Denní souhrn zpráv Zprávy

24-04-2010

Starosta Plzně 3 rozpustil pochod pravicových radikálů městem

Starosta centrálního plzeňského městského obvodu Jiří Strobach po několika minutách rozpustil na sobotu ohlášený pochod pravicových radikálů městem. Náměstek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže po ukončení akce novinářům řekl, že důvodem byly nápisy na oblečení některých účastníků, které by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu. Průvod přibližně stovky lidí vyšel po 14. hodině, oproti původnímu plánu s asi hodinovým zpožděním, doprovázely jej stovky policistů. Podle policejní mluvčí Martiny Zoubkové policie zadržela pro podezření ze spáchání trestného činu čtyři lidi. "Shromáždění se podstatně odchýlilo od účelu oznámeného v oznámení (na úřad městského obvodu). Policie ho vyhodnotila jako v rozporu se zákonem," řekl ČTK Strobach.

Akce byla ohlášena jako pochod na podporu politických vězňů, kvůli jejímu zrušení po pár minutách tak účastníci stačili ujít pouze několik metrů. Na trasu se vydali s výkřiky "Svobodu politickým vězňům!". Měli černé nebo červeno-bílé vlajky s českým lvem a několik transparentů. "Bylo zjištěno, že je podezření ze spáchání trestných činu založení, podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, dopustilo se ho několik účastníků z pochodu s tím, že nápisy na jejich tričkách jednoznačně zadávaly důvod pro zahájení trestního řízení pro tyto uvedené trestné činy," konstatoval krajský policejní náměstek Kníže. Pořádkové složky se také snažily zabránit střetu účastníků pochodu se skupinkami anarchistů a dalších levicových aktivistů. Část se jich sešla na náměstí Republiky s transparentem s nápisem "Nácky tady nechceme". Kníže odhadl jejich počty také na celkem zhruba stovku lidí. Do přímého konfliktu se obě strany nedostaly.

Policie do akce nasadila techniku a stovky lidí. Na pomoc přijelo kolem 500 příslušníků pořádkových jednotek z jiných krajů, na místě byli členové antikonfliktního týmu, psovodi, jízdní policie na koních. Pro případ potřeby byly v ulicích kolem centra tři obrněné transportéry, situaci shora monitoroval vrtulník. "Co do rozsahu opatření se nelišilo od minulých let," dodal Kníže. Náklady na policejní nasazení odhadl na řádově milion korun.

Premiér Fischer kvůli nemoci odložil zahraniční cestu do Asie

Premiér Jan Fischer ze zdravotních důvodů odložil oficiální návštěvu Kambodže a Mongolska a navazující pracovní návštěvu Arménie. ČTK to sdělil mluvčí vlády Roman Prorok. Premiér měl odcestovat spolu s delegací podnikatelů v sobotu večer. "Předseda vlády se tak rozhodl na doporučení lékařů, kteří mu pro akutní respirační onemocnění předepsali antibiotickou léčbu a klid," uvedl Prorok. Náhradní termín návštěvy v uvedených státech se řeší diplomatickou cestou, dodal Prorok.

Velkým agenturám se nelíbí internetové volební průzkumy SANEP

Velkým agenturám, které se v České republice zabývají průzkumy veřejného mínění, se nezdá způsob, jak odpovědi na své otázky týkající se politiky a předvolebních nálad občanů získává Středisko analýz a empirických výzkumů SANEP. Výzkum totiž provádí jen na internetu a například podle Jana Tučka, předsedy Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR), tak rozhodně nezískává odpovědi od reprezentativního vzorku populace. "To je spíš anketa, není to výzkum," míní Tuček, který připomněl, že internet v ČR používá jen přibližně polovina obyvatel. Nejsou tak podle něj jasné informace o struktuře vzorku občanů, se kterými agentura pracuje. SANEP se zmiňuje o skupině, odborně zvané panel, asi 150.000 registrovaných uživatelů internetu, z nichž vybírá respondenty. "Zajímalo by mne, jestli je někdy viděli. Tam se může osmiletý kluk tvářit jako šedesátiletá babička," řekl ČTK Tuček. Při tvorbě politických výzkumů podle Tučka záleží i na věkové struktuře voličů a starší lidé, neuvyklí práci s počítači, jsou v internetových průzkumech zastoupeni daleko méně než v běžné populaci.

