Denní souhrn zpráv Zprávy

21-05-2010

Hejtmani předložili výzvu k řešení povodňové ochrany

Hejtmani čtyř moravských krajů v Olomouci předložili vládě výzvu s kroky, které žádají v souvislosti s řešením současných záplav a protipovodňové ochrany. Po vládě, parlamentu a politických stranách požadují například legislativní změny, které povedou ke zjednodušení výstavby protipovodňových děl nebo zajišťování stabilního financování protipovodňové ochrany v následujících čtyřech letech. Mezi požadavky hejtmanů dále figuruje to, aby kraje mohly, stejně jako obce, čerpat státní dotace na živelní katastrofou poničený majetek ve výši 100 procent. Nyní mohou získat polovinu. Hejtmani rovněž žádají o využití evropských peněz na řešení povodňových škod, posílení financování složek integrovaného záchranného systému, zejména hasičů, nebo legislativní úpravy při pojišťování majetku a vytvoření jednoduchého systému dotační pomoci státu krajům a obcím. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška zopakoval, že v pondělí předloží vládě návrh, který počítá s tím, že jeho ministerstvo poskytne na rychlou pomoc 300 milionů korun z částky nevyčerpané na řešení loňských povodní. "Celkové škody budou určitě vyšší. Kromě 300 milionů korun určených na rychlou pomoc je tam ale ještě nevyčerpaných 1,1 miliardy korun," uvedl ministr. Výši škod, které v krajích záplavy napáchaly, zatím hejtmanství zjišťují.

Bízková: MŽP má na protipovodňová opatření 3,5 miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí má k dispozici na protipovodňová opatření v Operačním programu Životní prostředí 3,45 miliardy korun. Obce mohou o tyto peníze žádat do 30. června. V pátek to oznámila ministryně životního prostředí Rut Bízková. Peníze podle ní bude možné použít i na projekty k prevenci sesuvů půdy a jejich monitoringu. Bízková zdůraznila, že protipovodňová opatření musí být blízká a příznivá lidem i přírodě. "Máme peníze v operačním programu na to, aby se ta opatření mohla realizovat. Nebude je dělat centrální státní správa, bude je dělat povodí a jednotlivé obce. Bude to systém, který pak nezpůsobí, že na jedné straně někdo si pomůže a sebe ochrání, ale pošle vodu jinému," uvedla. Státní fond životního prostředí podle jeho ředitele Petra Štepánka poskytne půjčky na opravu kanalizací a čistíren odpadních vod. "V tuto chvíli je na ty opravy alokováno 100 milionů korun. Fond na tuto agendu vyčlení pracovníky. Příjem žádostí končí také 30. června.” Zatopené obce budou moci podle Štěpánka také využít odkladu splátek dosavadních půjček. V programu Zelená úsporám fond vyřídí přednostně všechny žádosti ze zatopených oblastí, a to právě kvůli rekonstrukci postižených domů.

Vláda projedná navýšení peněz na protipovodňová opatření o miliardu korun

Vláda v pondělí projedná návrh navýšení prostředků na protipovodňová opatření o jednu miliardu korun, informovalo ČTK ministerstvo zemědělství (MZe). Na opatření proti povodním mělo v letech 2007 až 2013 původně směřovat v rámci druhé etapy programu Podpora prevence před povodněmi 10,5 miliardy korun. V případě, že kabinet návrh odsouhlasí, vzroste suma na 11,5 miliardy. Prostředky by měly být navýšeny přesunem peněz z programu na podporu obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavbu vodních děl. Peníze mají místo toho být použity na pozemkové úpravy související s protipovodňovými stavbami.

Během první etapy protipovodňového programu byly v Česku v letech 2002 až 2006 investovány čtyři miliardy korun. V současnosti je již připravována jeho třetí etapa. Podle statutárního náměstka ministra zemědělství Karla Turečka se finanční výhled pro ni pohybuje mezi 20 a 25 miliardami korun. Materiál byl podle MZe připravován už od letošního ledna, tedy nezávisle na aktuálních povodních. Návrh bylo třeba nejprve projednat s Evropskou investiční bankou, z níž je program primárně financován. Banka dle MZe již návrh odsouhlasila.

