Denní souhrn zpráv Zprávy

20-04-2010

Česká letiště obnovila provoz, i nadále ale škrtají desítky letů

Všechna mezinárodní letiště v Česku dnes obnovila normální provoz. Aerolinie ale dále škrtají ve svých letových řádech. Ostatní evropské státy, které minulý týden ochromil prach z islandské sopky, obnovují leteckou dopravu jen pomalu. Letadla vůbec nelétají třeba v Londýně. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám byly navíc některé země nuceny vzdušný prostor opět uzavřít. Nad kontinentem se dnes uskutečnila jen polovina běžných letů. V Česku první letadla vzlétla v pondělí v Praze, Ostravě, Brně a Pardubicích, dnes byla vypravena i letadla z Karlových Varů. Podle běžných letových řádů se ale zdaleka nelétá. Ruzyňské letiště mělo ráno naplánováno 260 letů, uskuteční jich ale zřejmě o 70 méně. Zatím zaznamenalo zhruba 90 odletů a příletů, zbylé jsou plánovány na pozdní odpoledne a večer. Ruzyně tak funguje na méně než 60 procent.

Provoz na českém nebi zůstává zachován, přestože islandský vulkán dál chrlí popel. Děje se tak na základě pondělního rozhodnutí evropské organizace řídících letového provozu Eurocontrol, která prostor nad Evropou rozdělila do tří měnitelných zón. První zóna je zcela bezletová, ve druhé zóně platí varování, ale letecké společnosti zde mohou létat na základě vlastního rozhodnutí, třetí zóna je zcela bez omezení.

Mejstřík: V ČSA sledujeme stav hotovosti několikrát denně

Finanční toky a peníze na provoz jsou v Českých aeroliniích během současné "sopečné krize" pod drobnohledem. ČTK to dnes řekl předseda dozorčí rady firmy Michal Mejstřík s tím, že aerolinie zatím mají dostatečnou peněžní rezervu. "Intenzivně sledujeme cash flow několikrát denně, náš hlavní zájem ale je, aby se bezpečně létalo," řekl předseda. Podle něj nyní začíná pro letecké společnosti nejvýnosnější část roku a ohrožení provozu sopečným prachem je "špatnou zprávou". "V každé společnosti by mohly v určitém okamžiku dojít peníze. Zatím je situace v ČSA díky rezervám dobrá, ale nechtějte po mě, abych vám řekl, jak to bude za týden, protože nikdo nevíme," vyjádřil se Mejstřík. Přesnou výši škod, které omezení ve vzdušném prostoru způsobují, společnost vyčíslenu nemá. Situace se prý mění každým dnem, mluvčí ČSA Hana Hejsková hovoří o desítkách milionů korun denně.

Hoteliéři: Sezona začala slibně, teď přišla morová rána

Morová rána, válečný stav, mrtvá zóna. Tak charakterizují hoteliéři a další podnikatelé v příjezdové turistice situaci na trhu po zásadním omezení letecké dopravy v důsledku sopečné činnosti na Islandu. Začátek sezony se přitom vyvíjel po dlouhé krizi slibně, nyní se však hotely vyprazdňují a škody jdou do desítek až stovek milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK. "Jsou to obrovské škody, těšili jsme se na druhou polovinu dubna a teď je to průšvih. Drtivá většina hostů cestuje letecky a ti všichni své pobyty stornovali," uvedl Viliam Sivek, majitel Euroagentur Hotels&Travel, jedné z největších hotelových sítí v České republice. Euroagentur provozuje některé hotely v lázních, kde lidé zrušili dlouhodobé pobyty. Podle Sivka, který je zároveň předsedou Asociace cestovních kanceláří, čekají některé podnikatele existenční starosti.

