Denní souhrn zpráv Zprávy

10-05-2010

Řecký záchranný balík se ČR přímo nedotkne

Masivní záchranný balíček v hodnotě 500 miliard eur (13 bilionů korun), který schválila EU kvůli obavám z prohlubování dluhové krize, nebude mít na Česko žádný přímý dopad. V Bruselu to řekl český ministr financí Eduard Janota. Hlavním garantem balíčku jsou země eurozóny. Podle Janoty by se Praha finančně podílela případně jen zprostředkovaně, a to skrze rezervy ve stávajícím unijním rozpočtu. Ministři financí vypočetli, že na ČR připadají zhruba čtyři miliardy korun ročně.

Moody's: Česká vláda by měla ukázat, jak si poradí s dluhy

Příští česká vláda musí přijít s věrohodným a podrobným plánem stabilizace veřejného dluhu. Jinak České republice hrozí snížení ratingu. Agentuře Reuters to řekl analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung. Česká republika má teď od Moody's hlavní rating na stupni A-1. Pokud by se vypořádala s penzijní reformou a s reformou zdravotní péče, měla by česká ekonomika pevné základy. Pak by se podle analytika dalo uvažovat i o zvýšení ratingu. Platí to ale i obráceně, tedy pokud se vládě nepodaří tato opatření prosadit, zvýší se tlak na snížení ratingu. Poměr dluhu k HDP loni v České republice činil 35,4 procenta, což je pátý nejlepší výsledek ze všech 27 členů Evropské unie. O rok dříve na tom ale země byla ještě lépe a poměr dluhu k HDP činil 30 procent. Průměr EU loni činil 73,6 procenta.

Median: Volby by vyhrála ČSSD, posilují malé strany

Volby by v dubnu vyhrála ČSSD se ziskem 26,2 procenta, ODS má 19 procent. Na základě svého volebního modelu to uvedla agentura Median. Z průzkumu vyplývá, že zatímco zavedené strany většinou mírně oslabily, volební preference nových politických subjektů rostou, přes pětiprocentní hranici se přehoupla i Strana práv občanů-zemanovci (SPOZ). Ve sněmovně by kromě sociálních a občanských demokratů zasedli ještě komunisté s 13,3 procenta, poslanci TOP 09 s 10,7 procenta, Věci veřejné se ziskem 7,6 procenta, lidovci se 7,5 procenta a zástupci SPOZ, kterou by podle Medianu volilo 6,8 procenta. Dosud parlamentní Stranu zelených by podpořilo 3,5 procenta lidí, o 1,3 procentního bodu méně než v březnu. Velké volební strany oslabují, naopak o 3,2 procentního bodu vzrostly volební preference TOP 09, o 3,3 Věcí veřejných a o 3,8 preference SPOZ.

ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny k protikorupčnímu balíčku

ČSSD žádá svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k protikorupčnímu balíčku, uvedl předseda strany Jiří Paroubek. Na uspořádání schůze budou sociální demokraté trvat, pokud se protikorupční balíček ministra vnitra a lídra pražské kandidátky ČSSD Martina Peciny nepovede projednat na poslední řádné schůzi sněmovny, plánované na 18. května. Vládní protikorupční balíček, který by měl mimo jiné zavést institut korunního svědka, poslala sněmovna do závěrečného schvalování už v polovině dubna. Už tehdy ČSSD možnost svolání mimořádné schůze naznačovala, neboť nebylo jisté, že se závěrečné hlasování podaří do voleb uskutečnit. Sociální demokraté přijetí balíčku ještě před volbami označují za svou prioritu.

Sobotka se po zranění na mítinku vrací do kampaně

Místopředseda ČSSD a jihomoravský lídr pro sněmovní volby Bohuslav Sobotka se v pondělí vrátil do kampaně. Přerušil ji kvůli incidentu z minulého týdne, kdy ho na mítinku v Brně útočník udeřil pěstí do obličeje. Politik pak dva dny strávil v nemocnici. Sobotka ještě nemá zcela v pořádku krční páteř, zranění mu však nebrání v tom, aby se pondělních mítinků ve Vyškově a v Brně zúčastnil. Sociální demokraté prý nechystají na žádný z nich žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Na Sobotku zaútočil osmačtyřicetiletý muž. Důvodem byla nespokojenost s projednáváním stížností, které na Sobotku podal. Muž v sobotu opustil celu předběžného zadržení. Návrh na jeho vzetí do vazby soudce odmítl. Útočník je obviněn z násilí proti úřední osobě, jíž je podle zákona Sobotka jako poslanec, a z výtržnictví. Hrozí mu až šest vězení, což v sobotu jeho obhájce označil za politickou přeháňku a hysterii.

