Denní souhrn zpráv Zprávy

22-06-2010

První schůze sněmovny začala hymnou, poslanci složili slib

Českou hymnou začala tradičně ustavující schůze nové sněmovny. Všichni poslanci na ní složili ústavou předepsaný slib a stvrdili jej podpisem, čímž se ujali svého mandátu. Jako první tak učinila Miroslava Němcová (ODS), která řídila sněmovnu v závěru předchozího volebního období a je vzhledem k dohodám dojednávané vládní koalice favoritkou na předsedkyni dolní komory. První den ustavující schůze sněmovny po hodině skončil, k volbě vedení a orgánů sněmovny se poslanci kvůli zákonným lhůtám sejdou až ve čtvrtek. Vedení sněmovny má být čtyřčlenné, zastoupení v něm nebudou mít komunisté. Kromě Němcové se o křeslo předsedy chce ucházet Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je pro případ očekávaného neúspěchu kandidátem i na místopředsedu sněmovny. Novými místopředsedkyněmi sněmovny by se podle dohody koaličních stran, které mají ve sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů, měly stát Vlasta Parkanová (TOP 09) a Kateřina Klasnová (VV).

ODS, TOP 09 a VV zatím nenašly shodu na rozdělení postů ve vládě

Vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zatím těžko hledá shodu v tom, jak si rozdělí místa ve vládě. Společnou řeč dosud strany nenašly nejen na konkrétních jménech, ale ani v tom, v jakém poměru si křesla "rozdají". TOP 09 prosazuje, aby měla ve vládě stejnou váhu jako ODS. Občanští demokraté ale zatím nechtějí svým možným koaličním partnerům příliš ustupovat. VV podle neoficiálních informací ČTK navrhují, aby měla ODS šest křesel, TOP 09 pět a VV čtyři. Takové rozdělení označují VV za kompromisní řešení. "My se považujeme za stranu se stejnou váhou jako ODS, a tudíž to musí mít také stejnou váhu," odpověděl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na dotaz, zda jeho strana trvá na tom, aby měla ve vládě stejný počet míst jako ODS. Věci veřejné zase usilovaly původně o to, aby měly stejný počet ministrů jako TOP 09. Podle informací ČTK se ale smířily i s tím, že budou mít o hlas méně než TOP 09, a navrhují poměr šest, pět, čtyři. Z toho vyplývá, že strany nyní počítají s tím, že křesel ve vládě bude 15. To by znamenalo, že zůstane zachováno ministerstvo pro místní rozvoj, o jehož zrušení ODS, TOP 09 a VV uvažovaly. Serveru iDnes.cz to potvrdil předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Až do roku 2013 máme čerpat dotace z EU, kvůli tomu je ministerstvo potřeba," řekl. Vyjednávač VV Vít Bárta v rozhovoru s ČTK potvrdil, že všechny tři strany zatím příliš nechtějí ustoupit.

ODS, TOP 09 a VV chtějí prosazovat českou výjimku z Lisabonu

Vyjednávači vznikající středopravé vlády na úrovni expertů se dohodli na tom, že budou společně prosazovat schválení české výjimky z lisabonské smlouvy. Výjimku si před podpisem dokumentu vymínil prezident Václav Klaus, který se obával možného uplatňování nároku sudetských Němců na jejich předválečný majetek na českém území. Podle neoficiálních informací ČTK od jednoho z vyjednávačů je shoda na prosazování výjimky součástí dokumentu, který je výstupem z jednání zahraničněpolitické expertní skupiny. Materiál ještě musí schválit takzvaná skupina K9, tedy lídři tří stran. Česká výjimka z Lisabonu by měla být včleněna do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU a při této příležitosti ratifikována ve všech státech unie.

iDnes.cz: Bárta (VV) prodal svou půlku bezpečnostní agentury ABL

Poslanec a povolební vyjednavač Věcí veřejných Vít Bárta prodal svou polovinu bezpečnostní agentury ABL svému bratrovi. Cenu nezveřejnil. Informoval o tom server iDnes.cz. Firma se uchází o miliardovou státní zakázku a Bárta čelil kritice, že je ve střetu zájmů. Vedení společnosti se vzdal už před volbami. Změnila se také podoba jejích akcií. Z anonymních cenných papírů na majitele se staly akcie na jméno. "Akcie koupil můj bratr," řekl Bárta, ale cenu uvést nechtěl. Firma ABL má podle dostupných informací roční obrat kolem miliardy korun. Bárta se letos před vnitrostranickými primárkami VV vzdal vedení společnosti a zahájil kroky k tomu, aby s firmou neměl žádný vztah. "Samozřejmě, že po 18 letech podnikání, kdy jsem postavil firmu z nuly zaměstnanců na 1500 zaměstnanců, z nuly obratu na jednu miliardu, tak ten proces předávání není jednorázová aktivita, nějakou chvilku ještě běží," řekl před časem.

