Denní souhrn zpráv Zprávy

19-06-2010

ODS musí získat zpět důvěru, řekl na kongresu její lídr Petr Nečas

ODS květnové parlamentní volby prohrála především proto, že ztratila důvěru svých voličů. Na 21. kongresu občanských demokratů to uvedl lídr strany a pravděpodobný budoucí premiér Petr Nečas. Snaha získat ji zpět je podle něj dlouhodobý proces; pokud se však nepodaří, ODS hrozí, že přijde o pozici nejsilnější strany v pravé části českého politického spektra. Politická mapa ČR se po volbách změnila, napravo pro občanské demokraty podle Nečase vyrostla mnohem silnější konkurence než kdy dřív. Ve vznikající koaliční vládě chce být ODS ekonomickým lídrem, který bude nejenom škrtat, ale především reformovat. Nečas upozornil, že ODS volilo 28 procent vysokoškoláků, kteří přišli k volbám a strana má silnou podporu v podnikatelské veřejnosti.

Kongres ODS dává šanci podle prezidenta Václava Klause udělat hlubší změny ve straně. Situace občanských demokratů není podle něj lehká, pro jednotnou a důvěryhodnou ODS ale řešitelná, uvedl to v dopise delegátům sjezdu, který přečetl Petr Nečas. Prezident připomněl, že se před dvěma lety vzdal na kongresu funkce čestného předsedy ODS, protože měl obavy o její další směřování. Soudí, že ze stejného důvodu opustila ODS část voličů. Změna tři měsíce před volbami, kdy rezignoval tehdejší předseda Mirek Topolánek a v roli lídra ho nahradil Nečas, přišla podle Klause pozdě. Prezident očekává, že byla počátkem hlubších změn, které má šanci kongres udělat.

Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek vyzval dopisem delegáty 21. sjezdu strany k provedení maximální generační změně a podpořil jako svého nástupce Petra Nečase. Ve dvanáctistránkovém dopise analyzoval důvody ztráty voličů ve sněmovních volbách. Varoval, že ODS může kvůli vzestupu nových pravicových stan přijít o další voliče, i když to přímo nevyslovil, vymezil se tak proti novým koaličním partnerům ODS - TOP 09 a Věcem veřejným. Topolánek jmenoval i několik personálních chyb, které učinil, například znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky a nominace Jana Fischera na post premiéra. ODS podle něj ztratila voliče také kvůli dloudobým vnitřním hádkám, nespolehlivosti poslanců, kteří se podíleli na pádu vlastní vlády, a také kvůli neustálému zpochybňováním vlastního lídra.

Na kongresu ODS se s vlivnými posty ve straně rozloučili odcházející místopředsedové a někdejší ministři Petr Bendl, Petr Gandalovič a Ivan Langer." Ten trojici označil za "pápáklub". Volební manažer Langer, který se sám do sněmovny nedostal, označil volební kampaň strany před květnovými volbami za úspěšnou. Nemohla ale podle něj napravit "poškozenou značku" ODS. Předvolební stav ODS Langer přirovnal k "zarostlému, špinavému, ne příliš libě vonícímu bezdomovci", který nabízí hodinky Rolex. Podle Gandaloviče ODS prohrála volby hlavně kvůli tomu, že se nedokázala zbavit nálepky strany pro bohaté, s nimiž si členové užívají.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve své zdravici kongresu vyzval ODS ke společné práci pro Česko bez řevnivosti mezi stranami vládní koalice. Strany by se měly podle něj dát do práce svorně, neměly by se na sebe dívat jako konkurenti a protivníci, ale "lidi a kamarádi". Před rodící se koalicí podle něj stojí nutné reformy, úkol přivést Česko k rozumnému a střízlivému hospodaření a k tomu, aby v zemi zavládl právní stát. Předseda VV Radek John v projevu zdůraznil nutnost očisty české politiky i tradičních stran. Delegáti kongresu ODS podle něj v tomto směru mohou české veřejnosti vyslat výrazný signál.

