Denní souhrn zpráv Zprávy

09-05-2010

Tisíce lidí v Praze uctily památku padlých vojáků Rudé armády

Tisíce lidí v Praze uctily památku vojáků Rudé armády padlých v druhé světové válce. Čestné pohřebiště na Olšanských hřbitovech navštívili zejména rusky hovořící občané. Téměř každý donesl rudý karafiát, květiny pokládali na hroby vojáků rozmístěné v řadách kolem památníku padlým. Před pomník pak politici i vojáci kladli věnce. Ruským vojákům se poklonila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Tradičně nechyběl předseda KSČM Vojtěch Filip. Již před začátkem ceremoniálu se v pravoslavném chrámu na Olšanských hřbitovech konala bohoslužba za zabité vojáky. Průvod lidí, v čele s rusky zpívajícími dětmi, pak vyrazil směrem k pohřebišti rudoarmějců. Zde již čekaly shromážděné davy lidí. Byly zde celé rodiny rusky mluvících občanů. Cestu politikům lemoval špalír nastoupených vojáků. Někteří z nich měli oblečeny dobové uniformy sovětů z druhé světové války. Někteří Rusové dokonce spontánně spustili zpěv Kalinky.

Na Klause udělala přehlídka dojem, Rusko nepovažuje za hrozbu

Největší přehlídka ruské armády od rozpadu Sovětského svazu udělala v Moskvě na českého prezidenta Václava Klause dojem. Současné Rusko přitom nepovažuje za hrozbu pro Českou republiku. "Ta (ruská) armáda je určitě silná a mocná - a v tomto smyslu je určitě třeba se jí obávat. Ale já to necítím jako nebezpečí pro nás a mrzí mě, že to někdo pořád tímto směrem pootáčí," řekl Klaus před odletem do vlasti z moskevských oslav 65. výročí vítězství ve druhé světové válce. S ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem se nyní setkal už popáté, nicméně připustil, že vztahy ještě nepřerostly do osobnější roviny. Pozvání západních státníků i západních vojáků, kteří poprvé šli po Rudém náměstí, český prezident vidí jako obrat nejen v politice Kremlu, ale i dotyčných západních zemí.

Zemřel veřejný ochránce práv Otakar Motejl, bylo mu 77 let

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl ve věku 77 let zemřel. Serveru iDnes.cz to řekla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Ombudsmanova mluvčí Iva Hrazdílková řekla, že zemřel v neděli v dopoledních hodinách ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích po krátké náhlé nemoci. Motejl byl poprvé do funkce ombudsmana zvolen před deseti lety, znovu potom v roce 2006. V minulosti byl rovněž ministrem spravedlnosti a také předsedou Nejvyššího soudu. Obhajoval lidi obviněné minulým režimem z protistátní činnosti, po revoluci v roce 1989 byl členem komise pro dohled nad vyšetřováním událostí ze 17.listopadu 1989.

Filip: ČSSD si může za násilí na mítincích sama

Předseda komunistů Vojtěch Filip prohlásil, že ČSSD si z části sama může za násilí na svých předvolebních mítincích. Podle něho k tomu vede vyhrocená kampaň útočící na ODS, řekl Filip v debatě na TV Prima. "Jsem přesvědčen o tom, že si za to sociální demokracie může z části sama. Je hezké říci, že budu něco vysvětlovat programově, ale ta kampaň, kterou ty dvě nejsilnější strany vedou, je trapná. Ony na sebe útočí a vnášejí do společnosti atmosféru označování arciďáblů a označování někoho za Hitlera, a to je nepřípustné," řekl Filip. Proti jeho slovům se ostře ohradil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Uvedl, že v demokracii je takový postup běžný. "Volební kampaně jsou o tvrdém ostrém ideovém střetu a v zemích okolo nás je ten střet mnohem tvrdší. V Severní Koreji je to možná jinak, tam se všichni drží za ruce a pějí sborové písně, ale v demokracii to tak bývá," ohradil se proti Filipovi Paroubek. Filip svým prohlášením reagoval na incidenty, které se odehrály v minulém týdnu na předvolebních mítincích sociální demokracie. Ve středu jeden z účastníků mítinku napadl místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Údajně kvůli zlosti na deregulaci nájemného, kterou ČSSD zavedla, dal Sobotkovi ránu pěstí. Ten poté skončil v nemocnici.

