Denní souhrn zpráv Zprávy

08-06-2010

ODS, TOP 09 a VV se shodly na zavedení školného

Vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) pro školství se shodli na zavedení školného na vysokých školách. Zřejmě půjde o takzvané odložené školné, lidé by je tedy neplatili při studiu, ale až po něm. O konkrétní podobě ale budou zástupci stran v komisi dále jednat, a to příští týden, vyplynulo z vyjádření školských expertů všech tří stran. Rozpory údajně panují u zvýšení platů učitelů, věc budou s největší pravděpodobností řešit předsedové stran. ČSSD pak podle úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky udělá v parlamentu všechno pro to, aby se koalici školné nepodařilo prosadit. Novinářům řekl, že takzvané odložené školné by zvýšilo zadluženost mladých lidí na začátku jejich kariéry. ČSSD navrhne naopak rozšíření sociálních stipendií, protože je v nynější hospodářské krizi pro chudé studenty obtížné sehnat práci na část pracovního úvazku, aby vůbec mohli studovat. "Na školném jsme se shodli, že má být," řekl novinářům Walter Bartoš (ODS). O podobě ani o výši školného hovořit nechtěl a poukazoval na příští schůzku vyjednavačů, na které se o tom bude debatovat. Josef Dobeš z Věcí veřejných byl o něco sdílnější. Zástupci dalších stran podle něho vnímají požadavek VV na sociální citlivost.

Ekologičtí experti chtějí diskutovat o zavedení ekologického cla

Ekologičtí experti rodící se koalice ODS, TOP 09 a VV chtějí, aby vláda prosazovala zavedení ekologického cla na výrobky, jejichž vznik zatěžuje životní prostředí. Vyjednavač Věcí veřejných Vít Bárta ČTK řekl, že partneři názor jeho strany na zaveden cel na evropské úrovni akceptovali a doporučí, aby se formulace o ekologickém clu stala náplní práce týmu, který se zabývá zahraniční politikou. Podobně se na úterní schůzce zástupci ODS, TOP 09 a VV shodli v názoru na energetickou politiku státu. Už na minulé schůzce konstatovali, že nedoporučí prolamovat těžební limity uhlí. Zároveň je podle nich ale třeba, aby vláda přijala energetickou koncepci státu do roku 2030. Podklady k tomuto tématu skupina připraví pro expertní komisi zabývající se podnikáním. Jednoznačně neuzavřeným tématem zůstává nadále postoj budoucí koalice k ekologické superzakázce převyšující 100 miliard korun.

Janota varuje před novými tendry

Ministr financí Eduard Janota varuje své kolegy ve vládě před vypisování nových tendrů. Připravit se naopak musejí na šetření, řekl Janota novinářům v Lucemburku. K tomu, aby se zdrželi zásadních a nevratných rozhodnutí ve svých resortech, ministry hned po volbách vyzval premiér Jan Fischer, sdělil ČTK mluvčí vlády Roman Prorok. Podle serveru Aktuálně.cz ministerstvo zemědělství vypsalo týden před parlamentními volbami výběrové řízení na informační systémy za celkem 270 milionů korun. Vítěz má být vybrán v polovině července. Podle serveru je tedy pravděpodobné, že v té době bude úřad ještě řídit současný ministr Jakub Šebesta. Janota tendr komentoval: "Nesouhlasím s tím. Resorty by si měly uvědomit, že je čekají možná miliardové škrty," řekl. Před utrácením prý své kolegy ve vládě varoval už na pondělní schůzi kabinetu. "Nepovažuji to za rozumné," dodal. "Některé z těchto tendrů jsou obklopeny nebo obestřeny celou řadou pochybností," prohlásil také Janota, avšak blíže to nechtěl komentovat.

