Denní souhrn zpráv Zprávy

31-05-2010

Klaus počká s pověřením o sestavení vlády na další jednání

Prezident Václav Klaus počká s rozhodnutím o tom, koho pověří sestavením vlády, na další jednání stran. Zatím ale nevidí jinou možnost než kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Klaus to řekl novinářům po úvodní sérii schůzek s lídry stran, které se dostaly do sněmovny. K tomu, aby se mohlo udělat něco víc, musí zúčastněné strany v následujících hodinách či dnech intenzivně jednat a snažit se možnou koalici dohodnout, míní. "Vyčkám na toto jednání a žádné formální jmenování či pověření někoho dělat nebudu," řekl.

Prezident předtím vyslechl požadavek ČSSD, aby dostala jako první šanci sestavovat vládu. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka byl jako zástupce vítězné strany prvním lídrem stran nové sněmovny, kterého Klaus přijal. Sobotka schůzku podle svých slov využil k tomu, aby Klause seznámil s názorem ČSSD, že podle zvyklostí by to měl být zástupce vítězné strany, kdo jako první bude jednat o sestavení vlády.

Občanští demokraté ale mají zájem na vytvoření vlády rozpočtové odpovědnosti s TOP 09 a Věcmi veřejnými (VV). Na schůzce na Hradě o tom prezidenta informoval lídr ODS Petr Nečas. Klaus s Nečasem hovořil i o menších stranách, tedy TOP 09 a VV. Lídr ODS uvedl, že TOP 09 je tvořena "zaběhlými politiky", VV jsou "svým způsobem nečitelné. Je ale politická realita, že se staly politickou stranou, dodal Nečas.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg informoval na schůzce prezidenta Václava Klause o jednáních s ODS. Jsou podle něj nadějná. Prezidentovi ale Schwarzenberg také řekl, že podle jeho názoru by měl dostat první šanci na sestavení vlády podle zvyklostí představitel vítězné ČSSD. Na "čitelnost" TOP 09 se podle Schwarzenberga prezident neptal. Soudí, že Klaus se mezitím s postoji strany i pomocí médií seznámil.

Předseda Věcí veřejných John se vyslovil pro podporu trojkoalice

Věci veřejné dávají plnou podporu trojkoaličnímu projektu budoucí středopravé vlády spolu s ODS a TOP 09. Pokud se o sestavení vlády pokusí ČSSD, bude se muset opírat o komunistickou stranu a podíl na takové vládě je pro Věci veřejné nepřijatelný, řekl po schůzce s vyjednávacím týdnem ODS šéf Věcí veřejných Radek John, byť jednání o vládě podle něj budou složitá. Lídr ODS Petr Nečas po schůzce podotkl, že se se zástupci Věcí veřejných shodli na šesti okruzích témat, která budou základem budoucí spolupráce. O sporných otázkách v programech stran mají dál jednat expertní komise. Podle něj by měl být vládní projekt označován za koalici "proti zadlužování a korupci".

Filip: První schůze sněmovny by mohla být 22. června

Ustavující schůze nové sněmovny by se mohla uskutečnit 22. června, v případě podání stížnosti na volby Nejvyššímu správnímu soudu o týden později. Novinářům to po jednání s prezidentem Václavem Klausem řekl předseda KSČM a místopředseda komory Vojtěch Filip. Po ustavující schůzi musí podat demisi dosavadní kabinet premiéra Jana Fischera, úřadovat ale bude až do jmenování nové vlády. Ústava ani jednací řád sněmovny nestanoví, do kdy musí být první schůze nové sněmovny svolána.

Nečas a Sobotka se shodli, že spolu vládnout nebudou

Programový nesoulad mezi ODS a ČSSD znemožňuje vládní spolupráci, shodli se po společném jednání lídr občanských demokratů Petr Nečas a Bohuslav Sobotka, který je pověřen vyjednáváním za sociální demokraty. Oba politici mají zájem na hladkém zahájení práce parlamentu v novém složení. Nečas navrhuje snížit počet lidí ve vedení sněmovny a vyloučit z něj KSČM. ČSSD chce prosazovat proporční systém, řekl Sobotka. "Naším východiskem bude tak jako vždy respektování principu poměrného zastoupení," zdůraznil lídr ČSSD, která je vítězem parlamentních voleb. Strany, včetně komunistů, by tak podle názoru sociální demokracie měly mít v orgánech sněmovny své zastoupení. Sobotka se chce sejít i s TOP 09 a Věcmi veřejnými. O otázkách uspořádání práce sněmovny pak hodlá jednat i s komunisty.

