Denní souhrn zpráv Zprávy

25-06-2010

Prezident přijal demisi Fischerovy vlády

Premiér Jan Fischer v pátek dopoledne předal prezidentovi Václavu Klausovi demisi své vlády. Prezident ji přijal a pověřil kabinet v demisi, aby zemi vedl do ustavení nové vlády. Podle Klause i Fischera vláda svou roli zvládla. Fischer to přičítá dobré komunikaci, kterou vláda zavedla mezi Strakovou akademií, Hradem a dalšími státními orgány. O demisi kabinet rozhodl na ranním mimořádném zasedání, učinil tak podle zákona po skončení ustavující schůze nové sněmovny. Fischer po setkání s prezidentem novinářům řekl, že jeho kabinet už nebude činit důležitá rozhodnutí. O nové vládě nyní s představiteli TOP 09 a Věcí veřejných jedná předseda ODS Petr Nečas.

Koalice uvažuje o navýšení poplatků za zdravotnictví

Rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných uvažuje o navýšení plateb za zdravotnictví z 30 korun na 50 za recept a ze 60 na 100 korun za den v nemocnici. Vyjednávač TOP 09 Vladimír Pavelka ČTK řekl, že zvýšení poplatků má pomoct zdravotnictví v době ekonomické krize. TOP 09 podle Pavelky nesouhlasí s tím, aby stát pro příští rok navýšil platby za své pojištěnce, jak navrhuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Právě tyto peníze má podle Pavelky nahradit zvýšení poplatků. Exministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) se zdá navýšení poplatků zbytečné. Serveru iDnes.cz řekl, že nikdy nechtěl, aby poplatek "sloužil jako primitivní zdroj peněz pro zdravotnictví".

Vyjednávači se shodli na větší průhlednosti veřejných zakázek

Vyjednávači tří stran vznikající vládní koalice se shodli na posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, generální inspekce bezpečnostních sborů, na korunním svědkovi a zveřejňování údajů o veřejných zakázkách na webu. Po schůzce to novinářům řekl zástupce ODS Petr Tluchoř s tím, že K9 se v otázce veřejných zakázek a boje proti korupci "výrazně posunula", uzavřena by kapitola měla být v pondělí. Podle Tluchoře bude muset každý předložený zákon být před schválením posouzen z hlediska korupčních rizik. Strany chtějí také snížit limit pro povinné vypsání soutěže na milion korun z nynějších dvou milionů. Podmínky účasti navíc nebudou smět být takové, aby znemožnily účast některému ze zájemců. Firmy ucházející se o zakázku budou také muset dokládat, kdo je vlastní. Firmy s nejasnou majetkovou a vlastnickou strukturou se podílet na zakázkách moci nebudou.

Lídři tří stran se také shodli, že pro obecné referendum bude zapotřebí získat alespoň 250.000 podpisů. Vláda pak bude muset do tří měsíců připravit zákon, o kterém by zákonodárci rozhodovali ústavní většinou. Referendum by nesmělo být vypsáno o otázkách bezpečnosti, daní nebo lidských práv. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že lídři začali diskutovat také o služebním zákonu, který by dal státním úředníkům jistotu, takže by korupci podléhat nemuseli.

Zástupci krajů, měst a obcí žádají změnu loterijního zákona

Svaz měst a obcí a Asociace krajů ČR vyzvou společně nově vznikající vládu, aby zahrnula do svého programového prohlášení boj s hazardem. Požadují novelu loterijního zákona, která by zajistila obcím mimo jiné právo rozhodovat o umístění loterijních terminálů a heren na veřejně přístupných místech. Novinářům to v Olomouci řekli představitelé svazu a asociace. "Provozováním výherních automatů a loterijních přístrojů dochází k negativním dopadům na obyvatelstvo. Myslíme si společně, že není možné, aby o jejich umístění a množství rozhodovali úředníci na ministerstvu. Ty dopady jsou na dané obci, ta proto musí mít možnost tuto oblast ovlivňovat," řekl novinářům předseda Svazu města a obcí ČR Oldřich Vlasák.

Šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek uvedl, že výzvu zašle společně se svazem předsedovi ODS Petru Nečasovi a lídrům pravděpodobných koaličních stran. "Vyhlašujeme nemilosrdnou válku hazardu a chceme být ujištěni, že se jeho regulací budoucí exekutiva bude vážně zabývat. Proto žádáme, aby se boj s hazardem objevil ve vládním programovém prohlášení budoucí trojkoalice," řekl Hašek. O novele loterijního zákona představitelé asociace a svazu chtějí jednat s poslanci, senátory, ale také s loterijními společnostmi. "I jejich zájmy je samozřejmě potřeba nějakým způsobem respektovat. Jde nám o to najít společné řešení," dodal Vlasák.

