Denní souhrn zpráv Zprávy

29-05-2010

ČSSD vede nad ODS se zhruba dvouprocentním rozdílem

Volby do sněmovny s mírným náskokem zhruba dvou procent vyhrává sociální demokracie. Vyplývá to z průběžných výsledků, které po sečtení téměř sta procent hlasů zveřejnil Český statistický úřad. ČSSD tak získává 22 procent hlasů, zatímco ODS překročila 20 procent. TOP 09 získává necelých 17 procent, komunisté ll a pod jedenácti procenty jsou Věci veřejné.

Další strany by se do sněmovny nedostaly, lidovci jsou pod pětiprocentní hranicí, stejně jako zemanovci a Suverenita Jany Bobošíkové. Do parlamentu se nevrátí zelení, kteří asi nepřekročí ani tříprocentní hranici, nutnou pro získání státní podpory.

Levicové strany budou ve sněmovně zřejmě v menšině. ČSSD by podle dosavadních výsledků voleb získala ve sněmovně 57 mandátů, KSČM 30. Více křesel by měla získat ODS s 48 poslanci spolu s TOP 09 s 42 poslanci. Věci veřejné by měly mít 23 křesel, jejich postoj rozhodne o většině ve sněmovně a budoucí koalici.

Výsledky voleb podle prezidenta Václava Klause znamenají zásadní oslabení dvou standardních politických stran - ČSSD a ODS. Účast zhruba 60 procent voličů hodnotí jako přiměřenou.

Nečas: Odhady dávají šanci na koalici rozpočtové odpovědnosti

Bude-li mít ODS možnost vést koalici, začne bezprostředně jednat s nelevicovými stranami, jejichž prioritou je zastavit zadlužování, řekl lídr ODS Petr Nečas. ODS je podle něj k takové koalici připravena. "Chtěl bych poděkovat všem pravicovým voličům v České republice, že zatím podle těch dat, která jsou k dispozici, nepodlehla česká veřejnost tomu populistickému mámení," prohlásil Nečas. ODS si podle Nečase váží vítězství pravice. Strana ale dostala i varování a musí pokračovat ve změnách, aby získala zpět důvěru, míní.

Jiří Paroubek rezignuje na funkci předsedy ČSSD

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci své strany oznámil, že kvůli výsledkům sociální demokracie ve volbách rezignuje na svou funkci předsedy. Nadále chce zůstat jen poslancem za Ústecký kraj. Paroubek řekl, že jde o jeho osobní rozhodnutí. Další jednání o budoucí vládě za něj povede první místopředseda strany Bohuslav Sobotka. Lídr ODS Petr Nečas vzápětí po tomto prohlášení na mimořádné tiskové konferenci ocenil kladné kroky Jiřího Paroubka v čele vlády.

John podmiňuje koalici splněním priorit Věcí veřejných

Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John podmiňuje vstup své strany do vlády splněním vyjmenovaných priorit. VV vstupují do sněmovny jako nováček s 11 procenty, na jejich hlasech bude záležet, zda vznikne středopravá koalice s ODS a TOP 09. John zopakoval, že nepřekročitelnou prioritou strany je například boj s korupcí nebo škrt 10 miliard v rozpočtu ministerstva obrany, které chtějí VV směrovat do školství. V pondělí zasedne rada VV, která potvrdí pětici vyjednavačů, bude mezi nimi John a také volební manažer a hlavní sponzor strany Vít Bárta. O případné povolební koalici později rozhodne hlasování registrovaných příznivců strany, takzvaných véčkařů.

Exministr vnitra Langer opouští sněmovnu

Bývalý ministr vnitra a šéf volební kampaně ODS už ve sněmovních lavicích nezasedne. Dlouholetý poslanec byl v Olomouckém kraji na prvním místě kandidátky, ale přeskočili ho jeho spolustraníci na základě preferenčních hlasů. Vyplývá to z propočtů Českého statistického úřadu. Preferenční hlasy vynesly do sněmovny také řadu lidí z velmi nízkých pozic na kandidátkách. Například v Praze občanského demokrata Marka Bendu, který kandidoval až z 18. pozice, s ním u ODS v hlavním městě uspěje i pražský primátor a dvojka kandidátky Pavel Bém a devátý na kandidátce starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Lidovci budou chybět ve sněmovně, Cyril Svoboda rezignoval na svou funkci

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se do dějin KDU-ČSL zapíší černým písmem. Tradiční vládní strana, která doposud nikdy nechyběla v Poslanecké sněmovně, se díky volebního neúspěchu bude muset smířit s pozicí mimo hlavní politické dění. Lidovci přitom patří k hlavním politickým silám v zemi po celou domu od vzniku samostatné republiky v roce 1918. Současná KDU-ČSL má více než 35.000 členů. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda odstoupil z funkce, v červnu by se podle něj měl sejít sjezd. Lidovci propadli ve volbách, zůstanou jen v Senátu, konstatoval. Poděkoval za hlasy a uvedl, že je to výzva pro křesťanskodemokratickou politiku.

