Denní souhrn zpráv Zprávy

15-04-2010

Poslanci přerušili mimořádnou schůzi ke zdravotnictví

Poslanci ve čtvrtek znovu přerušili mimořádnou schůzi svolanou na žádost ČSSD ke zdravotnickým tématům. Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Bohuslav Sobotka označil podmínky jednání za nedůstojné a navrhl přerušení jednání do 18. května. Kritizoval především postup občanských demokratů, kteří se před každým hlasováním odhlašovali ze systému, a prakticky tak nebyli na jednání přítomni. Sněmovna se tím vždy stala neusnášeníschopnou. "Máme tady probírat velmi vážná témata. Ale v takových nedůstojných podmínkách by tato schůze neměla pokračovat," prohlásil Sobotka. Na jeho slova reagoval předseda klubu ODS Petr Tluchoř tím, že podmínky jsou skutečně nedůstojné, protože ČSSD vede ve sněmovně předvolební kampaň. Upozornil také na to, že na schůzi svolanou sociálními demokraty nepřišli všichni jejich poslanci. Sněmovna měla na mimořádném zasedání jednat o prodeji brněnské tkáňové banky, výpovědi pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka a privatizaci středočeských lázní Toušeň. Dostala se ale pouze k prvnímu bodu.

Klaus jmenoval Bízkovou novou ministryní životního prostředí

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval novou ministryni Rut Bízkovou a pověřil ji vedením ministerstva životního prostředí. Úřad bývalá členka ODS převezme od ministra zemědělství Jakuba Šebesty (za ČSSD). Pokud po květnových sněmovních volbách vznikne nová vláda rychle, nepřesáhne Bízkové mandát pár měsíců. Přesto Klaus popřál Bízkové úspěch ve funkci. Poznamenal také, že se ještě nestalo, aby ihned po jmenování nového člena vlády začala jeho kritika. Proti Bízkové vystupují nevládní organizace. Pět kritiků jmenování Bízkové se sešlo v době její návštěvy u prezidenta na druhém hradním nádvoří v černých oblecích, které nosili členové komanda firmy ČEZ organizovaného proti neplatičům elektřiny. Upozorňovali tím, že Bízková je bývalou zaměstnankyní energetického gigantu, který je s ministerstvem ve sporu. "Za těch sedm a kousek roků při jmenování různých ministrů jsem nezažil, aby začínalo demonstrací proti novému ministrovi, v tom máte privilegium," řekl Klaus Bízkové. Akce podle něj dokumentuje, že ministerstvo životního prostředí je "výbušné prostředí".

ODS se při představení svého programu ostře vymezila proti ČSSD

Občanská demokratická strana se ve čtvrtek při prezentaci svého programu ostře vymezila především proti hlavnímu soupeři, kterým je ČSSD. Při uvádění svých "řešení pro Českou republiku" ve Slovanském domě občanští demokraté často srovnávali své návrhy s tím, co před květnovými volbami voličům nabízí sociální demokracie. Nabídka ČSSD se přitom mnohdy stala strašákem i hrozbou. ČSSD vzápětí kontrovala, že program ODS je návratem do 19. století a "opencard" pro celou republiku. ODS se podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky tváří, jako by tu byla čtyři roky zakázána, zatímco tři roky vládla a byla nejvlivnější politickou stranou. Místopředseda Lubomír Zaorálek vypočítal předvolební sliby ODS z roku 2006 a tvrdil, že z nich nic nesplnila a letos je jen znovu opakuje.

Prezentace ODS líčící ČSSD jako strašáka vyvrcholila doslova pekelně nasvícenou scénou s hořícími písmeny "KSČSSD", přeškrtnutým srpem a kladivem a heslem "ČSSD: Sliby chyby". Bývalý vicepremiér a někdejší disident Alexandr Vondra na takto změněné scéně prohlásil, že svobodu, kterou má ODS "na vývěsním štítě", je potřeba bránit i 20 let po pádu totality. "Je přirozené, že nám vadí reálná vidina návratu komunistů k moci," prohlásil. Jakoukoli spolupráci s komunisty na vládní úrovni ale sociální demokracie popírá.

