Denní souhrn zpráv Zprávy

14-04-2010

Ministr Barták v USA jednal o zapojení ČR do nové protiraketové obrany

Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták během pondělního a úterního washingtonského summitu o jaderné bezpečnosti jednal s americkou stranou o zapojení České republiky do nového systému protiraketové obrany. V Česku by mohly být součásti systému včasného varování před případným nepřátelským raketovým útokem. Podle Bartáka se jedná o prvky, které budou umístěny na dvou místech v ČR pouze s českou obsluhou, nejedná se tam o přítomnost žádných zahraničních vojáků. Uvedl, že Česko je na zapojení do systému připraveno, americká strana pak přislíbila vstřícnost a urychlení celého procesu. Nová verze systému protiraketové obrany Spojených států se ale nezamlouvá Rusku. Moskva se obává, že uskutečnění plánu Spojených států by narušilo strategickou rovnováhu mezi oběma zeměmi. Američané to odmítají a chtějí, aby se Rusko do systému zapojilo. Barták v USA dále jednal i o certifikaci na vývoz a zpětný vývoz českých letadel L-159, kterou uděluje americké ministerstvo zahraničí a která by byla potřeba pro zvažovanou výměnu pěti bitevníků za jedno španělské transportní letadlo CASA. Souhlas americké strany je nutný kvůli tomu, že česká letadla obsahují součástky ze Spojených států. Schvalování obvykle trvá několik měsíců, Česko by tuto lhůtu chtělo zkrátit.

Jan Fischer vyjednával podporu pro Galileo v Česku

Český premiér Jan Fischer během washingtonského summitu o jaderné bezpečnosti jednal se španělským premiérem José Luisem Zapaterem o podpoře pro umístění sídla evropského navigačního systému Galileo v Česku. Španělsko v současnosti předsedá Evropské unii a Fischer již dříve řekl, že by chtěl, aby se věc během tohoto předsednictví posunula vpřed. Česko o sídlo systému usiluje již delší dobu. "Byla by to první agentura (EU) na území nových členských zemí, byla by u nás," řekl premiér. Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur by měl začít plně pracovat v roce 2013. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18.

O poslanecká křesla usiluje 5053 kandidátů

O poslanecká křesla letos usiluje celkem 5053 kandidátů. Je jich jen o necelou padesátku více než při minulých volbách před čtyřmi lety. Na jedno místo ve sněmovně tak opět připadá zhruba 25 zájemců. Více než čtvrtina všech kandidátů jsou ženy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz. Průměrný věk kandidátů činí stejně jako před čtyřmi roky 46 let, nejstaršímu je 89 let. Je jím důchodce Jan Rašovský z Tišnova, který kandiduje za stranu Volte Pravý Blok www.cibulka.net v Jihomoravském kraji. Nejmladších, tedy jednadvacetiletých kandidátů je podle Pištory letos 45. Ani počet žen se příliš nezměnil, na kandidátkách jich je celkem 1369. Oficiální volební server www.volby.cz nabídne kromě přehledů kandidujících strana a seznamu kandidátů především výsledky hlasování v jednotlivých volbách.

Factum Invenio: Ve volbách by vyhrála ČSSD, získala by 70 mandátů

Ve volbách do Poslanecké sněmovny by v dubnu byla nejúspěšnější ČSSD, která by získala 70 mandátů, druhá ODS by měla 53 mandátů a KSČM 30 mandátů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio, který má ČTK k dispozici. Do sněmovny by se dostaly také strany TOP 09 s 23 mandáty, Věci veřejné se 16 mandáty a KDU-ČSL s osmi mandáty. Voleb by se zúčastnilo 64,4 procenta oprávněných voličů. Podle Factum Invenio by v takovém případě nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nadále nestačila ani podpora KSČM, ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných. Oproti volbám v roce 2006 by výsledek ODS byl v současnosti byl o 13 procentních bodů nižší, tehdy strana získala 35,4 procenta hlasů. Pohoršila by si i ČSSD, naopak by si polepšili komunisté.

