Denní souhrn zpráv Zprávy

31-03-2010

Češi v cizině budou moci letos volit poslance na 110 místech

Češi v zahraničí budou moci letos volit poslance na 110 místech. V porovnání s volbami v roce 2006 nebudou moci hlasovat na velvyslanectví v Angole a na generálním konzulátu v Montrealu, které se kvůli úsporám k dnešnímu dni uzavřely. Volební místnosti budou naopak na novém velvyslanectví v Baku v Ázerbájdžánu, v kosovské Prištině a na dvou místech v Afghánistánu - v Kábulu a na dočasném konzulátu na základně v provincii Lógar, který se otevře už ve čtvrtek 1. dubna. Mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda dnes ČTK řekl, že dočasný konzulát bude fungovat po tři měsíce. O zápis mezi voliče v cizině je třeba požádat do 18. dubna na zastupitelském úřadu v místě působení. Ostatní by mohli na zastupitelských úřadech v zahraničí hlasovat jen s voličským průkazem. Před čtyřmi lety se v cizině k volbám do sněmovny mezi voliče zapsalo přes 8000 lidí s českým občanstvím, což je nižší číslo než odhadovaný počet zahraničních Čechů.

Řada volebních stran měla i letos chyby na kandidátních listinách

Řada volebních stran měla i letos chyby na kandidátních listinách. K tradičním nedostatkům, na které musely krajské úřady i letos upozorňovat volební uskupení, patřily nesprávně uvedený věk, chybně napsané jméno nebo chybějící adresa některých kandidátů na poslance. Vyplývá to z informací ČTK. Kandidující strany a hnutí mají na nápravu zhruba týden, do čtvrtka 8. dubna, aby mohly být k volbám připuštěny. Podmínkou je také zaplacení příspěvku 15.000 korun na volební náklady, s jehož uhrazením přinejmenším na Vysočině má opět problémy Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ).

ČSSD nechce doplňovat vládu, ODS odmítá převahu ministrů za ČSSD

ČSSD nepokládá za nutné doplňovat vládu, kterou opustili dva ministři nominovaní Stranou zelených. S tímto stanoviskem půjdou zástupci sociální demokracie ve čtvrtek na jednání s premiérem Janem Fischerem, řekl dnes novinářům místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Přítomní budou i představitelé ODS; trvají na tom, aby v kabinetu neměli převahu ministři, které vybrala ČSSD. "Naše politika je vládu nedoplňovat a nerozšiřovat... Zůstane rovnováha mezi nominanty ODS a ČSSD," uvedl Sobotka. Zdůraznil, že sociální demokracie má zájem na tom, aby byl úřednický kabinet stabilní a dokončil mandát. Volební lídr ODS Petr Nečas, který zřejmě bude občanské demokraty na jednání zastupovat, chce, aby ve vládě zůstal vyrovnaný poměr sil mezi ČSSD a bývalou vládní koalicí. Z té už nyní vládu podporuje jen ODS. "Chceme dodržování dohod a pokud ty původní dohody nejdou úplně stoprocentně dodržet, tak aby se co nejvíce blížily půdorysu, který byl dohodnut v dubnu loňského roku," řekl Nečas. Žádné další požadavky prý ODS vznášet nebude.

Grémium bude Topolánka žádat, aby rozhodl o svém odchodu

Předseda ODS Mirek Topolánek bude ve čtvrtek na stranickém grémiu zřejmě čelit silnému tlaku, aby opustil předsednické křeslo nebo dal alespoň jasně najevo, kdy tak učiní. Podle některých místopředsedů strany by měl z funkce odejít co nejdříve. Grémium k tomu ale Topolánka nemůže donutit, a rozhodnutí tak bude na něm. Předseda ODS se ke svým plánům zatím nevyjádřil a stáhl se do ústraní. Nezúčastnil se dnešního představení volebních plánů ODS na podporu podnikatelů, ani jednání poslaneckého klubu strany. Místopředsedové ODS dnes dávali najevo, že s nimi Topolánek nekomunikuje a čekají až na jeho čtvrteční vyjádření. K tomu, aby zvážil své další působení jako předseda ODS Topolánka minulý týden vyzvala stranická výkonná rada. Na ní se ve prospěch místopředsedy Petra Nečase vzdal Topolánek postu volebního lídra občanských demokratů.