Armáda možná kvůli úsporám prodlouží rotace misí na dvojnásobek

Kvůli chybějícím miliardám v rozpočtu Velitelství společných sil, kam patří například pozemní vojsko i letectvo, čekají armádu možná další škrty. Analýza velitelství, kterou má ČTK k dispozici, počítá s možným prodloužením rotace zahraničních bojových misí z nynějšího půl roku na dvojnásobek. Ministerstvo obrany by tak ušetřilo 50 procent nákladů na výcvik, píše se v resortním materiálu. Podle něj budou dvě miliardy korun chybět v příštím roce a další dvě v roce 2012. Ušetřit peníze by armáda mohla například také zrušením samostatných záchranných rot, které poskytují pomoc civilistům při živelních pohromách. Ministerstvo obrany mezeru v rozpočtu i nutnost úspor popírá. O chybějících miliardách v armádě informoval deník E15. "Rozpočtový rámec není zatím stanoven, vláda o něm bude teprve rozhodovat. Jakékoliv úvahy tohoto typu jsou tedy předčasné a neopodstatněné," reagovala mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová.

Sobotka vymezil opoziční roli ČSSD ve sněmovně a ostře napadl VV

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vymezil opoziční roli své strany v Poslanecké sněmovně a ostře kritizoval Věci veřejné za její ústupky při koaličním vyjednávání. Na úterní tiskové konferenci v Lidovém domě také řekl, že dosavadní předseda strany Jiří Paroubek v pondělí podepsal "potřebné písemnosti" v souvislosti s rezignací a přestal působit ve vedení sociální demokracie. Chce si ale ponechat poslanecký mandát, dodal. Sociální demokraté se nyní soustřeďují na vyjednávání o svém postavení v Poslanecké sněmovně, kde chtějí jako nejsilnější opoziční strana obsadit funkci předsedy. Koho na ni nominují Sobotka neuvedl. Kromě toho, že by v jejím čele jako úřadující předseda ČSSD mohl zasednout on, se také spekuluje o jihomoravském hejtmanovi Michalu Haškovi, který má ambice stát se předsedou ČSSD, a místopředsedovi strany Lubomíru Zaorálkovi. Lídr ČSSD připustil i menší počet místopředsedů sněmovny, o kterém hovoří ODS, nesmí to prý ale být na úkor funkčnosti sněmovny. Redukce by zřejmě vedla k vyřazení komunistů z užšího vedení dolní parlamentní komory.

Hejtmanka Plzeňského kraje Emmerová rezignovala, bude poslankyní

Milada Emmerová (ČSSD) rezignovala na post hejtmanky Plzeňského kraje. Ve sněmovních volbách získala velké množství preferenčních hlasů, které ji vynesly z osmého nevolitelného místa kandidátky na první. Rozhodla se proto pro post poslankyně, informovala v úterý ČTK mluvčí kraje Petra Jarošová. Je tak první ze čtyř hejtmanů zvolených do sněmovny, kdo se rozhodl rezignovat na post v kraji. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prý byl o její rezignaci předem informován. Považuje za obtížné spojení funkce hejtmana v Plzni a poslance v Praze. Důležité podle něj také je, zda je v kraji připraven vhodný nástupce. Sociální demokracie ponechává rozhodnutí na hejtmanech, kterých se to týká, protože je v každém kraji odlišná situace, zdůraznil. Sobotka považuje dlouhodobě za neudržitelné, aby obě funkce vykonávali například hejtmani ve vzdálených krajích.

Předseda zelených se chystá do volebního boje o pražský magistrát

Mezi kandidáty na pražského primátora se zřejmě hodlá zařadit předseda zelených a bývalý ministr školství Ondřej Liška. Po prohře ve sněmovních volbách, kdy zelení neobhájili ani jedno křeslo, se Liška podle serveru Týden.cz byl zapsat na pracovním úřadě. Jde podle něj pouze o formalitu. Do kolonky nazvané "jaký druh pracovního zařazeni preferujete" uvedl, že by chtěl být primátorem Prahy. Liška plánuje kandidovat v podzimních komunálních volbách v Praze a velmi pravděpodobně zelenou kandidátku povede. Zda bude opět lídrem, oznámí příští týden. O cestě ke komunálním a senátním volbám budou zelení jednat v neděli na zasedání republikové rady. Hodnotit bude širší vedení strany i důvody volebního debaklu a svolání mimořádného sjezdu, na kterém chce vedení SZ složit funkce. Liška serveru Týden.cz řekl, že se na pracovní úřad zapsal jen formálně, do několika málo dnů nastoupí do nového zaměstnání. Rozhoduje se prý mezi vyučováním na některé z pražských vysokých škol, prací ve vzdělávacím projektu a zaměstnáním v oboru informačních technologií.