Pražští studenti uctili památku politických vězňů

V pátek studenti v Praze uctili památku politických vězňů, připomněli tak zároveň nedělní výročí popravy Milady Horákové. Pietní akci zorganizovala společnost Člověk v tísni, která celý tento týden pořádala školní promítání filmů o moderních českých dějinách. Projekce navštívilo na 1400 žáků základních a středních škol z Prahy, Brna a Liberce, studenti na Újezdě položili květiny u Památníku obětí komunismu. Týden dokumentárních filmů pro školy uspořádala společnost Člověk v tísni na připomenutí Dne památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. června. V tento den byla před 60 lety popravena národněsocialistická politička Milada Horáková. "Osobní zkušenost spojená s konkrétním prožitkem dá žákům vždy mnohem víc než popsaná stránka v učebnici," uvedl kantor Stanislav Štěpánek z Obchodní akademie Heroldovy Sady, který se se svými žáky pietního průvodu zúčastnil.

Školy si mohly v posledním týdnu školního roku vybírat z pěti dokumentárních filmů věnujících se tématům fašismu a komunismu. Po projekci pak následovala debata s tvůrci filmů a pamětníky totality. "V sále bylo v průběhu promítání hrobové ticho. Bylo vidět, že osudy perzekvovaných lidí studenty oslovily. Z reakcí mladších i starších žáků bylo zřejmé, že se dozvěděli zcela nové informace," komentoval týden dokumentárních filmů Karel Strachota z Člověka v tísni. Památku Milady Horákové v pankrácké vazební věznici připomněli také zástupci bývalých politických vězňů, ministerstva spravedlnosti, vězeňské služby a Ústavu pro studium totalitních režimů. Právě na tomto místě byla Horáková po vykonstruovaném soudním procesu popravena.

Deficit účtu, ze kterého se platí důchody, dosáhl miliardy korun

Deficit na účtu, ze kterého se platí důchody a nemocenské, se za květen prohloubil o 0,8 miliardy korun. Dosáhl 12,4 miliardy korun. Schodek je vyšší než v loňském roce. Tehdy na konci května dosáhl 5,5 miliardy. Oznámila to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nárůst schodku se přitom zpomaluje. V dubnu totiž vzrostl o 1,2 miliardy, v březnu o sedm miliard a v únoru o 3,4 miliardy korun.

Příjmy z pojistného na důchodové zabezpečení dosáhly výše 125,0 miliardy korun. Na důchody se ovšem vydalo 137,5 miliardy. Na nemocenské pojištění úředníci správy sociálního zabezpečení vybrali 9,8 miliardy korun. Lidem, kteří v tu dobu čerpali nemocenskou, odeslali 9,7 miliardy. Příjmy a výdaje na nemocenskou tak byly 0,1 miliardy v plusu. "Za deficit v sociálním pojištění může zejména dopad ekonomické krize, která ovlivňuje hospodářské prostředí v ČR," komentovala vývoj Jana Buraňová z tiskového oddělení ČSSZ. Vliv na vybrané finanční prostředky zvláště u důchodového pojištění je podle ní dán zejména poklesem počtu podnikatelských subjektů a mírou nezaměstnanosti.

Průměrná penze dosáhla na konci května 10.065 korun

Průměrná starobní penze dosáhla na konci května 10.065 korun, z toho u mužů 11.182 a u žen 9143 korun. Za posledních pět let, od května 2005, stoupl průměrný důchod o 2350 korun. Letos se však zvýšil o pouhých 40 korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nejvyšší penze na konci května pobírali důchodci v Praze, 10.746 korun. Z toho u mužů to bylo 11.764 a u žen 9971 Kč. Nejnižší průměrný starobní důchod byl vyplácen v Olomouckém kraji, 9781 Kč. Muži si zde přišli v průměru na 10.805 a ženy na 8957 korun. ČSSZ evidovala ke konci května 2,236.419 starobních důchodců a 4,908.479 poplatníků pojistného na důchodové pojištění. Na jednoho starobního důchodce tak přispívalo 2,19 poplatníka. Počet poplatníků na jednoho důchodce přitom klesá, ke stejnému datu v roce 2005 to bylo 2,49 poplatníka.

