Denní souhrn zpráv Zprávy

15-07-2010

Sněmovna bude o důvěře vládě jednat 10. srpna

Vláda by mohla důvěru sněmovny dostat 10. srpna. Na tento den svolala jednání dolní komory parlamentu její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) jmenoval tento týden v úterý prezident Václav Klaus. Koalici složily dohromady strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Předpokládá se, že kabinet důvěru sněmovny získá. Ve dvousetčlenné komoře má totiž 118 poslanců. To z ní v tomto ohledu činí nejsilnější kabinet z dosavadních vlád samostatné ČR. Naopak proti vládě budou jistě hlasovat poslanci KSČM i ČSSD. Jejich lídři to oznámili tento týden. Například statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že nesouhlasí s programem vlády, jejím personálním obsazením a vytýká jí i absenci žen.

Nečasova vláda si přezdívá "vláda rozpočtové odpovědnosti". Jejím hlavním programem je prosazování takových reforem, které by vedly ke snižování schodku státního rozpočtu a snižování státního dluhu. Další z vládních priorit je boj s korupcí a zprůhlednění veřejných zakázek. Strany se také shodly například na tom, že bude zavedeno školné na vysokých školách, že bude zrušen poplatek za položku na receptu či že maximálně zprůhlední zadávání veřejných zakázek.

Nečas naznačil, že o Bartákově angažmá na vnitru rozhodne John

Předseda vlády a šéf ODS Petr Nečas naznačil, že angažmá exministra obrany Martina Bartáka v roli náměstka ministra vnitra je nejisté. Novinářům řekl, že je sice logické, že by se měli bývalí ministři vracet na obdobné posty, které opustili vstupem do úřednického kabinetu, záleží však na nových šéfech resortů. Jmenování náměstků je podle Nečase plně v kompetenci ministrů, nebude proto možné náměstky na úřadech držet proti vůli jejich šéfů. I ministr vnitra Radek John (VV) si podle Nečase rozhodne o svých náměstcích sám. John Bartáka dlouhodobě kritizuje kvůli jeho aktivitám v armádě, na dotazy ohledně jejich možné spolupráce nereaguje.

Ostře se Nečas vyjádřil ke jmenování člena opoziční ČSSD Petra Špirhanzla náměstkem ministra školství pro regionální školství. Uvedl, že ministr Josef Dobeš (VV) by měl vědět, s kým jeho strana uzavřela koaliční smlouvu. "Pan ministr mě ujistil, že toto je pouze krátkodobé řešení," uvedl Nečas ke jmenování náměstka z opozice. Nečas s novými ministry konzultoval zapojení jejich předchůdců do činnosti úřadů v případě ministerstva životního prostředí, kde bude náměstkyní Rut Bízková, a práce a sociálních věcí, kde se Petr Šimerka stane náměstkem pro legislativu.

Vondra zatím nechce omezovat misi Afghánistánu

Nový ministr obrany Alexandr Vondra nepočítá v příštích dvou letech se snížením počtu českých vojáků v Afghánistánu. Brzy na podzim prý předloží vládě a sněmovně plán mise na roky 2011 až 2013. Novinářům to řekl po jednání s generálním štábem armády. "Budeme dále komunikovat se severoatlantickou aliancí, ale snížení rozhodně v nejbližším horizontu jednoho, dvou let neočekávám, protože úkolem nás i všech členských států aliance je určitě tam tu práci dokončit," řekl Vondra. Nechystá se ale znovu žádat poslance o letošní posílení českého kontingentu v Afghánistánu o 55 vojáků. S tímto požadavkem přišla začátkem února vláda Jana Fischera. Kvůli výhradám levice ale neměl podporu ve sněmovně. "V tomto okamžiku už nemá cenu přesně trvat na tom, co bylo předmětem toho návrhu, který neprošel," řekl Vondra.

Snížení příspěvku na bydlení pro vojáky nebude plošné

Snížení desetitisícového příspěvku na bydlení pro vojáky nebude plošné. Bude odstupňováno tak, aby nepostihlo příliš tvrdě vojáky nižších hodností. Novinářům to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Musíme s tím něco učinit, ale budu usilovat o to, aby ta rozhodnutí neměla nepřiměřený dopad na vojáky v nižších hodnostech. To znamená v případě mužstva, poddůstojníků, praporčíků a nižších důstojníků," řekl Vondra. Plán, podle nějž se měl 25.000 vojákům snížit desetitisícový příspěvek na bydlení o 36 procent, připravil bývalý ministr financí Eduard Janota. Státu tak chtěl ušetřit ročně asi jednu miliardu korun. Z Vondrových slov ale vyplynulo, že o příspěvek v plné výši přijdou jen vojáci vyšších hodností.