Vedení SZ složí funkce kvůli volební prohře

Předsednictvo zelených, kteří vypadli ze sněmovny, složí na sjezdu funkce. O svolání sjezdu rozhodne předsednictvo, které se sejde v neděli nebo v pondělí večer. "Jako politici ale zůstáváme," řekl předseda SZ Ondřej Liška s tím, že se soustředí na komunální a senátní volby. Liška věří, že do lavic dolní parlamentní komory se vrátí po příštích volbách. "Je to zklamání, zelená témata, která hájila Strana zelených ve sněmovně, nebudou mít obhájce," uvedl Liška s tím, že za prohru nese odpovědnost vedení strany zelených i on osobně. Zda bude Liška na sjezdu opět kandidovat na funkci předsedy, se prý rozhodne v nejbližších týdnech po rozhovorech se spolustraníky. Zdůraznil, že z politiky neodejde.

Šéf SPOZ Zeman se rozhodl odejít ze strany

Předseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), expremiér Miloš Zeman oznámil, že v čele své strany končí, protože se mu nepodařilo přesvědčit alespoň pět procent voličů a vstoupit do sněmovny. Zeman bude SPOZ pomáhat v komunálních volbách. Novinářům to oznámil, když po sečtení tří čtvrtin volebních okrsků dosáhla SPOZ 4,45 procent hlasů voličů. "Já si myslím, že bych této straně (SPOZ) pomohl tehdy, kdyby se dostala nad pět procent," řekl. Protože se to nestalo, tak to podle Zemana logicky znamená, že by ho měl vystřídal někdo jiný, kdo bude přesvědčivější. Podle Zemana se SPOZ snažila a snaží vytvořit alternativu k "poněkud demagogické a populistické politice dnešní ČSSD", podobně jako TOP 09 usiluje o alternativu k ODS. Zeman také poděkoval voličům, kteří jeho straně odevzdali své hlasy.

V zahraničí se voleb zúčastnil jen zlomek českých občanů

Británie, Rakousko a Polsko patří mezi státy, kde letos na českých zastupitelských úřadech hlasovalo v parlamentních volbách víc lidí než před čtyřmi lety. Zhruba stejný počet jako tehdy přišel tentokrát v Rusku a ve Spojených státech. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK tamní zastupitelské úřady poskytly. Voleb se zúčastnil jen zlomek českých občanů pobývajících v zahraničí. V Británii volilo 668 lidí. České velvyslanectví odhaduje, že v Británii žije přes 30.000 Čechů. Ve Vídni hlasovalo 266 Čechů a Češek. Ve stálém seznamu voličů v Rakousku má české velvyslanectví zapsáno celkem 109 krajanů. V Moskvě hlasovalo 133 Čechů a Češek. Ve voličském seznamu na zastupitelském úřadu bylo zapsáno 136 lidí. Ve Spojených státech volilo zhruba 40 procent z asi 670 voličů, kteří se dopředu zaregistrovali. Rovněž v Kanadě volilo kolem 40 procent z asi 460 lidí, kteří se zapsali do seznamu voličů. S voličským průkazem v zemi, do které čeští turisté potřebují víza, volilo 16 lidí. Na velvyslanectví v australské metropoli Canbeře a na generálním konzulátu v Sydney hlasovalo 197 lidí, zapsáno k volbám jich tam bylo 272. Na stovce českých zastupitelských úřadů po celém světě se letos k volbám podle ministerstva zahraničí zapsalo 6601 Čechů.

Průzkum MF: Česká ekonomika letos poroste v průměru o 1,5 pct.

Česká ekonomika v letošním roce poroste o 0,8 až 1,9 procenta, v průměru tedy o 1,5 procenta. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí mezi odhady 15 tuzemských institucí. Příští rok by měla ekonomika v průměru růst o 2,4 procenta. Výhled na roky 2012 a 2013 pak počítá se zhruba tříprocentním růstem ekonomiky. Míra nezaměstnanosti by měla letos podle Výběrového šetření pracovních sil činit 8,4 procenta, v roce 2011 by se měla nezaměstnanost snížit mírně na 8,2 procenta. K sedmi procentům klesne podle odhadů až v roce 2013.

