Denní souhrn zpráv Zprávy

17-06-2010

Češi se s Itálií postavili proti zavedení nové bankovní daně

Česko se ve čtvrtek na summitu v Bruselu spolu s Itálií postavilo proti zavedení nové bankovní daně. Novinářům to řekl český premiér Jan Fischer. Další státy si nicméně přejí v přípravách na zavedení daně pokračovat, o čemž Češi ani Italové neuvažují. Vybrané peníze mají podle představ Evropské komise plynout na případnou záchranu finančních ústavů. Nesouhlas české a italské vlády ovšem neznamená, že návrh je na úrovni celé EU zablokován. Zatím se totiž nejednalo o právně závazný text. Proti původnímu návrhu je nicméně zřejmé, že Česko si bude moci samo rozhodnout, zda daň zavede. Původně se uvažovalo, že daň bude muset zavést všech 27 členských států Evropské unie. Většina evropských lídrů nové poplatky pro finanční ústavy požaduje proto, aby se vyvarovali situaci během finanční krize, kdy museli banky zachraňovat z peněz daňových poplatníků. Podle řady z nich občané nemají nést náklady za krizi, kterou nezavinili. "Přijali jsme rozhodnutí o bankovní dani. To přispěje ke spravedlivému rozdělení nákladů finanční krize a k větší stabilitě finančního systému," řekl novinářům po skončení vrcholné schůzky EU unijní prezident Herman Van Rompuy.

Jednali lídři rodící se koalice, Nečas půjde informovat Klause

V pátek zamíří lídr ODS Petr Nečas na Pražský hrad, aby prezidenta Václava Klause informoval o výsledcích dvou týdnů oficiálně vedených rozhovorů mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými o sestavení společné koaliční vlády. Ve čtvrtek se už poněkolikáté sešli šéfové těchto stran, aby po schůzce jako obvykle oznámili hladký průběh jednání. Strany se však ani tentokrát definitivně neshodly na žádném ze sedmi programových okruhů, o nichž vyjednávají jejich straničtí experti. Ani tentokrát K9, tedy lídři stran každý se dvěma kolegy, neuzavřeli ani jednu z kapitol programu budoucí vlády. Jednali o ekologii a boji s korupcí. Předseda Nečas po dvouhodinovém jednání řekl, že kapitola ekologie ještě potřebuje redakční úpravy, protože experti dodali dvě formulačně odlišné varianty. K tématu se vrátí na příštím zasedání, žádné velké rozpory však nejsou. Korupcí se takzvaná K9 zabývala neočekávaně, když ji pro informaci předložili straničtí experti první dvě kapitoly protikorupčního programu. Předseda Věcí veřejných Radek John, který je členem protikorupční expertní skupiny, novinářům řekl, že jde o důležité téma, proto ho na čtvrteční jednání donesl.

Strany koalice: Ať vláda přestane s tendry a personálními změnami

S ostrým prohlášením se ve čtvrtek vrcholní představitelé ODS, TOP 09 a Věcí veřejných obrátili na končící vládu premiéra Jana Fischera. Úřednický kabinet by podle stran, které jednají o vytvoření nové vládní koalice, neměl provádět personální změny ve firmě ČD Cargo, nevypisovat žádná výběrová řízení a nejmenovat nové velvyslance. Ministr financí Eduard Janota by podle nich měl zmrazit deset miliard korun z výdajů rozpočtu a neumožnit vzhledem k vývoji schodku rozpočtu jejich utracení. Janota ve čtvrtek ČTK v reakci na výzvu lídrů ODS, TOP 09 a VV řekl, že takový postup chystá. "Několikrát jsem říkal, že tento krok udělám. Asi ví, že by to měli udělat sami, ale byli by radši, kdyby to udělala tato vláda. Ale já to klidně udělám, protože to považují za správné," řekl. Situaci v rozpočtu prý zhodnotí, až získá informace z daňových přiznání firem ke konci června. "Pokud těch prostředků bude inkasováno méně, než jsem předpokládal při sestavování rozpočtu, tak zavážu další výdaje," řekl. Trvat prý bude na tom, aby schodek letošního rozpočtu nepřesáhl 5,3 procenta HDP. "Vyzýváme vládu, aby její členové už neotvírali žádné velké veřejné zakázky, aby se omezili na standardní provoz ministerstev a nerozvíjeli další projekty," prohlásil Nečas. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je velmi vážné, pokud "stávající vláda by byla tlačena ke konání, které je v tomto období nanejvýš nevhodné". "Doufám, že všechny tlaky na vládu teď přestanou," řekl.

