Denní souhrn zpráv Zprávy

01-07-2010

Koalice se shodla na podpoře podnikání, energetice a dopravě

Nejvyšší zástupci koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli na programu v oblasti podpory podnikání, energetiky a dopravy. Koalice připraví do března 2011 energetickou politiku státu. Dále chce proplácení DPH u nezaplacených faktur, vytvoření jednotného inkasního místa pro výběr daní a pojistného nebo odložení elektronických vinět. Po jednání koaličních stran to uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Koalice chce podpořit tvorbu nových pracovních míst zvýhodněním práce na dohodu. "Zvýšíme rozsah dohod o provedení práce ze 150 hodin na 300 hodin ročně," uvedl Tluchoř. Uvolnit by se měla i pravidla u pracovních smluv na dobu určitou. Například u nových zaměstnanců by ji mohli zaměstnavatelé využívat až pět let. Zástupci stran vznikající vlády plánují také podpořit flexibilní pracovní dobu. U dopravy chtějí strany přehodnotit bodový systém trestání motoristů. "Odstraníme neúměrné tvrdosti zákona. Naopak zvýšíme postih přestupků souvisejících s agresivitou řidičů," uvedl Tluchoř. Dále chce koalice rozšířit mýtné pro nákladní automobily i na silnice nižších tříd. "Budeme situaci analyzovat ve spolupráci s městy," uvedl Tluchoř. Zároveň podle něj bude odloženo zavedení elektronických vinět až do doby, kdy vznikne celoevropský systém, nebo až se bude mýtné platit u osobních aut podle ujetých kilometrů.

Odbory protestují proti plánům koalice na změnu pracovního práva

Odboráři protestují proti plánům vládní koalice na změny v zákoníku práce, jsou podle nich zneužíváním krize. Rozšiřováním neplnohodnotných pracovních poměrů se podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila pracovní místa nevytvoří. Navrhované změny zákoníku nebude žádný odborový svaz ochoten přijmout, uvedla Asociace samostatných odborů (ASO). Předpokládá proto, že o návrzích bude jednat tripartita. Chystané změny zveřejnili vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v rámci plánů na podporu podnikání. Koalice chce podpořit tvorbu nových pracovních míst zvýhodněním práce na dohodu, a to zvýšením jejího možného rozsahu ze 150 hodin na 300 hodin ročně. Uvolnit by se měla i pravidla u pracovních smluv na dobu určitou. Využívat by je bylo možné až pět let. Na pracovním trhu by se také měl změnit systém odstupného. Zaměstnanec, který pracuje jeden rok, by měl získat jednoměsíční odstupné, zaměstnanec pracující dva roky dvouměsíční odstupné, ostatní pak tři měsíční platy. "Tvrzení, že existuje úměra mezi vyšší pružností trhu práce a nižší nezaměstnaností je mýtus, který nemá oporu v žádných mezinárodních srovnáních a statistikách," řekl Zavadil. ČMKOS vidí zásadní podporu podnikání a zaměstnanosti v investiční činnosti nejen soukromého sektoru, ale i státu.

Koalice plánuje přenechat ČSSD předsednictví hospodářského výboru

ČSSD bude mít právo nominovat předsedy mandátového a imunitního výboru, hospodářského výboru a také dvou bezpečnostních komisí sněmovny. Po jednání zástupců koaličních stran to řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Šéf klubu TOP 09 Petr Gazdík zdůraznil, že expředseda sociální demokracie Jiří Paroubek pro TOP 09 není pro výkon funkce předsedy výboru dostatečně důvěryhodnou osobou. "Dovedu si složitě představit, jak bych přesvědčoval členy našeho klubu, aby v některém z výborů pro některá jména hlasovala," vyjádřil se k Paroubkovu jménu předseda klubu ODS Petr Tluchoř. Klíč k nominování předsedů výborů a komisí je podle Tluchoře jednoduchý. "Pokud kterákoli strana obsazuje ministerstvo, tak neobsazuje post předsedy výboru," uvedl Tluchoř. Řekl také, že opozice by mohla získat některé výbory, které souvisí s kontrolními a bezpečnostními mechanismy.

