Denní souhrn zpráv Zprávy

19-03-2004

Česká diplomacie odsuzuje násilí v Kosovu

Česká diplomacie odsuzuje násilí, ke kterému došlo v posledních dnech v Kosovu a vyzývá všechny zúčastněné k okamžitému obnovení pořádku, uvádí se v prohlášení českého ministerstva zahraničí. Vybudování bezpečného a demokratického Kosova, které bude mít své místo v Evropě, není podle dokumentu možné bez obnovení mezietnické důvěry, a ta byla posledními událostmi opět vážně poškozena. Věříme v multietnickou budoucnost Kosova, a proto se domníváme, že klíčovým kritériem zralosti kosovské společnosti je návrat vysídlených osob a ochrana práv všech obyvatel Kosova, uvádí se v prohlášení českého ministerstva zahraničí.

NATO rozmístilo v Kosovu další vojáky mírových jednotek, aby obnovilo plnou kontrolu v provincii, a varovalo, že je připraveno uplatnit proti pachatelům násilí rázná opatření. Policie OSN označila celkovou situaci za klidnější než ve čtvrtek, kdy etničtí Albánci vypalovali srbské domy a pravoslavné kostely a srbští nacionalisté na to jinde odpovídali vypalováním mešit.

Šedivý: Více než vojenské jednotky by v Kosovu pomohla policie

Ke zvládnutí současné napjaté situace v Kosovu by se spíše než vojenské jednotky hodily policejní oddíly, řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Policisté jsou totiž cvičeni jinak než vojáci. Důraz na vojenské jednotky na úkor policejních je podle něj slabinou celé mírové mise KFOR v Kosovu, ve které působí i čeští a slovenští vojáci. "Vojáci jsou připravováni používat zbraně aktivně. Policista by měl být defenzivnější, protože agresivní řešení konfliktu může situaci jen vyostřit," uvedl Šedivý. Míní, že čeští vojáci mají v Kosovu velmi dobrou pověst. V současné době je podle něj nejdůležitější, aby se výcvik vojáků zaměřil na jejich psychickou připravenost. "Je nutné, aby byli schopni stát proti rozvášněnému davu. Pokud někdo někoho udeří kamenem, jako se to stalo slovenskému vojákovi, tak se nesmí stát, že někdo bude jednat zkratkovitě," míní Šedivý.

V Praze budou tři demonstrace proti okupaci Iráku

V centru Prahy se v sobotu odpoledne uskuteční tři demonstrace proti válce a okupaci Iráku americkou armádou a spojenci. Mluvčí Mezinárodního mírového hnutí Arianna Meadowlarková ČTK sdělila, že pořadatelům akce někdo telefonicky vyhrožoval násilím. Podobné výhrůžky údajně zaznamenali už loni v lednu, kdy pořádali první demonstraci. Při dalších akcích prý byli skutečně napadeni. Hnutí proto vyzvalo policii, aby protest doprovodila a případným násilnostem zabránila. "Hlasitý" pochod, směřující k americkému zastupitelskému úřadu, organizuje také Iniciativa za sociální fóra. Na mítinku promluví bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl a sociolog Jan Keller. Protestovat budou také anarchisté.

Evropa se chystá lépe sladit boj s terorismem

Evropská unie se osm dní po madridských atentátech rozhodla zrychlit a promazat dosud často váznoucí soukolí společného boje proti terorismu. Škála zvažovaných kroků sahá od závazku pomoci postižené zemi přes vytvoření koordinační struktury pro lepší výměnu zpravodajských informací až po rychlejší zavádění biometrických prvků do cestovních dokladů a víz. Ve hře je také například přijetí směrnice o odškodnění obětí terorismu či rychlejší uplatnění již přijatých právních nástrojů, sloužících v boji s terorismem. "Není nic, co by nás úplně zaskočilo, ale dochází k posunu některých termínů," míní o chystaných opatřeních ministr Stanislav Gross. Například biometrické údaje by se v povoleních k pobytu a vízech pro občany třetích zemí měly objevit do konce letošního roku a biometrické pasy by se v unii měly vydávat do konce roku příštího. Jak Gross připomněl, jeden biometrický prvek - digitální fotografii - už nové pasy obsahují, ale novinkou by bylo povinné zavedení i dalšího prvku, digitálního otisku prstu, pokud se na tom unie na nejvyšší úrovni shodne.

