Denní souhrn zpráv Zprávy

04-04-2010

"Pražská" dohoda Rusko-USA dle expertů začátkem nového začátku

Jako začátek "nového začátku" mezi Moskvou a Washingtonem vnímají američtí a ruští experti novou americko-ruskou odzbrojovací dohodu, kterou prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíší 8. dubna v Praze. "Dlouho se zdálo, že Rusko a USA nejsou s to se dohodnout vůbec na ničem. První dohoda je tedy určitě plus - a byla domluvena za necelý rok, zatímco dříve se smlouvy chystaly roky," řekl ČTK Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Rusko v globální politice. Ale k přelomu je ještě daleko. "Dohoda zlepšuje ovzduší, ale nic zásadního neřeší," dodal. Podle Roberta Krona z amerického Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) se Obama v Praze bude snažit dosáhnout dvou cílů zároveň. Jedním je pokračování politiky nového začátku s Ruskem, druhým pak ujištění regionu, že se na Spojené státy může dále spoléhat jako na spojence; není tedy náhodou, že se smlouva podepisuje zrovna v Praze. "Půjde o jednu, ne-li o první z hlavních americko-ruských smluv o omezení zbraní podepsanou v bývalé satelitní zemi Sovětského svazu," podotkl.

Americké a ruské přípravné týmy ladí v Praze program summitu

Americké a ruské přípravné týmy v sobotu začaly s kanceláří českého prezidenta a dalšími zástupci české strany dojednávat organizační podrobnosti k chystanému summitu USA-Rusko. Prezident Barack Obama a Dmitrij Medveděv v české metropoli 8. dubna podepíšou novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. Odborníci mají nyní za úkol doladit, jak bude harmonogram celé poměrně narychlo připravované akce vypadat. Jednat se bude celou neděli a zřejmě i v pondělí, vyplývá ze sdělení zdrojů ČTK z diplomatických kruhů. Naplánovat se musí program slavnostního podpisového ceremoniálu a dalších pražských schůzek, které se čekají mezi 7. a 9. dubnem. Podrobnosti z jednání zatím nejsou známy. Mladá fronta Dnes uvedla, že smlouva by měla být patrně podepsána ve Španělském sále Pražského hradu, který je tradičním dějištěm volby prezidenta. Podle diplomatických zdrojů ČTK je Španělský sál jednou z logických možností, definitivní rozhodnutí ale padne až po víkendovém jednání expertních týmů. Po slavnostním podpisu se uskuteční oběd, jehož se zúčastní prezidenti tří zemí - Spojených států, Ruska a Česka.

V domě v Opavě se našly nehořící zápalné láhve, bydlí tam Romové

Na činžovní dům v Rybářské ulici v Opavě někdo v noci na sobotu zaútočil dvěma zápalnými láhvemi, které však nehořely. Nikdo tak nebyl zraněn a nevznikla ani žádná materiální škoda, řekl ČTK opavský policejní mluvčí René Černohorský. V domě podle informací ČTK žijí Romové. Láhve pachatel vhodil na vstupní chodbu do domu v nočních hodinách, vchodové dveře u domu jsou trvale otevřené. Podle Černohorského byla v láhvích zatím přesně nezjištěná tekutina. Zdroj seznámený s případem uvedl, že láhve měly i knoty a obsahovaly pravděpodobně nějaký druh oleje. Případ policistům nahlásil pětapadesátiletý obyvatel domu. Policie případ šetří jako pokus obecného ohrožení. "Láhve s neznámou tekutinou byly zajištěny a byly zaslány na chemickou expertízu, tedy na speciální chemické rozbory," podotkl Černohorský. V domě žijí rodiny s dětmi, a lidé tak mají strach, protože se domnívají, že útok mohl mít rasistický motiv, stejně jako předchozí incidenty, které se v regionu odehrály. S nadávkami se prý Romové často setkávají, například když chodí nakupovat do nedalekého obchodu.

Milan Štěch: Jediným kandidátem na předsedu odborů je zatím Jaroslav Zavadil

Podle dosavadního předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milana Štecha je zatím jediným kandidátem na nového šéfa odborů současný místopředseda Jaroslav Zavadil. Milan Štěch to uvedl v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Sám povede ČMKOS do dubnového sjezdu, který zvolí nového předsedu. Pokud bude Jaroslav Zavadil zvolen, stane se prvním šéfem odborů, který nebude přímo napojen na ČSSD. Sjezd ČMKOS se koná 9. a 10. dubna v Praze. V senátních kuloárech se proslýchá, že by Milan Štěch mohl po podzimních senátních volbách patřit ke kandidátům na předsedu Senátu, pokud by ČSSD získala v horní komoře dostatek hlasů. ČMKOS je nejsilnější odborová centrála v České republice. Funguje od roku 1990.