Jihočeský kraj přestane na konci června hradit regulační poplatky

Jihočeský kraj přestane na konci června hradit regulační poplatky. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Jihočeský kraj formou daru proplácí poplatky pacientům krajských zdravotnických zařízení od loňského února. O zrušení úhrady poplatků jako první rozhodl 2. června Pardubický kraj a do úterka dalších šest krajů - Moravskoslezský, Zlínský, Karlovarský, Liberecký, Hradecký a Jihomoravský.

Hampl: ČR není připravená vzdát se své měnové politiky

Česká republika není připravená vzdát se své měnové politiky, euro není připravené stát se dobrou měnou pro Česko. Na diskusním setkání vrcholových manažerů a státních činitelů, které pořádá vydavatelství Euronews, to řekl viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla uvedl, že projekt eurozóny je výrazně spojený s evropskou integrací, která je naplňováním ambicí největších evropských hráčů. Tento projekt bude podle něj hájen, mezi vyspělými zeměmi EU bude prý velká ochota zaplatit za něj vysokou částku. Hampl vidí jako neslučitelné, aby eurozóna umožňovala v členských zemích rozpočtovou autonomii a zároveň se snažila o vynucování rozpočtových pravidel. "To je kvadratura kruhu," poznamenal. Jednotná měna podle Hampla nesladila odlišnou strukturu eurozóny, nezajistila hospodářský růst členských států a nevynutila v nich základní ekonomické reformy, což bylo hlavní očekávání. "Stal se opak," podotkl. Hampl připustil, že mezi pozitiva přijetí eura patří snížení některých transakčních nákladů, z makroekonomických efektů pak přineslo nižší a méně proměnlivou inflaci. Ta ale podle něj nebyla problémem ČR.

MMR chce zvýšit rozpočet na podporu bydlení o 1,5 mld. Kč

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předloží vládě návrh na změny ve státní podpoře bydlení. Zároveň kabinet požádá, aby na tyto změny navýšil pro rok 2011 rozpočet úřadu na téměř dvě miliardy korun z letošních 510 milionů. Největší přísun peněz potřebuje program na podporu výstavby bytů pro seniory, řekl na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Více peněz na podporu bydlení podle ministra státní rozpočet nezatíží. Všechny navrhované změny podle něj buď do státní pokladny přinesou více financí prostřednictvím daní nebo budou rozpočtově neutrální. Podpora výstavby bydlení pro seniory je podle Vondrušky nutná, protože těchto bytů bude v budoucnosti silný nedostatek.

Průzkum: 15 procent českých domácností má problém s placením účtů

V Česku v uplynulém roce mělo minimálně jednou problém zaplatit pravidelné účty či koupit si jídlo nebo běžné spotřební zboží 15 procent domácností. Ukázaly to výsledky průzkumu Eurobarometr, který zveřejnila Evropská komise. Slovenské domácnosti na tom v tomto směru byly ještě o něco hůře, neboť jich tam podobné finanční potíže mělo dokonce 22 procent, což je osmé nejvyšší číslo v rámci 27členné EU. ČR patří 16. pozice. Největší potíže měly podle respondentů rodiny v Rumunsku. Tam totiž 43 procent lidí uvedlo, že jejich domácnost nemohla nějaký účet v uplynulých 12 měsících zaplatit. Naopak v Rakousku, v Dánsku či v Lucembursku se do obdobných potíží dostalo jen zhruba sedm procent z nich.

