Denní souhrn zpráv Zprávy

04-06-2010

Klaus, Fischer: Zákon o soudržnosti znevažuje trianonskou dohodu

Maďarský zákon o národní soudržnosti podle prezidenta Václava Klause a premiéra Jana Fischera znevažuje trianonskou smlouvu. Hrad v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že kroky Maďarska mohou vytvářet prostředí pro růst extremismu a přispívat k oživování starých rivalit v Evropě. Zákon stanovuje dnem sounáležitosti všech Maďarů 4. červen, tedy den, kdy byla roku 1920 podepsána trianonská smlouva. Dohoda Maďarsko připravila o rozsáhlá území s početným maďarským obyvatelstvem. "Považujeme za nepřijatelné, že zákon znevažuje trianonskou mírovou dohodu, která je jedním ze základních prvků evropského smluvního uspořádání, jehož je i Česká republika součástí," uvedl Václav Klaus v tiskovém prohlášení. Dále v něm označil za "zcela nepřípustné a nebezpečné" vyslovování podpory požadavkům na vytváření různých forem regionální autonomie.

Zákon o národní soudržnosti schválili maďarští zákonodárci 31. května. V 386členném parlamentu norma získala podporu 302 poslanců. Parlament v textu prohlašuje, že "každý jednotlivý Maďar stejně jako komunita Maďarů, která se dostala pod vládu jiných států, je součástí jednotného maďarského národa, jehož soudržnost je realitou přesahující státní hranice, a jako taková je určujícím prvkem jejich osobní i kolektivně založené identity".

Trianonskou mírovou smlouvu předložily Maďarsku po první světové válce vítězné mocnosti. Na jejím základě Maďarsko přišlo o dvě třetiny území z dob Rakouska-Uherska a více než tři miliony Maďarů se ocitly za hranicemi země. Maďarsko také uznalo úplnou nezávislost Československa včetně Podkarpatské Rusi, zavázalo se uhradit Československu válečné reparace a vzdalo se dalších územních nároků. Smlouva vyvolala u většiny Maďarů pocity křivdy a trauma vzniklé z rozdělení národa ovlivňuje maďarskou politiku dodnes.

Václav Klaus pověřil Petra Nečase jednáním o sestavení vlády

Prezident Václav Klaus pověřil lídra ODS Petra Nečase jednáním o sestavení většinové vlády. Učinil tak poté, co ho Nečas seznámil s plánem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vytvořit většinový kabinet. Nečas má Klause do dvou týdnů informovat o výsledcích. Vítězná ČSSD nemá nyní v podstatě šanci sestavit životaschopnou vládu. O dalším ústavním postupu se prý prezident rozhodne za dva týdny, kdy ho má Nečas seznámit s výsledky rozhovorů o budoucí koalici. "Budeme pracovat velmi tvrdě, velmi usilovně a soustavně na tom, abychom České republice co nejdříve přinesli životaschopný vládní projekt, který bude ku prospěchu naší země a zaměří se na klíčové problémy jako je zastavení zadlužování, boj proti korupci a podporu ekonomiky a posilování právního státu," řekl Petr Nečas.

Předseda VV Radek John ocenil, že prezidentův postup není tlakem na vyjednavače. Podle něj je již nyní jasné, že v některých otázkách bude mezi partnery shoda - mělo by to být prý například v zahraniční politice. Podle Johna se totiž například TOP 09 a ODS staví vstřícně k požadavkům zrušit funkci ministra pro EU. Třecí plochy by nicméně mohly nastat v jednání o návrzích k protikorupčním opatřením, usoudil John.

Na Hrad po Nečasovi zamířil i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Klaus ale nakonec své rozhodnutí, koho pověří sestavením vlády oznámil ještě před jednáním s ním. Bohuslav Sobotka je zklamaný tím, že prezident pověřil jednáním o vládě Nečase .Sociální demokraté podle něj jako vítězná strana měli dostat první šanci jednat o vládě. Podle odcházejícího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se nyní sociální demokraté musí připravit na opoziční roli.