Vědeckou radu ÚSTR opustil kvůli jmenování Pernese další členové

V souvislosti se jmenováním historika Jiřího Pernese ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se vzdali členství v jeho vědecké radě už nejméně tři lidé. K již dříve oznámeným Jiřímu Grušovi a Eduardu Stehlíkovi přibyl proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kuklík. Podle nepotvrzených informací z ní odešel i další člen - šéf knihovny Libri prohibiti, disident a signatář Charty 77 Jiří Gruntorád. "Mohu potvrdit, že jsem se vzdal členství ve vědecké radě ÚSTR. Důvodem je jak průběh konkurzu a jmenování nového ředitele, tak i fakt, že vědecká rada je poradním orgánem ředitele a byl jsem do ní jmenován Pavlem Žáčkem," napsal Jan Kuklík ČTK. Informace o odchodu Jiřího Gruntoráda ČTK získala ze dvou neoficiálních zdrojů. Pernesovo jmenování provázely pochyby potom, co se ukázalo, že za socialismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). V životopisu to neuvedl. Rada ústavu ovšem své rozhodnutí o Pernesovi dvakrát potvrdila. Jmenovací dekret však odmítla podepsat předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. Podepsala ho nakonec pověřená členka rady Petruška Šustrová.

Soud zřejmě zrušil verdikt v Železného kauze poškozování věřitele

Pražský městský soud se zřejmě bude muset znovu zabývat případem bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného a jeho někdejších právníků, kteří čelí obžalobě z pokusu o poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME). Prvoinstanční senát sice v prosinci 2008 vynesl zprošťující verdikt, odvolací Vrchní soud v Praze ale podle mluvčího Jana Fořta nyní rozhodl v neveřejném zasedání. Zpravidla to znamená, že rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání. "V neveřejném jednání bylo rozhodnuto 30. března," řekl ČTK Fořt. Železný se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby nemusel splácet závazek vůči CME. Právníci Aleš Rozehnal, Ondřej Kuchař a Edita Janečková mu podle spisu v trestné činnosti pomáhali. Pražský městský soud dospěl k závěru, že skutky, které popisuje obžaloba, nejsou trestným činem.

Papež mluvil při požehnání o vykoupení, o skandálech se nezmínil

Papež Benedikt XVI. při svém tradičním velikonočním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) mluvil o vykoupení a důležitosti Ježíšovy oběti. Vyjádřil solidaritu zemím sužovaným terorismem, válečnými konflikty i přírodními katastrofami. O sexuálních skandálech, které v současné době otřásají katolickou církví, se nezmínil. Papež vyslovil podporu latinskoamerickým zemím, které sužuje boj s organizovaným zločinem, a také obyvatelům zemětřesením postiženého Chile a Haiti. Podpořil země sužované terorismem a vyzval k ukončení konfliktů v Africe. Velikonoční poselství je pro papeže tradičně příležitost vyjádřit znepokojení nad konflikty a popřát mír celému světu. Letos bylo jeho vystoupení ostře sledováno kvůli sexuálním skandálům, které v posledních měsících otřásají katolickou církví v několika zemích včetně papežova rodného Německa. Na závěr přednesl pozdravy ve více než šesti desítkách jazyků včetně češtiny a slovenštiny.

Dominik Duka sloužil v Hradci Králové svoji poslední mši

Desítky lidí se v neděli přišly rozloučit do katedrály svatého Ducha v Hradci Králové s Dominikem Dukou před jeho oficiálním uvedením do úřadu arcibiskupa. Dominik Duka působil jako biskup královéhradecké diecéze od roku 1998. Město ho nedávno poctilo cenou Františka Ulricha, kterou uděluje nejvýznačnějším osobnostem. "Je v tom kus nostalgie, je v tom kus radostného pocitu, že to nebyla marná léta," řekl ČTK. Arcibiskup je rád, že se jeho poslední mše konala právě na Velikonoce, protože je podle něj nejvýznamnější z celého liturgického roku. Dominik Duka se loučí s prostředím, v kterém prožil kus života. Hradec Králové považuje za svůj domov, řekl ČTK. "Řada věcí se opravdu podařila, část věcí zůstala nedokončená," dodal. Podle něj se významně pokročilo s generálními opravami církevních škol, které budou nadále pokračovat. Jeho nástupci by pak měli vylepšovat duchovní program výuky náboženství, podotkl. Papež Benedikt XVI. Dominika Duku v únoru jmenoval v pořadí již 36. pražským arcibiskupem. Současně papež přijal rezignaci kardinála Vlka. Ten se úřadu pražského arcibiskupa ujal 1. června 1991.

