Denní souhrn zpráv Zprávy

04-05-2010

Stíhání kontrolorů ČEZu bylo zastaveno

Olomoucké okresní státní zastupitelství zastavilo stíhání zbývajících 13 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ. Sdělil to mluvčí ČEZ Martin Pavlíček. Zaměstnancům energetické společnosti hrozila obžaloba z útisku kvůli jejich postupu proti černým odběratelům elektřiny. ÚOOZ původně v listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího útvaru pro odhalování netechnických ztrát. Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Většiny případů se měli dopustit v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách. ČEZ s odpojováním údajných černých odběratelů elektřiny skončil v polovině února. Šéf kontroverzního útvaru Karel Vaniš byl převeden na administrativní práci.

Bez tepla může být do pěti let kvůli uhelným limitům milion lidí

Pokud nebudou prolomeny limity na těžbu hnědého uhlí, na němž je závislá řada tepláren v Česku, mohl by se bez tepla do konce roku 2015 ocitnout až milion obyvatel. Na konferenci v Brně o vývoji energetiky to řekl ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Roman Portužák. Podle něj končí řadě tepláren mezi lety 2009 až 2015 smlouvy s uhelnými firmami na dodávky hnědého uhlí. "Pokud budeme trvat na tom, že zásoby (hnědého uhlí) jsou nevytěžitelné, tak bude řada tepláren bez možnosti uzavřít nové smlouvy," uvedl. "Je to šíření poplašné zprávy," reagoval na tvrzení Portužáka vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Teplárny by postupně podle něj například měly přecházet na biomasu a stát by se měl také zaměřit více na zateplování domů, které zvýší energetickou účinnost tepelných zdrojů. Otázka prolomení územních limitů je jedním z hlavních témat návrhu aktualizované Státní energetické koncepce, který bude zřejmě schvalovat vláda, která vzejde z nadcházejících voleb.

Mítink ČSSD ve Slaném provázel konflikt se studenty

Předvolební mítink ČSSD ve Slaném provázel konflikt politiků se studenty, kteří na akci přinesli transparenty namířené proti ČSSD. Na jednom z nich stálo "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR". Zvláště hejtman a dvojka středočeské kandidátky David Rath se rozohnil a studenty s transparenty nazval fašisty, kteří podněcují ostatní k násilí. Informoval o tom server iDnes.cz. Na mítinku se sešlo kolem 200 lidí, z toho asi 40 středoškoláků z tamního gymnázia a vysokoškoláků. Server uvedl, že kvůli transparentu o zastřeleném Paroubkovi politici zavolali policii. Vzhledem k tomu, že studenti nijak extrémně nenarušovali veřejný pořádek, tak nezasáhla. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dodal, že taková akce je za hranicí slušného chování. Trestní oznámení ale na skupinu odpůrců podávat nebude. "Já mám zcela jiné starosti," řekl s tím, že se k akci strana vyjádří na svých internetových stránkách.

Muslimy z Brna pohoršil Zemanův výrok, podají trestní oznámení

Brněnské muslimy ze sdružení Libertas Independent Agency pobouřily výroky expremiéra Miloše Zemana na adresu vyznavačů islámu. Místopředseda sdružení Lukáš Lhoťan proto podá na předsedu Strany práv občanů - zemanovců (SPO) trestní oznámení. Zemanovy názory jsou nenávistné a xenofobní, uvedlo sdružení v tiskovém prohlášení adresovaném ČTK. Muslimy pohoršil Zemanův výrok citovaný v článku na serveru Prvnizpravy.cz. Zeman podle serveru uvedl, že šířící se islám představuje pro Evropu jistou hrozbu. "Základním konfliktem ve 21. století bude konflikt mezi euroamerickou a islámskou civilizací. Mezi náboženstvím lásky a náboženstvím nenávisti," řekl údajně Zeman. "Výrok Miloše Zemana podle našeho názoru splňuje charakteristiku trestného činu podněcováni nenávisti vůči skupině obyvatel, šíření poplašné zprávy a hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení," stojí v prohlášení podepsaném Lhoťanem a dalším místopředsedou sdružení Ondřejem Adamikem. Brněnští muslimové se obávají toho, že v případě volebního úspěchu zemanovců by Česko kvůli protiarabským projevům Zemana přitahovalo negativní pozornost zahraničí. "Díky dlouhodobě proklamované politice Miloše Zemana by se také naše země mohla dostat do mezinárodni izolace a nejspíše by ztratila v očích zahraniční veřejnosti obraz tolerantní a pluralitní země," tvrdí Libertas Independent Agency.