ODS odmítla zvyšování daní živnostníkům a firmám

ODS odmítá zvyšování daní pro firmy a živnostníky, připomněli dnes představitelé strany, když v Praze představovali předvolební nabídku strany pro podnikatele. Občanští demokraté také navrhují roční daňové prázdniny pro řemeslníky, kteří vytvoří alespoň jedno nové pracovní místo. Mezi další návrhy, které mají podpořit rozvoj podnikání v ČR, podle ODS patří snaha o snižování byrokracie a například i urychlené dokončení projektu jediného inkasního místa, kde by se odváděla daň z příjmu i sociální odvody a zdravotní pojištění. Podle ODS česká ekonomika i zaměstnání statisíců lidí závisí právě na živnostnících. Za populistické označila návrhy ODS konkurenční sociální demokracie. Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek připomněl, že daňové prázdniny slibovala ODS už před čtyřmi lety. Nakonec podle něj návrh, který by vedl k daňovým únikům, nerealizovali. Za průlomový návrh, který by rozvrátil daňový systém v Česku, má Mládek nápad ODS, aby živnostníci a firmy státu odváděli DPH pouze z uhrazených faktur.

Hospodářská komora je zaskočena tím, že jí navrhovaná změna režimu DPH, aby živnostníci a firmy státu odváděli DPH pouze z uhrazených faktur, se stala předmětem předvolebního boje. "Hospodářskou komoru reakce ČSSD mrzí tím více, že na nedávném jednání reprezentace podnikatelů a ČSSD o dopadech jejího volebního programu na ekonomiku, zaměstnanost a životní prostředí označili lídři sociální demokracie změnu režimu DPH za rozumný návrh, o kterém se dá v budoucnosti diskutovat," sdělila ČTK komora.

Fronty se dnes na FÚ kvůli daňovým přiznáním tvořily ojediněle

Situace na finančních úřadech po celém Česku se dnes obešla podle zjištění ČTK bez výraznějších problémů. Fronty se na finančních úřadech tvořily ojediněle a situace se lišila kraj od kraje. Například v Praze se fronty tvořily především u pokladem finančních úřadů, protože dnes bylo možné daně zaplatit včas již jen na právě tam. Od listopadu loňského roku se totiž změnilo placení daní. Dnem splatnosti je nově den, kdy je částka připsána na účet finančního nebo celního úřadu. Je tak třeba počítat s časem, který potřebují peněžní ústavy pro převod peněžních prostředků, obvykle dva dny.

Deloitte: Investiční pobídky Česku vydělaly 230 miliard korun

Investiční pobídky vydělaly Česku od roku 1998, kdy byly zavedeny, celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát tuzemským a zahraničním investorům poskytl podporu 30,068 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance pak od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie poradenské společnosti Deloitte. "Každá jedna koruna poskytnutá jako investiční pobídka se tak do státního rozpočtu vrátila víc než 8,5násobně," komentovala dnes výsledky studie pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. Bezmála čtvrtinu všech přislíbených pobídek získaly české firmy a jen o něco více aktivní byly společnosti z Německa.

Lidé bankám loni na poplatcích zaplatili 36,4 miliardy Kč

Banky loni vybraly na poplatcích 36,4 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 36,1 miliardy korun. Loni tak v průměru každý měsíc lidé zaplatili bankám na poplatcích 3,04 miliardy korun. Informoval o tom server www.bankovnipoplatky.com s odvoláním na údaje, které dnes zveřejnila ČNB. "Na poplatcích a provizích se loni poprvé po několika letech vybralo méně, a to o 25 milionů korun, ale díky sníženým nákladům na výběr poplatků a provizí byl čistý výnos o více než 300 milionů korun vyšší," uvedl provozovatel serveru Patrik Nacher.