Nová vláda se šrotovným nepočítá

Nová vláda se zavedením šrotovného na podporu nákupu nových osobních aut nepočítá. Vyplývá to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka pro ČTK. "Šrotovné je pro nás minulostí," uvedl Kocourek. Možnost zavedení šrotovného, tedy příspěvku na nákup nového auta při současném vyřazení starého vozu z provozu, schválila Poslanecká sněmovna loni na podzim. Konečné slovo o případném termínu spuštění měla mít vláda. Šrotovné jen loni zavedlo 12 evropských zemí jako protikrizové opatření. Díky němu se oživila poptávka po autech ve druhém pololetí po výrazném propadu na začátku roku. Celkově se v loňském roce prodej nových osobních automobilů v Evropě snížil jen o 1,6 procenta na 14,48 milionu vozů. V tuzemsku šrotovné prosazovalo zejména Sdružení automobilového průmyslu, které sdružuje výrobce aut a součástek. Z politických stran byla pro zejména ČSSD, která však později od snahy o jeho zavedení ustoupila.

Bárta vydal zákaz vypisování tendrů, ŘSD musí šetřit na provozu

Nový ministr Vít Bárta vydal ve svém úřadu zákaz vypisování jakýchkoli výběrových řízení. Chce tím ušetřit. Zároveň nařídil podřízené organizaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) snížit provozní výdaje příští rok na polovinu. Oznámil to mluvčí MD Karel Hanzelka. Mluvčí také potvrdil, že ministr stráví příští týden v zahraničí na svatební cestě. Mezi priority nového ministra patří například liberalizace železničního trhu, rozšíření mýtného na silnice nižších tříd nebo zlepšení bezpečnosti na silnicích.

Kvůli internímu auditu nebude MMR vyhlašovat veřejné zakázky

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nebude během interního auditu, který vyhlásil nový ministr Kamil Jankovský (VV), vyhlašovat v nejbližších dnech žádné nové veřejné zakázky. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí úřadu Jan Štoll. "V rámci ministerstva pro místní rozvoj začaly práce na plnění priorit ministra Jankovského, aktuálně probíhá interní audit personálního obsazení a hospodaření resortu," uvedl mluvčí. Výsledky auditu budou východiskem pro další rozhodování nového ministra.

MF pro letošek výhled ekonomiky zlepšilo, pro rok 2011 zhoršilo

Tuzemská ekonomika by měla letos podle nových odhadů ministerstva financí vzrůst o 1,6 procenta. Úřad tak zlepšil letošní výhled z původních 1,5 procenta. Pro příští rok naopak MF odhad růstu HDP mírně zhoršilo na 2,3 procenta z předchozích 2,4 procenta. Údaje vyplývají z nové prognózy MF. Loni ekonomika klesla o 4,1 procenta.

Ceny zahraničního obchodu v květnu po dlouhé době vzrostly

Ceny zahraničního obchodu se v květnu po dlouhodobém poklesu meziročně zvýšily. Dovozní ceny vzrostly o 3,1 procenta a vývozní o 0,3 procenta. Proti dubnu ceny dováženého zboží stouply o 2,7 procenta a vyváženého o 2,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Dovozní ceny se podle statistiků meziročně zvýšily po třináctiměsíčním klesání, což ovlivnilo mimo jiné oslabení kurzu koruny vůči dolaru. U vývozních cen statistici zaznamenali růst po devíti měsících.

Dzurinda v Praze vysvětloval rezervovaný postoj k pomoci Řecku

Nový slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda se v Praze vyslovil pro rozpočtovou odpovědnost zemí EU. Po schůzce se svým protějškem Karlem Schwarzenbergem uvedl, že Slovensko by uvítalo, kdyby se země EU více staraly o stabilitu svých financí. Poznamenal, že Bratislava si v minulosti pomohla také sama a není nikomu nic dlužna. Šéf slovenské diplomacie tvrdí, že jeho stát nechce komplikovat fungování EU, nýbrž vnést do evropské politiky odpovědnost. Vysvětloval tak rezervovaný postoj země k unijní sanaci řeckých dluhů. Připomněl, že Slovensko po roce 1998 prošlo "těžkou cestou", když muselo desetinu svého hrubého domácího produktu věnovat na ozdravění svých bank, snížit deficit financí na tři procenta HDP a nezaměstnanost z dvaceti pod deset procent. "Stálo nás to nesmírně mnoho úsilí a velmi mnoho peněz, ale nejsme nikomu nic dlužní," uvedl Dzurinda.