Vnitro žádá zrušení vyhlášky proti videoloterijním terminálům

Ministerstvo vnitra chce, aby Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Chrastava na Liberecku o videoloterijních terminálech. Chrastava vyhláškou z října 2009 stanovila místa, kde lze terminály provozovat. Podle vnitra ale taková pravomoc přísluší jen ministerstvu financí. O návrhu informovala mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Terminály jsou dlouhodobě předmětem sporu mezi státní správou a samosprávami. Zastupitelstvo Chrastavy vyhlášku schválilo s odůvodněním, že interaktivní videoloterijní terminály splňují definici výherního hracího přístroje dle loterního zákona, a proto vymezení míst pro jejich provozování spadá do kompetence obce. Ministerstvo vnitra naopak zastává názor, že terminál má jiné technické vlastnosti než normální automat, a proto se na něj vztahuje rozdílný povolovací režim. Podstatou sporu je to, zda je videoloterijní terminál výherním hracím přístrojem, a proto spadá povolování do kompetence obcí, nebo zda je loterií či jinou podobnou hru, kterou může povolovat pouze ministerstvo financí. Chrastava tvrdí, že princip obou přístrojů je totožný, někdy je dokonce pro laika těžké rozeznat terminál od běžného automatu. Ministerstvo vnitra tvrdí, že Chrastava schválením vyhlášky nepřípustným způsobem převzala výkon státní správy. Nelze předjímat, za jak dlouho Ústavní soud rozhodne. Chrastava bojuje proti terminálům dlouhodobě. Dvakrát neúspěšně podala kompetenční žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu, jejímž prostřednictvím se pokusila přenést pravomoc k rozhodování o terminálech soudní cestou z ministerstva financí na místní samosprávu.

Šéf Asociace krajů Hašek vyzval vládu, aby zrušila tendr Lesů ČR

Šéf Asociace krajů a stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD) vyzval premiéra Jana Fischera a ministra zemědělství Jakuba Šebestu ke zrušení tendru Lesů ČR (LČR). Poté, co v mnohamiliardové zakázce zjistil antimonopolní úřad pochybení a požaduje nápravu, považuje Hašek za nejkorektnější zrušení celého tendru a přípravu zcela nového transparentního systému lesnických prací. Kritici tendru tvrdí, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Malé pily prý budou mít problém se získáváním dřeva. Tendr podrobily kritice Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. K zastavení tendrů vyzvala Strana zelených, soutěž se nelíbí i lidovcům. Její zastavení žádají ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit. Konfederaci lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) se nelíbí, že výběrové řízení bylo zahájeno bez předchozího projednání a schválení nové dlouhodobé koncepce LČR. LČR kritiku odmítají.

EU kvůli popelu chce krizový tým i jasné kompenzace cestujícím

Evropská unie se v reakci na dopravní chaos způsobený nedávným přerušením letů kvůli popelu z islandské sopky dohodla na potřebě projasnit pravidla pro vyplácení kompenzací cestujícím za zrušené lety. Shodla se i na vzniku krizového týmu pro podobné případy i ujednocení limitů znečištění, kdy se budou uzavírat vzdušené prostory. Evropská komise odhadla škody "sopečné krize" na evropském leteckém sektoru až na 2,5 miliardy eur (přibližně 64 miliard Kč). Kvůli tomu se hovořilo o tom, že by jednotlivé státy mohly poskytnout svým přepravcům pomoc. Nikdo z ministrů ale o tom, že by hodlal poskytnout nějakou pomoc, nehovořil. "Byly některé státy, které kategoricky vystoupily, že s žádnou pomocí nesouhlasí, což bylo například Finsko a Švédsko. Pak byly státy, které se k tomu chovaly vlažně," řekla po jednání náměstkyně českého ministra dopravy Dita Schautová. O případných kompenzacích podle ní Česká republika neuvažuje. "Zatím vláda o ničem takovém nejednala a o ničem takovém nemám zprávy," dodala. Kvůli dubnové erupci vulkánu pod ledovcem Eyjafjallajökull a popelu, který vychrlil do ovzduší, musela řada zemí na několik dní zcela uzavřít svůj letecký prostor z obav o bezpečnost cestujících. Aerolinky tak musely zrušit přes 100.000 letů a o dopravu přišlo více než deset milionů lidí.

