Denní souhrn zpráv Zprávy

13-06-2010

SZ bude mít sjezd v listopadu, Liška bude kandidovat na předsedu

Strana zelených si bude volit nové vedení na sjezdu v polovině listopadu, tedy až po podzimních obecních a senátních volbách. Rozhodla o tom republiková rada zelených, tedy širší vedení strany. Sjezd si bude volit nové vedení, členové předsednictva strany na něm kvůli debaklu ve sněmovních volbách rezignují na své funkce. Předseda strany Ondřej Liška se však o své křeslo hodlá znovu ucházet. "Seznámil jsem členy republikové rady se svou představou, kam by měli zelení směřovat, kudy by se měla Strana zelených ubírat a také jsem potvrdil to, že se budu na podzim ucházet o funkci předsedy strany," uvedl Liška. Do dvou dnů se chce rozhodnout, zda se bude ucházet také o místo v pražském zastupitelstvu. Právě v Praze, na Liberecku nebo v Ústeckém kraji si Liška vzhledem k výsledku ve sněmovních volbách v některých obcích či městských částech slibuje, že tam zelení znovu uspějí v komunálních volbách. Do senátních voleb strana podle Lišky vyšle jednoho až pět kandidátů. "To tak zhruba odpovídá našim možnostem a ambicím," uvedl Liška. Zelení získali v květnových volbách pouze 2,44 procenta hlasů a po čtyřletém působení museli z dolní komory odejít. Podle Lišky ale nemají dluhy a státní příspěvek za získané hlasy jim umožní připravit další kampaň.

Nečas chce celkový počet funkcionářů sněmovny snížit o čtvrtinu

Počet funkcionářů sněmovny by se podle šéfa ODS Petra Nečase mohl celkem snížit zhruba o čtvrtinu. ČSSD chce podle svého lídra Bohuslava Sobotky zredukovat na základě auditu jen nefunkční sněmovní výbory, podvýbory či komise. Uvedli to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. O podobě nové sněmovny mají zástupci stran jednat v příštím týdnu. Plošné redukci sněmovních orgánů Sobotka příliš nakloněn nebyl. Podle něj struktura sněmovny má odpovídat velikosti vlády vzhledem k tomu, že dolní komora je kontrolorem kabinetu. "Rozumím budoucím představitelům vlády, že by chtěli, aby tady byla Poslanecká sněmovna pasivní, malá, neaktivní, aby vládu pokud možno příliš neotravovala," uvedl Sobotka.

Lídři dojednávané vládní koalice opětovně vyjádřili nesouhlas s tím, aby v čele sněmovny stanul místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, byť na něm sociální demokracie trvá. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že předseda sněmovny má reprezentovat dolní komoru, ne pouze opozici, a odmítl tvrzení Sobotky, že jde o kádrování Zaorálka. "Pane místopředsedo, nehněvejte se, ale my vám ho opravdu nekádrujeme, my vám ho prostě jenom nezvolíme," prohlásil Kalousek. Zaorálek je podle Nečase proslulý svými konfrontačními verbálními útoky, zpochybňováním závazků vůči NATO a pro funkci předsedy sněmovny je proto nevěrohodný, mohl by být ale znovu místopředsedou sněmovny. Nečas také uvedl, že ČSSD "předhodila" Zaorálka kvůli tomu, aby před soubojem o křeslo šéfa strany nebyl zvýhodněn Sobotka nebo jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Kalousek: Vláda bude muset rozhodnout, zda ČR potřebuje stíhačky

Jedním z úkolů nově vzniklé vlády bude rozhodnutí, zda v rámci obranné strategie potřebuje česká armáda nadzvukové stíhací letectvo. Otázka odkupu gripenů by se však neměla objevit v politických smlouvách, jako je třeba chystaná koaliční smlouva. Odpověď na ni by měla padnout až po odborné debatě. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom shodli místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a lídr ODS Petr Nečas. "Úkolem té vlády, nepochybně to bude už tato příští vláda, bude udělat rozhodnutí v rámci obranné strategie. A ta první odpověď na otázku je, zda česká armáda opravdu potřebuje nadzvukové letectvo," řekl Kalousek. "Musíme se nad tím určitě zamyslet," řekl Nečas k diskusi o změně bezpečnostní strategie. Zdůraznil však, že by se bezpečnostní politika státu neměla měnit s každou změnou vlády a že v této věci by měla panovat shoda napříč politickými stranami.