Slovenská vláda právě ve čtvrtek schválila vznik záchranného fondu eurozóny. Kabinet tak odblokoval využití mechanismu, který má zabránit opakování řecké dluhové krize v dalších zemích eura. Půjčku vysoce zadluženému Řecku však Bratislava asi nepodpoří.

Stávka v Řecku zpozdila odlety českých turistů, lety se nerušily

Řecké nepokoje ve čtvrtek poprvé ovlivnily dovolenou českých turistů. Stávka řeckých letových dispečerů zpozdila odlety na rekreaci či naopak návraty domů stovkám lidí, zpoždění nabraly i pravidelné linky. Vyplývá to z informací Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), leteckých společností a Letiště Praha. Odpoledne se situace vrátila do normálu. Jak uvedla mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková, národní dopravce evidoval zpoždění u 12 letů z České republiky do Řecka nebo opačným směrem, žádné lety se ale nerušily.

Za nehodu ve Studénce navrhla policie obžalovat deset lidí

Policie předala státnímu zástupci návrh obžaloby deseti lidí, kteří jsou podle ní odpovědní za neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, kde před dvěma roky narazil vlak do ocelové konstrukce silničního mostu, jež se krátce předtím zřítila na trať. Podle návrhu obžaloby jsou podezřelí ze spáchání trestného činu obecného ohrožení a hrozí jim tři až deset let vězení, řekl vedoucí vyšetřovacího týmu Jiří Jícha. "Jde o skupinu lidí jak z vedoucích funkcí, tak i řadové zaměstnance, kteří na stavbě pracovali," řekl Jícha s tím, že počet obviněných je už konečný. Státní zástupce Aleš Kopal se nyní bude seznamovat se spisem, který má i s přílohami více než 15.000 stran. Přepokládá, že do měsíce podá obžalobu. Tragickou nehodou se pak bude zabývat Okresní soud v Novém Jičíně.

Nehoda vlaku si tehdy vyžádala osm mrtvých, 95 zraněných a způsobila škodu přesahující 177 milionů korun. Podle Jíchy byla příčinou tragédie nepochopitelná souhra mnoha zanedbání a nedostatků, které jsou podle něj při stavbě mostů v ČR zcela neobvyklé. Vyšetřovatelé mimo jiné zjistili chyby v projektu podpůrných konstrukcí, nedostatečný byl technologický předpis montáže a neřešila se ani tíha přesouvaného mostu. Jícha řekl, že strojvedoucí neměl žádnou možnost nehodě zabránit.

Člověk v tísni a ČBA varovaly před oddlužovacími firmami

Organizace Člověk v tísni a Česká bankovní asociace (ČBA) varovaly před praktikami firem, které nabízejí klientům pomoc při řešení problémů s nesplácenými úvěry. Oddlužovací společnosti situaci klienta nijak nevyřeší, v horším případě ji ještě zhorší. Fungují jako zbytečný a drahý prostředník mezi dlužníkem a skutečným věřitelem. Vyplývá to z analýzy, kterou provedli pracovníci organizace Člověk v tísni. Služby oddlužovacích firem kritizují také tuzemské finanční instituce. Oddlužovací agentury nabízejí klientům řešení finančních problémů, cílem spolupráce má být oddlužení klienta a snížení jeho splátek. "Ve skutečnosti ale nejde o oddlužení, pouze o zprostředkování drahé komunikace s věřiteli," uvedl autor analýzy Daniel Hůle. Klient navíc nemá žádnou záruku, že se agentura s věřiteli skutečně dohodne. Oddlužovací společnosti si podle analýzy, do které které byly zahrnuty služby čtyř různých oddlužovacích agentur, účtují vstupní poplatky mezi 5000 až 15.000 korun a měsíční poplatky ve výši 15 až 30 procent z výše splátek. Sankce za porušení smlouvy dosahují až 20.000 korun a možnost vypovězení smlouvy je velmi složitá. "Dlužníkova finanční situace ale zůstává neřešena, dlužník má o jednoho věřitele navíc a narůstají mu sankce z prodlení," dodal Hůle. Člověk v tísni proto doporučuje lidem s oddlužovacími firmami nespolupracovat, jelikož oddlužení nabízí řada neziskových subjektů zdarma. Podobné stanovisko zastává i Česká bankovní asociace.