Ředitel SANEP Oldřich Zajíc podobná obvinění odmítá s tím, že jsou výrazem myšlení starého deset let. "Dneska je pokrytí (internetem) celospolečenské. My jasně udáváme parametry a jsou to reprezentativní vzorky," reagoval na Tučkovy námitky Zajíc. "Jestli někdo má internet, auto nebo myčku nádobí, to není podstatné. Musíte zajistit reprezentativní obraz země," vysvětlil.

Podobnými výhradami jako šéf sdružení SIMAR se ale netají ani Jan Herzmann z agentury Factum Invenio. "Já o tom mluvím od té doby, co SANEP své výsledky začal zveřejňovat," podotkl. Také Herzmann zdůraznil, že "internetová populace" zdaleka nepokrývá celé obyvatelstvo ČR. Nemá námitky proti výzkumům, které se například internetu či moderních technologií týkají. "Velikost jejich panelu ale prostě nemůže odstranit to, čemu se ve statistice říká nevýběrová chyba. Tedy chyba, kterou nelze odstranit libovolným způsobem výběru," myslí si. "Lidé, kteří nepoužívají internet, mají trošku jiné názory, v politice dokonce o hodně, než lidé, kteří jsou k internetu připojení," míní Herzmann. Výsledky podobných na internetu provedených průzkumů tak podle něj nadměrně preferují pravicové či liberální strany. "Svého času například SNK-ED byla strana, která měla v internetových hlasováních obrovskou podporu, ale v reálu to tak zdaleka nebylo," vysvětlil sociolog.

O žádosti USA o vydání Koženého se asi rozhodne v Londýně

O případném odvolání ohledně americké žádosti o vydání finančníka českého původu Viktora Koženého z Baham se zřejmě rozhodne v Londýně. Vyplývá to z vyjádření soudkyně bahamského odvolacího soudu Joan Sawyerové, jež na žádost žalující strany o souhlas s odvoláním k londýnské Státní radě uvedla, že jí takové rozhodnutí nepřísluší a že žádost o odvolání je nutné podat přímo do Londýna. Státní rada je poslední soudní instancí pro některé bývalé britské kolonie. Informoval o tom bahamský deník The Nassau Guardian. Američanům se v lednu u odvolacího soudu nepodařilo zvrátit předchozí verdikt bahamského vrchního soudu z roku 2007. Soudce Jon Isaacs tehdy podle deníku The Nassau Guardian odmítl Koženého do USA vydat, byť finančníkovy činy prý byly v rozporu s dobrými mravy. Americká vláda podle soudce také zatajila některé informace, které byly v Koženého prospěch, a její žádost tak byla zneužitím procesu. Odvolací soud se s tímto názorem ztotožnil.

Americké úřady Koženého viní, že uplácel při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Do ázerbájdžánské operace, jejímž cílem bylo získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři prostřednictvím Koženého 350 milionů dolarů. Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu. Kožený nepopírá, že uplácel, ale obhajuje se tím, že se na něho americké protikorupční zákony jako na cizince v době údajného spáchání trestných činů nevztahovaly.

V Česku je Kožený, který zbohatl na československé kuponové privatizaci začátkem 90. let, obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Proces, který v jeho nepřítomnosti začal předloni v únoru, dosud neskončil. Rovněž české úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham. Finančník na Bahamských ostrovech žije více než deset let.

Lidé uctili v Beskydech památku skautů popravených v roce 1945

Přibližně 2500 skautů a skautek se sešlo u mohyly na Ivančeně na svahu Lysé hory v Beskydech. Jako každý rok tak uctili památku pětice skautů, kteří byli na sklonku druhé světové války popraveni v polském Těšíně kvůli protifašistickému odboji. Podle pořadatelů akce mimořádně teplé počasí v sobotu přilákalo na vrchol rekordní počet účastníků. "Nevedeme si žádné statistiky. V průměru se ale návštěvnost pohybuje každoročně okolo 2000 účastníků. Dnes jich tady bylo asi o 500 více. Za to může teplé počasí," řekl ČTK za pořadatele Václav Dobrozemský. Od 11. hodin u mohyly sloužil mši biskup František Lobkowicz. Mohyla připomíná událost posledních dní druhé světové války. Němci 24. dubna 1945 popravili pět členů ostravského oddílu ve věku od 19 do 26 let, kteří aktivně spolupracovali s odbojovým hnutím. Dělali zpravodajské spojky a přenášeli informace. Jejich osud byl o to tragičtější, že v době jejich popravy byla například Ostrava už osvobozena ruskou armádou.

