Denní souhrn zpráv Zprávy

24-03-2010

Potvrzen záměr uzavřít smlouvu USA-Rusko v ČR; zřejmě 8. dubna

Pražský hrad potvrdil záměr Ruska a USA podepsat smlouvu o jaderném odzbrojení v Praze. Stane se to pravděpodobně 8. dubna, uvedlo na dotaz ČTK ruské velvyslanectví. Ruský velvyslanec o záměru informoval prezidenta Václava Klause, který s konáním vrcholné schůzky souhlasil. Diplomat na Hradě sdělil termín ceremoniálu, který má být oficiálně zveřejněn "po vzájemné dohodě všech tří stran". Ruské agentury informovaly, že Moskva a Washington se už na nové odzbrojovací smlouvě dohodly, Bílý dům ale sdělil, že obě strany musejí ještě dořešit drobnosti. Spojené státy nicméně o konání schůzky již Prahu požádaly. Ruská média uváděla, že podpis by mohl být spojen s cestou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na Slovensko, kam se chystá 6. a 7. dubna na oslavy 65. výročí konce druhé světové války. Medveděv bude v Praze poprvé, americký prezident Barack Obama podruhé. Podpis smlouvy naváže na loňský pražský projev Obamy, v němž vyzval k jadernému odzbrojení. Obama v české metropoli hovořil 5. dubna.

Nová smlouva by měla být prvním hmatatelnějším výsledkem "nového startu" rusko-amerických vztahů, ohlášeného krátce po nástupu prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu. Dohoda má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100. Rozhovory původně měly být do prosince dokončeny, ale termín dohody se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu, započítávání hlavic a způsobům kontroly.

Kocáb s demisí ještě čeká, chce schůzku premiéra s ODS, ČSSD a SZ

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb zatím z vlády neodejde, i když ho k tomu vyzvala Strana zelených, která ho do úřednického kabinetu nominovala. Ministr se obává, že by jeho demise mohla dále destabilizovat politickou situaci v zemi. O personálních změnách ve vládě by podle něj měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s premiérem Janem Fischerem. Takové jednání požaduje i ODS. "Není o čem jednat, tato vláda se zdiskreditovala," řekl ČTK předseda zelených Ondřej Liška. Na postoji zelených ke kabinetu se podle něj nic nemění, podporovat už ho nebudou. Kocábovu iniciativu hodnotí Liška jako "dobře míněnou, leč absolutně marnou snahu pokračovat v tom, co je v troskách". Výzva Kocábovi, aby kabinet opustil, podle Lišky stále platí. "Myslím si, že pokud se jeho iniciativa ukáže jako marná, je jediným logickým vyústěním rezignace," konstatoval. Premiér žádá ODS a ČSSD o návrhy jak dál poté, co zelení přestali podporovat kabinet. Má zájem na racionálním dokončení funkčního období vlády.

Strana zelených se v úterý rozhodla, že přestane podporovat Fischerovu vládu poté, co premiér řízením ministerstva životního prostředí pověřil ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Dusík předtím podal demisi kvůli sporům s Fischerem o podmínky modernizace elektrárny Prunéřov II. Kocáb je posledním zástupcem nominovaným za SZ v kabinetu.

Senátoři zamítli zvýšení mateřské na úroveň roku 2009

Senát zamítl návrh poslanců KDU-ČSL na zvýšení mateřské na úroveň loňského roku. Součástí návrhu je také opětovné proplácení ošetřovného v prvních třech dnech nemoci. Senátorům ODS a TOP 09 se nelíbilo, že by zvýšil schodek rozpočtu o další zhruba dvě miliardy korun. Novela se proto vrací zpět do sněmovny. Pravicoví senátoři argumentovali především tím, že snížení mateřské bylo schváleno kvůli úsporám v rozpočtu pro letošní rok. Kromě toho prý několik tisíc měsíčně navíc porodnost nezvýší. Naopak senátorka ČSSD Alena Gajdůšková tvrdí, že zvýšením mateřské by se zvýšila i porodnost.