Koaliční experti se shodli, že zruší platové tabulky pro lékaře

Zdravotní experti rodící se koalice ODS, TOP 09 a VV se ve čtvrtek dohodli, že zruší lékařům platové tabulky. Nemocnice tak budou moci odměňovat lékaře podle kvality, nikoli podle doby praxe. ČTK to po čtvrtečním jednání řekl expert TOP 09 Vladimír Pavelka. "Je to průlom, byla na něm shoda všech tří stran," potvrdil. Platové tabulky vydává stát a řídí se jimi fakultní nemocnice a velká státní i řada krajských zařízení. Od kdy by měly dostat nemocnice v odměňování volnou ruku, není zatím podle Pavelky stanoveno. Vyjednávači se ve čtvrtek shodli také na změně financování postgraduálního vzdělávání lékařů a tvorby cen léků. Pavelka vidí v dohodě velký posun. Koalice bude také prosazovat, aby lékaři psali pacientům na recept místo konkrétního přípravku jen účinnou látku. Lék si pak budou moci pacienti vybrat podle svých finančních možností z více výrobků. Jeden lék s danou účinnou látkou na trhu by měl být k dostání bez doplatku. Shodu nenajdou zdravotničtí experti v tématu snížení počtu pojišťoven. "Proto to necháme politickým lídrům," řekl Pavelka.

Hromadnou výpovědí hrozí 2500 z 16.000 nemocničních lékařů

Hromadnou výpovědí na konci roku kvůli platu hrozí již 2500 nemocničních lékařů, v nemocnicích jich pracuje 16.000. Chtějí odejít do ciziny. Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel po čtvrteční poradě předsedů, krajských koordinátorů a členů předsednictva novinářům řekl, že lékařům už došla trpělivost. Nestačí jim sliby reforem, chtějí na zvýšení platů tři až čtyři miliardy korun. S nadějí vítají změny na politické scéně, které přinesly parlamentní volby. Kampaň "Děkujeme, odcházíme" odstartovaly odbory před měsícem. Varují v ní, že lékaři houfně odejdou do ciziny, pokud se jejich platové podmínky v Česku nezlepší. Tak radikální cestu použili zatím jen lékaři v Polsku. "Očekáváme podporu našich požadavků od pravicových stran. Očekáváme, že dojde k zásadním změnám na příjmové stránce zdravotnických zařízení a konečný produkt, zdraví, bude hodnocen podle významu míry společenské priority a také reálných nákladů," uvedl Engel.

ODS čeká o víkendu kongres, který zvolí nové vedení strany

Občanské demokraty čeká o víkendu volební kongres, který mnozí označují za přelomový. Lídr strany Petr Nečas, který je po volební prohře levice blízko premiérskému křeslu, na něm s největší pravděpodobností bude zvolen předsedou strany. Výrazně se obmění i nejužší vedení ODS. Ze současných místopředsedů obhájí pozici v grémiu kromě Nečase zřejmě jen David Vodrážka. O složení nového vedení ale rozhodne až hlasování na kongresu a zákulisní dohody regionů. Nečasovi se nemusí podařit prosadit sestavu, která by plně odpovídala jeho představám. Nečas převzal vedení ODS od Mirka Topolánka jen dva měsíce před volbami, v situaci, kdy volební průzkumy ukazovaly jasnou převahu ČSSD nad ODS. Jeho misi proto i řada spolustraníků označovala za riskantní. Po volebním výsledku, který umožňuje vznik středopravé vlády, se ale Nečas stal jednoznačným favoritem na předsedu ODS. Sbírá nominace z regionů včetně silných středních Čech a zřejmě i Prahy, zatím nemá protikandidáta a nikdo z vlivných občanských demokratů veřejně jeho pokračování v čele ODS nezpochybnil.

