Denní souhrn zpráv Zprávy

07-06-2010

Obsáhlá koaliční smlouva bude zároveň i programem nové vlády

Pokud se týmy ODS, TOP 09 a Věci veřejné při svých nynějších vyjednáváních o vládě shodnou na velmi podrobném programovém dokumentu budoucí koalice, bude tento text do "značné míry" i programovým prohlášením následné vlády. ČTK to řekl místopředseda ODS Petr Nečas, kterého prezident Václav Klaus v pátek pověřil vedením rozhovorů o vzniku středopravé koaliční vlády. Lídři tří stran, které mají na vzniku koalice zájem, se znovu sejdou ve středu, aby podle Nečase "zhodnotili dosavadní průběh jednání". Systém, kdy se odděleně schází expertní týmy v sedmi oblastech a hledají "programové průniky" podle něj přinesl "efektivní výsledky". Na expertní úrovni se například diskutovalo o obranné problematice, v níž se předvolební názory Věcí veřejných lišily od premis jejich partnerů. "Zatím jsme se dostali jen k otázce škrtů rozpočtu armády, kde nastal konflikt," sdělil jeden z účastníků jednání. O fungování koalice po formální stránce zatím lídři nehovořili, podle jeho slovníku ale zřejmě přejali formáty zavedené občanskými demokraty ve vládě s KDU-ČSL a Stranou zelených. Společnému setkání trojic lídrů jednotlivých stran říká K9, jako tomu bylo za koaliční vlády Mirka Topolánka.

Aktuálně.cz: Paroubek se chce vzdát i poslaneckého mandátu

Jiří Paroubek se deset dní po rezignaci na post předsedy sociální demokracie chce vzdát i poslaneckého mandátu.Iinformoval o tom server Aktuálně.cz. Sám Paroubek tuto možnost vyloučil, popřeli to i místopředseda strany Zdeněk Škromach a volební manažer Jaroslav Tvrdík. Podle serveru se však Paroubek s tímto záměrem svěřil svým nejbližším spolupracovníkům. Na webových stránkách ČSSD se objevil Paroubkův dopis, jímž se se sociálními demokraty loučí po složení funkce předsedy. Důvodem jeho odchodu z nejvyšší politiky je neúspěch sociální demokracie ve volbách. V případě Paroubkova odchodu ze sněmovny by ho nahradil jeho blízký spolupracovník a kmotr jeho dcery Petr Benda, který se do sněmovny nedostal a je prvním náhradníkem na uvolněné místo. Podle Aktuálně.cz by Paroubek po případném odchodu zřejmě působil v oblasti poradenství v bankovním sektoru, ve hře je prý práce pro rakouské či slovenské bankovnictví, kde má někdejší český premiér z minulosti dobré kontakty. Sociální demokracie sice v květnových volbách do sněmovny získala nejvíce hlasů, její výsledek ale nebyl takový, aby mohla sestavit vládu. O koaličním kabinetu jednají ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Paroubek volby označil za prohrané a odstoupil z vedení strany. Svým spolustraníkům napsal dopis na rozloučenou, v němž připomněl, že ČSSD by měla dál hájit zájmy "obyčejného člověka" a pokračovat ve své modernizaci.

Indický viceprezident jednal s Klausem hlavně o rostoucím obchodu

Další posílení rostoucího obchodu mezi Českou republikou a Indií bylo hlavním tématem setkání prezidenta Václava Klause s indickým viceprezidentem Hamídem Ansárím. Jednáním národních delegací na Pražském hradě Ansárí zahájil třídenní návštěvu České republiky. V úterý čeští a indičtí zástupci podepíšou tři smlouvy - o hospodářské spolupráci, o sociálním zabezpečení a protokol o změně ochrany investic, řekl náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Indický viceprezident a indičtí obchodníci jednají v Praze o možnostech vzájemného obchodu, který v poslední době výrazně stoupl a činí kolem jedné miliardy dolarů ročně, uvedl Kmoníček. Česko se podle něj v posledních dvou letech vrací na indický trh. Možnosti pro české firmy prý existují například při stavbách atomových elektráren, protože Češi mají zkušenosti s jejich provozováním a také se současným využíváním ruské a americké technologie u jaderné elektrárny Temelín. "Indie trpí obrovským nedostatkem energie," konstatoval Kmoníček.

Násilí v Afghánistánu si vyžádalo deset mrtvých vojáků NATO

Deset vojáků sil Severoatlantické aliance přišlo dnes o život při několika incidentech v Afghánistánu. Jde o jeden z největších počtů příslušníků zahraničních sil usmrcených v této asijské zemi během jediného dne za řadu měsíců. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z NATO.

