Denní souhrn zpráv Zprávy

15-06-2010

ODS, TOP 09 a VV se shodli na zavedení odloženého školného

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli na zavedení odloženého školného, které by studenti vysokých škol spláceli po dosažení průměrného platu z půjček, grantů a spoření. Novinářům to po jednání špiček rodící se středopravé koalice řekl lídr ODS Petr Nečas. "Půjčka na školné bude mít charakter takzvaného odloženého školného. To znamená, že absolvent vysoké školy začne půjčku na školné splácet až v okamžiku, kdy dosáhne minimálně výše průměrného platu," řekl Nečas. Studenti by si podle něj mohli brát státem garantované půjčky i na životní a studijní náklady během studia. Tyto půjčky by pak spláceli po dokončení studia. ODS a Věci veřejné prosazovaly v koaličních jednáních právě odložené školné, stavěla se proti němu ale TOP 09. Podle ní by bylo lepší zavést přímé školné, mimo jiné proto, že stát bude mít s rozjezdem odloženého školného velké náklady. Studenti ho totiž začnou splácet až po skončení školy. Nakonec ale TOP 09 svým potenciálním vládním partnerům ustoupila.

Strany uvažují o srovnávacích zkouškách na základních školách

Školští vyjednavači ODS, TOP 09 a VV uvažují o tom že by žáci základních škol absolvovali dvakrát srovnávací zkoušky. O tom, zda budou studenti středních škol skládat státní maturitu už v příští rok, by měla vláda rozhodnout v létě, řekl po jednání školské stranické komise její člen za ODS Jiří Pospíšil. Vyjednavači se podle něho blíží konečnému textu. "Dnes jsme víceméně dokončili diskusi nad tématy, které se týkají základního a středního školství a dále pak vysokoškolského systému," uvedl Pospíšil. Na základních bodech budoucího programu je nyní podle něho shoda. Konkrétní text by mohl být připraven a schválen příští týden ve středu, dodal. Podle úvah vyjednavačů by podle Pospíšila skládali srovnávací zkoušky žáci 5. a 9. ročníků základních škol. Mohla by se díky nim porovnat kvalita škol. "Je to nová věc, která v programech politických stran nebyla," podotkl vyjednavač ODS. Posílit by se měla role školních psychologů a měli by se lépe zaplatit nastupující učitelé. "Je samozřejmě otázkou, nakolik toto bude prosaditelné ve chvíli, kdy stát bude mít ekonomické problémy," podotkl Pospíšil a dodal, že by se mělo jednat o trend. O tom, zda začne státní maturita už příští rok, jak stojí v zákoně, by měla vláda podle Pospíšila rozhodnout ještě v létě před podzimní generální zkouškou. Jednotná maturita byla několikrát odložena, strany se přiklánění k tomu, aby měla jinou podobu.

Vyjednavači chtějí změnit náhubkový zákon a ztížit pád vlády

Vyjednavači stran vznikající vládní koalice se shodli na potřebě novely takzvaného náhubkového zákona, podle kterého hrozí novinářům za citace z policejních odposlechů až pětimilionová pokuta. ČTK to řekl předseda Věcí veřejných Radek John. Podle vyjednavače ODS Zdeňka Zajíčka se tým vyjednávající o legislativě, veřejné správě a boji proti korupci shodl také na tom, že by v budoucnu mělo být možné pouze "konstruktivní" vyslovení nedůvěry vládě. Nebylo by tedy možné vyslovit vládě nedůvěru bez převzetí vládní odpovědnosti. Náhubkový zákon především zakazuje zveřejňování identity obětí některých trestných činů a citace z policejních odposlechů. Média na něm kritizovala především hrozící pětileté vězení nebo až pětimilionovou pokutu za jeho porušení. Vyjednavači ODS, TOP 09 a VV chtějí v zákoně zachovat ochranu soukromí obětí trestných činů. Pasáže, které podle Johna brání svobodnému provozování novinářského řemesla, chtějí naopak vypustit. Novela by tak zřejmě odstranila zákaz zveřejňování policejních odposlechů.