Brněnští zelení před volbami zesilují hlas proti odsunu nádraží

Brněnští zelení se před podzimními komunálními volbami vracejí k tématu, které jim před čtyřmi lety pomohlo získat místa v městském zastupitelstvu. Chystají sérii akcí, jíž chtějí odmítnout připravovaný odsun nádraží a volat za jeho zachování v centru. Ve čtvrtek začali před hlavním nádraží při happeningu sbírat podpisy pod výzvu premiéru Janu Fischerovi. Budou v tom pokračovat na dalších akcích, řekl ve čtvrtek ČTK primátorův náměstek a lídr zelených v komunálních volbách Martin Ander. Podpisy sbírají zelení na lístky obsahující výzvu, aby premiér zastavil údajné plýtvání veřejnými penězi na přípravu odsunu nádraží. Po skončení série akcí je na úřadu vlády odevzdají. Kdo z podepsaných bude mít zájem, může si lístek odnést, nalepit na něj známku a poslat ho sám.

Bendl: Dar vrátíme v případě "supernegativních" zpráv o sponzorovi

Středočeská ODS vrátí sponzorský dar 1,5 milionu korun od společnosti S. K. I. plus v případě, že se o této firmě objeví nějaké "supernegativní" informace. Novinářům to ve čtvrtek řekl šéf krajské ODS Petr Bendl. V současnosti ale podle něj žádné takové zprávy nejsou k dispozici. Bendl trvá na tom, že na přijetí daru bylo vše v pořádku. Středočeská ODS podle něj peníze získala na základě oficiální smlouvy a netajila to. "Je to oficiální informace, není na tom nic divného. Pokud mě paměť neklame, neměl Středočeský kraj s touto firmou nic společného," dodal. Sponzora prý upozorňovali na to, že jde o veřejnou informaci. "Není na tom nic špinavého a není to určitě ve vazbě na nějaké radnice nebo krajské hejtmanství či ministerstvo dopravy nebo něco podobného," zdůraznil Bendl.

Bývalý Vlčkův poradce Vrtal tvrdí, že dotaci nezneužil

Bývalý poradce předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) Petr Vrtal, který čelí podezření, že zneužil státní dotaci na výstavbu sportovního centra v Harrachově, se ve čtvrtek proti těmto tvrzením ohradil. V dopisech směrovaných předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a ministru financí Eduardu Janotovi píše, že žádnou dotaci nezneužil a v době, kdy mu byla přidělena, Vlčka neznal. Vyplývá to z dopisů a tiskové zprávy, kterou médiím rozeslala Vlčkova mluvčí. Vrtal údajně zneužil dotaci 25 milionů korun k účelu, k němuž nebyla určena. Podle médií mu k ní navíc dopomohl právě Vlček. Předseda sněmovny se ke kontaktům s Vrtalem přiznal pod tlakem médií, oba jakékoli pochybení odmítli. Vrtal v dopise odmítá, že by dotaci zneužil na výstavbu hotelu. "Nepravdivost těchto tvrzení je poměrně snadno ověřitelná ze záznamů bankovních operací, ze kterých je jednoznačně patrné, že byly uhrazeny dodavatelům zařízení sportovního a relaxačního centra," uvádí v dopise Janotovi Vrtal. Nakládání s dotací podle dřívějších informací prověřuje finanční úřad.

CVVM: Čtvrtina lidí si myslí, že korupce se týká všech politiků

Téměř čtvrtina lidí si myslí, že všichni veřejní činitelé jsou zapojeni do korupce, více než dvě pětiny lidí se domnívají, že korupce se týká většiny politiků. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Dotázaných, kteří si myslí, že situace s úplatky veřejných činitelů není tak vážná, je méně. Oproti předchozím zkoumáním se názory lidí příliš nezměnily. Názor, že do braní úplatků a korupce je zapojena většina veřejných činitelů, zastává 42 procent dotázaných, 23 procent si myslí, že korupčního jednání se dopouštějí téměř všichni politici. Tyto postoje častěji vyjadřují lidé se špatnou životní úrovní.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma oznámil, že ke konci června skončí