Klaus: ČR musí odolat převzetí podílu na placení škod v eurozóně

Česko by se podle prezidenta Václava Klause mělo za každou cenu bránit tomu, aby se podílelo na placení škod v zemích eurozóny, které se ocitnou v podobné krizi, jakou nyní prožívá Řecko. Vyplývá to z rozhovoru pro časopis Týden, který vyjde v pondělí. "Je jasné, že takový tlak tady bude. Ale naší povinností je se mu za každou cenu bránit," uvedl. "My jsme do tohoto pochybného projektu nevstoupili a dlouhodobě se u nás o tom vede navýsost politická polemika," poznamenal Klaus. Přesvědčivý je přitom podle něj i postoj české společnosti, jejíž většina si podle průzkumů přijetí evropské měny nepřeje. Řecko se v současnosti potýká s vysokými dluhy. Evropská unie se ale obává, že řecká krize by se mohla rozšířit i na další země, především do Portugalska a Španělska. Například výnosy španělských i portugalských dluhopisů v poslední době rostou, což značně prodražuje financování jejich státního dluhu. Řecká krize podle Klause může vést v unii k ještě větší regulaci a centralizaci, ačkoli nadlouho posledním podobným krokem původně měla být nedávno schválená lisabonská smlouva. "A najednou jsou tady snahy začít regulovat bankovní systémy shora nebo centralizovat rozpočtovou politiku v jednotlivých zemích. To jsou věci, které by se nikdo neodvážil do lisabonské smlouvy napsat, protože by bývala nikdy neprošla," uvedl Klaus.

Janota navrhne kvůli rozpočtu na 2011 nižší výdaje a vyšší daně

Ministr financí Eduard Janota navrhne v rozpočtu na příští rok škrty ve výdajích, počítá i se zvýšením některých daní. Spotřebních daní by se ale zvýšení týkat nemělo. Do státního rozpočtu by to mělo přinést kolem 40 miliard korun. Více šetřit se bude muset ale podle ministra i letos. Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 162,7 miliardy korun. Loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun. "Navrhnu vějíř opatření, z kterých bude možné vycházet při tvorbě rozpočtu. Cílem je udržet deficit veřejných rozpočtů na plánovaných 4,8 procenta HDP. Minimálně o kolik se zvýší daně, o tolik se musí snížit výdaje. Rozpočet bude muset vylepšit deficit o 40 až 45 miliard korun," uvedl Janota. Dodal, že nebude v případě daní navrhovat zvýšení spotřebních daní. Šetřit se bude přitom muset podle Janoty i v letošním roce, aby byl dodržen plánovaný deficit ve výši 5,3 procenta HDP. Úspory navržené Janotou jsou nyní ve výši 14 miliard korun. Podle ministra je nyní jasné, že vázané výdaje ministerstev ve výši šest miliard korun nebudou letos uvolněny. Zároveň ministr sníží výdaje z privatizačního účtu o osm miliard korun.

Fischer míří na návštěvu Francie, bude jednat s Fillonem

Premiér Jan Fischer v pondělí a úterý navštíví Francii, kde se mimo jiné setká se svým francouzským protějškem Frančoisem Fillonem a ministryní hospodářství Christine Lagardeovou. Cesta má podle tiskové zprávy úřadu vlády především bilaterální rozměr, premiér chce ale projednat i evropskou agendu včetně ekonomické krize. Fischerova pracovní cesta má být prvním bilaterálním setkáním s nejvyššími francouzskými představiteli od konce českého předsednictví v EU loni v červnu. Jisté napětí provázelo vzájemné česko-francouzské vztahy během loňského roku. Česko v lednu převzalo od Francouzů předsednictví EU, což řada evropských politiků i médií, zejména francouzských listů, nesla už od počátku s obavami. Kvůli výměně Topolánkovy vlády, některým diplomatickým přehmatům nebo příliš ostrým výrokům českých politiků, bylo po šesti měsících české předsednictví v zahraničí hodnoceno spíše negativně. Francouzské listy jeho konec označily za úlevu.