Další jednání kongresu věnované politické diskusi přineslo většinou debaty o důvodech volební ztráty ODS a budoucího postavení strany ve vládní koalici. Poklidnou atmosféru prvního dne tak čeřilo jen zákulisní vyjednávání o postech místopředsedů.

V Chorvatsku havaroval autobus s Čechy, 21 zraněných

Autobus s českými turisty havaroval v Chorvatsku nedaleko města Umag. Jednadvacet z nich vyvázlo s lehkými zraněními, 19 jich bylo následně ošetřeno v nemocnici. Kromě čtyř žen, které mají zůstat v nemocnici v Pule na pozorování do pondělí, byli všichni po ošetření propuštěni, sdělila ČTK Jindra Malá z konzulárního jednatelství. Autobus písecké CK Kellner, který mířil do města Rabac, dostal za silného deště smyk, sjel ze silnice a převrátil se.

Turisté už byli za pomoci chorvatských hasičů rozvezeni do svých hotelů, jen jediná žena se rozhodla nepokračovat v dovolené a nyní se řeší, jakým způsobem se vrátí do Česka. Čtyřem ženám, které zůstaly v nemocnici se zlomeninami a otřesem mozku, vyřeší návrat do ČR pojišťovny. CK je připravena vrátit zraněným klientům, kteří se rozhodnou pro návrat domů, peníze.

ČSSD bude volit nového předsedu příští rok v březnu

Sociální demokraté budou volit svého předsedu v 18. a 19. března příštího roku v Brně. Rozhodl o tom ústřední výkonný výbor strany. ČSSD do té doby povede 1. místopředseda Bohuslav Sobotka. Předseda strany Jiří Paroubek rezignoval po volbách, ve kterých strana nedosáhla očekávaného výsledku. Kdo přesně bude kandidovat na funkci předsedy strany není zřejmé. Doposud se přihlásil Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Někteří členové navrhovali, aby se sjezd konal dříve. Sobotka kritikům vzkázal, že téměř všichni členové ÚVV podpořili myšlenku řádného sjezdu, a vedení strany to respektuje.

Širší vedení strany se sešlo poprvé od voleb. V nich sice ČSSD zvítězila, nezískala ale očekávaný počet hlasů a vládu nyní sestavují ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Podle Sobotky musí mít silná ČSSD levicové i středové voliče, a právě ty středové jí v těchto volbách přebraly nové strany TOP 09 a VV. Nedaří se jí také oslovit mladé a vysokoškolsky vzdělané lidi. Strana se proto chce otevřít a debatovat s lidmi.

V Ředhošti na Litoměřicku demonstrovali pravicoví radikálové

Přes 40 příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se sjelo do Ředhoště na Litoměřicku. Demonstrovali proti neřešené kriminalitě, která v posledních týdnech jitří vášně v obci. Demonstrace trvala asi hodinu, poté přešla v pochod obcí. Ten sice nebyl původně povolen, nakonec ho ale policie jen odklonila od domu kontroverzní romské rodiny, která podle místních za problémy stojí. Demonstranti se nestřetli ani s policií ani místními a před třetí hodinou začali postupně odjíždět.

ČT: Česko musí 161 Ukrajincům vrátit neprávem vybrané poplatky

Český stát musí 161 Ukrajincům vrátit peníze za poplatky, které žadatelé o vízum zaplatili při povinné registraci na generálním konzulátu ve Lvově. Vybraných téměř deset milionů korun putovalo do kapsy soukromé společnosti. Podle pražského soudu bylo vybírání až 350 korun v rozporu se zákonem. Uvedla to Česká televize s tím, že proti rozsudku není možné odvolání. Kvůli vydávání českých víz ve Lvově skončil ve funkci i generální konzul.

Od června 2008 do ledna 2009 mohli žadatelé ve Lvově získat české vízum jenom po předchozí povinné telefonní registraci v callcentru, která podléhala poplatkům. Třísetkorunový poplatek tehdy zaplatilo přibližně 30.000 cizinců. Někteří z žadatelů si takový postup nenechali líbit a 161 z nich se obrátilo na soud. Podle soudu ministerstvo nechybovalo, když zřídilo callcentrum, ale na vybírání poplatků za registraci úředníci právo neměli. Ministerstvo s verdiktem spokojeno není, od začátku tvrdí, že placené callcentrum zřídilo kvůli náporu žadatelů. A to i přesto, že stát před zavedením poplatků varovali právníci.