Sobotka s Nečasem se shodli na nutnosti rychlé diskuse mezi stranami tak, aby nová sněmovna byla ustavena "hladce a bezproblémově" a mohla začít pracovat. "Je naším společným zájmem hladký průběh prvních schůzí sněmovny, jak ustavující, která má svůj význam z hlediska demise vlády, tak první schůze, která ustavuje orgány sněmovny, výbory a podobně," doplnil Nečas. Ustavení orgánů sněmovny by se podle něj nemělo stát důvodem politického střetu.

ODS a TOP 09 chtějí snížit platy ústavních činitelů

Vyjednavači ODS a TOP 09 se na první oficiální schůzce k příští vládě dohodli na diskusi o šesti programových okruzích budoucí koalice, v níž počítají i s Věcmi veřejnými. Po více než hodinovém jednání to novinářům řekli lídr ODS Petr Nečas a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Obě strany podle nich chtějí spolupracovat i na ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny, kde se chtějí zasadit například o snížení počtu výborů a funkcionářů sněmovny. Podle ODS i TOP 09 je důležité obnovit důvěru občanů v politiku. Je proto podle nich potřeba velmi výrazně omezit počet funkcionářů sněmovny včetně počtu místopředsedů, různých místopředsedů výborů a podvýborů. Strany také chtějí snížit platy ústavních činitelů a zdanit jejich náhrady a omezit poslaneckou a senátorskou imunitu. O personálním složení vlády prý na schůzce řeč nebyla.

Starostové a nezávislí na sněmu odmítli vládní spolupráci s ČSSD

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jednoznačně odmítlo vládní spolupráci s ČSSD. Jeho členové se na tom shodli na celostátním sněmu v pražském Mánesu. Připojili se tak k výzvě strany TOP 09, na jejíchž listinách členové STAN kandidovali ve volbách do Poslanecké sněmovny. "Programová neslučitelnost s ČSSD je zřejmá a není v žádném případě možnost sestavit jakoukoli formu vládní koalice spolu s ČSSD. Tímto jednoznačně odmítáme jakékoli, byť jen hypoteticky činěné nabídky, které by k tomu měly směřovat," řekl ČTK místopředseda STAN Stanislav Polčák.

Gandalovič nebude kandidovat na místopředsedu ODS, Bendl ano

Petr Gandalovič nebude na kongresu kandidovat na místopředsedu ODS. Novinářům v Ústí nad Labem řekl, že ho k tomu přiměl špatný volební výsledek v Ústeckém kraji, kde byl lídrem. Další místopředseda Petr Bendl naopak ČTK řekl, že bude o funkci usilovat znovu. "Beru to tak, že u nás byl výsledek dobrý. ODS získala druhá nejvíce po Praze i můj osobní výsledek mě myslím opravňuje k tomu, abych se o něco takového pokusil," řekl Bendl. Otazník visí ale nad Ivanem Langrem. Dlouholetý místopředseda se nedostal do sněmovny ani z prvního místa kandidátky ODS v Olomouckém kraji. Před volbami čelil tlaku spolustraníků, aby vůbec nekandidoval. Langer na dotaz ČTK, zda bude znovu kandidovat, neodpověděl.

Parlamentní politiku teď lidovci chtějí dělat ze Senátu

Základnu pro svou parlamentní politiku si chtějí křesťanští demokraté vytvořit v Senátu. Nyní tam mají čtyři zástupce, což nestačí na existenci senátorského klubu, v podzimních volbách by ale chtěli posílit. Prohrané sněmovní volby by jim v tom paradoxně mohly pomoci, řekl novinářům brněnský senátor a někdejší šéf klubu Rostislav Slavotínek. "Do Senátu budeme mít větší možnost navrhnout a uplatnit kandidáty, kteří neuspěli ve volbách do Poslanecké sněmovny. A jsou to známá jména, která získala vysoký počet preferenčních hlasů," popsal Slavotínek. Zmínil Věru Luxovou, vdovu po zemřelém předsedovi KDU-ČSL Josefu Luxovi, a náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka. Uspěl podle něj i jihomoravský předseda KDU-ČSL a bývalý hejtman Stanislav Juránek. Jihomoravští lidovci přiznali, že strana potřebuje po prohraných sněmovních volbách obrodu, má-li zaujmout voliče v příštích volbách za čtyři roky. Bývalý místopředseda David Macek řekl, že jeho generace je k takové změně nakopnuta. Dodal, že bez generační obměny nemá strana budoucnost. Jihomoravští lidovci ocenili rezignaci Cyrila Svobody. Podle nich byl pro některé lidi překážkou, proč KDU-ČSL nevolili.