ČSSD pokárala předsedu sněmovny Vlčka

Sociální demokraté pokárali svého předsedu sněmovny Miloslava Vlčka za spolupráci s podnikatelem, který je podezřelý ze zneužití dotace. Pětadvacet milionů údajně skončilo v luxusním hotelu, ačkoli sněmovna dotaci schválila pro neziskové sportovní centrum. Ministr financí Eduard Janota středečním Hospodářským novinám řekl, že dohlédne na rychlé vyšetření dotace, finanční úřad také podle výsledku kontroly rozhodne, zda se obrátí na policii. ČSSD pak vyzvala Janotu, aby v případě, že se zneužití dotace potvrdí, podal trestní oznámení. Spornou dotaci původně získalo sdružení Sport centrum Harrachov, v němž působil Petr Vrtal, který dělal Vlčkovi poradce. Vrtal ale podle HN peníze vložil do hotelu své firmy PV Real. A když budovu s 99 lůžky vybudoval, prodal firmu i s hotelem svému společníkovi. Vlček podle deníku osobně přesvědčoval poslance, aby dotaci schválili. Předseda sněmovny se proti obvinění ohradil. V závěru minulého týdne oznámil, že ve snaze předejít spekulacím kancelář sněmovny spolupráci s Vrtalem ukončí.

Poslanci schválili přísnější pravidla pro hazard

Sněmovna v závěrečném čtení schválila návrh ČSSD a KSČM na omezení hazardu. Obcím a městům ponechala právo účastnit se povolovacího řízení k provozování loterií a podobných her. Poslanci neschválili návrh rozpočtového výboru, který obce a města z povolování některých druhů hazardu vylučoval. Návrh dává obcím například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Obsahuje i zákaz, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které sami zřídily. Pokud obec povolí na svém území nějakou loterii, bude muset ve stanovené lhůtě informovat prostřednictvím úřední desky a internetu, na co použila peníze odvedené na veřejně prospěšný účel. Novela nyní zamíří do Senátu, ale do sněmovny se zřejmě vrátí. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř řekl, že senátoři za ODS budou chtít napravit některé chyby v novele a vrátit ji poslancům s pozměňovacími návrhy. Změny by podle něj bylo možné schválit na zvažované květnové schůzi sněmovny.

Lidé, kteří přišli za komunismu o práci, odškodněni nebudou

Sněmovna neschválila návrh na finanční odškodnění lidem, kteří z politických důvodů dostali za komunistického režimu výpověď ze zaměstnání. I když návrh před rokem předložili zástupci ODS a ČSSD, většina občanských demokratů návrh nepodpořila. Zdůvodnili to zvýšením rozpočtových výdajů v době ekonomické krize. Navíc se jim nepodařilo prosadit, aby se odškodnění netýkalo členů KSČ. Odškodnění mělo být příspěvkem k důchodu až do výše 2500 korun měsíčně, pro státní rozpočet by to představovalo výdaje ve výši do 100 milionů korun ročně. O příspěvek k důchodu si mohl požádat člověk, který přišel o práci z důvodu politické perzekuce v době od 25. února 1948 do 29. prosince 1989. Podmínkou byl ověřený opis osvědčení o mimosoudních rehabilitacích. Na příspěvek podle návrhu měli mít nárok také vdovci a vdovy. Příspěvek se měl valorizovat jako důchody.

Sněmovna žádá vládu o zdravotní opatření na severní Moravě

Poslanecká sněmovna požádala vládu o to, aby v Moravskoslezském kraji, který se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, provedla zdravotnická preventivní opatření pro nejmenší děti a mládež založená na výběru podle zdravotní indikace. Požadavek sněmovny navrhl lidovecký poslanec Jiří Carbol. Dolní komora požádala vládu v souvislosti se situací v tomto kraji celkem o sedm opatření, která vznesli poslanci zastupující tento region. Poslanci se znečištěným ovzduším zabývali již koncem ledna. Vyzvali tehdejšího ministra životního prostředí Jana Dusíka, aby ve spolupráci s Moravskoslezským krajem začal urychleně řešit nepříznivou smogovou situaci. Vláda dokonce uvažovala o výjezdním zasedání v Ostravě, kde by se situací zabývala. Další výzvu vládě navrhl občanský demokrat Jaroslav Krupka, který kabinet požádal, aby změnil pravidla čerpání peněz ze Státního fondu životního prostředí a Operačního programu životního prostředí. Cílem je, aby část příjmů mohla být použita na financování konkrétních opatření ke zlepšení kvality ovzduší zejména v Ostravsko-karvinské aglomeraci, a to již počínaje příštím rokem.