Příliv přímých zahraničních investic loni klesl o více než polovinu na 52 mld. Kč

Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka loni klesl o více než polovinu ze 110,1 miliardy Kč v roce 2008 na 52,2 miliardy Kč. Vyplývá to z analýzy vývoje tuzemské ekonomiky za rok 2009, kterou na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Loňskou bilanci egativně ovlivnily vysoké splátky půjček, které české pobočky poslaly svým zahraničním mateřským podnikům.

ČR stále v rozšíření rychlého internetu zaostává za průměrem EU

Česká republika v rámci Evropské unie stále zaostává v rozšířenosti vysokorychlostního internetu. Zatímco v tuzemsku na začátku roku připadalo 19,1 internetové přípojky na 100 obyvatel, evropský průměr byl 24,8 procenta. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Česko skončilo v porovnání s ostatními 26 členy unie deváté odzadu. Proti loňsku si tak polepšilo o jednu příčku a zvýšilo podíl internetových přípojek o dva procentní body. Za ČR skončilo Maďarsko, Slovensko i Polsko. Poslední příčka patří Bulharsku a Rumunsku se zhruba 13 procenty. Naopak ve vedoucích zemích Dánsku a Nizozemsku rozšíření internetu přesahuje 37 procent. Většina internetových přípojek v EU je založena na technologii DSL, která využívá pevné linky.

Sraz Hells Angels v Praze zatím bez problémů

Celosvětový sraz motorkářského klubu Hells Angels (HAMC, Pekelní andělé), který se koná od pátku v areálu pražského koupaliště Džbán, se dosud obešel bez jakýchkoli incidentů. Cizinecká policie v souvislosti s akcí do dnešního rána vykázala z Česka 53 cizinců - byli v evidenci nežádoucích lidí a dostali výjezdní příkaz, aby okamžitě opustili území ČR. Uvedly to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová a pražské policie Andrea Zoulová. Počet účastníků srazu podle ní zůstává zhruba stejný, jako v pátek večer - v metropoli je kolem 1500 lidí a asi 500 motocyklů. Většina motorkářů zůstává v areálu koupaliště, kde mají svůj program. Pražská policie v souvislosti se srazem připravila speciální dopravněbezpečnostní akci. Policisté kontrolovali motorkáře i před areálem koupaliště Džbán, v záloze je speciální pořádková jednotka. Pekelní andělé se scházejí každý rok v jiném evropském městě a členové klubu těmto setkáním přikládají velký význam. V Praze je to druhé setkání, poprvé do metropole dorazili v roce 2005. Kemp v areálu Džbán mají rezervovaný do neděle.

Před českým publikem poprvé vystoupil slavný André Previn

V pátek poprvé v Česku vystoupil světoznámý americký skladatel a klavírista André Previn. Jednaosmdesátiletý nestor světové klasické hudební scény se představil ve Dvořákově síni Rudolfina na koncertu festivalu Pražské jaro v roli komorního hráče i skladatele. Ve světové premiéře uvedl své nové dílo, které zkomponoval pro předního amerického klarinetistu Thomase Martina z Bostonského symfonického orchestru. Publikum ocenilo skladbu i oba interprety dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Previn setrvá v Praze až do 3. června, kdy na koncertu s Českou filharmonií představí i svou dirigentskou podobu. V české premiéře předvede orchestrální dílo Diversions, které zkomponoval před deseti lety pro Vídeňské filharmoniky na objednávku salcburského Mozartea.

Na Pražském jaru zahraje slavný pianista Garrick Ohlsson

Na festivalu Pražské jaro dnes vystoupí oblíbený americký klavírista Garrick Ohlsson. Na sólovém recitálu v Rudolfinu zahraje výběr z díla Fryderyka Chopina, například Baladu As dur i známou Sonátu b moll. Ohlsson uvedl, že nehrál v žádném jiném městě tolikrát jako v Praze, s výjimkou New Yorku, a stále se sem velmi rád vrací. Převezme také za svou trvalou podporu a šíření české kultury v zahraničí od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis. Ohlsson v neděli v Obecním domě vystoupí ještě jako sólista Klavírního koncertu č. 4 Inkantace od Bohuslava Martinů. Doprovodí jej Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Zdeňka Mácala.