Týden: Nová vláda se pokusí o zrušení daňových výhod pro benefity

Vznikající nová vláda bude chtít zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých výhod, tedy například stravenek nebo režijních průkazek. V rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden to uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poslanci nové trojkoalice na to mají ve sněmovně sílu 118 hlasů. "Daňové zvýhodnění benefitů je nesystémové, nespravedlivé a žádný ministr financí by s ním neměl souhlasit. S tímto názorem souhlasí i mí budoucí koaliční partneři. Již jsme o tom mluvili. Takže pevně doufám, že se to brzy změní," řekl v rozhovoru pro Týden Kalousek. O zrušení daňové výhody pro takzvané zaměstnanecké benefity se pokoušela už Topolánkova vláda, ve které Kalousek coby ministr seděl. Média ale zveřejnila smlouvy podnikatele z okruhu Marka Dalíka, Topolánkova přítele a spolupracovníka, který uzavřel s největší stravenkovou firmou -Sodexho Pass - smlouvu, že za tři miliony korun její byznys zachrání. Za stravenky se postavily i dva klíčové hlasy trojkoaliční vlády - někdejší poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, píše dále Týden.

Euro: Stát chce v ČEZ kvůli Temelínu získat silnější vliv

Ministerstvo financí chce na nejbližší valné hromadě elektrárenské společnosti ČEZ prosadit změnou stanov silnější vliv státu ve firmě. Napsal to týdeník Euro v nejnovějším čísle, které vyjde v pondělí. Změna se má týkat hlavně dozorčí rady. Cílem je podle Eura větší vliv státu na podmínky výběru dodavatelů na výstavbu dalších dvou jaderných bloků v Temelíně. "Výstavba Temelína je strategická záležitost, stát musí mít více možností, jak jej ovlivnit," cituje týdeník ministra financí Eduarda Janotu. Stát v současnosti v ČEZ kontroluje prostřednictvím Janotova úřadu přibližně dvě třetiny firmy. "Po změně stanov bude mít dozorčí rada kromě jiného možnost určit, které podmínky v zadávací dokumentaci tendru budou, a které ne, případně k nim bude vydávat předběžný souhlas," uvedl podle Eura člen dozorčí rady ČEZ a ekonomický odborník ODS Martin Kocourek. Plánovaná změna se podle zdrojů týdeníku nelíbí části vedení elektrárenské společnosti. Řádná valná hromada ČEZ se má uskutečnit 29. června.

Podle pravice dopadly volby na Slovensku podobně jako v ČR

Slovenské parlamentní volby, v nichž levice prohrála, podle českých pravicových stran dopadly podobně jako ty české. Podle šéfa ODS Petra Nečase ukázaly, že ani na Slovensku lidé nedůvěřují socialistickým slibům. Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí v Topolánkově vládě Karel Schwarzenberg to vidí jako pozitivní vývoj v obou zemích. Podobně reagoval i předseda Věcí veřejných Radek John, podle něhož se i na Slovensku rozhodli pro zastavení zadlužování. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka naopak vyzdvihl vítězství vládní strany Roberta Fica, která získala o zhruba 20 procent hlasů více než dosud nejsilnější opoziční strana SDKU-DS. Na Slovensku se nepovedl "scénář oslabení sociální demokracie", uvedl Sobotka v České televizi. Ficův Směr-SD označil za "jednoznačného vítěze voleb", který má možnost znovu sestavit vládu. Dosavadní opozice už ale dala najevo, že kabinet nehodlá formovat s Ficem.

Fischer již téměř má kandidáta na šéfa ČSÚ, prý není z úřadu

Premiér Jan Fischer navrhne do funkce předsedy Českého statistického úřadu člověka, který dosud působil mimo tento úřad. Svého kandidáta už téměř nalezl, jeho jméno ale v Otázkách Václava Moravce v České televizi prozradit nechtěl. Fischer před svým nástupem do vlády působil právě jako předseda ČSÚ, kam se ale nevrátí, a zamíří do Evropské banky pro obnovu a rozvoj. "Já vám to jméno teď ještě neprozradím, ale už ho prakticky mám. Ještě jsou tam nějaké okolnosti, které je potřeba doladit," řekl Fischer. Předsedu ČSÚ navrhuje vláda, jmenuje ho ale prezident, se kterým se premiér o vhodném člověku radí. "Samozřejmě není žádným tajemstvím, že ta jména s prezidentem republiky konzultuji," zdůraznil s tím, že by se rád na výběru nového šéfa statistiků podílel. "Počítám s tím, že vládě doporučím obsadit to místo zvenku. Ale: skutečně odborníkem, skutečně dobrým manažerem a politicky neutrálním člověkem," dodal.