Václav Klaus vetoval novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami

Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Prezident o tom informoval na svých internetových stránkách. Zákon počítal s tím, že letečtí dopravci by od roku 2012 museli nakupovat emisní povolenky na skleníkové plyny způsobené jejich letadly. Podle Klause je sám cíl obchodování s tzv. emisními povolenkami - tedy "údajné" omezování produkce 'skleníkových plynů' dalším drastickým zásahem do ekonomické svobody s velmi pochybným zdůvodněním, neboť doktrína globálního oteplování - zejména její vědecká báze - fakticky zkrachovala, uvedl. Podle prezidenta jde ale i o to, že rozšiřováním této praxe na další a další komodity vzniká stínový trh, jakási stínová měna s nejasnou likviditou, stínové pohledávky. "Jde o časovanou minu pod celou naší ekonomikou, což je v souvislosti s důsledky světové ekonomické krize mimořádně nezodpovědné. Uplatnění zákona bude kromě jiného znamenat také zdražování letenek a tím i snižování konkurenceschopnosti českých firem na mimoevropském trhu," uvedl prezident Klaus.

Student, který pomohl ženě, získal Zlatý záchranářský kříž

Jednadvacetiletý student Matěj Novák ve středu převzal z rukou prezidenta Václava Klause ocenění za nejlepší záchranářský čin roku. V kategorii laiků dostal Zlatý záchranářský kříž za duchapřítomnou záchranu mladé ženy, která téměř vypadla z okna. Zlatý záchranářský kříž v kategorii profesionálů získal policista, který vytáhl sebevraha z ledové Jizery. Oceněny byly také týmy hasičů, které zachránily nejméně osm lidí před bleskovou povodní. Matěj Novák si při cestě k přátelům všiml ženy visící z okna. Hned na ulici zaregistroval, že jde o mladou Vietnamku, spočítal si poschodí, do kterého hned vyběhl. Našel dveře s vietnamským příjmením, vykopl je a ženu, která již byla na pokraji vyčerpání, z okna vytáhl. Tým hasičů z Děčínska s nasazením vlastních životů zachraňoval lidi uvězněné v horních patrech domů po bleskové povodni. Do bezpečí je dostal pomocí provizorního jištění, které v nebezpečném proudu improvizovaně vybudoval. Skupina hasičů přitom byla odkázána jen sama na sebe, komunikace s okolím byla přerušena.

Novy památník připomíná věznění Chodů v koncentračním táboře

Odvlečení 149 lidí z Domažlic a okolí do koncentračního tábora Flossenbürg připomíná od středy nový pomníček před kostelem Českobratrské církve evangelické v Domažlicích. Do tábora Flossenbürg jen kousek od hranic, kde byli vězni nuceni k těžké práci v kamenolomu, odvezlo gestapo lidi z Domažlic o Velikonocích 1940. Devět z nich věznění a práci nepřežilo, řekl ČTK starosta Miroslav Mach. Pomníček, jehož hlavní částí je symbolicky kámen z nástupiště flossenbürgského tábora, připomíná odpor Chodů proti nacistům. Lidé z Domažlic byli první zahraniční vězni, kteří byli do tábora dovlečeni. Důvodů, proč nacisté odvedli 149 občanů, významných osobností i představitelů místních spolků, je víc. Částečně je na vině zřejmě rodák z Domažlicka Jan Smudek, který zastřelil v Kladně německého četníka a na Domažlicku se pak skrýval. Hlavním důvodem k represím ale byl zejména odpor Chodů proti okupaci, míní starosta.