Soud uvalil vazbu na cizince obviněného z vraždy v nočním klubu

Plzeňský soud uvalil vazbu na čtyřiačtyřicetiletého Němce, jenž byl v sobotu kriminalisty obviněn z vraždy devatenáctileté ženy v nočním klubu na Folmavě na Domažlicku. Cizinec ji v pátek těžce zranil, v sobotu ráno zemřela. Pachateli hrozí deset až 18 let vězení. Podle informací ČTK byly důvody vazby dva. Hrozilo, že by cizinec uprchl anebo by se skrýval, a také to, že by mohl trestný čin opakovat. Žena odešla v pátek po 19:00 s mužem do pokoje, který měla pronajatý v nočních podniku. O necelé dvě hodiny později byla v tomto pokoji nalezena s vážnými zraněními. Před jejím převozem do nemocnice se jí snažily pomoci další ženy z klubu. "Ženu jsme převzali v kritickém stavu. Byla v bezvědomí a měla vnitrobřišní poranění. Podle lékaře byla opařena horkou vodou nebo možná poleptána," uvedla mluvčí krajské záchranky Lenka Ptáčková. Dívku, jež měla na čtyřiceti procentech těla popáleniny druhého a třetího stupně, převezl vrtulník v kritickém stavu do nemocnice, kde sobotu ráno vážným zraněním podlehla. Násilník by měl být s největší pravděpodobností souzen v Česku, německá strana může podle mezinárodních smluv požádat o jeho vydání, ale podle informací jednoho z plzeňských soudců to zřejmě v tomto případě neudělá. Soudci očekávají, že bude v příštím týdnu právní kvalifikace zpřísněna. Kvůli tomu, že čin vykonal zvláště surovým a trýznivým způsobem, by mohl dostat pětadvacetiletý až výjimečný trest.

Ostravský soud začne řešit případ žhářského úroku na Romy

Ostravský krajský soud začne v úterý řešit loňský žhářský útok na rodinu Romů ve Vítkově na Opavsku. Při něm utrpěla rozsáhlé popáleniny tehdy ani ne dvouletá Natálka. Podle obžaloby mají čin na svědomí čtyři pravicoví extrémisté z Opavska a Bruntálska. David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru jsou obžalováni z pokusu o rasově motivovanou vraždu. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest - doživotí. Podle obžaloby čin, spáchaný v noci na 19. dubna, naplánoval Lukeš a cílem čtveřice bylo zviditelnit se v rámci extrémistických skupin. Údajně navíc chtěli udělat něco většího těsně před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, které připadalo na 20. dubna 2009. Obžalovaní vinu svalují jeden na druhého. Všichni ale tvrdí, že nevěděli o tom, že dům je obydlený. Právě na tom je postavena jejich obhajoba. Proces budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření. Souzené mladíky bude do jednací síně přivádět zásahová jednotka vězeňské služby. Očekává se velký zájem médií, ale i dalších příznivců ultrapravicových skupin. Soudce hlavní líčení naplánoval na květen a červen. Právě někdy v polovině června by mohl padnout rozsudek.

Hnutí Duha svolalo kvůli tendru Lesů ČR demonstraci před MZe

Ekologové a drobní podnikatelé v lesním hospodářství budou v pondělí demonstrovat před budovou ministerstva zemědělství v Praze, které tímto způsobem chtějí přimět ke zrušení mnohamiliardového tendru vyhlášeného státním podnikem Lesy ČR (LČR). Pondělní protest před MZe organizuje Hnutí Duha. "Ministr zemědělství dělá na všechny dlouhý nos. ČSSD, která jej nominovala, se na to v klidu dívá. Nezbývá, než politikům ukázat, že jsou pro nás zdravé české lesy důležité. Budeme požadovat, aby zrušili tunel do státních lesů a nové výběrové řízení zajistilo zdravé lesní hospodaření," sdělil Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Kritici tendru tvrdí, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Malé pily prý budou mít problém se získáváním dřeva. Tendr podrobily kritice Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. K zastavení tendrů vyzvala Strana zelených, soutěž se nelíbí i lidovcům a některých členům vedení ČSSD. Její zastavení žádají ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit. Konfederaci lesnických a dřevozpracujících svazů se nelíbí, že výběrové řízení bylo zahájeno bez předchozího projednání a schválení nové dlouhodobé koncepce LČR.