Fotovoltaická asociace vítá revize žádostí o nové solární zdroje

Revizi a pročištění žádostí o další stavby fotovoltaických elektráren (FVE) vítá Česká fotovoltaická asociace (ČFA), která sdružuje 300 subjektů v oboru. Současný stop stav, který trvá od poloviny února, by měl být prolomen nejdéle na konci dubna po finálním jednání mezi ČEPS a distributory elektřiny, které sladí reálné možnosti pro připojení nových slunečních elektráren do sítě. Před Fotovoltaickým fórem 2010, která se koná 1. a 2. dubna v Plzni to ČTK řekl místopředseda asociace Josef Květoň. "Distribuční společnosti už začaly minulý týden rozesílat výzvy investorům, kteří nesplnili termíny anebo byly jejich projekty nereálné. Ty budou odmítnuty. Je dobré udělat v tom pořádek, poté se mohou investice uvolnit," dodal. Podle Květoně je reálné, aby v Česku vzniklo do roku 2011 zhruba 1200 MW nových solárních zdrojů a nikoli 9500 MW, což měly dosud investoři u distributorů zarezervováno. Nyní je v ČR instalováno zhruba 470 MW těchto zdrojů, z toho necelé čtyři procenta tvoří instalace na rodinných domech.

Odboráři vyzvali Šebestu, aby souhlasil s modernizací Prunéřova

Odborový svaz ECHO sdružující zaměstnance v energetických a chemických podnicích vyzval ministra životního prostředí Jakuba Šebestu, aby vydal souhlas s modernizací elektrárny Prunéřov II. Připomněli, že modernizace patří mezi 38 opatření protikrizových opatření, na kterých se letos počátkem února shodla vláda se zaměstnavateli a odbory na jednání tripartity. ČTK o tom dnes informovala Jana Kašparová, mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), kam ECHO patří. "Plně podporujeme modernizaci elektrárny Prunéřov v podobě, která dává technický i ekonomický smysl. Navržené technické řešení je nejlepší možné při dané kvalitě a objemu dostupného uhlí. Modernizace zajistí práci lidem v elektrárně i dodavatelům nového zařízení a zásadně zlepší životní prostředí v severních Čechách," stojí v prohlášení odborářů. Neustálé útoky ekologických aktivistů podle nich poškozují českou energetiku.

Martinů: Policie zatím nezahájila trestní řízení v kauze Pandur

Z dosavadního vyšetřování kauzy údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur nevyplynulo nic, co by policii opravňovalo k zahájení úkonů trestního řízení. ČTK to dnes řekl policejní prezident Oldřich Martinů poté, co se seznámil s prvními informacemi o činnosti zvláštního policejního týmu, který se kauzou zabývá. Šetření policejního týmu podle Martinů dál pokračuje. "Na základě skutečností vyplývajících z dosud provedených šetření zatím nelze jednoznačně konstatovat, že by osoby, které byly zmiňovány v médiích, o jakémkoli protiprávním jednání věděly nebo se na něm samy podílely. Rovněž nebylo prokázáno, že by tyto osoby v souvislosti s nákupem kolových obrněných transportérů vyvíjely protiprávní aktivity, jejichž cílem by bylo dosažení dohody o nákupu transportérů Českou republikou," řekl ČTK Martinů.

NSS potvrdil pokutu 113 milionů Kč distributorům léčiv za kartel

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes potvrdil pokutu 113 milionů korun od antimonopolního úřadu předním tuzemským distributorům léčiv za kartel. Firmy v roce 2006 přestaly na několik týdnů dodávat léky třem velkým nemocnicím v Praze a Brně. Distributoři s pokutou nesouhlasili. Pokutu ale loni potvrdil krajský soud v Brně a kasační stížnost distributorů nyní zamítl NSS. Soud to uvedl na svých webových stránkách, zjistila ČTK. Pokutu dostaly firmy Pharmos, Gehe Pharma Praha, Phoenix Lékárenský velkoobchod a Alliance Healthcare. Firmy se v únoru 2006 společně dohodly na pozastavení dodávek do Thomayerovy nemocnice, pražské Bulovky a brněnské nemocnice u svaté Anny, které distributorům v té době dlužily asi 400 milionů Kč. V době přerušení dodávek přitom podle analýzy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ovládaly asi 95 procent trhu.