Česko-vatikánskou smlouvu má posoudit nová expertní skupina

Nová expertní skupina by měla znovu posoudit mezinárodní smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem. ČTK to dnes řekl náměstek ministra kultury Jaromír Talíř. Potvrdil informace serveru Euro.cz, podle něhož by v týmu měl být vedle Talíře také náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček, velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík a pražský arcibiskup Dominik Duka. Podle serveru se také údajně připravuje nový text česko-vatikánské smlouvy. Premiér Jan Fischer ale loni při návštěvě Vatikánu prohlásil, že jeho vláda nebude česko-vatikánskou smlouvu řešit, protože na to nemá mandát. Ve Vatikánu bude příští středu jednat šéf české diplomacie Jan Kohout. Dnes byli Kmoníček, Talíř a Vošalík ve Vatikánu na zádušní mši za zemřelého kardinála Tomáše Špidlíka. Účastnil se jí i papež Benedikt XVI. "Ta skupina má vzniknout, ale zatím není formalizovaná, bavili jsme se o tom, jak by měla vypadat a co by měla mít za úkol," řekl telefonicky z Itálie Talíř.

ODS v Ústeckém kraji odmítla referendum o limitech těžby

Občanští demokraté v Ústeckém kraji odmítají, aby se problém limitů těžby hnědého uhlí řešil formou krajského referenda. Novinářům to dnes při zahájení předvolební kampaně v Ústí nad Labem řekl krajský lídr Petr Gandalovič. Krajské referendum navrhuje ČSSD. Její předseda a krajský lídr Jiří Paroubek minulý týden řekl, že podle průzkumu, který si strana nechala udělat, takové řešení podporuje kolem 80 procent obyvatel regionu. Podle Gandaloviče je pro ODS nepřijatelné, aby výsledek referenda znamenal pro někoho zásah do jeho vlastnických práv. Prolomení limitů by totiž znamenalo likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, k Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů. Podle něho má krajské referendum rozhodovat o záležitostech v kompetenci kraje, což není případ limitů.

ČSSD chce po volbách zrušit jednostranné zvyšování nájemného

Pokud sociální demokraté vyhrají květnové sněmovní volby, předloží nový zákon o nájemném, který zruší dosavadní možnost jednostranného navyšování nájemného. Stát by měl také přispívat lidem, kteří budou platit na nájemném víc než třetinu svých čistých příjmů. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD k otázkám bydlení to řekl předseda strany Jiří Paroubek. Současně s tím chce ČSSD zrevidovat účinnost sociální pomoci a sociální sítě.

Zeman žádá Janotu o prošetření hospodářství na Šumavě

Předseda Strany práv občanů - zemanovců Miloš Zeman oslovil ministra financí Eduarda Janotu s požadavkem na prověření hospodaření Správy Národního parku Šumava. V otevřeném dopise, který poslal i médiím, poukazuje Zeman na dotace, které park dostává od ministerstva životního prostředí, a také na to, že se dřevo v parku "ztrácí". Petr Kahuda ze správy parku ČTK řekl, že na podivný rozdíl v účetnictví, který popisuje Zeman v dopise, se už ptal i předseda komunistů a lídr jihočeské kandidátky KSČM Vojtěch Filip. Správa mu vysvětlila, že rozdíl není "jednoznačně ztrátou". Uváděný rozdíl je rozdílem mezi těžbou uskutečněnou v roce 2007 ve výši asi 767.000 metrů krychlových a realizovaným prodejem, který za stejné období činil zhruba 581.000 metrů krychlových. "Toto dříví bylo z části ponecháno v lesních porostech k zetlení na základě platných předpisů a metodik správy (ponechaná hmota má smysl pro další vývoj lesních ekosystémů a samozřejmě podléhá přísným inventurám) a zčásti zůstalo na zásobách," uvedl Kahuda. "Ty v uvozovkách mizející kubíky zůstávají v lese, tlejí tam a hnijí, protože mají i jinou hodnotu než tržní. Kdyby to nebyl park, byl by to zločin, ale na Šumavě park je," řekl ČTK bývalý náměstek ministra životního prostředí pro ochranu přírody a středočeský lídr pro sněmovní volby zelených František Pelc.