Janota podepsal 55 milionů korun pro tři zaplavené kraje

Ministr financí Eduard Janota rozhodl, že uvolní z vládní rezervy na řešení krizových situací celkem 55 milionů pro tři kraje postižené současnými záplavami. Z toho 15 milionů půjde do Olomouckého kraje a po 20 milionech dostanou Zlínský a Moravskoslezský kraj. Na dotaz ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Ministr financí podepsal první rozdělení prostředků pro jednotlivé postižené kraje a očekává se, že kraje na likvidaci povodňových škod přispějí stejnou měrou jako stát," oznámilo po jednání Ústřední povodňové komise ministerstvo životního prostředí.

Například ministerstvo zemědělství odhaduje, že povodně způsobily na vodních tocích a dílech Moravy a Slezska škody 500 až 700 milionů korun. Škody v hodnotě 200 až 300 milionů napáchal živel v zemědělství. Škody na státních silnicích a železnicích v Moravskoslezském kraji se zatím odhadují na 550 milionů korun.

Voda opadá, řadu míst na Moravě teď trápí sesuvy promáčené půdy

Města a obce na řadě míst Moravy se dál potýkají s následkem záplav, největším problémem jsou momentálně přibývající sesuvy promáčené půdy. Počet sesuvů podmáčených svahů přesáhl dvacítku, ve čtvrtek odpoledne jich bylo asi deset. Ve frýdecko-místecké části Chlebovice se začala sesouvat sjezdovka, která leží pod tamní rozhlednou. Od středy se hýbe svah v Horních Bludovicích nad řekou Lučinou. Sesuvy ale zatím výrazně neohrožují životy a majetek obyvatel. "Během tří až pěti dnů budou sesuvy půdy přibývat, protože jílovité podloží se bude postupně uvolňovat," řekla ČTK mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Česká republika už má zřejmě to nejhorší za sebou. Pojišťovny začaly vyplácet zálohy na škody, které jejich klientům způsobily povodně na východě země. Minulé dny však ukázaly, že na mnoha místech, která v minulých letech postihly záplavy, stále chybí slibovaná ochrana proti další velké vodě. Mnohdy jsou za tím spory s majiteli pozemků. Šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) již dříve uvedl, že není možné, aby protipovodňové stavby propříště blokovali jednotlivci. V tomto duchu je podle něj třeba změnit zákony. Nejen Hašek, ale i další moravští hejtmani v pátek v Olomouci na téma povodně a pomoc postiženým místům jednali s některými ministry.

Projekty z podezřelých dotací ROP Jihozápad budou přehodnoceny

Výbor regionální rady nechá přehodnotit všechny projekty z páté výzvy unijního regionálního operačního programu pro Jihočeský a Plzeňský kraj. Rozdělování dotací z této výzvy vyšetřuje policie. Jde o 3,8 miliardy korun. Přehodnotit výběr všech projektů doporučil výboru ministr financí Eduard Janota. ČTK o tom informoval mluvčí Úřadu regionální rady Jihozápad Adam Kotalík. Přehodnocování začne v červnu, ukončeno bude nejpozději do konce září. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) ČTK řekl, že přehodnocení všech projektů je v současné situaci jediné možné řešení. Výbor před třemi týdny požádal ministerstvo financí o aktualizovaný program bezproblémových projektů. Ministr financí odpověděl, že nevidí jinou možnost, než přehodnotit všech 630 podaných projektů, proto jsme k tomu přistoupili, uvedl Zimola. Nyní se Úřad regionální rady bude podle něj snažit, aby hodnocení bylo co nejrychlejší.

Kvůli nejasnostem s přidělováním eurodotací v páté výzvě regionálního operačního programu je ve vazbě ředitel Úřadu regionální rady Jiří Trnka. Stíhán je i jeho podřízený Martin Půlpytel. Policie prošetřovala i šestou výzvu, v níž má být rozděleno zhruba půl miliardy korun. Žádosti byly sice už hodnoceny, ale výbor je dosud neschválil, to znamená, že úspěšní žadatelé nebyli ještě vybráni. V obou krajích již začala řada úspěšných žadatelů stavět. To, že s nimi dosud nebyly podepsány smlouvy, jim dělá potíže, například při dojednávání úvěrů u bank. Kvůli postupu rady už podalo Českobudějovické biskupství žalobu. Uvádí, že rada je nečinná a žadatelé mají na peníze nárok i bez podepsané smlouvy. Zimola uvedl, že žadatelé začali realizovat své projekty na základě oznámení o tom, že byli vybráni, nikoliv na základě podepsané smlouvy, což podle něj neměli dělat.

