Denní souhrn zpráv Zprávy

06-07-2010

Klaus jmenuje novou vládu začátkem příštího týdne

Prezident Václav Klaus řekl, že novou vládu složenou z ministrů ODS, TOP 09 a VV jmenuje začátkem příštího týdne. Nevyloučil, že se tak stane v úterý 13. července, jak uvedl server Reflex.cz, ale ani toto datum nepotvrdil. "Je to možné, ale není jisté," řekl Klaus novinářům, když přicházel na slavnostní mši věnovanou památce mistra Jana Husa v pražské Betlémské kapli. Podle dřívějších informací ČTK připadalo v úvahu pro jmenování také pondělí 12. července. Klaus před slavnostní mší odpovídal na dotaz novinářů, zda i ve sváteční den přemýšlí o politice. Odpověděl, že ano. "Dokonce jsem byl v určitém kontaktu s předsedou vlády Petrem Nečasem, a tak se nějak schyluje k definitivnímu jmenování vlády. Určitě to nebude tento týden, bude to v začátku příštího týdne," řekl. Server Reflex.cz v pondělí uvedl, že se tak má stát v úterý 13. července a že ministři by měli své úřady převzít ve středu. "Je to nejpravděpodobnější termín a většina ministrů i předseda vlády s ním počítají," řekl Reflexu jeden z významných členů středopravicové koalice.

ODS, TOP 09 a VV budou ve středu jednat o zdravotnictví

Lídři stran pravděpodobné budoucí vládní koalice, ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, se ve středu opět sejdou u jednoho stolu. Jednat by měli o poslední zatím neuzavřené kapitole programu příští vlády, kterou je zdravotnictví. Vyjednávač za TOP 09 Petr Gazdík ČTK řekl, že z celkem 41 bodů se zatím strany neshodly pouze na jediné otázce, a to na výši regulačních poplatků. Pokud jednání o zdravotnictví strany uzavřou, přistoupí k jednání o procesní části koaliční dohody. V této části dohody by měly být popsány postupy řešení pro případ neshod v koalici. Podle Gazdíka musí být v této části koaliční dohody napsáno, že se tři strany musí vždy shodnout. "Není možné jednu z nich válcovat," zdůraznil.

Věřící připomněli ekumenickou mší v Betlémské kapli Husův odkaz

Ekumenickou bohoslužbou v Betlémské kapli si v úterý věřící připomněli odkaz církevního reformátora Jana Husa, od jehož mučednické smrti uplynulo právě 595 let. Mše se již tradičně účastnil prezident republiky Václav Klaus, mezi čestnými hosty byla i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. "Je to svátek významný a já jsem velmi rád, že se tato tradice drží, i tato odpolední mše v Betlémské kapli je součástí připomenutí této mimořádné osobnosti našich dějin," řekl novinářům krátce před bohoslužbou prezident. Ocenil Husův přínos pro zemi. "Udělal to na úkor všeho, udělal to tím způsobem, že za to zaplatil životem. Je to mimořádné poselství pro budoucnost, já věřím, že i pro dnešní generace," shrnul.

V Česku se od pátku do pondělí utopilo devět lidí

V Česku se od pátku do pondělí utopilo devět lidí. Nejmladšímu utonulému bylo deset let. Podle statistik se ročně utopí až 300 lidí. Hned v pátek zaplatil životem koupání dvacetiletý plavec v řece Otavě ve Štěkni na Strakonicku. Při skoku do vody se zachytil mezi kameny pod hladinou a nepodařilo se mu vyplavat. Když ho vytáhli záchranáři na břeh, byl již mrtvý. Další případ se stal v pískovně ve Veselí nad Lužnicí, kam se přišel koupat v doprovodu manželky padesátiletý muž. Zřejmě trpěl roztroušenou sklerózou a byl i částečně ochrnutý na spodní část těla. Vlezl do vody, udělal pár temp a po chvíli zmizel pod hladinou. Noční skok do vody skončil tragicky pro pětatřicetiletého muže, který šel s přáteli podél Otavy ve Strakonicích. Tělo utonulého bylo nalezeno až v sobotu dopoledne. Týž den večer se v Ústeckém kraji utopili dva lidé - desetiletý chlapec v Kamencovém jezeře na Chomutovsku a sedmnáctiletý mladík, který zahynul po skoku z hráze v Krásné Lípě na Děčínsku.