ODS, VV a TOP 09 se shodly na zrušení ministerstva pro EU

Experti trojice stran, kteří se v pátek zabývali zahraničními otázkami, se podle informací ČTK předběžně dohodli na zrušení postu ministra pro EU. Otázkami Evropské unie by se v nové vládě mohl zabývat státní tajemník odpovědný ministerstvu zahraničních věcí, vyplynulo ze slov účastníků schůzky. Experti ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v tyto dny jednají celkem o sedmi oblastech programu vznikající středopravé vlády. O zeštíhlování státní správy a slučování ministerstev mluvili zástupci všech tří stran již před volbami. Například Věci veřejné chtějí sloučit ministerstva obrany a vnitra do jednoho resortu bezpečnosti. Lídr ODS Petr Nečas mluvil o rušení či slučování několika resortů.

Zástupci ODS, TOP 09 a VV se kloní k Bezděkově reformě důchodů

Vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) se v oblasti důchodové reformy kloní k návrhům takzvané Bezděkovy komise. ČTK to sdělil zástupce TOP 09 v expertní skupině zaměřené na veřejné rozpočty, mandatorní výdaje, sociální a důchodový systém Miroslav Kalousek. Je to podle něj návrh, který sice nekopíruje žádný z programů, ale udělali ho odborníci. Je mimořádně zajímavý, a kdyby se na něm politické strany dokázaly shodnout, tak je to varianta, jak přijmout řešení penzijní reformy. Tato myšlenka je poměrně blízká všem vyjednavačům, dodal Kalousek s tím, že se samozřejmě v této oblasti ještě k žádné dohodě nedospělo. Informaci potvrdil i další z členů skupiny, ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí (PES), takzvaná Bezděkova komise, své návrhy na reformu penzijního systému představí ve středu v Senátu. Již dříve oznámila, že má dvě varianty, jak ho ozdravit.

Jiří Paroubek kritizoval VV a varoval před změnami v ČSSD

Odstupující předseda ČSSD Jiří Paroubek rozebíral před novými poslanci sociální demokracie příčiny slabého výsledku strany ve volbách. Ostře kritizoval Věci veřejné a jejich předsedu Radka Johna. Paroubek také varoval před hlubšími personálními změnami ve straně. O Věcech veřejných Paroubek hovořil jako o "mafiánském projektu ODS" a o Johnovi jako o drzém, nestoudném lídrovi, demagogu a populistovi. Označil ho za pravděpodobně hlavního soupeře ČSSD. Ve vedení sociální demokracie je podle Paroubka osm až deset lidí, za něž nyní není náhrada pro debaty a obraz strany. "Je lepší měnit trenéra než tým," zdůraznil Paroubek, jenž se také pozastavil nad údajně slabou aktivitou členů sociální demokracie. Končící šéf se vyjádřil obecně ke stranickému sjezdu. Měl by zvolit nového předsedu, kandidovat chtějí první místopředseda Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtman Hašek: Kraje se musí rozhodnout, zda budou dál proplácet poplatky

Krajské a městské samosprávy, které jsou zřizovatelem zdravotnických zařízení, se mají samy rozhodnout, zda přestanou proplácet zdravotnické poplatky, nebo je budou proplácet všem bez ohledu na to, kdo zdravotní zařízení zřizuje. Dohodlo se na tom předsednictvo ČSSD. Na tiskové konferenci po jednání to řekl jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek. Kraje a města se mají rozhodnout do 21. června a své stanovisko předat antimonopolnímu úřadu. Pardubický hejtman Radko Martínek ČTK napsal, že z rozhodnutí hejtmanů kraje přestanou poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách hradit nejpozději koncem června. Martínkův kraj je už proplácet přestal 2. června. Hejtmani ještě čekali na jednání předsednictva ČSSD. Po něm se ale ukázalo, že jejich postup zřejmě není jednotný. Předsednictvo reagovalo na výhrady Evropské komise, podle níž může být proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené veřejné podpory. ČSSD přitom právě s návrhem proplácet poplatky vyhrála krajské volby na podzim 2008. Kraje ovládané sociálnědemokratickými hejtmany dosud za vracení poplatků utratily přes 600 milionů korun.

