Denní souhrn zpráv Zprávy

22-04-2010

Vlček odchází z politiky, podle Klause to bylo jediné východisko

Sociální demokrat Miloslav Vlček se rozhodl rezignovat na funkci předsedy Poslanecké sněmovny a poslance a nebude kandidovat ani v květnových sněmovních volbách. Poslaneckého mandátu se vzdá k 30. dubnu. V čele sněmovny ho nahradí první místopředsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Vlček, který dosud vedl kandidátku do voleb v Olomouckém kraji, opouští celostátní politiku kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami. Odchod Vlčka z postu předsedy sněmovny byl podle prezidenta Václava Klause jediným možným východiskem. Za nutný považuje Vlčkův krok i volební lídr ODS Petr Nečas. Předseda ČSSD Jiří Paroubek naopak kauzu označil za účelovou a Vlčkův odchod za "odpovědný krok" a "odvážné gesto". Paroubek zároveň vyzval k odchodu z politiky zástupce ODS, Věcí veřejných a TOP 09. ODS žádala už několik dní Vlčkův odchod a byla připravená iniciovat pokus o jeho případné odvolání na poslední schůzi parlamentu před květnovými volbami.

Podle mediálních informací v letech 2006 a 2007 poslanci schválili Vlčkovu bývalému poradci Petru Vrtalovi 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum v Harrachově. Peníze ale údajně skončily v luxusním hotelu, který je teď na prodej za 120 milionů korun. Vlček prý osobně přesvědčoval poslance, aby dotaci schválili. Vlček si prý také v minulosti půjčoval peníze od svého bývalého asistenta, prostějovského Zdeňka Klapky. O jednu dvaapůlmilionovou půjčku se spolu dodnes soudí. Předseda sněmovny ve středu novinářům řekl, že se ve věci údajně zneužité státní dotace ani údajné půjčky ničeho nezákonného nedopustil. Později ale připustil, že zákon přeci jen porušil, a to když vracel Klapkovi více než milionovou půjčku v hotovosti, což se nesmí. Zároveň se přiznal, že lhal o svém exporadci Petru Vrtalovi, když tvrdil, že ho nezná. Vlček je prvním předsedou sněmovny po roce 1992, který sám rezignoval na svou funkci. Předseda sněmovny má řadu práv a povinností. Do pravomocí předsedy sněmovny podle jednacího řádu dolní komory patří přijímat slib prezidenta i jeho rezignaci a slib členů Nejvyššího kontrolního úřadu. Může například po volbách navrhnout prezidentu republiky předsedu vlády, kterého pak hlava státu jmenuje. To může učinit v případě, že dva předchozí pokusy o sestavení vlády selžou na nedůvěře sněmovny. Šéf dolní komory však hlavně podepisuje přijaté zákony a svolává schůze sněmovny.

Tripartita se shodla na 13 bodech pro ozdravení české ekonomiky

Rada hospodářské a sociální dohody se na svém jednání shodla na 13 bodech, které mají pomoci vyvést českou ekonomiku z hospodářské krize. Jsou mezi nimi například dostavba Jaderné elektrárny Temelín, rekonstrukce uhelné elektrárny Prunéřov, vybudování jezů na Labi či audit výdajů ze státního rozpočtu. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci tripartity. Dohodnutá opatření by měla posílit a zlepšit podnikatelské prostředí, úroveň a efektivnost státní služby, zabránit odtoku peněz z veřejných rozpočtů a vést k dobudování dopravní a průmyslové infrastruktury. "Jsou to věci, které by měly vést k obnovení růstu," řekl premiér Jan Fischer.

