Denní souhrn zpráv Zprávy

28-03-2010

ODS chce zelené ministry ve vládě, zelení si kladou podmínky

Občanští demokraté chtějí, aby se zelení vrátili k podpoře úřednické vlády premiéra Jana Fischera a obnovena tak byla údajně domluvená rovnováha mezi ČSSD a stranami někdejší vládní koalice v kabinetu. Zelení, kteří svou podporu stáhli poté, co premiér jejich ministra po demisi nahradil jiným současným členem vlády za ČSSD, si však kladou podmínky. Fischer by podle nich neměl "jít na ruku" elektrárenské společnosti ČEZ. Poslední ministr za zelené, Michael Kocáb, potvrdil, že premiér má v plánu převzít jeho resort osobně. Kocáb podá demisi v pondělí, v neděli řekl, že to je částečně proti jeho vůli.

ODS trvá na plnění dohody z loňského jara, podle které nominují do úřednického kabinetu strany bývalé koalice, tedy ODS a SZ vyrovnaný počet ministrů jako sociální demokraté. Podle ČSSD dohody porušeny nebyly, neboť v původním složení vlády ODS nominovala osm a ČSSD sedm členů vlády.

Analytici: Nezaměstnanost klesne až při růstu HDP kolem 3,5 pct

V nejbližších letech čeká tuzemskou ekonomiku pouze mírný ekonomický růst spojený s vysokou mírou nezaměstnanosti. Podle výpočtů analytiků oslovených ČTK je totiž tuzemská ekonomika schopna vytvořit dostatečné množství pracovních míst až při ekonomickém růstu kolem 3,5 procenta. Letos přitom ekonomové očekávají růst mezi jedním procentem až dvěma procenty; nezaměstnanost se v únoru přiblížila desetiprocentní hranici.

"Při nižším ekonomickém růstu firmy nepotřebují výrazně zvýšit počet zaměstnanců, většinou si vystačí se stávajícími zaměstnanci, byť na úkor přesčasů. Při rychlejším růstu musí ale počet zaměstnanců nutně růst," uvedla Analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní růst hospodářství nad 3,5 procenta sníží míru nezaměstnanosti o přibližně 0,2 procentního bodu pod její dlouhodobý průměr. "Ke snížení míry nezaměstnanosti nedojde hned, ale až s půlročním zpožděním," upozornila.

MPO: Energetická náročnost ohrožuje konkurenceschopnost průmyslu

Energetická náročnost českého průmyslu patří k nejvyšším v Evropské unii a mohla by v budoucnu citelně snížit konkurenceschopnost tuzemských podniků. Vyplývá to z Analýzy konkurenceschopnosti ČR za rok 2009, kterou vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. MPO v analýze uvedlo, že i když se energetická náročnost měřená spotřebou energie na vytvořenou produkci v ČR snižuje, tak přesto je nyní pátá nejvyšší v EU a činí více než trojnásobek unijního průměru. Vyšší hodnoty energetické náročnosti průmyslu vykazuje pouze Rumunsko, Bulharsko, Litva a Estonsko.

Respekt: Jako příští prezident by se Havlovi líbil Šimon Pánek

Exprezident Václav Havel by jako třetího českého prezidenta po sobě a Václavu Klausovi nejraději viděl šéfa obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka. Havel to uvedl pro pondělní vydání týdeníku Respekt. Podle někdejšího československého i českého prezidenta by strany ucházející se o hlasy v nadcházejících květnových volbách do Poslanecké sněmovny měly říct voličům, koho chtějí v roce 2013 jako hlavu státu navrhnout a posléze volit.

"Je dlouho obecně znám jako jeden z vůdců studentů v revoluční době a dvacet let, která od té doby uběhla, strávil především budováním a prací nejdůležitější české nadace Člověk v tísni, působící dnes na celé planetě a schopné leckdy někde pomáhat víc než sám stát," pochválil Havel Pánka. Je si prý vědom, že jeho podpora může být vnímána jako "polibek smrti". Někdejší prezident navíc pokládá za důležité, že by s ním přišla do nejvyšší politiky "mladší generace lidí už v podstatě nepoznamenaných komunismem".