Fitch zlepšil výhled ratingu ČR ze stabilního na pozitivní

Ratingová Agentura Fitch Ratings potvrdila rating ČR na A+, ale zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní. Agentura to zdůvodnila očekávaným rychlejším snižováním rozpočtového deficitu, s nímž by měla přijít tvořící se koalice po volbách z minulého týdne. Rating dlouhodobých českých devizových závazků je tak na úrovni A+ s pozitivním výhledem. Rating závazků v domácí měně zůstává na AA-. "Je velmi pravděpodobné, že nedávné volby povedou k vytvoření koaliční vlády se silným mandátem pro rychlejší snižování rozpočtového deficitu, než Fitch nyní předpokládá," uvedl analytik Fitch David Heslam. "Takový vývoj by posílil důvěru ve střednědobou udržitelnost státních financí České republiky... V příštích 18 až 24 měsících by to mohlo vést k tlaku na zlepšení ratingu, což se odráží v pozitivním výhledu," dodal analytik.

Hladiny řek dále klesly

Hladiny rozvodněných českých a moravských řek výrazně klesly. Potíže přetrvaly na jižní Moravě, kde nadále platí stav nebezpečí na osmi místech a nejvyšší povodňový stupeň - ohrožení na třech místech, a to na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě a na Svratce v Židlochovicích. Na severní Moravě zůstávají největším problémem sesuvy půdy - je jich tam zhruba 90. Na dolním Labi hladina nepřesáhne první stupeň. Ve všech místech v republice, které v tomto týdnu zasáhly deště a povodně, pokračovalo odklízení jejich následků. Nejhorší už ale regiony zřejmě mají za sebou - nemá pršet a naopak má stoupnout teplota. Meteorologové předpověděli, že v sobotu bude kolem 25 a v neděli téměř 28 stupňů Celsia.

Škody po záplavách již podle pojišťoven překonaly miliardu korun

Celková škoda způsobená záplavami, které zasáhly v minulých týdnech velkou část Moravy, překonaly miliardu korun. Pojišťovny měly v pátek od klientů nahlášeno 10.787 pojistných událostí za 1,06 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Pojišťovny odhadují, že klienti nahlásí zhruba 18.600 škod za celkem 1,45 miliardy Kč. Skoro 2200 pojistných událostí již pojišťovny podle asociace vyřídily a včetně záloh zaplatily klientům téměř 62 milionů korun.

Záplavy způsobily Lesům ČR škody za půl miliardy korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podle zpřesněných odhadů vyčíslil škody po povodních na Moravě na tocích a lesních cestách na asi půl miliardy korun. Škody na samotných lesních porostech podnik zatím vyčíslené nemá. Kvůli podmáčenému terénu a hrozbě pádu stromů by lidé měli omezit vstup do lesů. ČTK to řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Dopad škod do zisku podnik podle něj zatím nevyčíslil. Vichřice provázející povodně podle dosavadních odhadů poškodily až 368.000 metrů krychlových dřeva. To představuje zhruba pět procent celoročních těžeb státního podniku. Nejvíce jsou postiženy lesy na Jesenicku, kde padlo asi 210.000 metrů krychlových dřeva. Podnik kvůli tomu omezí plánované těžby, takže celkový roční objem těžby nepřekročí. "Zpracování kalamity proběhne tak, aby nedošlo ke kůrovcové kalamitě," uvedl mluvčí. Nejvíce škod, za zhruba 400 milionů korun, je na vodních tocích. Na zhruba 175 malých vodních tocích ve správě LČR povodně porušily a podemlely břehy a zničily opevnění koryt. LČR patří polovina lesů v zemi a spravují také asi 20.000 kilometrů drobných vodních toků. Na lesních cestách jsou škody za asi 100 milionů korun.