Vláda pozastavila rozhodnutí o vyvlastnění pozemků pro D11

Vláda na dva týdny pozastavila své rozhodnutí o vyvlastnění pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové. Na tiskové konferenci to uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka. Podle něj dostane znovu šanci dohoda s jednou z majitelek Jaroslavou Štrosovou. Vláda tak zareagovala na návrh právního zástupce Štrosové Davida Štrose, který minulý týden zaslal Ředitelství silnic a dálnic návrh směnné smlouvy. Štrosově patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních. Právě kvůli nedořešení tohoto dílu se vláda před týdnem rozhodla pro vyvlastnění. Poslední termín pro dohodu určila dnes vláda na 21. června. Zbytek pozemků patří Štrosové sestře statkářce Ludmile Havránkové. S Havránkovou se stát víceméně na znění smluv dohodl, což bylo stvrzeno parafami. Dohoda spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.

Soud začal podruhé projednávat kauzu údajné justiční mafie

Nový rozsudek v kauze takzvané justiční mafie padne příští pondělí. Přední představitelé justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou ve sporu žalují stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou. Požadují její omluvu za to, že je v souvislosti s případem někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka veřejně označila za členy justiční mafie. Žalobou se už podruhé začal zabývat Krajský soud v Praze. "Můj postoj je neměnný, pořád si myslím, že jako politička mám právo se vyjadřovat k nešvarům v této zemi. Dějiny mi daly za pravdu, že to byly velké nešvary, které pokračují," řekla novinářům při odchodu z jednací síně někdejší státní zástupkyně Benešová. Rozhodnutí soudu si prý netroufá dopředu odhadovat, protože "v této zemi se špatně odhaduje". Na straně žalobců stojí vedle Vesecké exministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, Vesecké náměstek Karel Černovský a náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek. Žádný z nich na rozdíl od Benešové k soudu nedorazil, na jednání je zastupovali advokáti. Ti požadovali odročení jednání, aby se mohli důkladněji seznámit s obsáhlým podáním nového právníka Benešové Ondřeje Blahy, jenž jim svou reakci na žalobu poslal teprve v pátek. Soudce Vojtěch Cepl však požadavek na odročení zamítl s tím, že podání je pouze vyjádřením Blahova právního názoru, nikoliv změnou důkazní situace. Kauza "justiční mafie" sahá do prosince roku 2007. Benešová tehdy v Českém rozhlase řekla, že Vesecká a další její nynější žalobci fungují jako zákulisní justiční mafie, která se justici snaží plně ovládnout, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury, a že se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří. Vesecká a ostatní zmínění představitelé justice proto Benešovou v lednu 2008 zažalovali.

Koalice ČSSD s ODS na jihu Moravy končí, ODS vypověděla smlouvu

Jihomoravská krajská koalice ČSSD s ODS skončila. Občanští demokraté dnes rozhodli, že koaliční smlouvu vypoví. Důvodem je to, že ČSSD údajně neplnila koaliční smlouvu. Na radě, kde občanští demokraté chyběli, rozhodla o dvou bodech jinak, než si obě strany dopředu dojednaly. ODS je připravena na odchod do opozice. Nevyhýbá se ani dalšímu koaličnímu působení, ale nikoli ve formátu ČSSD - ODS.

NKÚ: V účetní závěrce MD za rok 2008 jsou chyby za téměř 20 mld.

Účetní závěrka ministerstva dopravy ke konci roku 2008 obsahuje podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nesprávnosti přesahující 19,7 miliardy korun. Ministerstvo se brání tím, že jde pouze o účetní nepřesnosti, které nemohly způsobit žádné škody a jsou už napraveny. Podle kontrolorů závěrka MD nepodává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a nebyla také spolehlivým podkladem pro sestavení závěrečného účtu kapitoly ministerstva za předloňský rok, sdělila mluvčí NKÚ Radka Burketová. Na celkovém objemu nesrovnalostí v účetní závěrce se nejvíc podílí podhodnocení majetkové účasti ve společnosti České dráhy, která hodnotou převyšuje 19,4 miliardy korun. Podle ministerstva byla jeho majetková účast v Českých drahách při založení společnosti zúčtována v nominální hodnotě akcií, a nikoli v jejich emisní hodnotě.