Euro: Země Visegrádu chtějí po EK studii dopadu zastavení ropovodu Družba

Země visegrádské čtyřky (V4) požadují po Evropské komisi, aby v rámci chystané studie mapující dovoz ropy do Evropské unie zhodnotila i možnost úplného zastavení dodávek ropovodem Družba z Ruska. Uvádí to týdeník Euro ve svém pondělním vydání s tím, že úředníci z Bruselu nechtějí Moskvu dráždit a připomínky zemí V4 nepřijali. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko se proto rozhodly požadavky ke studii sepsat a poslat evropskému komisaři pro energetiku Güntherovi Oettingerovi. Visegrádské země jsou přesvědčeny, že by se studie objednaná Evropskou komisí za 360.000 eur (zhruba 9,2 milionu Kč) u firmy ILF Consulting Engineers měla zabývat také otázkou stáří ropovodu Družba, což je zhruba 50 let, a z ní vyplývajícími technickými riziky. A neměla by chybět ani analýza možností reverzního toku ropovodem.

V dopise komisaři Oettingerovi z počátku března, na který se týdeník odvolává, středoevropské státy také požadují, aby se Brusel ve studii zaměřil na rozšíření infrastruktury propojující region V4 se starými členskými zeměmi unie a napojení na jejich ropné terminály. Visegrádské země se shodly, že pro účinný zpětný tok ropy do jižní větve ropovodu Družba potřebný pro zásobování zemí V4 v době případné ropné krize je nutné rozšířit transalpský ropovod TAL. Ten vede z italského Terstu přes Rakousko do Německa, zatím je propojen s Družbou přes jiný ropovod IKL.

Pojišťovny: Češi v době krize pojistky neruší, mnozí je upravují

Lidé v době hospodářské krize nezačali kvůli nižším příjmům hromadně vypovídat své pojistné smlouvy či rušit pojištění, mnozí si je však nechali upravit podle své momentální situace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. Krize se u nich nejvíce projevila poklesem zájmu o havarijní pojištění kvůli nižšímu prodeji automobilů, uvedly. Česká pojišťovna v reakci na krizi uvedla na trh několik nových pojistek, které se týkají možné ztráty zaměstnání. Počítají s výdaji na hypotéku nebo třeba na dovolenou. Analytik Broker Consulting Jan Lener míní, že chování lidí s pojištěním či penzijním připojištěním bylo nezaměstnaností a snížením obratu u drobných podnikatelů negativně ovlivněno. Reakce na snížení příjmů podle něj závisí nejvíce na tom, jak dobře lidé plánovali své finance.

Ekologické Hodiny Země se letos účastnilo na 4000 měst, včetně ČR

Egyptské pyramidy, Eiffelova věž v Paříži, mrakodrap Empire State Building v New Yorku či brněnský hrad Špilberk se v noci na neděli postupně nořily na 60 minut do tmy v rámci celosvětové akce Hodina Země. Jde o symbolické gesto, jímž jednotlivé státy, obce či firmy chtějí přispět ke snížení spotřeby energie a k ochraně životního prostředí. Do akce se zapojilo na 4000 měst ve 125 zemích; poprvé se připojilo také několik desítek míst v Česku, mimo jiné Jičín, Poděbrady, Říčany, Česká Lípa, Telč, Třeboň, Ústí nad Labem, Děčín či Přibyslav. Na jižní Moravě se Hodiny Země zúčastnil také Vyškov, kde potemněly třeba kostely Nanebevzetí Panny Marie a Nejsvětější Trojice.

Plocha polí s GM kukuřicí v ČR letos nejspíše opět klesne

Plocha polí osetých geneticky modifikovanou kukuřicí v České republice v letošním roce nejspíše stejně jako loni klesne. Namísto loňských 6480 hektarů se výměra zřejmě bude pohybovat mezi 5500 až 6000 hektarů. Nově se budou letos v Česku patrně pěstovat také geneticky upravené brambory, vyplývá z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství. Příčinou úbytku kukuřičných polí je problematický odbyt takzvané Bt kukuřice.

Požár bývalé ubytovny v Tečovicích se zřejmě obešel bez obětí

Požár bývalé ubytovny v Tečovicích na Zlínsku, která shořela v noci na sobotu, se zřejmě obešel bez obětí. Policii se podařilo vypátrat všech pět bezdomovců, kteří v budově přespávali a mohli případně v objektu při požáru zůstat, řekla ČTK mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. V pondělí ale policisté budou místo požáru znovu ohledávat. Příčina vzniku ohně je nadále v šetření.