Nejvyšší správní soud má 18 stížností na volby, dvě od Suverenity

Nejvyšší správní soud (NSS) do úterního odpoledne dostal 18 stížností na okolnosti a průběh voleb do Poslanecké sněmovny. Dvě z nich podal blok Jany Bobošíkové Suverenita, ostatní podněty sepsali voliči z různých částí Česka. ČTK to řekl mluvčí soudu František Emmert. Zákonná desetidenní lhůta pro podání stížností vyprší v pátek v 16:00. Poté má soud 20 dní na projednání a rozhodnutí stížností. Proti sněmovním volbám před čtyřmi lety podali voliči a politické strany 70 stížností. Nově doručené voličské stížnosti zpochybňují konkrétní okolnosti hlasování na různých místech. Jeden člověk například tvrdí, že nemohl odevzdat svůj hlas ve vazební věznici. Další volič kritizoval způsob hlasování v jedné z pražských nemocnic. Jedna stížnost poukazuje na okolnosti vzniku strany TOP 09. Další volič si stěžoval na to, že na volebním lístku našel člověka, který z voleb odstoupil. Jde o běžný jev, volič ale tvrdí, že jej to zmátlo. Pět podnětů dostal soud ještě před zahájením lhůty pro zpochybnění voleb. Je pravděpodobné, že je proto odmítne. Výjimkou bude patrně stížnost muže z Jilemnice, který své podání na výzvu soudu doplnil. Stěžuje si na způsob doručení voličského průkazu.

ODS v Senátu asi navrhne zamítnutí zákonů o korupci a lobbingu

Senátoři ODS zřejmě budou usilovat o zamítnutí zákonů o lobbingu a proti korupci, které v bývalé sněmovně prosadila hlavně levice. ČTK to po úterním jednání senátorského klubu ODS řekla jeho místopředsedkyně Daniela Filipiová. Senát bude o zákonech rozhodovat za dva týdny na schůzi, která začne 23. června. Pokud se k občanským demokratům, kteří jsou nejpočetnější frakcí v horní komoře, přidají i senátoři z klubu TOP 09 a Starostové, normy nebudou platit. Sněmovna v povolebním složení totiž nemá šanci Senát přehlasovat. "Budeme asi vetovat ten zákon o lobbingu, stejně tak zákon proti té korupci," uvedla Filipiová. Zdůvodnila to tím, že ani jedna z těchto norem podle názoru senátorů ODS nesplní deklarovaný záměr. Návrh na regulaci lobbingu by měl zavést povinnost profesionálních lobbistů registrovat se v seznamu u ministerstva vnitra. Veřejní funkcionáři by pak měli každé čtvrtletí hlásit ministerstvu schůzku s lobbisty, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit své kontakty sami lobbisté. Za porušení zákona má hrozit pokuta až jeden milion korun nebo až pětiletý zákaz činnosti.

Sklizeň obilí bude podle odhadu AK až o 15 procent nižší než loni

Letošní úroda obilí bude v následku jarních prudkých dešťů a povodní podle odhadu Agrární komory až o 15 procent nižší než v loňském roce, řekl v úterý ČTK prezident komory Jan Veleba. Loňská sklizeň obilovin 7,832 milionu tun patřila z dlouhodobého hlediska k nadprůměrným. Obiloviny zaujímají polovinu orné půdy v zemi. Podle Veleby je sklizeň ohrožena nejen v místech zasažených v uplynulých týdnech povodněmi, ale i na dalších, po deštích podmáčených polích. "Toto bude tlačit na růst cen obilí. O tom, jestli ceny skutečně porostou nebo ne, rozhodnou poměry na trhu, minimálně v Evropě," řekl ČTK Veleba. Podle vyjádření Agrární komory pro agenturu Reuters by prý tuzemská cena za tunu obilí mohla vzrůst lehce nad 3000 korun. V loňském roce za stejné množství zemědělci dostávali v průměru 2500 korun.