Podle Klause euro přežije, ale cena za to bude vysoká

Prezident Václav Klaus míní, že eurozóna a euro současné problémy přežijí. Cena ale bude podle něj vysoká - zpomalování ekonomického růstu a zvyšování finančních transferů problémovým zemím. Prezident, který se dlouhodobě netají svou skepsí k projektu jednotné evropské měny, to napsal v článku pro nejnovější vydání týdeníku Ekonom. Důvodem, proč eurozóna jako instituce nezkrachuje, je podle něj to, že do projektu eura už bylo investováno příliš mnoho politického kapitálu. Jednotná měna však podle Klause nepřinesla jejími zastánci očekávaný efekt a její udržování je čím dál nákladnější

Klaus píše, že pokud má odpovídat na otázku "kdy zkrachuje eurozóna?" je třeba alespoň pracovně vymezit, jak chápe slovo "zkrachuje". Nabízejí se podle něj minimálně dvě interpretace tohoto slova. "V jedné z nich bych řekl, že projekt eurozóny, respektive projekt vytvoření společné evropské měny, už dávno zkrachoval. Anebo - jemněji řečeno - nepřinesl efekty, které se od něj očekávaly," napsal.

Senát odmítl formu, jakou chce EK snížit chudobu o čtvrtinu

Senát přes nesouhlas levice odmítl formu, jakou chce Evropská komise v nové hospodářské strategii EU do roku 2020 snížit chudobu o 25 procent. Lepší je podle něj vytvořit podmínky pro vznik nových pracovních míst. Redukce relativní chudoby byla jednou z priorit strategie Evropa 2020, na ní se ale EU nedohodla ani na březnovém summitu. Ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel se osobně nedomnívá, jak řekl senátorům, že se plán "desetiletky" EU povede schválit na červnovém summitu.

Senát schválil vyšší pojištění bankovních vkladů až do 2,6 mil.Kč

Senát přijal novelu bankovního zákona, která navyšuje limit pojištění bankovních vkladů na dvojnásobek. Místo dosavadních 50.000 eur budou pojištěny vklady až do 100.000 eur, tedy asi 2,5 milionu korun. Změna by měla platit od příštího roku. Novelu zákona nyní dostane k podpisu prezident republiky. Ministr financí Eduard Janota ale již dříve ujistil, že banky kvůli tomuto opatření nebudou zvyšovat své poplatky. Novela také zkracuje lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady na 20 pracovních dnů.

Senát schválil vznik registru vysokoškolských profesorů

Senát schválil zřízení registru vysokoškolských profesorů a docentů. Akreditační komise by díky němu měla mít lepší přehled o tom, kteří profesoři mají na kterých školách pracovní úvazky. Mohla by pak snáze odmítnout akreditaci programu, který by neměl dostatečné pedagogické zajištění. Návrh nyní putuje k prezidentovi. Novela vysokoškolského zákona má omezit praxi takzvaných létajících profesorů. V současnosti se totiž stává, že jeden profesor nebo docent garantuje výuku daného oboru na několika školách zároveň. Školy tak sice mohou rozšiřovat nabídku studia, kvalita vzdělávání tím ale trpí.

Druhá část návrhu se týká zákona o pedagogických pracovnících. Podle ministryně školství Miroslavy Kopicové jde zejména o kvalifikaci učitelů, jejich pracovní dobu a odměňování přesčasových hodin. Novela by měla umožnit učitelům na základních a středních školách pracovat částečně doma, například při opravování písemných prací, pokud s tím bude souhlasit ředitel. Dále by měla změnit i proplácení přesčasových hodin učitelů. Ti by je měli podle novely dostat zaplacené i v případě, že neodpracují celou pracovní dobu. Pokud tedy učiteli například odpadnou dvě hodiny, protože žáci jsou na exkurzi, ale tyto hodiny bude suplovat v jiné třídě, dostane je zaplacené jako přesčasové, i když v daném týdnu neodpracoval celý úvazek. Další novinkou, kterou novela přináší, je větší prostupnost mezi kvalifikacemi učitelů. Například pedagog s aprobací na výuku na druhém stupni základních škol by mohl učit i na střední škole.