Factum Invenio: Většina zvažuje dát při volbách preferenční hlasy

Většina lidí zvažuje příští týden při volbách do Poslanecké sněmovny využít svého práva dát preferenční hlasy určitým kandidátům, a tak zlepšit složení dolní komory. Zjistil to květnový průzkum společnosti Factum Invenio. O využití práva preferenčních hlasů uvažuje podle průzkumu šest z deseti občanů. Mezi lidmi rozhodnutými volit je to dokonce 75 procent. Lidé mohou preferenční hlasy udělit zakroužkováním kandidáta na volebním lístku. Každý volič je může udělit až čtyřem politikům na kandidátní listině volené strany.

MF plánuje jednotné místo pro výběr daní i pojištění od roku 2014

Jednotné inkasní místo (JIM) pro výběr daní, sociálního i zdravotního pojištění by mělo podle plánů ministerstva financí plně fungovat od roku 2014. Počítá s tím materiál informující o schůzi Rady Projektu jednoho inkasního místa, který v pondělí projedná vláda. Projekt je rozložen do čtyř fází. Úvodní fáze, která by měla být ukončena do září 2011, zahrnuje především vytvoření samostatné daňové správy podřízené MF na rozdíl od současného stavu, kdy samo MF je vrcholným orgánem daňové správy. Dále by měly být vytvořeno celkem 14 krajských finančních úřadů a jeden specializovaný finanční úřad pro velké firmy. Od roku 2013 by se měl přesunout na finanční úřady výběr sociálního pojištění a cel. Od roku 2014 by pak měly finanční úřady vybírat i zdravotní pojištění.

Zdravotnické poplatky musí dle zákona hradit pojištěnec, konstatoval soud

Olomoucká záchranná služba porušila zákon, když si nechala proplácet zdravotnické poplatky od Olomouckého kraje. Rozhodl o tom středočeský krajský soud s tím, že podle zákona musí regulační poplatek jednoznačně uhradit pojištěnec. Soud zamítl žalobu záchranné služby proti kladenské pojišťovně, která zdravotnickému zařízení za toto jednání udělila pokutu. Proti rozhodnutí krajského soudu si záchranná služba může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "V případě, že by bylo umožněno platit regulační poplatek za pojištěnce jakémukoliv subjektu, ztratil by svůj smysl, pro který byl zákonem zaveden" - takto soud podle jeho mluvčí Zuzany Steinerové vysvětlil své rozhodnutí. Smyslem poplatků je totiž podle soudu zejména omezení zbytečných návštěv zdravotnických zařízení a předepisování zbytečných léků. Jedná se pravděpodobně o první soudní rozhodnutí ohledně zdravotnických poplatků ve věci samé.

Francie a ČR společně rozbily síť nelegální vietnamské imigrace

Francii a Česku se začátkem týdne v rámci operace nazvané Praha (Prague) podařilo společně rozbít významnou síť nelegálního přistěhovalectví z Vietnamu do Británie. Hlavní organizátoři sítě sídlili ve Francii a Česku, sdělilo francouzské ministerstvo pro imigraci, integraci a národní identitu. Policie obou zemí uskutečnily v úterý na závěr dlouhodobého vyšetřování zátah, přičemž ve Francii bylo zatčeno 12 osob pašujících imigranty a v Česku jich bylo zadrženo šest.