Prezident podepsal zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Zákon má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Zákon umožní Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) v budoucnu měnit cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než pět procent, jak mohl dosud. Podle nového zákona ERÚ může snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Úřad bude moci nové pravidlo poprvé použít u zdrojů uvedených do provozu v příštím roce.

Vláda schválila plán na finanční vzdělávání obyvatelstva

Vláda schválila Národní strategii finančního vzdělávání. Cílem dokumentu je vytvořit ucelený systém posilování finanční gramotnosti v ČR. Po zasedání vlády to oznámil premiér Jan Fischer. Dokument počítá se specializovanou výukou pro účast na finančních trzích. Dále se zabývá finanční vzdělaností domácností, které jsou podle premiéra silně zadluženy. Národní strategie má také připravit populaci na finanční zajištění ve stáří. Důraz klade na problematiku správy osobního a rodinného rozpočtu. Materiál pro vládu připravilo ministerstvo financí ve spolupráci s ministerstvem školství a Českou národní bankou.

Otakar Motejl bude mít pohřeb se státními poctami

Ombudsman Otakar Motejl bude mít pohřeb příští pondělí v Praze, poslední rozloučení s ním se uskuteční se státními poctami v Divadle Na Fildovačce. Uvedla to zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Rozloučení s ombudsmanem by se měli podle protokolu účastnit nejvyšší představitelé státu. Motejl zemřel v neděli ve věku 77 let po krátké nemoci v nemocnici v Brně-Bohunicích. Byl prvním ombudsmanem České republiky, do funkce byl zvolen dvakrát. Letos v prosinci by tomu bylo deset let od doby, kdy se funkce ujal. Patřil k výrazným osobnostem justice. Podle odborníků i Seitlové vybudoval úřad ombudsmana za situace, kdy této nově vytvořené státní instituci ne všichni přáli.

Nového ombudsmana vyberou poslanci zřejmě až po volbách

Ombudsmana, který nastoupí po zesnulém Otakaru Motejlovi, zvolí s největší pravděpodobností až nová sněmovna po volbách. Kandidáty navrhuje prezident a Senát. Poslanci mají na volbu nového ochránce práv zákonem danou šedesátidenní lhůtu. Její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces se ve stejné lhůtě opakuje. Konkrétní jména případných adeptů na ombudsmana politici zatím vesměs říkat nechtějí. Situace s volbou ombudsmana je podle Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy nešťastná v tom, že na začátku volebního období má sněmovna poměrně hodně starostí sama se sebou. Volba ombudsmana tak pro ni nebude hlavní prioritou.

České zdravotnictví dostane půl miliardy z EU na prevenci

České zdravotnictví dostane z EU půl miliardy korun na prevenci a rehabilitaci. Ministerstvo posílí screening rakoviny, prevenci dětských úrazů, zubních kazů u dětí či cukrovky. Uvedla to ministryně Dana Jurásková. Na tuto část prevence půjde 300 milionů korun. Dalších 200 milionů je určeno na snížení zdravotních rizik, vybavení pracovišť a preventivních rehabilitačních programů, a také na ochranu před infekcemi šířenými v nemocnicích. Přesvědčit lidi, aby na prevenci chodili a dbali o zdravý životní styl, lze podle Juráskové jedině tím, že pochopí jejich důležitost. Lidé podle ní musejí dostat informace, co mají k dispozici, co jim hradí zdravotní pojišťovna, jakým způsobem se mohou do programu zapojit. Musejí se dozvědět, co jim které vyšetření přináší, jaké znamená časové zatížení, zda je nepříjemné, co jím lze zjistit a také ovlivnit.