Drahoš: Akademie nepoleví v úsilí o stabilizaci svého postavení

Akademie věd podle svého předsedy Jiřího Drahoše nepoleví v úsilí o právní a ekonomickou stabilizaci svého postavení. Bude dál prosazovat nápravu systému hodnocení vědecké práce, který je podkladem pro rozdělování státní dotace institucím. Bez podpory, která byla akademii už letos krácena a v dalších třech letech má klesnout na více než polovinu, ztratí pracoviště akademie konkurenceschopnost v soutěži o zahraniční granty, varoval Drahoš v projevu na zasedání akademického sněmu. Současný systém hodnocení vědecké práce, který používá stejná kritéria pro vědecké disciplíny, jež jsou nesrovnatelné, nemá podle Drahoše obdobu nikde na světě a už nyní má negativní dopady, a přesto se uvažuje o jeho aplikaci na další tři roky. Tento systém, kterému vědci říkají "kafemlejnek", vede k průměrnosti a neetickému chování, uvedl šéf akademie. Drahoš věří, že k nápravě povede mezinárodní audit metodiky. Vyrovnané institucionální a účelové financování považuje Drahoš za klíčové. V Akademii věd se institucionální financování v posledních letech ustálilo na 55 procentech rozpočtu, což považuje její předseda za optimální.

Školy asi budou moci využít peníze z EU na paušální výdaje

Školy zřejmě budou moci dostat peníze z fondů EU, aniž je budou muset použít na konkrétní účel. Poskytovatel dotace bude moci u programů nebo projektů určit paušální výdaje, které se nebudou muset prokazovat. Každá škola by tak prý mohla z programu Vzdělání ke konkurenceschopnosti získat kolem jednoho milionu korun. Poslaneckou novelu rozpočtových pravidel, která to umožní, schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident. "Je do určité míry možné podle tohoto zákona také platit nebo částečně sanovat mzdy učitelů," řekl senátorům spoluautor novely Walter Bartoš (ODS). Peníze by podle něj mohly být využity na další vzdělávání učitelů včetně jazykového, a na počítačové vybavení škol. Platná rozpočtová pravidla neumožňují, aby peníze šly do škol přímo. Školy musejí vypracovat konkrétní projekt, který musí být schválen. Nově se nebudou se schvalovat projekty, ale jen záměry.

Bezděk: Podklady pro důchodovou reformu odevzdáme v termínu

Poradní expertní komise vlády, která má za úkol připravit pro kabinet podklady pro důchodovou reformu, odevzdá své výstupy v plánovaném termínu. Neohrozí to ani výrok Ústavního soudu (ÚS), který minulý týden změnil s platností od 30. září 2011 podmínky pro výpočet důchodů u lidí s vysokými příjmy. ČTK to sdělil předseda komise Vladimír Bezděk. Rozhodnutí ÚS podle něj zvyšuje šanci, že materiálu, který komise připraví, bude věnována náležitá pozornost.

Varianty, jak by měl stát v přípravě důchodové reformy postupovat, jsou podle Bezděka v současnosti čtyři. První je v podstatě přejmenování systému bez dalších změn. Z "pojištění" by se mělo udělat "zabezpečení" a z "pojistného" "daň". "Dojde tak k odstranění nesouladu mezi pojmenováním systému a reálnou funkcí, ale neřeší to širší problém českého státního důchodového systému," upozorňuje Bezděk. Druhou variantou je snížit maximální vyměřovací základ pro placení pojistného zpět alespoň na čtyřnásobek průměrné roční mzdy, lépe však na dvoj- až trojnásobek, případně vzniklý deficit financovat zvýšením nepřímých daní, a jinak nechat systém opět beze změny. Třetí možností je snížení maximálního vyměřovacího základu zpět na čtyřnásobek. Zároveň by se měly provést dílčí úpravy současného prvního pilíře důchodového systému směrem k vyšší ekvivalenci na straně výdajů. To znamená například mírné snížení příjmové redistribuce (přerozdělování) vyplácených důchodů. Čtvrtou možnou cestou je výraznější reforma stávajícího systému, tedy snížení maximálního vyměřovacího základu, neposilování ekvivalence v 1. státním pilíři, ale větší diverzifikace prostřednictvím opatření ve druhém či třetím pilíři.