ČRo: Církev jedná se státem o společné správě chrámu svatého Víta

Katolická církev jedná se státem o společném spravování katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál s tím, že se tak spor o památku chýlí ke konci. Oboustranná jednání potvrdil rozhlasu pražský arcibiskup Dominik Duka i mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Vedení církve zároveň zvažuje stažení stížnosti u Ústavního soudu. Památka patří na základě soudního rozhodnutí státu, církev neuspěla ani s dovoláním u Nejvyššího soudu. Ústavní stížnost podala loni v květnu, kdy v jejím čele stál kardinál Miloslav Vlk. Po jeho odchodu vyzval Ústavní soud nového arcibiskupa Duku, aby zvážil, zda chce ve stížnosti pokračovat. O tom nyní jedná Metropolitní kapitula chrámu svatého Víta a Kolegiátní kapitula všech svatých, kterých se spor týká. Církev se chce zároveň dohodnout se Správou Pražského hradu na společném spravování chrámu.

Státní operu povede Oliver Dohnányi

Státní operu Praha (SOP) povede uznávaný dirigent Oliver Dohnányi. Vystřídá dlouholetého šéfa operního domu Jaroslava Vocelku, jemuž skončí prodloužený mandát 30. června. ČTK to řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Ministr Václav Riedlbauch zároveň nově zavede funkci správního ředitele, která je obvyklá u většiny operních domů ve světě. Správním ředitelem by se měl stát Tomáš Olexa, bývalý finanční ředitel Národního divadla (ND). Vocelka měl ve své funkci končit na konci loňského roku, smlouvu mu ale ministerstvo prodloužilo do letošního 30. června. Loni v únoru se sice na místo ředitele operního domu uskutečnil konkurz, s pádem vlády a personálními změnami však vyzněl do ztracena. Opera byla dlouho v nejistotě nejen kvůli tomu, že se nevědělo, kdy přijde nový ředitel, ale také kvůli zamýšlenému, avšak dosud nevyřešenému možnému převodu státní příspěvkové organizace na město.

Pětapadesátiletý Oliver Dohnányi pochází ze Slovenska. Do roku 2007 byl šéfdirigentem orchestru ND, v posledních letech působil také jako ředitel opery Slovenského národního divadla a šéf opery Národního divadla moravskoslezského. Studoval dirigování u Václava Neumanna na Akademii múzických umění a na Vysoké hudební škole ve Vídni. Jako hostující dirigent vystoupil v mnoha světových operních domech a dirigoval významné orchestry celého světa.

Filharmonici chtějí konkurz na ředitele, ale pod novým ministrem

Orchestr České filharmonie (ČF) by chtěl, aby jeho ředitel vzešel z konkurzu. Ministr kultury Václav Riedlbauch po odvolání šéfa ČF Vladimíra Darjanina rovnou jmenoval bývalého generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. S tím hudebníci nesouhlasí, chtějí však, aby se konkurz konal až pod vedením nového ministra. Riedlbauch, dřívější ředitel ČF, je podle nich ve střetu zájmů. Zástupci orchestru to řekli novinářům. "Pana Kasíka v podstatě neznáme, nevadí nám ale ani tak on jako způsob jeho jmenování," řekl předsedkyně Umělecké rady ČF Jana Brožková. S Kasíkem se neviděli, orchestr se ve čtvrtek vrátil ze zájezdu, nebyl tedy v zemi v době jeho středečního jmenování. Orchestr za odvolaným ředitelem Darjaninem stojí, na protest proti jeho odchodu dokonce zrušil koncert, za což sklízí kritiku. Případné další veřejné protesty, které by reagovaly nejen na Darjaninovo odvolání, ale i na instalaci Kasíka do čela ČF, hudebníci prý zvažují.

V Ústí nad Labem vznikla stálá expozice o českých Němcích

V Ústí nad Labem bude s definitivní platností sídlit stálá expozice dějin německy mluvících obyvatel českých zemí. Pod názvem Německé kulturní dědictví ji společnosti Collegium Bohemicum zapsalo ministerstvo kultury. Mluvčí Collegia Bohemica Tereza Šimůnková ČTK informovala, že půjde o první stálou expozici na téma dějin a kultury německy mluvících obyvatel českých zemí. Sbírka Collegia Bohemica je v současné době umístěna v depozitářích ústeckého muzea. Exponáty budou veřejně k vidění, až skončí současná rekonstrukce budovy muzea. Otevřít se má v první polovině příštího roku. Na přípravě výstavy spolupracují i ústecká univerzita a Ústav pro saskou historii a etnografii v Drážďanech. Sbírka Collegia Bohemica obsahuje předměty od počátku 17. století. Její hlavní část pochází z 18. a 19. století. Předměty pocházejí především z těch oblastí českých zemí, které byly v minulosti osídleny německy mluvícími obyvateli. Jde jak o knihy, tak o trojrozměrné předměty ze skla, porcelánu a kovu. Collegium Bohemicum podle Šimůnkové získalo do své sbírky například první vydání Jungmannova česko-německého slovníku z roku 1836 nebo ručně kolorovanou faksimile Oráče z Čech - Ackermanna aus Böhmen z roku 1919.