ČD plánují vydat mezinárodní dluhopisy až do výše 7,5 miliardy Kč

Dozorčí rada Českých drah v úterý schválila plán investičního financování, který počítá s emisí mezinárodních dluhopisů až do výše 300 milionů eur (zhruba 7,5 miliardy korun). Peníze chce dopravce použít na obnovu vozidlového parku. ČTK to sdělili zástupci drah. Vydání dluhopisů musí předcházet přidělení mezinárodního ratingu, plán počítá s tím, že dopravce by jej mohl mít letos na podzim. "Financování svých investic řeší prostřednictvím emisí dluhopisů prakticky všechny velké železniční společnosti, například v Německu, Rakousku nebo ve Francii," řekl generální ředitel ČD Petr Žaluda. Dráhy si podle něj mohou dovolit vydat dluhopisy pro mezinárodní trh díky nízké míře nynějšího zadlužení a desetiletým smlouvám s kraji a ministerstvem dopravy, které si vlaky objednávají a hradí ztráty z jejich provozu.

ČR bude od července předsedat mezinárodnímu romskému spolku

Česká republika bude od července předsedat mezinárodnímu spolku Dekáda romské inkluze 2005-2015. Spolek sdružuje země, které se zavázaly zlepšit životní podmínky Romů, Česko jej bude řídit po dobu jednoho roku. Podle zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába budou Češi během svého předsednictví podporovat začleňování romských dětí nebo se snažit vylepšit obraz Romů v médiích. "Dekáda je mezinárodní iniciativou dnes již 12 států, které se zavázaly k zlepšení životní situace Romů, a to především v oblasti vzdělání, bydlení, zdraví a zaměstnanosti," uvedl v tiskové zprávě Kocáb. Kromě těchto oblastí se chce Česká republika v následujícím roce věnovat třeba začleňování romských dětí do běžných škol. Zlepšit by se měla také životní situace a ochrana práv malých Romů. Pozornost se zaměří i na romské ženy a mediální obraz Romů. Pátou oblastí zájmu bude posílení integrační politiky na lokální úrovni.

DSSS obnovila činnost svých stranických hlídek

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) v úterý poprvé po soudním zrušení Dělnické strany vyslala do ulic občanské hlídky, které dříve nazývala ochrannými sbory. Do Ředhoště na Litoměřicku přijelo sedm členů DSSS. Údajně na žádost místních obyvatel, kteří si nevědí rady s několika romskými rodinami. Konflikt na zde konci května vyústil v hromadnou rvačku. V Ředhošti, do níž příjezd kontrolovala policie, se dnes žádný incident neudál. Romové z obce údajně odjeli nebo nevycházeli z domů, členové DSSS proto jen promluvili s několika desítkami místních obyvatel a prošli obcí. Místní lidé ČTK řekli, že chtějí pouze klid a že je zde členové romských rodin neustále provokují.

Psychiatra loni nově vyhledalo o 4 pct. víc Čechů než předloni

Ordinace psychiatra loni navštívilo asi půl milionu Čechů, nových pacientů bylo o čtyři procenta víc než rok předtím. Od roku 2000 se nárůst dospělých pacientů zvýšil o téměř 39 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Péči vyhledávají častěji ženy, rychleji roste i počet žen pacientek. Celkově se loni v ambulanci psychiatra léčilo 482.970 pacientů. Psychiatrické ordinace loni udělaly víc než 2,6 milionu vyšetření, o dvě procenta víc než v roce předchozím. Přibližně 60 procent ambulantních vyšetření podstoupily ženy. Muži jsou však výrazně častěji ošetřováni kvůli sexuálním poruchám a léčbě chorob vyvolaných pitím alkoholu a užíváním drog.