Ministerstvo dopravy se údajně dohodlo s majitelkami pozemků pro dálnici D11

Ministerstvo dopravy se údajně dohodlo s majitelkami pozemků pro dálnici D11 a s největší pravděpodobností je nebude muset vyvlastnit. ČTK to po jednání řekl syn a právní zástupce jedné z majitelek David Štros s tím, že detaily dohody budou zveřejněny na zasedání vlády. Ministerstvo dopravy dohodu odmítlo komentovat, rovněž s odkazem na jednání vlády. Pondělí je posledním termínem, který vláda stanovila pro uzavření dohody a předložení podepsaných smluv mezi státem a majitelkami sestrami Ludmilou Havránkovou a Jaroslavou Štrosovou. Stát nabídl Štrosové výměnou jiný pozemek, avšak bez přístupové cesty. To se rodině nelíbí. Podle vyjádření Štrosa by se mohl problém vyřešit smluvním příslibem budoucího řešení, kterým je vybudování přístupové cesty.

S Havránkovou se stát po 16 letech už v podstatě dohodl. Ta za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.

ÚSTR čelí skandálu, ztratil vzácné archiválie o Palachovi

V Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) byly v minulých více než dvou letech poškozeny a ztraceny historicky cenné archiválie. Uvedly to Lidové noviny (LN), podle nichž jde o dokumenty bývalé StB. Nenávratně poškozený je podle listu třeba svazek věnovaný Janu Palachovi, z tohoto svazku prý navíc část zmizela. Dokumenty utrpěly při půjčování a především pak při jejich digitalizaci, píšou Lidové noviny. Jeden z členů rady ústavu Patrik Benda ale podle serveru idnes.cz označil tyto informace za lež.

Český pavilon Expo v Šanghaji přivítal dvoumiliontého návštěvníka

Pavilon České republiky na Světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji přivítal na expozici nazvané Plody civilizace dvoumiliontého návštěvníka. Stal se jím osmadvacetiletý obchodník Wu Pcho z provincie Ťiang-su. "Český pavilon je úžasný: je na něm vidět, že si na něm Česká republika dala opravdu záležet," řekl Wu. Číňané jsou v pavilonu nadšeni například plaketami pro štěstí z Karlova mostu. Symboly štěstí totiž milují. Pavilon nabízí také přes dvacet exponátů či výstavu o čínském opičím králi.

Dvoumiliontého návštěvníka přivítala ředitelka pavilonu Miloslava Kumbárová, která mu předala knihy o Česku, křišťálového lva a dárkový balíček piva. Mezi nejvyhledávanější atrakce pavilonu patří zařízení LacrimAu, které umí na základě emocí při pohledu na obří zlatou kapku namíchat osobní parfém. Výsady získat osobní parfém se však dostane jen každému pětistému návštěvníkovi.

Armádní Bahna nabídla program desetitisícům lidí

Kolem 40.000 až 50.000 lidí zamířilo do vojenského prostoru u Strašic na Rokycansku na 21. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2010. Na své největší prezentaci pro veřejnost armáda vždy představuje to nejlepší ze své výzbroje, výstroje i výcviku. Jedním z vrcholů letošních Bahen tak bylo kromě zhruba hodinové kombinované bojové ukázky armády i vůbec první veřejné dynamické představení jízdních vlastností obrněných transportérů Pandur II., které armáda začlenila do své výzbroje teprve loni. Vrcholem prezentace české armády byla zhruba hodinová ukázka, do níž se kromě příslušníků 4. brigády rychlého nasazení zapojilo také letectvo a členové aktivních záloh. Ukázka představovala situaci, do níž se mohou čeští vojáci dostat na zahraničních misích. "Představuje důležitý povstalecký objekt, který musí naše koaliční jednotky zlikvidovat," popsal Jaromír Lorenc ze 44. lehkého motorizovaného praporu.