Schodek státního rozpočtu klesl ke konci června na 75,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 75,7 miliardy korun z květnových 95,4 miliardy korun. I tak je to ovšem nejhorší červnový výsledek za posledních deset let. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Ke snížení deficitu pomohl mimo jiné vyšší příjem na daních z příjmu právnických osob. Loni ke konci června státní rozpočet vykázal deficit 68,3 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun. Ministr financí Eduard Janota se shodl se zástupci nové vládní koalice, že kvůli nižšímu než plánovanému výběru sociálního pojištění a schválení povodňových dluhopisů provedou ještě letos další úsporné kroky. Cílem je udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Většina krajů přestává platit za pacienty poplatky

Většina krajů ČR od července nebude pacientům krajských nemocnic hradit zdravotnické poplatky. Možnost nechat si poplatek uhradit zůstává jen ve Středočeském a Plzeňském kraji. Regulační poplatky přestává hradit také Městská nemocnice Ostrava. Kraje od loňského února na proplácení poplatků vynaložily přes 660 milionů korun, po zaúčtování částky za poslední měsíce se tato suma ještě zvýší. Darovací smlouvy místo zaplacení přestali nyní nabízet pacientům krajských nemocnic v Jihočeském a Ústeckém kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém i Moravskoslezském kraji. V Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji zrušili výsadu už dřív, jako první tak učinil na počátku měsíce Pardubický kraj. Hejtman Radko Martínek krok zdůvodnil stanoviskem Evropské komise, podle níž by kraje svým počínáním mohly porušovat pravidla veřejné podpory. Poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Chtěl tak zamezit údajnému nadužívání péče a připomenout lidem, že zdravotnická péče něco stojí. Poplatky kritizovala ČSSD, která z boje proti poplatkům udělala hlavní téma před krajskými volbami v roce 2008. Volby vyhrála a v nemocnicích a lékárnách, které pod správu krajů patří, začala poplatky pacientům hradit.

MF: Lidé loni vsadili v loteriích téměř 128 miliard korun

Lidé loni vsadili v loteriích a jiných podobných hrách téměř 128 miliard korun, což bylo o půl procenta méně než v roce 2009. Přesto příjmy provozovatelů her vzrostly ve stejném období o 8,4 procenta na skoro 32,5 miliardy korun. Do státního rozpočtu a rozpočtů obcí odvedli provozovatelé formou správních a místních poplatků a poplatků na státní dozor 3,7 miliardy korun, předloni to bylo 4,2 miliardy korun. Uvedlo to ministerstvo financí (MF) na svém webu. Nejvíce lidé loni opět sázeli zejména v interaktivních videoloterních terminálech, snížil se naopak jejich zájem o výherní hrací přístroje. Předepsaný odvod části výtěžku provozovatelů na veřejně prospěšné účely za rok 2009 činil podle ministerstva zhruba 3,3 miliardy korun, což je o 4,1 procenta méně než v roce 2008.

Zemědělci v Česku zahájili žně

V Česku začaly žně. První vyjeli do polí tradičně zemědělci na Břeclavsku, které je nejteplejším regionem v zemi. Kvůli dešťům se ale proti loňsku začátek sklizně asi o pět dnů opozdil. ČTK to řekl vedoucí rostlinné výroby společnosti AGRO-Měřín Jaroslav Jančík. První začala sklizeň ozimého ječmene, který je určen především pro výkrm zvěře. Jančík očekává jeho výnos kolem šesti tun na hektar. To odpovídá průměrným výnosům posledních let. V příštím týdnu by měla začít sklizeň také u ozimé pšenice a řepky, ještě později pak jarní ječmen a jarní pšenice. "U těch už očekáváme výnosy a především kvalitu sklizně meziročně nižší," řekl Jančík. Na Břeclavsku bylo při dlouhodobých deštích zatopeno asi pět procent polí s obilovinami. Mnohem horší je situace na východě regionu v okolí Hodonína a Veselí nad Moravou. Tam voda vylitá z Moravy zničila zhruba pětinu úrody obilovin.