Klaus na kongres ODS nedorazí

Prezident a zakladatel ODS Václav Klaus se nezúčastní víkendového kongresu ODS. Serveru Parlamentnilisty.cz to řekl prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Podle něj Klaus pošle delegátům zdravici formou dopisu. V posledních letech, kdy byl předsedou ODS Mirek Topolánek, se Klaus se stranou rozešel. Podle něj přestávala být ODS pravicovou stranou a posunula se příliš do politického středu. Média spekulovala o tom, že případná účast Klause na kongresu by byla symbolem jeho usmíření s ODS. "S účastí prezidenta republiky na kongresu to je fáma. Prezident Klaus kongres ODS nenavštíví. Myslím, že by to ani nebylo vhodné uprostřed horkých jednání o sestavení vlády navštívit jednání jednoho z těchto subjektů," řekl serveru Jakl. Na kongres prezidenta pozval lídr ODS a její pravděpodobný budoucí předseda Petr Nečas.

Novinky: Paroubek a Tvrdík nepřijdou na sobotní ÚVV, řekl Sobotka

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek ani manažer sociální demokracie pro květnové sněmovní volby Jaroslav Tvrdík se nezúčastní sobotního zasedání ústředního výkonného výboru (ÚVV) ČSSD, které bude první po květnových volbách do dolní komory. Právu to potvrdil úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, informuje server Novinky.cz. Dosud se očekávalo, že Paroubek na zasedání vystoupí a vyjádří se k jeho předpokládanému programu - mimo jiné právě volbám a stranickému sjezdu. "Podle mých informací se ze sobotního jednání ÚVV omluvil jak Jiří Paroubek, tak Jaroslav Tvrdík," prohlásil podle serveru Novinky.cz bez dalších podrobností Sobotka.

Českobudějovické zastupitelstvo odvolalo primátora Thomu (ODS)

Českobudějovické zastupitelstvo ve čtvrtek na mimořádném jednání odvolalo z funkce primátora Juraje Thomu (ODS). Jeho odvolání navrhla předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Eva Hajerová (ČSSD), protože prý neoprávněně odvolal tajemníka úřadu. Pro odvolání Thomy hlasovalo 23 zastupitelů ze 38 přítomných. ODS má na radnici 23 ze 45 křesel, s koalice má 29 mandátů. Někteří zastupitelé z různých stran označili odvolání Thomy za puč. Pro zařazení návrhu odvolání primátora souhlasilo 13 stranických kolegů Thomy z ODS. Čtyři zastupitelé ODS vystoupili před hlasováním z klubu.

Hašek chce novou koalici s lidovci dohodnout do dvou týdnů

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se chce na nové koalici s lidovci dohodnout do dvou týdnů. ČTK to ve čtvrtek sdělil v textové zprávě po skončení prvního vážného jednání obou stran. ČSSD donedávna tvořila koalici s ODS, občanští demokraté ji však vypověděli. Ve čtvrtek jejich radní odstoupili. Podle Haška se vyjednavači obou stran dohodli, že vytvoří expertní týmy, které projednají program budoucí koalice. Budou jednat o prioritách ve školství, dopravě, zdravotnictví a dalších oblastech. Hlavními vyjednavači se stali Hašek a předseda jihomoravské KDU-ČSL a bývalý hejtman Stanislav Juránek.