Sobotní večer se stal osudným i dvaatřicetiletému muži, jeho tělo bylo nalezeno v korytě řeky Moravy v katastru obce Lhota nad Moravou. V neděli dopoledne se utopil sedmačtyřicetiletý muž ve Slapské přehradě v Županovicích na Příbramsku. Z vody ho bez známek života vytáhli potápěči. Smutnou statistiku v pondělí završili dva utopení na Vysočině. Sedmatřicetiletý muž utonul časně ráno v rybníku v Golčově Jeníkově. K večeru se topil čtyřiadvacetiletý muž v Kostelní Myslové na Jihlavsku, když se pokoušel projet rybníkem na kole. Záchranáři ho vytáhli v kritickém stavu, muž zemřel v nemocnici. Podle záchranářů by bylo případů utonutí méně, kdyby lidé dodržovali zásady bezpečného koupání. Riziko utonutí stoupá u lidí opilých.

Prodloužený víkend na silnicích byl ve znamení tragických nehod

První prázdninový víkend prodloužený o dva svátky byl pro mnohé motoristy černý. Dopravu komplikovaly dlouhé kolony a četné nehody. Podle dostupných informací od soboty do úterý na silnících a při železničních neštěstích zemřelo celkem 24 lidí. V pátek zemřelo při haváriích dokonce osm lidí, což je nejvíce mrtvých v jednom dni od počátku roku. Přitom policisté každoročně upozorňují na to, že prázdniny jsou z pohledu silničního provozu rizikové, a vybízejí řidiče k maximální pozornosti, zároveň ale i k ohleduplnosti a tolerantnosti. Dopravní policisté v této souvislosti připravili na červenec a srpen tradičně i zvýšená bezpečnostní opatření. Zejména v pátky a neděle proto mohou řidiči čekat na silnicích více policistů a více speciálních dopravněbezpečnostních akcí.

Na silnicích neumírali jen lidé v autech, podle dostupných informací při nehodách zahynuli i čtyři cyklisté, nejméně tři motorkáři a jedna chodkyně, která v sobotu večer čekala s dalšími lidmi v Brně na tramvaj. Do této skupiny lidí najel údajně opilý dvaadvacetiletý řidič, kterého soud již poslal do vazby. Za obecné ohrožení z nedbalosti, ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci mu nyní hrozí deset let vězení. Patnáctiletá dívka byla při této nehodě vážně zraněna.

V Praze se propadl tunel Blanka, zavalený dělník byl vyproštěn

V noci na úterý se v Praze 6 propadla a sesula půda v rozestavěném tunelu Blanka. V závalu u Patočkovy ulice zůstal několik hodin uvězněn bagrista i se svým strojem, záchranářům se ho podařilo vyprostit časně ráno. Muž neměl zjevná zranění, záchranná služba ho však převezla do nemocnice, řekla ČTK mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Muž je mimo ohrožení života, po lékařském ošetření byl propuštěn do domácího léčení, sdělila ČTK bez dalších podrobností mluvčí Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích Andrea Nová. Havárií se zabývá policie.

ČR patří v EU k zemím, které nejméně udělují občanství cizincům

Česká republika a Slovensko patří v Evropské unii k zemím, které udělují občanství lidem z třetích zemí vůbec nejméně. Podle nově zveřejněných dat Evropského statistického úřadu (Eurostat) na tisícovku obyvatel v nich připadlo předloni jen 0,1 občanství, které se podařilo nějakému cizinci pocházejícímu ze zemí mimo EU získat. Stejné či ještě menší množství vykázaly podle dat evropských statistiků už jen Polsko a Litva. Průměrně v Evropské unii tvořené 27 státy na 1000 lidí připadlo 1,4 přidělených občanství. V ČR bylo předloni uděleno 1200 občanství, zatímco o rok dříve to bylo 2370. Největší skupinu úspěšných žadatelů tvořili Ukrajinci (33 procent), na druhém místě byli lidé z Kazachstánu (10,1 procenta) a Slováci (9,6 procenta).