Bělá a Hostouň na Domažlicku pořádají teprve 5. oslavy osvobození

Města Bělá nad Radbuzou a nedaleká Hostouň pořádají letos teprve páté oslavy konce 2. světové války. Až v roce 2006 se dozvěděla, že je osvobodila americká armáda. Na vzpomínkovou akci, která se bude konat 30. dubna, dorazí současná americká jednotka z bavorského Vilsecku, jejíž příslušníci padli při osvobozování koní a válečných zajatců ze státního hřebčína v Hostouni, řekl ČTK starosta Bělé Libor Picka. "Jedinečnost aktu je v tom, že profesionální vojáci americké armády, příslušníci 42. skvadrony 2. kavalerie Pattonovy 3. armády, přijedou za svými padlými, což se neodehrává nikde jinde v ČR. Američanů, vojáků a rodin, má dorazit přes 200, stejně jako loni," dodal Picka. Američané při operaci Kovboj v Hostouni přesouvali 150 osvobozených válečných zajatců a několik set vzácných koní, které zde Němci shromáždili z celé Evropy. V Hostouni, kde fungoval armádní hřebčín, byl mimo jiné hřebec jugoslávského krále Petara, kůň nacistického ministra zahraničí Ribbentropa a lipicáni z bývalé císařské jezdecké akademie z Hofburgu u Vídně. Protože panovaly obavy, aby koně nezahynuli, Američané hřebčín osvobodili. Na zpáteční cestě se ale dostali u Růžova do pětihodinové přestřelky s jednotkami SS. Na místě padli Raymond Manz a Owen Sutton. V Americe byl dlouho příběh známý, dokonce o něm vznikl film.

České muzeum stříbra otevře v Kamenném domě lapidárium

České muzeum stříbra v květnu otevře ve sklepení gotického Kamenného domu v Kutné Hoře lapidárium. Vystaví v něm kamenné prvky z významných staveb ve městě, které shromáždil při jejich opravách na přelomu 19. a 20. století Archeologický sbor Vocel. Návštěvníci si tak budou moci zblízka prohlédnout originální kusy, které jsou normálně zazděny vysoko nad jejich hlavami, řekl ČTK autor expozice Josef Kremla. Sklepení Kamenného domu je podle něj unikátní tím, že se do něj jako jediného ve městě dá vstoupit přímo z ulice. "Bylo to ve středověku obvyklé, kdy kvůli navážení a uskladňování zboží se do sklepů nechodilo přes dům, ale rovnou z ulice," dodal Kremla. Zvláštností je také jímka v zadním traktu domu, do níž stéká dešťová voda a voda z tajícího sněhu. "Ve sklepě se tím udržovala stálá teplota a vlhkost, takže se v něm patrně dobře dařilo uskladňovat potraviny po delší dobu," uvedl Kremla. Muzeum otevře i druhé patro sklepů, které je tesané do skály. V lapidáriu bude vystaveno řádově 20 až 30 kamenných prvků. Pocházejí mimo jiné z chrámu sv. Barbory, Kamenného domu, Kamenné kašny, Vlašského dvora nebo kaple Božího těla.