Policisté jsou školeni na dodržování lidských práv u zadržených

Dodržování zákonného zacházení policistů se zadrženými sledují kontrolní orgány policie, přičemž ochrana lidských práv zaujímá i důležité místo ve vzdělávání jejích příslušníků. ČTK to sdělil mluvčí policejního prezidia Zdeněk Zelenka v reakci na výtky, které České republice adresoval Výbor proti mučení při Radě Evropy. Výbor poukázal na mnohá obvinění policie z brutality bezprostředně po zadržení nebo i při výsleších. Tomuto násilí jsou prý zvlášť vystaveni Romové, cizinci a mladí lidé. Výhrady má výbor také k podmínkám v policejních celách.

Výbor kritizoval i nedostatečný přístup zadržených k lékařské péči a neodpovídající možnosti informovat o své situaci příbuzné a spojit se s advokátem. Tyto výtky Zelenka odmítá s tím, že práva jsou zaručena. Pokud o to někdo požádá, musí policista o zadržení vyrozumět příbuzné bez zbytečného odkladu, uvedl. Od počátku zadržení mají také podle něj všichni lidé právo kontaktovat právníka. Totéž se týká lékařů. V některých případech je přímo povinností policie lékaře přivolat. U vyšetření policie asistuje jen na žádost lékaře z bezpečnostních důvodů.

Douda z Drop In: Navrhovaná opatření kvůli drogám stav nevyřeší

Většina navrhovaných opatření v oblasti boje proti drogám, o nichž jednala koalice, údajně situaci nevyřeší. ČTK to řekl protidrogový expert Ivan Douda z centra pro pomoc závislým Drop In. Zrušení rozlišování drog na tvrdé a měkké, stanovení trestného množství drženého narkotika a změny v protidrogové politice podle něj nepředstavují smysluplné řešení, ale jen politickou hru. Rozdělení drog do několika kategorií je podle něj ve světě standardní. Situace v Česku mu prý připomíná diskuse v Americe na začátku minulého století, které vedly z alkoholové prohibici.

Vládní koalice se ve čtvrtek v noci dohodla na zřízení expertní skupiny, která má zrevidovat státní protidrogovou politiku a předložit doporučení a návrhy změn. KDU-ČSL v únoru vyhlásila "válku drogám". Mezinárodní výbor pro kontrolu narkotik ale ve své zprávě zhodnotil vývoj v Česku v oblasti drog poměrně kladně. Upozornil na to, že česká legislativa týkající se látek na výrobu drog je dokonce přísnější než v zemích EU. Podle českých odborníků je systém spolupráce nestátních organizací a státních institucí funkční a má výsledky. Poukazují například na nízký počet lidí s virem HIV, kteří se nakazili při užívání drog. "Bylo by dobré tento systém zdokonalovat. Narušit ho a rozbít by bylo nezodpovědné," řekl Douda. Upozornil, že zatímco do represe plyne více než miliarda korun, na prevenci a léčbu stát vydává 200 milionů korun. S těmito údaji lidovci nesouhlasí. Místopředseda vlády Petr Mareš, který je odpovědný za protidrogovou politiku, hodlá ale tato data doložit.

Sněmovně věří třetina lidí, Senátu jen pětina

Poslanecké sněmovně v současné době věří více než třetina občanů, Senátu jen pětina. Podle aktuálního průzkumu agentury STEM se důvěryhodnost obou parlamentních komor oproti poslednímu průzkumu z listopadu o něco snížila. Výrazně větší důvěru mají k dolní komoře mladší a dobře zajištění lidé a také respondenti, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací v zemi. Sněmovně rovněž častěji věří pravicově orientovaní lidé, zatímco mezi voliči KSČM panuje největší nespokojenost.

Senát patří dlouhodobě k institucím, k nimž mají občané nejmenší důvěru. Odráží se to i na nízké volební účasti v senátních volbách. Podle průzkumu STEM se od konce 90. let minulého století důvěryhodnost této komory pozvolna zvyšuje, stále se ale pohybuje kolem 20 procent. Také Senát má příznivce spíše u mladší generace a u lidí z dobře zajištěných domácností.