Nezaměstnanost absolventů může růst, MPSV proto chce nový projekt

Na úřadech práce mohou v následujících měsících přibýt tisíce i desetitisíce absolventů středních a vysokých škol. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) proto zvažuje nový projekt, který by jim pomohl získat praxi. "Loni se v průběhu července až září zvýšil počet nezaměstnaných absolventů o necelých 18.000," komentoval pro ČTK vývoj nezaměstnanosti čerstvě dostudovaných studentů analytik ČSOB Petr Dufek. "Letos jich může být více, ale nedá se říct předem, o kolik," uvedl. Celkovou míru nezaměstnanosti však podle něj příliv nových absolventů zvýší zhruba jenom o 0,3 procenta. Zvyšování míry nezaměstnanosti absolventů očekává i Branislav Hunčík z PricewaterhouseCoopers. "Když jsme na začátku tohoto desetiletí zažili poslední větší recesi, trval růst míry nezaměstnanosti absolventů tři roky," řekl. Současná situace je podle něj výrazně horší, takže můžeme čekat další růst nezaměstnanosti absolventů. MPSV pro zvýšení uplatnitelnosti absolventů zvažuje nový projekt financovaný z Evropského sociálního fondu. "Zaměří se na praxe pro mladé lidi do 29 let, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců a doposud nezískali pracovní zkušenosti," sdělila ČTK Štěpánka Filipová. Další podrobnosti však neuvedla. Kromě toho jsou podle MPSV absolventi prioritně zařazováni do rekvalifikací. Firmy mohou také využít příspěvek na společensky účelné pracovní místo, které zaměstnavatel po dohodě s úřadem práce vyhradí pro konkrétního uchazeče o zaměstnání. U mladých lidí do 20 let může být zaměstnavateli na základě dohody s úřadem práce vyplácen příspěvek na zapracování přijatého uchazeče o zaměstnání, a to až do poloviny minimální mzdy. K tomu, aby se neopakoval současný stav, je však podle analytiků potřebnější spíše změna struktury vzdělávání než pobídky firmám.

Průzkum: Spotřeba domácností kvůli krizi stále stagnuje

Spotřeba tuzemských domácností letos kvůli hospodářské krizi stále stagnuje a nepovzbudily ji ani masivní akční nabídky, jejichž četnost obchodní řetězce ve snaze oživit poptávku zvýšily. Češi také mění své nákupní zvyklosti a zvyšují průměrnou hodnotu jednoho nákupu, zároveň ovšem chodí nakupovat méně často. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Czech. "Ve srovnání celkových výdajů do rychloobrátkových kategorií potravin a drogerie v období leden až březen 2010 oproti stejnému období loňského roku činí propad ve výdajích domácností tři procenta," sdělil ČTK Jaroslav Jíra ze společnosti GfK Czech. Nejhorší výsledek byl podle něj zaznamenán v únoru 2010, kdy se výdaje českých domácností meziročně snížily o 12 procent. V lednu pak činil pokles tři procenta. "Trend se obrátil v období Velikonoc, kdy české domácnosti své úsporné chování změnily a utratily meziročně o šest procent více," dodal Jíra. Přestože celkově spotřeba tuzemských domácností stagnuje, u jednotlivých jejich segmentů je letos vývoj odlišný. Zatímco například rodiny s dětmi do čtrnácti let své nákupy omezily o 3,4 procenta, tak bezdětné rodiny hodnotu svých nákupů naopak zvýšily o 3,2 procenta.

Kovářová: K vyměření alimentů by pomohly údaje z finančního úřadu

Ke zjištění příjmu rodiče ve sporech o výživné by mohlo přispět prolomení daňového tajemství nebo mlčenlivosti zdravotních pojišťoven. Shodla se na tom expertní skupina, která již dříve vypracovala tabulku ke sjednocení výše alimentů. Mezi další možnosti zajistit dostatečné výživné pro dítě pak zařadila případný trestní postih či povinnost dodat soudu majetkové přiznání. Na diskusním setkání to řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "Skupina dospěla do druhé fáze, ve které se zabývá tím, z jakých příjmů je možné vyměřovat výživné," uvedla ministryně. V další etapě se podle ní odborníci zaměří na možnosti vymáhání alimentů od rodičů, kteří je neplatí. Představené návrhy nejsou konečné, expertní skupina na nich bude pracovat v následujících měsících. Podle Kovářové by k lepšímu zjištění finanční situace rodičů pomohlo, kdyby mohl finanční úřad sdělit soudům údaje o jejich příjmech a výdajích. Další informace by pak poskytly například pojišťovny.