Sklizeň obilovin bude o deset procent nižší než loni

Agrární komora odhaduje, že letošní sklizeň základních obilovin bude o deset procent nižší než loňská, která činila 6,927 milionu tun a patřila k rekordním. Odhad předpokládá nižší úrodu než červnová prognóza Českého statistického úřadu. V důsledku jarních záplav bude slabší úroda v celé střední Evropě, což povede k růstu cen. "Cena obilovin jde nahoru a půjde nahoru," řekl na tiskové konferenci viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Agrárníci předpokládají meziročně o necelá dvě procenta nižší sklizeň řepky, přestože plocha osetá touto plodinou letos vzrostla na rekordních 369.000 hektarů. Produkce olejniny by letos měla čtvrtým rokem po sobě přesáhnout 1,1 milionu tun.

Asi deset lidí by mohlo přijít o titul z práv, řekl expert školy

Odhadem asi deset lidí přijde nakonec zřejmě o titul z plzeňských práv. U nich má Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) skutečně silnou argumentační pozici a důkazy. Největší část z nich tvoří absolventi magisterského studia. Novinářům to řekl expert na správní právo František Korbel, jenž má proces odebírání titulů na starost a připravuje podklady pro rektora ZČU. Vše vyřešeno má být do půlky srpna. "ZČU je v závěrečné fázi řešení odebírání titulů neoprávněným absolventům," uvedl Korbel. Škola zahájila celkem 69 správních řízení, z toho 41 s absolventy magisterského studia, sedm v případě bakalářského studia, devět s držiteli titulu Ph.D. a 12 s absolventy rigorózního řízení, jež obdrželi titul JUDr. Podle Korbela se dotyční nyní mohou vyjadřovat a překládat důkazy, což někteří dělají. "My ty věci vyhodnocujeme. Zhruba do poloviny srpna to bude vyřešeno. V případech, kdy došlo k flagrantnímu porušení zákona a dokážeme absolventům prokázat špatnou víru, přikročíme k odebrání vysokoškolského diplomu. V ostatních případech dojde k zastavení správního řízení," vysvětlil. Na dotaz ČTK uvedl, že flagrantních případů není příliš mnoho, řádově je jich deset.

Archeologové našli u Hulína pravěký hrob, keramiku, zvířecí kosti

Dvojitý hrob s ženou a asi pětiletým dítětem, několik jam pro ukládání potravin, zdobenou keramiku, zvířecí kosti i zbytky omítek domů objevili olomoučtí archeologové v místě staré cesty z Hulína do Břestu na Kroměřížsku. Nálezy pocházejí z doby bronzové, tedy z počátku prvního tisíciletí před naším letopočtem. V menší míře pak ze starších doby bronzové, tedy před polovinou druhého tisíciletí před naším letopočtem. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Miroslav Daňhel. "Jedná se o klasické pozůstatky pravěkých osad. O životě v ní nám svědčí zbytky z jam a kulturních vrstev," doplnil Daňhel. Nalezené zvířecí kosti dávají badatelům odpověď na otázku o chovaných zvířatech i stravovacích návycích jednotlivých populací. Vedle běžných druhů jako jsou kráva, prase, koza, ovce, archeologové objevili i poměrně velké množství zbytků říčních škeblí. "Vzhledem k velkému množství se domníváme, že sloužily jako potrava," upřesnil.

Zřejmě nejzajímavějším nálezem je dvojhrob v zásobní jámě z období straší doby bronzové. Kosterní pozůstatky svědčí o dvou jedincích, kteří byli pohřbeni ve skrčené poloze, obráceni tvářemi k sobě. Žena na pravém boku měla na hlavě dvě vlasové ozdoby z bronzového drátu. Na její ruce leželo asi pětileté dítě. "Osoby byly uloženy podle rituálních praktik, které jsou pro tu dobu obvyklé. Ale zvláštní na tom je, že se jednalo o pohřeb na sídlišti, do míst, která musela být obývána," poznamenal Daňhel.