ZČU sestavila etickou komisi ke kauze práv

Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša sestavil etickou komisi, jež by měla do konce července vynést verdikt v kauze plzeňských práv. Pětičlenný tým tvoří pracovník olomoucké univerzity, akademie věd a tři odborníci ze ZČU. V nejbližších dnech se rektor také začne zabývat případy adeptů na odebrání titulu, kteří se už ohradili proti zahájení správního řízení. Problematickým absolventům práv dosud rozeslal téměř 60 dopisů. Průša také řekl, že adepti na odebrání titulu používají dvě "kardinální" námitky:. "Hlavní jejich námitka je to, že se správní řád nevztahuje na vysoké školy," uvedl. Druhou, že diplom není osvědčení, ale doklad a v takovém případě je na odebrání jeden rok, takže už je věc promlčena. Ministerstvo školství však uvedlo, že tituly je možné odebrat, a tím se ZČU řídí. ZČU zahájila správní řízení s devíti držiteli titulu Ph.D., sedmi bakaláři a 44 magistry. Ve stanovené lhůtě 14 dnů zareagovali už všichni absolventi doktorského studia i bakaláři a také zatím deset magistrů.

Podnikem roku v autoprůmyslu za rok 2009 je Škoda, TPCA i Iveco

Podniky roku 2009 v českém automobilovém průmyslu se staly Lucas Varity, Škoda Auto, TPCA, Hella Autotechnik Nova a Iveco Czech Republic. Výsledky oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP) na veletrhu Autotec&Autosalon v Brně. Podle prezidenta SAP Martina Jahna se jedná o podniky, které se nejlépe vyrovnaly s krizí. Firma Lucas Varity vyrábí hydraulické brzdy, Hella Autotechnik Nova pak světlomety a osvětlovací techniku pro automobilový průmysl. Automobilové firmy reprezentují s tržbami přes 606 miliard korun téměř 19 procent celkové tuzemské průmyslové produkce. Oproti roku 2008 tržby automobilového průmyslu klesly kvůli krizi o 14 procent. Výroba vozidel všech kategorií dohromady naopak stoupla o téměř tři procenta na 1,002 milionu vozů.

CVVM: Tři čtvrtiny Čechů neskrývají nesympatie k Romům

Z národnostních menšin žijících v České republice mají Češi nejhorší vztah k Romům. Za nesympatické je stejně jako v minulých letech považují tři čtvrtiny obyvatel. Nejraději mají občané ČR kromě sebe samých Slováky, kteří jsou sympatičtí devíti lidem z deseti. Sympatie Čechů si vysloužili také Poláci, Řekové a Židé, vyplynulo z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Romové se zcela vymykají hodnocení ostatních národnostních skupin. Na sedmibodové škále jim nejhorší známku udělily dvě pětiny obyvatel, za sympatické je označilo pouze 14 procent lidí. V loňském roce byl vztah Čechů k Romům ještě horší, nesympatie k nim neskrývalo 77 procent obyvatel, pouze devět procent k nim vyjádřilo přátelský vztah.

Ze sokolovských dolů bude do tří let jezero

U Sokolova začalo napouštění zbytkové jámy po bývalých dolech Medard a Libík z řeky Ohře. Za dva až tři roky napouštění má vzniknout jezero Medard, které bude mít bezmála 500 hektarů vodní plochy. Objemem vody předčí i přehradu Jesenice u Chebu, řekl při otevření koryta mezi Ohří a Medardem generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Sokolovská uhelná, která je majitelem pozemků, chce do okolí budoucího jezera přivést jen takové aktivity, které jsou samofinancovatelné a nebudou závislé na dotování provozu. Firma zároveň nechce konkurovat jiným svým aktivitám. Například Medard by neměl být konkurencí jezera Michal, které u Sokolova vzniklo zatopením bývalého dolu a které je vyhledávaným přírodním koupalištěm. Medard by měl být zaměřen spíše na vodní sporty. Počítá se tu například s dalším golfovým hřištěm. Na severní straně jezera se také počítá s bytovou výstavbou. Sokolovská uhelná však nechce pozemky prodávat developerům, aby zabránila spekulacím a nerealizovaným projektům.