Policie obvinila dva lidi z Bedřišky, jsou ve vazbě

Dvojice obviněná za vhození zápalné láhve do domu romské rodiny v ostravské kolonii Bedřiška je ve vazbě. Rozhodl o tom ostravský soud, řekl ČTK zdroj obeznámený s případem. Aktivista Kumar Vishwanathan ČTK sdělil, že byli obviněni žena a její syn. Jde o obyvatele kolonie, s čímž se ostatní lidé v Bedřišce smiřují jen s obtížemi. "Jsme z toho v šoku. Policie obvinila naši sousedku a jejího syna. Nevím, jak tady budou dál žít," řekl ČTK Dušan Podraný. Právě na jeho domek žháři v polovině dubna zaútočili. V kolonii, kde společně s Romy žije i několik rodin majoritní společnosti, podle Vishwanathana panuje opět nervozita. "Mezi sousedy Podraných i obviněných se o tom hodně mluví. Nějaký výrazný neklid ale neočekáváme," řekl.

Český tým v Afghánistánu zprovoznil dvě meteorologické stanice

Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar dokončil projekt, díky němuž budou moci místní úřady zjišťovat důležitá meteorologická a hydrologická data. V Lógaru vznikly dvě měrné stanice, kde bude možné dlouhodobě sledovat údaje o teplotách, rychlosti větru, o množství srážek nebo o výšce podzemní vody. Lógar tak bude mít k dispozici informace o počasí či hospodaření se zásobami vody, informoval ČTK Filip Moravec z českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). PRT vybavil provinční ministerstvo pro vodu a energii, které stanice převzalo, také potřebnou výpočetní technikou pro jejich obsluhu. Stanice budou sloužit jak dlouhodobému sledování přírodních jevů, tak plánování nových rekonstrukčních projektů.

Významné osobnosti letectví převzaly ocenění za celoživotní práci

Sedm významných osobností českého letectví a kosmonautiky převzalo v Poslanecké sněmovně ocenění za celoživotní přínos a propagaci oboru. Laureáti ceny obdrželi z rukou předsedy podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Pavla Hojdy. Ceny se udělují již podruhé. Důvodem, proč podvýbor k udělování ocenění přistoupil, je skutečnost, že sice existují ocenění ve vojenském i sportovním létání, ale ocenění přínosů v civilním letectví, výrobě i výzkumu a kosmonautice podle Hojdy zcela chybí. Sněmovna odměnila leteckou akrobatku Radku Máchovou, která celý život propagovala roli žen v létání a její výkony v akrobacii se těší mezinárodnímu ohlasu. Mezi vyznamenanými jsou i Milan Holl, významná osobnost leteckého výzkumu, vývoje a průmyslu, a Lubomír Dudáček, který se zasloužil o pedagogickou a publicistickou činnost a angažoval se v odborných leteckých sdruženích. Medaili také převzal mezinárodně uznávaný akrobatický letec Jiří Kobrle a Věra Perlingerová, která se věnovala řízení vojenského a civilního letového provozu. Za celoživotní práci v oboru byli oceněni Zdeněk Sedláček a Karel Dvořák.