Po letech snažení vzniklo v Železné Rudě muzeum lyžování

Po čtyřech letech snažení města, lyžařských fandů a milovníků Šumavy vzniklo v Železné Rudě muzeum lyžování. Expozice se 200 exponáty v místním zámku například dokladuje, že první české lyže nepocházejí z Krkonoš, ale ze Šumavy. Při otevření muzea to ČTK řekli sběratel a majitel zámku a muzea motocyklů Zdeněk Bálek a šestasedmdesátiletý autor výstavy Emil Kintzl, znalec historie lyžování v regionu. Stálá expozice Historie lyžování na Železnorudsku mapuje období do 50. let minulého století. "Je tu seriál 15 párů lyží včetně všech zásadních druhů vázání a dále čtyři figuríny v dobovém sportovním oblečení a spousta fotografií s česko-německými popisky, zachycující například historické styly lyžování," řekl Kintzl. První české ski prý sestavil v roce 1890 Karl Paleček v Huťském dvoře pod Smrčinou. Byl to hajný, absolvent dřevařské školy ve Volarech. "Jezdil na nich v gumovkách připevněných řemínky. O tři roky překonal krkonošské sekerníky, a tak máme na Šumavě primát," dodal Kintzl. Tento fakt nebyl známý, přišlo se na to až po roce 1989 v německých časopisech. Kintzl pak navázal kontakt s jeho pravnukem a před 14 dny dostal fotografii Palečka, po níž toužil, a v muzeu ji vystavil. Dalšími unikáty jsou lyžařské boty laponského typu se zvednutou špičkou; používaly se na přelomu 19. a 20. století. Raritní jsou také lyže, které mají prostředky širší než konce.

Zámek Lemberk otevřel o Velikonocích jinak nepřístupné apartmá

Ojedinělou možnost prohlédnout si jinak nepřístupné interiéry takzvaného Clam - Gallasovského apartmá nabídl o velikonočním víkendu návštěvníkům Státní zámek Lemberk na Liberecku. Návštěvníkům se otevřely nejen opravené a již zařízené místnosti, mezi něž patří rokokový salonek či klasicistní ložnice, ale také dosud nepřístupné a neopravené místnosti východního křídla zámku, kde stále pracují restaurátoři. "Clam - Gallasovské apartmá mohli návštěvníci zámku vidět naposledy před bezmála 40 lety, léta prostory sloužily jako sklad a teprve v posledních letech se restaurují, aby mohly být zařazeny do prohlídkové trasy," řekla ČTK kastelánka Renata Černá. U příležitosti zahájení turistické sezony se mohli lidé podívat také do Rytířského sálu ze 17. století, na kterém také už několik let pracují restaurátoři. Ani tento sál nebude zatím běžnou součástí prohlídek. "Opravy stropů a stěn i restaurátorské práce na štukové výzdobě a nástěnných malbách už sice skončily, renovaci ale potřebuje i podlaha," vysvětlila Černá. Raně barokní zámek Lemberk stojí na místě původně gotického hradu, který v první polovině 13. století založil Havel z rodu Markvarticů. Známa je především jeho žena Zdislava, která byla před několika lety prohlášena za svatou.

Na zámku Nebílovy za Plzní otevřeli pokoj královského lovčího

Nový lovecký pokoj, který oživuje největší zašlou slávu státní památky, otevřeli v neděli na státním zámku v Nebílovech u Plzně. Připomíná dobu, kdy tam žil na přelomu 18. a 19. století nejvyšší lovčí českého království, řekl ČTK správce zámku Milan Fiala. Památku ročně navštíví kolem 10.000 lidí. "Rozumně velká komnata, která je součástí prohlídkové trasy, byla doplněna exponáty tak, aby připomínala jednu z úloh venkovského panského sídla podobného typu. Upomíná na osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Černína i historii lovu v českých zemích," uvedl mluvčí Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička. Černín jako majitel nebílovského zámku v letech 1784 až 1816 a poslední z chudenické větve, zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého. Památkáři zrestaurovali vzácnou nástěnnou malbu Antonína Tuvory z roku 1790 a instalovali tematické obrazy a další vhodný mobiliář z jiných zámků, ukázky trofejí a lovecký roh.

Varhanice Chroboková poputuje se svým projektem napříč Evropou

Hra na klasické varhany v kombinaci s elektronickou hudbou a světelným designem tvoří nový projekt uznávané české varhanice a cembalistky Kateřiny Chrobokové. Spolupracuje na něm s dramaturgem a skladatelem Alešem Březinou. Koncerty společně připravují pro nizozemský festival Voor de Wind, který bude v sezoně 2011/2012 putovat po zemích Evropské unie. Skladby, které zazní, komponují v současnosti pro Chrobokovou autoři z Řecka, Holandska, Indonésie a Mexika. "Jsem vybraná za Českou republiku s projektem, který si sama vytvořím. Organizátorům festivalu vyšla i žádost o grant, takže máme dostatečné finanční zázemí," řekla ČTK Chroboková, která uvažuje o tom, že by na koncerty zařadila také video projekci. Na přípravě světelného designu se podílí špičkový světelný designér Henk van der Geest. Ojedinělý koncert zřejmě zhlédnou také Češi, a to na hudebním festivalu Colours of Ostrava. Zaznít by měl i v Praze; zatím je ale teprve v jednání, která z přehlídek se akce ujme. Podobné vystoupení by Chroboková ráda uskutečnila i na Pražském jaru.