Při květinové sbírce proti rakovině se vybralo přes 14,5 milionu

Během květnové květinové sbírky proti rakovině se vybralo přes 14,5 milionu korun. Také loni a předloni byl výtěžek víc než 14 milionů korun. ČTK to sdělila Jitka Bajgarová z Ligy proti rakovině Praha. Peníze se využijí na projekty prevence nádorů v Česku. Sbírka se konala 12. května v 650 českých obcích. Prodalo se zhruba 750.000 symbolů sbírky, žlutých kytiček měsíčku lékařského, každý za dvacetikorunu. Sbírka spojená s informační kampaní se letos zaměřila na prevenci rakoviny prostaty. Zhoubný nádor prostaty je v ČR ročně odhalen u 5000 mužů, z nich 1400 zemře. Přispívat na sbírkový účet Českého dne proti rakovině 6500065/0300 lze do 31. prosince 2010.

Tolerancí alkoholu v krvi se budou zabývat i soudní lékaři

Tolerancí alkoholu v krvi do 0,24 promile se bude zabývat v příštích dnech také Společnost soudního lékařství a toxikologie. Ministerstvo zdravotnictví na popud policie a ministerstva dopravy požádalo společnost o odborné stanovisko, zda může do této hladiny alkohol ovlivnit reakce a rozhodování řidiče, sdělil ČTK mluvčí zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Přestože jsou zadány odborné posudky, ministerstvo dopravy ani policie o toleranci malého množství alkoholu zatím neuvažují.

Zatímco dopravní policisté alkohol za volantem nechtějí připustit v žádné výši, ministerstvo dopravy vydalo už dříve metodický pokyn, ve kterém "toleruje" alkohol do 0,2 promile. Řidiči, které policie přistihne s 0,2 promile alkoholu a není proti nim žádný důkaz, nejsou nijak potrestáni. Počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu v posledních letech vzrostl. Zatímco v roce 2007 policie evidovala celkem 36 takových obětí, o rok později to bylo 80 lidí a loni už 123. To byl důvod, proč od začátku roku přistoupili dopravní policisté k povinným dechovým zkouškám při běžných silničních kontrolách.

Liberecká univerzita chystá pro školáky studium robotiky

Studium robotiky s přednáškami, praxí v laboratořích i obhajobou závěrečné práce připravuje Technická univerzita v Liberci (TUL) pro školáky, kteří mají zájem o vědu a techniku. Novinku představila účastníkům zábavného víkendu, který se uskutečnil v rámci projektu "Starttech - Začni s technikou". Rok s robotikou má školáky z pátých a šestých tříd seznámit se základy konstrukce robotů. Bude to taková "vysoká škola nanečisto", řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky TUL. Nově nabyté dovednosti pak pod dohledem zkušených pedagogů využijí při návrhu a stavbě vlastního robota. Podle průzkumů nepatří předměty jako matematika a přírodní vědy u školáků k těm nejoblíbenějším, podle Hernychových zkušeností je to ale dáno hlavně způsobem, jakým se ve školách učí.

Archeologové našli v Klementinu zbytky středověkých domů

Archeologové nalezli pod podlahou suterénu Zrcadlové kaple Klementina části zázemí středověkých domů. Průzkum prováděli před zahájením prací na revitalizaci Národní knihovny. Archeologické nálezy dokládají skutečnost, že nejběžnějším stavebním materiálem středověké Prahy byla pražská opuka a částečně méně kvalitní břidlice. Našly se rovněž keramické a skleněné střepy, fragmenty železných předmětů a zlomky zvířecích kostí, nejstarší nálezy se datují do 11. století. Rekonstrukce Klementina je rozložena do pěti etap. Práce by měly trvat do příštího roku a stát 203 milionů korun. Rekonstrukce Klementina a dostavba hostivařského depozitáře tak zřejmě definitivně nahrazují nerealizovanou budovu Národní knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického, která měla vyrůst na Letné.

