáty pocházejí z roku 1940. Expozice Stará kola - Sbírka železná začne 5. srpna a potrvá do 30. října, sdělila ČTK za organizátory Dagmar Šubrtová. Mezi novějšími exponáty budou známé české značky Favorit, Liberta a další. Návštěvníci však uvidí i exempláře, které se už vyskytují poměrně málo, například kolo ruské výroby značky Zif ze 60. let minulého století. Nejzajímavější exempláře pocházejí ze sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně.

Skanzen Mayrau byl zpřístupněn v roce 1994 paralelně s fungujícím dolem, v němž byla ukončena těžba o tři roky později. Při vytvoření expozice byl uplatňován takzvaný princip posledního pracovního dne, kdy mají návštěvníci získat dojem, že lidé, kteří tam pracovali, právě včera odešli a zanechali vše na svém místě.

Ze sportu

Moderní pětibojař David Svoboda se stal v Debrecínu mistrem Evropy. Navázal tak na triumfy Libora Capaliniho z roku 2002 a Ondřeje Polívky z loňského roku. Svoboda triumfoval především díky perfektní poslední disciplíně, před níž byl až jedenáctý.

Hned úvodní kolo první fotbalové ligy přineslo několik překvapivých výsledků v neprospěch adeptů na nejvyšší příčky v tabulce. Obhájce titulu pražská Sparta po 33 zápasech bez porážky nečekaně prohrála na hřišti nováčka Hradce Králové 1:2, favorizovaná Slavia pouze remizovala s Bohemians 1905 1:1 a neuspěly ani Teplice, které podlehly domácímu Slovácku překvapivě hladce 0:3.

Opilí fotbaloví fanoušci Baníku Ostrava při cestě vlakem z nedělního prvoligového utkání s Příbramí poničili interiér několika vagonů a zranili jednoho policistu. Z rizikového zápasu se jich vracelo do Ostravy asi 260. Jejich agresivní chování během jízdy vyústilo ve fyzické napadení policistů. Samotné prvoligové utkání mezi Příbramí a Baníkem Ostrava se obešlo bez velkých incidentů.

Dva české horolezce zachránila horská záchranná služba v oblasti vrcholu Hochthron v pohoří Tennengebirge v rakouských Alpách. Oba muži ve věku 27 a 30 let byli po noci strávené na stěně silně psychicky vyčerpaní, promáčení a podchlazení. Oba nedostatečně oblečení horolezci stoupali v sobotu trasou se sedmým stupněm obtížnosti na jižní stěně Hochtronu, aniž se předem informovali o předpovědi počasí. Při výstupu je překvapila bouře, kvůli níž nemohli postupovat dál. Horolezci přivolali pomoc mobilním telefonem.

Počasí

Bude polojasno, teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

19-07-2010