Denní souhrn zpráv Zprávy

03-06-2010

Prezident se sejde na Hradě s Nečasem i Sobotkou

Prezident Václav Klaus se v pátek sejde na Hradě s lídry ODS a ČSSD, Petrem Nečasem a Bohuslavem Sobotkou. Oznámil to mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Je možné, že Klaus po vyslechnutí obou zástupců nejsilnějších stran pověří Nečase jednáním o sestavení vlády. Jedná se o neformální krok, který ještě neznamená jmenováním premiérem. Klaus ale může Nečase v dalším vyjednávání o vládě podpořit i jinou formulací svého postoje.

Lídr ODS se s prezidentem sešel už ve čtvrtek a seznámil ho s podrobnostmi projektu středopravé koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Prezident už dal najevo, že největší šance zatím dává právě tomuto spojení. "Nevidím zatím možnost nějaké jiné koalice, která by mohla přesáhnout součtem hlasů zastoupených ve sněmovně nezbytnou stovku," řekl.

Sobotka po volbách uznal, že nemá velké šance na to, aby vyjednal vládu vedenou sociální demokracií. Jako představitel vítězné strany ale přesto žádal pověření k prvnímu pokusu o sestavení vlády. Ve čtvrtek oznámil, že navrhne předsednictvu ČSSD pozastavit jednání o účasti sociálních demokratů ve vládě do rozhodnutí prezidenta o tom, koho sestavením kabinetu pověří. V době, kdy Sobotka přišel s touto podmínkou, ještě nevěděl o pozvánce na Hrad.

Hladiny řek klesly, na severu a jihu Moravy ale bude opět pršet

Hladiny většiny rozvodněných řek se přes krátkodobé výkyvy uklidnily a klesaly. Na nový příval deště se ale musí opět připravit severní a jižní Morava, zejména Beskydy, Jeseníky a Bílé Karpaty, kde hladiny stoupnou až na třetí stupeň. Foukat navíc bude silný vítr, který může vyvracet stromy. V pátek ale pršet už nemá a o víkendu má být nejméně 23 stupňů Celsia.

Na Moravě pokračovali lidé v likvidaci následků záplav po deštích z počátku týdne. Hladiny většiny řek klesaly, vážná situace ale přetrvávala na Zlínsku, kde nadále platí stav nebezpečí a třetí povodňový stupeň tam přetrvával na řece Moravě v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku. Situace byla večer zřejmě nejvážnější v Kunovicích na Uherskohradišťsku, kde bylo zaplaveno asi 40 domů.

Premiér Fischer: Je třeba zlepšit prevenci před povodněmi

Všechny složky záchranného systému fungovaly podle premiéra Jana Fischera během posledních povodní bezvadně. Uvedl to v Senátu, když přednášel zprávu o dopadu povodní. Prohlásil ale také, že se nedaří zlepšit prevenci před povodněmi. Pokud jde o současné povodně, premiér řekl, že situace je pod kontrolou. Zmínil, že na úhradu popovodňových škod a také na prevenci by mohla Česká republika získat peníze z evropského fondu solidarity. Zákonodárci apelovali na premiéra, aby vláda jako jednu z priorit začala řešit protipovodňová opatření.

K úplnému souhlasu s vydáním povodňových dluhopisů na částečnou úhradu škod, které způsobily letošní záplavy na Moravě a ve Slezsku, chybí už jen podpis prezidenta. Senát podle očekávání hladce schválil ve zrychleném řízení vládní novelu, která umožní kabinetu vydat dluhopisy v objemu do tří miliard korun. Má je koupit Evropská investiční banka.

Vláda předloží v Bruselu jen stručnou verzi strategie Evropa 2020

Vláda pojede na summit Evropské unie do Bruselu 17. června jenom se základní verzí národních cílů unijní rozvojové strategie Evropa 2020. Prohlásil to po jednání tripartity premiér Jan Fischer. Zástupci odborů a zaměstnavatelů verzi strategie vypracovanou pro schůzku se zástupci vlády kritizovali, podobně jako stav prací na 13 krátkodobých opatřeních pro východiska z krize. "Máme za sebou jenom mezikrok, který do Bruselu odešleme v co nejstručnější podobě," prohlásil o strategii Fischer. Dokument bude doplněn i popisem stavu v zemi. Upozorní také, že vznikne nová vláda, která jediná na sebe může vzít za strategii politickou odpovědnost, dodal Fischer. Možnost odložit jednání o evropské strategii na evropské úrovni podle něj není, tempo přípravy se i jemu zdá velice rychlé.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl kritizoval už samotnou myšlenku dokumentu Evropa 2020. Je to podle něj mylný a chybný krok. "Připomínka z naší strany vůči vládě byla především v tom, aby naše odpověď byla velice krátká, a za druhé požadavek na stranu EU, ať řeší věci prioritní a věci, které skutečně mohou pomoci konkurenceschopnosti EU jako celku," řekl Míl.