Ústavní soud zrušil část insolvenčního zákona

Plénum Ústavního soudu s platností od dubna příštího roku zrušilo část insolvenčního zákona, která bránila věřitelům napadat pohledávky svých konkurentů, i když byly podle jejich názoru neoprávněné. Popírat výši a pořadí přihlášených pohledávek může v současné době pouze dlužník a insolvenční správce. Insolvenční zákon tak věřitelům nedává účinnou ochranu. Pokud tedy insolvenční správce uznal velké pohledávky, měl současný stav dopad do majetku ostatních věřitelů. "Majetková podstata je pak tak malá, že na ně zůstane jen velmi málo," uvedla soudkyně Ústavního soudu Dagmar Lastovecká.

ÚS neuvolnil majetek blokovaný neřešenými církevními restitucemi

Ústavní soud neuvolnil majetek obcí a dalších vlastníků, který blokují nevyřešené církevní restituce. Nezrušil část zákona o půdě z roku 1991, jak požadovala skupina senátorů. Konstatoval však, že dlouhodobá nečinnost zákonodárců při řešení vztahu státu a církví je protiústavní. Soudkyně Ivana Janů v odůvodnění uvedla, že zrušení paragrafu by umožnilo převod historického majetku církví třetím osobám, čímž by bylo ohroženo ne-li znemožněno majetkové narovnání státu a církve. Zúžil by se tak také prostor pro zákonodárce, kteří formu církevních restitucí mají schválit. Nemohli by vracet pozemky, což by mohlo zvýšit nároky na státní rozpočet. Skupina senátorů chtěla svým návrhem vyjít vstříc zejména starostům. Obce nemohou majetek zablokovaný nevyřešenými církevními restitucemi prodávat ani na pozemcích stavět. U části obcí je tak znemožněn jejich rozvoj, protože jsou církevními pozemky doslova sevřeny, řekl právní zástupce skupiny senátorů Jaroslav Hostinský.

Valtr Komárek: ČSSD uškodil Jiří Paroubek a marketingový charakter strany

Sociální demokracii podle doyena strany Valtra Komárka ve volbách bezprostředně poškodil její předseda Jiří Paroubek, který se stal všeobecně negativní postavou. Hlubší příčinu neúspěchu ČSSD však vidí jeden z mužů sametové revoluce, který se letos v srpnu dožívá 80 let, v tom, že ČSSD degenerovala v tuhý direktivní manažerský aparát, který dává hlavní důraz na marketing a všechno podřizuje volebnímu vítězství a uchopení moci. Protože takto degenerovaly i ostatní politické strany, je možné hovořit o soumraku politiky. Komárek je přesvědčen, že Paroubek ubral ČSSD deset procent hlasů. "Ohromná masa voličů říkala: My bychom vám ten hlas dali, ale kdybyste neměli toho Paroubka," uvedl. Dalších téměř pět procent voličů podle Komárka odlákal někdejší premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman se svou stranou. Kontraproduktivní bylo podle Komárka marketingové vedení kampaně, kterou organizovali američtí poradci. Nabádali k sebevědomému vystupování, k agresivnímu napadání protivníků, k chvastounství. Za fatální označil Komárek odvolání podzimních předčasných voleb do sněmovny Jiřím Paroubkem navzdory dohodě s ostatními stranami, přestože měla ČSSD vysoké preference. Chybou bylo i zrušení mítinků po inzultaci místopředsedy Bohuslava Sobotky. Posledních čtrnáct dní kampaně, její finále, které je nejdůležitější, sociální demokraté odtroubili, poznamenal Valtr Komárek.