Počet obyvatel ČR se zvýší, v roce 2070 dosáhne 11,1 milionu

V roce 2070 by v České republice mělo žít 11,101.763 lidí. To je téměř o 595.000 více než v současnosti. Necelou třetinu z nich budou tvořit lidé starší 65 let. V roce 2120 by počet obyvatel ČR mohl dosáhnout dokonce 11,548.416. Vyplývá to ze střední, nejpravděpodobnější varianty prognózy populačního vývoje České republiky, kterou zpracovali odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pro Poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí (PES). Podle prognózy by měl v následujících letech převažovat počet narozených dětí nad zemřelými lidmi. To se ovšem mezi lety 2014 až 2025 změní a Česká republika se vrátí k přirozenému úbytku obyvatelstva.

Charita ČR pošle na Slovensko 150.000 Kč na nákup vysoušečů

Charita České republiky uvolnila 150.000 korun na pomoc lidem postiženým záplavami na Slovensku, peníze jsou určeny na nákup vysoušečů, kterých se na Slovensku nedostává. ČTK to sdělil Jan Oulík z tiskového oddělení Charity ČR. Záplavy na Slovensku zasáhly asi tisícovku obcí. Slovenská Charita původně žádala o zapůjčení vysoušečů, ale Charita ČR vzhledem k nedávným záplavám na Moravě a ve Slezsku momentálně žádné volné vysoušeče dispozici nemá. Proto se rozhodla uvolnit finanční částku na jejich nákup, uvedl Oulík.

FNKV voperovala kardiostimulátor, nevadí mu magnetická rezonance

Lékaři ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) voperovali v pondělí jako první v ČR pacientovi kardiostimulátor, se kterým může podstoupit i vyšetření na magnetické rezonanci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Hana Vránová. U klasického kardiostimulátoru je magnetická rezonance vyloučena, protože ho může zničit, poškodit srdce pacienta, případně přivodit jeho smrt. "Magnetická rezonance je nezastupitelná u diagnostiky a léčby roztroušené sklerózy, nádorů mozku, využívá se při diagnostice onemocnění kloubů, kostí a páteře. Oproti vyšetření na počítačovém tomografu není pacient zatížen radioaktivním zářením, protože využívá magnetické pole," řekl primář třetí interní kardiologické kliniky FNKV Martin Herold. Nový typ kardiostimulátoru byl na český trh uveden 1. června. Zdravotní pojišťovny ho hradí, i když je dražší než klasický kardiostimulátor.

Vědci z Baťovy univerzity zkoumají v Číně obuv terakotové armády

Vědeckovýzkumný tým děkana Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petra Hlaváčka v zkoumá v čínském městě Sien obuv terakotových vojáků. V konkurenci s německými specialisty a holandskými archeology česká skupina získala jako jediná povolení k sestupu do pitu, kde se vojáci nachází. ČTK to v úterý sdělil mluvčí zlínské univerzity Štěpán Prachař. Hlaváček se svým výzkumným týmem nezkoumá takzvanou terakotovou armádu poprvé. Mezinárodní projekt zaměřený na historii obouvání v Číně čeští vědci uskutečnili v letech 2005 až 2007. Podle jejich výsledků boty vojáků byly pravděpodobně vyrobeny z usně a plsti, nikoliv z textilu. Vědci ovšem tehdy přístup k vojákům nedostali. Pracovali pouze s literárními údaji a s fotodokumentací, když vojsko mohli fotit z ochozů.