Příznivci Osvobozeného divadla si připomněli Voskovcovo výročí

Na pražském Olšanském hřbitově si pamětníci připomněli 105. výročí narození herce, režiséra a zakladatele Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce. Pietní akci pořádala Nadace Život umělce, která tímto způsobem připomněla letos v únoru i výročí narození Jana Wericha. Oba umělci odpočívají v jednom hrobě. "Určitě by chtěl, aby se lidé i při vzpomínce na něj smáli," uvedl Vojtěch Jouza z Nadace život umělce a pustil u pomníku nahrávku Voskovcových vzpomínek a píseň Budete se smát, že nebudu spát. Tato píseň z roku 1929 je zřejmě úplně první nahrávkou legendárního dua.

Plzeň přivezla do Prahy ochutnávku své kultury

Plzeňští hudebníci, zoo, ale také pivovar nebo vědecké centrum se představili obyvatelům hlavního města. Ve Valdštejnské zahradě se totiž konala akce Otevři si Plzeň!, která je součástí kandidatury Plzně na titul Evropského hlavního města kultury v roce 2015. Podle organizátorky Jany Komišové tak chtějí předvést, že Plzeň je kulturní otevřené město, které má svým obyvatelům i Evropě co nabídnout. Od rána proto senátní zahradu zaplnily stany, kde se prezentovalo třeba plzeňské vědecké centrum Techmania se svými interaktivními hrami nebo Dino Park s maketou mručícího prehistorického ještěra. Prověřit si své morální postoje mohli lidé také při interaktivní hře KOM-KOM aneb Totalita v kostce!, při níž hráči v rolích emigrantů, studentů nebo umělců museli řešit situace běžné pro život v totalitě. Plzeň a Ostrava usilují v roce 2015 o titul Evropské hlavní město kultury.

Komedie Ženy v pokušení získala všechny ceny Hrnce smíchu

Komedie Ženy v pokušení režiséra Jiřího Vejdělka získala všechny ceny 32. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu. V novodobé historii festivalu jiný film tak úspěšný zatím nebyl, řekla ČTK při vyhlašování cen ředitelka festivalu Ilona Daňková. U zisku divácké ceny, Novoměstského hrnce smíchu, tradičně rozhoduje nejdelší doba, po kterou se diváci při promítání v kině smějí. Při projekci filmu Ženy v pokušení časoměřiči naměřili 22,13 procenta smíchu. V těsném závěsu následovala komedie Zdeňka Trošky Doktor od Jezera hrochů s 20,71 procenta smíchu.

Havířov ozdobilo 100.000 květin

Téměř 100.000 květin ozdobilo Havířov na Karvinsku při akci Havířov v květech. Více než 80.000 kvetoucích letniček vedení radnice nechalo vysázet v ulicích města a 15.000 řezaných květin ozdobilo alegorické vozy či je floristé použili na výrobu květinových soch. Slavnostní průvod havířovskou hlavní třídou, který čítal 35 nazdobených vozů a přes 2000 účastníků, sledovalo asi 20.000 obyvatel a návštěvníků města. Letošní akce Havířov v květech byla věnovaná zvířatům.

Po Úpě pluli pohádkové postavy, hrobníci a staří Egypťané

Staří Egypťané s faraonem, hrobníci s hrobkou a smrtkou či obří stonožka vypluly v Havlovicích na Trutnovsku do peřejí řeky Úpy. Osmadvacátého ročníku akce Úpění na Úpě se zúčastnilo na 90 příznivců recese, kteří vyrazili na třech desítkách nejroztodivnějších plavidel na zhruba 11 kilometrů dlouhou plavbu do Babiččina údolí v Ratibořicích. "Jde o největších akci svého druhu v regionu. Poprvé se konala již v roce 1975 a jelo se na nafukovacích matracích," řekl ČTK jeden z organizátorů plavby Luboš Pirný.