Ve střední Evropě vznikl první obří region Dunaj - Vltava

Předsedové hospodářských a řemeslných komor jihozápadních Čech a sousedních německých a rakouských regionů podepsali deklaraci o vzniku mezimetropolitního regionu Dunaj - Vltava, který chce v letech 2014 až 2020 čerpat dotace z EU. Sdělili to předsedové komor Dolního Bavorska-Horního Falcka Toni Hinterdobler a Plzeňského kraje Zdeněk Mužík. U vzniku Evropského regionu Dunaj - Vltava (ERDV) stály komory Plzeňského, Jihočeského a Karlovarského kraje, Dolního Bavorska, Horního Falcka a Horního Rakouska. Oblast česko-německo-rakouského pomezí s téměř 5,5 milionu obyvatel, větší než Švýcarsko, nahradí současné výrazně menší regiony soudržnosti, které dočerpají evropské dotace v roce 2013. "Kraje, města, obce, podniky, svazy a sdružení musí být na nové plánovací období EU připraveny co nejdříve. Unie už dává dohromady model financování regionálních aktivit po roce 2013," uvedl Zdeněk Mužík. Celoevropskou koncepci bude EU projednávat na přelomu let 2011 a 2012, aby byl v roce 2013 schválen unijní rozpočet na další plánovací období.

Olomoucké tvarůžky získaly přes námitky Němců chráněné značení EU

Olomoucké tvarůžky získaly chráněné zeměpisné označení Evropské unie. ČTK o tom informovalo české zastoupení při EU. ČR o zařazení tvarůžků na unijní seznam bojovala šest let. Proti se v minulosti ostře stavěli Němci a Rakušané. Některé z chráněných označení EU už má více než dvacítka výrobků z České republiky. Jsou to třeba Pardubický perník, Mariánskolázeňské oplatky nebo Hořické trubičky. "Byla to dlouhá, náročná bitva. Využili jsme při ní všechny zbraně v diplomatickém arzenálu," řekla velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová. EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení. Celkem je na seznamu zhruba tisícovka různých výrobků.

Brněnská MU zvítězila v soutěži programů na odhalování plagiátů

Program Masarykovy univerzity (MU) zvítězil v mezinárodní soutěži softwarů vyvinutých k odhalování plagiátů. Systém dokázal odhalit největší množství opsaných pasáží, což mu přineslo první místo v konkurenci dalších 17 týmů z celého světa, řekla ČTK mluvčí univerzity MU Tereza Fojtová. Loni skončil tým brněnských odborníků z fakulty informatiky ve stejné soutěži druhý. "Provedli jsme řadu změn a vylepšení, z nichž asi nejvýznamnější je detekce pasáží opsaných z cizojazyčných zdrojů. Informatici se také zaměřili na vyřazení podobných, ale nikoliv opsaných, částí textu, jako jsou tiráže, předmluvy a jiné," řekl Jan Kasprzak z vývojového týmu. Další novinkou je přidání experimentální podpory pro rozpoznávání plagiátorství na základě odhalení změn ve stylu psaní. Univerzita zavedla systém na odhalování plagiátů v roce 2006. Nejprve spustili projekt Theses.cz, který odhaluje plagiáty v závěrečných pracích, o pár let později projekt Odevzdej.cz zaměřený na seminární práce. Systémy nyní využívá dalších zhruba 30 škol v celém Česku.

CVVM: Se stavem životní prostředí je spokojeno stále víc Čechů

Se stavem životního prostředí v Česku je podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) spokojeno stále více lidí, pozitivních hodnocení přibývá od roku 2006. Letos v květnu vyjádřily spokojenost s ekologickou téměř tři pětiny obyvatel, oznámilo CVVM. Kritičtější hlasy podle něj zaznívají tradičně z větších měst a z krajů zvláště zasažených průmyslovou výrobou - hlavně z Moravskoslezského kraje a ze severozápadu Čech. V uplynulých čtyřech letech přibylo také lidí, kteří chválí péči o životní prostředí, uvedlo CVVM. Nejúspěšněji se podle průzkumu starají o ekologii obce a ekologické organizace. Důvěra v obecní úřady v otázkách ekologie ale meziročně poklesla. Málo aktivity podle průzkumu vyvíjí vláda a krajské úřady. Zcela nejhorší pozici v tomto ohledu lidé přiřadili úsilí parlamentu.