Ekologičtí experti uzavřeli jednání; dokončí ho lídři stran

Jako první ze sedmi expertních skupin dokončili práci na podkladech pro lídry rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vyjednávači kapitol ekologie a zemědělství. Ve čtvrtek by se výsledky skupiny měli zabývat vedoucí představitelé vznikajícího kabinetu. Takzvaná koaliční devítka má mimo jiné rozhodnout v případech sporných bodů, na nichž se vyjednávači nedokázali dohodnout. "Naše podklady dostane koaliční devítka ve čtvrtek ráno, jsme první, kteří práci uzavřeli," řekl Vít Bárta z Věcí veřejných. Na politických lídrech, mezi něž patří, podle něj zbude rozhodnout o precizní formulaci tématu ekologického supertendru a také o rozporu v názorech na převedení kompetencí v ochraně vod z ministerstva zemědělství na ministerstvo životního prostředí. S návrhem souhlasí ODS a VV, proti je TOP 09.

Sobotka: Dohoda s koalicí na protikorupčních opatřeních je možná

ČSSD je schopná se s pravostředovou vládní koalicí ODS, TOP 09 a VV dohodnout na účinných protikorupčních opatřeních. Mohla by kývnout i na zrušení vrchních soudů, které má v programu ODS. Na tiskové konferenci v Lidovém domě to řekl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. "Bude nás zajímat stanovisko soudcovské unie, bude nás zajímat stanovisko unie státních zástupců a chceme diskutovat i s nevládními organizacemi, které se dlouhodobě zabývaly otázkou boje proti korupci," uvedl Sobotka. Názory nevládních neziskových organizací v České republice budou pro konečné stanovisko sociální demokracie velmi důležité, poznamenal lídr sociální demokracie ke zrušení vrchních soudů. "Jsme připraveni debatovat o všech účinných opatřeních, která by v příštích letech mohla v České republice omezit rizika korupce," zdůraznil Sobotka. Ke zrušení vrchních soudů a vzniku třístupňové soudní soustavy, která by zahrnovala soudy okresní, krajské a Nejvyšší soud, by bylo třeba změny ústavy, ke které je nezbytná třípětinová většina zákonodárců.

Němcová svolala první schůzi sněmovny na 22. června

Bývalá místopředsedkyně Miroslava Němcová svolala ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. Poslanci se poprvé sejdou v úterý 22. června ve 14:00 hodin. Na programu budou mít například složení slibu, volbu vedení sněmovny a zřízení výborů. Kdo bude zvolen předsedou sněmovny stále není jisté. Vlastního kandidáta chce příští pondělí navrhnout vznikající koalice, která disponuje většinou 118 poslanců. Přijít chce s návrhem celého vedení sněmovny. Jednání o obsazení vrcholných funkcí ve sněmovně jsou ODS, TOP 09 a VV připraveny znovu otevřít, pokud jejich vláda získá ve sněmovně důvěru. Opoziční ČSSD ale trvá na tom, že předseda sněmovny by měl být zvolen z jejích řad. Jako kandidáta už navrhli dosavadního místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka. Jisté není obsazení ani dalších postů. Doposud bylo ve sněmovně pět místopředsedů. Hned den po volbách ale lídr ODS Petr Nečas prohlásil, že by stálo za to uvažovat o snížení jejich počtu. Dále uvedl, že ODS si nepřeje mít ve vedení sněmovny komunisty. Doposud byl místopředsedou i šéf KSČM Vojtěch Filip. Ustavující schůze nemusí být jednodenní. Po minulých volbách trvala zhruba dva měsíce.

ČSSD navrhuje na ombudsmana Šabatovou, ODS zatím nikoho

Senátoři ČSSD se rozhodli nominovat na funkci veřejného ochránce práv jeho někdejší zástupkyni Annu Šabatovou, uvedl jejich předseda Petr Vícha. Senátoři ODS zatím nikoho navrhovat nebudou, řekl po jejich jednání předseda klubu Tomáš Julínek. Senát má stejně jako prezident možnost vybrat dva kandidáty, nástupce zesnulého Otakara Motejla bude z nominovaných volit sněmovna. Lhůta pro nominace končí senátorům v pondělí 21. června. Bývalá mluvčí Charty 77 a jedna ze zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Šabatová je nyní předsedkyní Českého helsinského výboru. Možné kandidáty na ombudsmana minulý týden při své schůzce probírali také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) s prezidentem Václavem Klausem, nikdo z nich ale žádného nejmenoval.