Vláda projedná, jak začleňovat nepřizpůsobivé do běžné společnost

Vláda v pondělí projedná postup, jak začleňovat chudé a nepřizpůsobivé občany do většinové společnosti. Důraz by se měl v příštích letech klást hlavně na vzdělávání dětí z ghett a práci sociálních pracovníků v problémových rodinách. Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou kabinetu přinese předseda vlády Jan Fischer, má za cíl snížit nezaměstnanost a zadluženost sociálně znevýhodněných lidí. "Integrační strategie musí systémově zvyšovat úroveň celých regionů a pro všechny obyvatele, nesmí být úzce zaměřena pouze na romské lokality a romskou populaci," upozorňují autoři dokumentu s tím, že nejvážnější je situace v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a také v některých regionech Olomouckého a Karlovarského kraje. Plán počítá hlavně s podporou dětí z problémových rodin, zvážit by se prý mělo zavedení povinného roku v mateřské školce, kde děti získají základní sociální návyky. Romské děti by také neměly být v tak vysokém počtu zařazovány na zvláštní školy, více by jich naopak mělo pokračovat ve studiu na středních školách nebo učilištích.

Silné bouřky a krupobití lámaly stromy, přerušily dodávky energie

Lidé na jihovýchodě země se v neděli snažili vyrovnat s následky prudké bouře, která v sobotu večer lámala a vyvracela stromy, trhala elektrická vedení, zaplavovala sklepy domů a komplikovala dopravu na silnicích i železnici. Rozmary počasí nezpůsobily jen četné škody na majetku, ale vyžádaly si i jeden lidský život a několik zraněných. Tisíce domácností zůstaly bez elektřiny. Energetici opravovali podzemní zásobník plynu na Přerovsku, na který spadl strom a poškodil ventil. Plyn unikající do ovzduší ale podle nich nikoho v oblasti přímo neohrožoval. Prudké bouřky přišly do Česka z jihozápadu. Od sobotního odpoledne se vyskytovaly hlavně na Vysočině, v Jeseníkách a jejich podhůří a na jihu Čech a Moravy. Později zasáhly i sever Moravy. Podle Českého hydrometeorologického ústavu spadlo v noci 35 až 70 milimetrů srážek. Nejvíc pršelo v Jeseníkách, na Anenském vrchu naměřili meteorologové téměř 72 milimetrů, což je 72 litrů vody na metr čtvereční půdy. V Kuchařovicích na Znojemsku byl zaznamenán vítr o síle orkánu.

Největším textilkám loni v Česku většinou klesaly tržby

Tržby největších českých výrobců textilu a oděvů v roce 2009 klesly. Z 19 největších producentů textilu klesly loni tržby 14 firmám, v případě výrobců oděvů čelilo poklesu výnosů 13 ze 17 největších podniků. Vyplývá to z čísel odborného časopis TextilŽurnál. "Pořadí firem jasně ukazuje, jak krušný byl loňský rok," stojí v v TextilŽurnálu. Nelehkou situaci v oboru ilustruje fakt, že prostějovský Oděvní podnik, největší výrobce oděvů za rok 2009, se aktuálně nachází v konkurzu. Věřitelům dluží kolem 1,6 miliardy korun. Růst tržeb z textilních firem vykázaly Veba z Broumova, strakonické Fezko a Dekora-Jeníček ze Ždírce nad Doubravou. Největší nárůst tržeb o 30 procent vykázala společnost Platex z České Skalice. Největší propad naopak podle TextilŽurnálu zaznamenal Technolen z Lomnice nad Popelku, tržby mu klesly o 78,8 procenta.