Dávka pomoci v mateřství je snížena od 1. ledna. Nově se vyplácí pouze 60 místo 70 procent vyměřovacího základu. Pokud tedy žena před nástupem na mateřskou vydělávala 20.000, dostane na mateřské o 3150 korun méně než v roce 2009. Snížení mělo platit jeden rok. Novela měla mateřskou zvýšit zpět na 70 procent vyměřovacího základu. Kromě toho měl být všem matkám zpětně doplacen rozdíl mezi loňskou a letošní mateřskou. Toto mělo státní kasu vyjít na 1,5 miliardy korun. Senátní veto k lidoveckému návrhu na zvýšení mateřské by měla Poslanecká sněmovna projednávat v polovině dubna.

Přemysl Sobotka žádá od médií omluvu za záměny se jmenovcem z ČSSD

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) očekává od médií "výraznou a zřetelnou" omluvu za to, že jej zaměnila s jeho jmenovcem a místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Stává se to prý opakovaně, ale politikovi ODS vadí především poslední případ, který se stal v úterý "ve zjitřené atmosféře" po skončení dvanáctihodinového jednání grémia ODS. Na něm se předseda ODS Mirek Topolánek rozhodl nevyslyšet Sobotkovu výzvu k odchodu z čela strany. Přemysl Sobotka poté nechtěl vydávat žádná politická prohlášení. ČTK nedopatřením vydala jako jeho výrok slova místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Za svou chybu se Přemyslu Sobotkovi omluvila.

České veřejné finance vzbuzují podle Bruselu obavy

Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí vzbuzuje obavy. V hodnocení takzvaného konvergenčního programu, tedy rozpočtových plánů na příští roky, to uvedla Evropská komise. Brusel Česko rovněž kritizuje kvůli neexistenci opatření, které mají do roku 2013 schodek českého rozpočtu přivést pod tři procenta HDP, což je v unii povinná hranice. Česko a další země EU jí v současnosti však citelně překračují. Podle komise by česká vláda měla vypracovat rozpočtovou strategii pro roky 2011 a 2012, kde by nejen nastínila konkrétní úsporná opatření, ale zároveň by navrhla reformy, které vylepší dlouhodobou udržitelnost českých veřejných financí. Ta v současnosti patří mezi nejhorší v Evropské unii a Evropská komise jej řadí do nejhorší skupiny států, jejichž finance by bez reforem za několik let zkolabovaly.

Vláda premiéra Jana Fischera v konvergenčním programu počítá s tím, že rozpočtový schodek v letošním roce dosáhne 5,3 procenta HDP, v příštím roce 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Náprava českých veřejných financí však bude záležet především na vládě, která vzejde z květnových voleb. Pokud by se jí nepodařilo rozpočet napravit do roku 2013, vystaví zemi sankcím a mohla by ji připravit i o peníze z unijních fondů.

Janota: Rozpočet na rok 2011 asi připraví ještě Fischerova vláda

Státní rozpočet na rok 2011 pravděpodobně připraví ještě vláda Jana Fischera. Na setkání Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se zástupci kabinetu to řekl ministr financí Eduard Janota. Šéf financí chce do 14 dnů připravit koncept další nápravy stavu veřejných financí. "Budu se muset vrátit k opatřením, která byla zrušená nebo revidovaná," uvedl Janota. Potíž je podle něj hlavně v platné legislativě, která byla vytvořena pro hospodářský růst kolem pěti procent, nepočítala ale s recesí nebo s růstem hospodářství do dvou procent. "Řešíme hluboký strukturální problém, o kterém politici nechtějí slyšet a mají z něj kopřivku," poznamenal ministr. Cestou k nápravě veřejných financí podle Janoty není vyšší zdanění firem. Ani zdanění fyzických osob by nemělo překročit 31 procent, míní ministr.