ČR má mezi třicátníky skoro nejméně vysokoškoláků z celé EU

Podíl českých vysokoškoláků ve věkové skupině 30 až 39 let je druhý nejnižší v EU. Podle Českého statistického úřadu zaostávají Češi i v celoživotním vzdělávání. Třicátníci a čtyřicátníci přitom patří k nejpočetnějším skupinám v populaci, jejich kvalifikace a pracovní uplatnění budou českou ekonomiku výrazně ovlivňovat v příštích dvaceti letech. Zatímco v EU má z lidí mezi 30 až 34 rokem vysokoškolský diplom přes 32 procent, v Česku je to jen 18 procent. Mezi Čechy ve věku 35 až 39 let má pak vysokoškolské vzdělání jen necelých 16 procent lidí. V březnu přitom Evropská komise zveřejnila plán Evropa 2020, podle kterého by mělo mít za deset let 40 procent lidí ve věku 30 až 34 let vysokoškolský titul.

Před MZe protestovali ekologové proti tendru Lesů ČR

Před budovou ministerstva zemědělství na pražském Těšnově se dopoledne sešly desítky lidí. Protestem, který organizovaly Hnutí Duha a Sdružení živnostníků v lesním hospodářství, chtěli stát přimět ke zrušení mnohamiliardového tendru na lesnické práce vyhlášeného státním podnikem Lesy ČR. LČR kritiku odmítají a na obhajobu vypsaných tendrů tvrdí, že na jejich formě se shodly ministerstvo, sněmovna, odbory a dozorčí rada. Zakázka na lesnické práce za téměř 16 miliard korun podle antimonopolního úřadu obsahuje pochybení, které by firma měla odstranit. Úřad proto nedávno zrušil předběžné opatření, aby státnímu podniku umožnil do podmínek tendru zasáhnout. Pokud LČR nedostatky neodstraní, hrozí jim pokuta.

ČSÚ: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí vzrostla na 8,2 procenta

Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,3 procentního bodu na 8,2 procenta. Počet osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním meziročně poklesl o 117.600 osob na 4,83 milionu, což je nejvyšší meziroční pokles počtu zaměstnaných osob od začátku šetření v roce 1993. Informoval o tom Český statistický úřad. Naproti tomu ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že míra nezaměstnanosti v dubnu se proti březnu snížila o pět desetin procenta na 9,2 procenta. Analytici podobný vývoj očekávali, tento údaj už v minulém týdnu předběžně oznámil i ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. O práci se ucházelo téměř 524.000 lidí.

Dunquerque pojmenuje ulici po svém osvoboditeli generálu Liškovi

Severofrancouzské město Dunquerque pojmenuje jednu ze svých ulic po československém generálovi Aloisi Liškovi, který se nejvíce zasloužil o kapitulaci zdejší německé posádky na konci druhé světové války. Informoval o tom na svých stránkách francouzský regionální list La Voix du Nord. Byl to právě velitel Československé samostatné obrněné brigády, armádní generál Alois Liška, před nímž oficiálně 9. května 1945 kapituloval velitel německých vojáků, viceadmirál Friedrich Frisius. Liška byl po svém návratu do Československa v červnu 1945 povýšen na divizního generála a o rok později na armádního generála. Po nástupu komunistické diktatury, při níž byl propuštěn z armády, uprchl do Británie, kde v roce 1977 zemřel. Jako jeden z prvních obdržel v květnu 1991 Řád Milana Rastislava Štefánika in memoriam.

Česká filharmonie odjela na plánovaný zájezd

Česká filharmonie (ČF) odjela na plánovaný zájezd do Španělska. Podporu svému odvolanému řediteli Vladimíru Darjaninovi tedy nebude vyjadřovat dalším bojkotováním svého programu. Za bývalým šéfem ale dál stojí. V pátek, kdy Darjanina ministr kultury a jeho předchůdce Václav Riedlbauch zbavil funkce, hudebníci zrušili na protest koncert. Ministr ředitele, který byl ve funkci necelý rok, odvolal kvůli údajným nedostatkům v hospodaření. Ještě v noci na sobotu ČF podala na Riedlbaucha trestní oznámení. Důvodem je údajně špatné hospodaření v době, kdy ji vedl Riedlbauch. To s odkazem na jím zadaný audit uváděl Darjanin již den před svým odvoláním na narychlo svolané tiskové konferenci. Ministerstvo výsledky auditu odmítá jako neprůkazné, audit prý nebyl uzpůsobený podmínkám státní příspěvkové organizace. Pokud ale ministr své rozhodnutí nezmění a Darjanina ve funkci nepotvrdí, jsou hudebníci připraveni pokračovat v protestech i po příjezdu ze španělského turné, které potrvá do 18. května.