Český kamion v Německu boural do amerického konvoje, 7 zraněných

Tři těžce a čtyři lehce zraněné si vyžádala nehoda, při níž do stojícího konvoje amerických armádních vozidel v sobotu na jihu Německa naboural český nákladní automobil. Nehoda se stala u odpočívadla Hohenlohe na dálnici A6 ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Podle místní policie zřejmě řidič kamionu časně ráno konvoj zpozoroval příliš pozdě. Sám je mezi vážně zraněnými. Místo nehody se prý proměnilo v hromadu trosek. Všude se válel rozsypaný vojenský materiál a náklad. Cítit byl také zápach nafty, která unikala z americké cisterny, v níž bylo 10.000 litrů paliva.

Začne plavební sezóna, turisty čeká řada novinek

Pražští lodní dopravci v těchto dnech finišují s přípravou na hlavní plavební sezonu, která začíná o Velikonocích. Obyvatele a návštěvníky hlavního města přitom na Vltavě čeká několik novinek. Jednou z nich je nová linka Pražské paroplavební společnosti do zoologické zahrady v Troji. Nová linka bude kratší, ovšem častější, a má ulevit přeplněným autobusům. Pražská paroplavba se chystá na svou 145. plavební sezonu, což ji řadí k vůbec nejstarším dosud fungujícím firmám v České republice. V rámci oslav půlkulatého výročí společnost představí veřejnosti nově zrekonstruovaný parník Vltava, který letos slaví sedmdesátku.

Už první dubnovou sobotu zahájí sezonu některé osobní lodě vozící turisty po Labi. Jejich počet se ještě letos postupně rozšíří. Z Litoměřic vypluje už tradičně loď Potra Bohemica 1, od května se k ní přidá nová sesterská loď Porta Bohemica 2 pro 115 osob. Další výletní loď bude také už od 3. dubna jezdit z Děčína přes Hřensko do německého Bad Schandau, o týden později bude pokřtěna další loď v Ústí nad Labem. Další novinkou má být speciální loď s nízkým ponorem, která má zajíždět po Ohři z Litoměřic do Terezína.

Brněnskou přehradu budou letos opět brázdit po roční přestávce výletní lodě. Flotilu šesti plavidel doplní zcela nové sedmé, které pořídí brněnský dopravní podnik za devět milionů korun. Loni byly lodě na suchu, protože nádrž byla kvůli boji se sinicemi vypuštěná. Špatnou zprávou pro milovníky lodní dopravy je to, že na Vranovskou přehradu nevypluje katamarán. Na jeho stavbu se nepodařilo získat peníze. Jižní Morava sice není regionem vodáků, přesto ale na ní mají milovníci výletů na palubách lodí a člunů z čeho vybírat. K známým patří plavba v Punkevních jeskyních v Moravském krasu. Hojně vyhledávané jsou i výlety po řece Dyji v parku zámku v Lednici na Břeclavsku.

V anketě TýTý zvítězil Karel Gott, vyhrál i mezi zpěváky

Absolutním vítězem ankety popularity osobností televizní obrazovky TýTý se stal Karel Gott. Vyhrál i mezi zpěváky. Nejoblíbenějším pořadem roku 2009 byla v pražském Divadle na Vinohradech vyhlášena talk show Karla Šípa Všechnopárty, kterou vysílá Česká televize (ČT). Šíp, který moderoval také celý večer, získal i cenu v kategorii osobnost televizní zábavy. Mezi seriály kraloval retro seriál ČT Vyprávěj. Vítězi hereckých kategorií se stali stejně jako loni herci ze seriálu televize Nova Ulice Rudolf Hrušínský a Hana Maciuchová. Mezi zpěvačkami bodovala Lucie Vondráčková.

Pětatřicetinásobný Zlatý a Český slavík Gott své fanoušky nezklamal, když na ceremoniál osobně přišel i přesto, že začátkem týdne prodělal operaci páteře. V kategorii Nejpopulárnější zpěvák vítězí od roku 1991. Šíp, který se musel vyrovnat i s tím, že mu při prvním vstupu dlouhé minuty nefungoval mikroport, zase svými pohotovými reakcemi potvrdil, že přízvisko "bavič" nemá nadarmo.