Havel se zúčastní americké premiéry svého Odcházení

Bývalý prezident Václav Havel se v květnu zúčastní americké premiéry své poslední hry Odcházení ve Filadelfii. ČTK to řekla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Hru ve Spojených státech uvede divadlo Wilma Theater. Premiéra by měla být 26. května. Roli kancléře Riegera se v ní podle informací na stránkách divadla ujme David Strathairn. Ten byl za ztvárnění novináře Edwarda Murrowa ve filmu Dobrou noc a hodně štěstí (2005), který režíroval George Clooney, nominován na Oscara. Jitka Sloupová z agentury Aura-pont ČTK již dříve řekla, že filadelfské divadlo Wilma Theater se po vedením Blanky a Jiřího Žižkových vypracovala v jedno z nejuznávanějších repertoárových divadel ve Spojených státech. Žižka, který je pražským rodákem a počátkem 90. let natočil pozoruhodnou televizní verzi Havlova Larga desolata, bude i režisérem americké premiéry Odcházení. Na přípravě hry se podílí i Havlův dlouholetý překladatel do angličtiny Paul Wilson. V zahraniční dosud bylo Odcházení nastudováno například na Slovensku, mělo premiéru v Polsku, Británii, Německu, Bulharsku či Chorvatsku. Odcházení plánuje Havel také ztvárnit ve filmu. Svůj první celovečerní film začne exprezident a dramatik Havel natáčet 2. července.

Prezident předal olympijským medailistům zlaté plakety

Medailisté ze zimních olympijských her ve Vancouveru dostali Zlatou plaketu prezidenta republiky. Na Pražském hradě Václav Klaus osobně poblahopřál rychlobruslařce Martině Sáblíkové, slalomářce Šárce Záhrobské a kvartetu běžců Lukáši Bauerovi, Martinu Koukalovi, Martinu Jakšovi a Jiřímu Magálovi. "Olympiáda je už strašně daleko, ale chtěl bych vám dodatečně pogratulovat a poblahopřát. Obdivujeme vaše výkony, kterých jste dosáhli. Ať máte nadále radost ze sportu, který děláte," řekl Klaus mimo jiné v krátkém projevu. Olympionikům k plaketě dal osobní dopis. "Snažil jsem se každému napsat něco jiného," řekl prezident.

Zemřel novinář MfD Ladislav Verecký

Ve středu zemřel novinář Ladislav Verecký, který psal od roku 1994 pro čtvrteční Magazín DNES. Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD). Novinář zemřel náhle ve věku 54 let na zástavu srdce. "Denis (Ladislav) Verecký byl Pan Autor, jakých je hodně málo. Psal lehce, s vtipem a krásnou češtinou. Nad jeho texty se čtenáři nikdy nenudili, stejně jako jste se nikdy nenudili v jeho přítomnosti. Úžasně chytrý a vzdělaný člověk s neobyčejným smyslem pro humor," napsal na zpravodajském serveru idnes.cz šéfredaktor MfD Robert Čásenský. V magazínu Mladé fronty Dnes psal Verecký články o různých tématech, s největší chutí prý zpracovával materiály o literatuře a jazyku. Verecký se narodil v roce 1955 v Děčíně. Vystudoval bohemistiku a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a americkou kulturu na American University ve Washingtonu. V letech 1980 až 1994 pracoval v redakci poezie nakladatelství Československý spisovatel.

Kraj povolil odlov kormoránů, kteří drancují rybníky i řeku Bečvu

Zlínský kraj povolil regulovaný lov zvláště chráněného kormorána velkého, jehož početná hejna drancují řeku Bečvu a okolní rybníky a působí tak značné škody. Zoufalé volání valašskomeziříčských rybářů bylo vyslyšeno, řekl ČTK mluvčí Městského úřadu ve Valašském Meziříčí Josef Beneš. Možnost plašení a odlovu kraj vymezil na příští tři roky na období mezi 1. říjnem a 25. březnem, kdy kormorán nehnízdí. "Plašení akustickými, optickými prostředky a střelbou spojenou s odlovem lze provádět pouze v případech protahujících nebo zimujících hejn," upozornil Jan Pavelka z oddělení ochrany přírody a krajiny Krajského úřadu Zlínského kraje. Odlov lze navíc provádět jen u hejn s více než sedmi kusy, přičemž počet usmrcených ptáků nesmí přesáhnout 15 procent z hejna. Kormorány nebudou lovit rybáři, kteří k tomu nemají oprávnění, ale určení myslivci.

Počasí v pátek

Jasno až polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

22-04-2010