Správní soud odmítl dalších osm stížností na sněmovní volby

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl dalších osm stížností na květnové volby do Poslanecké sněmovny. K projednání soudcům zbývá ještě 19 podnětů včetně tří stížností od politických stran. Musejí o nich rozhodnout do 1. července. ČTK to po čtvrtečním zasedání volebního senátu řekl mluvčí soudu František Emmert. Sedmičlenný senát pět stížností odmítl, protože byly podány po uplynutí desetidenní zákonné lhůty. Další měly formální vady. Pouze jednu stížnost soud částečně odmítl a částečně zamítl. Soud nevyhověl ani žádné ze stížností, které projednával v minulých dnech. NSS obdržel v zákonné desetidenní lhůtě od 2. do 11. června celkem 45 stížností zpochybňujících výsledky květnových voleb do Poslanecké sněmovny. Před čtyřmi lety jich bylo 70, nejvíce od listopadu 1989.

Za podvádění pacientů dostal lékař dvouletý trest vězení

Za podvádění pacientů uložil Obvodní soud pro Prahu 2 lékaři Zbyňku Veselskému dvouletý trest vězení. Muž podle obžaloby od tří lidí vylákal přes 300.000 korun tak, že jim stanovil špatnou diagnózu a slíbil jim nestandardní léčbu nebo speciální vyšetření. Jednomu pacientovi podle spisu tvrdil, že má rakovinu, přestože ji neměl. Obvodní soud jej uznal vinným z trestných činů podvodu a porušení cizích práv a uložil mu i trest zákazu činnosti na pět let. Veselský svou vinu popírá. Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Obhájce obžalovaného se na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Veselský k soudu nepřišel a omluvil se.

Stovce největších českých firem loni klesly zisk i tržby

Zisk i tržby první stovky největších českých společností loni klesly. Zisk v součtu meziročně klesl o 8,5 procenta na 194 miliard Kč, tržby se snížily o 15 procent na 2,07 bilionu Kč. Vyplývá to ze žebříčku 100 nejvýznamnějších firem ČR, který zveřejnilo Sdružení Czech Top 100. Nejvýznamnější společností podle objemu tržeb i zisku byl loni elektrárenský ČEZ. "Na vývoji tržeb nejvýznamnějších podniků se loni výrazně podepsala ekonomická recese," uvedl předseda Sdružení Czech Top 100 Jan Struž. Zisk i tržby klesaly v důsledku ekonomické krize předním firmám již v roce 2008.

Soud zrušil rozhodnutí kraje o D8, našel v něm vážné chyby

Ústecký krajský úřad se bude muset znovu zabývat odvoláním ekologických organizací proti územnímu rozhodnutí o dálnici D8 na trase přes České středohoří. Mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková ČTK řekla, že soud rozhodnutí úřadu, který zamítl odvolání ekologů proti územnímu rozhodnutí Městského úřadu Litoměřice, zrušil. Stavba dálnice má zpoždění, měla být hotová letos, nejbližší možný termín dokončení je nyní rok 2012 nebo 2013. V rozhodnutí kraje k odvolání ekologů proti územnímu rozhodnutí o trase dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi soud podle Jeřábkové našel podstatné vady řízení. Prý mohly mít vliv na zákonnost ekology napadeného rozhodnutí.

Pražské zatupitelstvo snížilo počet volebních obvodů

Pražané budou v podzimních volbách do zastupitelstva hlavního města volit v sedmi obvodech. Rozhodli o tom zastupitelé hlavního města. Zároveň schválili snížení počtu zastupitelů ze 70 na 63. Návrh prosadili občanští demokraté, proti se ostře postavily všechny opoziční strany. V minulých komunálních volbách se v Praze volilo pouze v jednom obvodu, v roce 2002 pak v pěti. Zatímco podle ODS změna prospěje voličům, protože budou mít na volebním lístku menší počet kandidátů a ten tak bude přehlednější, podle opozice rozdělení Prahy uškodí malým a středním stranám. Budou podle nich potřebovat více hlasů na jeden zastupitelský mandát. Změnu proto označili za účelovou. Část opozice zvažuje napadení rozhodnutí u ústavního soudu. Ačkoli nyní ODS popírá, že by účelem změny zákona bylo znevýhodnění malých stran, v minulosti to neoficiálně připouštěla.