První literární festival ve Šternberku patří Voskovci a Werichovi

Výstavu, filmové představení i čtenářskou štafetu nabídne 1. Literární a filmový festival ve Šternberku, který začíná v pondělí. Pořadatelé ho zasvětili výrazným osobnostem české kultury - Jaroslavu Ježkovi, Jiřímu Voskovci a Janu Werichovi. Program je připraven pro děti i dospělé, řekla ČTK ředitelka pořádajících Městských kulturních zařízení Svatava Heřmanovská. "Jan Werich a Jiří Voskovec se narodili před 105 lety, takže mi přišlo na místě, abychom takovým velkým osobnostem, kterých si velice vážím, vzdali hold třeba touto cestou," uvedla Heřmanovská.

Centrem dění se až do pátku stane objekt Expozice času. V pondělí tam bude zahájena výstava s názvem Taky máte rádi Ježka, Voskovce a Wericha? Školy se zapojí do čtenářské štafety Čteme z knihy Fimfárum, která se uskuteční od úterý do pátku v dopoledních hodinách. Do středečního Podvečerního čtení z knih Jana Wericha se zapojí například osobnosti Šternberka včetně starosty Jaromíra Sedláka, členky Šternberských ochotnických komediantů Marty Skřebské či herce Vladimíra Hrabala. "Každý si vybere oblíbenou knihu či pasáž z díla a přečte ji. Publiku také vysvětlí důvody své volby," doplnila Heřmanovská. Zájemci mohou navštívit také klubový večer Richarda Pogody, na němž se bude hovořit mimo jiné o založení Osvobozeného divadla, a připravena je i projekce slavného filmu Peníze nebo život.

Gott a Urbanová po 12 letech opět vyjedou na společné turné

Mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott a operní pěvkyně Eva Urbanová po dvanácti letech opět vyjedou na společné turné. V říjnu a listopadu s koncerty navštíví osm českých a slovenských měst. První koncert bude 1. října v Pardubicích, poslední 6. listopadu v Košicích. Dvojice se dále představí v Liberci, Karlových Varech, Žilině, Ostravě, Brně a Bratislavě. ČTK to řekl zpěvákův spolupracovník Jan Adam. Sopranistka Urbanová by měla na turné představit stěžejní árie světového operního repertoáru a zazpívat i své oblíbené písně ze světa muzikálu, rocku a heavy metalu. Gott by měl uvést největší hity své padesátileté pěvecké kariéry. Společně chtějí zazpívat i několik duetů, které si připravili speciálně pro toto turné.

Městská knihovna spustí májovské stránky

Městská knihovna v Praze spustí příští víkend se začátkem května speciální májovou webovou stránku www.mlp.cz/maj. Nabídne na ní Máchovy verše nebo májové číslo časopisu Lumír z poloviny 19. století. Čtenáři si budou moct stáhnout Máchův Máj v různých formátech, třeba pro čtení na počítačích, v mobilních telefonech nebo na e-čtečkách. Letos uplyne od narození Karla Hynka Máchy 200 let. Květnové číslo časopisu Lumír z půlky 19. století se bude podle mluvčí knihovny Lenky Hanzlíkové hodit především studentům, kteří sice o lumírovcích ve škole slyšeli, ale mnoho o nich nevědí. Beletristický týdeník Lumír poprvé vyšel v roce 1851. Snažil se povznést českou literaturu na světovou úroveň, zveřejňoval překlady zahraničních děl i původní tvorbu. V letech 1877 až 1898 stál v čele Lumíru Josef Václav Sládek, tehdy se okolo časopisu soustředila skupina spisovatelů označovaných jako lumírovci. Jednotlivá čísla Lumíru, ale i dalších starých časopisů si lze pročíst také v digitalizovaném archivu stránek Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR.