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma (49) ve čtvrtek oznámil, že se k 30. červnu 2010 vzdává svého mandátu. Rezignační dopis předal prezidentu Václavu Klausovi v úterý odpoledne. ČTK to sdělil mluvčí ČNB Marek Petruš. Důvodem rezignace je podle Tůmy mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které by mohly negativně ovlivnit bankovní radu. ČNB je fungující centrální banka a významnější nestabilita z tohoto kroku podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky nevyplývá. "Nicméně nečekaný odchod guvernéra v době krátce před parlamentními volbami může krátkodobě zvýšit nejistotu a zhoršit vnímání České republiky navenek. Vzhledem k celkem neutrálnímu postoji Tůmy z hlediska přijetí eura a vzhledem k tomu, že guvernéra jmenuje prezident, lze s jeho odchodem očekávat spíše posun bankovní rady směrem k většímu euroskepticismu," uvedl Brožka. Devizový trh zprávu zatím podle analytika Atlantik FT Petra Sklenáře přešel bez větší reakce a kurz koruny se držel na 25,08 Kč/EUR.

Senát patrně umožní snížení výkupních cen elektřiny ze slunce

Senát by měl příští týden podle doporučení svých výborů schválit novelu, která Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožní v budoucnu zlevňovat výkupní ceny elektřiny ze slunce o více než pět procent. Tento krok má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Úřad může nyní meziročně hýbat s výkupními cenami za elektřinu z obnovitelných zdrojů pro nová zařízení nejvýše o pět procent. Vláda navrhla, aby ERÚ mohl snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. "Novela nám umožní dostat fotovoltaiku do relace s ostatními podporami, které platí pro ostatní obnovitelné zdroje," řekl již dříve ČTK předseda ERÚ Josef Fiřt.

Národní setkání lidí ohrožených chudobou má snahu ovlivnit zákony

V Praze se ve čtvrtek uskutečnilo národní setkání lidí, kteří mají zkušenost s chudobou. Neziskové organizace je vyzvaly, aby se přišli podělit o své zkušenosti a společně navrhnou, co chtějí změnit v zákonech ve prospěch chudých. Tento týden se v ČR koná národní týden Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení, v jejímž rámci se akce realizuje. "Nic podobného se dosud v ČR neuskutečnilo," uvedla Jana Říhová z ministerstva práce. Česko je zřejmě jedinou zemí, která toto provedla, podotkl Karel Schwarz z občanského sdružení EAPN ČR zabývajícího se chudobou. Podle něj má projekt sblížit chudé lidi s těmi, kteří o jejich osudech rozhodují.

V prvním čtvrtletí zemřelo na silnicích nejméně lidí za 40 let

Od ledna do března letošního roku zemřelo při dopravních nehodách 118 lidí, podle policie jde o nejnižší počet obětí za posledních 40 let. Za stejné období loňského roku policie evidovala o 58 tragických případů víc. Podle policejních statistik, s nimiž novináře seznámil šéf dopravní policie Leoš Tržil, na silnicích ubylo i těžce a lehce zraněných. Dopravní nehody, za nimiž stál alkohol, si letos od ledna do března vyžádaly čtyři lidské životy, tedy o 23 méně než za stejné období roku 2009. U viníků kolizí, které skončily tragédií, zjistili policisté více než jedno promile alkoholu v krvi, řekl Tržil. Za první tři měsíce odhalila policie 5437 opilých řidičů.

Evropská akce řízená z Čech odhalila tuny padělků, cigarety a alkohol

Evropští celníci v posledních dvou měsících loňského roku odhalili při společné operaci "Matthew II" miliony kusů nelegálních cigaret, tisíce litrů alkoholu, tuny padělků parfémů nebo přes 1500 kilogramů drog. Evropskou akci řídili celníci z Česka ve spolupráci s polskými kolegy a Evropskou komisí, informoval ČTK mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták. Hodnota zajištěných věcí se podle něho pohybuje v řádech milionů eur.

ČSÚ: Výdaje domácností na zdraví stouply za osm let třikrát

Výdaje českých domácností na zdravotní péči stouply v letech 2000 až 2008 podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) téměř trojnásobně. Přispěly k tomu zejména regulační poplatky, růst doplatků na léky a zvýšený nákup volně prodejných léků. Veřejné výdaje ve stejném období stouply o třetinu a výdaje zdravotních pojišťoven o 70 procent. Data z nové publikace Výsledky zdravotnických účtů ČR 2000 - 2008 představila novinářům Vladimíra Kalnická z ČSÚ. "Domácnosti nejvíce platí za léčiva, prostředky a ambulantní péči, ta zahrnuje hlavně platby u zubařů a různá potvrzení u praktických lékařů," uvedla. Výdaje domácností za zdraví stouply z necelých 14 miliard v roce 2000 na více než 41 miliard v roce 2008. Z toho vydání jen za léky stoupla na jednu domácnost a rok ze 7881 korun na 20.556 korun. Za regulační poplatky vydaly domácnosti v roce 2008 celkem 5,57 miliard korun, z toho za poplatky za recept 2,4 miliardy, za návštěvu u lékaře 1,8 miliardy, za hospitalizaci 1,17 miliardy a za pohotovost 178 milionů korun. U lékaře a za položku na recept platí lidé 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun.