Nová krátká hra Václava Havla Pět tet si v Brně odbyla premiéru

Nová krátká hra Václava Havla Pět tet si v neděli na festivalu Divadelní svět v Brně odbyla světovou premiéru. V podobě scénické črty aktovku provedli herci Klicperova divadla v Hradci Králové a brněnské Husy na provázku. Dějištěm představení se netradičně stalo zaprášené skladiště kulis pod Husou na provázku. Havel po představení řekl novinářům, že nový text, volně navazující na slavnou Vernisáž, napsal na objednávku brněnských divadelníků. Jednu z hlavních rolí dostala manželka dramatika a exprezidenta Dagmar Havlová. Mělo to být údajně její první vystoupení v manželově hře. "Nakonec ale onemocněla a její roli musela přes noc nazkoušet Pavla Tomicová," uvedl režisér Vladimír Morávek. Pět tet je jakýmsi dovětkem Vernisáže, jež pojednávala o snobství, povrchnosti a lidském odcizení. Na začátku Vernisáže přijíždí spisovatel Bedřich na návštěvu do středostavovské rodiny. Manželé Michal a Věra chtějí udělat dojem, a tak jej provázejí snobsky zařízeným bytem a o překot vykládají o svém bezstarostném životě. Bedřicha to nudí, a tak manželé postupně propadají hysterii a čím dál větší bezradnosti. V Pěti tetách Havel napovídá, co se mohlo stát s postavami po 35 letech od premiéry Vernisáže. Naznačuje, že maloměšťáci z Vernisáže zůstali omezenými snoby i přesto, že dosáhli významného společenského postavení. "Všechny potrefené husy se trochu chvějí. Bude to o mně? Právem se chvějí. Bude to o nich," naznačil už předem režisér Vladimír Morávek. Podle režiséra je nový Havlův text nepopulární a bolestnou diagnózou české společnosti.

Divadelní svět Brno je podle Havla velkým dobrodružstvím

Jako o velkém dobrodružství hovoří dramatik a bývalý prezident Václav Havel o prvním ročníku festivalu Divadelní svět Brno. Hlavní linie přehlídky postupně představuje kompletní Havlovo dramatické dílo včetně novinky Pět tet a málo známé aktovky Prase. "Že tady jsou zastoupeny všechny mé hry, a ještě dokonce některé texty, které nebyly pro divadlo psány, mě samozřejmě neobyčejně těší. Jsem rád, že i navzdory dvacetileté pauze jsem přijímán divadelníky jako jeden z nich," řekl Havel novinářům. Přehlídku, která počtem představení a doprovodných akcí převyšuje ostatní české festivaly, Havel označil za velkorysý projekt. "Vždyť to je víc než 200 rozmanitých akcí, filmů, vesměs naprosto originální nápady. (...) Je to veliké dobrodružství. Zatím se mi zdá, že to má úspěch, všude je plno, lidi se baví, jdou s tím," uvedl exprezident. Novou krátkou aktovku napsal Havel na objednávku pro Husu na provázku. "Kratičkou hru Pět tet jsem napsal pro toto divadlo a pro toto představení. Bylo to na objednávku, jakýsi soudobý ocásek, malý dovětek ke hře Vernisáž," řekl dramatik. Hry Vernisáž i Pět tet popisují návštěvu spisovatele v domácnosti snobů a maloměšťáků v rozmezí 35 let.

Začal nejstarší profesionální divadelní festival Skupova Plzeň

Celkem 24 souborů, z toho tři zahraniční ze Slovenska, Polska a Francie, 24 inscenací a doprovodné výstavy nabízí letos 28. ročník tradičního festivalu Skupoval Plzeň. Nejstarší profesionální divadelní festival v Česku začal v neděli a končí vyhlášením vítězů 17. června. Skupova Plzeň je výběrovým bienále českého profesionálního loutkového a alternativního divadla, řekl ČTK ředitel festivalu a zároveň šéf pořádajícího plzeňského divadla Alfa Tomáš Froyda. Letos poprvé se v podtitulu festivalu objevilo vedle slova loutkové také alternativní divadlo. "Hranice mezi divadlem loutkovým a neloutkovým se i nadále rozostřují, ať se nám to líbí nebo ne. Dogmatické lpění na loutkovosti není už po nějaký čas udržitelné," poznamenal Froyda. Festival je zaměřen zejména na vyšší věkové stupně - mládež a dospělé. V soutěžní části bude česká profesionální divadla hodnotit mezinárodní porota. V jejím čele usedne proděkan DAMU, divadelní kritik a publicista Zdeněk Aleš Tichý.

Pražská muzejní noc přilákala 182.500 lidí, více než loni

Pražská muzejní noc se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Hodinu přes půlnoc ze soboty na neděli nabídla 53 otevřených objektů celkem osmadvaceti institucí, kam podle koordinátorky této akce Ivany Havlíkové zavítalo 182.530 návštěvníků. "Letošní sedmý ročník tak o málo předčil úspěch toho loňského, kdy jsme podle informací pracovníků u vchodů přivítali na 180.000 lidí," řekla Havlíková ČTK. Ve větší míře přicházely letos podle ní celé rodiny; organizátoři se totiž řadou konkrétních akcí zaměřili na děti. Kreativní a interaktivní programy byly součástí takzvané Dětské stezky. Za každý splněný úkol dostali malí návštěvníci razítko a za ta pak v informačních stanech malou odměnu. "V pořadí už sedmá Pražská muzejní noc byla kulturním svátkem pro návštěvníky i zúčastněné instituce," komentoval úspěch generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Muzea podle něj opět připomněla svůj smysl a význam pro společnost; svou aktivitu směrovala především na ty, kteří nepatří mezi jejich pravidelné návštěvníky.