Noví řidiči budou od května dostávat evropské řidičské průkazy

Noví řidiči budou hned od vstupu do EU, tedy od 1. května, dostávat evropské řidičské průkazy velikosti kreditní karty. Staré průkazy zůstanou v platnosti a uznávat je nadále budou také všechny země unie. Dopravní úřady je budou postupně v několika vlnách vyměňovat, a to až do roku 2013, řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Možnost zdarma si řidičský průkaz vyměnit za nový však budou mít od května všichni řidiči.

Ministři financí kandidátských zemí bránili objemnější rozpočet EU

Sedm ministrů financí a dva státní tajemníci z devíti zemí, které letos vstoupí do Evropské unie, našli společnou řeč při obraně dosavadních výdajových stropů v rozpočtu EU. Rozpočtový plán EK na léta 2007 až 2013 počítá se zvýšením reálných výdajů rozšířené EU zhruba o 0,14 procenta hrubého národního důchodu členských států. Požaduje také zachování nepřekročitelného stropu jejich příspěvků 1,24 procenta hrubého národního důchodu. Německo, Francie, Británie, Rakousko, Nizozemsko a Švédsko ale na konci loňska navrhli snížit tento strop na jedno procento. Zástupci přistupujících zemí si více méně notovali také v deklarování snahy o co nejrychlejší zavedení eura. Nejambicióznější v tomto ohledu je trojice pobaltských států a Slovinsko, které pracují s termínem zavedení evropské měny od roku 2007.

Ministři financí také chtějí dále jednat s Bruselem, aby se náklady na důchodovou reformu nezapočítávaly do celkových veřejných schodků. Pravidlo započítávání nedávno potvrdil Eurostat. Pro kandidátské země to ale znamená komplikace při snižování veřejných deficitů pod tři procenta hrubého domácího produktu, tedy hlavní podmínky na přijetí eura.

Pöttering považuje zrušenou schůzku s Klausem za drobný incident

Za "drobný incident" označil v rozhovoru pro ČTK předseda Evropské lidové strany - Evropských demokratů (ELS-ED) Hans-Gert Pöttering zrušenou schůzku s prezidentem Václavem Klausem. "Měl jsem s ním mít schůzku, kterou bez udání důvodů odmítl, to je škoda," uvedl. Klausův mluvčí Petr Hájek ČTK řekl, že se schůzka domlouvala, ale nakonec se neuskutečnila kvůli zaneprázdněnosti prezidenta.

Pöttering vystoupil na konferenci Forum Populini uspořádané Liberálně-konzervativní akademií pod záštitou předsedy ODS Mirka Topolánka. Mimo jiné se na ní vyslovil pro přijetí euroústavy a společné zahraniční a bezpečností politiky zemí EU. Aby se Evropa stala pro Američany rovnocenným partnerem, je podle něj nutné, aby sjednotila svou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Výbor pro lidská práva vyzývá EU, aby nerušila embargo vůči Číně

Výbor Olympic Watch, organizace hájící lidská práva v Číně, vyzývá země EU, aby nerušily zbrojní embargo vůči této asijské zemi. Dopis v tomto znění zaslal ministrům zahraničí členských zemí EU předseda výboru a místopředseda českého Senátu Jan Ruml. Olympic Watch sleduje situaci s dodržováním lidských práv před olympiádou, kterou Čína pořádá v roce 2008. O embargu by měla EU jednat i příští týden na svém summitu. Výbor soudí, že pekingský režim dosud nezlepšil dodržování lidských práv, není demokratický a neprovedl nezbytné reformy. Ruml rovněž připomněl i aktuální čínské hrozby vůči Tchaj-wanu a dlouhodobou okupaci Tibetu.