Májové stránky Městské knihovny dále nabídnou recepty M. D. Rettigové a knihu o jarní květeně z roku 1877. Ze současné literatury nabídne web ke stažení úryvek z knihy Ivony Březinové Básník v báglu. Kniha vypráví příběh o šestnáctiletých spolužačkách, které se rozhodly podniknout máchovské putování kokořínskými lesy přes zříceniny hradů k Máchovu jezeru. Karla Hynka Máchu, kterého proslavila báseň Máj, 1. května připomenou i další akce. Ve Valdštejnské zahradě Senátu se bude odpoledne konat festival Ethnica Poetica. Máchovské verše v zahradě zazní v romštině, slovenštině i kurdštině.

Náměšť se chystá na jubilejní ročník festivalu Folkové prázdniny

Náměšť nad Oslavou se chystá na jubilejní 25. ročník festivalu Folkové prázdniny. Od čtvrt století trvající tradice se odvíjí také letošní téma festivalu: Oslavy, obřady, rituály. Festival zahájí a zakončí koncerty tradičního hosta Folkových prázdnin - skupiny Hradišťan vedené Jiřím Pavlicou. ČTK to řekl dramaturg přehlídky Michal Schmidt. "Z původně ryze folkové akce se festival během čtvrt století proměnil v mezinárodně respektovanou přehlídku za účasti výjimečných hudebníků z celého světa," uvedl Schmidt. Program začal vedle folkové hudby postupně zahrnovat to nejzajímavější z oblasti world music, blues, jazzu a šansonu. Důležitou součástí přehlídky ale podle Schmidta nadále zůstává moravská lidová hudba a domácí písničkářská scéna. Přehlídka se uskuteční v areálu náměšťského zámku ve dnech 24. až 31. července. Zahájí ho zcela nové hudebně-taneční představení Hradišťanu Třikrát je člověk. Druhé vystoupení Hradišťanu festival zakončí. Skupina se po deseti letech opět setká s jihoafrickým hudebníkem Dizu Plaatjiesem. Koncert navíc doprovodí bubenický ansámbl Jumping Drums z Olomouce. Program Folkových prázdnin nabídne také oblíbený Divadelní den, výtvarné, taneční a hudební dílny Hnízda múz, odpolední "open scénu", noční koncerty, výstavy a výtvarné akce.

Do olomouckých restaurací vyrazili příznivci Haška a Kuděje

Příznivci známých literátů a bohémů Jaroslava Haška a Zdeňka Matěje Kuděje opět vyrazili v Olomouci na svůj pověstný špacír. Tentokrát se na sobotní pochod po místních hospodách a restauracích vydalo téměř sedm desítek milovníků recese, dobrého piva a tvarůžků. Na špacír recesisté vyrážejí pravidelně od roku 2003 inspirováni Kudějovou knihou Když táhne silná čtyřka. Stejně jako v minulých letech se účastníci letošního ročníku náročného špacíru krmili olomouckými tvarůžky, které zalévali půllitry piva. Ve čtveřicích musejí obejít sedm pohostinských zařízení. "V každém z nich kvarteto vždy vypije nejméně tři piva a zkonzumuje jeden tvarůžek," upřesnil člen organizační čtyřky Petr Staník. První špacír olomoučtí recesisté zorganizovali v roce 2003 při příležitosti nedožitých 120. narozenin Jaroslava Haška.

