Denní souhrn zpráv Zprávy

17-07-2010

Vláda projedná návrh ČSSD na zrušení všech regulačních poplatků

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) se bude ve středu zabývat novelou zákona z pera poslanců ČSSD, která by měla zrušit ve zdravotnictví všechny regulační poplatky. Návrh zřejmě podporu nezíská, neboť koalice se před několika týdny shodla pouze na zrušení poplatku za položku na receptu. Sociální demokraté návrh odůvodňují tím, že poplatky jsou asociální a chudším lidem znemožňují přístup ke kvalitní péči. Novela týkající se zrušení poplatků není ve sněmovně poprvé. ČSSD stejný návrh podala v minulém volebním období několikrát, nikdy se jí ale nepodařilo sehnat dost hlasů na přehlasování senátního veta. Ačkoliv strana Věci veřejné původně usilovala o zrušení všech poplatků, koalice se dohodla na zrušení poplatku za položku na receptu. Místo toho se bude platit jednorázová částka za celý recept. Současně i podle koaliční smlouvy zdraží poplatek za den hospitalizace v nemocnici z 60 na 100 korun. Právě na stranu Věci veřejné spoléhali sociální demokraté při představení návrhu. Stínový ministr zdravotnictví David Rath prohlásil, že by mu nevadil kompromis, při kterém by byl zrušen pouze poplatek za položku na receptu, pokud by ho podpořily i VV. Proti poplatkům vystupují také komunisté. Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí děti do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.

Kalousek pro Právo: Nehodlám zachovat daňové zvýhodnění hypoték

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nechce zachovat daňové zvýhodnění hypoték. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo. Změnu by rád prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky. Podle něj se toto opatření na bytové výstavbě a obchodu s byty neprojeví. "Myslím, že to bude složitá diskuse, ale chci ji alespoň podstoupit," uvedl Kalousek. Podle něj není důvod, proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky osob se středními a vysokými příjmy. Ministr však dodal, že toto opatření není v koaliční dohodě mezi ODS, TOP 09 a VV, a proto se nebude příliš zlobit, když neprojde. S návrhem na zrušení odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitel hypotéky dosud platil nižší daně, už před časem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle serveru Euro.cz se v té době Kalousek netajil tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl minimálně velmi opatrný. Vláda už také oznámila, že sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně.

LN: Kvůli vedru bude možná na dálnicích snížena rychlost

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zřejmě v pondělí požádá ministerstvo dopravy o preventivní omezení rychlosti na těch místech dálnic, kde by mohla současná vedra poškodit vozovku. Informují o tom Lidové noviny. ŘSD nyní vytipovává problematické úseky, na nichž hrozí podobné vzedmutí vozovky jako na dálnici D5 na Tachovsku. Pokud se do pondělí ochladí, rychlost by se snižovat neměla. Ministerstvo dopravy podle svého mluvčího Karla Hanzelky o omezení rychlosti rozhodne až po předložení seznamu nebezpečných míst. O kolik by se limit, který nyní činí 130 km/hod, snížil, zatím není jasné. Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková uvedla, že rychlost by byla omezena zejména na místech, kde se spojuje beton s živicí. "Nejnamáhanější spoje se nacházejí ve stoupáních, na která po většinu dne svítí sluníčko," vysvětlila mluvčí. Kvůli horku, které v Česku panuje už několik dnů, musela policie v pondělí večer uzavřít devítikilometrový úsek dálnice D5 na Tachovsku ve směru na Prahu, kde se vzedmula vozovka. Vedro v úterý večer poničilo také část silnice Pražského okruhu ve směru z Ruzyně na Slivenec.

SÚKL: Každý Čech spotřeboval loni léky za 5500 korun; 29,5 balení

Léky za více než 5500 korun, zhruba 29,5 balení, spotřeboval loni každý obyvatel Česka. Za posledních pět let je to nejvyšší částka, v počtu balení ale pokles. Vyplývá to z výroční zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kterou ČTK poskytl jeho ředitel Martin Beneš. Finanční nárůst je podle něj způsoben zejména tím, že se k českým pacientům dostaly moderní drahé léky. "V roce 2005 připadalo na jednoho obyvatele 36 balení v celkové hodnotě 4581 korun, loni 29,48 balení za 5563 korun," upřesnil. Počty lékáren se po prudkém nárůstu, který trval zhruba do roku 2005, již příliš nemění. V roce 1991 jich bylo 1090. V posledních pěti letech se drží počty kolem 2300 lékáren a zhruba 250 výdejen.

