Denní souhrn zpráv Zprávy

21-04-2010

Premiér Fischer přijal nominaci na viceprezidenta EBRD

Premiér Fischer byl nominován na funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Úřadu by se měl ujmout 1. září. Pokud ale do té doby politické strany nedokážou sestavit novou vládu, zůstane Fischer v čele úřednického kabinetu. Premiér to ve středu řekl novinářům. Devětapadesátiletý Fischer byl do funkce viceprezidenta EBRD vybrán v mezinárodním konkurzu, kterého se zúčastnil na návrh ministra financí Eduarda Janoty a guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy. Bude mít na starosti aktivity banky v otázkách životního prostředí a udržitelného rozvoje. Bude také koordinovat investiční strategie v zemích, kde EBRD působí. Do jeho působnosti bude patřit také spolupráce s občanskou společností. Postupně bude přebírat odpovědnost za oddělení pro jadernou bezpečnost usilující o zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren.

Politici uvítali nominaci Fischera do EBRD

Premiér Jan Fischer bude podle politiků dobrým zástupcem České republiky v Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Podle volebního lídra ODS Petra Nečase je nominace Jana Fischera vizitkou jeho působení v čele vlády. Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek soudí, že Jan Fischer bude významným partnerem českých exportérů pro rozvojové projekty. K nabídce funkce v EBRD pogratuloval Fischerovi i místopředseda ČSSD Milan Urban. Podle něj Fischer prokázal své kvality už tím, že v mezinárodním konkurzu uspěl.

V ČR už se může létat bez omezení

V Česku se může od středečního odpoledne létat bez jakýchkoliv omezení, meteorologové neprodloužili výstrahu před sopečným prachem. Český vzdušný prostor se tím dostal do takzvané třetí zóny, což je normální režim. Potvrdil to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Meteorologové očekávají, že poslední zbytky sopečného prachu zmizí z nebe nad Českem do středečních 20:00. Oblak prachu z islandské sopky ochromil v uplynulých dnech leteckou dopravu v celé Evropě. Podle posledních informací ale aktivita sopky slábne.

Vlček tvrdí, že se v kauze dotace a půjčky ničeho nedopustil

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) tvrdí, že se ve věci údajně zneužité státní dotace ve výši 25 milionů korun a údajné půjčky ničeho nezákonného nedopustil. Pokud se ukáže, že jeho bývalý poradce Petr Vrtal dotaci na harrachovské sportovní centrum zneužil, Vlček vyvodí osobní důsledky, reagovat by mělo i stranické grémium. Totéž platí, pokud se ukáže, že sporná půjčka 2,5 milionu korun existovala. Jde podle něj o kauzy spojené s blížícími se volbami. Lídr olomoucké sněmovní kandidátky ČSSD Vlček uznal, že udělal chybu, když bezdůvodně novinářům zprvu popíral své vztahy s Vrtalem. To prý přispělo ke spekulacím. Za pochybení v komunikaci se omluvil. Vlček taky přiznal přestupek, kterého se dopustil, když peníze předával v hotovosti. Podle ODS by měl Vlček odejít z čela sněmovny.

Europoslanci připravují rezoluci kvůli kanadským vízům pro ČR

V Evropském parlamentu se rodí rezoluce vyzývající Kanadu k co nejrychlejšímu zrušení víz pro Čechy. Kanada už začala pracovat na změnách svého azylového systému, kvůli němuž problém s ČR vznikl. Jejich zrušení ale podle různých zdrojů může trvat i několik let. Podle některých europoslanců by víza mohla padnout až v roce 2013. Hlasování proběhne až na příštím jednání europarlamentu začátkem května, neboť zákonodárci tento týdne kvůli omezením v letecké dopravě všechna rozhodování odložili. Europoslanci podle návrhu textu berou na vědomí, že kanadské úřady k obnovení víz pro Čechy přistoupily kvůli přílivu českých Romů. Text proto vyzývá členské země, aby adekvátně situaci tohoto etnika řešily.