Historici vyzvali Senát, aby respektovat vůli rady ÚSTR

Někteří historici a archiváři blízcí Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se obrátili na senátory, aby "se nepodíleli na pokračování účelových útoků" proti řádně zvolenému novému řediteli Jiřímu Pernesovi. Aktivisté z řad historiků dnes ČTK sdělili, že vyzývají k respektování demokratických principů volby nového šéfa a k zastavení "antipernesovské kampaně". Situací v ústavu, v němž to vře po zvolení Pernese ředitelem, by se Senát měl zabývat na nadcházející schůzi, která začne ve středu. Senát totiž jmenuje členy rady. "Pevně doufáme, že další vývoj ÚSTR nebude pochroumán snahou některých politiků ovlivnit nezávislost regulérně zvolené rady," uvedli aktivisté.

Člověk v tísni vybuduje v Afghánistánu cestu a zdi proti povodni

Nezisková organizace Člověk v tísni zajistí vybudování protipovodňových zdí a nové cesty v těžce dostupných oblastech severního Afghánistánu. Dá tím práci více než 2000 lidí, vylepšená infrastruktura usnadní život zhruba 35.000 Afghánců. Projekt má hodnotu 451.000 euro (asi 11,4 milionu korun). Financuje ho Evropská komise, sdělila dnes organizace ČTK. Obyvatelé horských regionů severního Afghánistánu jsou v důsledku přírodních katastrof lokálního charakteru dlouhodobě sužováni nedostatkem zdrojů obživy. Kvůli opakujícím se obdobím sucha či naopak jarním záplavám místní lidé přicházejí o zdroje příjmů, a živoří tak pod hranicí chudoby.

V Česku bylo od 2007 do konce března proplaceno 116 miliard z EU

Českým žadatelům o evropské dotace bylo od roku 2007 do přelomu letošního března a dubna proplaceno 116 miliard korun. Téměř osm miliard se na jejich účtech objevilo během března. Od začátku programového období 2007-2013 Češi podali 34.322 projektů v celkové výši 840 miliard Kč. Dotace zatím byla schválena 40 procentům projektů. Na dnešní konferenci v Ostravě to řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý. Počet schválených projektů dosáhl k 6. dubnu téměř 14.000, jejich celková hodnota činí 330 miliard korun. Na celé programové období je pro Českou republiku vyčleněno 787,4 miliardy korun. Nejvíce evropských peněz bylo doposud schváleno v rámci Operačního programu Doprava, téměř 85 procent z vyčleněných 5,77 miliardy eur (zhruba 146 miliard Kč).

Ekonomické dopady domácího násilí jsou podle odhadů až 5 mld. Kč

Domácí násilí má ve svých důsledcích podle odhadů expertů z neziskových organizací roční ekonomické dopady dva až pět miliard korun. Kalkulace zahrnuje náklady na činnost policie a justice, výdaje na poradenství, sociální dávky při ztrátě zaměstnání a zdravotní výlohy. Odborníci tvrdí, že situaci by měl zlepšit Národní akční plán (NAP) prevence domácího násilí. Problematice se věnovala dnešní konference v Senátu. Domácí násilí je dlouhodobé opakované a stupňující se fyzické nebo psychické týrání lidí žijících ve společné domácnosti nebo blízkých. "Je třeba dostat do společenského vědomí, že řešit věci agresí, násilím je naprosto nepřijatelné," prohlásila na konferenci místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), která se na její přípravě podílela.

Průzkum: Lidé přehodnocují, za co peníze utratí

Lidé jsou ochotni i v době krize nakupovat, ale přehodnocují, za co své peníze utratí. Nejdůležitějším faktorem je cena, odpadají útraty za zbytečnosti. Vyplývá to z výsledků průzkumu mezinárodní studie Barometr Cetelem 2010, která srovnává názory a postoje spotřebitelů na velkých evropských trzích. Evropané podle průzkumu vlivem hospodářské krize změnili razantně svůj postoj ke spotřebitelským zvyklostem. Projevuje se to zejména snahou kupovat kvalitnější výrobky, ekologičtějším přístupem a nárůstem nákupů prostřednictvím internetu, ale také zvýšeným zájmem o použité zboží.