Praze se nedaří dohodnout s Inchebou, najme si další právníky

Praze se nedaří dohodnout se společností Incheba na změně smluv o pronájmu Výstaviště. Najatí právníci měli přitom stanovený termín do konce dubna. Poté měla začít platit výpověď z areálu. Hlavní město nyní chce tento termín posunout. S hledáním řešení složité kauzy mu má pomoci další právní kancelář, která navrhne nový postup. Novinářům to řekl náměstek primátora Milan Richter (ODS). Definitivní verdikt podle něj padne v polovině června. Dohady s Inchebou podle Richtera souvisejí s detailním zněním nové verze smlouvy, která má být vůči pronajímateli důraznější. Od nových právníků si slibuje, že budou mít nad složitou kauzou nadhled. Incheba z Výstaviště odejít nechce. V dubnu uvedla, že je připravena proinvestovat v areálu 300 milionů korun, jak slíbila ve smlouvě s Prahou. Brání se ale tím, že město k investicím neposkytlo pozemky a nevybudovalo přístupové cesty. "Hlavní město Praha mělo dostatek příležitostí, jak nájemní smlouvu naplnit. Namísto toho hledá jen obezličky, jak se ze smlouvy vyvázat, aniž by vzalo v potaz desítky milionů, které již Incheba na výstavišti proinvestovala," uvedl ředitel společnosti Alexander Rozin.

Praha dala 29 milionů za audity divadel, k šetření ale nevedou

Pražský magistrát zaplatil 29 milionů korun za audity divadel a dalších kulturních organizací. K plánovaným úsporám ale zatím nevedly. Auditoři neodhalili závažná pochybení a navrhli spíše dílčí opatření. Podle radního pro oblast kultury Ondřeje Pechy (ODS) poslouží také jako podklady při udělování dotací a grantů. Výsledky auditu dnes projednali radní hlavního města. Ředitel magistrátu Martin Trnka si přitom při jeho zadávání sliboval snižování nákladů. Magistrát si audit objednal v souvislosti s událostmi první poloviny loňského roku, kdy hlavní město snížilo přísun peněz divadlům, která zřizuje. Praha po velkých protestech divadelníků částky dorovnala na úroveň předchozího roku, svůj krok ale podmínila tím, že se dotčené organizace podrobí prověrce.

Ztráta z pražské hromadné dopravy loni činila 1,298 miliardy Kč

Téměř 1,3 miliardy korun činila loni ztráta z provozovaní pražské integrované dopravy. Dotace na prokazatelnou ztrátu poskytnutá Dopravnímu podniku hlavního města Prahy (DPP) sice činily 8,059 miliardy Kč, prokazatelná ztráta ovšem byla ještě vyšší, a to 9,358 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření DPP. Celkové náklady DPP loni činily 15,882 miliardy a výnosy 15,889 miliardy korun. Vzhledem k dotacím tak DPP loni vykázal zisk 7,31 milionu korun. Navržená provozní dotace pro letošní rok činí 8,082 miliardy, což je oproti prokazatelné ztrátě na rok 2009 zhruba o 1,3 miliardy korun méně.