Pochod dobré vůle připomene nebezpečí antisemitismu

Nedělní Pochod dobré vůle v centru Prahy připomene nebezpečí antisemitismu. Lidé vyjdou zhruba hodinu po poledni ze Staroměstského náměstí přes Palachovo náměstí do Valdštejnské zahrady, kde akce vyvrcholí. Senátní zahradu prosvětlí židovský sedmiramenný svícen, budou se číst žalmy a texty z Terezína a o svůj příběh se podělí pamětník holokaustu Tommy Karas. Sdělil to ředitel české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Karel Sedláček. Akci by měl ve Valdštejnské zahradě zahájit premiér Jan Fischer, jeho účast ale zatím není jistá. Možná se místo toho zúčastní pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczynského, který zahynul v sobotu při letecké katastrofě u západoruského Smolenska. Na nedělním setkání ve Valdštejnské zahradě vystoupí mimo jiné izraelský jazzový hudebník Amos Hoffman, biblické texty přednese herec Jan Potměšil. Tomáš Kraus z Federace židovských obcí přednese aktuální zprávu o antisemitismu v České republice a místostarostka Jeruzaléma Naomi Tsurová promluví o situaci v Izraeli.

Romea se distancuje od aktivit, které mohou Romy poškodit

Sdružení Romea se distancuje od aktivit, které podle ní můžou zhoršit vztahy mezi většinovou společností a Romy. Středeční prohlášení předsedy organizace Roma Realia Václava Mika o tom, že Josef Lada údajně v zakončení jednoho příběhu o kocourovi Mikešovi "kriminalizuje všechny Romy", by podle Romey v konečném důsledku mohl poškodit romskou komunitu jako celek. Jedna z pasáží knihy Josefa Lady Kocour Mikeš pojednávající o napadení kocoura končí větou: "Milé děti, ti lidé byli cikáni." Kniha se používá na některých základních školách, Roma Realia to považuje za "selhání kontrolního mechanismu ministerstva školství" a žádá úřad, aby zamezil používání podobných materiálů ve školách. Prohlášení Miko zaslal ministryni školství Miroslavě Kopicové, ombudsmanovi Otakaru Motejlovi a předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Václav Miko rovněž vydal prohlášení, v němž uvádí, že Romové budou žádat Švýcarsko a Vatikán o azyl.

Do Prahy se sjeli šéfové šesti národních fotbalových asociací

V pražském hotelu Hilton ve středu začal dvoudenní "kulatý stůl" exekutivy Evropské fotbalové unie (UEFA), která na něj pozvala zástupce sedmi fotbalových asociací včetně pořádajícího Českomoravského fotbalového svazu. Na programu jsou ekonomické otázky, autonomie sportu, sázky ve fotbale a organizační náležitosti spojené s kvalifikací a vlastním mistrovstvím Evropy 2012. Podobné pracovních schůzky se konají pravidelně na různých místech podle regionálního rozdělení. Tentokrát pořadatelství svěřila UEFA České republice, kam pozvala šest zemí: Finsko, Švédsko, Rusko, Řecko, Lotyšsko a Rumunsko, z nichž do Prahy přicestovali předsedové a generální sekretáři. České barvy proto zastupují Ivan Hašek a Rudolf Řepka. Přizváno bylo i Polsko, ale jeho činovníci se omluvili kvůli leteckému neštěstí prezidentského speciálu.

Produkce vína loni vzrostla na rekordních 840.000 hl

Tuzemští vinaři vyrobili v uplynulé sezoně rekordních 840.000 hektolitrů vína, o 20.000 více než o rok dříve, vyplývá ze situační zprávy ministerstva zemědělství. Z celkové produkce připadlo 530.00 hektolitrů na bílé a 310.000 hl na červené víno. Vzhledem k nižší sklizni hroznů v roce 2009 očekává ministerstvo v aktuálním vinařském roce třetinový pokles výroby vína. Podle Antonína Králíčka z ministerstva je růst produkce způsoben tím, že začaly optimálně plodit vinice vysázené před vstupem země do EU. Zatímco v roce 2000 zaujímaly plodné vinice plochu 11.317 hektarů, nyní jejich rozloha díky podpoře státu přesahuje 16.000 hektarů. Ministerstvo odhaduje, že roční spotřeba vína loni vzrostla na 19,1 litru na osobu. V budoucnu lze prý očekávat její další růst, stejně tak konzumace stolních hroznů. Spotřeba vína v ČR roste dlouhodobě. Ještě v roce 1993 činila jen 12 litrů. Přesto Česko nadále zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů na osobu a rok.