Šojdrová chce do sjezdu nahradit Svobodu v čele KDU-ČSL

První místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová chce požádat širší vedení strany o mandát dovést stranu do mimořádného sjezdu, který by se měl uskutečnit po prázdninách. ČTK řekla, že na zasedání celostátní konference podá rezignaci a stejně by se mělo zachovat celé vedení strany, potom hodlá za celé předsednictvo požádat o mandát dovést stranu ke sjezdu ovšem bez předsedy Cyrila Svobody, který podle ní nese největší podíl na volební prohře. "Jsem připravena s mandátem první místopředsedkyně stranu do sjezdu dovést," řekla ČTK. Termín sjezdu KDU-ČSL, na kterém budou lidovci hodnotit důvody historického volebního debaklu a na kterém mělo vedení strany složit funkce, zatím není jistý. Předsednictvo strany v sobotu po oznámení rezignace předsedy Cyrila Svobody sice doporučilo 19. červen, ne všichni lidovci s ním jsou ale spokojeni. "Má-li mít sjezd hlubší smysl, musí se uskutečnit v pozdějším termínu," řekla Šojdrová. Je podle ní třeba, aby se do čela KDU-ČSL postavil zcela nový člověk. Mezičasem se ukázalo, že Svoboda v sobotu funkci nesložil s okamžitou platností. Podle něj předsednictvo složí funkce ke dni konání sjezdu.

Svaz obchodu a cestovního ruchu doufá ve zrušení zákona o tržní síle

Nové rozložení sil v Poslanecké sněmovně je pro maloobchod příznivé a případná středopravicová vládní koalice by podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeňka Juračky mohla například zrušit zákon o významné tržní síle, který od února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Zákon předloni předložila skupina poslanců ČSSD. "Nastupující politická skupina, která bude sestavovat vládu, hájí podobné principy jako my. Jsou liberální, jsou proti zásadní regulaci trhu, proti zvyšování administrativní zátěže a daní. Pro SOCR je to přijatelná situace," podotkl Juračka.

Naopak potravináři věří, že nový kabinet se ještě intenzivněji zaměří na obranu domácího potravinářského průmyslu a českých výrobků. "Tato podpora by měla být vlastní všem reprezentantům této země, bez ohledu jejich příslušnosti k pravici či levici," řekla ČTK mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. "Znovu opakujeme, že zákon, který upravuje dodavatelsko-odběratelské vztahy, je funkční v řadě zemí bývalé EU-15, které jsou v mnoha oblastech vzorem liberalismu," dodala Večeřová.

Fischer omezil činnost vlády, čeká ji podle něj už jen epilog

Premiér Jan Fischer omezí činnost vlády, kterou po volbách čekají zřejmě pouze týdny. Ministry vyzval, aby už nepředkládali politicky kontroverzní návrhy a nepřicházeli s iniciativami, které by vedly k prohloubení rozpočtového schodku. Fischer rovněž doporučil ministrům, aby se ve svých úřadech zdrželi velkých organizačních a personálních změn. Omezení práce kabinetu se podle premiéra už projevilo ve stažení některých návrhů z jednání vlády. Novinářům řekl, že sám pro sebe označil období, které vládě zbývá, za čas epilogu. Zatím není jasné, zda ještě jeho vláda schválí první verze státního rozpočtu. Vše bude záviset na rychlosti sestavení nové vlády.

Kabinet schválil návrh MPO na zjednodušení ekologické legislativy

Vláda schválila návrh na zjednodušení ekologických zákonů, které má podle propočtů ministerstva průmyslu a obchodu podnikatelům přinést miliardové úspory. Novinářům to po jednání vlády řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Erik Geuss, podle kterého nyní návrh posoudí meziresortní pracovní skupina. Podle Geusse se nyní například souběžně vede vždy několik správních řízení, ve kterých se po podnikatelích žádá náhradní výsadba stromů či rekultivace terénu. "Nám jde o to, aby podnikatel měl jednu právní jistotu, jedno nařízení, jedno správní rozhodnutí, podle kterého se musí řídit," podotkl náměstek.