Deloitte: Hotely mají více hostů, tržby ale stále klesají

Velké české hotely přilákaly podle údajů společnosti Deloitte v prvním čtvrtletí více hostů než loni. Jak uvedla firma, poptávka se meziročně zvýšila o 7,6 procenta. Kvůli pokračujícímu poklesu cen jsou však tržby hoteliérů a výnosy na jeden pokoj stále nižší. Obsazenost českých hotelů byla od ledna do března v průměru 43,2 procenta, což je o 2,3 procentního bodu více než před rokem. Průměrná cena za pokoj se ale snížila na 1744 korun, ačkoliv ještě loni v březnu se držela nad 2000 korunami. Klíčovým ukazatelem v hotelnictví je takzvaný RevPAR, za kterým se skrývá výnos na jeden dostupný pokoj. RevPAR českých hotelů podle Deloittu klesl v první čtvrtletí meziročně o 12,5 procenta na 754 korun. Ještě v roce 2005 byl přitom více než dvojnásobný.

SZPI řeší nekalé praktiky společnosti NaturaMed Pharmaceuticals

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zahájila správní řízení s prodejcem doplňků stravy NaturaMed Pharmaceuticals. Firma se podle SZPI dopustila klamavých praktik tím, že při nabízení svých produktů uváděla důležité informace nejednoznačným a nesrozumitelným způsobem. Ve správním řízení může dostat pokutu až pět milionů korun. Inspekce eviduje 68 podnětů ke kontrole firmy, mnozí lidé žádají o radu, protože jim firma vyhrožuje exekutorem. Společnost NaturaMed Pharmaceuticals v Česku a Slovensku prodává formou zásilkového, internetového a telefonického prodeje tři druhy doplňků stravy. Po některých zákaznících prý také firma vyžadovala zaplacení zboží, které si dotyční neobjednali či je vůbec neobdrželi. V jiných případech firma požadovala, aby jim lidé tato neobjednaná balení poslali zpět. Pokud si lidé objednali první zvýhodněné balení, ale další za plnou cenu už nechtějí, měli by to co nejrychleji oznámit firmě. Neobjednané zásilky nejsou lidé povinni vracet.

Žalobci nesouhlasí s rozsudkem v kauze úniku odposlechů Šloufa

Žalobci nesouhlasí s rozhodnutím pražského městského soudu, který minulý týden v odvolacím jednání osvobodil policistu Jiřího Vacka, jenž čelil obžalobě z podílu na zveřejnění výpisu telefonních hovorů lobbisty Miroslava Šloufa. Až státní zástupci obdrží písemné vyhotovení pravomocného verdiktu, zváží iniciaci podání dovolání k Nejvyššímu soudu. ČTK to řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. O rozsudku informovalo Právo, které připomnělo, že Obvodní soud pro Prahu 8 Vacka původně v lednu uznal vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele a uložil mu osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let a také dvouletý zákaz výkonu činnosti u bezpečnostních sborů. Podle deníku šlo zřejmě o vůbec první trest pro policistu v Česku za únik odposlechů do médií. Kriminalista pak ovšem uspěl u odvolacího senátu. "Podle státního zastupitelství policista trestný čin spáchal a měl by za něj být odsouzen," řekla Zenklová. Obviněný komisař z obvodního ředitelství Praha III porušil tímto jednáním také zákon o policii a interní policejní předpisy. Za zneužití pravomoci veřejného činitele mu hrozily až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.

Strážník z Ostravy přepadl tři banky a hernu

Nejméně čtyři loupeže na severu Moravy spáchal podle policie ostravský městský strážník. Při jednom přepadení banky, kdy se maskoval obvazem, si vzal jako rukojmí ženu s vnoučetem. Celkem si z poboček bankovních domů a jedné herny odnesl 200.000 korun. Lup vždy utratil při hře na automatech. Dnes už bývalý strážník byl obviněn z loupeže a je ve vazbě. V současné době navíc stanul před soudem v Karviné, kde loupil ještě před sérií ostravských přepadení.