Energetici vyhlásili po vichřici na západě Čech kalamitní stav

Vichřice v západních Čechách lámala v sobotu na mnoha místech stromy. Kmeny spadlé na silnici likvidovali hasiči na desítkách míst Plzeňského i Karlovarského kraje. V Kyselce na Karlovarsku spadl odpoledne strom na cyklistu a usmrtil ho. Záchranáři nevylučují, že strom poškodila ranní bouře. Kvůli zpřetrhanému vedení byla bez proudu část regionu, energetici vyhlásili odpoledne kalamitní stav pro okresy Tachov, Plzeň - sever a Karlovy Vary, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka. Velké množství stromů spadlých na vedení připravilo o dodávku elektrické energie lidi Karlovarsku, Toužimsku, Tachovsku, Stříbrsku a na Klatovsku, vyjmenoval. V době řádění vichřice byly výpadky elektřiny plošné a mohly se dotknout zhruba poloviny zákazníků v regionu. Dodávka byla většinou obnovena, přibližně 4000 domácností zejména na Tachovsku a Karlovarsku bylo ale v sobotu večer stále bez proudu. Bouře zasáhly také Vysočinu.

Většina letních táborů pro děti je z hlediska hygieniků bez závad

Velká většina letních táborů pro děti je z hlediska hygieniků zcela nebo téměř bezproblémových. Při kontrolách zatím nacházeli jen drobná pochybení. Rizikovější mohou být krátkodobější akce pro menší počet dětí, které není nutné hlásit. Jinak ale hygienikům a organizátorům táborů, jichž jsou v rámci republiky stovky a účastní se jich desetitisíce dětí, momentálně přidělává starosti spíš počasí - jde o to, že v nynějším horku je mnohdy nutné upravit program, například vynechat delší výlety. Drtivá většina kontrol letos zatím žádné velké nedostatky nezjistila, týká se to všech regionů. Pokud jde o ojedinělé případy, kdy kontrola odhalí vážné nedostatky, dva takové tábory se letos objevily v Moravskoslezském kraji.

Ústav pro studium totality hledá ředitele bezpečnostního archivu

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) hledá nového ředitele Archivu bezpečnostních složek, zájemci se mohou hlásit do 13. srpna. Uvedl to ÚSTR na svých webových stránkách. Ladislava Bukovszkého, který archiv dosud vedl, totiž odvolal dočasný ředitel ÚSTR Jiří Hazdra. Sesadil ho i přesto, že to nechtěla rada ústavu. Nový ředitel by měl nastoupit i do čela ÚSTR, kde vystřídá Hazdru, bude to v půlce srpna. Ten při odvolání Bukovszkého argumentoval stížnostmi, které na archiv dostal mimo jiné od vojenského zpravodajství generálního štábu kvůli zveřejnění určitých materiálů. Šéf ÚSTR poukázal i na to, že Bukovszky byl garantem nakládání s archiváliemi a přicházely na něj stížnosti kvůli tomu, že archiválie jsou po digitalizaci vraceny poškozené. Ústavem, pod který spadá archiv, zmítají již několik měsíců zmatky a hádky kvůli personálním změnám a různým sporům mimo jiné právě o činnost Archivu bezpečnostních složek a jeho digitalizaci. Předpokládá se, že nový ředitel Archivu bezpečnostních složek nastoupí 15. září. Mezi požadavky patří vysoká škola, bezúhonnost, znalost příslušných zákonů.

Bývalí žáci Zdeňka Sklenáře pořádají výstavu k jeho poctě

Jako poctu Zdeňku Sklenářovi, od jehož narození letos uplynulo 100 let, uspořádají jeho žáci z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze (VŠUP) výstavu. Její zahájení se chystá na středu 28. července, v Galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze pak potrvá do 22. srpna. ČTK o tom informovali zástupci galerie. Na výstavě se představí více než dvacítka umělců, například Jiří Brázda, Anna Khunová, Markéta Králová nebo Karel Zeman. Všichni vystavovaní studovali v 60. a 70. letech VŠUP a spojuje je pedagogické vedení Zdeňka Sklenáře. Oceňovali na něm, že se je nikdy nesnažil formovat k svému obrazu, naopak jim prý pomáhal v hledání vlastního osobitého výrazu. Ateliéru ilustrace se ujal po Jiřím Trnkovi. "Jeho (Sklenářova) pedagogická metoda byla až riskantně prostá. Spočívala ve vytvoření atmosféry naprosté vzájemné důvěry," napsali u příležitosti chystané výstavy Sklenářovi žáci. Se Sklenářem se studenti scházeli i po absolvování školy. Většina z nich se dodnes zabývá volnou grafickou tvorbou, čas od času spolu někteří z nich vystavují. Někdy se jim říká "Sklenářova škola". Na výstavě se Sklenářovi žáci představí převážně jako grafici. Expozice by ale měla poskytnout představu i o ostatních členech Sklenářova ateliéru, kteří se grafickým technikám nevěnují.