Sdružení Arnika ale tvrdí, že materiál není kvalitní a může omezit právo veřejnosti na informace o látkách poškozujících životní prostředí. Před schválením návrhu MPO varovala také komise Akademie věd ČR, která kritizuje zejména změny v zákoně o ovzduší, v zákoně o ochraně přírody a krajiny či v Integrovaném registru znečišťování. Nelíbí se jí například návrh, aby byly z právních norem vyškrtnuty emisní stropy. Výhrady mají akademici k bodům zabývajícím se kácením stromů, které podle nich povedou k úbytku zeleně ve městech i na venkově.

Vláda schválila plán finanční pomoci studentům

Vláda schválila plán finanční pomoci studentům. Podle tohoto plánu by měli vysokoškoláci každý měsíc dostávat určitou částku na pokrytí nákladů na studium, na studia by si také mohli vzít zvýhodněnou půjčku. Až bude tento systém fungovat v praxi, může být zavedeno školné. K půjčkám a sociálním stipendiím se kladně vyjádřila i ČSSD, podle jejího prvního místopředsedy Bohuslava Sobotky ale školné v budoucnu určitě nepodpoří. V budoucnu by měl každý student dostávat nevratný grant na studium, a to formou měsíčních příspěvků na účet. Tyto granty by neměly nijak zatížit státní kasu, studenti by totiž dostávali peníze, které si dosud mohou jejich rodiče odečítat z daní při péči o nezaopatřené dítě. Věková hranice 26 let pro studentské výhody by se měla zvýšit. Další granty by měli dostávat ještě studenti z chudých rodin a handicapovaní. Ministerstvo také plánuje systém zvýhodněných studentských půjček a spoření na vzdělávání. Zvýhodněné by mělo být i zaměstnávání studentů.

Kovářová: Insolvenční řízení OP není v rozporu se zákonem

Insolvenční řízení prostějovského Oděvního podniku (OP) není v rozporu se zákonem. Vyplývá to ze zprávy ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, kterou předložila vládě, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Jitka Zinke. Konkurz OP, který svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun, provází podle některých médií pověst podivné akce. Na konkurz, který brněnský krajský soud na OP vyhlásil v květnu, už dohlíží také státní zástupce z Krajského zastupitelství v Brně Zdeněk Snášel. "Ministerstvo spravedlnosti není kompetentní zasahovat do rozhodování nezávislého soudu, přesto však v této kauze využívá všech svých zákonných možností, včetně dohledu nad činností insolvenčních správců, a bude případ v součinnosti se státním zastupitelstvím i nadále sledovat," uvedla ve zprávě ministryně spravedlnosti.

Dluhy domácností v dubnu stouply na 997,3 miliardy korun

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během dubna stouply proti konci března o 3,93 miliardy korun na 997,3 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 81,6 miliardy korun, vyplývá z údajů České národní banky. Zadluženost podniků v dubnu meziročně klesla o 86,5 miliardy korun na 897,6 miliardy korun. Zadluženost soukromého sektoru zůstává podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka na bezpečné úrovni a nijak ohrožuje stabilitu finanční sektoru ani české ekonomiky.

RWE a E.ON zdraží plyn domácnostem, v Praze se ceny nezmění

Plynárenská skupina RWE od letošního července zvýší ceny zemního plynu tuzemským domácnostem v průměru o 4,9 procenta. Dodavatel E.ON plyn pro domácnosti zdraží průměrně o šest procent, Pražská plynárenská ceny pro třetí čtvrtletí měnit nebude. Firmy to sdělily ČTK. Měsíční náklady domácnosti využívající plyn na vaření, ohřev vody a vytápění tak u RWE vzrostou zhruba o 100 korun. Za změnou ceny pro třetí čtvrtletí je oslabování koruny a růst cen ropy a ropných derivátů na světových trzích, uvedla RWE. Domácnosti, která plyn od RWE používá pouze k vaření, stoupnou měsíční náklady přibližně o čtyři koruny.

Nejméně devět mrtvých při izraelském útoku na flotilu s pomocí pro Gazu, Češi jsou v pořádku

Při zásahu izraelských vojenských komand proti flotile šesti zahraničních plavidel s humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazy přišlo v noci na pondělí o život nejméně devět propalestinských aktivistů a další desítky byly zraněny. Izrael tvrdí, že konvoj byl provokací s cílem narušit blokádu Gazy. Podle něj byli mnozí organizátoři flotily napojeni na mezinárodní teroristy. Krvavý incident se odehrál na turecké lodi Mavi Marmara. Izrael tři roky blokuje Gazu ve snaze izolovat tamní vládnoucí palestinské hnutí Hamas a zabránit mu dozbrojovat se. Počet mrtvých ale stále nebyl potvrzen. Izraelská televize odpoledne informovala o 19 mrtvých, objevil se i údaj 25 obětí na životech.