Valtické vinné trhy znají vítěze, uspěla vína z Hrušek a Mistřína

Šampionem bílých vín letošního 43. ročníku Valtických vinných trhů je Veltlínské zelené pozdní sběr 2009 z Vinařství Dufek ze Svatobořic-Mistřína na Hodonínsku. Mezi červenými víny zaujal porotu nejvíce Merlot výběr z hroznů 2009 od Vinařství Jaroslav Beneš z Hrušek na Břeclavsku. ČTK to řekl jeden z organizátorů soutěže Jan Otáhal. Soutěž patří k největším vinařským akcím v zemi, letos do ní přihlásilo 151 vinařů 951 vzorků. Dvoudenní Valtické vinné trhy letos začínají 7. května.

V pátek začíná tradiční setkání astronomů Mezní hvězdná velikost

V pátek začíná v Zubří na Novoměstsku už devátý ročník populárního třídenního nočního pozorování stále čisté oblohy klenoucí se nad Českomoravskou vrchovinou. Astronomové ho nazvali Mezní hvězdná velikost. "Letošnímu jarnímu setkání lze bez nadsázky dát přídomek planetární defilé, neboť na jarní obloze budou vidět všechny okem viditelné planety," řekl ČTK tajemník České astronomické společnosti Pavel Suchan. Dodal ale, že s pozorováním Jupitera se moc nepočítá, protože bude na ranní obloze ještě příliš nízko. Setkání uživatelů astronomických dalekohledů je podle Suchana určeno milovníkům astronomie, zkušeným pozorovatelům, astrofotografům i začátečníkům. "Pro účast nejsou stanoveny žádné podmínky, dalekohled o průměru od deseti do 10.000 milimetrů je ale vítán," řekl v nadsázce Suchan.

ČTK: Komise pro výběr ředitele NG doporučila Jiřího Fajta

Výběrová komise, která posuzovala kandidáty na ředitele Národní galerie v Praze (NG), ve středu doporučila ministrovi ke jmenování historika umění Jiřího Fajta. ČTK to řekly dva dobře informované zdroje, nikoli však z řad členů komise ani kandidátů. Hlasovalo pro něj 10 z 12 členů komise. Fajt byl v 90. letech ředitelem Sbírky starého umění NG, později působil v zahraničí. Z Národní galerie odešel po nástupu Milana Knížáka, který se v roce 1999 stal generálním ředitelem celé instituce. Jiří Fajt patřil v posledních letech k jeho kritikům. V tuzemsku je známý především jako spoluautor úspěšné výstavy o Karlu IV. a gotickém umění, která před čtyřmi lety sklidila úspěch v newyorském Metropolitním muzeu a poté na Pražském hradě. Ministr kultury Václav Riedlbauch, který se jednání komise nezúčastnil, ve čtvrtek dostal její výsledky. Mluvčí ministerstva Jan Cieslar ale ČTK řekl, že ministerstvo nebude k výběrovému řízení zatím nic sdělovat.

Ministerstvo kultury chce digitalizovat 200 filmů za čtyři roky

Česká kinematografie by mohla během čtyř let mít 200 svých nejvýznamnějších děl v digitální podobě. Podmínkou je, že stát uvolní peníze, náklady odborníci odhadují na 500 milionů korun. K digitalizaci se bude 21. dubna konat seminář, kterého se zúčastní zástupci ministerstva kultury (MK), Národního filmového archivu (NFA) či Asociace producentů v audiovizi (APA), sdělila ČTK za jeho pořadatele Martina Reková. Proces digitalizace filmových děl zahájilo MK, které tak reaguje na doporučení Evropské komise z roku 2006. To se týká digitalizace kulturního materiálu, jeho dostupnosti on-line a uchovávání. Vedle filmu se digitalizují například i fotografie nebo knihy. Většinu českých filmů vyrobených od počátků české kinematografie v roce 1898 do roku 1993, kdy byla privatizována státní filmová studia, spravuje stát prostřednictvím NFA a Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Za digitalizaci fondu české kinematografie má tedy odpovědnost MK.