Kvůli opravě Karlova mostu policie obvinila úředníka z magistrátu

Policie v rámci prošetřování opravy Karlova mostu obvinila ředitele památkového odboru pražského magistrátu Jana Kněžínka. Podezírá ho z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. ČTK to řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že dosud nebyl obviněn nikdo jiný. Kněžínkovi hrozí zákaz činnosti nebo až tři roky vězení. Trestní oznámení na neznámého pachatele podali odpůrci způsobu oprav Karlova mostu z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Vadilo jim, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové. Za viníka považovali hlavní město jako vlastníka mostu, magistrát jako orgán památkové péče a Národní památkový ústav. Policie obvinila Kněžínka již v únoru. Zákaz činnosti nebo jeden až tři roky vězení mu hrozí za to, že údajně "z nedbalosti zmařil nebo podstatně ztížil splnění důležitého úkolu". Podle nového trestního zákoníku by mu hrozily vyšší tresty, trestného činu se ale měl dopustit ještě v době působnosti starého zákoníku.

Soud odmítl žalobu Hrádely proti volbě děkana plzeňských práv

Advokát Karol Hrádela neuspěl u Krajského soudu v Plzni se svou správní žalobou, v níž napadl volbu děkana plzeňských práv Jiřího Pospíšila. Soud dnes jeho žalobu proti rektorovi Západočeské univerzity, univerzitě samotné, akademickému senátu právnické fakulty a předsednictvu senátu fakulty odmítl. Spor má být rozhodován v občanském soudním řízení, do pravomoci soudu rozhodujícího ve správním soudnictví nepatří. ČTK informaci potvrdil místopředseda soudu Václav Roučka.

Soud napodruhé osvobodil Železného a spol. v kauze převodu podílů

Pražský městský soud dnes i napodruhé zprostil někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného a dalších pět mužů obžaloby z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Osvobozující verdikt vynesl již v červnu 2008, odvolací soud však poté rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Žalobci skupinu viní z toho, že ošidila stát o více než 38 milionů korun. Stejně jako napoprvé soud dospěl k závěru, že nebylo prokázáno, že se stal skutek, který popisuje obžaloba. Vedle Železného se zprošťující verdikt týká Vlastimila Venclíka, Josefa Alana, Fedora Gála, Petera Hunčíka a Aleše Rozehnala. Verdikt je nepravomocný.

ČNB potvrdila pokutu 100.000 Kč pro brněnskou firmu Cyrrus

Česká národní banka (ČNB) potvrdila pokutu 100.000 korun brněnskému obchodníkovi s cennými papíry Cyrrus. Firma svému zákazníkovi, fyzické osobě, neposkytla služby s odbornou péčí a nedostatečně jej informovala. Uvedl to dnes server E15. Cyrrus se v únoru proti pokutě odvolal, ČNB ale svůj verdikt potvrdila. "My jsme zákazníka dávno odškodnili, navíc jsme kvůli této chybě zpřísnili interní procesy," řekl E15 člen představenstva Cyrrusu Jan Procházka. Pokutu podle něj firma zaplatí ve stanoveném termínu.