Na lodích byli i čtyři čeští novináři, podle informací Českého rozhlasu jde o dva novináře z České televize, jednoho na volné noze a jednoho filmaře. "Všichni čtyři novináři jsou v pořádku," řekl ČTK konzul Dušan Králík. Čtveřice podle něj míří na mezinárodní letiště Ben Gurion v Tel Avivu, odkud bude deportována do ČR. Na letišti jim bude umožněno setkat se s českými diplomaty.

Proti izraelskému útoku v Praze demonstrovaly desítky lidí

Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí vpodvečer sešly desítky lidí, kteří přišli protestovat proti akci Izraele proti flotile plavidel s humanitární pomocí pro Gazu. Demonstranti po úvodních projevech prošli centrem metropole na Václavské náměstí. Podle organizátorů ze sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity se podobná protestní shromáždění uskutečnila i v řadě zemí. Další demonstrace se podle pořadatelů uskuteční v úterý v poledne před budovou izraelského velvyslanectví v Praze. Účastníci demonstrace měli nad hlavami palestinské vlajky, jeden držel vlajku tureckou. Protože většina obětí zásahu je údajně turecké národnosti, požádali pořadatelé, aby lidé na jejich počest nosili květiny k tureckému velvyslanectví v ČR. "Zastavte blokádu," skandovali demonstranti, když procházeli za doprovodu policistů pražskými ulicemi. "Demonstruje asi 80 lidí," řekl na dotaz ČTK jeden ze členů policejního antikonfliktního týmu. Shromáždění se obešlo bez incidentů.

Ústavní soud odmítl stížnost Dělnické strany proti rozpuštění

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Dělnické strany proti jejímu rozpuštění. Je tak s konečnou platností jasné, že strana v české politice končí. Proces s extremistickou stranou byl podle soudců spravedlivý, její rozpuštění oprávněné. V návrhu k Ústavnímu soudu strana jen opakovala výhrady a argumenty, s nimiž se vypořádal už Nejvyšší správní soud. ČTK to řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová. Dělnická strana se nyní obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ústavní soud se podle předsedy strany Tomáše Vandase zachoval zbaběle, když odmítl kauzu věcně projednat.

Vítkovští žháři Müller a Lukeš zůstávají ve vazbě

Dva podezřelí ze žhářského útoku ve Vítkově Ivo Müller a Jaromír Lukeš zůstanou ve vazbě. Uvedl to předseda senátu Miloslav Studnička, který o prodloužení vazby rozhodoval v pátek. O vazbě dalších dvou souzených Davidu Vaculíkovi a Václavu Cojocaruovi bude soudce rozhodovat koncem června. Lze předpokládat, že i oni ve vazbě zůstanou. Hlavní líčení pak pokračovalo čtením listinných důkazů a výslechem posledního experta. Posuzoval pachové stopy zajištěné na místě, především na střepech zápalných láhví s pachem útočníků. Tyto expertizy potvrdily, že Lukeš, Müller a Cojocaru láhve v rukou drželi. Poté soudce proces odročil. Pokračovat bude 16. června například přehráním záznamů odposlechů hovorů z mobilních telefonů. Číst se budou i protokoly z průběhu domovních prohlídek.

Jiří Bělohlávek letos zahájí i ukončí festival BBC Proms

Český dirigent Jiří Bělohlávek letos zahájí i ukončí letní hudební festival BBC Proms, který patří k největším přehlídkám klasické hudby na světě. Šéfdirigent Symfonického orchestru BBC zahájí festival osmou symfonií Gustava Mahlera nazvanou Symfonie tisíců. Bělohlávek tak bude na úvod festivalu dirigovat nejen Symfonický orchestr BBC, ale také na 500 zpěváků několika sborů. Toto podle organizátorů "gargantuovské" dílo je uváděno ke 150. výročí Mahlerova narození, které je letos jedním z hlavních témat festivalu.