Divadelní festival Setkání - Stretnutie představí 21 nových her

Zlínský divadelní festival Setkání - Stretnutie nabídne letos 21 inscenací od 20 souborů. Třináct z nich bude z Česka, osm inscenací představí slovenské soubory. Na 15. ročník přehlídky konané od 17. do 22. května se přihlásilo 56 souborů a divadelních uskupení s 97 tituly. Cílem festivalu je prezentovat zcela původní hry, adaptace či dramatické novinky přeložené z cizího jazyka, řekl Antonín Sobek, ředitel Městského divadla Zlín, které festival pořádá. Setkání - Stretnutie nabídne návštěvníkům například oblíbené Radošinské naivné divadlo Bratislava s inscenací Mám okno, Slovenské národné divadlo Bratislava s Plantáží či liberecké Divadlo Františka Xavera Šaldy s hrou Bábel. Představí se také Středočeské divadlo Kladno s inscenací Jaromír Jágr, Kladeňák, Národní divadlo Praha s novinkou Spaseni a svůj poslední kus Armagedon na Grbu zahraje i pořádající zlínské divadlo. Festival každoročně navštíví kolem 7000 diváků, podle Sobka by i s doprovodným programem mohla návštěvnost dosáhnout až na 10.000 lidí.

Na veletrhu umění v Mánesu vystavují tři desítky galerií

Tři desítky českých i zahraničních galerií až do neděle vystavují na veletrhu současného umění Art Prague v pražském Mánesu. Hlavními vystavovateli budou podle pořadatelů pravidelní účastníci z České republiky, Nizozemska, Německa či Francie, nově pak galerie ze Švýcarska a Tchaj-wanu. Návštěvník si může na veletrhu koupit díla téměř všech výtvarných oborů - malby, kresby, grafiky, plastiky, umělecké sklo, instalace, videoart. Kromě děl ověřených jmen (Zdeněk Sýkora, Michael Rittstein, Jiří Kovanda, Květa Pacovská, Jaroslav Róna, Michal Singer, Milan Kunc) tu budou prezentována i díla nejmladší generace, čerstvých absolventů uměleckých škol. K veletrhu patří doprovodný program, například tematické kulaté stoly či čtvrteční nocturno, při němž je Mánes otevřen až do 21:00.

Pražský veletrh starožitností Antique se letos zaměří na šperky

Stovky starožitností, historickým sklem a porcelánem počínaje přes obrazy a sošky po starožitný nábytek, mohou od čtvrtka obdivovat i nakoupit návštěvníci na veletrhu starožitností Antique. Již 25. ročník přehlídky v pražské Novoměstské radnici potrvá do neděle. Pořadatelé letos věnují zvláštní pozornost šperkům. Podle prezidentky pořádající Asociace starožitníku Simony Šustkové se v nabídce objeví nejlevnější šperky z českých granátů a ze stříbra, jejichž ceny začínají na pěti stech korunách, až po briliantové náušnice a prsteny za dva a půl milionu korun. Jedinečnou ukázkou šperkařské práce v meziválečném Československu je platinový prsten s diamanty a rubíny ve stylu art deco. Na své si přijdou i milovníci obrazů. Jejich pozornost si zaslouží mimo jiné obraz Podvečer v Normadii francouzského malíře Corota. K prodeji bude i Ženský akt Vojtěcha Hynaise či Blatouchy ve džbánku od Václava Špály.

Na Blanensku bude stát nejvyšší klasická rozhledna na Moravě

Velenov na Blanensku postaví do příští turistické sezony rozhlednu za asi 20 milionů korun. Se svými 65 metry se stane nejvyšší klasickou vyhlídkovou věží na Moravě. Za hezkého počasí z ní spatří příchozí oblast od hory Praděd v Jeseníkách až po Vídeň a Alpy. Součástí věže bude restaurace, která nabídne místní speciality a jednoduchá domácí jídla, řekl velenovický starosta Jan Havelka. Ocelová konstrukce se třemi vyhlídkovými plošinami bude stát na kopci nazvaném Stojan v Drahanské vrchovině. Obec chce na projekt získat společně s mikroregionem Boskovicko evropské dotace. Svoji část investic, které musí do záměru vložit, získala prodejem svých lesů v okolí Velenova. Na jihu Moravy je podle internetové stránky Klubu přátel rozhleden 33 vyhlídkových věží. Z nich 14 bylo postaveno v uplynulých pěti letech.