Českého novináře postup Izraele proti účastníkům flotily šokoval

Nejhorší zkušeností z izraelského zásahu proti lodím vezoucím pomoc Gaze bylo upření základních práv zadrženým. ČTK to řekl reportér České televize Petr Zavadil, který byl v noci na čtvrtek s dalšími dvěma Čechy deportován z Izraele do Istanbulu. "Když jsme vstoupili na břeh, předali nám papír v češtině o našich právech, mezi nimiž bylo právo na telefon s osobou blízkou, právníkem a zastupitelstvím. To nám bylo ale odepíráno po celou dobu, konzulární pracovník nakonec dorazil, ale nezavolali jsme mu my, ale sami Izraelci," řekl Zavadil. Spolu se třemi kolegy z ČR byl na malé řecké lodi, která vyrazila z Atén. Izraelci, kteří dorazili v rychlých člunech, loď mimo jiné s českými novináři přemohli za čtvrt hodiny. Američana, který odporoval nejaktivněji, Izraelci museli lovit z moře, kam sám na protest skočil. Zavadil ho pak viděl na letišti se stopami bití po těle. Sám násilí od Izraelců nezakusil, ale řekl, že to celé pro něj byla šokující zkušenost.

Izraelci lodě dopravili do svého přístavu Ašdod a zadrženým dali k podpisu deportační listiny, které ale Češi až na kameramana Jana Línka nejprve odmítli podepsat. Z textu vyplývalo, že spáchali kriminální čin. Línek se vrátil do ČR v úterý. Kdo nepodepsal, byl odvezen do věznice v Beerševě. Zbylá česká trojice podepsala nové rozhodnutí o deportaci až ve středu na letišti u Tel Avivu, a to naráz. Nebyla v něm zmínka o zákazu vstupu na izraelské území, jak tomu bylo v původním textu. Češi na radu právníků podepsali, avšak připojili poznámku v angličtině, že proti deportaci protestují. Český reportér neví nic o tureckých organizátorech lodního konvoje, kteří jsou dle Izraele napojeni na teroristy. Novináře prý oslovili organizátoři z Bruselu. Na lodi, kde byli Češi, se nacházeli hlavně občané zemí EU a USA.

Přemyslu Sobotkovi se za výrok o konvoji do Gazy dostalo kritiky i díků

Předsedovi českého Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) se podle jeho slov dostalo poděkování od izraelského prezidenta Šimona Perese za jeho vyjádření k pondělnímu incidentu ve Středozemním moři. Sobotka označil námořní konvoj s propalestinskými aktivisty za plánovanou provokací pod záminkou humanitární pomoci. Izrael je za zásah v mezinárodních vodách, při němž bylo devět lidí zabito a 50 zraněno, ve světě všeobecně kritizován. Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová použití násilí odsoudila a jménem Evropské unie vyjádřila lítost nad ztrátou životů. Česká diplomacie se k jejímu prohlášení přihlásila.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Sobotkovo stanovisko za "selhání politika". Druhý nejvyšší český ústavní činitel podle něj měl spíše povinnost zastat českých novinářů, které Izraelci při zásahu na lodích zadrželi. "Předpokládám, že je (Sobotka) nepodezírá z toho, že by se účastnili nějaké plánované provokace, prostě tu akci nějak mediálně pokrývali," uvedl Zaorálek. Za české novináře, kteří kritizovali Izraelce, za to, jak s nimi po zadržení zacházeli, se dosud nepostavila ani česká vláda.

Průzkum: Češi podporují setrvání u české koruny a důvěřují bankám

Skutečnost, že Česká republika setrvává u národní měny, pozitivně hodnotí většina Čechů. Mezi lidmi panuje v době nynější hospodářské krize i dostatečně velká důvěra v české banky. Vyplynulo to z výsledků květnového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Ipsos Tambor. Podle Tomáše Macků z této agentury podpora setrvání u české koruny souvisí se současnými problémy řady evropských zemí, které již jednotnou evropskou měnu mají.