Státní příslušnost v celém zhruba půlmiliardovém bloku, který je i vyhledávaným cílem nelegálních přistěhovalců, předloni získalo 696.000 lidí, tedy zhruba o 13.000 méně proti předchozímu roku. Nejčastěji se ji podařilo získat lidem z Maroka (64.000), Turecka (50.000) a Ekvádoru (27.000), ukázala data Evropského statistického úřadu (Eurostat). Nejvíc občanství k počtu vlastních obyvatel udělovalo cizincům z třetích zemí Švédsko, kde na 1000 obyvatel připadlo 3,3 přidělených občanství. Pokud se vezme v potaz množství kladně vyřízených žádostí bez ohledu na velikost země, tak jednoznačně nejvíce jich občanství bylo uděleno v daném roce ve Francii - 137.000. Na dalších místech následují další dvě země s vysokým přílivem přistěhovalců i velkými národnostními menšinami - Británie (129.000) a Německo (94.000).

Publikace má pomoci cizincům orientovat se v Česku

Nezisková organizace Evropská kontaktní skupina (EKS) vydala koncem června publikaci nazvanou Jeden rok v nové zemi určenou cizincům a cizinkám žijícím v Česku. Učebnice jim má přinést informace o české společnosti, jejích zvycích, kultuře a historii. Představuje tedy stručný přehled toho, co by měl každý nově příchozí do České republiky vědět, aby se dobře zorientoval v novém prostředí. Obsahuje také informace o zaměstnání a podnikání, zdravotním systému, školství nebo systému důchodového a sociálního zabezpečení, uvedl Štěpán Kačena za EKS. "Popisované příběhy vycházejí z poznatků, které EKS získala v průběhu výzkumných a vzdělávacích aktivit," řekla autorka publikace Andrea Krchová. Například první kapitola knihy je zpracována jako příběh ukrajinské rodiny, která se přestěhovala do České republiky. "Za situacemi, do kterých se fiktivní ukrajinská rodina v knize dostává, jsou reálné příběhy migrantů a migrantek," vysvětlila. Součástí každé z celkem 32 kapitol jsou důležité kontakty, tipy na kulturní události, výlety nebo třeba recepty na tradiční česká jídla.

Publikace by měla posloužit jako informační zdroj nejen cizincům, ale také pracovníkům neziskových organizací nebo zaměstnancům veřejné správy, kteří pracují s cizinci. Vydání publikace navazuje na sociokulturní kurzy pro migranty a migrantky realizované v rámci projektu Poznáváme svou novou zemi podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Publikace "Jeden rok v nové zemi" je zdarma ke stažení na stránkách EKS.

Agentury neoprávněně vybírají za práci v cizině poplatky

Pokud se lidé odhodlají najít si prázdninovou brigádu v zahraničí a budou pracovat přes personální a pracovní agentury, měli by si dávat pozor. Mnohé z nich totiž vybírají za zprostředkování práce poplatky, i když by to mělo být ze zákona zdarma. Varovalo před tím ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Síť Evropských služeb zaměstnanosti EURES, která radí při získávání zaměstnání ve státech Evropské unie, se podle MPSV často setkává s klienty, kteří mají s českými agenturami špatné zkušenosti. "Agentury většinou od svých klientů žádají poplatky za různé služby," sdělila ČTK mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Zájemci by se proto měli ujistit, že poplatky agentuře za různé služby skutečně odpovídají jejich hodnotě. Uchazeči o práci v cizině by si vždy navíc měli pečlivě prostudovat smlouvu. "Některé agentury se totiž tváří jako pracovní, ale přitom práci vůbec nezajišťují," dodala Filipová. Každá agentura, která v ČR zprostředkovává práci do zahraničí, přitom musí mít licenci MPSV.