V Bedřichově dokončují památník obětem Expedice Peru 1970

V Bedřichově na Jablonecku dokončují památník Expedice Peru 1970, při níž pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán tragicky zahynulo 15 československých horolezců. Čtyři metry vysoký monument je poskládán ze šesti obřích "bludných" kamenů z Jizerských hor. Zbývá dokončit terénní úpravy a osadit pamětní desku. Na jeho vznik přispěli místní lidé, lyžaři i rodiny a přátelé horolezců, řekla ČTK ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková. Patnáctičlenná skupina libereckých a jabloneckých horolezců chtěla v roce 1970 zdolat nejvyšší vrchol severoamerického kontinentu Mount McKinley, to jim však bylo z politických důvodů znemožněno. Místo Aljašky si proto zvolili nejvyšší vrchol peruánských And, Huascarán (6768 m). Výpravu ale od začátku provázela smůla. Nejprve zahynul při pádu do propasti duchovní otec výpravy Ivan Bortel a o pár dní později - v poslední květnový den, postihlo Peru nejničivější zemětřesení v historii země. V Peru tehdy zahynulo na 70.000 lidí. Otřesy půdy daly do pohybu mohutnou lavinu ledu, zeminy a kamení, která smetla několik vesnic v okolí Huascaránu. Druhá lavina zasypala základní tábor a 14 československých horolezců. Výprava získala tragický primát - poprvé v dějinách horolezectví zahynula celá expedice do jednoho muže. Československo tehdy přišlo o elitu svého horolezectví.

Do Českého muzea hudby dorazili voskoví Beatles

Originální voskové figuríny skupiny Beatles známé z obalu alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band za velkého zájmu médií dorazily do Českého muzea hudby v Praze. Z chladicího vozu zřízenci vyndali pět beden, čtyři s voskovými trupy Johna Lennona, Paula McCartneyho, George Harrisona a Ringa Starra, v poslední byly uloženy jejich hlavy a končetiny. Zájemci budou moci figuríny slavné liverpoolské čtveřice vidět od 3. června do 10. ledna příštího roku na výstavě Beatlemánie! připomínající příběh slavné britské kapely. "Figuríny zapůjčené z britského muzea Beatles Story provází požadavky na teplotu a vlhkost prostředí a zároveň podmínku, že mají být vystaveny tak, aby se s nimi návštěvníci mohli vyfotit," řekla ČTK ředitelka Českého muzea hudby Dagmar Fialová. Figuríny pocházejí z doby, kdy Beatles natáčeli film A Hard Day´s Night (Perný den). Obleky na míru pro figuríny ušil oblíbený krejčí Beatles Dougie Milings. Liverpoolské muzeum Beatles Story je do Prahy zapůjčilo za účelem propagace výstavy Beatles! i samotného města. Výstavu doprovodí mnoho koncertů a dalších akcí.

Sport

Hokejové mistrovství světa v roce 2015 uspořádá Česká republika. O přidělení šampionátu do Prahy a Ostravy rozhodl kongres Mezinárodní hokejové federace v Kolíně nad Rýnem. Jediným protikandidátem Česka byla Ukrajina, která prohrála poměrem hlasů 22:84.

České volejbalistky vstoupily do kvalifikace ME vítězně. V Karlových Varech porazily Rakousko 3:0, o víkendu budou hrát s Maďarskem a Francií.

Čeští tenisté si finále Světového poháru družstev nezahrají. V rozhodující čtyřhře zápasu s USA podlehli Berdych s Dlouhým dvojčatům Bryanovým.

Počasí v sobotu

Většinou oblačno, odpoledne na většině území přeháňky a místy bouřky. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

21-05-2010