Zahrádkaření je podle průzkumu hobby více než čtvrtiny Čechů

Více než čtvrtina obyvatel České republiky považuje zahrádkaření za svůj koníček, kterým vyplňuje svůj volný čas. Zahradu či pozemek si pronajímá nebo vlastní přes čtyřicet procent Čechů. Vyplývá to z výsledků reprezentativního průzkumu mezi 7525 respondenty, o němž ČTK informovala agentura Median. Zahrádkaření označilo za své hobby 28 procent dotazovaných. Zahrádku či pozemek určený k pěstování ovoce, zeleniny, květin či jen trávníku vlastní nebo si pronajímalo 42 respondentů ankety. Celkem 45 procent Čechů však má k práci na zahradě spíše negativní postoj. V této skupině jsou ale zahrnuti všichni účastníci průzkumu bez ohledu na vlastnictví zahrady či pozemku.

V ČR je již více než 100 automatů na prodej mléka

V Česku je již více než 100 automatů na prodej čerstvého mléka. Informaci na svém webu zveřejnila Agrární komora ČR. Mléčné automaty začaly v Česku rychle přibývat od loňského podzimu. Při přímém prodeji mléka zákazníkům farmáři zpravidla utrží více než dvojnásobek, než když jej prodají mlékárně. Podle statistiky Agrární komory fungovalo v polovině minulého týdne v zemi 109 přístrojů. V některých městech si mohou lidé mléko zakoupit hned z několika automatů. Například v Ostravě mají lidé k dispozici pět přístrojů, v Brně i Praze dva. Na třech místech si mohou mléko z automatu natočit obyvatelé Prostějova či Českých Budějovic. Přestože rozšíření automatů je masivní, mlékaři jej jako přímou konkurenci zatím neberou. "My si nemyslíme, že by to nějak zásadním způsobem mělo ovlivnit trh s mlékem v ČR," řekl ČTK výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Kdyby hypoteticky každý automat prodal denně v průměru 300 litrů mléka, v celé republice by to činilo zhruba 30.000 litrů. Denní tuzemská produkce přitom činí zhruba šest milionů litrů.

Výroba aut v Česku do března vyskočila o 30 pct na 265.985 vozů

Výroba osobních a lehkých užitkových automobilů v Česku v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 29,6 procenta na 265.985 vozů. Nejvíce vyrobila Škoda Auto, které stoupla produkce o 37,6 procenta na 134.853 aut. ČTK to dnes sdělilo Sdružení automobilového průmyslu. "Nárůst je dán zvýšením produkce u všech výrobců osobních automobilů. Nutno však uvést, že v prvním čtvrtletí roku 2009 byla výroba ve Škoda Auto výrazně ovlivněna nižší poptávkou a ve firmě Hyundai Nošovice docházelo k postupnému náběhu výroby," uvedl ředitel sdružení Antonín Šípek.

První žluté vlaky RegioJet vyjedou na tuzemské koleje ve středu

První žluté vlaky firmy RegioJet, která patří společnosti Student Agency podnikatele Radima Jančury, se na českých kolejích objeví ve středu odpoledne. Z Německa, odkud si je firma pronajme, přijedou dvě soupravy do Děčína kolem 17:00. ČTK to dnes řekl provozní ředitel RegioJet Jan Paroubek. První dva týdny budou vlaky jezdit v Podkrušnohoří, poté se přesunou do Olomouckého kraje. RegioJet loni usilovala o provozování osobní regionální dopravy ve čtyřech krajích. Ty ale nakonec výběrová řízení nevypsaly a uzavřely smlouvy s Českými drahami. Provoz pronajatých vlaků v severních Čechách proto RegioJet bere jako reklamu, chce tím zároveň dokázat, že umí vlaky provozovat. Reklamní akce se zřejmě přesune i do dalších krajů.