Češi zmapovali pro cyklisty chorvatské ostrovy

Cyklisté mohou letos vyrazit na chorvatské ostrovy v Dalmácii bez obav ze ztráty orientace. Několik českých nadšenců ostrovy zmapovalo a do map zaneslo všechny stezky vhodné pro uživatele bicyklů. Podle jednoho z autorů Zdeňka Koukala pocházejí poslední mapy ostrovů z dob socialistické Jugoslávie; český projekt proto Koukal považuje za unikátní. Koukal organizuje cyklistické výlety na ostrovy 11 let. "Bytostně a zásadně nám chyběly dobré mapy, v terénu jsme se nemohli držet ničeho," popsal jeden z důvodů pro vznik map. "Všechny využitelné stezky pro kolo jsme za ta léta projeli," doplnil. Mapy nejsou podle něj určeny jen pro český trh, ale poputují i do Chorvatska a dalších zemí. Podle kartografa Bohumila Háje byly základem staré mapy z dob socialismu, ty se doplnily o letecké a družicové snímky a takzvané tracklogy, to jsou záznamy cesty konkrétního bicyklu vybaveného zařízením GPS. "Největší prací bylo identifikovat, kde se dá projet na kole a na jakém," řekl další z odborníků Jan Vodňanský.

Kniha přiblíží životosprávu Lucemburků i péči o jejich zdraví

Informace o životosprávě Lucemburků na českém trůně a o péči o jejich zdraví přináší kniha Lékaři na dvoře Karla IV. a Jana Lucemburského. Je dílem týmu tří renomovaných autorů vedeného šéfkou Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Miladou Říhovou. Vydalo ji nakladatelství Paseka. Nejen lidé současné doby dbají o správnou životosprávu a o své zdraví, ale bylo tomu tak i ve středověku, alespoň u mocných tehdejšího světa a u vzdělanců. Životosprávy, tedy návody správného životního stylu, byly v těchto vrstvách ve značné oblibě. Zvláštní místo zaujímaly takzvané sanitatis věnované vznešeným vysoce postaveným osobám. V případě této publikace jde o jeden návod věnovaný Janu Lucemburskému a hned dva spisy Karlu IV. Mělo se za to, že o zdraví krále je třeba pečovat, protože je "zemským pokladem" a "výsostným šperkem" a patří "všemu lidu". Dobrý a zdravý panovník byl pro zemi požehnáním a mohl náležitě panovat.

Literární Cenu Franze Kafky letos dostane Václav Havel

Bývalý český prezident a dramatik Václav Havel se stal letošním laureátem Ceny Franze Kafky. ČTK to v úterý sdělila Daniela Uherková z pořádající společnosti. Cena nesoucí jméno slavného pražského rodáka se tradičně předává v předvečer státního svátku 28. října. Porota vybírala desátého laureáta v pondělí v Praze. V porotě pracují John Calder, Peter Demetz, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermannn. Cenu Franze Kafky uděluje společnost od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Kafkovo. Jejími nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig a Peter Handke.

Na Divadelním světě v Brně poprvé uvedou Havlův nový text Pět tet

Na festivalu Divadelní svět v Brně bude mít v podobě scénického čtení premiéru nový krátký dramatický text Václava Havla nazvaný Pět tet. Jde o přibližně čtyřicetiminutovou aktovku, jakési volné pokračování slavné Havlovy Vernisáže, řekl v úterý novinářům režisér Vladimír Morávek. Jednu z rolí přijala Dagmar Havlová, manželka dramatika a bývalého prezidenta. Havel stráví v Brně tři dny. V Pěti tetách Havel zkoumá, co se po letech stalo s postavami Vernisáže. "Je to velmi odvážná, nepopulární, statečná a bolestná diagnóza současné české společnosti," uvedl Morávek. Za hudebního doprovodu písní Karla Gotta scénické čtení provedou herci Husy na provázku a Klicperova divadla v Hradci Králové. Dějištěm premiéry se 13. června stane sklad kulis Husy na provázku. Kvůli velkému zájmu už divadelníci přidali jednu reprízu.

Novinkou Letních shakespearovských slavností bude Jindřich IV.