Ostatky kardinála Špidlíka byly uloženy v olomoucké katedrále

Ostatky zesnulého kardinála Tomáše Špidlíka byly ve středu přepraveny z Vatikánu do Olomouce. Až do pohřbu na Velehradě budou uloženy v katedrále sv. Václava. Veřejnost bude mít možnost uctít jeho památku v sídle arcibiskupství až do příštího týdne. Poté bude tělo převezeno na Velehrad, kde se v pátek uskuteční poslední rozloučení. Kardinál zemřel v pátek 16. dubna v Římě ve věku 90 let. Byl uznávaným znalcem východokřesťanské spirituality, jako první Čech připravoval duchovní cvičení pro papeže Jana Pavla II. a pro celou římskou kurii. Od počátku 50. let minulého století žil v Římě, kde několik desetiletí působil na české papežské koleji Nepomucenum. Kardinálem jej v roce 2003 jmenoval papež Jan Pavel II. V úterý se za českého kardinála za přítomnosti papeže Benedikta XVI. konala zádušní mše v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.

Novým předsedou České biskupské konference je Duka

Česká biskupská konference (ČBK) představila nové vedení. Předsedou si biskupové zvolili pražského arcibiskupa Dominika Duku. Jeho zástupcem bude dosavadní předseda olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Generálním sekretářem zůstává apoštolský exarcha Ladislav Hučko. Do stálé rady byli zvoleni biskupové František Radkovský z Plzně a František Lobkowicz z ostravsko-opavské diecéze. Duka chápe novou funkci předsedy ČBK jako další starost navíc, zároveň ale uznává, že je prakticky výhodné spojit funkce českého katolického primase a předsedy ČBK. Pražský arcibiskup je totiž často v kontaktu s představiteli vlády, institucí i různých církví se sídlem v Praze.

Vojáci propuštění pro extremismus ztratí nárok na výsluhy

Vojáci, kteří by byli propuštěni z armády kvůli projevům extremismu, nebudou mít nárok na žádné výsluhy. Nyní jim náleží výsluhy v poloviční výši. Změnu přináší novela, kterou schválil Senát. Předlohu ještě musí podepsat prezident Václav Klaus. Na nebezpečí pravicového extremismu mezi vojáky loni upozornila armádní tajná služba. Projevy neonacismu v armádě jsou ale podle expertů jen sporadické. Podle ministra obrany Martina Bartáka jde ale o jev neslučitelný s demokratickými principy. Loni byli z armády propuštěni dva vojáci, kteří při afghánské misi nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS. V armádě skončil také voják, který spoluzakládal a pomáhal cvičit extremistickou organizaci White justice.

Senátoři schválili nový zákon o lepší kontrole výbušnin

Zlepšení evidence výbušnin pro civilní použití má umožnit nový zákon o jejich označování a sledovatelnosti, který schválil Senát. Nyní míří k podpisu prezidentovi. Norma má umožnit sledování výbušniny od výrobce až ke konečnému spotřebiteli. Lepší kontrolu by měla umožnit například povinnost výrobců označovat trvalým způsobem každou výbušninu, zároveň však budou moci výbušniny vybavit i pasivním elektronickým identifikátorem. Vznikne také povinnost uchovávat po dobu deseti let údaje o výbušninách. Navržená právní úprava se bude týkat asi deseti výrobců výbušnin, zhruba dvou desítek obchodních firem a přibližně 500 ostatních uživatelů, jako jsou střelmistři a pyrotechnici. Norma má platit od roku 2012.

Senát schválil právo ERÚ výrazněji zlevňovat proud ze slunce

Energetický regulační úřad bude moci v budoucnu měnit cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než pět procent. Umožní to novela zákona, kterou senátoři schválili a odeslali prezidentovi. Zákon má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Úřad bude moci nové pravidlo poprvé použít u zdrojů uvedených do provozu v příštím roce. Stát podporuje fotovoltaiku tím, že stanovil vyšší výkupní ceny než z jiných zdrojů. Současně s tím nastal ale prudký pokles cen fotovoltaických zdrojů, což zvýšilo jejich atraktivitu pro investory. Rychlý nárůst výrobních kapacit obnovitelných zdrojů zároveň vyvolal obavy energetiků, zda rozvodná síť je schopna takové množství elektřiny pojmout.