Osmasedmdesát procent lidí se v průzkumu přiklonilo k názoru, že pro zemi je setrvání u české koruny v současné době výhodou. Důvěru k bankovním ústavům vyjádřilo 88 procent dotázaných, proti roku 2008 tak jejich počet narostl o šest bodů. Bankám přitom více věří muži a lidé s vyšším vzděláním. Podle Macků z výzkumů vyplývá, že ekonomická krize už přinutila šetřit i ty, kteří dřív nešetřili. Průzkumu se zúčastnilo počátkem května 745 respondentů starších 18 let.

Škoda přesune výrobu Roomsteru z Kvasin do Vrchlabí 3. ledna

Automobilka Škoda Auto přesune výrobu modelu Roomster z Kvasin do Vrchlabí. Mělo by se tak stát 3. ledna. Automobilka tak v málo vytíženém vrchlabském závodě zachová zaměstnanost. V Kvasinách naopak nikdo z kmenových zaměstnanců o práci nepřijde. Informuje o tom týdeník Škodovácký odborář. Představitelé vrchlabské radnice a trutnovského úřadu práce přesun Roomsteru do Vrchlabí uvítali. V závodě nyní pracuje asi 1000 lidí.

Policisté ve Vídni zadrželi uprchlého podnikatele Vaškůje

Policisté ve Vídni zadrželi na základě eurozatykače uprchlého podnikatele Romana Vaškůje, který byl v Česku odsouzen za daňové úniky na 7,5 roku do vězení. Vaškůj krátil daně při obchodování s palivy, podle obžaloby způsobil státu víc než půlmiliardovou škodu. Informaci ČTK potvrdila mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká s tím, že se tak stalo ve středu. Vaškůje podle ní dopadli rakouští policisté ve spolupráci s českými kolegy z oddělení cíleného pátrání - takzvanými "lovci lebek". Vaškůj figuroval i v bývalé korupční aféře expředsedy lidovců Jiřího Čunka.

Ústecký kraj nemá peníze na další poplatky u lékaře

Ústecký kraj nemá peníze na další placení zdravotních poplatků pacientům. Náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) proto novinářům přiznal, že kraj uvažuje o znovuzavedení poplatků. I když se prý kraj rozhodne až podle pátečního stanoviska ostatních hejtmanů, na další proplácení stejně nemá vyčleněné peníze. Vloni zaplatil kraj za pacienty minimálně 42 milionů korun, letos na tento účel vyčlenil jen 24 milionů. Ve středu už přestal poplatky proplácet Pardubický kraj.

Kraje začaly za pacienty platit poté, co je na podzim 2008 ovládla sociální demokracie. Poplatky byly jedním z ústředních témat její tehdejší předvolební kampaně, ale jinak než přímým placením za pacienty jim zabránit nedokázala. Bezplatné ošetření se nakonec omezilo jen na krajská zdravotnická zařízení.

Ministr Riedlbauch nechá výběr nového ředitele NG na svém nástupci

Výběr nového ředitele Národní galerie (NG) v Praze nechá ministr kultury Václav Riedlbauch na svém nástupci. Doporučí mu tři kandidáty: bývalého šéfa Sbírky starého umění NG Jiřího Fajta, současného ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela. Riedlbauch se tak rozhodl po dohodě s premiérem Janem Fischerem, který ministrům doporučil nedělat už žádné závažné kroky.

Výstava v Lidicích představuje i dosud neznámé archivní materiály

Dosud neznámé dokumenty z českých a německých archivů si mohou prohlédnout návštěvníci Památníku Lidice na Kladensku. Shromáždili je autoři výstavy Heydrichiáda, která představuje průběh druhého stanného práva mezi 27. květnem a 3. červencem 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Putovní expozice, jež byla v Lidicích slavnostně zahájena, postupně zavítá i od ostatních obcí, které za války nacisté vypálili.