Štrosová by mohla podepsat smlouvu o D11 v pondělí

Spolumajitelka jednoho z pozemků určených pro dostavbu dálnice D11 Jaroslava Štrosová by mohla podepsat smlouvu se státem o výměně své parcely za jinou v pondělí. Vyplývá to z korespondence právníků zúčastněných stran. Majitelka většiny pozemků a sestra Štrosové Ludmila Havránková smlouvu ve čtvrtek ze zdravotních důvodů nepodepsala. Právníci Ředitelství silnic a dálnic po zástupci Štrosové požadují potvrzení, že se Havránková vzdala svého předkupního práva na pozemek. Sestry dosud chtěly smlouvy se státem podepsat společně, po čtvrtku se Štrosová rozhodla jednat sama.

Havránková a Štrosová v pondělí souhlasily se zněním smlouvy se státem o výměně pozemků, musely ji ale do čtvrtka podepsat. Do tohoto termínu stát pozastavil proces vyvlastňování pozemků. V pondělí zřejmě bude o situaci opět jednat vláda, která by měla rozhodnout, zda bude pokračovat v jednání nebo začne vyvlastňovat. Spory o pozemky u Hradce Králové se táhnou už 16 let, podpis smluv by je definitivně vyřešil. Dálnice D11 nyní končí tři kilometry před Hradcem a doprava je vedena přes okolní obce.

V Pardubicích vojáci slavnostně zakončili misi v Afghánistánu

Jednašedesát vojáků na Pernštýnském náměstí v Pardubicích slavnostně zakončilo misi v Afghánistánu. Zástupci 3. kontingentu Armády ČR působili v silách ISAF na kábulském letišti a měli například za úkol zajišťovat rozvoz materiálu. Novinářům to řekl velitel kontingentu Josef Šimůnek. "Zajišťovali jsme například přepravu osob i materiálu na logistické základny v Afghánistánu. Chemická jednotka odebírala vzorky půdy, vody, monitorovala situaci. Zajišťovali jsme letový provoz," uvedl Šimůnek. Vojáci během půl roku zažili i jeden raketový útok. Na letiště dopadly dvě rakety, které poškodily zdroje vody a letadla na ploše. Nikomu se naštěstí nic nestalo, rakety dopadly ve větší vzdálenosti od zázemí posádky. Na něco podobného se zvyká těžko, řekla výkonná praporčice Věra Brumerčíková. Jednotky ISAF podporují bezpečnost v zemi. Kontingent tvořili příslušníci 14. brigády logistické podpory z Pardubic, které doplnili vojáci z dalších útvarů a zařízení Armády ČR.

Diplomacie dokončila analýzu smlouvy a čeká na novou vládu

Ministerstvo zahraničí už má hotovou analýzu postojů jednotlivých státních úřadů k česko-vatikánské smlouvě, která již několik let v Česku čeká na ratifikaci. ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček, který předsedá týmu expertů ustavenému kvůli prozkoumání nynějšího textu dohody. Svoji komisi podle Kmoníčka sestaví i Vatikán. Diplomacie nyní čeká také na vytvoření nové české vlády, která bude muset rozhodnout, zda se znovu pokusí v parlamentu prosadit vyjednaný text smlouvy, či zvolí jinou variantu. Vatikán přitom uvádí, že smlouvu nechce měnit. Kmoníček uvedl, že zpracovaný průzkum postojů schválil dosluhující šéf české diplomacie Jan Kohout, jenž dokument předá svému nástupci. "Nemůžeme pokročit dál bez politického zadání," konstatoval Kmoníček. Česko-vatikánská smlouva upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví, neřeší financování církve.

Měsíc před volbami byla rozhodnuta polovina lidí, komu dá hlas

Jen polovina lidí, kteří v květnu přišli k volbám do Poslanecké sněmovny, měla už měsíc před tím jasno, komu dá hlas. Pětina hlasujících se pak rozhodla těsně před volbami, z toho téměř 370.000 občanů dokonce až v den voleb. Vyplynulo to z průzkumu agentury Factum Invenio. Podle něj rozhodování Čechů před volbami ovlivnily spíše televizní a rozhlasové diskusní pořady a výzkumy volebních preferencí než reklama stran v médiích nebo na plakátech. Déle než rok před volbami měly jasno o své straně či kandidátech téměř dvě pětiny lidí, kteří koncem května hlasovali. Přibližně 14 procent se rozhodlo v posledním roce. Naopak 48 procent lidí nebylo rozhodnuto ještě měsíc před tím, než vhodili hlasovací lístek do urny. Přes 12 procent hlasujících se rozhodlo v posledním předvolebním týdnu a sedm procent v den voleb.