Lidé, kteří se odhodlají odjet pracovat do zahraničí, mohou práci vyhledat buď přes pracovní agenturu, nebo přes portál EURES. Dostupné jsou nejenom práce na plný úvazek, ale i sezonní zaměstnání. A to i v současnosti, kdy už je sezona v plném proudu. Nejčastěji se nabízí výpomoc v zemědělství, například sklizeň ovoce, nebo v turistickém ruchu, třeba v restauracích či hotelích.

Kaliště oslaví galakoncertem 150 let od narození Mahlera

Obyvatele a návštěvníky Kaliště u Humpolce čeká ve středu vrcholný umělecký zážitek. V rodném městě světoznámého skladatele a dirigenta Gustava Mahlera si lidé rozsáhlým kulturním programem připomenou 150. výročí hudebníkova narození. Akce vyvrcholí galakoncertem pod širým nebem, který budou přenášet mezinárodní televizní sítě. Oslav se zúčastní i prezident Václav Klaus. Mahler se narodil v Kalištích 7. července 1860. V jeho rodném domě se ve středu odpoledne uskuteční písňový recitál amerického barytonisty Thomase Hampsona. Beznadějně vyprodaný koncert mohou lidé na místě sledovat na třech velkých venkovních obrazovkách, recitál se bude také živě vysílat prostřednictvím Českého rozhlasu i po internetu. Před koncertem Hampson společně s Klausem zasadí do tamního mahlerovského rosaria nově vypěstovanou odrůdu rudé růže nesoucí skladatelovo jméno. Večer pak vyvrcholí galakoncertem pod širým nebem s částí Symfonie č. 2 zvané Vzkříšení a Mahlerovými písněmi. Zazpívá Hampson, švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otterová a norská sopranistka Birgitte Christensenová, které doprovodí Mahler Chamber Orchestra řízený rakouským dirigentem Manfredem Honeckem. Akce zároveň uzavře devátý ročník Festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2010, který započal 18. května.

Kulaté výročí Mahlerova narození si připomene i Jihlava, kde se ve středu dopoledne otevře na místě bývalé synagogy Park Gustava Mahlera se skladatelovou sochou, jejímž autorem je Jan Koblasa. Odpoledne vystoupí Hudba hradní stráže a Policie České republiky. Třídenní mahlerovské oslavy se o víkendu uskutečnily v pražském Rudolfinu. Hudebníci posluchačům ve Dvořákově síni představili skladatelovu symfonickou a písňovou tvorbu.

Folkové prázdniny v Náměšti letos nabídnou i kurz hry na varhany

Návštěvníci festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou budou mít letos poprvé možnost navštívit exkluzivní hudební dílnu. Kurz hry na barokní varhanní pozitiv povede v zámecké knihovně náměšťského zámku kastelán a varhaník Marek Buš. ČTK to řekl dramaturg festivalu Michal Schmidt. Festival bude mít také svou první animovanou znělku. Připravila ji studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Veronika Szemlová. Využila při tom hudbu Wada Schumana z newyorské kapely Hazmat Modine a grafiku Rostislava Pospíšila. Doprovodný program přehlídky, jejímž hlavním tématem jsou Oslavy, obřady, rituály, letos nabízí množství výstav. Ve galerii ve Staré radnici na Masarykově náměstí bude výstava s názvem Tváře Folkových prázdnin. V prostoru takzvaného Kavecu u zámecké jízdárny uspořádá Kamila Berndorffová výstavu fotografií s názvem Indie - obřady a rituály. V zámeckém parku lidé najdou objekty autorů Jaromíra Šimkůje a Pavla Tasovského s názvem Plechy a (ne)plechy. V Galerii 12 se uskuteční výstava obrazů, kovových objektů a šperků Mezi kovem a plátnem výtvarníků Jana Svobody a Ondřeje Svobody.