Vedle známých snímků expozice zahrnuje i nové unikátní záběry, jež zaujmou svou emotivní hodnotou. Poprvé je například prezentována většina snímků z dochovaného souboru 14 fotografií z popraviště v Lubech u Klatov, kterou se podařilo československým vyšetřovatelům po válce nalézt u německých represivních orgánů. Expozice chronologicky zachycuje události od útoku parašutistů přes Heydrichovu smrt a vypálené vesnice po hromadné vybíjení odpůrců nacistického režimu i nevinných obětí. Východiskem byly pro autory především spáchané zločiny na českém obyvatelstvu, které dosáhly svého vrcholu ve zničení Lidic a Ležáků.

Deska na hřbitově v Postoloprtech připomíná masakr Němců

Oběti masakru sudetských Němců, kteří v květnu a červnu 1945 zahynuli v Postoloprtech na Lounsku, připomíná česko-německá deska na tamním hřbitově. Přijeli ji odhalit příbuzní obětí, německý velvyslanec Johannes Haindl a zástupci místních samospráv. Při masakru v postoloprtské bažantnici bylo podle historiků postříleno v červnu 1945 bez soudu a jakékoli možnosti obhajoby nejméně 763 německy mluvících obyvatel regionu. Do roku 1989 oficiální propaganda socialistického Československa zakazovala o události cokoliv publikovat. Jako hlavní viníky masakru označila policie až loni v červnu dva už zemřelé muže - tehdy strážníka a vojáka.

O textu se v Postoloprtech diskutovalo od roku 2002, kdy o desku začali usilovat německé krajanské spolky. Historici navrhli nápis Obětem postoloprtského masakru z roku 1945, zastupitelé ale slovo masakr nechtěli na desku umístit. Velvyslanec Haindl na hřbitově uvedl, že postoloprtské události byly následkem utrpení, které téměř celé Evropě přineslo nacistické Německo. Podle něho sice česko-německá deklarace říká, že vztahy zemí by neměly být zatíženy minulostí, ale to prý neznamená, že bychom si minulost neměli připomínat.

Brněnský Anthropos vystavuje část fotografií badatele Absolona

Brněnský Pavilon Anthropos, věnovaný coby muzejní expozice nejstarším dějinám lidstva, vystavuje část z unikátní kolekce svého zakladatele jeskynního badatele a archeologa Karla Absolona (1877 až 1960). Zachycují především Moravský kras, ale také krasové oblasti Balkánu a Francie, kde vědec pracoval. Dokládají i Absolonův smysl pro fotografii a přibližují atmosféru první republiky, řekl ČTK vedoucí Pavilonu Anthropos a tvůrce výstavy Petr Kostrhun. Absolon je známý tím, že se mu podařilo probádat nejznámější jeskyně Moravského krasu. Díky němu nyní mohou turisté vstoupit do Punkevních jeskyní, navštívit dno propasti Macochy a plavit se pak po říčce Punkvě podzemím. Absolon položil základy moderní speleologie. Coby archeologa jej proslavil nález Věstonické Venuše, která je příkladem nejranějšího umění v Evropě.

Rozlučku s Mukem provázely slzy i potlesk

Množství slz na jevišti i v hledišti pražského Divadla Broadway provázelo rozloučení se zpěvákem Petrem Mukem, který minulý týden zemřel ve věku 45 let. Za kolegy, kteří obsadili přední řady zcela zaplněného sálu, promluvili Bára Basiková a Petr Kolář. Oběma se dojetím chvěl hlas, neskrývali slzy a smuteční řeči pojali velmi osobně. Součástí pietního aktu byla reprodukovaná skladba Ráchel a promítání sestřihu Mukových klipů a muzikálových rolí. Setkání zakončil dlouhotrvající potlesk. Lidé, kteří se nevešli do sálu, mohli dění sledovat na obrazovkách v pasáži Broadway. Se zpěvákem se přišli rozloučit například Karel Gott, Petr Janda, Kateřina Brožová, Bohouš Josef, Vilém Čok, Vendula Svobodová či Helena Vondráčková.

"Rozhodně to byl jeden z nejlepších zpěváků v Čechách za posledních dvacet let a jeho odchod je naprosto paradoxní, protože opustil svět dva dny poté, co vydal svoji zřejmě nejlepší desku," řekl ČTK Vladimír Kočandrle, šéf české pobočky vydavatelské společnosti EMI. Do divadla se od rána přišly rozloučit desítky lidí. Účastníci smuteční akce, převážně ženy a dívky, pokládali květiny na pódium s hořícími devítiramennými svícny a velkými fotografiemi oblíbeného zpěváka. Policie zatím bez bližších podrobností oznámila, že Mukova smrt byla nešťastná událost. Příčinu úmrtí hudebníka, který se léčil s těžkými depresemi, nesdělila ani rodina. Zpěvákův pohřeb se koná v jižních Čechách v úzkém rodinném kruhu.