Senát přijal návrh na snížení administrativní zátěže podnikatelů

Senát souhlasí s návrhem vlády, který má snížit administrativní zátěž podnikatelů. Umožní jim například podnikat v bytě bez souhlasu vlastníka či zruší povinnost oznamovat přerušení činnosti. Novela by měla živnostníkům a podnikatelům ročně ušetřit asi 1,3 miliardy korun. Předloha by rovněž měla dát obchodníkům větší volnost při označování zboží například názvem, rozměry nebo vahou. Návrh nyní dostane k podpisu prezident.

ČSSD se nepovedlo zrušit v Senátu debatu o ÚSTR

ČSSD se nepovedlo vyřadit z programu dubnové schůze Senátu debatu o situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). ODS ji iniciovala kvůli sporům o regulérnost volby a jmenování nového ředitele ústavu Jiřího Pernese. Zrušení debaty navrhl předseda senátního zahraničního výboru a někdejší disident Jiří Dienstbier (za ČSSD), podle něj Senátu nepřísluší. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) nicméně už v úterý řekl, že horní komora má vůči ústavu určitou zákonnou povinnost, protože jeho vznik podnítila a volí členy jeho rady. Pernes od svého zvolení v únoru čelí kritice mimo jiné kvůli tomu, že při výběrovém řízení neuvedl, že navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML) a že ho komunistická Státní bezpečnost vedla šest let jako kandidáta tajné spolupráce. Kavalírová odmítla jeho jmenování podepsat, rada kvůli tomu musela změnit svůj jednací řád. Pobouření vyvolaly i Pernesovy první kroky v ústavu, kdy v den nástupu do funkce odvolal původní náměstky i další členy vedení.

Tendr ČSÚ ke sčítání lidu je v pořádku

Tendr ČSÚ za 462 milionů korun, v němž má být vybrán generální dodavatel informačních technologií při sčítání lidu v r. 2011, je v pořádku. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad proto s ČSÚ zastavil správní řízení. ČSÚ tak může pokračovat v přípravách na sčítání. Do tendru se přihlásili dva zájemci, ČSÚ jako nejvýhodnější vybral nabídku firmy Hewlett-Packard. Antimonopolní úřad se začal zakázkou zabývat na základě vnějšího podnětu. Ve správním řízení se zabýval stanovenými kvalifikačními předpoklady v zakázce.

Návrh na pozastavení činnosti KSČM dostane vláda až po volbách

Návrh Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) na pozastavení činnosti KSČM, je sice již hotov, senátní komise jej ale předloží vládě až po sněmovních volbách. Nechce rozhodování v době předvolební kampaně. ČTK to řekl předseda komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina. Chce touto cestou přimět KSČM, aby se zřekla komunistické ideologie a metod. Štětina chce pro žalobu využít i argumenty NSS pro rozpuštění Dělnické strany.

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by podle dubnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhráli sociální demokraté s 30 procenty hlasů. Občanské demokraty by volilo 22,5 procenta lidí. V dolní komoře parlamentu by zasedli i zástupci KSČM s 13 procenty, TOP 09 s 11,5 pct a Věcí veřejných s devíti procenty hlasů. Lidovci ani zelení by podle analytiků nedosáhli pěti procent nutných pro vstup do sněmovny. Shodně by jim dala hlas čtyři procenta voličů. Proti březnu si sociální i občanští demokraté pohoršili, mírnou ztrátu zaznamenali i zelení a lidovci. Naopak Věci veřejné si polepšily o dva procentní body a TOP 09 o 1,5 procentního bodu. Jeden procentní bod navíc si od března připsali i komunisté.