S pohřby v okolí Hulína se archeologové setkali již dříve. Jen v katastru města jich je asi 50. Díky tomu tak badatelé mohou lépe sledovat rituální i společenské souvislosti dané doby. Získali poměrně obsáhlý soubor kosterních pozůstatků, z nichž antropologové vyčítají způsob života lidí, který se projevil právě na kostech. "Nedávno jsme s kolegyní nálezy pohřbů zpracovávali a je jich čím dál víc. Ale v takovém množství jako u Hulína se s nimi archeologové nikde v České republice nesetkali," doplnil vedoucí výzkumu.

Archeologický výzkum u metra Národní třída skončil

Archeologové ukončili výzkum u metra Národní třída v Praze na místě budoucí stavby multifunkčního Copa centra. S výsledky jsou spokojeni, podle vedoucího výzkumu Tomasze Cymbalaka z Národního památkového ústavu (NPÚ) se vědcům podařilo dokázat raně středověké osídlení místa. Odkryli také gotické sklepy, nyní se snaží o jejich prohlášení za kulturní památku. "Podařilo se nám, myslím, několik objevů významných pro minulost místa," řekl Cymbalak. Vykopávky například potvrdily osídlení z období raného středověku, archeologové zadokumentovali také pozůstatky zahloubených dřevěných staveb z přelomu 12. a 13. století. Ty jsou tak dokonce starší než nejvýznamnější objev, a to 11 gotických sklepů, které vědci datují do období zakládání Nového Města, tedy 70. let 14. století. Za další významný objev výzkumu Cymbalak považuje soubor náhrobních kamenů z bývalého židovského hřbitova. Ty byly použity do základů domů. Podle očekávání dále archeologové vykopali velké množství úlomků keramiky, kostí nebo organických zbytků. Na nich si nejvíce cení posloupnosti, která jim umožňuje sledovat vývoj od středověku téměř do současnosti.

Desítky lidí protestovaly proti stěhování Slovanské epopeje

Několik desítek lidí před zámkem v Moravském Krumlově protestovalo proti stěhování Slovanské epopeje Alfonse Muchy z města do Prahy. Protest byl poklidný, řekla ČTK mluvčí policie Lenka Drahokoupilová. Další demonstraci připravují krumlovští studenti. Svolají ji v nadcházejících dnech poté, co bude expozice uzavřena. Studenti na svoji akci upozornili i videem, v němž vyzývají, aby se každý podle svých možností zasadil o ponechání díla v Moravském Krumlově. Ve videu studenti uvádějí, že se odvozu Muchova díla pokusí zabránit "vlastními těly". Zamýšlený odvoz epopeje z jižní Moravy, kde je vystaven téměř půl století, do Prahy kritizují tisíce lidí včetně Muchova vnuka Johna. Nelíbí se jim, že Praha pro vystavení díla nepostavila pavilon, jak umělec požadoval, když dílo daroval národu. Odpůrci stěhování upozorňují na to, že převoz epopeje a její krátkodobé vystavení v pražském Veletržním paláci je "trik", kterým se snaží vedení Prahy zaujmout před komunálními volbami.

Zemřel dirigent a proslulý znalec české hudby Charles Mackerras

Ve věku 84 let zemřel slavný dirigent a znalec české hudby sir Charles Mackerras. Informoval o tom australský Sydneyský symfonický orchestr. Podle australského serveru abc.net.au dirigent v Londýně podlehl rakovině. Mackerras se zasadil o šíření operního díla Leoše Janáčka a pět desítek let spolupracoval s Českou filharmonií. Povědomí o české hudbě šířil Mackerras v zahraničí přes půl století. V případě Leoše Janáčka se zasadil o to, že je dnes jeho operní dílo neodmyslitelnou součástí repertoáru na všech významných světových scénách. O českého skladatele se Charles Mackerras začal zajímat v roce 1947, kdy v Praze studoval a byl žákem Václava Talicha. Mackerras významně přispěl k tomu, že Janáček patří k oblíbeným operním autorům ve světě a hlavně v Británii. Zde sir Charles v roce 1951 poprvé uvedl Káťu Kabanovou a Věc Makropulos.

Přes svou nemoc měl Charles Mackerras stále nabitý program. "Je to rozhodně velká ztráta pro hudební život v Británii," uvedl v reakci na Mackerrasovu smrt šéfdirigent Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek. "Ještě silněji pociťuji, že česká hudba ztratila velkého přítele a stoupence," zdůraznil v prohlášení.