Česko má dva národní geoparky

Česko má od pátku oficiálně dva národní geoparky, tedy území se vzácným geologickým dědictvím. Jsou jimi geopark Český ráj a česko-bavorský geopark Egeria. Ministryně životního prostředí Rut Bízková podepsala chartu o jejich vzniku. Geoparky se zaměřují na ochranu svého území, jeho šetrné využívání a také na vzdělávání místních obyvatel a turistů o tomto území. V Evropě je zatím 37 geoparků, na celém světě pak 64 v 19 zemích. Geopark Český ráj se do sítě evropských geologických parků zařadil už před pěti lety. Je geologicky cenný nejen pískovcovými Příhrazským, Hruboskalským a Betlémským skalním městem, ale také Prachovskými, Klokočskými nebo Suchými skalami. Součástí geoparku Egeria o rozloze 2500 čtverečních kilometrů je takzvaný oherský prolom, tedy propadlina, která je geologicky nejaktivnější oblastí Českého masivu. Na označení český národní geopark čekají například Železné hory nebo Geopark Moravský kras s tisícovkou jeskyní pokrytých krápníky. Je mezi nimi i Amatérská jeskyně, která je se svými 33 kilometry nejdelším podzemním systémem ČR.

O víkendu začne Festival spisovatelů Praha

O víkendu začne 20. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který potrvá do čtvrtka. Nese podtitul Kacířství a rebelie. První autogramiády se chystají už na sobotu odpoledne, lidé si mohou přijít třeba pro podpis amerického spisovatele Petera Matthiessena. Tento autor si v neděli při večerním oficiálním zahájení festivalu převezme Cenu Spirose Vergose Za svobodu projevu. Přehlídka letos představí 13 spisovatelů z různých zemí. Literární fanoušci se setkají s čínským dramatikem a romanopiscem a nositelem Nobelovy ceny Kao Sing-ťienem. Další nobelistka, rumunská spisovatelka Herta Müller, svou účast na poslední chvíli odřekla a do Prahy nepřijede. Na festivalu vystoupí také čeští spisovatelé, například Michal Ajvaz a Radka Denemarková, a Slovák Róbert Gál.

Zemřel spisovatel a bojovník proti komunismu Otakar Rambousek

Ve věku sedmaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek spisovatel Otakar Rambousek. Proslavil se především knihou Jenom ne strach, která vypráví příběh bratrů Mašínů. Aktivně bojoval proti nacistické okupaci a komunistické totalitě. Jako dvaadvacetiletý mladík se v roce 1945 zúčastnil bojů o rozhlas. Během pražského jara v roce 1968 stál u zrodu sdružení K-231, které mapovalo zločiny v komunistických žalářích. Po okupaci armádami Varšavské smlouvy odešel do emigrace. Napsal několik knih, ale ta o bratrech Mašínech z roku 1990 se stala bestsellerem. Padesátitisícový náklad byl rozebrán v několika dnech. "Právě Otakar Rambousek objevil Mašíny pro veřejnost," řekl historik Petr Blažek. V roce 1999 prezident Václav Havel vyznamenal Rambouska Medailí Za zásluhy.

Havlovo Odcházení se naposled vrací do pražské Archy

Po úspěšném hostování na přední světové scéně LG Arts Centre před korejským publikem v Soulu a více než šedesáti reprízách v Divadle Archa se na tuto svou domovskou scénu naposledy vrací hra Václava Havla Odcházení. Od 16. června bude mít desítku repríz, derniéra se uskuteční 1. července. V inscenaci režiséra Davida Radoka se v hlavních rolích opět objeví Jan Tříska a Zuzana Stivínová. Hra spisovatele, dramatika a bývalého prezidenta České republiky Václava Havla Odcházení patřila díky aktuálnosti i umělecké náročnosti k nejsledovanějším premiérám posledních let. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci nepostrádá originalitu ani humor, od premiéry v Arše byl nastudován i na řadě dalších scén doma i v zahraničí. Americká premiéra se uskutečnila koncem května ve Filadelfii v divadle Wilma Theater a bývalý český prezident se jí osobně zúčastnil.