Nemocnice vyzvaly ministryni Juráskovou k odstoupení

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) vyzvala k odstoupení ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a náměstka Marka Šnajdra. Nesplnili prý slib, že nemocnice dostanou za léčení stejně jako loni. Podle asociace letos v Česku hrozí omezování akutní zdravotní péče, rušení ambulancí, oddělení i celých nemocnic. Příčinou je prý úhradová vyhláška, podle níž platí zdravotní pojišťovny nemocnicím méně. V kritice se AČMN shoduje s Lékařským odborovým klubem (LOK), který žádá vydání nové vyhlášky s vyššími úhradami. LOK pohrozil protestními akcemi, nemocnice se dohodly, že se k nim přidají. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ale kritiku odmítla, zálohy jsou prý obdobné loňským s navýšením na platy sester. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že nemocnice i přes ekonomickou krizi dostanou letos víc, tudíž k odstoupení ministryně a náměstka není důvod.

Liberecký soud zamítl firmě Ježek software vrácení pojistného

Liberecký soud zamítl nárok firmy Ježek software na vrácení zaplaceného pojistného na sociálním zabezpečení z roku 2007. Soudce Karel Kostelecký respektoval nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který rozhodl, že kvůli chybě v zákoně nezanikla firmě povinnost daně platit. Majitel firmy Tomáš Ježek řekl, že není s výrokem soudu spokojen a chystá se obrátit na Ústavní soud.

Soud potvrdil trest pro podnikatele Pitra

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr dostal v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 souhrnný šestiletý trest vězení. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání potvrdil výši trestu, který Pitrovi v lednu vyměřil pražský městský soud. Odvolací senát potvrdil i dvouletý podmíněný trest pro Michala Zouhara. Muži podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Policie v Bedřišce zatýkala kvůli žhářskému útoku

V souvislosti s nedávným žhářským útokem na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška zadržela policie několik lidí. Podle obyvatel osady jde o sousedy z kolonie. Policie to zatím odmítla komentovat. Žhář či žháři na domek v kolonii zaútočili v noci na neděli 14. března. Zápalnou láhev s vysoce hořlavou tekutinou prohodili oknem do dětského pokoje, kde spala třináctiletá dívka. Láhev se nerozbila, a chemikálie tak nezačala hořet, hořel jen koberec na podlaze. Dívka, kterou probudilo řinčení skla, jej stihla uhasit. Útok policisté vyšetřují jako pokus o vraždu. Loni v dubnu žháři zaútočili i na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

ČEZ instaloval 70 turbín do větrného parku v Rumunsku

Energetická společnost ČEZ dokončila instalaci 70 turbín o celkovém výkonu 175 megawattů do nového větrného parku Fontanele & Cogealac v jihovýchodním Rumunsku. Projekt, do kterého ČEZ investuje 1,1 miliardy eur (zhruba 27,8 miliardy korun), má mít celkovou kapacitu 600 MW. Větrný park v rumunské provincii Dobrudža má mít trojnásobný instalovaný výkon oproti dosud největší provozované větrné farmě ve španělském Guadalajaru. ČEZ předpokládá, že díky tomuto projektu a velkým vodním elektrárnám bude v Rumunsku vyráběno z obnovitelných zdrojů deset procent elektřiny.

Největší český blok na biomasu dodává do sítě

Největší český energoblok na spalování biomasy v Plzeňské teplárenské za 870 milionů Kč zahájil dodávku "zelené" elektřiny do distribuční sítě. Podnik tak bude moci vyrábět až 30 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Podle ředitele městské teplárny Tomáše Drápely může nový blok ročně nahradit až 90.000 tun hnědého uhlí, tedy šestinu potřeb.