Zabranští nemusejí platit hypotéku váznoucí na zabaveném majetku

Potomci sedláka Josefa Zabranského nemusí zaplatit ministerstvu zemědělství hypotéku, která vázla na sedlákově statku na přelomu 40. a 50. let, tedy v době, kdy mu komunisté zabavili majetek. Dnes o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6, který zamítl žalobu ministerstva. Verdikt však zatím není pravomocný. "Rozsudek beru jako určité zadostiučinění, ale ještě si doma popláču, protože si vzpomenu, co jsme všechno zkusili, hlavně rodiče... Myslím si, že se tohohle měli dožít," řekl při odchodu ze soudní síně Zabranského pětašedesátiletý syn Miloš. Právní zástupkyně ministerstva Dagmar Bedřichová označila rozsudek za překvapivý a uvedla, že úřad bude zvažovat odvolání k pražskému městskému soudu. Josef Zabranský byl ve 40. letech minulého století sedlákem ve středních Čechách. Po druhé světové válce si tam koupil další statek ve Svrkyni a zároveň s budovami a polnostmi převzal i tři nesplacené hypotéky. V roce 1949 byl nucen prodat státu 19 hektarů půdy, o které jeho polnosti převyšovaly povolených 50 hektarů. O rok později mu bylo násilně zabaveno celé hospodářství, na němž vázl zbytek hypotéky ve výši přibližně 77.000 korun.

Televize National Geographic bude od dubna vysílat v češtině

Televizní stanice National Geographic začne od dubna vysílat v České republice a na Slovensku v českém jazyce. Čeština nahradí stávající anglické znění s titulky u veškerých premiérových pořadů a programů v hlavním vysílacím čase včetně reklamních bloků. Podíl programů v českém jazyce se má každý měsíc zvyšovat, postupně budou do češtiny převedeny nové dokumenty. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

V březnu zemřelo na silnicích zatím 46 lidí, stejně jako loni

Podle předběžných policejních statistik zemřelo v březnu při dopravních nehodách 46 lidí, tedy stejně jako v loňském třetím měsíci roku. Z dosavadních výsledků tak vyplývá, že letošní březen by mohl být stejně jako loňský měsícem s nejnižším počtem mrtvých na silnici za posledních 20 let. Nejvíce, 129 lidí, zahynulo v březnu při dopravních nehodách v roce 1994. Letošní leden a únor byly nejméně tragické za posledních dvacet let. V lednu zemřelo na silnicích 35 lidí a v únoru 24. Policie tak nízký počet zdůvodnila sněhovou kalamitou, kvůli níž hodně řidičů raději na silnice nevyjelo. Předběžné měsíční statistiky nezahrnují ty, kteří na následky nehody zemřeli později.

Osm lidí má zájem vést Národní galerii

Vést Národní galerii v Praze po Milanu Knížákovi by chtělo osm lidí. Výběrová komise se sejde 14. dubna a přihlášky bude posuzovat anonymně, sdělila dnes ČTK Viktorie Plívová z tiskového oddělení ministerstva. Vzhledem k počtu kandidátů by podle ní mohl k rozhodnutí komise stačit jeden den. Komise může ministrovi doporučit jednoho kandidáta, pořadí více kandidátů, nebo nemusí doporučit žádného, doplnila. Ministr kultury Václav Riedlbauch vypsal výběrové řízení koncem února. Nástupce dlouholetého šéfa galerie Milana Knížáka by chtěl vybrat ještě do květnových voleb. Kdy by se nový ředitel mohl funkce ujmout, není zatím zřejmé. Knížák opakovaně uvedl, že by rád v čele NG zůstal ještě do konce příštího roku. Také Riedlbauch hovoří o nutnosti zachovat kontinuitu instituce; termín nástupu Knížákova následníka neuvedl. Vedle otevřeného konkurzu vyzvalo ministerstvo některé potenciální uchazeče samo. Byli jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt, ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný, ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška. Ten již dříve uvedl, že se nejen vzhledem k svému věku do konkurzu nebude hlásit. Liškovi je 68 let. Nepřihlásil se ani Petr Nedoma.

Na Staroměstské radnici začala výstava snímků Miloně Novotného

Na Staroměstské radnici začala dnes výstava fotografa Miloně Novotného, která se koná při příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin. Přehlídku uspořádala autorova vdova Alena Novotná ve spolupráci s fotografkou Danou Kyndrovou a Pražským domem fotografie. Potrvá do 30. dubna. Miloň Novotný patří k průkopníkům české humanisticky orientované fotografie 20. století. Náleží ke generaci ovlivněné legendární výstavou Edwarda Steichena The Family of Man (Lidská rodina). Podobně jako Henri Cartier-Bresson fotografoval výhradně černobíle a byl představitelem takzvaného rozhodujícího okamžiku. Byl fotografem všedního dne a ve zdánlivě banálních výjevech viděl hluboké lidské obsahy.