ODS bude nové vedení volit v neděli, zřejmě projde velkou obměnou

Volba nového předsedy a vedení strany čeká občanské demokraty v neděli, tedy až druhý den nadcházejícího stranického kongresu. Z regionu se začínají scházet nominace na místopředsedy, které naznačují, že nejužší vedení strany projde značnou obměnou. Na kongres nepřijede bývalý předseda strany Mirek Topolánek, delegátům ale napíše zprávu. Nejistá je rovněž účast zakladatele strany a nyní prezidenta republiky Václava Klause. Kongres začne v sobotu v 10:00. V úvodu by měl zaznít projev lídra strany Petra Nečase, který bude pravděpodobně jediným kandidátem na nového předsedu ODS. Vystoupit by ale měli i všichni dosluhující místopředsedové. Většina z nich přitom už nebude funkci obhajovat a zdá se, že po letech přijdou o vlivnou pozici ve straně. Servery Aktuálně.cz a Novinky.cz napsaly, že na kongres nepřijede expremiér a bývalý šéf strany Topolánek. Podle serveru Novinky.cz Topolánek sdělil, že doba loajality skončila. "Jsem doposud velmi disciplinovaný, trpělivý a loajální. To skončilo," řekl. Rozladilo ho, jak ho vlastní strana pozvala na kongres - v pondělí večer Topolánkovi přistála v e-mailové schránce unifikovaná pozvánka pro příznivce ODS. Server připomíná, že představitelé ODS dosud uváděli, že bývalý předseda dostane na kongres "plnohodnotnou" pozvánku. Topolánek Novinkám.cz řekl, že podle stranických stanov vypracoval pro kongres "Zprávu předsedy", kterou musí předložit. "To učiním. V nepřítomnosti," uvedl. Vyslovil současně obavu, zda bude jeho zpráva delegátům kongresu ODS skutečně rozdána.

KSČM předloží zákon, který má zabránit stranickému přeběhlictví

Komunisté do sněmovny předloží návrh na zavedení vázaného mandátu. Poslanci zvolení za jednu stranu by po jeho schválení nemohli přejít k jiné straně. Novinářům to řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Stejný zákon komunisté předložili i v minulém volebním období, poslanci ho ale neprojednali. Podle Grospiče návrh posílí odpovědnost politiků k voličům, protože zůstanou zachovány poměry tak, jak byly strany do sněmovny zvoleny. "Nebude účelově vytvářet další předpoklady k přeběhlictví a dehonestaci politické kultury v České republice," dodal Grospič. Právě o přeběhlíky se opírala v nedávné minulosti vláda Mirka Topolánka (ODS). Komunisté také navrhnou vznik trvalé komise pro změnu ústavy. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by totiž byli ochotni podpořit například i změny v soudnictví, návrh na posílení pravomocí ombudsmana či návrh měnící pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. "Pokud jde o ústavní změny, navrhneme, aby vznikla trvalá komise pro ústavu. Jsme přesvědčeni, že revize ústavy po 17 letech fungování je potřebná," řekl Filip.

iDnes: Soud v Ústí poslal tři Ukrajince za otrokářství do vězení

Ústecký krajský soud potrestal tři Ukrajince pěti až sedmi lety vězení za obchodování s lidmi a nucení k otrocké práci. Cizincům, které zaměstnávali na Litoměřicku, sebrali doklady, bili je, vyhrožovali jim a neplatili slíbené peníze, informoval server iDnes. Rozsudek není pravomocný, jeden z odsouzených se odvolal, dva si ponechali lhůtu na odvolání. Dvě desítky najatých dělníků z východní Evropy snášely otrokářství od března 2008 do února 2009, pracovali i 17 hodin denně. Obžaloba tvrdila, že dělníci pracovali například v roudnickém masokombinátu nebo na chřestových polích v Ústeckém a Středočeském kraji. Skupina dělníkům odebrala cestovní doklady a nedávala jim řádně najíst. Ukrajinci jednomu z dělníků podle obžaloby dokonce hrozili zastřelením. Jinému zase, že mu znásilní družku. Policie se o případu dozvěděla poté, co se některým dělníkům podařilo utéct.