V numismatické aukci byl zájem o Československo

Vzácná platidla z bývalého Československa a Rakouska-Uherska se těšila největšímu zájmu sběratelů, kteří se v pražském konferenčním centru City zúčastnili sobotní aukce papírových platidel a akcií z celého světa. Nejdražší byla pětistovka z roku 1923, kterou zájemce koupil za 250.000 korun. Aukce podle pořadatelů nabídla asi 2600 položek za celkovou prodejní cenu kolem deseti milionů korun. "Největší zájem byl o československé bankovky, Rakousko-Uhersko a takzvané nouzovky kolem roku 1848, které se vztahují k československému území a Slovensku. Sběratelů, které zajímají světové bankovky, není mnoho. Podle očekávání tedy zájem byl vlažný," řekl ČTK Roman Veselý z pořadatelské společnosti Aurea. Upozornil ale, že ceny hlavní sběratelské oblasti, tedy Československa a Rakouska-Uherska, překonaly očekávání. "Kvalitní materiál se vždy dobře prodává. Na trhu je ho málo a cena roste pravidelně. První emise z první republiky v dobrém stavu se před deseti lety pohybovala v řádech tisíců korun, v současné době jsou to desítky tisíc," uvedl. Aukce sice nenabízela velké sběratelské rarity, avšak některé položky vyvolaly mimořádný zájem. Vyvolávací cena pětistovkové bankovky někdejšího Československa z roku 1923, známé jako "hnědý legionář", byla 50.000 korun. "Je vzácná a navíc ještě oblíbená," vysvětlil Veselý.

Kromě bankovek z celého světa byla v aukci v samostatném katalogu sbírka státních, regionálních a nouzových platidel Ruska. Nabídka navazovala na loňskou aukci, která byla před rokem a která se podle pořadatelů velmi vydařila. Zájem o tyto ceniny mají především klienti z Ruska. "Snažíme se udržet tuto linii namířenou vůči našim klientům z Ruska. V období krize v 90. letech se z Ruska spousta cenin vyvezla a v současné době je Rusové skupují po celém světě a paradoxně to vozí zpátky do Ruska. Bankovky se tak vracejí tam, odkud pocházejí," řekl ČTK jeden z pořadatelů aukce. Mezi světovými platidly se zájmu těšily také kolekce maďarských bankovek a bankovek států bývalé Jugoslávie. V nabídce byla například vzácná bankovka sto dinárů s přetiskem. Pozoruhodnou částí aukce byla platidla vytištěna v Rusku československými legionáři. Jejich část byla zařazena v nabídce Československa.

Gorila Kijivu v pražské zoo porodila své třetí mládě

Gorila Kijivu v pražské zoologické zahradě porodila své třetí mládě. ČTK to řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. V minulých letech přivedla Kijivu na svět samičku Moju a samečka Tatua. Podle Bobka gorila porodila přímo před očima návštěvníků, porod trval jen asi deset minut. Mládě spatřilo světlo světa v sobotu v 10:51. Matka i mládě jsou podle prvních informací v pořádku. Pavilon zůstane uzavřen pravděpodobně i v neděli, aby měla gorilí matka klid. Gorily budou nyní mít normální režim jako dosud, Kijivu s mládětem zůstane společně s tlupou. Jestli je nový přírůstek holčička nebo chlapeček, zjistí ošetřovatelé pravděpodobně až po několika týdnech. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných a v Praze získaly velkou popularitu.

Ve dvorské zoo vyjely letos první safaribusy, vstupné zdražilo

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem po zimní přestávce opět otevřela areál safari, v němž lidé projíždějí v otevřených autobusech mezi volně žijícími zvířaty. Návštěvníci však sáhnou hlouběji do peněženek, protože vstupné pro právě zahájenou letní sezonu zdražilo. Dospělého vstupenka vyjde na 160 korun místo 150 korun, rodinné vstupné zdražilo o 20 korun na 470 korun. Zvýšení cen zoo zdůvodnila mimo jiné růstem daně z přidané hodnoty. "Zdražily i energie a zvýšily se i další náklady," řekl ČTK Zdeněk Hefka ze správy zoo. Projížďka po safari je v ceně vstupného.

Areál safari má tři části, v nichž volně žije asi 200 zvířat. Nejpočetnější stádo tvoří více než 50 kusů vodušek červených. Lidé na čtyřkilometrové trase z autobusů dále mohou sledovat antilopy losí a koňské, pakoně modré a běloocasé, zebry, osly somálské či mohutné jedince afrického skotu watusi. "Kdo měl dnes štěstí, mohl na vlastní oči vidět v areálu safari narození malé antilopy koňské," uvedl při sobotním zahájení Hefka. Dvorská zoo, která patří Královéhradeckému kraji, se zaměřuje zejména na velké savce z Afriky, celkem chová na 2400 zvířat. Pokud by chtěl někdo mít safari jen pro sebe, bude si moci od 1. května objednat podvečerní jízdu terénním vozem přímo mezi zvířaty.