Češi možná pomůžou s budováním protichemické jednotky v Texasu

Vojáci z liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany by mohli v budoucnu radit svým americkým kolegům při přípravě podobné jednotky ve státě Texas. ČTK to řekl vrchní velitel texaské národní gardy generál Jose Mayorga, který navštívil Českou republiku na pozvání náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka. Mayorga uvedl, že se o liberecké protichemické specialisty velmi zajímá. "V Texasu se snažíme vytvořit podobnou jednotku. Proto bych rád viděl, jak jsou Češi organizováni, jak se připravují na krizové situace a jak na ně dokážou reagovat," řekl ČTK texaský generál. Čeští specialisté by podle něj mohli přijet do USA, kde by školili své kolegy. Vyloučena není ani opačná situace, kdy by Američané přijeli na školení do ČR. Vše záleží na dohodě, uvedl Mayorga.

Zemřel účastník odboje a čestný předseda ČSSD Klaban

Ve věku 87 let zemřel v sobotu účastník protinacistického odboje, čestný předseda ČSSD a spoluzakladatel obnovené polistopadové sociální demokracie Slavomír Klaban. ČTK to oznámil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Rozloučení se zesnulým bude ve čtvrtek 24. června v Malé obřadní síni strašnického krematoria. "Byl to významný a statečný sociální demokrat. Vždy jsem obdivoval nasazení a odvahu, s jakou za stranu bojoval nejen on, ale celá jeho rodina, a to v dobách, které nebyly sociální demokracii vůbec nakloněny," uvedl Sobotka. Klaban vystudoval pedagogiku a působil ve svém rodišti v Hradci Králové na několika školách. Za války se spolu s dalšími členy své rodiny zapojil do protinacistického odboje. Působil v Obraně národa. V roce 1944 spolupracoval s parašutisty ze skupiny Barium, kteří spolu s dalšími výsadky organizovali bojové skupiny pro připravované povstání. V říjnu 1944 byl ale zatčen gestapem. Vězněn byl v cele smrti v terezínské Malé pevnosti. Před popravou ho zachránil konec války.

Spisy německé okupační správy lze nalézt na i internetu

Vědci a další zájemci mají snadnější přístup ke spisům německé okupační správy v někdejším Protektorátu Čechy a Morava, Národní archiv je totiž převedl do digitalizované podoby a nyní je lze nalézt on-line. Národní archiv představil digitalizovaný inventář německého státního ministerstva pro Čechy a Moravu a měsíční svodky z provenience pražské centrály zpravodajské složky nacistického Německa - bezpečnostní služby říšského vůdce SS. Dokumenty německého státního ministerstva a další archivní složky je možné hledat na badatelna.cz, řekla novinářům archivářka třetího oddělení Národního archivu Zdeňka Kokošková. Digitalizovaný fond německého státního ministerstva pro Čechy a Moravu patří k nejvýznamnějším fondům německé okupační správy v českých zemích uloženým v Národním archivu.

Oprava Národního muzea začne příští rok

Národní muzeum během čtyřleté rekonstrukce nově zpřístupní prostory v suterénu, v kopuli otevře vyhlídku a tunelem se propojí s budovou bývalého Federálního shromáždění, kterou již spravuje. Získá dvojnásobnou výstavní plochu proti dnešku a bude moci vystavit mnoho exponátů, které jsou v depozitářích. Celkové náklady na rekonstrukci včetně vybudování tunelu budou 3,8 miliardy korun. Novinářům to řekli zástupci muzea. Historická budova na Václavském náměstí z konce 19. století je podle vedení instituce v havarijním stavu - nebyla nikdy významněji opravována, naopak byla několikrát zásadně poškozena. Při rekonstrukci by také měly definitivně zmizet z fasády stopy po střelách z okupace v roce 1968. Muzeum se pro veřejnost uzavře za rok v červnu, rekonstrukce by měla začít koncem příštího roku. Po otevření v roce 2015 slibuje vedení muzea návštěvníkům unikátní muzejní komplex, jehož pilířem bude nová stálá expozice. Propojí expozici přírodovědnou a společenskovědní a s využitím moderních technologií nabídne reflexi vztahu člověka a krajiny z různých úhlů pohledu.