České filharmonie vyzvala šéfa orchestru Kasíka k rezignaci

Umělecká rada České filharmonie (ČF) vyzvala šéfa orchestru Václava Kasíka k rezignaci. Nesouhlasí s postupem ministra kultury při jeho jmenování. Kasíka následně k odchodu z ČF na čtvrtečním společném setkání vyzvali i členové orchestru. Kasík odstoupit nehodlá a ani bude bránit snahám o výběrové řízení. Jeho vypsání však podporovat nebude. ČTK to řekla manažerka orchestru Dana Wagnerová. Proti jmenování Kasíka bez výběrového řízení a odvolání Darjanina ve čtvrtek protestovali hudebníci ČF na schodech pražského Rudolfina.

Nohavica hrál už potřetí pro české krajany v Londýně

Několik stovek nadšených příznivců z České republiky, ale i ze Slovenska a Polska přišlo v pátek večer v Londýně na koncert českého písničkáře Jaromíra Nohavici. Do britské metropole tak zavítal už potřetí, tentokrát v rámci festivalu Pulse, který představuje hudebníky ze střední a východní Evropy. Během něj v Londýně hrály i české kapely Už jsme doma nebo Psí vojáci.Nohavica v posledních letech hraje v cizině krajanům čím dál častěji, naposledy vystoupil začátkem května v Moskvě. Tyto cesty ho prý inspirují i jako autora.

Festival na Okoři nabídne Kollera, Mišíka i Buty

U zříceniny hradu Okoř u Prahy se dnes koná 12. ročník Open Air festivalu Okoř se šťávou. Na akci vystoupí mimo jiné David Koller, Vladimír Mišík, Laura a jej tygři s Lenkou Novou, České srdce, Medvěd 009, Jaroslav Uhlíř či Palitchi s jejich ohňovou show. Festival se původně jmenoval Okoř bez šťávy, protože vystupující hráli akustickou hudbu. Po dvou ročnících museli pořadatelé akci přejmenovat na Okoř se šťávou, protože kapely nechtěly hrát bez elektrických nástrojů.

Galakoncertem vyvrcholí romský festival Khamoro

Galakoncertem dnes večer v Praze vyvrcholí mezinárodní romský festival Khamoro. V Kongresovém centru vystoupí vyhlášené romské kapely z Česka, Slovenska a Balkánu, návštěvníci se mohou těšit také na romské tance a pestrobarevné kostýmy. Sedmidenní přehlídku pořádá občanské sdružení Slovo 21 a produkční společnost Studio Production Saga. Tradiční romskou hudbu představí třeba makedonsko-belgická formace Orkestar Braka Kadrievi, známá z filmů Emira Kusturici. Naproti tomu třeba rumunská kapela Mahala Rai Banda předvede osobitou kombinaci romské tradice s hudebními styly bukurešťských ghett a s orientálními vlivy. České romské umělce budou reprezentovat rodina Surmajovců, kteří s akordeonem, kytarou, basou, houslemi a cimbálem zahrají a zazpívají nejstarší romské skladby. Francouzští tanečníci Romano Atmo si zase připravili speciální show, ve které předvedou různorodé styly romského tance.

V Praze začal Prague Food Festival

V honosném prostředí Pražského hradu se setkali milovníci dobrého jídla. V Jižních zahradách si mohli vychutnat kulinářské pochoutky připravené pro čtvrtý ročník Prague Food Festivalu. Gastronomický svátek, který potrvá do neděle, začal přestřižením pásky na Plečnikově schodišti v Rajské zahradě. Pořadatelé přivítali hosty chlebem a solí. Třídenní program představí umění šéfkuchařů, degustace vytříbených pokrmů a ochutnávky vybraných nápojů. K dispozici milovníkům dobrého jídla budou zahrady Rajská, Hartigovská a Na Valech. Pokrmy prestižních restaurací a hotelů předvedou kuchaři a someliéři z více než 30 gastronomických podniků. "Nechceme na festivalu ukazovat jídla, která si můžete dát kdekoli jinde. Návštěvníci proto mohou vyzkoušet nejen průřez nejlepších restaurací na českém trhu, ale chceme představit i kuchyně zahraniční, jako je francouzská, japonská, arabská a dokonce i košer," uvedl pořadatel festivalu Pavel Maurer.

Odborníci změřili nejstarší douglasku v Evropě - roste u Klatov

Výšky 34,8 metru dosahuje nyní 171 let starý kmen douglasky tisolisté v národní přírodní památce Americká zahrada u Chudenic na Klatovsku. Jedinec, který byl v unikátním arboretu vysazen v roce 1842 jako tříletý stromek, je jedním z nejstarších exemplářů této dřeviny na evropském kontinentě. V Americe, odkud douglasky pocházejí, rostou mnohem větší i starší stromy, řekl ČTK lesník Jiří Kadera z Chráněné krajinné oblasti Český les, který se na měření podílel. Chudenický strom je z vůbec první výsadby, která se v Evropě ujala. "Přežily z ní čtyři jedinci, tři v Německu a jeden v Chudenicích. Dva exempláře v Německu postupně zahynuly," popsal.