Folková růže v Jindřichově Hradci láká hlavně na Karla Plíhala

Prvními koncerty ve čtvrtek začal 17. ročník festivalu Folková růže v Jindřichově Hradci. Největší hvězdou třídenní akce bude sobotní vystoupení známého českého písničkáře Karla Plíhala. ČTK o tom informoval organizátor a dramaturg festivalu Michal Konečný. Pořadatelé slibují divákům i výjimečný zážitek z vystoupení guatemalského písničkáře Fernanda Lopeze. "Můžeme o něm mluvit jako o Nohavicovi ze Střední Ameriky," uvedl Konečný. Lopez patří mezi nejpopulárnější písničkáře ve své zemi a pořadatelé věří, že nadchne i publikum v Jindřichově Hradci. Kromě Plíhala s Lopezem, kteří vystoupí v sobotu od 20:00 na nádvoří jindřichohradeckého zámku, se na Folkové růži představí třeba také Luboš Pospíšil, Blue Effect nebo Žalman a spol. "Šanci na našem festivalu opět dostanou i mladí méně známí interpreti. A nejde jen o písničkáře, vystoupí i zástupci jiných žánrů blízkých folku," řekl Konečný. "V minulém roce přišlo na festival přes 5000 diváků. Odhadujeme, že letos by mohl být zájem o něco větší, ale samozřejmě hodně záleží na počasí," dodal Konečný.

Novou galerii lipnického zámku otevře výstava o učiteli národů

První výstavou v nové galerii v západním křídle zámku v Lipníku nad Bečvou bude expozice inspirovaná životem a dílem Jana Amose Komenského. Představí díla známého uměleckého kováře Igora Kitzbergera. Galerie se otevře v sobotu 24. července a výstava potrvá do 30. září, sdělila ČTK Blanka Prudilová z odboru školství a kultury lipnické radnice. Výstava nabídne Kitzbergerovy figurální práce znázorňující učitele národů i například insignie, pamětní medaile nebo nejrůznější studie či náčrty. "Výstava v galerii bude doplněna dvěma exponáty na střešní zahradě nad galerií," uvedla Prudilová. Výstavu Kitzbergerových prací věnovaných učiteli národů mohli před dvěma lety obdivovat i návštěvníci hradu Helfštýna, který pod přerovské muzeum spadá.

Sport

Dvě české tenisky si zahrají čtvrtfinále turnaje ECM Prague Open. Ve čtvrtečním programu zvládla svůj zápas druhého kola jen Lucie Hradecká, Iveta Benešová vypadla. O semifinále bude vedle Hradecké bojovat ještě Barbora Záhlavová-Strýcová, která postoupila už ve středu. Hradecká si v osmifinále poradila s Monikou Niculescuovou a Rumunku porazila snadno 6:1, 6:2 za hodinu a dvacet minut. Loňská semifinalistka turnaje Benešová prohrála se sedmou nasazenou Agnes Szavayovou z Maďarska po setech 1:6, 5:7.

Česká tenistka Renata Voráčová skončila na turnaji v Palermu ve 2. kole. Nestačila na nejvýše nasazenou Flavii Pennettaovou z Itálie, které podlehla za 55 minut 0:6 a 3:6.

Pátou desítku nominovaných atletů pro mistrovství Evropy v Barceloně načala ve středu kladivářka Lenka Ledvinová. Na mítinku v Brně předvedla výkon v 70,10 metru a splnila tak požadované kritérium o šedesát centimetrů.

Fotbalisté Ostravy rozdrtili v úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy v Tbilisi místní WIT Georgia 6:0 a jsou jednou nohou v dalším kole. Baník čtvrtý tým gruzínské ligy zlomil ve druhé půli, kdy skóroval pětkrát v rozmezí jednadvaceti minut. Hattrickem se blýskl obránce Neves. Odveta se hraje za týden 22. července na Bazalech.

Česko zasáhly silné bouřky, z Moravy postupují na západ

Silné bouře a přívalové srážky, před kterými varovali meteorologové, se ve čtvrtek odpoledne přehnaly přes Moravu. K večeru se bouřková mračna objevila nad Vysočinou a jižními a západními Čechami. Doprovází je silný vítr a krupobití. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Prudké bouřky hrozí podle předpovědí až do neděle. Nejintenzivnější bouře přijdou v sobotu, přičemž na Moravu a do Slezska se budou přesouvat až ve večerních hodinách a pak budou slábnout.

Počasí v České republice

V pátek čekáme skoro jasno až polojasno. Při zvětšené oblačnosti místy bouřky a přeháňky, hlavně odpoledne a večer. Teploty 31 až 35 stupňů Celsia, na horách kolem 26 stupňů.

15-07-2010