Historik vylučuje, že by se na Štefánika střílelo na český rozkaz

Předseda Štefánikovy společnosti Vojtěch Čelko odmítl tvrzení bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara o tom, že by na letadlo politika Milana Rastislava Štefánika v roce 1919 stříleli českoslovenští vojáci vedení českým velitelem. Spoluzakladatel československého státu Štefánik zahynul při letecké havárii blízko Bratislavy. Podle Čelka, historika z Ústavu soudobých dějin Akademie věd, za nehodu mohl technický stav letounu. "Já osobně jsem přesvědčený o tom, že to byla tragická smrt, kterou způsobilo letadlo, jež nebylo nejlepší kvality a které letělo dál, než letět mělo," řekl Čelko na dotaz ČTK. Podle něj se úvahy podobné Mečiarovým občas objevují. Čelko je označil za folklór. Mečiar o Štefánikově smrti hovořil pro slovenskou agenturu SITA. Ve slovenské předvolební kampani tak oživil letité a nepotvrzené spekulace o Štefánikově smrti. "Nehodlám zkoumat okolnosti pádu letadla. Ani zpochybňovat historickou verzi, ale mluvil jsem s lidmi, kteří mi potvrdili, že dostali rozkaz: 'Sestřelte ho.' A pálili na něho tím, co tehdy na Slovensku bylo, protože jim velitel, shodou okolností Čech, řekl, že je to maďarské letadlo," prohlásil Mečiar.

Moravské zemské muzeum vytvořilo výstavu o Moravském krasu

Malebnou přírodu, bohatou historii a také četné jeskyně Moravského krasu představuje Moravské zemské muzeum na zahájené výstavě věnované této chráněné krajinné oblasti. Tvoří ji četné zajímavosti. Je mezi nimi například umělá jeskyně, dioráma s krasovou krajinou, stěna s krápníky a cenné archeologické nálezy, řekl ředitel muzea Martin Reissner. Výstava je letošní stěžejní akcí muzea. Byla vytvořena tak, aby přiblížila kras coby nejstarší chráněnou krajinnou oblast na Moravě a zároveň posloužila jako pozvánka do něj. Výstavní síň připomíná podzemí a končí velkým snímkem propasti Macochy. Vzniká tak dojem, že divák stojí na jeho dně. Výstava potrvá až do února příštího roku. Jedna část expozice je věnována jeskyním, jichž je v krasu přes tisíc. Přibližuje, jak byly kdysi využívány pravěkými lovci a později náročně objevovány. Jednou z atrakcí je skafandr Karla Divíška z první republiky, v němž tento známý sportovec a člen badatelského týmu profesora Karla Absolona prohledával podzemní toky v jeskyních včetně ponorné říčky Punkvy. Expozice prezentuje i lidské osídlení krasu. Připomíná, že v něm měla dlouhou tradici výroba železa. Nescházejí proto na ní ani modely železářských pecí a informace o historické huti Františka, která je nejstarší technickou rezervací v zemi. Chráněná krajinná oblast Moravský kras byla vyhlášena v roce 1956. Je v ní zpřístupněno pět jeskyní, které ročně navštíví asi 350.000 turistů z celého světa. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně propojené se dnem propasti Macochy, v nichž se návštěvníci plaví po podzemní říčce Punkvě.

Tenista Hájek napodobil v Mnichově Berdycha a hladce vyhrál

Tenista Jan Hájek splnil roli favorita a na turnaji v Mnichově si zahraje druhé kolo. Daviscupový reprezentant porazil v prvním kole Alexandra Sidorenka z Francie 6:1, 6:2. Hájek vyhrál úvodní duel hladce stejně jako v pondělí Tomáš Berdych. Hájek měl v duelu se Sidorenkem, který postoupil z kvalifikace a je až 253. hráčem světa, problémy jen při mečbolech. Olomoucký rodák využil až šestý a vyhrál za hodinu a osm minut. V boji o čtvrtfinále Hájka čeká těžší soupeř - osmý nasazený Benjamin Becker z Německa. Do čtvrtfinále letos Hájek prošel jen jednou na challengeru v americkém Sunrise, jinak vypadl čtyřikrát ve druhém kole.