Veletrh dětské knihy v Liberci letos bez podpory státu i kraje

Bez podpory státu i Libereckého kraje se letos museli obejít organizátoři tradičního Veletrhu dětské knihy. Zatímco v loňském roce mělo pořádající sdružení i díky štědrosti státu na veletrh tři miliony korun, letos muselo vystačit s pětinou. Liberecký kraj veletrh nikdy nepodporoval, dával ale 250.000 korun školám na to, aby mohly zajistit dopravu dětí na akci. Letos ale nedal na dopravu ani korunu, ačkoli ještě v březnu přitom náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl novináře ujišťoval, že jeho rezort dopravu podpoří. Veletrh dětské knihy není jen výstavou, ale provází ho bohatý doprovodný program s autorským čtením i autogramiádami. Děti tak mají možnost se potkat s autory knížek. "Letos jich bude hodně, přijede Ivan Binar, Renata Fučíková, Iva Procházková, Jiří Žáček a také tvůrčí skupina, která dělala večerníčky o Krysácích," řekla u příležitosti zahájení veletrhu ČTK předsedkyně Sdružení pro veletrhy dětské knihy Dagmar Helšusová.

Brněnské divadlo uvede Aristofanovy Ptáky v úpravě básníka Žáčka

K satiře Ptáci od velkého antického dramatika Aristofana, staré přesně 2424 let, se vrátilo Městské divadlo Brno. Zvolilo výraznou úpravu básníka Jiřího Žáčka, kterou na sklonku 80. let uvádělo pražské Národní divadlo. Tehdy i nyní se režie ujal Stanislav Moša, hudbu složil Zdeněk Merta. "Tenkrát jsme hráli proti totalitě, dnes především proti nebezpečí totality," řekl novinářům Moša. Představení nazvané Ptákoviny podle Aristofana pojednává o dvou uprchlících z Atén, kteří údernou demagogií ovládnou ptačí říši. Přesvědčí ptáky, aby vybudovali velký Mrakoptakohrad, oddělili jím zemi od nebe, a tím si podmanili bohy i lidi. "Ze svobodných ptáků se ale stane armáda tvorů, kteří ztratili svou individualitu," řekl Moša.

Na benátském bienále zastoupí ČR Rajnišova přirozená architektura

Na mezinárodní výstavě architektury Bienále v Benátkách zastoupí Českou republiku a Slovensko projekt architekta Martina Rajniše a studia e-Mrak Přirozená architektura. Jejich koncept dřevěné a k přírodě šetrné architektury zvítězil v soutěži vyhlášené Národní galerií. Bienále se bude konat letos od 29. srpna do 21. listopadu. České umění se v Benátkách tradičně prezentuje v česko-slovenském pavilonu. Češi a Slováci se na bienále střídají, v roce 2008 pavilon zdobila slovenská expozice. Novinářům projekt letošní účasti na bienále představil autor Martin Rajniš. "Přirozená architektura je živá, a proto není výstava navržena jako muzejní expozice, ale jako autentické prostředí," řekl. Na výstavě nebudou fotografie ani plány a vysvětlivky. Návštěvník se ocitne přímo v dřevěných stavbách. Bude se přitom jednat o tří až pětimetrové modely skutečných Rajnišových staveb - Stodoly Maxov, Věže Blanka, Věže Scholzberg v Jizerských horách, Věže Mamka v Krušných Horách, Věže Bára II v Chrudimi a Hráň u Slavonic.

Výstava ukazuje, že Kaplický nebyl jen autorem knihovny pro Prahu

Představit architekta Jana Kaplického více než jen jako autora nerealizované nové Národní knihovny chce výstava v centru současného umění DOX. Jmenuje se Vlastní cestou a ukazuje Kaplického práci od architektonických modelů přes šperky až po módu. Výstava potrvá do 2. srpna a doprovodit by ji měly například přednášky významných světových architektů. Autorka koncepce výstavy, Kaplického přítelkyně a architektka Eva Jiřičná přehlídku pojala jako cestu jeho životem a dílem. V duchu ideje, že architekt snad nikdy nepracoval s pravým úhlem, zaplnily výstavní sál pouze objekty zaoblené a zakřivené. Prostoru dominuje vysoká panelová stěna zakroucená do vlnovky, na níž jsou v chronologii Kaplického projekty ve fotografiích a nákresech.