Stádo ovcí a koz bude spásat další chráněná území v Praze

Stádo ovcí a koz bude spásat další chráněná území v Praze. Magistrát již vybral pasáka, který bude asi čtyřicetihlavé stádo na pastvu vyvádět. Ovce a kozy vystřídají sekačky například v Bohnickém údolí nebo v Radotínských skalách. ČTK to řekl vedoucí oddělení městských organizací Dan Frantík. Praha již řízenou pastvu využívala v Prokopském údolí nebo v Šárce. Podle Frantíka se stádo vrátí na místa, kde před několika desetiletími pastevectví fungovalo. "Historicky byla tato území spásána 200 až 300 let," řekl. Během té doby tam díky tomu vyrostl specifický typ travin, které nejlépe udržují tato zvířata. Zatímco ovce budou spásat trávu, kozy se postarají o nežádoucí keře, dodal Frantík. Když stáda z těchto pastvin zmizela, území zarostlo náletovými keřinami. Například na vyčištění Bohnického údolí se podle Frantíka muselo pracovat asi deset let. "Teď je čas na to tam pastvu vrátit," řekl. Do výběrového řízení se přihlásil pouze jeden zájemce. Magistrát mu bude denně platit za stádo 1900 korun. Zatímco přes den budou zvířata na pastvě, na noc musí chráněné území opustit. Pastevec se musí také například postarat o veterinární vyšetření.

Zahrádkářskou výstavu ve Věžkách navštívilo asi 40.000 lidí

Zahrádkářskou výstavu Floria navštívilo ve Věžkách na Kroměřížsku asi 40.000 lidí, což je jen o 2000 méně než činí dosavadní rekord z roku 2008. Jarní etapa letošního 34. ročníku jedné z největších akcí svého druhu v Česku začala minulou sobotu a skončila dnes. Největší zájem byl o sortiment související s okrasnou zahradou, jehličnany, ovocné stromky a cibuloviny, řekl ředitel výstaviště Radek Novotný. Návštěvníci si kromě tradičního zboží, jako jsou květiny, okrasné dřeviny, osivo a sazenice, mohli prohlédnout a koupit zahrádkářskou techniku, ale i další vybavení pro dům a zahradu. Mezi letošní taháky patřila i výstava cibulovin. Svůj sortiment nabízelo 330 vystavovatelů, což je o tři desítky více než v loňském roce.

Milovníci vína si prý zvykají na vína značená podle místa původu

Milovníci vína si podle pořadatelů znojemského festivalu VOC zvykají na takzvaná vína originální certifikace. Ta se označují ne podle kvality hroznů při sklizni, ale místa původu. Kvůli propagaci těchto vín festival VOC Znojmo loni vznikl. Druhý ročník, který se konal o tomto víkendu, přilákal kolem 2500 lidí, řekla za pořadatele Petra Klobasová. Loni byla návštěvnost obdobná. Vína originální certifikace jsou vybraná ze tří odrůd, která jsou pro znojemskou vinařskou oblast nejtypičtější. Jedná se o Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Při výběru se upřednostňuje originalita a původ vína. "Musí pocházet výhradně z vybraných a uznaných viničních tratí a musí splňovat striktně daná a kontrolovaná kritéria," uvedla Klobasová. Konzument pozná vína VOC podle pásky kolem hrdla lahve.