Obří zlatá kapka pro Expo je připravena na odvoz do Číny

Nejsledovanější exponát českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 - obří kapka z ryzího zlata - je připravena k odvozu do čínské Šanghaje. Její autor Federico Díaz doufá, že i přes současné potíže s leteckým provozem kapka na výstavu dorazí do jejího zahájení. Kapka (výška 80 cm, šířka 50 cm) bude umístěna ve skleněné krychli, do níž bude moci vejít jen každý pětistý návštěvník českého pavilonu. Ve speciálním křesle budou snímány jeho reakce a emoce, podle kterých mu bude umíchána jeho osobní vůně. O zlato, ze kterého je kapka vyrobena, kancelář komisaře výstavy neúspěšně žádala Českou národní banku. Vláda nakonec žádosti nevyhověla, organizátoři museli hledat jinou cestu. Světová výstava Expo 2010 bude zahájena 1. května. Český pavilon je hotov, během dne zkušebního provozu ho navštívilo kolem 30.000 lidí. Na představení České republiky vláda vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Sochu Hvězdáře na Staroměstském orloji opět poničil vandal

Sochu Hvězdáře na pražském Staroměstském orloji v noci na středu opět poničil vandal. Mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová ČTK sdělila, že se jednalo o zahraničního turistu, který soše ulomil předloktí. Strážníci podezřelého a jeho společníky krátce poté zadrželi a předali policii. Hvězdář se stal v několika posledních letech terčem útoku už potřetí. O ruku přišel nejprve v roce 2007 a poté i téměř přesně před rokem, kdy sochu poškodil maskovaný vandal. Rekonstrukce sochy tehdy trvala až do poloviny června a stála přes 40.000 korun. Vandalové ničí i další pražské památky. Loni v listopadu například opilý muž ulomil dřevěnou repliku šavle soše Turka na pražském Karlově mostě. Neznámý pachatel poškodil i hebrejský nápis na sousoší svatého Kříže.

Americký komentátor napadl dotaci českému muzeu v Iowě

Dotace pro Národní české a slovenské muzeum ve městě Cedar Rapids v Iowě kritizoval komentátor americké televizní stanice Fox News a hlasitý kritik současné vlády Glenn Beck. 500.000 dolarů (asi 9,4 milionu korun), jež muzeum dostalo na obnovu expozice po předloňských katastrofálních záplavách, označil za příklad federálního plýtvání. To ale odmítl například demokratický kongresman z Iowy Dave Loebsack. Nesouhlasí s tím, že finance na opravu a renovaci muzea a knihovny jsou nehospodárné. Kongresman zároveň Becka do muzea pozval, aby si mohl prohlédnout škody, které napáchala voda, i rekonstrukční práce. Obnovení provozu muzea pak označil za příležitost pro vznik pracovních příležitostí či nárůst turistiky.

Dolnorakouský festival se poprvé otevírá českým projektům

Dolnorakouský Viertelfestival nabízí návštěvníkům od 8. května do 8. srpna 77 kulturních projektů. Letos poprvé bude jeho součástí i sedm česko-rakouských kulturních akcí, které se budou konat i v Jihočeském kraji. Festival tak chce navázat na Dolnorakouskou zemskou výstavu, která se loni uskutečnila v rakouském Hornu, Raabsu a také v Telči na Vysočině. V Trhových Svinech, Jindřichově Hradci a v rakouském Zwettlu proběhnou koncerty česko-rakouského dětského pěveckého sboru, smyčcového orchestru a baletní vystoupení. Na břehu jezera Herrensee a také v městském parku v Nové Bystřici na Jindřichohradecku se bude v červnu hrát pouliční a dokumentární divadlo. Při projektu Rodná hrouda si vymění zkušenosti jihočeští a rakouští výtvarníci v keramických dílnách v Jindřichově Hradci a v Gars/Kampu. V Nových Hradech a ve Weitře se budou zase konat česko-rakouské literární dílny.

Synovec řezbáře Utze neuspěl s ústavní stížností ve při o betlém

Synovec řezbáře Josefa Utze Miloš Vlček neuspěl s ústavní stížností ve sporu o cenný mechanický betlém, který je turistickou zajímavostí Olešnice v Orlických horách. Betlém se v minulosti dostal do správy rychnovských muzejníků. Vlček ale tvrdí, že je dědicem betlému. S žalobou na určení vlastnictví však neuspěl. Podle soudů se měl cenné památky domáhat podle restitučních zákonů. Vlček tvrdil, že restituce promeškal kvůli chybné informaci od vedení muzea. Později proto podal určovací žalobu, což ale odporuje ustálenému rozhodování českých soudců.