Francouzská diva Ardantová se v Česku představí v roli Kassandry

Fanny Ardantová, jedna z nejuznávanějších francouzských hereček, přijede příští týden do České republiky. Jednašedesátiletá herečka se českému publiku představí na prknech Divadla Komedie v hlavní roli opery Kassandra. Netradičně, v pozici debutující režisérky, uvede Ardantová v Česku také svůj film Popel a krev. Francouzská herečka přijala pozvání Francouzského institutu v Praze. Původně se měla zúčastnit Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest, jehož 17. ročník právě skončil. Na festival ale nakonec nepřijela. V Česku už v minulosti byla pracovně, hrála v roce 1998 v televizním seriálu Balzac, který tehdy v tuzemsku vznikal. V monodramatu Kassandra ztvární Ardantová postavu trojské princezny. Za hudebního doprovodu skladeb Michaela Jarella se diváci ocitnou přímo v ději trojské války. Celé představení bude ve francouzštině s českými titulky.

Samičky nosorožců v dvorské zoo dostaly jména Jasmina a Eva

Samičky nosorožců dvourohých ve dvorské zoo v neděli dostaly od svých kmotrů jména. Herec Ondřej Vetchý pojmenoval mládě Jasmina, herečka Květa Fialová vybrala jméno Eva. Zoologické zahradě se chov tohoto druhu daří, ve Dvoře se už narodilo 35 mláďat, řekl ČTK ředitelka Dana Holečková. "Nosorožci dvourozí se velmi snadno množí, ale provázejí je zdravotní problémy a rychle hynou. Vzácnější nosorožci bílí se zase dožívají dlouhého věku, ale nedaří se je v zajetí rozmnožovat," řekla ředitelka. Zoo chová 15 nosorožců dvourohých neboli černých. Samice Elba a Jessica už porodily devět mláďat. Nosorožci černí rodí jedno mládě. Samci jsou výrazně těžší, váží 800 až 1400 kilogramů. Přední roh nosorožců obvykle měří půl metru, zadní roh bývá o pět centimetrů delší.

Ze sportu:

Český tenista Lukáš Dlouhý získal ve čtyřhře na turnaji v Miami na třetí pokus první letošní titul. Spolu s Indem Leandrem Paesem porazili ve finále bělorusko-indickou dvojici Max Mirnyj a Mahéš Bhupathí 6:3 a 7:5. Dlouhý s Paesem už letos hráli ve finále v Brisbane a v Dubaji. Český daviscupový reprezentant si v Miami připsal celkově osmý titul, včetně loňských triumfů na Roland Garros a US Open.

Výsledky nedělních utkání 23. kola první fotbalové ligy: Bohemians - Kladno 1:4 a České Budějovice - Příbram 2:1.

Hokejisté Chomutova vyhráli v rozhodujícím sedmém zápase finále play off první ligy v Ústí nad Labem 2:1 a postoupili do baráže o extraligu proti Mladé Boleslavi. Vyrovnaný zápas rozhodl v 53. minutě Jan Kovář. Chomutov se v baráži představí po devíti letech. V roce 2001 prohrál s Karlovými Vary.

Hokejisté Karlových Varů se rozloučili před vlastními fanoušky s nevydařenou sezonou vítězstvím a čistým kontem. V závěrečném kole skupiny o udržení porazili loňští šampioni už jistého účastníka baráže Mladou Boleslav 3:0. V zápase o nic nešlo, protože o posledním místě Mladé Boleslavi se rozhodlo začátkem týdne. Uvolněnost byla na hráčích patrná od první minuty. Ve druhém utkání Kladno porazilo Brno 4:3.

České házenkářky porazily v kvalifikaci mistrovství Evropy Ázerbájdžán i v brněnské odvetě vysoko 37:25. K postupu potřebují v dalších zápasech zvítězit ve Švédsku a neprohrát doma s Maďarskem.

Žokej Filip Minařík vybojoval dvě vítězství na dostihovém mítinku v Drážďanech a zaznamenal první "double" v sezoně. Minařík vyhrál v sedle koní Altair Star a Iscover. Druhému muži loňského německého šampionátu se dosud příliš nedařilo a po nynějších vítězstvích se posunul do druhé desítky pořadí.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy přeháňky. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

04-04-2010