Přehlídka Ostrava v Praze dosud přilákala přes 10.000 lidí

Tříměsíční kulturní přehlídka Ostrava v Praze, která začala 24. května, dosud přilákala přes 10.000 Pražanů. ČTK to oznámila mluvčí projektu Ivana Svítková. Cílem uměleckého festivalu, organizovaného do 10. září na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, je představit hlavnímu městu to nejlepší ze současné ostravské kulturní scény. "Návštěvníci mohou ještě zhlédnout výstavy 15 z Fiducie nebo Ostravský polibek na piazzetě Národního divadla. V polovině července začne výstava nazvaná 'kaVÁRNA!!! Ostrava', za kterou budou moci zájemci zajít do Galerie Mánes. Od poloviny července bude také na náplavce pod Rašínovým nábřežím pokračovat druhá část výstavy Ostravský polibek," uvedla Svítková.

Mladý judista Krpálek vyhrál podruhé turnaj Světového poháru

Devatenáctiletý judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj Světového poháru v Lisabonu. V kategorii do 100 kilogramů porazil všechny čtyři své soupeře. Podnik této kategorie vyhrál poprvé téměř přesně před rokem v Bukurešti. Dvojnásobný juniorský mistr světa už patří mezi největší favority své kategorie a svou pozici potvrdil i v Portugalsku. Ve finále porazil na ipon Lotyše Jevgenijse Borodavka, který získal na loňském mistrovství Evropy bronz. Krpálek zřejmě největšího úspěchu mezi seniory dosáhl loni v prosinci, kdy na turnaji Grand Prix v Tokiu skončil v nejtěžší konkurenci třetí. Z dalších českých zástupců se v Lisabonu dařilo Jaromíru Ježkovi, který skončil v kategorii do 73 kilogramů pátý. Sedmou pozici vybojoval v nejnižší váhové kategorii Pavel Petřikov.

Kajakář Slovák získal na MS sjezdařů bronz na sprinterské trati

Na závěr mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě získal kajakář Tomáš Slovák bronz na sprinterské trati. Na španělské řece Noguera Pallaresa jej v součtu obou kol porazili jen zlatý Belgičan Richard Maxime a stříbrný Slovinec Nejc Znidarčič. Zbylé trojici kajakářů, kteří měli rovněž podíl na dvou sobotních zlatech ze závodů hlídek, se už tolik nedařilo a obsadili místa ve druhé desítce. Mezi deblkanoisty měla česká výprava v elitní desítce hned tři lodě, nejvýše na pátém místě byli hodnoceni Marek Šálek s Janem Říhou. Mezi silglkanoisty dopadl nejlépe zkušený Lukáš Novosad, jemuž patří šesté místo. Ondřej Rolenc byl ve vyrovnaném startovním poli devátý. O jedno místo hůře než Novosad skončila kajakářka Lenka Lagnerová.

Zemřel volejbalový mistr světa a úspěšný trenér Láznička

V den svých 82. narozenin zemřel v Brně po delší nemoci jeden z nejúspěšnějších volejbalistů a trenérů české historie Karel Láznička. Byl členem týmu mistrů světa z roku 1956 a zdobily jej i dva tituly mistra Evropy z let 1955 a 1958. Po celou svou hráčskou i trenérskou kariéru byl dlouhých 41 let věrný Zbrojovce Brno. Jedinou výjimkou byla jeho dvouletá základní vojenská služba v ATK Praha. Se Zbrojovkou získal jako hráč a později trenér celkem sedm titulů mistra republiky, podílel se také na vítězství a druhém místě Brna v Poháru mistrů evropských zemí na konci šedesátých let. Poslední zlatý úspěch si připsal v trenérské roli v roce 1990.

Počasí

Zataženo s deštěm, postupně se během pondělka vyjasní na oblačno až polojasno, přeháňky budou už jen ojedinělé. Teploty vystoupí maximálně na 17° až 21° Celsia.

13-06-2010