Jubilejní 25. ročník festivalu Folkové prázdniny se uskuteční v areálu náměšťského zámku ve dnech 24. až 31. července. "Z původně ryze folkové akce se festival během čtvrt století proměnil v mezinárodně respektovanou přehlídku za účasti výjimečných hudebníků z celého světa," uvedl Schmidt. V programu se vedle folkové hudby nyní objevují skupiny z oblasti world music, blues, jazzu i šansonu. "Důležitou součástí festivalu ale nadále zůstala moravská lidová hudba a domácí písničkářská scéna," připomněl dramaturg. V Náměšti ji budou zastupovat Karel Plíhal, Václav Koubek, Lenka Dusilová, Žofie Kabelková, Markéta Trchová a skupiny Jablkoň, Bezobratři, Docuku, BraAgas a kultovní Vltava. O úvod a zakončení přehlídky, jejíž hlavní téma je tentokrát zaměřeno na oslavy, obřady a rituály, se postará Jiří Pavlica s Hradišťanem. Program Folkových prázdnin nabídne také oblíbený Divadelní den, výtvarné, taneční a hudební dílny, noční koncerty, výstavy a výtvarné akce.

Jihlavský festival představil ve Varech východoevropské dokumenty

Už pošesté prezentoval Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF) na karlovarském festivalu východoevropské dokumentární filmy. Na akci nazvané Docu Talents from the East představil devět projektů z Česka, Slovenska, Maďarska, Lotyšska, Estonska, Gruzie, Ukrajiny a Ruska, které budou mít premiéru v následujících dvanácti měsících. Tři vznikají v české produkci. "Jejich režiséry jsou Vít Klusák, Erika Hníková a Martin Ryšavý, kteří svými právě dokončovanými filmy jistě zaujmou zástupce zahraničních filmových festivalů. Ti náš každoroční výběr pozorně sledují, tyto snímky jsou pak uváděny na významných přehlídkách včetně Cannes, Berlína a Rotterdamu," řekl ČTK ředitel MFDF Jihlava Marek Hovorka.

Vít Klusák představil dokument nazvaný Vše pro dobro světa a Nošovic, který charakterizuje jako "tragikomický film o poli, na kterém rostou auta". Vypráví v něm o proměně malé moravskoslezské vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě obří stříbřité korejské automobilky. Erika Hníková nazvala svůj dokument Nesvatbov. Portrét třicetiletých "singles" z jedné slovenské vesnice autorka popisuje jako "situační komedii o sociálním inženýrství v 21. století". Etnograf a režisér Martin Ryšavý hovořil o dokumentu s pracovním názvem Medvědí ostrovy, který je věnován lovcům žijícím v oblasti tundry na pobřeží Východosibiřského moře.

Ze zahraničních projektů zhlédli filmoví profesionálové například snímek Negativní dějiny maďarského filmu, hravý pokus o rekonstrukci nerealizovaných maďarských filmových projektů. Jeho režisér Gyula Nemes zaujal na Týdnu kritiky v Benátkách, jeho Ztracený svět předloni zvítězil v dokumentární soutěži MFF v Karlových Varech. Lotyššský filmař Andris Gauja představil snímek Family Instinct, tragikomický pohled na bezútěšnou realitu lotyšského venkova, který se dotýká ožehavého tabu incestu.

V K. Varech na MFF podpořili Centrum Paraple stovky lidí i herci

Stovky lidí v úterý podpořily před Mlýnskou kolonádou v Karlových Varech na stometrové trati Centrum Paraple, které je letos charitativním partnerem 45. Mezinárodního filmového festivalu. Benefiční Běh pro Paraple má zajistit instituci, jež pomáhá lidem s poraněním míchy, peníze na činnost. Ke startu v závodě dvojic, kdy nešlo o výkon, ale o podporu dobré věci, se přihlásilo i mnoho osobností. První se na trať vydala herečka Jiřina Bohdalová a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Závod symbolicky odstartoval prezident Centra Paraple, herec a scénárista Zdeněk Svěrák, jehož charismatická osobnost přilákala k místu závodu nejen běžce, ale také tisíce nadšených diváků. Před kolonádou se jezdilo na kole, na trať vyrazili například festivaloví messengeři nebo nadšenci na historických kolech. Akci přišel podpořit také herec Pavel Nový, který byl dříve připoután na invalidní vozík po onemocnění západonilskou horečkou a znovu se naučil chodit. "K Parapleti mám vynikající vztah. Sám nejlépe vím, jaké to je, když najednou člověk nemůže chodit," poznamenal. Zdeňka Svěráka potěšil velký zájem veřejnosti. Běh pro Paraple se navíc poprvé konal mimo Prahu, kde se běh každoročně odehrával.