Incheba přistoupila na dohodu, na Výstavišti skončí v roce 2016

Společnost Incheba, která je nájemcem pražského Výstaviště, přistoupila na dohodu s Prahou. Hlavnímu městu přenechá pojistku za vyhořelý Průmyslový palác, bude platit vyšší nájem a nájemní smlouva se zkrátí do roku 2016. ČTK to řekl náměstek pražského primátora Milan Richter (ODS). Obě strany se několik let přely, spory se vyostřily především po požáru Průmyslového paláce. Mluvčí Incheby Radovan Ježovič ČTK podepsání dodatku potvrdil, jeho přesné znění ale neznal. Dohodu bude muset ještě v úterý schválit rada hlavního města. Incheba Praha získala Výstaviště do pronájmu v roce 2001 na 15 let. O rok později areál poničila katastrofální povodeň. Město společnosti výrazně snížilo nájemné a prodloužilo smlouvu na 60 let. Incheba se zavázala vložit do rozvoje areálu postupně miliardu korun, přičemž do konce roku 2007 měla investovat 300 milionů. To se ale nestalo. Podle Richtra se nyní smlouva vrátí do doby před povodněmi.

Plzeň má v boji o titul evropského města kultury požehnání papeže

Plzeň získala požehnání od papeže Benedikta XVI. v úsilí o získání titulu Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Zastupitelům to při schvalování přihlášky do druhého kola soutěže řekla primátorova náměstkyně Marcela Krejsová (ODS). Papeže oslovila v dopise, v němž mu mimo jiné připomněla, že Plzeň byla vždy věrné katolické město. "Tak jsem ho (papeže) požádala o požehnání a včera (ve středu) přišel dopis od předsedy vlády Vatikánu, že žehná kandidatuře města Plzně do této soutěže," řekla Krejsová zastupitelům. O tom, zda titul nakonec získá Plzeň nebo další kandidátské město Ostrava, se rozhodne na začátku září.

V Jičíně objevili obraz významného barokního malíře Škréty

Obraz Zvěstování Panně Marii z kostela svatého Ignáce v Jičíně podle nejnovějších zjištění namaloval významný český barokní umělec Karel Škréta (1610 až 1674). Potvrdilo to podrobné zkoumání obrazu v rámci přípravy rozsáhlé výstavy k letošnímu 400. výročí od Škrétova narození. Novinářům to v Jičíně řekli pracovníci pražské Národní galerie. "Je to velký objev celého projektu bádání o Škrétovi. V dosavadní literatuře byl jičínský obraz zmiňován, ale přímo Škrétovi připisován nebyl," řekla kurátorka Národní galerie Andrea Rousová. Dosud se mělo za to, že plátno o rozměrech 240 krát 130 centimetrů mohl namalovat Škrétův syn. Všechny pochybnosti podle galeristů vyvrátil až rentgenový rozbor obrazu. "Rentgenogram malby Panny Marie prokázal Škrétův virtuózní rukopis," řekl restaurátor Tomáš Záhoř. Škrétovo autorství potvrdilo také srovnání jičínského díla s jinými malířovými obrazy s podobným motivem. Záhoř nyní dokončuje kompletní restaurování obrazu, který byl na řadě míst značně poničený a někde i přemalovaný.

V Praze bude výstava Hanse von Aachena, malíře Rudolfa II.

Praha bude od 1. července hostit první soubornou výstavu německého malíře Hanse von Aachena (1552 až 1615), dvorního malíře císaře Rudolfa II. Velkou mezinárodní výstavu, jaké se v Praze konají málo, uvede Správa Pražského hradu (SPH). Již příští týden představí slavný Aachenův portrét Rudolfa II. ČTK to řekl David Šebek ze správy Hradu. Na výstavu portrét zapůjčuje Kunsthistorické muzeum ve Vídni, které je jedním ze tří pořadatelů výstavy. Kromě české strany na ní participuje Suermondt Ludwig Museum v Cáchách, kde měla výstava do 13. června premiéru. Jeden z nejznámějších umělců na pražském dvoře Rudolfa II. se sice narodil v Kolíně nad Rýnem, ale jeho rodina pocházela z Cách. Von Aachen si umělec začal říkat poté, co ho habsburský císař povýšil v Praze do šlechtického stavu.