Deset inscenací ve 148 představeních nabídnou od 24. června do 4. září v Praze, Brně, Ostravě, Olšanech a ve čtyřech slovenských městech Letní shakespearovské slavnosti. Loni na ně zavítalo 77.000 lidí, z toho přes 40.000 diváků usedlo na dvou pražských scénách. Tisková konference v Praze proběhla v úterý před první zkouškou v prostředí Nejvyššího purkrabství Pražského hradu věnována týmu inscenace hry Jindřich IV., jejíž premiéra přehlídku zahájí. Záštitu nad festivalem převzala i letos Livia Klausová spolu s primátory Prahy, Brna a Ostravy. Jindřich IV. se objeví v úpravě a režii Lucie Bělohradské s Janem Dolanským, Ladislavem Mrkvičkou, Norbertem Lichým a Zdeňkou Žádníkovou v hlavních rolích. Režisérka dvoudílnou hru upravila a podtrhla aktuální politický rozměr. Princ Jindra a Falstaff se tak potkají na jevišti světa, na kterém vystupují i ctižádostiví muži politiky.

Úřad vlády odmítl vystavit Klause z ledu

Úřad vlády zakázal vystavit ve svém sídle jedno z děl, které mělo být součástí výstavy klauzurních prací studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Studentka Ateliéru sochařství Kurta Gebauera Markéta Jáchimová pro zahradu Lichtenštejnského paláce připravila bustu prezidenta Václava Kluse z ledu, která se na slunci pomalu roztéká. Jáchimová své dílo na úterní vernisáž nakonec přinesla i přes nesouhlas kurátorky i úřadu vlády a vystavila je na fontáně. Na to, že úřad vlády práci studentky z výstavy nazvané Veškeré úřední zvládnutí vyřadil, upozornil v úterý server Aktuálně.cz. Sama autorka své dílo vysvětluje jako reakci na názory Václava Klause na globální oteplování. Busta nakonec zůstala na zahradní fontáně. "Volat ochranku na ni nebudeme, ale jak to panu premiérovi vysvětlím, že mu tady teče pan Klaus?" dodala bezradně pracovnice úřadu vlády.

David Vigner natočil nezávislý hraný film o HIV pozitivních

S účastí mladých herců Tomáše Váhaly, Veroniky Tkaczykové a ostřílených profesionálů Veroniky Freimanové a Vladimíra Javorského natočil mladý režisér David Vigner nezávislý hraný film Mezi nimi, který se zabývá tématem HIV/AIDS. Snímek bude mít premiéru 23. června ve Francouzském institutu v Praze. "Zatímco ve světě se k tomuto tématu neotáčejí zády, u nás se tématu AIDS dotkl jen dvaadvacet let starý snímek Věry Chytilové Kopytem sem, kopytem tam," řekla ČTK mluvčí projektu Martina Pařízková. "Vždy mě lákalo natáčet aktuální témata, které se ve společnosti moc neřeší. Na nápad natočit hraný příběh o HIV nás přivedly alarmující zprávy, že počet nakažených lidí tímto virem v Česku enormně vzrůstá. Abychom toto téma dobře uchopili a dodrželi autenticitu filmu, bylo zapotřebí zjistit si co nejvíce informací a ty s citem zakomponovat do scénáře. Velkou podporou při realizaci byla proto spolupráce s odborníky," uvedl Vigner v tiskové zprávě.

Tenista Štěpánek se z turnaje v Halle odhlásil

Český daviscupový reprezentant Radek Štěpánek měl pokračovat po svém návratu na kurty tento týden v Halle, kde si chtěl vyzkoušet travnatý povrch před blížícím se Wimbledonem. Organizátorům se ale na poslední chvíli omluvil a jeho místo v pavouku zaujal Ruben Bemelmans z Belgie. Jednatřicetiletý Štěpánek se po více než dvouměsíční pauze způsobené únavovým syndromem vrátil do kolotoče turnajů minutý týden a na challengeru v Prostějově hrál dokonce ve finále. To ale musel v neděli kvůli žaludečním problémům vzdát.

Počasí

Ve středu bude polojasno, v Čechách postupně až oblačno a znovu místy přeháňky nebo bouřky. Odpolední teploty dosáhnou 26° až 30° Celsia.

08-06-2010