Čeští středoškoláci excelovali na přírodovědné olympiádě EU

Čeští středoškoláci excelovali na Přírodovědné olympiádě zemí Evropské unie (EUSO) ve švédském Göteborgu. Obhájili loňské vítězství ze španělské Murcie, a stali se tak po druhé za sebou absolutními vítězi, což se ještě nikomu nepodařilo. Uvedla to Jana Ševcová z Národního institutu dětí a mládeže ministerstva školství. Finále olympiády se proto bude příští rok konat v České republice. Zlatou medaili a absolutní vítězství získal tým studentů Lubomíra Grunda z Gymnázia v Zábřehu, Františka Petrouše z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích a Evy Vojáčkové z Městského víceletého gymnázia v Kloboukách u Brna. Letošního 8. ročníku EUSO se zúčastnilo 42 týmů z 21 zemí Evropské unie. V dosavadní historii soutěže je to rekordní počet.

Marhoulův Tobruk bude uveden na festivalu v Petrohradu

Historické drama režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula Tobruk se stále těší zájmu organizátorů prestižních filmových přehlídek v zahraničí. Například ruskému publiku se tento snímek, vyprávějící o hrdinství československého dobrovolnického praporu bránícího za druhé světové války severoafrický přístav, představí na festivalu First International Film Forum. Ten se uskuteční od 2. do 5. května v Petrohradě.

Máchovy verše zazní na 1. máje v romštině i kurdštině

Verše Karla Hynka Máchy zazní na 1. máje v romštině i kurdštině na festivalu Ethnica Poetica ve Valdštejnské zahradě v Praze. Upravené máchovské verše v romštině zazpívá Iveta Kováčová s Tomášem Reindlem, zahraje romská kapela Čilágoš. Máchu bude recitovat také kyrgyzský novinář nebo turkmenský spisovatel a íránský hudebník zahraje skladbu inspirovanou Máchovými verši. Festival se bude konat v sobotu 1. května odpoledne v rámci roku K. H. Máchy. Básník se narodil v listopadu před 200 lety.

Ze sportu

Slavomír Lener se oficiálně stal šéftrenérem Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). Smlouvu podepsal na dobu neurčitou. Někdejší reprezentační kouč, jenž se společně s Ivanem Hlinkou podílel na olympijském triumfu v Naganu, naposledy působil ve švédském Linköpingu. U národního týmu působil v letech 2002 až 2004 jako hlavní kouč, vedle Hlinky dělal asistenta i Luďku Bukačovi. Trénoval také juniorský národní tým a na svazu působil jako metodik.

Tenista Jan Hájek vypadl v Barceloně ve 2. kole. Český daviscupový reprezentant nestačil na Jo-Wilfrieda Tsongu z Francie a prohrál 3:6, 2:6.

Nejlepší světová šachistka Judit Polgárová sehraje v Praze exhibiční zápas s českou jedničkou Davidem Navarou. Maďarská velmistryně, která už deset let vládne ženskému šachu a často poráží i muže, se s Navarou utká od čtvrtka do soboty v osmi partiích rapid šachu. Třiatřicetiletá Judit Polgárová je nejmladší z trojice zázračných šachových sester, které jejich rodiče vychovávali v domácí škole, intenzivně zaměřené na šachy a jazyky.

Stolní tenista David Marek byl potrestán dvouletým zákazem startů za doping. Vicemistr republiky v deblu měl pozitivní nález na taneční drogu.

Počasí

V noci bude oblačno až polojasno, teploty klesnou na +2 až -2 stupně. Ve čtvrtek čekáme jasno nebo polojasno, odpolední teploty 9 až 13 stupnů, na horách kolem šesti.

21-04-2010