Plzeň se chystá na sobotní pochod městem, podle všeho radikálů

Plzeň se chystá na sobotní shromáždění a pochod městem, za nímž podle všeho stojí neonacisté. Na radnici zasedne krizový štáb, krátkodobě omezena bude zřejmě městská doprava. Rozsáhlá opatření chystá policie. Lidem doporučuje, aby se vyhnuli trase pochodu ani zde neparkovali. Ve městě se uskuteční i protesty proti akci. Do ulic vyjdou občané a několik set metrů od centra plánují akci příznivci krajní levice, kteří shromáždění nahlásili na první městský obvod, zjistila ČTK. Oficiálním účelem shromáždění je podpora politických vězňů. Pozvánky na webových stránkách sympatizujících s neonacismem ale naznačují, že jde o akci neonacistů. "Vypadá to, že to tak je. Dokud ale nepřijedou, tak se to na 100 procent říci nedá," řekl ČTK radní pro bezpečnost Robert Houdek.

Šéf přestupkového odboru magistrátu rezignoval, je trestně stíhán

Ředitel odboru dopravních přestupků pražského magistrátu Zbyněk Bernat dnes rezignoval. Novinářům to sdělil mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Důvodem je trestní stíhání, kterému Bernat čelí. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 ho společně se čtveřicí dalších lidí začalo stíhat kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele, nadržování, podplácení či nepřímému úplatkářství. Zákon měl porušit ve svém předchozím zaměstnání, kdy působil jako vyšetřovatel nehod u dopravní policie. "Po zvážení všech okolností jsem se rozhodl rezignovat na funkci ředitele odboru dopravních přestupků," uvedl Bernat. Dodal, že se jednání, ze kterého je obviněn, nedopustil. Nechce prý ale, aby "negativní mediální kampaň", která je vůči němu vedena, byla spojována s magistrátem.

ÚS odmítl stížnost Urbanové proti postupu státního zastupitelství

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Marcely Urbanové, klíčové svědkyně v kauze bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, proti rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. Urbanové hrozil soud za křivou výpověď. Státní zástupkyně ale rozhodla, že Urbanová uvedla nepravdivé informace neúmyslně, a proto nespáchala trestný čin. Urbanová chtěla dosáhnout potvrzení, že nelhala ani nevědomě. Podle ÚS je stížnost zjevně neopodstatněná. ÚS rozhodl již 1. dubna bez veřejného jednání. Teprve dnes odpoledne však stručné usnesení zveřejnil v elektronické databázi. Usnesení je dostupné pod spisovou značkou II.ÚS 2942/09.

ÚS odmítl stížnost rodiny, jež žádá mince zabavené komunisty

Ústavní soud (ÚS) bez veřejného jednání odmítl stížnost rodiny Bachtíkových, která se u českých soudů neúspěšně domáhala náhrady za zlaté mince zabavené po roce 1948. Zlato zřejmě skončilo ve státní pokladně. Bachtíkovým se nepodařilo získat mince zpět podle restitučních předpisů. ÚS potvrdil, že tento neúspěch nemohou obcházet občanskoprávními žalobami, v tomto případě žalobou na náhradu škody za nesprávný úřední postup. ČTK to dnes zjistila z databáze usnesení. Stížnost k Ústavnímu soudu byla zřejmě posledním pokusem před českými soudy, řekl ČTK advokát rodiny Jaroslav Čapek. Bachtíkovi byli podle něj okradeni vlastním státem. Rodina prý nyní zváží, zda se obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