LOK: Přibývá lékařů, kteří hrozí hromadnou výpovědí kvůli platu

Hromadnou výpovědí na konci roku kvůli platu hrozí již 2500 nemocničních lékařů, v nemocnicích jich pracuje dohromady 16.000. Lékařské odbory odstartovaly před měsícem kampaň, v níž varují, že lékaři houfně odejdou do ciziny, pokud se jejich platové podmínky v Česku nezlepší. Česká lékařská komora vyzvala lékaře, aby se připojili. Ministerstvo však akci zpochybňuje. Už na startu kampaně vyjádřilo podpisem připravenost k výpovědi 1500 lékařů, za čtyři týdny se přidalo dalších 1000, řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Podle zjištění ČTK však odboráři dosud neinformovali vedení nemocnic o požadavcích na vyšší plat. Žádné zprávy nemá ani ministerstvo zdravotnictví. Požadavky odborářů totiž směřují k politikům, chtějí od nich na zvýšení platů tři až čtyři miliardy korun ročně, prý už na slibované reformy nebudou čekat. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že řada zařízení je krajských, soukromých či městských, ministerstvo může platy ovlivnit jen v přímo řízených organizacích. "V tuto chvíli nemáme žádný signál, že by fakultní nemocnice řešily takový problém," uvedl.

Ústecký kraj počítá s dostavbou D8 nejdříve za dva roky

Problémový úsek dálnice D8 přes České středohoří bude hotový nejdříve v roce 2012, spíše až později. Po společném jednání to přiznali zástupci Ústeckého kraje a Ředitelství silnic a dálnic. Připravují tři možné scénáře, z nichž nejhorší počítá s tím, že by se dálnice vůbec nemusela dostavět. Kvůli velkým dopravním problémům, které rozestavěná dálnice v kraji způsobuje, by se ale příští rok měl otevřít alespoň tříkilometrový úsek mezi Lovosicemi a Bílinkou. Je zřejmé, že původní termín dostavby, letošní rok, už stavaři nestihnou. Krajské scénáře mají barvy jako na semaforu. Zelený, optimistický, počítá s "koncem obstrukcí ze strany ekologického sdružení Děti Země" a zřejmě by umožnil dálnici otevřít už v roce 2012. Krajský úřad se proto obrátil na všechny zainteresované ekologické organizace s žádostí, aby přestaly výstavbu blokovat. Nepředpokládá se ale, že uspěje. Proto je nejpravděpodobnější takzvaná oranžová varianta, která doufá v pomoc vlády a parlamentu. Kdyby zákonodárci nepomohli, ve hře je ještě jedna varianta - červená. Dálnice by se tím odložila na neurčito vinou obstrukcí.

Evropská komise: Úsporná opatření české vlády jsou dostatečná

Úsporná opatření, která česká vláda přijala v uplynulých měsících k nápravě rozpočtového schodku, jsou dostatečná. To samé platí i o Slovensku. Uvedla to Evropská komise v hodnocení 12 členských států, které se nachází v takzvané proceduře pro nadměrný rozpočtový deficit. Ten je v EU povolen na hranici tří procent HDP, ale většina států jej v současnosti nesplňuje. Česko se v proceduře, která pro něj může v extrémním případě, znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo na začátku prosince loňského roku. Rozpočtový schodek v roce 2009 totiž přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie tak po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do roku 2013. "Ve všech případech jsme dospěli k závěru, že přijatá opatření jsou dostatečná k dosažení rozpočtových cílů pro rok 2010. V mnoha případech jsme státy vyzvaly, aby co nejdříve specifikovala opatření, která hodlají přijmout i po roce 2010," uvedla komise.