Z průzkumu vyplynulo, že ze způsobů, kterými se politické strany snaží před volbami ovlivnit voliče, byly zřejmě nejefektivnější televizní a rozhlasové diskuse. Jen přibližně sedm procent lidí uvedlo, že je vůbec nesledovalo. Osmatřicet procent dotázaných přiznalo, že je tyto diskuse ovlivnily alespoň zčásti, pětinu ovlivnily dokonce významně. Pro rozhodování voličů ale byly významné i zveřejňované výsledky výzkumů volebních preferencí, které ovlivnily třetinu zúčastněných voličů. Uvedené průzkumy nesledoval jen jeden volič z jedenácti. Naopak většina dotázaných zůstala nedotčena předvolebními mítinky stran a osobními setkáními s kandidáty.

Moravskoslezská policie musí šetřit, budou se snižovat platy

Téměř všichni moravskoslezští policisté přijdou od 1. července o některé příplatky a odměny, někteří až o tisíce korun. Snižovat se například bude takzvaný rizikový přípatek. Krajský ředitel Tomáš Tuhý to oznámil vybrané skupině podřízených s tím, že peníze na platy v rozpočtu chybí. Podle informací ČTK měsíčně prý víc než pět milionů korun. Podobná opatření budou muset přijmout i policejní ředitelé v dalších krajích. "Moravskoslezský kraj dostal průměrný plat na policistu nižší než v minulém roce. To je hlavní důvod, proč musíme reagovat a přijímat taková opatření," řekl Tuhý. "Opatření budou taková, abychom zabránili tomu, že nám na konci roku budou chybět mzdové prostředky pro policisty," vysvětlil.

Řadovým policistům se rozhodnutí nelíbí. "Je to pro mnohé likvidační. Osobně přijdu o 4500 korun. A to jde zatím jen opatření kraje. Ještě přijde plošné snížení platů státních zaměstnanců, které chystá vláda. Celkem pak budu mít plat nižší o víc než 7000 korun. Nikoho nezajímá, že máme hypotéky a živíme rodiny," svěřil se ČTK ostravský kriminalista. Stejně jako on i další jeho kolegové uvažují o odchodu ze služby. "Ti, co už mají nárok na rentu, rozhodně váhat a čekat nebudou," řekl další policista, který si také nepřál být jmenován. Postup krajského vedení se nelíbí zástupcům policejních odborů. Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek se sice masového odchodu policistů do civilu neobává, bojí se ale odlivu zkušených policistů. "Právě kolegů, kteří mají odslouženo 15 až 20 let a jsou na vyšších postech, se tato opatření dotknou nejvíce," řekl.

Ministr vnitra ocenil vyšetřovatele žhářského útoku ve Vítkově

Čtyři vyšetřovatelé loňského žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově na Opavsku za jejich práci ocenil v Ostravě ministr vnitra Martin Pecina. Na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili třemi zápalnými lahvemi příznivci pravicového extremismu. Čtyři mladíci se nyní zpovídají před soudem. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ne dvouletá Natálie. Oceněnými vyšetřovateli jsou Lubomír Metnar, Luděk Nytra, Josef Kubánek a Miroslav Knižátek, kteří podle Peciny při objasňování případu vynaložili spoustu sil a energie, za což kriminalistům patří poděkování. "S extremismem je třeba bojovat stále a vaše výsledky dokazují, že jste lidé na svém místě," uvedl Pecina. Podle náměstka ředitele kriminální policie Moravskoslezského kraje Dalimila Syptáka bylo rozkrytí vítkovské kauzy historickým okamžikem v boji proti závažné násilné kriminalitě s rasovým podtextem. "Bez nadsázky můžeme říct, že se jedná se o největší úder v historii Policie ČR proti příznivcům extremistických hnutí," dodal Sypták.