Na webu jsou projekty zájemců o vedení NG

Uměleckohistorická společnost (UHS) na svých webových stránkách zveřejnila projekty některých zájemců o místo ředitele Národní galerie v Praze (NG). Jsou tam ale práce jen čtyř ze sedmi účastníků konkurzu a jediného ze tří kandidátů, které doporučil svému nástupci ministr kultury Václav Riedlbauch. Dva ze zveřejněných projektů navrhují konkrétní a radikální změny v organizaci sbírek, řízení instituce nebo užívání některých objektů. Ekonom Vladimír Rösel na žádost nereagoval, uvádí UHS. Ředitel NG Milan Knížák prý odpověděl, že UHS nedůvěřuje, a proto svůj projekt zveřejnit odmítl. Jiří Fajt slíbil projekt zveřejnit až po ukončení konkurzu. Jediným ze tří finalistů, jehož projekt si lze přečíst, je ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný.

Břeclav odhalí sochu knížete Rostislava a představí film o Moravě

Čtyřmetrová socha moravského knížete Rostislava vytesaná z pískovce bude příští týden odhalena ve vstupu do archeologické lokality Pohansko u Břeclavi, které bylo kdysi významným centrem Velké Moravy. Stane se tak při tradičních břeclavských oslavách nazvaných Moravské dny. K vrcholům jejich programu bude patřit premiéra hraného dokumentárního filmu Moravské letopisy, který je věnován dějinám Moravy. ČTK to řekl břeclavský starosta Dymo Piškula. "Svatý Rostislav si sochu bezesporu zaslouží. Je tím, kdo pozval věrozvěsty na Velkou Moravu a výrazně tak napomohl k jejímu následnému všestrannému rozvoji," zdůraznil starosta. Připomněl, že břeclavské oslavy se konají v souvislosti s nadcházejícím svátkem patronů Moravy - svatých Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července.

Festival s Metallikou láká tisíce lidí, dráhy posilují spoje

Na festival Sonisphere v Milovicích na Nymbursku, kde 19. června vystoupí i slavná kapela Metallica, je prodáno přes 30.000 lístků. České dráhy posílí spoje, aby zvládly očekávaný nápor fanoušků tvrdé muziky. Na bezpečnost návštěvníků budou dohlížet stovky lidí ze soukromé agentury najaté organizátory i z nymburské policie. ČTK to za pořadatele řekla Markéta Štěchová. V záloze bude oddíl pořádkové jednotky těžkooděnců, přestože pořadatelé nepočítají, že by došlo k podobným událostem jako v březnu letošního roku v kolumbijské Bogotě. Tam bylo po velké rvačce s policií zatčeno přibližně 160 lidí, kteří se pokusili násilím dostat na koncert Metalliky. "Doporučujeme, aby pokud možno účastníci festivalu dorazili už v pátek, kdy bude vlakové spojení do Milovic nejlepší," uvedla Štěchová.

Zraněný tenista Štěpánek nebude hrát Wimbledon ani Davisův pohár

Tenista Radek Štěpánek nebude kvůli zraněnému levému kolenu hrát Wimbledon a neobjeví se ani v sestavě českého daviscupového týmu v červencovém čtvrtfinále proti Chile. Pětadvacátý hráč světa Štěpánek to oznámil ČTK. Koleno si karvinský rodák zranil v pondělí po deseti minutách tréninku v Praze na Spartě. "Píchlo mi tam a začala se mi podlamovat noha. Ve středu jsem byl na magnetické rezonanci a po domluvě s docentem Pavlem Kolářem musím vypustit Wimbledon i Davisův pohár. Mrzí mě to moc," řekl Štěpánek ČTK v telefonickém rozhovoru. Tenistu letos provázejí zdravotní lapálie od konce března. Od té doby přes dva měsíce nehrál kvůli únavovému syndromu, způsobenému mononukleózou. Před čtrnácti dny se vrátil na challengeru UniCredit Czech Open a v Prostějově postoupil do finále, které ale vzdal kvůli žaludečním problémům. Pak odjel na turnaj do Halle, ale musel se odhlásit a do pondělí 14. června antibiotiky zánět v krku.