Do prestižní Dvorany slávy byl uveden filmový historik Karel Čáslavský. V České televizi uvede už pětistý díl svého pořadu Hledání ztraceného času, ve kterém objevuje zapomenuté dokumenty o životě předků. Zaprášené filmové kotouče, slovníky, encyklopedie, staré noviny a pohlednice mu učarovaly už před mnoha lety. Dodnes se nemůže smířit s tím, že se z krátkých zpravodajských filmů a žurnálů natočených do roku 1945 zachovala zhruba jen pětina. Ač to zní jako vtip, celuloid, z nichž byly vyrobeny, byl tehdy totiž výhodným výkupním artiklem, a tak oblíbené filmy pro pamětníky končily v obyčejném krému na boty.

Zpěvačka Eva Pilarová v Pardubicích zahájila turné 50 let na scéně

Zpěvačka Eva Pilarová dnes zimním stadionu v Pardubicích zahájila koncertní turné nazvané 50 let na scéně. Posluchačům na něm chce připomenout svou dlouhou uměleckou kariéru, která začala v roce 1960 v divadle Semafor. Po Pardubicích budou ještě následovat koncerty v Brně, Ostravě a poslední dva budou 6. a 7. dubna v Praze. V Pardubicích zpěvačka koncert před zhruba 1650 diváky zahájila známým Tureckým pochodem. Posluchače pobavila nejen zpěvem, ale i vzpomínkami na nelehké začátky v Semaforu, kam byla původně přijata jako herečka. V repertoáru zpěvačky, která loni oslavila 70. narozeniny, byly písně od semaforských začátků, přes swing a slavné duety, až po velká pěvecká čísla od domácích i světových autorů.

Basistu Eduarda Hakena připomnělo matiné v Národním divadle

Památce operního pěvce Eduarda Hakena, od jehož narození uplynulo už sto let, byl věnován komponovaný pořad v historické budově Národního divadla v Praze. Pod názvem Mistr Haken na scénu! připomněl tuto jednu z nejvýznamnějších osobností české operní historie. Eduard Haken (1910-1996) působil v souboru české první scény plných padesát let a za tu dobu ztvárnil bezmála dvě stovky rolí širokého českého i světového repertoáru. Do srdcí diváků se zapsal například osobitým pojetím Vodníka z Rusalky a Kecala z Prodané nevěsty. Věnoval se i koncertní činnosti, zvlášť vynikl jako interpret oratorií.

Eduard Haken se narodil v rodině volyňských Čechů v obci Šklín na Ukrajině. Po návratu do vlasti svých předků studoval čtyři roky na pražské Karlově univerzitě medicínu. Na studia si přivydělával zpěvem a posléze začal zpěv studovat. V Národním divadle v Praze si poprvé zazpíval v roce 1936, sólistou první scény se stal o pět let později. V době, kdy se Haken těšil největšího uznání, uměl zaujmout vedle zpěvu i pouhým pootočením hlavy, držením těla, noblesními gesty i pohledy. Každá role, každé provedení se v jeho podání stávaly mistrovskou studií. Počet repríz nerozhodoval, napsal operní znalec Jan Králík v časopisu Hudební rozhledy. Vysoká štíhlá postava, úzký obličej ostrých rysů a výrazné oči, ale i opravdovost a vzácné lidské vlastnosti jako například skromnost a vlastenectví, vytvořily neopakovatelnou osobnost.

Madrid slavil světový den divadla i s českou pantomimou

"Tati honem, tati, pospěš!" naléhal asi osmiletý kluk na svého otce a táhl ho za ruku doprostřed náměstí Svaté Anny v Madridu. Tam už v hojném počtu diváci lemovali provizorní scénu, kde právě začalo jedno z prvních pouličních představení oslav čtvrtého ročníku Divadelní noci. Příjemným překvapením byl zájem Španělů o českou pantomimu. "Je to poprvé, co nás oslovila španělská vláda, abychom se této akce zúčastnili," sdělila Adriana Krásová, ředitelka Českého centra v Madridu. A na otázku, proč pro české zastoupení vybrala právě mima a herce Vojtu Švejdu, bez váhání odpověděla: "Požadavek byl takový, aby bylo představení bezbariérové, co se týče jazyka, a také lákavé pro děti a mládež."