Sasko kontrolovalo u hranic s ČR auta kvůli růstu jejich krádeží

Téměř tisíc policistů se zapojilo v noci na pátek do rozsáhlé kontrolní akce na silnicích a dálnicích v Sasku. Podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziéra byla součástí boje proti organizovaným krádežím aut, kterých v této spolkové zemi v posledních letech výrazně přibylo a tamní politici je dávají do souvislosti se zrušením kontrol na hranicích s Českem a Polskem. Podobné akce budou podle ministra v oblastech hraničících s oběma státy pokračovat i v příštích týdnech. Informovaly o tom německé zpravodajské servery. Saští a spolkoví policisté podle nich v noci zkontrolovali několik stovek aut. Saský ministr vnitra Markus Ulbig ale vyzdvihl, že při zhruba 9000 kontrolách řidičů od počátku roku bylo v Sasku zadrženo 180 podezřelých osob. "Chceme zločincům vyslat signál, že je pochytáme," prohlásil podle agentury DPA de Maiziére na kontrolním stanovišti nedaleko saského Budyšína, kde se akce osobně zúčastnil. "Máme tu co do činění se skupinově organizovanou kriminalitou," zdůraznil ministr za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Podobné kontroly hlavně v Bavorsku vyvolaly v posledních letech kritiku ze strany Čechů, kteří obviňují tamní orgány z nepřiměřeného postupu a šikany českých řidičů. Německé úřady to však odmítají a obhajují kontroly jako účinný prostředek ke snižování kriminality v pohraničí.

V Plzni představily firmy novou českou tramvaj, zájem prý o ní je

Novou českou tramvaj VarioLF Plus PL v Plzni představily Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP), Pragoimex, Krnovské opravny a strojírny a VKV Praha. O 15metrový vůz za 18 až 20 milionů korun mají zájem další česká města i Moskva, řekl ČTK předseda představenstva Pragoimexu Jaroslav Křemen. "Vůz je schopen jezdit na všech východních trzích, kde byly tramvaje ČKD. Bylo jich tam dodáno asi 20.000 a dodnes jich jezdí asi 60 procent," dodal. Tramvaj nové konstrukce vychází z informací z provozu, díky čemuž české podniky doufají, že se na východní trhy vrátí zpět. Pragoimex už minulý týden jednal s ředitelem moskevského dopravního podniku Mosgortrans, který má zájem o tříčlánkovou obousměrnou tramvaj, "protože se mu líbí a ví, že umí jezdit". Jde o zcela nový vůz s menší kapacitou i délkou; pojme 117 stojících a 35 sedících. Tramvaj, jejíž vývoj trval rok, nabízí podniky třetím osobám mimo konsorcium podle vybavení za 18 až 20 milionů Kč. Konsorcium se chce účastnit výběrového řízení, které připravuje Olomouc, zvažuje ho Most.

Češi rozduněli Brusel tradiční párty, přišly na ní tisíce lidí

Tisíce lidí se v pátek sešly v Bruselu na největší ryze české akci v Belgii a jedné z největších v zahraničí. Na čtvrtý ročníku Czech Street Party, která se loni stala symbolickou tečkou za českým předsednictvím v Evropské unii, organizátoři pozvali kapely Support Lesbiens, Tleskač, Niceland, Bek Ofis či Tomáš Kočko Orchestr. Návštěvníci Czech Street Party v bruselské ulici Rue Caroly, kde sídlí české zastoupení při EU, mohli ochutnat i české regionální speciality. Kdo by však čekal knedlíky s vepřovým a se zelím, odcházel by zklamán. Kraje, které letos slaví desáté výročí od svého založení, se tentokrát zaměřily na méně známé lahůdky.

I na organizaci Czech Street Party se ovšem projevila hospodářská krize a v poslední době i populární snaha snižovat výdaje. Náklady na organizaci se však dělí mezi 16 subjektů, z nich většinu tvoří kraje. Česká mise při EU si pochvaluje, že organizace ji proto nepřijde příliš draho. "Dali jsme dohromady 16 partnerů a pro stálé zastoupení to vyjde v podstatě mnohem levněji než klasická recepce. Zájem o tuhle akci je ale mnohem větší, přitáhne mnohem víc lidí a mnohem víc se vryje do paměti," dodala velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová. Návštěvníci úsporná opatření poznají jen v případě, že se na českou kulturní událost v Bruselu vydali jen kvůli pivu a vínu. To bylo v minulých letech ve stáncích jednotlivých krajů zdarma, ale od letošního roku se za něj platí.