Hutě v Ostravě se nedohodly, hrozí propouštění stovek lidí

Dvě největší hutě v Ostravě, ArcelorMittal (AMO) a Evraz Vítkovice Steel (EVS), se zatím nedohodly na cenách dodávaného železa. Ve městě kvůli tomu mohou přijít o práci stovky lidí. Zástupce ruského majitele Evraz Vítkovické Steel již před měsícem avizoval, že pokud se na cenách s největší tuzemskou hutí ArcelorMittal Ostrava nedohodnou, uzavřou v Ostravě od 1. července provoz ocelárny. Fakt, že zatím obě strany k dohodě nedospěly, potvrdil v Ostravě generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil. Ve vítkovické ocelárně nyní pracuje 320 lidí. Uzavření tohoto závodu by se však dotklo i dalších externích provozů a dodavatelů. Dopad by to mělo i na ArcelorMittal, který Vítkovicím Steel dodává významnou část své produkce z vysokých pecí a vítkovická ocelárna je pro něj klíčovým zákazníkem.

Tesco od července zvýší zaměstnancům mzdy v průměru o 3,5 pct

Společnost Tesco Stores ČR, která patří mezi největší obchodní řetězce v Česku, zvýší svým zaměstnancům od 1. července mzdy v průměru o 3,5 procenta. Růst platů v obchodním řetězci bude vyšší než loni, kdy jeho průměr činil 1,5 procenta. Novinářům to řekl personální ředitel firmy Karel Foltýn, podle kterého se zvýšení platů bude týkat hlavně zaměstnanců prodejen. Někteří odboráři kritizovali společnost Tesco za způsob zveřejnění navýšení platů a tvrdí, že zástupci zaměstnanců požadují nárůst mezd o pět procent. Tesco, které v Česku zaměstnává zhruba 13.000 lidí, se podle Foltýna rozhodlo zvýšit mzdy kvůli tomu, že platnost nynější kolektivní smlouvy skončí v závěru června a jednání o nové smlouvě se protahují. Někteří odboráři totiž v dubnu přerušili kolektivní vyjednávání a obnovili jej až minulý týden.

Crystalex CZ rozjel v Novém Boru výrobu na dalších dvou linkách

Sklářská společnost Crystalex CZ rozjela výrobu na dalších dvou linkách v Novém Boru. Výrobu zkušebně pustili už v pondělí, od dnešního rána jedou linky naplno. Výroba v závodě by se tak měla zdvojnásobit na 100.000 sklenic denně, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Jiří Hudera. Firma zaměstnala na nové výrobě dalších 80 lidí, celkem jich tak v Boru pracuje 330. Před krachem jich sklárna zaměstnávala bezmála čtyřnásobek a Crystalex patřil k největším zaměstnavatelům v regionu. Novoborský Crystalex byl ještě na podzim 2008 největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny BCT s ročním obratem kolem 1,5 miliardy korun. V té době zaměstnával přes 1800 pracovníků v Novém Boru, Karolince na Vsetínsku, Hostomicích na Teplicku a Vrbně pod Pradědem. Crystalex CZ získal sklárnu v konkurzu loni na podzim za 363 milionů korun, dalších 50 milionů musela firma investovat do obnovení výroby. V lednu se rozjely první dvě výrobní linky.

Desetiboj v Kladně potkala pohroma favoritů, vede Kasjanov

Ukrajinec Olexej Kasjanov potvrzuje po výpadcích hvězd roli favorita mezinárodního vícebojařského mítinku v Kladně. Čtvrtý muž z mistrovství světa v Berlíně má po prvním dnu na kontě 4451 bodů a v celkovém součtu útočí zhruba na hranici 8300 bodů. Na druhém místě je neznámý Kanaďan Jamie Adjetey-Nelson, jenž má o 76 bodů méně a po výšce dokonce překvapivě vedl. Třetí místo okupuje po polovině závodu rovněž nečekaně Litevec Darius Draudvila (4232). Z okruhu favoritů zbylo dnes ve startovní listině jen torzo. Hned při první disciplíně se zranily dvě největší hvězdy Američan Bryan Clay a světový rekordman Roman Šebrle, zdravotní problémy měl i Kazach Dmitrij Karpov, který odstoupil po naprosto nevydařeném skoku dalekém. Úplně bez problémů není prý ani Jamajčan Maurice Smith, při druhé disciplíně se navíc zranil jeho krajan Bernard Claston a je v nemocnici na pozorování. Už před soutěží se kvůli zdraví odhlásili mistr světa Trey Hardee z USA a Bělorus Andrej Kravčenko.