Londýnský festival architektury uvede dokument o Kaplickém

Dokument o architektu Janu Kaplickém a jeho projektu pražské Národní knihovny bude mít mezinárodní premiéru začátkem července na londýnském festivalu architektury. Snímek režisérky Olgy Špátové bude jednou z řady akcí, které organizátoři přichystali v rámci festivalu pořádaného po celém Londýně každé dva roky. Dokument o posledních dvou letech architektova života začíná 2. března 2007, kdy byl Kaplický se studiem Future Systems vyhlášen vítězem soutěže. Film chronologicky představuje vývoj událostí kolem projektu, včetně toho, jak radikálně se názory na něj měnily u některých zúčastněných, zejména pak u pražského primátora Pavla Béma. Promítání se zúčastní také česká architektka v Londýně Eva Jiřičná a Deyan Sudjic, který již loni v létě připravil o Kaplickém výstavu v londýnském Muzeu designu.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych si o titul na French Open nezahraje. Ve svém prvním grandslamovém semifinále prohrál s pátým nasazeným Švédem Robinem Söderlingem v pětisetové bitvě 3:6, 6:3, 7:5, 3:6 a 3:6. Švédovi se ve finále postaví Španěl Rafael Nadal, který přehrál Rakušana Jürgena Melzera 6:2, 6:3 a 7:6.

Tenistka Květa Peschkeová deblový titul na French Open nezískala. Se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou podlehly sestrám Williamsovým 2:6 a 3:6. Čtyřiatřicetiletá česká deblistka si zahrála finále grandslamového turnaje poprvé v kariéře.

Český tenista Lukáš Dlouhý se po roce znovu probojoval do finále čtyřhry na French Open, kde loni slavil premiérový grandslamový titul. V semifinále spolu s Indem Leanderem Paesem porazili rakousko-izraelský pár Julian Knowle, Andy Ram 6:4 a 6:2. Ve finále narazí na druhé nasazené Daniela Nestora z Kanady a Srba Nenada Zimonjiče.

Tenista Radek Štěpánek pokračuje po návratu na kurty ve vítězném tažení. V semifinále challegeru v Prostějově porazil Kazacha Golubjova 6:3, 6:2. Ve finále se utká s Janem Hájkem, který ve druhém semifinále zdolal dalšího českého hráče Jaroslava Pospíšila 6:4, 2:6 a 6:3.

Hokejového mistra Pardubice opouští další výrazná postava útočník Petr Sýkora, který se po roce vrací do Davosu. Se švýcarským klubem podepsal roční smlouvu. Davos to oznámil na svém webu. Jednatřicetiletý Sýkora měl velký podíl na letošním triumfu Pardubic, když byl nejproduktivnějším hráčem týmu v základní části i play off. Ve vyřazovací části dal dvanáct branek a byl celkově nejlepším střelcem. V Davosu Sýkora hostoval v ročníku 2008/09 a v 49 zápasech základní části si připsal 39 bodů za 23 gólů a 16 asistencí. V play off byl druhým nejlepším střelcem a pomohl klubu k mistrovskému titulu.

Mistrovství světa v letech na lyžích se v roce 2014 uskuteční v Harrachově. Rozhodla o tom na svém kongresu Mezinárodní lyžarská federace FIS.

Fotbalový trenér František Straka odchází do australského klubu North Queensland Fury. ČTK řekl, že tam podepsal roční smlouvu s opcí. V australské lize bude druhým českým koučem po Vítězslavu Lavičkovi, který se chystá už na druhou sezonu s FC Sydney. V té první dovedl tým k triumfu v základní části i play off a stal se nejlepším koučem soutěže. Straka se svým bývalým spoluhráčem ze Sparty Lavičkou přesun do North Queensland konzultoval. Klub North Queensland loni obsadil v základní části sedmé místo a do play off se nedostal.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

04-06-2010