Lidé navrhli Senátu vyznamenat Mašíny, Černého či Grygara

V Senátu se zatím shromáždilo 38 jmen možných kandidátů na státní vyznamenání. Lidé i organizace podle informací, které získala ČTK, navrhli vyznamenat například bratry Mašínovy, astrofyzika Jiřího Grygara a in memoriam profesora Václava Černého. Mezi nominovanými je i Max van der Stoel, který jako nizozemský ministr zahraničí při oficiální návštěvě Československa v roce 1977 přijal navzdory protokolárním směrnicím mluvčího Charty 77 Jana Patočku. Komunisté poté obvinili Nizozemce z vměšování do vnitřních záležitostí Československa. Vyznamenání propůjčuje a uděluje prezident na základě návrhů nejen z parlamentu, ale i z vlády. Nemusí ovšem jejich podněty akceptovat, kandidáty si může vybrat sám.

Nový velvyslanec Vatikánu v ČR začne úřadovat příští týden

Nový velvyslanec Vatikánu v České republice Diego Causero začne úřadovat příští týden. Apoštolský nuncius do Prahy přijede v úterý a o den později se představí na setkání s novináři, řekl ČTK mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. Čtyřiašedesátiletý Causero, v pořadí třetí velvyslanec Vatikánu v historii České republiky, pochází z italského města Udine. Doposud byl ve funkci apoštolského nuncia v Sýrii, předtím v Čadu a ve Středoafrické republice. Lze očekávat, že nového velvyslance Vatikánu čekají v Praze jednání o dosud neschválené česko-vatikánské smlouvě, která by upravovala postavení římsko-katolické a řecko-katolické církve v zemi. Smlouvu loni zamítla sněmovna jako nevýhodnou pro Českou republiku.

Restauratéři v Ostravě protestovali proti zvýšení DPH

Proti chystanému zvýšení sazby daně z přidané hodnoty za služby v pohostinství z dosavadních pěti na 19 procent se na protestní mimořádné valné hromadě v ostravském hotelu Atom vyslovilo asi 150 členů oborového sdružení Unihost. Restauratéři odhadují, že opatření přivede 25 až 30 procent z nich k úpadku. Na jednání schválili znění dopisu pro senátory, v němž je žádají, aby v horní komoře Parlamentu zastavili schválení novely zákona o dani z přidané hodnoty, která už prošla sněmovnou. Zároveň požádali o podporu prezidenta republiky Václava Klause.

Senátor Falbr se nebojí, že by mu bruselský spánek uškodil v eurovolbách

Senátor Richard Falbr (ČSSD) se nebojí, že by mu jeho spaní při semináři v Bruselu mohlo ubrat příznivce před volbami do Evropského parlamentu. ČTK řekl, že naopak prý dostal mnoho dopisů od fanoušků s kladným ohlasem na své chování. Falbr usnul na přednášce pro novináře v budově Evropské odborové konfederace; vůbec se přitom netajil tím, že si zdřímnul kvůli tomu, že ho nebaví projev maďarského odborníka. Na semináři odmítl i nabídku kávy, protože by mu nepomohla.

Ztráty voličů se neobává a to, že se o záležitosti dozvěděla veřejnost, ho nechává klidným. "Mně to celé přišlo k smíchu, protože na tom nebylo nic tragického," uvedl Falbr, který je na kandidátní listině ČSSD druhý v pořadí. Falbr poznamenal, že usnul na semináři pro třináct novinářů. Vystoupil v jeho první polovině, ve druhé mluvil kolega z výzkumného ústavu Evropské odborové konfederace. "A já na konfederaci jezdil více než deset let. Proto vím, že se tam pořád mluví o tom samém. O tom, že nezaměstnanost v Evropě se nesnižuje. Bohužel, ty věci, o kterých kolega na přednášce mluvil, nepřinášejí výsledek," vysvětlil. "Psalo se o tom v tónu, jako kdybych usnul Prodimu na klíně a přitom šlo skutečně o seminář, kterého se zúčastnil velmi omezený počet lidí," dodal bývalý šéf českých odborářů.

Soud o Liznerově žádosti o obnovu procesu ještě nerozhodl

Někdejší šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner ještě neví, zda soud vyhoví jeho žádosti o obnovení procesu. Lizner chce zvrátit téměř osm let starý soudní verdikt, kterým byl uznán vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z úplatkářství a odsouzen k šestiletému žaláři. Obvodní soud pro Prahu 7 po výslechu dvou svědků jednání o žádosti odročil na druhou polovinu května. Bývalý vysoký policejní důstojník Ondřej Hoch při přelíčení tvrdil, že se Lizner stal obětí policejní provokace. Soud proto chce předvolat další bývalé vysoké důstojníky policejního prezidia, aby si Hochovo svědectví prověřil.