Český pivní festival láká na minipivovary a regionální značky

Mimořádnou příležitost ochutnat méně známé značky piv, včetně produkce minipivovarů, nabídne svým návštěvníkům již třetí ročník Českého pivního festivalu. Jednou z novinek bude stan pivních profesionálů nabízející možnost ochutnat pěnivý mok pod dohledem pivních sommeliérů. Akce se uskuteční od 14. do 30. května v Praze Letňanech. "Letos bude v Letňanech opět možné ochutnat minimálně 80 značek, a to především díky nabídce minipivovarů," řekl ČTK za organizátory Jan Hübner. Ve čtyřech obřích stanech s kapacitou 10.000 hostů budou k dostání například piva Varnsdorfský kocour, Berounský medvěd, Zvíkov nebo produkce minipivovarů z Pacova, Velkého Meziříčí, ale i z Prahy. Hlavní pozornost však bude věnovaná pivům menších a středních pivovarů, jako je Lobkowitz, Jihlavský ježek, Svijany nebo Černá Hora, které loni na festivalu "vytočily" nejvíce piva. Ve třech největších stanech bude letos na výběr z asi 15 druhů piv a o dobrou zábavu se postará živý hudební program.

Lidé mohou ve sklepení Senátu vidět dary ze zahraničí

Trčkovská galerie ve sklepních prostorech Valdštejnského paláce v Praze se rozšířila a lidé se do ní mohou chodit dívat na nové dary, které čeští senátoři dostali v uplynulých dvou letech. Výstava v nejstarších prostorách senátního sídla ukazuje různé předměty připomínající oficiální přijetí českých politiků v zahraničí i dary, které oni předávají svým zahraničním kolegům. Část expozice se věnuje období českého předsednictví EU. Lidé na výstavě najdou věci připomínající umělecké a kulturní tradice daných zemí, tradiční oděvy či třeba kousek kamene z místa, které česká delegace navštívila. Nových darů je přes 80, celkový počet vystavených exponátů je 250 z 50 zemí. Galerie bude do konce května otevřena přes týden od 09:00 do 16:30, od června do září pak až do 18:00, o víkendu je přístupná od 10:00. Za dva roky galerii navštívilo 60.000 lidí, řekl při otevření rozšířené galerie mluvčí Senátu Petr Kostka.

Muzeum v Turnově získalo sbírky Scheybalových

Sbírky cenných předmětů za více než 29 milionů korun z pozůstalosti manželů Scheybalových získalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Jejich součástí je 11 soch z 19. století a tisíce starých tisků a předmětů sbírkového charakteru. Alespoň část této sbírky plánuje muzeum poprvé vystavit v prosinci, řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Historik, národopisec a ilustrátor Josef Václav Scheybal se zasloužil o první národopisnou expozici v turnovském muzeu a přispěl k založení skanzenu lidové architektury na Dlaskově statku v Dolánkách. Mezi nejvýznamnější Scheybalovy práce patří kniha Umění lidových tesařů, kameníků a sochařů v severních Čechách, kterou napsal společně se svou manželkou Janou. Scheybal komplexně zpracoval severočeskou lidovou architekturu a za totality napsal několik průkopnických prací o ochraně a významu národopisných památek, pojmem jsou i jeho národopisné kresby.

Příbramské muzeum otevře výstavu o tradiční hornické kuchyni

Tradiční příbramskou kuchyni 19. století představí od 20. dubna nová výstava v cáchovně dolu Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram. Zaměří se na typická hornická jídla, jako byly například bác, uhlířina nebo muzika a pivní polévka. Výstava nabídne pohled do kuchyně prostých příbramských horníků i zámožnějších měšťanů. Mezi exponáty budou slavnostní jídelní servisy i jednoduché kameninové nádobí a další předměty dobových kuchyní a jídelen. Součástí doprovodného programu bude cyklus přednášek zaměřených na stravu, její přípravu a doplňky. Bude se hovořit o produktech z kozího mléka, tradičním vaření piva, včelím medu nebo mlynářství. Přednášky se uskuteční ve výstavním sále dolu Vojtěch každé úterý od 17:00. Výstava bude otevřena do 26. května, denně kromě pondělí od 09:00 do 17:00.