Rath: Středočeský kraj bude dál platit poplatky za pacienty

Středočeský kraj zatím zachová proplácení poplatků za pacienty krajských nemocnic. O dalším postupu rozhodne, až vznikne nová vláda a bude známo, kdo se stane ministrem vnitra a zdravotnictví. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že se na tomto postoji dohodli krajští radní. Předsednictvo ČSSD se minulý týden dohodlo, že sociálnědemokratická vedení krajů se mají do 21. června rozhodnout, zda přestanou proplácet zdravotnické poplatky, nebo je budou proplácet všem bez ohledu na to, kdo zařízení zřizuje. Rath k tomu řekl, že neví, jak se k datu 21. června dospělo. Podotkl, že v této věci rozhoduje rada příslušného kraje. Středočeští radní se podle něj zatím rozhodli vyčkat. Rath již dříve uvedl, že proti tlaku a represím ze strany pravicové vlády nemohou kraje úspěšně čelit celé další volební období a budou vládou přinuceny plně či částečně systém proplácení opustit.

Hladiny moravskoslezských řek klesly na úroveň normálního stavu

Na žádné z řek v Moravskoslezském kraji už neplatí některý ze stupňů povodňové aktivity. Situace se díky slunečnému počasí uklidnila natolik, že poklesla i hladina Opavy v Děhylově, kde byl ještě v neděli večer první stupeň povodňové aktivity - stav bdělosti. ČTK to potvrdil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. "Situace se zlidnila a hladiny už všude poklesly na úroveň normálního stavu," řekl Vlček s tím, že dramatické situace posledních týdnů by se v kraji neměly opakovat. "V dalších dnech jsou hlášeny spíše jen bouřky a přeháňky. Tedy žádné vytrvalé deště, které by mohly hladiny zase výrazně zvednout," řekl Vlček. Letošní povodně zasáhly Moravskoslezský kraj ve dvou vlnách. Vlivem intenzivního deště se toky rozvodnily nejprve v polovině května, další škody voda způsobila minulý týden. V kraji až do 17. června platí stav nebezpečí vyhlášený kvůli povodním, následným sesuvům půdy a polomům v lesích. Podmáčená půda byla nebo je aktivní na více než 90 místech. V téměř 70 lokalitách kraje se provádějí postřiky proti komárům, další místa mohou přibýt po druhé povodňové vlně. Jen květnové povodně napáchaly podle prvotních odhadů škody za 1,5 miliardy korun.

Cenu Olgy Havlové získal lékař Jiří Kříž z motolské nemocnice

Cenu Olgy Havlové, která se uděluje lidem se zdravotním handicapem pomáhajícím ostatním, převzal lékař Jiří Kříž, primář Spinální jednotky při klinice rehabilitace v pražské motolské nemocnici. Výbor dobré vůle jej ocenil za to, že i přes svůj handicap pomáhá lidem po úrazech. Slavnostní vyhlášení držitele Ceny Olgy Havlové 2010 se konalo v kostele Pražská křižovatka v rámci oslav 20. výročí založení výboru. "Pro mě je to úžasná věc, jednak si velmi cením Výboru dobré vůle a samozřejmě i paní Olgy Havlové, která výbor založila. Myslím, že všechny aktivity, které provádějí, mají velký význam," řekl Kříž při příležitosti přebírání ceny.Jiří Kříž původně pracoval jako ortoped. Následkem úrazu na lyžích před osmi lety se dostal na invalidní vozík, přesto dál pracuje jako lékař. "Pomáhá lidem, kteří prodělávají po nějakém úraze rehabilitaci, a má k nim blízký vztah," řekla Monika Granja z Výboru dobré vůle.

Vavrouškovu cenu letos dostal obhájce obcí před uhlobarony

Cenu Josefa Vavrouška letos dostal obhájce severočeských obcí před uhlobarony Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína, a lucemburští ochránci přírody manželé Adri van Westeropová a Raymond Aendeker. Oba dlouhá léta podporovali ochranu přírody v České republice. Cenu laureáti převzali na britském velvyslanectví v Praze. Porota letos vybírala ze 17 nominovaných. "Je to pro mě závazek, abych vytrval a abych i nadále hájil to, co považuji za důležité. Oběma nadacím jsem vděčný za to, že svým rozhodnutím opět připomněly smutný, avšak nyní již nikoliv beznadějný osud krajiny mého domova," řekl místostarosta Buřt. Cena se uděluje od roku 1996. Pojmenována je podle exministra životního prostředí Vavrouška (1944 - 1995). Vavroušek se aktivně účastnil činnosti nevládního ekologického hnutí, podílel se na založení a činnosti Občanského fóra (1989). V roce 1990 se stal ministrem československé vlády. V červnu 1991 zorganizoval první celoevropskou konferenci ministrů životního prostředí. Tragicky zahynul pod lavinou spolu s dvacetiletou dcerou Petrou.