Slavný tenor José Cura si podmanil publikum v Českém Krumlově

Argentinský tenorista José Cura si v pátek večer podmanil publikum Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Na zahajovacím galakoncertu v Pivovarské zahradě ho doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu. S korejskou sopranistkou Kim In-hje zazpíval slavné duety. V Curově podání zazněly árie a duety z italských oper Giuseppe Verdiho, Ruggiera Leoncavalla a Giacoma Pucciniho proložené instrumentálními operními předehrami a mezihrami. Publikum zvláště ocenilo ukázky z jeho proslavených rolí, jakými jsou Othello, Canio v Komediantech, Kalaf v Turandot nebo Mario Cavaradossi v Tosce. S korejskou sopranistkou Kim In-hje pak zazpíval například duet Cio-Cio San a Pinkertona z Madamy Butterfly Viene la sera. Cura, jenž exceluje už řadu let na předních operních scénách, se stal hvězdou letošního 19. ročníku festivalu. Posluchači ho ocenili ovacemi vstoje. Loni byla tváří festivalu sopranistka Reneé Flemingová. Curu si do Českého Krumlova, jehož centrum se zámkem je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, přijela vyslechnout i řada celebrit v čele s prezidentem Václavem Klausem. Při zahájení festivalu uvedl, že i díky "tomuto skvělému festivalu není Český Krumlov žádným muzeem architektury, ale živým kulturním městem, jedním z center dobré hudby u nás."

Na sympoziu v Hořicích tvoří čtyři sochaři, z toho tři z ciziny

Čtyři sochaři letos přijeli do Hořic na Jičínsku na sympozium, které svou tradicí patří k nejstarším na světě. V lomu U svatého Josefa od začátku července tvoří pískovcové plastiky, jejichž vernisáž bude 25. července na labském nábřeží v Hradci Králové. Jeden ze sochařů je Čech, zbývající tři umělci jsou z Polska, Nizozemska a Číny, řekl ČTK organizátor sympozia Roman Richtermoc. Práce v lomu nyní vrcholí. O účast na sympoziu, jehož počátky sahají do roku 1966, je mezi sochaři ve světě velký zájem a odborná porota má z čeho vybírat. "Letos se přihlásilo kolem 150 sochařů, drtivá většina byla z ciziny. Tematicky nejsou sochaři nijak omezováni," řekl Richtermoc. Podle jeho kolegy Martina Samohrda sochaře do Hořic táhne i jistota, že jejich dílo nebude nikdy prodáno a zůstane v majetku města Hořice. Na hradeckém nábřeží sochy z každého sympozia zůstávají jeden rok a pak se vracejí do Hořic, kde jsou natrvalo usazeny v přírodním sochařském parku u cesty k lomu U svatého Josefa. V tomto parku a v přírodní galerii na blízkém vrchu Gothard je již ze všech dosavadních 24 sympozií ojedinělá kolekce asi 120 plastik. Z letošního sympozia svá díla v Hořicích zanechají Čech Robert Buček, Polák Piotr Bies, Nizozemec Paul van Laere a Číňan Tung Liang-li.

CzechTourism odstartoval v Liberci Dny domácího cestovního ruchu

Dny domácího cestovního ruchu v Liberci odstartovala státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism. Liberecko je v rámci Česka vyhledávanou destinací pro sport a turistiku, a proto program představoval právě možnosti, jak v tuzemsku strávit aktivní dovolenou. I v horkém letním dni přilákal program do centra města stovky lidí. Někteří až tady s překvapením zjišťovali, co všechno vlastní region i ostatní kraje v létě nabízejí. Dovolená v Česku - to letí! je velká akce, která v průběhu léta zavítá ještě do dalších tří měst v Česku. "Dny domácího cestovního ruchu mají za cíl představit veřejnosti možnosti aktivního trávení volného času v Česku a zábavnou formou jim prezentovat turistické nabídky v oblasti zážitkové, poznávací a aktivní dovolené, lázeňství a české gastronomie," řekla ČTK vedoucí projektu Markéta Chaloupková z CzechTourismu. Liberecký program dostal podtitul Aktivní dovolená v Česku - to letí!, protože právě tento region se nejvíce spojuje s aktivní dovolenou. Už 31. července se uskuteční den zaměřený na rodinnou dovolenou, který se odehraje v Rožnově pod Radhošťěm. Další akce je naplánována na 29. srpna do Poděbrad, věnovat se bude nabídce v oblasti lázeňství. Závěr bude 11. září patřit Telči s podtitulem Gurmánská dovolená v Česku - to letí!