V bývalé uničovské městské šatlavě vzniklo nové muzeum vězeňství

Město Uničov se dočkalo nového turistického lákadla, muzea vězeňství. Zařízení, jehož součástí jsou například mučící nástroje, nechala vybudovat místní radnice v bývalé městské šatlavě v centru Uničova. Investice si vyžádala více než 17 milionů korun, většinu nákladů uhradila dotace z evropských fondů, řekla ČTK vedoucí odboru kultury, školství a sportu uničovské radnice Nikola Hirnerová. Návštěvníci muzea si v něm mohou prohlédnout expozici věnovanou vývoji trestního práva a soudnictví v Uničově, cely s několika figurínami a četnickou stanici z konce 19. století. V některých celách se zachovaly upomínky na trestance, například vzkazy vyryté do původních dubových dveří.

Český Krumlov na slavnostech vítal Viléma z Rožmberka

Několik set velmožů, rytířů, kejklířů, zástupců cechů a poddaných v Českém Krumlově na Slavnostech pětilisté růže vítalo Viléma z Rožmberka. Podle historických událostí roku 1570 přijel z Prahy, kde byl jmenován nejvyšším purkrabím českého království. Městem prošel historický průvod, konala se slavnostní ceremonie i gotický turnaj Dělení růží. Slavnostmi žil zámek i ulice a zákoutí města, jež patří k nejnavštěvovanějším památkovým rezervacím v Česku. Lidé si mohli vybírat ze 140 bodů programu.

Na Hodonínsku se bude konat třicátý sraz Lhot i Lehot

Tvarožná Lhota na Hodonínsku připravuje na první červencový víkend 30. ročník Srazu Lhot a Lehot. Na území Čech, Moravy a Slovenska je jich více než 300. Lhoťané se budou především bavit. Připravuje se hudební vystoupení s 250 účinkujícími, mohl by padnout rekord v pojídání tvarohových koláčků a zvolena bude i první Miss Lhota. ČTK to řekl místostarosta Tvarožné Lhoty Vít Hrdoušek. Pro jedlíky, kteří se zapojí soutěže, bude napečeno 2000 koláčků. Výsledek by pak měl být zapsán do České knihy rekordů. Více informací o akci je na www.srazlhot.cz.

V Ohradě vábilo jelena 469 lidí, mistrem se stal Princ

Nový český rekord ve vábení jelenů se stal ozdobou Národních mysliveckých slavností v loveckém zámku Ohrada na Českobudějovicku. Na nádvoří tam najednou vábilo jelena 469 lidí. Velkým zážitkem pro návštěvníky pak bylo samotné mistrovství republiky ve vábení jelenů, na jehož 13. ročníku se utkalo 12 kandidátů na vítězství. Z toho se nakonec radoval šestadvacetiletý David Princ, který na národním mistrovství pokořil úřadujícího mistra Evropy Jana Brtníka. Atmosféru dokreslily prezentace koní, sokolníků i ukázky plemen loveckých psů. Nechyběly soutěže pro děti, myslivecký jarmark, dudácká kapela a pochoutky ze zvěřiny.

Sport

Třiadvacetiletý český kanoista Michal Jáně překvapivě vyhrál závod Světového poháru vodních slalomářů v Praze-Troji. V elitním seriálu přitom startoval poprvé v kariéře. Druhý český zástupce ve finále kategorie C1 Stanislav Ježek obsadil páté místo. Jáně postoupil do finále až osmým časem ze semifinále a rozhodně nepatřil mezi medailové aspiranty. Náročnou trať však projel čistě, s časem pod 100 vteřin a pevně se usadil v čele pořadí. V cíli pak sledoval, jak se soupeři řadí ve výsledkové listině až za něj.

Čeští házenkáři si na mistrovství světa v příštím roce ve Švédsku nezahrají. V odvetě play off zdolali v Plzni Srbsko 25:22, ale v prvním utkání v Niši prohráli o čtyři branky 23:27, takže jim postup unikl o jeden gól. Srbové připravili české reprezentanty o účast na světovém šampionátu podruhé za sebou.

Výškař Jaroslav Bába vyhrál při první lize ME družstev v Budapešti výkonem 228 cm, jímž splnil jako 34. český atlet limit pro ME v Barceloně.

Počasí

Bude převážně zataženo, nejvyšší teploty vystoupí k 18 stupňům Celsia.

19-06-2010