Světlík: Hornické muzeum je třeba propojit s centrem Ostravy

Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích, jehož novým majitelem se staly strojírenské Vítkovice, potřebuje ucelit stávající muzejní expozice a propojit s centrem města. Společně s Dolní oblastí Vítkovic tak vznikne unikátní komplex industriálních památek Ostravy. Novinářům to řekl generální ředitel a předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE HOLDING Jan Světlík. Hornické muzeum získala společnost Vítkovice Holding začátkem června od těžební společnosti OKD za symbolickou cenu, kterou obě strany odmítly zveřejnit. "Oba areály chceme fyzicky propojit stezkou pro pěší, cyklisty i in-linisty, která by vedla asi 12 kilometrů podél řeky Ostravice - z Hornického muzea kolem vysokých pecí v Dolní oblasti Vítkovic až k výjezdu z Ostravy směrem na Beskydy," řekl Světlík. V areálu chce nový majitel zachovat hornickou expozici včetně fárání do podzemí. Dosavadní připravené projekty na rozvoj muzea chce podrobně analyzovat a rozhodnout, ve kterých bude pokračovat. Například na revitalizaci muzea už byla schválena dotace z Evropské unie. "Dotace byla ale určena jinému majiteli, takže pro nás je nulová. Máme před sebou spoustu administrativy, bude to složité," naznačil Světlík.

Do katedrály sv. Václava se vrátily sarkofágy olomouckých biskupů

Do olomoucké katedrály svatého Václava se vrátily první dvě restaurované rakve olomouckých biskupů - Františka z Ditrichštejna a Karla II. z Lichtenštejna. Cínové barokní schránky se do krypty pod katedrálou vracejí po téměř roce. Mezitím prošly pod rukama restaurátorů proměnou, která jim vrátila někdejší vzhled. Cínové sarkofágy obou církevních hodnostářů čekala obnova v dílně restaurátora Ivana Housky v Buštěhradu na Kladensku. Sarkofág kardinála Ditrichštejna se do Olomouce vrátil už v polovině února a od té doby čekal v depozitu Arcidiecézního muzea. Lichtenštejnův přivezli restaurátoři do Olomouce a umístili je do dolní krypty katedrály. Na rakvích se podepsal čas. Restaurátoři při jejich obnově museli doplnit chybějící části sarkofágů včetně ryté výzdoby, erbů nebo ozdobných prvků. Při práci použili například i původní cín, který mohli přetavit. Nyní obě schránky v kryptě katedrály čekají poslední povrchové úpravy.

Ve zlínské zoo se narodilo pět mláďat ohrožených tučňáků

Ve zlínské zoologické zahradě se vylíhlo pět mláďat tučňáka Humboldtova, jednoho z nejohroženějších ptáků na světě. Tři mláďata, která přišla na svět v polovině dubna, již opustila své rodné nory a návštěvníci je mohou pozorovat ve venkovní expozici. Další dvě mláďata zůstávají nadále skryta zrakům návštěvníků v hnízdních dutinách. Mláďata tučňáků vážila po vylíhnutí okolo 60 gramů, v současné době díky starostlivé péči rodičů váží tři kilogramy. V početném tučňáčím osazenstvu mladé ptáky lidé poznají podle šedobílého zbarvení, ve kterém chybí charakteristická kresba dospělých jedinců. Tu získají až za rok, kdy přepeří.

ME pro české boxery skončilo

Boxerské mistrovství Evropy v Moskvě pro českou výpravu skončilo. Vyřazeni byli poslední dva reprezentanti včetně Zdeňka Chládka, do kterého vedení svazu vkládalo největší naděje. Nad síly bronzového medailisty z juniorského mistrovství světa v roce 2008 byl v kategorii do 64 kilogramů domácí Alexandr Soljanikov, který ústeckého soupeře vybodoval v poměru 6:3. Dvacetiletý Chládek, který jako jediný ze čtyřčlenného týmu odjel do Ruska na náklady svazu, odboxoval dvě vyrovnaná kola. Soupeř získal první bod zároveň s gongem ukončujícím úvodní kolo, ve druhém ringový rozhodčí Chládka veřejně napomenul, což přineslo Rusovi další dva body. Osmifinalista loňského MS Chládek v Moskvě startoval s ambicemi ukončit dlouhé čekání českých boxerů na výraznější úspěch na kontinentálním šampionátu. Medaili získal naposledy Pavol Polakovič, který si v roce 1996 odvezl bronz. Hned svůj první zápas prohrál i devatenáctiletý Miroslav Šerban, který ve váze do 60 kg vysoko podlehl maďarskému soupeři Miklosi Vargovi 2:16. Už o víkendu vypadli Martin Svoboda (do 69 kg) a Vardan Besaljan (do 75).