Tenistka Záhlavová je v Hertogenboschi ve čtvrtfinále

Česká tenistka Sandra Záhlavová si na turnaji v Hertogenboschi zahraje ve čtvrtfinále. Ve druhém kole porazila Slovenku Magdalenu Rybárikovou 7:6, 4:6, 6:2. Čtyřiadvacetiletá Záhlavová si ve čtvrtfinále turnaje WTA zahraje podruhé v sezoně. O semifinále neúspěšně bojovala už v únoru v Bogotě, od té doby však sedmkrát vypadla v prvním kole. Sérii vyřazení ukončila až v prvním kole v Hertogenboschi. Příští soupeřkou 88. hráčky světa bude vítězka duelu mezi Němkou Andreou Petkovicovou a bývalou světovou jedničkou Anou Ivanovičovou.

V pražské kvalifikaci beachvolejbalistů budou hrát tři české páry

Ve středeční kvalifikaci na turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu mužů v Praze nastoupí tři české páry David Kufa - Jindřich Weiss, Jaroslav Pavlas - Martin Lébl a Filip Hanák - Michal Provazník. Definitivní podobu daly kvalifikačnímu poli dnešní zápasy takzvané národní kvóty, do nichž však domácí beachvolejbalisté nezasáhli. V kvalifikaci se na Štvanici objeví více než 60 dvojic, které budou vyřazovacím systémem bojovat o osm postupových míst do hlavní soutěže. V té mají jistý start tři české páry. Navázat na sedmé místo z květnového turnaje polských Myslowicích se pokusí Petr Beneš s Přemyslem Kubalou, které v pavouku doplní Michal Bíza s Robertem Kufou a Michal Růčka s Pavlem Rotreklem. Zápasy národní kvalifikace musely absolvovat dvojice z Ruska, Itálie, Nizozemska a Brazílie. A na písku se tak už dnes objevily i slavné beachvolejbalové osobnosti: brazilský olympijský vítěz z Atén Ricardo spolu s Marciem Araujem ve dvou setech vyřadili pár, ve kterém se představil mistra světa z roku 2005 Fabio Magalhaes. Pražský turnaj Patria Direct Open, dotovaný částkou 190.000 dolarů, vyvrcholí v neděli. Diváci mají vstup zdarma.

Baník podepíše pět nových hráčů, šestý je na cestě

Fotbalová Ostrava dokončila příchod pěti nových posil. Obránce Zdeněk Šmejkal, záložníci Tomáš Frejlach s Josefem Hušbauerem a útočníci Tomáš Pilík a Zdeněk Koukal na Bazalech úspěšně prošli zdravotními testy a všichni podepíší tříleté smlouvy. S klubem je dohodnut také gólman Tomáš Vaclík, který se však k Baníku přidá zřejmě až 1. července po vypršení kontraktu ve Vítkovicích. Druholigový klub mu už v odchodu nezabrání, přesto mu nepovolil společnou přípravu s novým zaměstnavatelem. Podle trenéra Miroslava Koubka jsou noví hráči perspektivní i kvalitní. "Baníku se nabízela obrovská jména, laikovi by se až tajil dech. Ale my jsme si vybrali tyto hráče, protože věříme, že mají pro Baník budoucnost a zároveň i přítomnost. Nejsou to žádní zelenáči. I když většina z nich má ještě nízký věk, mají už desítky ligových startů za sebou," řekl Koubek.

Počasí

Zataženo až oblačno, s deštěm, ojediněle i vydatným. Nejvyšší teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

15-06-2010