Náchodská prima sezona nabídne divadlo, hudbu i workshopy

Celostátní přehlídku studentského divadla, koncerty mladých kapel, výstavy výtvarných studentských prací a další akce nabídne návštěvníkům letošní 13. ročník festivalu Náchodská prima sezona. Akce se uskuteční od 30. dubna do 7. května v Náchodě. Program festivalu začne 30. dubna akcí Čarodějnické veselí na Dobrošově, v pátek 7. května festival zakončí lampionový průvod centrem Náchoda a ohňostroj z hradeb náchodského zámku. Více informací je možné najít na www.primasezona.cz. Tradičního festivalu studentské tvořivosti se každoročně účastní stovky studentů středních škol z celé země. Festival se jmenuje podle knihy Josefa Škvoreckého, který Náchod zachytil v několika svých knihách, kromě Prima sezony také v Příběhu inženýra lidských duší a ve Zbabělcích.

Známí hudebníci vzdají koncertem v Praze hold výrobci bendža

Netradiční benefiční koncert, na kterém se sejdou hudebníci různých žánrů Marek Eben, Ondřej Havelka, Ivan Mládek, Radim Zenkl, Petr Malásek nebo Marko Čermák, se koná 18. dubna ve Velkém sálu pražské Lucerny. Všechny vystupující spojují hudební nástroje vyrobené Rosťou Čapkem, který slaví 25 let od vyrobení svého prvního pětistrunného bendža. Výtěžek z koncertu bude věnován Deylově konzervatoři pro zrakově postižené muzikanty. ČTK to za pořadatele sdělila Iva Louková. Na bendža, mandolíny a další nástroje z dílny Rosti Čapka hraje hodně muzikantů. Vedle Jiřího Suchého nebo Roberta Kodyma i uznávaní zahraniční hudebníci jako Ricky Skaggs, David Grisman nebo Andy Statman. Na Čapkovo baryton bendžo s perletí vykládaným hmatníkem hrával i loni zesnulý Waldemar Matuška.

Ze sportu:

V dohrávaném utkání 18. kola první ligy Příbram remizovala s Mladou Boleslavi 2:2. Domácí zachránili remízu až v závěru zápasu.

Útočník Václav Prospal z New York Rangers české hokejisty na mistrovství světa v Německu neposílí. Trenéru Vladimíru Růžičkovi se z účasti omluvil. Po obránci Tomáši Kaberlem z Toronta je tak další posilou z NHL, která stavitelům národního týmu z plánů vypadla.

Hokejový útočník Josef Beránek oficiálně ukončil aktivní kariéru. Svůj úmysl potvrdil na středeční tiskové konferenci v Praze. Ve Slavii bude v nadcházející sezoně pokračovat jako trenér juniorského týmu a zároveň bude společně s Jiřím Čelanským asistentem hlavního kouče Vladimíra Růžičky u prvního mužstva. "Nastal čas nechat prostor mladším hráčům," řekl k ukončení kariéry čtyřicetiletý Beránek, který byl v posledních letech symbolem Slavie a kapitánem týmu. Největším Beránkovým úspěchem je zlato z olympijských her v Naganu, k němuž v šesti odehraných zápasech přispěl jedním gólem. Ve sbírce má i dva bronzy z mistrovství světa 1993 a 1998. Beránek strávil také devět sezon v NHL, kde působil v dresech Edmontonu, Philadelphie, Vancouveru a Pittsburghu.

Kapitán Petr Pála nominoval pro semifinále tenisového Fed Cupu v Itálii Lucii Šafářovou, Petru Kvitovou, Lucii Hradeckou a Květu Peschkeovou. Český tým ve stejném složení porazil v prvním kole Německo.

Česká tenistka Iveta Benešová se poprvé v sezoně probojovala do čtvrtfinále. Po třech porážkách za sebou hned v prvním kole si náladu zlepšila v Barceloně, kde po krajance Petře Kvitové porazila i pátou nasazenou Rumunku Soranu Cirsteaovou poměrně hladce 6:1 a 6:4. Sedmadvacetileté Benešové v žebříčku WTA patří 69. pozice.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Většinou zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

14-04-2010