Na Břeclavsku spadl do jezu 14-letý chlapec

Vodní záchranáři pátrají u Uherčic na Břeclavsku po čtrnáctiletém chlapci. Sklouznul prý do jezu na řece Svratce a od té doby ho nikdo neviděl. Neštěstí se stalo v pátek kolem 17:00 a večerní pátrání bylo neúspěšné. Pokračuje dnes, řekla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Podle ní nepomohlo k nalezení chlapce v pátek ani nasazení vrtulníku s termovizí. Na místě byla záchranná služba, vodní záchranáři, policejní hlídky, hasiči i potápěči. "Nasadili jsme všechny dostupné síly," uvedla.

Ze sportu:

Fotbalisté Ústí nad Labem se po Hradci Králové stali druhým postupujícím týmem z druhé ligy do nejvyšší soutěže. Postup si dnes zajistili v předposledním kole výhrou 3:1 na půdě Sokolova zásluhou branek Valenty z pokutového kopu, Martykána a Rudnického. Za domácí snížil v závěru Vaněček. Ústí se vrací do ligy po 51 letech.

Světový rekordman Roman Šebrle dál stoupá výsledkovou listinou desetiboje v rakouském Götzisu. V předposlední disciplíně prvního dne skoku do výšky obsadil čtvrté místo výkonem 203 centimetrů a v průběžném pořadí se posunul na pátou příčku. Do čela soutěže se vrátil americký favorit Bryan Clay, jenž skočil o tři centimetry více. Šebrle opět snížil svou ztrátu na stupně vítězů. Na třetího Američana Treye Hardeeho má odstup už jen devět bodů.

Český čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba obsadil třetí místo na 1000 m v rámci Světového poháru rychlostních kanoistů v Szegedu. Ženský čtyřkajak byl na poloviční trati těsně pod stupni vítězů. Čeští muži nestačili v těsném závodu pouze na domácí maďarskou posádku a Francouze, od vítězů je dělilo rovných šest desetin sekundy. Až za nimi skončili Slováci, olympijští medailisté a mnohonásobní mistři světa.

Tenista Tomáš Berdych je jako poslední český zástupce na antukovém French Open již v osmifinále. V třetím kole si snadno poradil s Američanem Johnem Isnerem 6:2, 6:2 a 6:1. Vyrovnal tak svůj dosud nejlepší výsledek z Roland Garros z roku 2006. O čtvrtfinále si nyní zahraje s čtvrtým hráčem světa Britem Andym Murraym.

S Roland Garros se rozloučila poslední česká tenistka ve dvouhře. Klára Zakopalová prohrála v dohrávaném utkání druhého kola s bývalou světovou jedničkou Justine Heninovou z Belgie dvakrát 3:6.

Sportovní střelec Martin Strnad obsadil v závodu Světového poháru v americkém Fort Benningu čtvrté místo v rychlopalné pistoli. Po základní části byl pátý, od bronzového Rusa Leonida Jekimova ho nakonec dělily dva body. Zvítězil Číňan Ting Feng. Šestatřicetiletý Strnad, člen Rapidu Plzeň, se v SP zatím na stupně vítězů probojoval jednou. Loni v Mnichově byl druhý.

Futsalovou ligu vyhrála počtvrté za sebou Chrudim, ale tentokrát se na titul nadřela nejvíc. V rozhodujícím pátém utkání, do kterého dospělo finále poprvé v historii, porazili dnes svěřenci trenéra Oty Stejskala nováčka nejvyšší soutěže Teplice 4:2. Na mistrovský trůn usedli futsalisté Chrudimi celkově pošesté.

Český čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba obsadil třetí místo na trati 1000 metrů na Světovém poháru v Szegedu.

Čeští stolní tenisté budou na mistrovství světa družstev v Moskvě hrát o konečné deváté místo. Tým porazil Švédsko 3:2 a jeho posledním soupeřem na šampionátu bude Rakousko.

České volejbalistky v kvalifikaci ME i počtvrté vyhrály. Maďarsko v Agde porazily 3:1 a v tabulce skupiny B si udržely první místo před Francií.

Počasí

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia, na horách kolem 13ti.

29-05-2010