Sychrovská oranžerie se kvůli opravám na rok uzavře

Stavebníci v zámeckém areálu na Sychrově nyní rekonstruují oranžerii z 19. století. Rekonstrukce navrátí historické budově její původní podobu, oranžerie bude poté využívána pro pořádání různých akcí. Návštěvníkům se otevře v příštím roce, řekl kastelán zámku Miloš Kadlec. Celková oprava oranžerie vyjde zhruba na 16 milionů korun, jedná se o jeden z největších sychrovských projektů v posledních letech. Část nákladů pokryla dotace z takzvaných norských fondů, část byla uhrazena ze státní dotace. Sychrovský zámek chystá však i další velké projekty. Na podzim připravuje rehabilitaci dubové aleje pod Lipankou, která vyjde na 2,5 milionu korun. V plánu je i velký projekt na rekonstrukci zámeckého parku podle archivních dokladů. Opravit se na Sychrově chystají i takzvaný Arturův hrad, což jsou dvě kamenné věže stojící před oplocením areálu.

Ze sportu

Basketbalista Luboš Bartoň se jako druhý český hráč v historii stal vítězem Evropské ligy, když jeho Barcelona v pařížském finále porazila Olympiakos Pireus přesvědčivě 86:68. Před ním vyhrál nejlepší evropskou klubovou soutěž Jiří Zídek s Žalgirisem Kaunas před jedenácti lety.

Povedený vstup s tříbodovým ziskem zaznamenali čeští hokejisté na mistrovství světa v Německu. Pod výhru 6:2 nad Francií se třemi přihrávkami podepsal útočník Jaromír Jágr. O góly českého týmu se podělili Hubáček, Novotný, Gřegořek, Rachůnek, Kašpar a Blaťák. Český tým nyní čekají v úterý Norové.

Český reprezentant v moderním pětiboji David Svoboda obsadil třetí místo v závodě Světového poháru v Budapešti a dostal se do průběžného vedení v seriálu. Dvojnásobného vicemistra světa ve čtvrtém dílu poháru předstihli jen vítězný Rus Alexandr Lesun a Litevec Andrejus Zadněprovskis. Pětadvacetiletý Svoboda, jenž v březnu vyhrál úvodní závod SP v Mexiku, si tak definitivně zajistil účast v červnovém finále seriálu v Moskvě.

Česká tenistka Lucie Šafářová si ve světovém žebříčku polepšila o pět míst na 30. pozici. Třiadvacetiletá hráčka postoupila v minulém týdnu do čtvrtfinále turnaje v Římě a v italské metropoli mimo jiné porazila devátou hráčku světa Agnieszku Radwaňskou z Polska a šestnáctku Flavii Pennettaovou z Itálie.

Český fotbalový reprezentant Roman Hubník bude i v příští sezoně nastupovat za Herthu Berlín, která letos sestoupila do druhé německé ligy. Uvedl to server německého deníku Bild s odvoláním na samotného hráče. Ten ale ČTK sdělil, že je to jen spekulace. S vedením berlínského klubu o pokračování angažmá prý ještě nejednal.

Novou posilou hokejistů Sparty je útočník Marek Bartánus z Liptovského Mikuláše, jenž byl v uplynulé sezoně nejlepším střelcem slovenské ligy.

Počasí:

V noci bude oblačno až polojasno, zpočátku místy přeháňky, ojediněle mlhy. Teploty klesnou na 10 až 6 stupňů. V úterý čekáme oblačno až polojasno, opět místy s přeháňkami. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14.

Květen i začátek června proprší, meteorologové předpovídají také bouřky. Nejtepleji by mělo být koncem května, kdy se může rtuť teploměru vyšplhat až na 27 stupňů Celsia. Jinak se mají následujících 30 dní pohybovat nejvyšší denní teploty kolem dvaceti stupňů, v noci se může ochladit až na šest. Proměnlivé počasí se srážkami a ojediněle také bouřkami má v Česku panovat i začátkem června. Teploty však zůstanou příjemně jarní, do 24 stupňů Celsia. Kolem desátého června by se pak mohlo začít ještě oteplovat. Uvedl to Český hydrometeorologický úřad.

10-05-2010