Nadal je zpátky na tenisovém trůnu

Šampion z Roland Garros Rafael Nadal je novou tenisovou jedničkou. Na trůnu vystřídal Švýcara Rogera Federera, jenž v Paříži skončil již ve čtvrtfinále. Nejlepší český hráč Tomáš Berdych si díky semifinálové účasti polepšil na 13. příčku s nevelkým odstupem od elitní desítky. V té figuroval naposledy v květnu 2008. Pokles na 25. místo zaznamenal i přes finálovou účast na challengeru v Prostějově Radek Štěpánek, neboť předtím kvůli únavovému syndromu na kurtech dva a půl měsíce chyběl.

Tenistka Záhlavová v Birminghamu posedmé vypadla v prvním kole

Tenistka Sandra Záhlavová ani na sedmý pokus za sebou nepřešla přes první kolo turnaje WTA. Čtyřiadvacetiletá rodačka z Plzně dnes v Birminghamu podlehla na úvod 6:7, 6:4 a 0:6 americké hráčce z kvalifikace Alison Riskeové. Aktuálně 85. hráčka světového žebříčku Záhlavová naposledy vyhrála alespoň jeden zápas na okruhu WTA v únoru v Bogotě. Na začátku travnaté části sezony utrpěla porážku s hráčkou, která je na žebříčku o více než sto míst níže. V Birminghamu se v úterý ještě představí ve dvouhře Lucie Hradecká, turnajovou jedničkou je Číňanka Li Na.

Lička má blízko do Brestu, v úterý letí na zdravotní testy

Přestup ostravského fotbalového záložníka Maria Ličky do Stade Brest je znovu o něco blíž. Osmadvacetiletá opora a nejlepší střelec Baníku v uplynulé sezoně odletí v úterý do klubu nováčka nejvyšší francouzské soutěže na zdravotní testy, po nichž už by mohlo dojít na podpis smlouvy. Po stejné trase by měl zamířit také ostravský útočník Tomáš Mičola. "U Ličky je vývoj dále. V nejbližších hodinách by měl vyrazit na lékařské testy," řekl mluvčí Baníku Igor Bruzl. Zatímco nejlepší ostravský střelec Lička už je v Brestu dohodnutý na podmínkách smlouvy, Mičola o podobě kontraktu ještě vyjednává. "Dohadují se tam ještě nějaké detaily ve vztahu hráč - klub," uvedl Bruzl. Další hráči základní sestavy na odchodu z Bazalů zatím nejsou. Širší kádr opouští jen korejský záložník I Hjong-sang, který se neprosadil do prvního mužstva.

Svaz nesouhlasí s účastí Hradce Králové v KHL v sezoně 2010/11

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje v hlasování jednomyslně rozhodl, že nesouhlasí s účastí klubu HC Lev Hradec Králové v Kontinentální hokejové lize v sezoně 2010/11. Jednání s představiteli soutěže pro další ročníky se ale nebrání. Proti zařazení klubu hlasovalo formou per rollam všech jedenáct členů výkonného výboru. "Toto rozhodnutí platí pro nadcházející sezonu a svaz se nebrání dalším jednáním s představiteli Kontinentální ligy. Důvody tohoto rozhodnutí jsou věcně principiální i legislativní," sdělil svaz v oficiálním prohlášení. Nově vzniklý klubu z Hradce Králové, který dosud nehrál žádnou soutěž, má přitom ke startu v KHL už od nadcházející sezony velmi blízko, sehnal finanční garance v přepočtu přes 330 milionů korun a o licenci má rozhodnout nejužší vedení KHL, takzvaná rada ředitelů. Původně vedení soutěže mělo za podmínku právě souhlas domácího svazu. Proti se postavila Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, kluby v tuzemsku se bojí odlivu dalších hráčů i finančních prostředků.

Počasí:

Zpočátku skoro jasno až polojasno, během dne postupně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů Celsia.

07-06-2010