V loňském roce vynesl Běh pro Paraple 291.000 korun a předloni 476.000 korun. Letos by mohla být částka ještě vyšší. Ještě před zahájením akce pro Centrum Paraple odevzdali sponzoři celkem 350.000 korun. Další peníze získá Paraple po šlapání na Oranžovém kole, kdy se na konci festivalu mezi dvě charitativní organizace rozdělí půl milionu korun. Finance pro Paraple věnovali i lidé v místě běhu. V Česku zasáhne úraz s poraněním míchy každý týden do života čtyř lidí.

Nový prales na Ještědu se rozrostl o dalších deset hektarů

Unikátní projekt společnosti přátel přírody Nový prales na Ještědském hřebeni se letos rozrostl o dalších deset hektarů. Budoucí prales se tak zvětšil na 35 hektarů. Na nákup nových pozemků přispěla prostřednictvím sbírky veřejnost. Za tři roky se podařilo nashromáždit 1,911.546 korun, řekl ČTK mluvčí sdružení Martin Benda. Oblíbené se podle něj staly například dárkové certifikáty, jejichž koupí mohli lidé obdarovat někoho kouskem budoucího pralesa a tím přispět na další nákup pozemků. "Pozemky, které jsme získali, leží na jižních svazích Ještědu mezi Pláněmi pod Ještědem a Prosečí," řekl Benda. Projekt, jehož cílem je vytvoření původního druhově pestrého pralesa, tak má podle něj větší šanci na úspěch, protože dříve samostatné pozemky se začínají propojovat dohromady. Bez pomoci veřejnosti by to ale nebylo možné, peníze z nadačních a státních zdrojů, totiž na nákupy pozemků použít nelze. Občanské sdružení Čmelák - Společnost přátel přírody zahájila projekt Nový prales v roce 2005 na sedmihektarovém pozemku a postupně přikupovala další plochy.

Sport

Tenistky Lucie Šafářová a Barbora Záhlavová-Strýcová postoupily bez problémů do druhého kola na antukovém turnaji v Bastadu. Obě nasazené Češky se zdržely na kurtu zhruba hodinu a svým soupeřkám nadělily kanára. Česká jednička Šafářová splnila roli turnajové trojky a německou kvalifikantku Kathrin Wörleovou deklasovala 6:2 a 6:0. Osmá nasazená Záhlavová-Strýcová zase porazila Slovenku Zuzanu Kučovou 6:3 a 6:0. Již v pondělí postoupila do druhého kola v Bastadu třetí Češka Renata Voráčová.

Tenistka Iveta Benešová podlehla v úvodním duelu v Budapešti 6:4, 4:6, 0:6 Francouzce Cornetové a vypadla v 1. kole turnaje WTA popáté v řadě. Úspěšně tam ale debutovala Zuzana Ondrášková, která postoupila po výhře na Rumunkou Cirsteaovou 6:4, 6:2.

Česká štafeta Ondřej Cink, Tomáš Paprstka, Tereza Huříková a Jan Škarnitzl obsadila v úvodním závodu ME na horských kolech v Haifě třetí místo.

Český jezdec Roman Kreuziger skončil ve třetí etapě cyklistické Tour de France na 19. příčce se ztrátou jedné minuty a 46 vteřin za vítězem Thorem Hushovdem z Norska a celkově je šestnáctý.

Počasí v České republice

Ve středu bude jasno až polojasno. Během dne přechodně až oblačno a ve východní polovině území místy přeháňky a ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

06-07-2010