Podle Hocha byl podnikatel Luboš Sotona, který Liznerovo stíhání inicioval, policejním agentem. Liznerovo zatčení zmanipuloval spolu s několika tehdejšími pracovníky policejní Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK). Jedním z důvodů bylo podle Hocha to, že prezident Václav Havel chtěl v té době ekonomickou kontrarozvědku zrušit, neboť nevykazovala uspokojivé výsledky a přitom státní pokladnu přišla na několik milionů korun. Ekonomická kontrarozvědka se proto podle Hocha potřebovala prezentovat nějakým výrazným úspěchem a Lizner se jevil jako vhodná oběť, protože byl vysokým státním úředníkem.

Policie začala stíhat pět bývalých manažerů Komerční banky

Policie stíhá pět bývalých manažerů Komerční banky, kteří v letech 1996 až 2000 umožnili firmě B.C.L. Trading rakouského podnikatele Baraka Alona, aby z banky vylákala 1,1 miliardy korun. V případě uznání viny jim hrozí až dvanáctileté vězení. Škoda, kterou podle policie svým jednáním bance způsobili, dosahuje nejméně tří miliard korun. Případem se zabývá Útvar odhalování korupce a finanční kriminality policejního prezidia. Bývalí manažeři jsou stíháni na svobodě.

Ekologové vynesli od bran chemičky Sporanu a hodili ji do Labe

Aktivisté ekologického sdružení Arnika vynesli od bran chemičky Spolana v Neratovicích na Mělnicku takzvanou Sporanu. Symbolickou postavu ze slámy a proutků donesli až k železničnímu mostu, zapálili a vhodili do Labe. Chtěli tak symbolicky demonstrovat, že vše špatné se Sporanou navždy odplulo, řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Ekologové chtěli u příležitosti sobotního Světového dne vody upozornit na množství toxických látek, které unikly ze Spolany během povodní a znečistily Labe a okolí chemické továrny. Sporana symbolizuje podle Arniky vše, čeho se Spolana dopustila na přírodě ve svém okolí. Petrlík upozornil, že ve Spolaně stále nejsou známy všechny zdroje znečištění.

Kvůli úniku neznámé chemikálie uhynuly na Náchodsku stovky ryb

Kvůli úniku neznámé chemikálie v kanále, který odvádí vodu z přehradní nádrže Rozkoš na Náchodsku, uhynuly stovky ryb. Vodohospodáři začali vypouštět z nádrže více vody, aby se látka rozředila a nezpůsobila další škody. "Případ vyšetřujeme. Chemikálie unikly zřejmě z rodinného domku, připravujeme podání trestního oznámení," řekl vedoucí odboru životního prostředí náchodské radnice Libor Hejduk. Podle něj další úhyn ryb již nehrozí, protože se podařilo únik neznámé látky zastavit.

Česká Charita věnovala nemocnici v íránském Bámu sanitku

Z peněz, které se sešly na kontě České katolické charity na pomoc obětem zemětřesení v jihoíránském Bámu, byla zakoupena sanitka. Pojízdnou ambulanci převzala v těchto dnech polní nemocnice - jediná, která v okolí Bámu funguje, sdělil mluvčí Charity Jan Oulík. Zemětřesení, při kterém zahynulo přes 40.000 lidí, postihlo Írán na konci prosince. Sanitka přišla asi na 440.000 korun. Koupi zprostředkoval novinář Jaromír Štětina, který je v oblasti od konce února.

V Íránu slaví v těchto dnech konec starého perského roku a začátek nového. S tím jsou spojeny týdenní prázdniny pro děti. Charita společně se společností Člověk v tísni připravila asi pro stovku íránských dívek rehabilitační zájezd po historicky zajímavých místech země. "Vybírány byly především dívky, protože ty jsou v zemi tradičně omezovány. Přitom pobyt ve vojenských stanech je velmi náročný," řekla ČTK koordinátorka humanitárních prací Charity Kateřina Stejskalová. Na pětidenní výlet pojedou dívky od 12 do 18 let.