Zámek v Raduni buduje unikátní sbírku kočárků, další opravuje

Unikátní sbírka historických dětských kočárků vzniká na zámku v Raduni na Opavsku. Zámek jich vlastní hned několik. Nejstarší je z roku 1880 a právě v těchto dnech restaurátorka dokončuje opravu dalšího cenného exponátu. "Jde o historický promenádní kočárek z období kolem roku 1900," řekla ČTK kastelánka zámku Eva Kolářová. Kočárek návštěvníci uvidí už v létě, kdy bude součástí expozice věnované životu dětí na zámku. Součástí zámeckého dětského pokoje je i dřevěná kolébka se zajímavým osudem. Kdysi patřila k vybavení zámku. Pak na desetiletí zmizela a nakonec se do jeho prostor vrátila. "Místní hraběnka Luisa Blücherová kolébku v rove 1924 věnovala své těhotné komorné. Ta si ji odnesla do domu své rodiny v Raduni. Postupně se v ní během let odchovalo několik generací dětí. Potomci komorné ji pak nakonec přinesli zpět na zámek. Věnovali nám ji jako exponát," uvedla kastelánka.

Nejlepším českým luštitelem sudoku je gymnazista Ondroušek z Brna

Osmnáctiletý brněnský gymnazista Jakub Ondroušek poprvé získal titul českého mistra v luštění sudoku a za měsíc se vypraví na mistrovství světa ve Filadelfii. Na nedělním turnaji v Brně jej předčil jen Polák Jan Mrozowski. Ten je sice vítězem turnaje, ale jako cizinec nemůže získat titul českého mistra. V napínavém finále Mrozowski a Ondroušek neudělali žádnou chybu a měli na vteřinu stejné časy. O vítězi proto rozhodlo skóre z předchozí části turnaje.

Ondroušek spolu s Janem Novotným a Janou Břízovou zvítězil také v soutěži týmů. Právě Novotný vyhrál poslední dva šampionáty. Před ním dvakrát slavila Jana Tylová, jež se v roce 2006 stala také historicky první mistryní světa v Itálii.

Posázaví chce přispět k záchraně drobných sakrálních staveb

Obecně prospěšná společnost Posázaví připravuje seznam drobných sakrálních staveb v regionu. Chce zmapovat stav kapliček, křížků a božích muk a případně pomoci jejich majitelům sehnat peníze na opravu. Informace o těchto památkách předá také regionálním knihovnám, muzeu a archivu a zveřejní je na internetu, řekl ČTK odborný konzultant Posázaví Václav Pošmurný. "Jeden kolega od zimy projíždí region, u každé kapličky, křížku či božích muk zastavuje, fotografuje je, zapisuje jejich GPS souřadnice. Další kolega vede rozhovory s kronikáři, snaží se o památkách sehnat co nejvíce informací," uvedl Pošmurný. Výsledkem by měla být podrobná databanka malých sakrálních staveb, kterou Posázaví v druhé polovině roku zpřístupní na svých webových stránkách.

Sport

Vendula Frintová vyhrála jako první česká triatlonistka závod Světového poháru. V australské Mooloolabě zvítězila v úvodním dílu seriálu díky tradičně skvělému běhu. Druhou Japonku Tomoko Sakimotovou porazila o 11 sekund, přestože po cyklistické části ztrácela minutu a 37 sekund. Třetí skončila Britka Liz Blatchfordová. Frintové se vyplácí náročná zimní příprava, za kterou se vydala právě do Austrálie, kde se snažila zlepšit hlavně svou velkou slabinu - plavání.

Tomáš Berdych zvládl úspěšně vstup do prestižního turnaje série Masters v Miami. Šestnáctý nasazený tenista, jenž měl v prvním kole volný los, v sobotu porazil po setech 6:3 a 6:4 Nizozemce Thiema de Backera. Ve třetím kole se utká s Argentincem Horaciem Zeballosem. Ve druhém kole naopak skončila Petra Kvitová, jež čtrnácté nasazené Kim Clijstersové z Belgie v pátek podlehla dvakrát 1:6. Jejich utkání netrvalo ani hodinu.

Volejbalisté Dukly Liberec obsadili ve Vyzývacím poháru čtvrté místo. Na závěrečném turnaji v Perugii dnes svěřenci trenéra Michala Nekoly podlehli v utkání o bronz SCC Berlín 1:3.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, denní teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách kolem 8.

28-03-2010