Trest pro Bohemians Praha: šest milionů korun a odpočet 20 bodů

Disciplinární komise ve čtvrtek udělila pokutu šest milionů korun klubu Bohemians Praha a odečetla mu 20 bodů v prvoligové tabulce za to, že nenastoupil do sobotního utkání proti Bohemians 1905. Novinářům to řekl šéf Bohemians Praha Karel Kapr. Útočník Bohemians Praha Marek Kincl nesmí dva roky vykonávat funkci kapitána mužstva, Kapr nesmí dva roky působit v žádné funkci ve fotbale. Disciplinárka tak rozhodla kvůli tomu, že pražský klub se podle ní dopustil nekalého ovlivnění soutěže. "Na půdě zločinecké organizace, jako je ČMFS, nemůžete nikdy zvítězit. Budeme se odvolávat na všech frontách, abychom to rozhodnutí zvrátili," reagoval na verdikt Kapr. Ten nařídil v sobotu svému týmu nenastoupit ve Vršovicích kvůli tomu, že podle něj Bohemians 1905 nejsou členem svazu. Trest stihl i pořádající Bohemians 1905: ti zaplatí 100 tisíc korun za znevážení jména fotbalu, poloviční suma byla vyměřena řediteli klubu Lukášovi Přibylovi.

Kubíček u disciplinárky odmítl svoji účast v korupční kauze

Ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček ve čtvrtek u disciplinární komise vyloučil, že by se jej týkala údajná korupční kauza, v níž hráči Bohemians Praha obvinili olomouckého brankáře Petra Drobisze, že jim dal 300 tisíc korun za úmyslnou prohru. Kubíček před komisí také uvedl, že jeho nahraný rozhovor s členem výkonného výboru Petrem Voženílkem týkající se aféry unikl do médií přes odposlech jeho mobilního telefonu. Dlouholetý místopředseda ČMFS Kubíček, který v minulosti nesměl téměř dva roky funkci vykonávat kvůli vytrvalé kritice bývalého svazového vedení, ve čtvrtek ale před disciplinárkou v první řadě odmítl tvrzení šéfa Bohemians Karla Kapra, který v médiích nepřímo naznačil, že by za údajným uplácením mohl stát právě on.

Plzeňský fotbalový klub zaplatí za pyrotechniku 20 tisíc korun

Plzeňský fotbalový klub zaplatí pokutu 20 tisíc korun za to, že při utkání jeho týmu se Spartou domácí fanoušci použili na stadionu zakázanou pyrotechniku. Na čtvrtečním zasedání o tom rozhodla disciplinární komise svazu. Vedení Viktorie označilo 12 osob, které se na použití pyrotechniky podílely, a od utkání se Spartou jim na blíže neurčenou dobu zakázalo účastnit se domácích zápasů Plzně. Disciplinární komise to při vynesení trestu označila za polehčující okolnost pro plzeňský klub. Disciplinárka bude v nejbližší době řešit dva podobné případy. Jeden z nich se udál v zápase Mladé Boleslavi s Jabloncem, kvůli kterému se budou zpovídat zástupci obou klubů, druhý pak při pondělním derby Sparty se Slavií, po němž komise zahájila řízení jen se Spartou.

Hokejovou reprezentací nedoplní ani Polák, Frolík, Irgl a Kreps

Další čtveřici hráčů si musel ze seznamu kandidátů na květnové mistrovství světa v Německu vyškrtnout definitivně trenér českých hokejistů Vladimír Růžička. Zdravotní problémy nepustí na světový šampionát obránce Romana Poláka z St. Louis, účastníka únorových olympijských her ve Vancouveru. Stejně tak vypadli útočníci Michael Frolík s Kamilem Krepsem z Floridy a Zbyněk Irgl z Jaroslavle. V minulých dnech se Růžičkovi už omluvily hvězdy Tomáš Kaberle z Toronta a Václav Prospal z New York Rangers.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo. Místy občasný déšť nebo přeháňky, k večeru vyjasnění. Teploty 10° až 14° Celsi

15-04-2010