Plánice opravila rodný dům Křižíka, k vidění je jeho lampa

Původní zařízení elektrárny a unikátní funkční oblouková lampa z roku 1884 dominují nové interaktivní expozici v rodném domě vynálezce Františka Křižíka v Plánici na Klatovsku. Starý roubený dům, kde je Křižíkovo muzeum, musel být kvůli špatnému technickému stavu kompletně opraven, rekonstrukce stála kolem dvou milionů korun. Veškeré náklady se podařilo radnici uhradit z darů a dotací, řekl ČTK starosta Václav Petrů. Hlavní pozornost poutají především restaurované původní součásti elektrárny. "Vytvořili jsme soustrojí, které simuluje výrobu elektrické energie stejnosměrného napětí zhruba před 100 lety v čachrovské elektrárně. Je to doplněno olejovým regulátorem firmy Josef Prokop a synové. Naším cílem bylo vytvořit poutavou ukázku, jak se vyráběla elektřina zhruba před sto lety," uvedl jeden z autorů expozice Jan Mikeš z elektrofakulty ČVUT. Oblouková lampa, kterou si mohou návštěvníci sami zkusit rozsvítit, je podle starosty unikátem, neboť podobně funkční lampy se zachovaly údajně jen dvě - kromě Plánice je ještě v Západočeském muzeu v Plzni. Lampa se spouští přes originální restaurovanou rozvodnou desku. Kromě ukázek technických zařízení výstava nabízí i množství fotografií, dobové materiály, medaile a ocenění a podobně.

Kulturní veřejnost se v Praze loučila s hercem Vladimírem Dlouhým

Velká obřadní síň strašnického krematoria v Praze byla v pátek místem posledního rozloučení s hercem Vladimírem Dlouhým, který po těžké nemoci zemřel v neděli 20. června ve věku 52 let. Už před polednem se prostranství zaplnilo desítkami milovníků všestranného herectví tohoto umělce, který se svými výkony na divadelním jevišti, filmovém plátně i v dabingu zapsal do jejich srdcí. Přišli především jeho kolegové z řady pražských scén. Mezi květy u katafalku s rakví byly věnce především od divadel, ve kterých Dlouhý hrál: například Švandova divadla, Městských divadel pražských, divadel Na zábradlí a Bez zábradlí, Divadla Kalich a Herecké asociace. Věnec poslal také odstupující premiér Jan Fischer.

S krátkým projevem vystoupil Jiří Bartoška, který spolu s Dlouhým exceloval koncem 90. let na vinohradském jevišti v dramatickém apokryfu Jiřího Hubače Hostina u Petronia. "Už tě slyším, jak říkáš: 'Běžte s těma řečma někam'," pronesl Bartoška směrem k rakvi. Za všechny kamarády i kolegy mu poděkoval za krásné chvíle v divadle a ještě krásnější po něm. Přítomné požádal, aby Mirkovi naposledy zatleskali, a tak se síní rozlehl bouřlivý aplaus. Sálem pak zněly písně Barbry Streisandové a Whitney Houstonové.

Sport

Všichni tři čeští jezdci v mistrovství světa silničních motocyklů si v Assenu vybojovali nejlepší startovní pozici v sezoně. Lukáš Pešek a Karel Abraham obsadili v kvalifikaci na Velkou cenu Nizozemska ve třídě Moto2 jedenácté a dvanácté místo. Jakub Kornfeil byl v nejslabší kubatuře do 125 ccm šestnáctý, což je pro sedmnáctiletého závodníka dokonce nejlepší výsledek v jeho dosavadní krátké kariéře.

Jachtařka Veronika Fenclová měla na dosah stupně vítězů v závodu Světového poháru v německém Kielu. Kvůli časovému limitu ale byla zrušena rozjížďka její třídy Laser Radial, v které česká závodnice vedla, a proto skončila v závodu na 14. místě. Nadále ale vede průběžné pořadí SP.

České softbalistky oslavily návrat na mistrovství světa po osmi letech výhrou. Ve svém úvodním utkání na šampionátu v Caracasu porazily Dominikánskou republiku 8:4.

Jezdcům továrního týmu Škoda Motorsport se vydařil vstup do belgické Ypres rallye, pátého dílu seriálu Intercontinental Rallye Challenge. Po třech rychlostních zkouškách je v čele domácí Freddy Loix startující s podporou mladoboleslavské automobilky, Jan Kopecký je třetí a Fin Juho Hänninen čtvrtý.

Počasí v České republice

V sobotu čekáme polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty vystoupí na 21 až 25 stupňů Celsia.

25-06-2010