ÚS vyhověl ve sporu o výživné muži, jenž chtěl na konzervatoř

Ústavní soud (ÚS) dnes v nezvyklém sporu o výživné vyhověl Janu Linhartovi, který chtěl po maturitě studovat ještě konzervatoř. Otec ale odmítl dále platit výživné a Městský soud v Praze jej této povinnosti zprostil. Podle Ústavního soudu to byla chyba. Konzervatoř je zvláštním typem školy, a tak nárok na výživné trval, vyplývá z nálezu soudu. Nikdo z účastníků řízení dnes k Ústavnímu soudu nepřišel. Linhart podle nálezu dokončil studium na střední knihovnické škole s maturitou a plánoval další vzdělání na konzervatoři, což je také střední škola. Chtěl se celoživotně věnovat hře na kontrabas a úspěšně složil zkoušky na teplickou konzervatoř. Podle výroku městského soudu by konzervatoř nijak nerozvíjela Linhartovo vzdělání. Mladík prý maturitou ukončil přípravu na budoucí povolání a mohl se sám živit. Z toho podle městského soudu plyne, že otci skončila povinnost platit výživné. Podle ÚS ale městský soud nezohlednil specifické rysy konzervatoře.

Soud odmítl Ceplovu podjatost v kauze justiční mafie

Pražský vrchní soud neuznal námitku podjatosti podanou na soudce Vojtěcha Cepla mladšího v takzvané kauze justiční mafie. Rozhodl tak, že se má Cepl sporem bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové s představiteli justice včetně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké dále zabývat. ČTK to řekl právní zástupce jednoho z žalujících Jaroslav Ortman. Dodal, že se svým klientem - místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou - zvažuje podání ústavní stížnosti.

Astronomové vyhlásili Světovou noc ochrany noční oblohy

Svět si připomíná už podruhé právo člověka spatřit hvězdy a noční nebe nad sebou jako dědictví lidstva. Úterní Světová noc ochrany noční oblohy je příležitostí pro konání konferencí, soutěží, dnů otevřených dveří astronomických observatoří, pro akce amatérských astronomů, výstavy, prezentace knih a mediální kampaně, uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan. Tma totiž začíná být podle Suchana "ohroženým druhem". V některých místech Země se noc vytrácí nápadně, jinde nenápadně. Míst s přirozenou tmou neovlivněnou umělým osvětlením, je stále méně.

Radní zvýšili dotaci symfonickému orchestru o 15 milionů korun

Radní hlavního města dnes zvýšili dotaci Symfonickému orchestru hlavního města Prahy FOK o 15 milionů korun. Na tiskové konferenci to řekl radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS). Audit, který symfoniky prověřil, podle něj dokázal, že FOK nemá rezervy, kde by mohl šetřit. Radní proto rozhodli, že o 15 milionů korun zvýší i rozpočet na rok 2011. "Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je dlouhodobě podfinancován, o čemž svědčí i provedený audit v této příspěvkové organizaci města," uvedl Pecha. Přesvědčil proto radní, aby orchestru zvýšili rozpočet i na příští rok. Situace ve FOK by se tak měla podle Pechy konsolidovat. Loni magistrát dodatečnou dotací zvýšil rozpočet symfonického orchestru o deset milionů korun. Ředitel FOK Ilja Šmíd před rokem uvedl, že se orchestr potýká s finančním podhodnocením hudebníků, nemůže proto zvát výraznější sólistická a dirigentská jména.

Karlovarský festival ocení za přínos kinematografii Juraje Herze

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na karlovarském festivalu režisér Juraj Herz, tvůrce více než pětadvaceti celovečerních snímků a držitel mnoha festivalových cen. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámili organizátoři této filmové přehlídky, jejíž 45. ročník se uskuteční od 2. do 10. července. V mezinárodní statutární porotě posuzující soutěž celovečerní hrané tvorby bude i scenárista a režisér Bohdan Sláma. Loni ho prestižní filmový časopis Variety vybral, aby se jako jeden z deseti pozoruhodných režisérů současnosti zúčastnil festivalu Sundance 2009 ve Spojených státech. Podle umělecké ředitelky karlovarského festivalu Evy Zaoralové se v hlavní soutěži z domácí tvorby objeví novinka režiséra a scenáristy Jana Svěráka Kuky se vrací a debut Tomáše Mašína Tři sezony v pekle. Do soutěže dokumentů nad 30 minut byl vybrán nejnovější časosběrný snímek Heleny Třeštíkové Katka. V soutěžní sekci Na východ od Západu uvede režisérka Jitka Rudolfová mezinárodní premiéru celovečerního hraného debutu Zoufalci. Soutěžní sekce Fórum nezávislých zařadila nízkorozpočtový autorský debut Jaroslava Fuita Dvojka.