Bělohlávek před třemi lety jako první z neanglicky mluvící země dirigoval závěr festivalu. K tradici Posledního večera BBC Proms patří uvedení vlasteneckých evergreenů, které diváci zpívají s sebou, jako pochod Rule Britannia, Země naděje a slávy Edwarda Elgara či Parryho Jerusalem. Stejně tak má dirigent přednést krátký a vtipný projev. Bělohlávek si tentokrát k závěrečnému koncertu v londýnské Royal Albert Hall, který sledují v televizi miliony britských diváků, pozval i americkou sopranistku Renée Flemingovou. Ta zazpívá mezi jiným árie z Dalibora Bedřicha Smetany a z Rusalky Antonína Dvořáka. Na BBC Proms také vystoupí Česká filharmonie, která pod taktovkou britského dirigenta Johna Eliota Gardinera uvede Dvořákovu osmou symfonii a šestou symfonii Bohuslava Martinů.

V Praze začala přehlídka loutkářského umění

Až do neděle 6. června potrvá na čtyřech místech centra Prahy světový festival loutkářského umění. Jeho v pořadí už čtrnáctý ročník zahájil v Divadle Karlova 44 Cirkus Žebřík ze Zdic u Prahy, jehož členové se věnují pouličnímu a dětskému divadlu, loutkám a živé hudbě. Podle Andrey Lhotákové z pořádající pražské organizace World Association of Puppeteers je připraveno 27 divadelních a 35 filmových představení určených dětem, rodinných produkcí včetně inscenací pro dospělé. "Přijeli loutkáři z Belgie, Švýcarska, Německa, Rumunska, Itálie, Portugalska, Polska, Kazachstánu, Srí Lanky, Indie, Běloruska, Thajska, Velké Británie a USA," řekla Lhotáková ČTK. Každé odpoledne se uskuteční pouliční představení přímo na Staroměstském náměstí.

Smrt zpěváka Petra Muka byla podle policie nešťastná událost

Za nešťastnou událost označila policie úmrtí zpěváka Petra Muka, který před týdnem zemřel ve věku 45 let, jen pár dní po vydání svého nového alba V bludišti dnů. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan žádné bližší podrobnosti uvést nechtěl. "Věc dál nebudeme komentovat," prohlásil. Příčinu úmrtí hudebníka nesdělila ani rodina. Muk se v minulosti léčil s depresemi.

Lidé se s Mukem mohou rozloučit ve čtvrtek v pražském Divadle Broadway. Organizátoři smuteční slavnosti čekají velký zájem o účast, divadlo bude po dobu jejího konání uzavřeno. "Veřejnost však může sledovat samotný akt na plazmových obrazovkách, které budou rozmístěny v pasáži Broadway," oznámila ČTK mluvčí Divadla Broadway Martina Jandová. Pohřeb zesnulého zpěváka se odehraje stejný den, avšak pouze v úzkém rodinném kruhu.

Sport

Tenista Tomáš Berdych si poprvé v kariéře zahraje čtvrtfinále na Roland Garros. Český hráč zvládl v osmifinále deštěm přerušený souboj s Britem Andym Murrayem a světovou čtyřku porazil 6:4, 7:5 a 6:3. V boji o semifinále se Berdych utká s Rusem Michailem Južným.

Český tenista Radek Štěpánek prožil vítězný návrat na kurty po dvouapůlměsíční pauze a léčbě únavového syndromu. Jednatřicetiletý hráč v prvním kole challengeru UniCredit Czech Open splnil roli nasazené jedničky a porazil stejně starého Španěla Alberta Martína 6:3 a 7:6.

Český motocyklista Jakub Smrž obsadil v kvalifikaci na sedmý závod mistrovství světa superbiků v Salt Lake City čtvrté místo. Smrž v úvodní kvalifikační jízdě dokonce zajel nejrychlejší soutěžní kolo časem 1:48,517. Poté se ještě o téměř vteřinu zlepšil, výkon českého jezdce ale zastínil Španěl Carlos Checa, který časem 1:47,081 překonal absolutní rekord trati.

Jachtařka Veronika Fenclová obsadila třetí místo v třídě Laser Radial na Světovém poháru v Medembliku a celkově si v seriálu udržela druhé místo. Fenclová dokázala vystoupit na stupně vítězů podruhé v sezoně. Druhá skončila na Mallorce.

Česká republika se nakonec nebude ucházet o pořádání basketbalového mistrovství Evropy v roce 2013. Federace spíše pomýšlí na ME v roce 2015.

Počasí v České republice

V noci bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť, na východě vytrvalý. Ochladí se na 10 až 6 stupňů Celsia.

V úterý čekáme oblačno až zataženo, místy přeháňky, na východě republiky trvalý déšť. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

31-05-2010