Dny lidí dobré vůle přinesou řadu novinek i omezení v dopravě

Širokou nabídku osvědčených i nových akcí, bohatší program pro děti a mládež, ale i obvyklá omezení v dopravě přinesou letošní Dny dobré vůle v moravském poutním místě Velehrad. Letošní 11. ročník by podle pořadatelů za oba dny mohlo celkem navštívit opět kolem 50.000 lidí. Novinářům to řekli manažer Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek a velehradský starosta Stanislav Gregůrek. Setkání se uskuteční 4. a 5. července. Program zahájí v neděli 4. července konference k desátému výročí setkávání vozíčkářů na Velehradě. Návštěvníky čeká i soutěž ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou, turnaj v ping-pongu či aktivity pro životní prostředí, které předvedou v Archeoskanzenu Modrá ekologické organizace. Od 13:00 se lidé budou moci zúčastnit ručního přepisování bible, kterým už několik let vzniká Velehradský rukopis.

Karlovarský festival ocení za přínos kinematografii i Michalkova

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na karlovarském festivalu ruský režisér Nikita Michalkov. Na tiskové konferenci v Praze to oznámili organizátoři této filmové přehlídky, jejíž 45. ročník se uskuteční od 2. do 10. července. Již dříve zveřejnili, že stejnou cenu dostane i režisér Juraj Herz. Prezident prestižní přehlídky Jiří Bartoška připomněl, že karlovarským hostem bude britský filmový a divadelní herec Jude Law, který převezme cenu prezidenta festivalu. O příjezdu další velké filmové hvězdy ještě organizátoři jednají, jméno Bartoška zatím zveřejnit nechtěl. Umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová uvedla, že letošní festival uvede celkem 180 celovečerních filmů, z toho 50 bude mít ve Varech světovou či mezinárodní premiéru.

U Mohyly míru vznikla nová expozice věnovaná bitvě u Slavkova

Události spojené se slavkovským bojištěm, které nastaly po slavné bitvě tří císařů v roce 1805, prezentuje nově otevřená expozice v areálu památníku Mohyla míru. Jmenuje se Fenomén Austerlitz a představuje památníky bojiště, včetně toho nejslavnějšího z nich - Mohyly míru. ČTK to řekl ředitel Muzea Brněnska Antonín Reček. Expozice byla otevřena přesně sto let poté, co začala výstavba mohyly. Objekt, tyčící se nad bojištěm, vznikl na popud faráře Aloise Slováka (1859 až 1930). Budova vysoká 26 metrů je připomínkou 20.000 obětí bitvy. Podle tvůrce záměru je památník "místem světla jako mementa válek". Mohyla je připomínkou bitvy. Návštěvník může hned vedle zavítat do expozic věnovaných tomuto vojenskému střetu. Právě na ně navazuje Fenomén Austerlitz. V expozici lze najít kroniky, svědectví, memoáry a historiografie spojené s bitvou. Jsou v ní i díla inspirovaná Slavkovem. Jde zejména o obrazy, literaturu, filmy a užité umění, jehož tvůrci námětově čerpali z bitvy tří císařů. Opomenuta není ani historie rekonstrukcí bitvy. Bitva u Slavkova patří k nejslavnějším vojenským střetům, které se odehrály ve střední Evropě. Napoleon při ní díky své fenomenální taktice rozdrtil početnější rakouské a ruské šiky.

Sport

Česká tenistka Petra Kvitová porazila Rumunku Soranu Cirsteaovou dvakrát 6:2 a poprvé v kariéře postoupila ve Wimbledonu do druhého kola.

Lucie Šafářová nerozšířila řady českých tenistek v 2. kole Wimbledonu, pětadvacátá nasazená prohrála se Slovenkou Dominikou Cibulkovou 6:7, 4:6.

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková se stala mistryní republiky v cyklistické časovce. Trojnásobná medailistka z Vancouveru vyhrála ve slovenském Holíči závod na dvacet kilometrů. Třiadvacetiletá Sáblíková zvládla jízdu proti chronometru i v silném větru po obrátce za 27:20 a vyhrála s náskokem 46 sekund před Martinou Růžičkovou. Třetí místo obsadila Gabriela Slámová.

Počasí ve středu

Polojasno, nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

22-06-2010