Kontroloři zabavili na třech tržnicích zboží za 17 milionů korun

Zboží za 17 milionů korun, převážně padělky značkového textilu a obuvi a pirátské audio a video nosiče, zabavili ve čtvrtek kontroloři na tržnicích v Potůčkách a v Božím Daru na Karlovarsku a v Chebu. Padesát celníků, pracovníků České obchodní inspekce a policistů objevilo také velké množství nášivek, obtisků a pomůcek, pomocí kterých se přímo ve stáncích vyrábí padělky.

Častější kontroly mají zabránit přetěžování kamionů

Častější kontroly kamionů mají zabránit přetěžování vozidel a zajistit dodržování předpisů, například o povinných přestávkách v řízení. Týmy kontrolorů vybavené 14 mobilními jednotkami včetně vah, jen v únoru zkontrolovali 1230 vozidel, řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Z kontrolovaných vozů bylo 44 přetížených, dalších 196 řidičů nedodrželo bezpečnostní přestávky.

Ministerstvo dopravy kontrolovalo také stanice technické kontroly. Podle Šimonovského při nich zjistilo nedostatky hlavně ve Středočeském kraji. V některých stanicích byl stav kontrol podle jeho slov naprosto zoufalý, 14 z nich proto kontroloři nechali zavřít. Zjistili například ve výkazech na jedné stanici 14 provedených kontrol v jeden den. Ke kontrolnímu místu však nevedly žádné stopy vozidel ve sněhu.

Zájem Pražanů o přestěhování do nového bydliště roste

V následujících dvou letech se v průměru v každé třinácté pražské domácnosti chystají někteří její členové přestěhovat. Polovina lidí je již k tomuto kroku pevně rozhodnuta, druhá polovina o stěhování vážně uvažuje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma Research. Poptávka po bytech mírně převažuje nad poptávkou po domcích. Především z cenových důvodů dávají lidé přednost starším bytům. Zároveň však částka, kterou jsou připraveni za bydlení zaplatit, roste. Největší zájem o přestěhování do rodinného domku mají lidé mezi 30 až 44 lety, kteří tvoří více než polovinu zájemců.

Čechům chybí peníze, po vstupu do EU zlepšení nečekají

Životní úroveň své domácnosti považuje za dobrou jen necelých 30 procent českých občanů. Potíže při hospodaření se stávajícím příjmem uvedlo téměř 60 procent dotázaných. Od vstupu Česka do EU občané většinou žádné zlepšení nečekají; častěji mají za to, že se jejich životní úroveň zhorší. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Zhoršení životní úrovně po vstupu do EU očekává více než 40 procent dotázaných a téměř 40 procent si myslí, že se jejich situace nezlepší ani nezhorší; pouze necelých deset procent lidí očekává zlepšení. Zlepšení lidé pravděpodobně neočekávají i kvůli dlouhodobému strachu ze zdražování, kterého se obává okolo 40 procent lidí.

Kavárna, kde se učí pracovat postižení lidé, slaví druhé výročí

Již dva roky je v Praze otevřena kavárna Vesmírna. Od ostatních podobných zařízení se odlišuje tím, že v ní hosty obsluhují mentálně postižení lidé. Kavárnu provozuje občanské sdružení "Máme otevřeno?", které se snaží o jejich integraci do společnosti. V současnosti příjmy zařízení pokrývají už 60 procent veškerých nákladů na provoz a na tréninkový program. Po praxi v kavárně mají klienti možnost zapojit se do tzv. Tranzitního programu, ve kterém se učí psát životopis, komunikují s případnými zaměstnavateli i úřady práce.

Misijní sestry pod brněnským Petrovem otevřely restauraci

Misijní sestry provozují pod brněnskou katedrálou sv. Petra a Pavla vlastní restauraci. Jmenuje se l'Eau Vive (česky Živá voda) a provozují ji misionářky z rodiny Donum Dei, které do Brna přišly na pozvání biskupa Vojtěcha Cikrleho. "Věříme, že nabídne příjemné posezení pro všechny, kteří sem přijdou, protože posláním je nasytit nejen tělo, ale i duši," řekla při slavnostním otevření Martina Jandlová z brněnského biskupství. Návštěvníci se mohou těšit na francouzskou kuchyni, misijní sestry ale připraví i české pochoutky. V restauraci bude pracovat devět misionářek. "Doufáme, že misionářky, většinou černé pleti, budou svou přítomností hlásat, že všichni jsme bratři a sestry," řekl Cikrle. V současnosti působí společenství Donum Dei na téměř 40 místech pěti kontinentů. Do dnešního dne je Česko jediná misie společenství v bývalém východním bloku.