Olomouc překonala rekord v kočárkiádě

V Olomouci padl český rekord v jízdě s kočárky po vyznačené trase, zúčastnilo se jí 222 posádek. Olomoučtí tak o dvanáct kočárků překonali svůj loňský výsledek a především porazili účastníky kočárkiády v dalších 13 městech Česka. Například v Praze se zapojilo 212 kočárků, jsme z našeho výsledku nadšení, řekla Kristina Vavríková z pořádající agentury Petarda production. Naproti tomu se v Olomouci nepodařilo překonat rekord v počtu dvojčat a vícerčat shromážděných na jednom místě. Na rozdíl od účastníků České kočárkiády aneb Nejpočetnějšího setkání lidí s kočárky se nepodařilo překonat rekord dvojčatům a vícerčatům. V Olomouci se sešlo 36 párů dvojčat od miminek až po 60leté pány, rodáky z hanácké metropole. Nejvíce dvojčat přivezli jejich rodiče v kočárcích. Kuriozitou byly dva páry dvojčat z jedné rodiny z obce Nové Heřminovy na Bruntálsku, sedmileté holčičky a 1,5 roční chlapeček a dívenka.

V Arše zahraje Yann Tiersen, autor hudby Amélie z Montmartru

V pražském Divadle Archa zahraje v pondělí večer bretaňský hudebník Yann Tiersen. Proslavil se především jako autor filmové hudby k Amélii z Montmartru a k německému snímku Good bye, Lenin! Tentokrát se ale chce představit jako rocker a zahrát skladby ze svého nového alba Dust Lane. V novém programu Tiersen odložil klavír i akordeon, do ruky bere elektrickou kytaru a navrací se k punk-rockovým kořenům. Před Tiersenem publikum rozehřeje berlínské duo Lonski & Classen, řekl Jan Těšitel z pořádající agentury. Yann Tiersen se v Praze zastaví v rámci svého světového turné. Pražským fanouškům už se v Arše jednou představil, před třemi lety byl jeho koncert beznadějně vyprodán. "Byla to skvělá show, výborní fanoušci. Prahu mám rád a jsme nadšeni, že zde můžeme hrát znova," zavzpomínal Tiersen v rozhovoru s pořadateli.

Čeští hokejisté na úvod MS zdolali Francii snadno 6:2

Čeští hokejisté si na úvod mistrovství světa v Mannheimu bez potíží poradili s Francií po výsledku 6:2. Třemi asistencemi se na tom podílel před pouhými 3132 diváky v SAP Areně Jaromír Jágr. Další zápas v základní skupině C čeká svěřence kouče Vladimíra Růžičky v úterý proti Norsku. V českém týmu si odbyla premiéru s vítěznou příchutí na velké mezinárodní akci sedmička hráčů Filip Novák, Gřegořek, Voráček, Kašpar, Vampola, Koukal a Kvapil, který sice s týmem odcestoval už na loňský turnaj ve Švýcarsku, ale na soupisku se nedostal. Odevzdaný soupeř ale zatím sílu českého týmu neprověřil. Góly vstřelili Hubáček, Novotný, Gřegořek, K. Rachůnek, Kašpar a Blaťák. Za zemi galského kohouta korigovali stav Y. Treille a Meunier. V dalším utkání zdolali hokejistě Běloruska - Kazachstán v poměru 5:2.

Moderní pětibojař Svoboda byl třetí v SP v Budapešti

Český reprezentant v moderním pětiboji David Svoboda obsadil třetí místo v závodě Světového poháru v Budapešti. Dvojnásobného vicemistra světa v maďarské metropoli předstihli jen vítězný Rus Alexandr Lesun a Litevec Andrejus Zadněprovskis.

Deblkajak Horský, Štěrba byl na SP ve Vichy druhý na 500 m

Deblkajak Ondřej Horský, Jan Štěrba se na neolympijské pětisetmetrové trati postaral o jediné medailové umístění české výpravy v úvodním závodu Světového poháru v rychlostní kanoistice ve Vichy. Ve finálové jízdě Horský se Štěrbou skončili druzí o pouhých 120 tisícin sekundy za vítěznou německou posádkou Martin Hollstein, Andreas Ihle. Ve finále A se v poslední den soutěží na řece Allier, kde by se příští rok mělo jet i mistrovství světa, ještě představil na 200 m deblkajak Andrea Doktorová, Jana Šebestová. Na trati, která také nepatří do olympijského programu, skončily Češky předposlední osmé.