Vokoun přiletěl poprvé po MS do Česka a dostal ztracené zlato

Po více než třech týdnech od překvapivého triumfu českých hokejistů na světovém šampionátu v Německu přiletěl do Česka jeden z hlavních strůjců úspěchu brankář Tomáš Vokoun. Z rukou zástupce hokejového svazu Jana Černého obdržel ihned po příletu znovu zlatou medaili, kterou krátce po zisku titulu mistra světa ztratil. Vokoun byl rád, že má cennou relikvii opět v ruce. Původní medaili ztratil ještě v Německu. "Někde mi asi spadla, podle všeho se ale našla a je tady," řekl Vokoun na tiskové konferenci. Původně mu zbyla na krku pouze stuha. Medaile se později našla, ale zničená, takže dostal novou.

Bohemians Praha nezaplatili pokutu a do druhé ligy nemohou

Fotbalisté střížkovského klubu Bohemians Praha, kteří sestoupili z nejvyšší soutěže, nebudou hrát ani druhou ligu, protože nedostali profesionální licenci. Důvodem je zřejmě skutečnost, že klub nezaplatil šestimilionovou pokutu, kterou dostal od disciplinární komise. Svazoví činovníci to však odmítli potvrdit s odkazem na obchodní tajemství. Bohemians se hodlají bránit soudní cestou. Po čtvrtečním jednání absenci Bohemians Praha ve druhé lize oznámil šéf sportovního úseku ČMFS Ivo Lubas. Dodal, že o tom, kdo je ve druhé lize nahradí, se rozhodne v příštím týdnu. V úvahu připadají dva týmy z ČFL Ovčáry a Varnsdorf.

Společně s Hadamczikem povede reprezentaci asistent Paleček

Hokejovou reprezentaci povede v příštích dvou letech společně s Aloisem Hadamczikem asistent Josef Paleček. Generálním manažerem bude Slavomír Lener. Složení realizačního týmu schválil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém pravidelném zasedání v Praze. Paleček bude jediným Hadamczikovým asistentem. V minulosti přitom u národního týmu působili většinou dva asistenti. "Myslím si ale, že s tím problém nebude," řekl Hadamczik ČTK. Jedenašedesátiletý Paleček působil u reprezentace společně s Hadamczikem v letech 2006 až 2008. Podílel se tak na zisku stříbrné medaile na šampionátu 2006, na olympiádě v Turíně ale nebyl.

O senátní pohár budou letos bojovat fotbalisté 21 národností

Fotbalový šampionát v malém bude příští sobotu připomínat turnaj národnostních menšin, které žijí v ČR. Na stadionu na pražské Julisce budou o senátní pohár soupeřit mužstva 21 národností, tradičním účastníkem je i tým pořádající horní komory. Pořadí, v němž se fotbalové týmy utkají, určilo rozlosování v sídle Senátu. Do 12. ročníku turnaje se tak jako v minulých letech přihlásila mužstva z Evropy, Asie a Afriky. Loňský titul budou obhajovat fotbalisté Súdánu, kteří ve finále porazili Ukrajince. Černý kontinent budou reprezentovat také Libyjci, Namibijci, Nigerijci, Ghaňané a Senegalci spolu s hráči Pobřeží slonoviny a Toga. Z evropských zemí se přihlásili zástupci Arménie, Běloruska, Bulharska, Makedonie, Moldavska a Polska. Z asijských národů svůj um předvedou Gruzínci, Jemenci, Jordánci, Libanonci a Syřané. Vietnamci letos v soupisce chybějí, na rozdíl od romského týmu.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo, déšťové přeháňky, místy bouřky. Odpolední teploty 18° až 22° Celsia, na horách kolem 14° C. Mírný jihovýchodní vítr se bude měnit na západní a v bouřkách přechodně zesílí.

17-06-2010