Na pařížském knižním veletrhu mají ČR a Slovensko společný stánek

Přes tři desítky českých a slovenských nakladatelství se snaží prorazit větší měrou do světa prostřednictvím 24. ročníku pařížského knižního veletrhu Salon du Livre, který ve čtvrtek zahájil francouzský prezident Jacques Chirac. Slovensko je na pařížském veletrhu poprvé. Další premiérou je, že česká a slovenská vydavatelství se představují ve společném stánku. V expozicích má výrazné místo literatura pro děti. Součástí české prezentace bude rovněž projekce filmů pro děti a promítání dětské opery Brundibár, natočené na DVD.

Přes 500 dětí v Bangladéši se může učit díky českým sponzorům

Více než 500 bangladéšských dětí může chodit do školy díky svým českým adoptivním rodičů, kteří se přihlásili do programu humanitární organizace ADRA s názvem BangBaby. "Školy navštěvují děti od pěti do 16 let. Studují v celkem 26 školách různého typu po celém území Bangladéše," řekla ředitelka zlínské pobočky Alena Rusová.

Zástupci zlínské pobočky ADRY navštívili tuto chudou zemi v minulých deseti dnech. V rámci cesty kontrolovali především využívání peněz, které do Bangladéše putují prostřednictvím jejich programu. "Vezli jsme s sebou také sedm kilogramů dopisů od českých adoptivních rodičů a sponzorů. Děti na místě od nás obdržely i školní brašny a potřeby," dodala Rusová. Výprava se během svého putování sešla se 434 dětmi.

Na deseti pražských ostrovech se uskuteční hudební festival

Na deseti ostrovech na Vltavě se v Praze od 29. dubna do 2. května uskuteční mezinárodní hudební festival United Islands of Prague. "Počet účinkujících dosáhne bezmála tisícovky a účast diváků se odhaduje na desetitisíce," sdělil mluvčí přehlídky Marek Hlavica. Hvězdami festivalu budou například britští Levellers, Leningradští kovbojové z Finska, britský jazzový experimentátor Courtney Pine a Mercedes Peónová ze Španělska. Festival bude podle Hlavici příspěvkem ke vstupu ČR do jednotné Evropy. Deset ostrovních scén má symbolizovat počet nových členů. Mnoho lidí na přehlídku může přilákat výše vstupného; při vstupu na ostrovy totiž návštěvníci zaplatí částku odpovídající hodnotě jednoho eura (asi 32 korun).

V Británii zemřel exilový dirigent a skladatel Vilém Tauský

Ve věku nedožitých 94 let zemřel v Británii 16. března exilový dirigent a skladatel Vilém Tauský. Na vrcholu kariéry v 50. a 60. letech působil u všech předních britských operních společností a symfonických orchestrů. Je považován za nejúspěšnějšího propagátora české hudby v Británii za poslední půlstoletí.

Tauský prokázal dostatek sebevědomí i dirigentského umu už v 19 letech, kdy zaskočil v brněnské opeře za nemocného kolegu a bez problémů odřídil představení Pucciniho opery Turandot. Do začátku války se stal jednou z čelných postav hudebního života v jihomoravské metropoli. Před nacisty utekl v roce 1939 do Paříže. Později se usadil v Británii, kde výrazně propagoval českou hudbu. Hudební fakulta Akademie múzických umění v říjnu 2000 udělila tehdy 90letému Tauskému zlatou medaili za zásluhy o českou hudbu.

Ministr Dostál předal medaili Antonínu Jaroslavu Liehmovi

Ministr kultury Pavel Dostál předal novináři a překladateli Antonínu Jaroslavu Liehmovi medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouholeté a systematické šíření dobrého jména české kultury. Liehm oslavil 2. března 80. narozeniny.