Výbuch islandské sopky ovlivnil i výstavu motýlů v Praze

Kvůli uzavření evropských letišť v uplynulém týdnu budou v pražské botanické zahradě déle vystaveni tropičtí motýli. Zahrada je pravidelně objednává na motýlí farmě ve Stratfordu nad Avonou, kvůli uzavření vzdušného prostoru nad Evropou jeden balík s kuklami do české metropole nebyl z Británie odeslán, v Troji zásilku čekají až příští týden. ČTK to řekla vedoucí tropického skleníku Fata Morgana Eva Smržová. Výstavu tropických motýlů zahrada pořádá poosmé, oficiálně skončí 30. dubna, motýli ale ve skleníku zůstanou další týdny. Zpoždění zásilky umožní Pražanům těšit se z neobvyklé krásy ještě o něco déle.

Letos zahrada vystavuje jedny z největších denních motýlů světa - otakárky rodu Troides. Většina druhů žije v jihovýchodní Asi, Austrálii a na přilehlých ostrovech, jeden druh se vyskytuje v Indii. Ve stádiu motýla oproti ostatním tropickým druhům stráví velkou část života - až čtyři měsíce. Motýli by tak letos mohli skleník zdobit až do konce prázdnin. Aby líhnutí nových přírůstků pokrylo celou dobu výstavy, přicházejí do pražské Troji kukly v několika zásilkách, zpravidla po tisícovce týdně. Návštěvníci tak mohou sledovat líhnutí motýlů na vlastní oči.

Sport

České tenistky prohrávají po prvním dnu v semifinále Fed Cupu na římské antuce s domácí Itálií 0:2. Nejdříve Lucie Hradecká podlehla 4:6 a 5:7 domácí jedničce Flavii Pennettaové. Francesca Schiavoneová pak smetla Lucii Šafářovou 6:0 a 6:2. Obhájkyním titulu Italkám tak stačí k postupu do finále vyhrát jeden ze tří nedělních duelů.

Devatenáctiletý judista Lukáš Krpálek, který je považován za největší českou medailovou naději na mistrovství Evropy ve Vídni, skončil v kategorii do 100 kg sedmý.

Pátým místem vstoupil do Světového poháru ve sportovní střelbě olympijský vítěz David Kostelecký. V Pekingu, kde v roce 2008 vybojoval svůj životní úspěch, nyní v trapu zaostal o šest bodů za vítězným Australanem Adamem Vellou.

Basketbalistky Frisco Sika Brno po roční odmlce vyhrály českou ligu. V sobotním čtvrtém finále triumfovaly na palubovce obhájkyň z USK Praha 83:69 a v sérii zvítězily 3:1 na zápasy. Brno soupeři vrátilo loňskou finálovou prohru a počtrnácté v historii získalo mistrovský titul.

České florbalistky po úvodním debaklu se Švédskem prohrály i ve svém druhém vystoupení na Euro Floorball Tour v Karlstadu a Finsku podlehly 1:6. Zatímco v pátek si připsaly alespoň bod v dodatečných nájezdech, v sobotu svěřenkyně trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové v rozstřelu prohrály 1:2.

V šesté partii exhibičního utkání v Praze si nejlepší český šachista Davis Navara připsal první vítězství nad maďarskou velmistryní Judit Polgárovou. Ta si nicméně díky dvěma předchozím výhrám ještě před závěrečným dnem zajistila celkový triumf v duelu. Polgároví je nejlepší světová šachistka, která dokázala porazit legendy Garriho Kasparova, Anatolije Karpova nebo současného mistra světa Višvánathana Nanda. V neděli je na programu simultánka Polgárové proti 25 soupeřům.

Počasí v České republice

V noci bude skoro jasno, teploty klesnou na 6 až 2 stupně Celsia. V neděli čekáme jasno až polojasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia, na horách kolem 12 stupňů.

24-04-2010