Zahrada Strakovy akademie bude o víkendech přístupná

Turisté budou mít od soboty každý víkend možnost podívat se do míst, kde čeští premiéři vítají zahraniční návštěvy a která dříve sloužila jako cvičiště studentů. Vstup do zahrady je z Kosárkova nábřeží. Hned v neděli ale bude zahrada mimořádně zavřena, a to kvůli natáčení diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce, informoval ČTK úřad vlády. Strakova akademie nese jméno císařského rady Jana Petra hraběte Straky, který v roce 1710 odkázal svůj majetek ke zřízení akademie pro nemajetné syny české šlechty. Jeho závěť se ale naplnila až po více než 150 letech. Studentská kolej byla dostavěna v roce 1896. Zahrada navržená zahradním architektem Františkem Thomayerem původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Byla v ní běžecká dráha, tenisové kurty, krytý ring a volejbalové hřiště. Sportovní náčiní bylo odstraněno kvůli rozhodnutí využívat budovu akademie po roce 1945 k vládním účelům. Příležitost prohlédnout si Strakovu akademii má veřejnost několikrát do roka. Zahrada bývá otevřena častěji, ale i ona patří mezi místa málo známá.

Whitaker úspěšně zakončil benefiční plavání Vltava Asistence 2010

Téměř na čas doplaval do Žlutých lázní v Praze anglický dobrodruh Paul Whitaker. Ohlásil totiž, že ukončí poslední etapu benefičního plavání Vltava Asistence 2010 ve prospěch handicapovaných klientů občanské společnosti Asistence v 15:00. "Bylo to namáhavé, ale byla to krásná dovolená," řekl, když připlaval k molu. Plavecký maraton dlouhý 175 kilometrů zahájil 28. června v Českých Budějovicích. Hledal prý pro sebe novou výzvu, která otestuje jeho psychické i fyzické hranice. Je vděčný za to, že má zdravé tělo. Protože ale každý nemá takové štěstí, využil plavbu jako příležitost k dobročinnosti. Vltava je podle Whitakera nádherná řeka. Užíval si jí prý každý den. Voda byla někdy teplá, jindy studená, ale je prý velice spokojen. Vltava je první česká řeka, kterou se pokusil zdolat. Jaká bude "další výzva", prý ještě neví.

Liberecká zoo jako jediná v Česku chová ženetky skvrnité

Zoologická zahrada v Liberci jako jediná v Česku chová vzácné ženetky skvrnité (Genetta tigrina). Párek cibetkovitých šelmiček přivezli chovatelé z jednoho ze soukromých chovů v Německu. V Liberci zvířata obývají společnou expozici ve vnějším prstenci pavilonu šelem. Na nové prostředí si šelmičky zatím zvykají, takže možná několik dní potrvá, než se odváží vyběhnout z vnitřní ubikace před zraky návštěvníků, řekl ČTK mluvčí zahrady Ivan Langr. Ženetky jsou jihoafrickým endemitem, žijí pouze jižně od 32. rovnoběžky v oblasti od západního mysu po jižní KwaZulu-Natal a v okolí hranic s Lesotho. Liberecká zoo získala tříletého samce a o rok mladší samici. "Doufáme, že se stanou základem nového chovu," poznamenal Langr. Šelmičky dosahují délky od 49 do 60 centimetrů a dalších 42 až 54 centimetrů jim přidává dlouhý ohon. Typické skvrny po celém těle se vyskytují v různých zbarveních ve škále od černé až do rezavě červené barvy, samotná srst může v horních partiích přecházet do bělavé, šedé či bledě žluté.

Sport

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová si poprvé v kariéře zahraje o titul ve dvouhře na okruhu WTA. Češka postoupila do finále ECM Prague Open po hladké semifinálové výhře nad Švýcarkou Patty Schnyderovou 6:2 a 6:0. Její soupeřkou v posledním ročníku štvanické akce bude Maďarka Agnes Szavayová, která nedala šanci Lucii Hradecké a výhrou 6:2, 6:4 překazila české finále.

Bývalý fotbalový reprezentant Marek Heinz, který během léta trénoval se Sigmou Olomouc, přestoupil do Ferencvárosu Budapešť. Ve slavném maďarském klubu podepsal roční smlouvu s roční opcí. ČTK o přestupu informoval hráčův agent Pavel Zíka ze společnosti Sport Invest Group.

Čeští in-line hokejisté získali na domácím mistrovství světa organizace FIRS v Berouně bronz. Po páteční semifinálové porážce se Spojenými státy americkými zdolali Francii 5:2. Český tým skončil třetí pokaždé od triumfu v roce 2007 na světovém šampionátu v Bilbau.

Česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková atakovala na mistrovství republiky v Třinci národní rekord, na výšce 476 centimetrů nakonec ale těsně neuspěla. Přesto prokázala, že má nedlouho před mistrovstvím Evropy v Barceloně skvělou formu, závod vyhrála v osobním rekordu 466 cm. Český rekord drží výkonem 475 cm ze stříbrného mistrovství světa v Ósace Kateřina Baďurová.

Počasí v neděli

V Čechách bude oblačno až polojasno. Na Moravě a ve Slezsku zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty mezi 21 až 25 stupni Celsia.

17-07-2010