Praha epopej do Japonska nepůjčí, bude prý ve Veletržním paláci

Praha Slovanskou epopej do Japonska nepůjčí. Chce ji ale do letošního září přestěhovat do pražského Veletržního paláce, sídla Národní galerie v Praze. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města, na tiskové konferenci to řekl radní Ondřej Pecha (ODS). Na stěhování a vytvoření expozice rada zároveň uvolnila 25 milionů korun. Cyklus obrazů Alfonse Muchy patří Praze, v současnosti je vystaven na zámku v Moravském Krumlově. Výpůjčka platí do konce června, poté by se měly obrazy stěhovat. Pecha zdůvodnil rozhodnutí tím, že moravskokrumlovský zámek je ve velmi špatném stavu. Podle něj je objekt ruinou a návštěvníci si ani nemohou při příjezdu myslet, že je otevřen. Pokud by město rozhodlo o výpůjčce na výstavu v roce 2012 v Japonsku, obrazy by ještě nějakou dobu na zámku zůstaly. A to je podle radního nepřijatelné. "Není možné, aby tam byla epopej nadále umístěna," konstatoval.

Příbramská galerie představuje tvorbu Jiřího Šalamouna

Příbramská Galerie Františka Drtikola dnes otevřela výstavu Jiřího Šalamouna nazvanou Pidluke - Padluke. Je věnována umělcovým 75. narozeninám. Úměrně tomu je výstava i obsáhlá - Šalamounovo dílo zaplnilo všech pět sálů galerie, řekla ČTK její ředitelka Hana Ročňáková. "Představujeme Jiřího Šalamouna nejenom jako známého autora kresleného seriálu Maxipes Fík, ale i jako ilustrátora. Zásadní v jeho životě jsou především ilustrace a typografie, spolupracoval na více než 110 knihách a dalších 19 knih měl autorských," dodala. Galerie připomíná i Šalamounovu volnou grafiku.

Festival Neznámá země připomene toleranci k jiným kulturám

Festival cestování, sbližování a poznávání kultur Neznámá země, který dnes začal ve Zlíně, se ponese v duchu tolerance k jiným kulturám a civilizacím. Připomene osobnost cestovatelské legendy, Jiřího Hanzelku, který by se letos dožil 90. let. Ředitel festivalu Miroslav Náplava zároveň připomněl, že letošní 14. ročník je pomyslným odrazovým můstkem k 15. ročníku oblíbeného festivalu. Letošní téma "tolerance" je mimo jiné připomínkou jedné z posledních knih Jiřího Hanzelky - O toleranci, která vyšla v roce 1999. "Je to o zamyšlení cestovatele na konci století. A my jsme si říkali, že právě ten 14. ročník má být před tím 15. ročníkem o zamyšlení, o tom, jak jsme my daleko v západní civilizaci, jak se mají lidé v jiných částech planety, jak jsme na tom se sbližováním a poznávání kultur jiných civilizacích," objasnil Náplava.

Hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále MS s Američany 0:6

Česká hokejová osmnáctka prohrála ve čtvrtfinále mistrovství světa v Minsku se Spojenými státy americkými vysoko 0:6. Ve čtvrtek bude hrát o konečné páté místo s poraženým z duelu mezi Ruskem a Švýcarskem. Hattrickem se podílel na vítězství obhájců titulu Austin Czarnik. Američany čeká hned ve středu v boji o finále Finsko. Spojené státy americké potvrzovaly od začátku roli favorita. Ve čtvrtek se bude snažit český výběr vylepšit si reputaci a také loňské šesté místo ze světového šampionátu v USA.

Počasí ve středu

Převážně oblačno, místy přeháňky. V horských oblastech srážky sněhové. Ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 8° až 12° Celsia. Čerstvý severozápadní vítr.

20-04-2010