Hladíková obsadila třetí místo na SP v bikrosu v Kodani

Třetí místo obsadila česká reprezentantka Aneta Hladíková ve druhém závodu Světového poháru v bikrosu v Kodani. Body do olympijské kvalifikace pro hry v Londýně 2012 získali i další čeští jezdci. Jana Horáková vypadla v semifinále, Romana Labounková a Michal Prokop skončili ve čtvrtfinále a Štěpán Tumpach v osmifinále. Mezi muži triumfoval olympijský vítěz Lotyš Maris Strombergs, závod žen vyhrála stříbrná medailistka z Pekingu Laetitia Le Corguilléová z Francie.

Čech slaví anglický titul, Chelsea přehrála Wigan 8:0

Fotbalisté Chelsea s brankářem Petrem Čechem slaví čtvrtý anglický titul v historii a první od roku 2006. V posledním kole doma porazili 8:0 Wigan a ukončili tříleté panování Manchesteru United, který i přes výhru 4:0 nad Stoke zůstal se ztrátou jednoho bodu druhý. Chelsea zároveň pokořila hranici 103 gólů za sezonu a vytvořila nový rekord ligy.

Pražský maraton vyhrál Keňan Kiptanui v traťovém rekordu

Překvapivým vítězem šestnáctého ročníku Pražského mezinárodního maratonu se stal keňský běžec Eliud Kiptanui, jenž vyhrál v novém traťovém rekordu 2:05:39. Šestadvacetiletý vytrvalec překonal loňský nejlepší čas svého krajana Patricka Ivutiho o více než dvě minuty. Traťový rekord padl za slunečného počasí i v ženské kategorii, v níž potvrdila roli největší favoritky Helena Kiropová. Keňská běžkyně zvítězila v čase 2:25:29 a devět let staré maximum vylepšila o více než minutu. V dramatickém souboji o český mistrovský titul uspěl Petr Pechek. Sedmadvacetiletý vytrvalec, jenž obsadil 21. místo, si časem 2:22:18 výrazně vylepšil osobní rekord, ale za limitem na ME v Barceloně zaostal o více než pět minut.

Tenistka Šafářová v Madridu vyřadila bývalou jedničku Šarapovovou

Česká tenistka Lucie Šafářová na úvod turnaje v Madridu vyřadila bývalou světovou jedničku Mariu Šarapovovou. Jedenáctou nasazenou Rusku porazila 6:4, 6:3 a postoupila do druhého kola. Třiadvacetiletá Šafářová zdolala třináctou tenistku světa za hodinu a půl a její další soupeřkou bude Olga Govorcovová z Běloruska. Naopak vypadla Iveta Benešová, když prohrála se Slovenkou Dominikou Cibulkovou dvakrát 2:6.

Tři čeští volejbalisté získali ve Francii mistrovský titul

Tři čeští volejbalisté získali ve francouzské lize mistrovský titul s týmem Tours. Po finálovém vítězství 2:0 na zápasy nad Cannes se z triumfu radovali i David Konečný, Petr Konečný a Aleš Holubec. Tours doma nad svěřenci bývalého trenéra české reprezentace Laurenta Tillieho vyhrálo 3:1, sobotní odveta v Cannes skončila tímtéž výsledkem. Ženskou ligu ve Francii vyhrálo potřinácté za sebou Cannes s českými hráčkami Kateřinou Buckovou a Andreou Sieglovou-Negru.

Házenkářky Slavie získaly po tříleté přestávce mistrovský titul

Házenkářky Slavie Praha mají mistrovský titul. Ve čtvrtém finálovém utkání české části interligy zvítězily ve Veselí nad Moravou nad domácími obhájkyněmi 28:20 a celou sérii vyhrály 3:1 na zápasy. Po vyrovnaném úvodním poločase přehrála Slavia po změně stran soupeřky rychlostí a hlavně přesnější střelbou. Titul Pražanky získaly po třech letech.

Počasí:

Oblačno až zataženo s přeháňkami, místy i bouřkami. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

09-05-2010