Mackerrasovo CD s Českou filharmonií boduje v britské hitparádě

Album Symfonických básní Antonína Dvořáka, které pořídila Česká filharmonie s britským dirigentem sirem Charlesem Mackerrasem, vstoupilo do britského žebříčku nejprodávanějších alb klasické hudby na čtvrté místo. ČTK to řekl Vladan Drvota ze společnosti Supraphon, která letos CD vydala. Od začátku roku je to další české album, které se v britské hitparádě probojovalo do první desítky. Šestého místa dosáhla deska Kvarteta Pavla Haase se skladbami Prokofjeva.

Údajně poslední deska Bobka vede žebříček nejprodávanějších alb

Na první místo žebříčku nejprodávanějších nahrávek v České republice se hned po vydání dostalo nové CD Pavla Bobka. Nahrávku českých verzí písní Johnnyho Cashe zpěvák označuje za své poslední dlouhohrající studiové album. Na druhé místo z čela sestoupilo album skupiny Tři sestry s názvem Lázničky, které přináší tradiční porci hospodského rocku s nezaměnitelným zpěvákem Lou Fanánkem Hagenem. Informovala o tom dnes česká sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). Na třetím místě je aktuální nahrávka zpěvačky Radůzy Miluju vás, na čtvrtém kompilační album Petr Kalandra & ASPM 1982 - 1990 vydané k nedožitým Kalandrovým šedesátinám. Na pátou příčku postoupilo DVD houslisty Jaroslava Svěceného a bývalého člena skupiny Lucie Michala Dvořáka Vivaldianno MMVIII. CD a DVD záznam koncertu kapely Kabát Po čertech velkej koncert je šestý.

Sáblíková má za tři olympijské kovy Záslužný kříž druhého stupně

Na černém saku rychlobruslařky Martiny Sáblíkové se dnes odpoledne blyštěl Záslužný kříž druhého stupně. Trojnásobná olympijská medailistka z Vancouveru dostala vysoké armádní ocenění od ministra obrany Martina Bartáka při slavnostním přijetí úspěšných sportovců armádního sportovního centra Dukla. "Určitě zabere velice čestné místo, kde se na něj budu moci často podívat, protože si tohohle ocenění vážím," řekla Sáblíková. Záslužný kříž třetího stupně dostala po turínských hrách před čtyřmi lety, nyní za dvě zlata a jeden bronz kříž druhého stupně, který má stříbrnou barvu. Na olympiádě v Soči tak s nadsázkou musí získat tři zlata, aby dostala nejvyšší ocenění. "To nevím, na to si musíme počkat. A doufám, že se dočkáme," usmála se Sáblíková.

Házenkářky vyhrály v Ázerbájdžánu a mají první body

České házenkářky si ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy připsaly první vítězství, když dnes v Baku zdolaly poslední tým druhé skupiny Ázerbájdžán 26:19. Se stejným soupeřem se střetnou v neděli v Brně. Svěřenkyně Jiřího Tkadlece se po říjnových prohrách v Maďarsku a se Švédskem trápily střelecky i proti outsiderovi skupiny. V prvním poločase sice soupeř jen jednou za celý zápas vedl, ale výrazný náskok si české házenkářky nedokázaly vypracovat.

Začátek dubna proprší, od 10. už se ale oteplí a vyjasní

Začátek dubna proprší, už tento pátek by se mohly zvednout hladiny řek na první stupeň povodňové aktivity. Od 10.dubna by pak ale mělo být polojasno a teploty do 15 stupňů Celsia. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vystoupá v poslední dubnové dekádě rtuť teploměru až na příjemných 22 stupňů, koncem měsíce přijdou i bouřky.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno až skoro jasno, postupně bude během dnes od jihozápadu přibývat oblačnost a v Čechách místy přeháňky nebo déšť. Odpolední teploty v Čechách 7° až 11° Celsia, na Moravě až 15° C.

31-03-2010