Liehm odjel na podzim 1968 jako zástupce Československého státního filmu do Paříže, kde se v létě 1969 rozhodl zůstat. Do odchodu do důchodu přednášel na evropských i amerických vysokých školách. Od roku 1984 redigoval časopis Lettre internationale a periodické almanachy Čtení na léto při časopise Listy a 150.000 slov. Ve 40. až 60. letech publikoval v řadě českých periodik, později přispíval do Listů a spolupracoval s rozhlasovými stanicemi. Od roku 1990 vycházejí opět jeho texty v českých periodikách. Ve své práci věnoval pozornost zejména filmu 60. let, v exilu se začal více zabývat dílem soudobých českých spisovatelů, hlavně Egona Hostovského, Milana Kundery a Josefa Škvoreckého.

Český rozhlas se dostal mezi sto nejobdivovanějších společností v ČR

Český rozhlas se dostal mezi sto nejobdivovanějších společností v České republice. Ve speciální kategorii žebříčku CZECH TOP 100 pro veřejné, sociální a osobní služby, získal dokonce druhé místo. Podle generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka je toto umístění důkazem dobré práce všech zaměstnanců.

Památkáři chystají opravu vzácné fresky v Jindřichově Hradci

Památkáři se chystají zrestaurovat unikátní fresky, které nalezli při výzkumu v bývalé jezuitské koleji v Jindřichově Hradci. Podle starosty Karla Matouška zatím práce ještě nezačaly, protože se čeká na potvrzení, co vlastně freska zobrazuje. "Odborníci z lékařské fakulty řekli, že je to na 99 procent pitva, což by byl naprostý unikát," soudí Matoušek. Jezuité byli totiž známi tím, že neuznávali kulturu lidského těla a motiv pitvy by byl v Jindřichově Hradci zaznamenán zřejmě vůbec poprvé v historii. Fresky pocházejí zřejmě již z doby vzniku koleje kolem roku 1600 a zachovaly se i přes zničující požár na začátku 19. století.

Sport

Suverenitu na českých svazích potvrdila lyžařka Šárka Záhrobská: po středečním vítězství v obřím slalomu vyhrála také v pátek ve slalomu speciál a obhájila druhý titul mistryně republiky. Mezi muži kraloval na černé sjezdovce ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně rovněž podle očekávání Ondřej Bank. Oba na své největší soupeře najeli více než sekundu.

Nejlepší česká jachtařka Lenka Šmídová vyhrála regatu Eurolymp na jezeře Garda v Itálii. Zajistila si celkové prvenství ve třídě Evropa už před závěrečnými dvěma rozjížďkami. Před druhou Francouzkou Sophií de Turckheimovou má náskok 19 bodů a nemůže být předstižena.

Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal obdržel od Českého olympijského výboru (ČOV) Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejhodnotnější sportovní výkon v uplynulém roce. Loni vyhrál na světovém šampionátu ve Val di Fiemme závod na 50 kilometrů volnou technikou. Martin Koukal si za dva týdny začne také plnit svůj sen - zdolat osmitisícovku. Vydá se jako plnohodnotný člen expedice Radka Jaroše na 8201 metrů vysoký himálajský vrchol Čo Oju.

Symbolický obrovský šek na 200.000 korun jako doplatek za stříbrnou olympijskou medaili dostala na plenárním zasedání Českého olympijského výboru běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Na medaili si však bude muset ještě počkat, neboť Ruska Olga Danilovová dodatečně diskvalifikovaná za doping stříbrný kov ze Salt Lake City dosud nevrátila.

Zástupci Udine a Juventusu budou před sobotním vzájemným zápasem v italské lize jednat o přestupu českého fotbalisty Marka Jankulovského do Turína. Podle internetového serveru soccerage.com hodlá obhájce mistrovského titulu nabídnout za letní příchod šestadvacetiletého zadáka devět milionů eur (téměř 300 milionů korun).

Počasí

Přes území České republiky budou přecházet frontální systémy, které bude provázet deštivé a větrné počasí. V některých oblastech republiky se mohou zvýšit hladiny řek. Očekáváme oblačno až zataženo, teploty 11 až 15 stupňů Celsia. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti 70, na horách až 110 kilometrů v hodině.

19-03-2004