Již tento víkend začne v Praze festival Mezi ploty

Již tento víkend začne v Praze festival Mezi ploty, podle organizátorů nejnavštěvovanější hudebně-divadelní přehlídka v ČR. Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích se o víkendu otevře návštěvníkům už podevatenácté. Festival stojí na tradici kapel, divadel i workshopů, specifické atmosféře, kterou tentokrát nově oživí třeba Martin Zbrožek, Lenka Filipová či Arnošt Goldflam, řekl ČTK ředitel festivalu Robert Kozler. Projekt je podle organizátorů ojedinělý i v mezinárodním měřítku, protože není známo, že by se někde ve světě konala v psychiatrické léčebně akce podobného rozsahu a zaměření.

Cílem přehlídky je bourat bariéry mezi pacienty psychiatrických léčeben a veřejností. Festival nabízí široké spektrum představení od loutkového divadla přes pantomimu, pohybové divadlo, výtvarné dílny či autorské čtení až po různé hudební žánry - rock, jazz, funky, etno či ska. Tradicí je, že všichni účinkující se vzdávají honoráře ve prospěch rozvoje jednotlivých léčeben.

Topolánek a Talmanová se vzali, píšou Týden.cz a Blesk.cz

Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek se v Praze oženil s někdejší místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou. Uvedly to servery Týden.cz a Blesk.cz. Svatba se údajně odehrála v hotelu Aria. Následovala po několikaletém vztahu obou politiků, kteří spolu mají tříletého syna Nicolase, připomíná Týden.cz.

Václav Vorlíček slaví na zlínském festivalu 80. narozeniny

Na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně je zřejmě nejobletovanější osobností slavný český režisér Václav Vorlíček. Právě se totiž dožívá osmdesáti let. S neustálým úsměvem na tváři, vtipnými a trefnými poznámky přijímá nespočet gratulací. "Já se o horoskopy vůbec nezajímám, nikdy to nečtu. A dnes, nevím proč, mě padl zrak na novinový sloupek horoskopů, kde jsem si přečetl: 'Situace je opravdu zvláštní. Dnes vás chválí spousta lidí a vy nevíte, jak na jejich slova reagovat, protože máte pocit, že si je nezasloužíte.' To je úplně přesné, jako by mi někdo kouknul hluboko do duše," řekl Vorlíček.

Pražský rodák je autorem desítek nesmrtelných děl. Bezesporu k nim patří pohádka Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, seriál Arabela či komedie Dívka na koštěti. Proslavil se i komediálními parodiemi s fantastickými a pohádkovými motivy Kdo chce zabít Jessii? a Pane, vy jste vdova!. Koncem roku by se v kinech mělo objevit dlouho očekávané pokračování filmové komedie Dívka na koštěti z roku 1971, na které vyrostly tři generace diváků.

Natáčení filmu Kajínek skončilo, v kinech se objeví od 5. srpna

Natáčení kriminálního thrilleru Kajínek právě skončilo, poslední záběry vznikly před pár dny ve vrtulníku například při přeletu na věznicí v Plzni-Borech, oznámil ČTK mluvčí projektu Lukáš Vedral. Štáb debutujícího režiséra Petra Jákla připravil i filmovou upoutávku, kterou mohou zájemci vidět na internetu a od poloviny měsíce poběží v kinech. Film bylinspirován příběhem Jiřího Kajínka považovaného za prvního nájemného vraha v České republice. Po jeho útěku z vězeňské pevnosti Mírov se z něj stal nejhledanější člověk v Evropě. Pět týdnů, kdy unikal policii, je dodnes zahaleno tajemstvím. S využitím umělecké licence odrazí film Kajínek pohled tvůrců na to, jak se celý případ mohl podle dostupných informací odehrát. Titulní postavu ztvárnil ruský herec Konstantin Lavroněnko, držitel herecké ceny z festivalu v Cannes, jeho obhájkyni hraje Tatiana Vilhelmová.

Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu vězení za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu. Svou vinu za tyto činy nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Díky mediálnímu zájmu se v případu objevila řada nesrovnalostí, později i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovení procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Nový Jičín hledá u občanů kloboučnické exponáty do nového centra

Nový Jičín vyhlásil sbírku předmětů a dokumentů vztahujících se k tradici kloboučnictví ve městě. Získané exponáty se pak stanou součástí připravovaného turistického centra, které má vzniknout v jednom z domů na historickém Masarykově náměstí. Konkrétně v objektu, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský generál Gideon von Laudon. "Vznikne zde stylová klobouková kavárna a návštěvníci se díky interaktivní expozici dozví, jak se elegantní pokrývky hlavy vyrábějí. Součástí se stane i reprezentativní prodejna ze současné produkce místního výrobce klobouků Tonak," vysvětlil mluvčí radnice Josef Gabzdyl.

Sport

Tenista Radek Štěpánek zvládá návrat na kurty. Český hráč porazil Fina Jarrka Nieminena 7:5, 6:4 a na challengeru v Prostějově je v semifinále.

Dva velké symboly tenisového světa se potkaly během pár hodin v Prostějově. Hned po ránu dorazila ve čtvrtek z Paříže slavná salátová mísa pro vítěze Davisova poháru a krátce před polednem kolem stříbrné trofeje prošel legendární Ivan Lendl. "Ivan byl rád, že přijel a mísa už tady byla," řekla ČTK Petra Píchalová-Langrová, ředitelka challengeru UniCredit Czech Open, v rámci kterého bude trofej v Prostějově do soboty vystavena. Do Prostějova přijel Lendl s osmnáctiletou dcerou Caroline, které ukazovala matka tenisové legendy Olga na salátové míse štítek s rokem 1980. Tehdy československý tým trofej získal. Dnes padesátiletý Lendl byl před 30 lety jedním z hlavním strůjců triumfu.

Žebříčkově je horší, podle sázkových kanceláří je outsiderem a nemá zkušenosti s grandslamovým semifinále. Ať tak, nebo tak tenista Tomáš Berdych má před sebou možná životní šanci a v pátečním utkání se Švédem Robinem Söderlingem chce v boji o finále antukového French Open uspět. "Půjdu do toho na sto procent," řekl čtyřiadvacetiletý Berdych po výhře ve čtvrtfinále na Rusem Michailem Južným. "Jeho (Söderlingova) hra mi poměrně vyhovuje. Bude se hrát rychlý tenis od základní čáry a záleží, komu to líp sedne," uvedl Berdych. Sedmnáctý hráč světa prochází French Open hravě. V pěti zápasech neztratil ani set a prezentoval se skvělou agresivní hrou opřenou o vynikající první podání a tvrdé údery z obou stran. To samé ale zdobí o rok staršího Söderlinga, aktuálně světovou sedmičku.

Český tenista Lukáš Dlouhý se po roce znovu probojoval do finále čtyřhry na French Open, kde loni slavil premiérový grandslamový titul. V semifinále spolu s Indem Leanderem Paesem porazili rakousko-izraelský pár Julian Knowle, Andy Ram 6:4 a 6:2. Ve finále narazí na druhé nasazené Daniela Nestora z Kanady a Srba Nenada Zimonjiče.

Hokejový brankář Dominik Hašek podepíše v pondělí roční smlouvu se Spartakem Moskva. Pětačtyřicetiletý gólman, o jehož odchodu do Kontinentální ligy se již několik dní spekuluje, podle generálního manažera klubu Andreje Jakovenka souhlasil s podmínkami kontraktu pro nadcházející sezonu. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru Hašek, který v minulé sezoně pomohl Pardubicím k zisku mistrovského titulu, přiletí do Moskvy v neděli.

Mistrovství světa v letech na lyžích se v roce 2014 uskuteční v Harrachově. Rozhodla o tom na svém kongresu Mezinárodní lyžarská federace FIS.

Počasí

Bude polojasno, teploty 19 až 23 stupňů Celsia. Česko čeká první letní víkend. Od dnešní noci začne ubývat oblačnosti, takže v sobotu už bude slunečno. První víkendový den přinese maximální teploty kolem 25 stupňů, v neděli vystoupají ještě o další tři stupně výš. Teplý víkend by mohl zlomit dlouhé týdny deštivého a poměrně chladného počasí, které do Česka přineslo povodně. Neobvykle studený a mokrý byl celý letošní květen. Podle některých odborníků za to mohl oblak z popela islandské sopky, který se rozptýlil nad většinou Evropy.

03-06-2010