Tenistka Kvitová v Římě vypadla v druhém kole s Petkovicovou

Tenistka Petra Kvitová vypadla v druhém kole antukového turnaje v Římě s Němkou Andreou Petkovicovou, které podlehla 3:6 a 4:6. V předchozích dvou vzájemných duelech přitom dvacetiletá Češka neztratila s touto o dva roky starší soupeřkou ani set. Kvitová na úvod turnaje překvapila postupem přes patnáctou nasazenou Věru Zvonarevovou z Ruska. Následně však nepřešla přes druhé kolo, což se jí letos podařilo pouze v únoru v Memphisu, kde hrála semifinále. Její kolegyně Lucie Šafářová porazila ve 2. kole 6:1, 6:2 Flavii Pennettaovou, jež nedávno pomohla dvěma body k výhře Italek nad Češkami ve Fed Cupu.

Koller si má zahrát exhibiční zápas se Zidanem či Figem

Fotbalový útočník Jan Koller byl pozván na exhibiční utkání k 60. výročí Schumanovy deklarace, která stála na počátku vzniku Evropské unie. Bývalý český reprezentant má být členem evropského týmu, který povede trojnásobný nejlepší hráč světa Zinédine Zidane. Proti nim se 8. května postaví výběr Lucemburska, kde se bývalý francouzský premiér Robert Schuman narodil. Kollerovými spoluhráči by měli být také bývalý nejlepší hráč Evropy Luis Figo či další úspěšní fotbalisté minulosti Christian Karembeu, Marc Wilmots, Sylvain Wiltord, Damiano Tommasi a Mario Basler. Zatím není jisté, zda Koller bude schopen nastoupit. Kvůli zranění stehenního svalu totiž chyběl Cannes ve víkendovém utkání třetí francouzské ligy. V předchozích 12 duelech od příchodu do Cannes vstřelil dva góly. Výtěžek ze zápasu, který se 8. května uskuteční v hlavním městě Lucemburku, poputuje na výzkum genetických onemocnění mozku.

Fanklub fotbalové reprezentace začal spolupracovat s ČMFS

Českomoravský fotbalový svaz obnovil spolupráci s fanklubem české reprezentace. Hlavním důvodem je přednostní prodej vstupenek organizovaným fanouškům. Čestným předsedou fanklubu se stal internacionál Vladimír Šmicer, který je manažerem národního týmu. Fanklub byl sice založen již před pěti lety, ale jeho spolupráce s minulým vedením svazu příliš nefungovala. "Bylo to pouze formální, žádné pomoci se nám nedostalo," uvedl jeho šéf Luboš Mikolajský. Za fanklub podepsal se svazovým vedením smlouvu o spolupráci, která nese heslo "Fanoušek má vždycky přednost". Nejvýznamnějšími body pro členy klubu bude garance vstupenek na domácí i venkovní utkání reprezentace. Podle dohody by mělo být pro organizované příznivce k dispozici 20 procent z celkové kvóty všech lístků. "Nechceme, aby šlo o formální spolupráci," uvedl předseda ČMFS Ivan Hašek. Nedávný audit ukázal, že minulé vedení svazu chybně postupovalo při distribuci vstupenek na mistrovství světa a Evropy, čímž vznikla českému fotbalu finanční ztráta.

FIFA objednala na pohár pro mistry světa kufřík u Vuittona

Mezinárodní fotbalová federace objednala u jednoho ze symbolů francouzského luxusu, společnosti Louis Vuitton, speciální kufřík na přepravu trofeje, o kterou budou od 11. června bojovat účastníci fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice. Oznámil to francouzský list Le Figaro. Obě strany uzavřely dohodu minulý týden v Curychu. Jde o svého druhu premiéru. Trofej z osmnáctikarátového zlata, vážící přes šest kilogramů a měřící na výšku 36,8 centimetru, dosud cestovala v pancéřovaném kufříku z hliníku. Ředitel oddělení pro komunikaci Louise Vuittona ale řekl, že nejde o začátek nějaké systematičtější spolupráce. Kufřík bude zhotoven v historických dílnách společnosti v Asnieres u Paříže. Vyžádá si to prý přes sto hodin práce.

Počasí:

Zataženo až oblačno, občas déšť, na jihovýchodě území ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

04-05-2010