Seznam národních kulturních památek se rozšířil na 274 položek

Národní kulturní památkou (NKP) se nově stávají například Plečnikův kostel v Praze na Vinohradech, kubistický dům U Černé Matky Boží, brněnský hotel Avion, vila Primavesi v Olomouci i některé technické stavby. Seznam národních kulturních památek se rozšířil o 38 objektů na celkem 274 položek. Schválila to v únoru vláda. Nejvyšší ochranu státu bude požívat i zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky nebo železniční motorový vůz Slovenská strela z roku 1936. V ČR je více než 40.000 nemovitých a téměř 50.000 movitých kulturních památek. Prohlášení kulturních památek za NKP znamená jejich přeřazení do vyšší hodnotové kategorie, deklaruje se jejich mimořádný kulturní význam.

Václav Havel začal v České Skalici natáčet svou hru Odcházení

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel začal v České Skalici na Náchodsku natáčet filmovou verzi své divadelní hry Odcházení. Filmaři mají natáčení naplánované do 21. srpna, řekl ČTK producent filmu Jaroslav Bouček. "Kromě vily Čerych budeme natáčet u zámku v Ploskovicích," řekl Bouček. Mluvčí projektu Uljana Donátová již dříve uvedla, že premiéra snímku je naplánovaná na březen příštího roku. Hlavní postavy ztvární Dagmar Havlová a Josef Abrhám. Pro Václava Havla je Odcházení jeho první zkušeností s filmovou režií. "Těším se na tu práci samotnou. Je to pro mně velké dobrodružství, pak se těším na ty práce, které budou následovat po natáčení, střih a podobně," řekl ČTK a České televizi Havel. Jeho hlavní ambicí je vytvořit dílo, které "má hlavu a patu". "Za které se nemusíme stydět a které bude cosi říkat třeba i za deset let, když si to někdo pustí," dodal Václav Havel. Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Hlavní hrdina Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží nedat to najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Čeká ho stěhování z vládní vily a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od soukromých.

Literární festival představí v Ostravě české novinky

Nejrozsáhlejší český literární festival Měsíc autorského čtení 2010 představí v Ostravě průřez francouzskou literární tvorbou. Naopak čeští autoři, kteří rovněž budou předčítat svá díla, uvedou ukázky ze svých nejnovějších nebo například i zatím rozpracovaných knih, řekli novinářům organizátoři akce. Festival se až do 1. srpna koná v Ostravě a Brně. V obou městech se na něm představí totožných 31 autorů z Česka a stejný počet spisovatelů z Francie. Francouzské čtení bude v Ostravě navíc obohaceno o ochutnávku francouzských sýrů a vín, návštěvníci budou moci okusit i tradiční francouzské palačinky crepes. Na přípravě francouzské části festivalu se podílí i jazykové a kulturní centrum Alliance francaise Ostrava, které tak kvůli festivalu zůstane otevřeno i během července. "Chceme, aby lidé mohli přijít navštívit naši knihovnu, eventuálně si na internetu najít něco, co je zaujalo," uvedla prezidentka Alliance francaise Ostrava Zdena Typovská. Dodala, že přestože je festival zaměřen na dospělé, bude 7. a 14. července připraveno také čtení pro děti, které pak budou mít za úkol umělecky ztvárnit poslechnutou ukázku.

Mladí hudebníci z Evropy se sjeli do Telče na hudební akademii

Třiašedesát studentů konzervatoří a vysokých hudebních škol z šesti evropských zemí přijelo do Telče na 16. ročník Francouzsko-české hudební akademie. Kurzy začnou od pátku, vyvrcholí závěrečným koncertem studentů akademie v premonstrátském klášteru v Nové Říši na Jihlavsku. Sdělila to Anna Jeníčková z pořádající společnosti Česko-francouzská akademie Telč. Mladí hudebníci se v příštích deseti dnech budou v mistrovských kurzech zdokonalovat ve hře na flétnu, hoboj, lesní roh, klarinet, violu a violoncello pod vedením českých a francouzských profesorů. "Francouzi tradičně vyučují dechové nástroje, zatímco čeští pedagogové se specializují na smyčce," řekla Jeníčková. Originální letní hudební škola podle Jeníčkové nabízí víc než pouhé interpretační kurzy pro studenty. "Je také místem uměleckých setkání v kulisách renesančního města. Umělecké a jazykové prolínání obohacuje studenty i pedagogy," uvedla Jeníčková.

Nádvoří zámku Velké Losiny se promění v divadelní a hudební scénu

Nádvoří zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku se opět promění v letní divadelní a hudební scénu. V areálu renesanční památky se uskuteční již podesáté festival Losinské kulturní léto. Návštěvníky přehlídky bude letos čekat šest divadelních a hudebních vystoupení a tradiční Andaluská noc flamenca, řekl ČTK ředitel festivalu Viktor Šebesta. Přehlídku zahájí v sobotu večer Divadlo Šumperk, které na zámku oživí legendární muzikál o svobodě, lásce a zradě Balada pro banditu. Příznivci dramatického umění se dále mohou těšit na kabaretní show Limonádový Joe v podání Hoffmannova divadla Uherské Hradiště či na hudební komedii Paroháči aneb červené kalhoty, které odehraje Ořechovské divadlo. V hudební části programu festivalu vystoupí známý písničkář Pavel Dobeš. Přehlídku ukončí 7. srpna tradiční Andaluská noc flamenca. Její návštěvníci se mohou těšit například na vystoupení španělské tanečnice Virginie Delgadové či slovenského tanečníka a hudebníka Matúše Kohútka.

Ze sportu:

Česká tenistka Petra Kvitová si finále Wimbledonu nezahraje. V semifinálovém zápasu ji favorizovaná Serena Williamsová porazila po setech 7:6 a 6:2. Američanka se o titul střetne s Ruskou Věrou Zvonarevovou, vítězkou prvního semifinále. "Vůbec to nebylo jednoduché," řekla po utkání Williamsová. Ocenila hru své soupeřky a připomněla dlouhou výměnu z konce druhého setu, která zvedla diváky na centrkurtu ze sedadel.

Tomáš Berdych poprvé v kariéře postoupil do semifinále Wimbledonu. Ve čtvrtfinále porazil obhájce prvenství Rogera Federera ze Švýcarska po setech 6:4, 3:6, 6:1 a 6:4. O finále se Berdych utká se Srbem Novakem Djokovičem.

Nejlepší český profesionální boxer současnosti Lukáš Konečný se 11. září utká podruhé v kariéře o titul mistra Evropy v lehké střední váhové kategorii. Soupeřem dvojnásobného bronzového medailisty z amatérského mistrovství světa bude Angličan Ryan Rhodes, který bude mít výhodu domácího prostředí. Aukci na pořádání zápasu totiž vyhráli jeho manažeři, a boxovat se tak bude v Británii. Místo konání však ještě stanoveno nebylo.

Na český mužský čtyřkajak bude upřena největší pozornost při mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice, které v pátek začne ve španělském městě Trasona. Čtveřice ve složení Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba bude obhajovat bronzové medaile z loňského šampionátu v německém Brandenburgu. V posádce od té doby došlo k jedné změně, Havel nahradil Jana Andrlíka. Výprava svěřenců dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora čítá celkem dvanáct závodníků, kteří se dostali do nominace po druhém závodu Světového poháru v Szegedu. Bronz bude obhajovat v neolympijské dvoustovce také kajakář Filip Šváb.

Český formulový jezdec Josef Král je po těžké havárii ve Valencii doma. Transportu byl schopen ve stabilizované poloze, do České republiky jej ze Španělska přepravolo letadlo se speciální vnitřní úpravou. Oznámila to jeho stáj Bohemia Racing Team. Letadlo s Králem přistálo v jeho rodném Hradci Králové, odkud byl sanitním vozem převezen do liberecké nemocnice. Tam jej čekají v příštích dnech další vyšetření. Král měl vážnou nehodu v nedělním závodě GP2 ve Valencii. Z hrůzostrašně vypadajícího karambolu vyvázl bez vážnějšího zranění či zlomeniny, ale noc strávil ve stabilizovaném stavu na jednotce intenzivní péče. Král utrpěl posttraumatický šok a podle vyjádření týmu nadále trpí velkými bolestmi.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Většinou polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia. Od pátečního poledne do neděle večer hrozí v Čechách a na jihu Moravy až třiatřicetistupňová vedra. Český hydrometeorologický ústav varoval před požáry.

01-07-2010