Tituly z práv v Plzni bude odebírat rektor, začne během pár dnů

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša bude tím, kdo začne odebírat tituly problematickým absolventům právnické fakulty. Na postupu se dohodl na schůzce s děkanem práv Jiřím Pospíšilem. Rozhodnutí rektora bude konečné, není proti němu možnost odvolání. Dotyční se budou moct pouze obrátit na soud. První návrhy na odebrání titulu v případě držitelů Ph.D. rozešle univerzita během následujících dní. Novinářům to po jednání řekli Průša i Pospíšil. Společně se také dohodli na tom, že právnická fakulta do 30. dubna pojmenuje a označí konkrétní viníky celé kauzy a řekne, jak proti nim bude postupovat.

Za bývalého děkana Svobodu se postavil autor knihy, již podle kritiků opsal

Za bývalého děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně Martina Svobodu se postavil spoluautor knihy, kterou Svoboda podle kritiků opsal. Podle ekonoma Christiana Röhla se Svoboda na knize podílel. V Německu dílo vyšlo pod jménem spoluautorů Röhla a Wernera Heussingera, v Česku pod Svobodovým jménem. Bývalý děkan v úterý kvůli podezření z plagiátorství odstoupil z funkce. Masarykovu univerzitu Röhlovo vyjádření, které přinesl Český rozhlas, nepřesvědčilo o tom, že si Svoboda počínal eticky. Röhla celá situace překvapila. "To, že jeho jméno nebylo uvedeno v Německu na titulu knihy, ale pouze jméno kolegy Heussingera a moje, a naopak naše jména nejsou uvedena u českých titulů, nýbrž jen jeho jméno, odpovídá naší interní dohodě," řekl Röhl německé redakci Českého rozhlasu 7 - Radiu Praha. "Pokud taková dohoda existovala, tak to pouze potvrzuje skutečnost, že byly uplatněny postupy, které nejsou při publikování vědeckých a odborných prací obvyklé," uvedla Masarykova univerzita ve stanovisku, které ČTK poskytla mluvčí školy Tereza Fojtová. Vykazování jednoho textu pod různými jmény je podle stanoviska problematické. Evidentně došlo k pochybení při vykazování publikací, tvrdí univerzita. Podle Röhla je nařčení Svobody z plagiátorství zcela neopodstatněné. "Nejvýznamnějším přínosem pana Svobody byly vědecké poznatky, které jsou v knize obsaženy. Všechny ty základní propočty a interpretace - to vše pochází od pana Svobody," uvedl Röhl. Případ projedná zvláštní komise, kterou sestaví rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Svoboda novinářům v úterý řekl, že své vysvětlení přednese až před komisí. Věří, že se dokáže obhájit.

Senátoři se budou zabývat výzvou k novému výběru šéfa ÚSTR

Senátoři se budou zabývat výzvou a peticí k současné situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů. Hlavním požadavkem je, aby rada ústavu přezkoumala výběrové řízení na nového ředitele, zrušila jej a vypsala novou soutěž. Výzvu její iniciátoři předali předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, neboť horní komora volí členy rady ústavu. Rada ústavu v únoru novým ředitelem zvolila historika Jiřího Pernese, který má 1. dubna, tedy příští čtvrtek, nahradit dosavadního šéfa Pavla Žáčka. Den předtím Žáček plánuje bilanční tiskovou konferenci. Po zvolení Pernese se objevily informace, že studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML), což v životopisu neuvedl, měl chybu v předkládaném prohlášení o prokázání spolehlivosti a nesplnil podmínku znalosti angličtiny. Počátkem března nicméně rada rozhodla o tom, že volbu Pernese nezmění a nové výběrové řízení nevyhlásí, jak navrhoval místopředseda rady Patrik Benda. Nyní neočekává, že by se rada příští týden ještě jednou výběrovým řízením zabývala. Dekret nutný k nástupu Pernese do funkce ještě čeká na podpis předsedkyně rady ústavu Naděždy Kavalírové.

Aktivisté ukončili protest na komíně elektrárny v Prunéřově

Zbylých pět členů Greenpeace ukončilo protest na komíně elektrárny v Prunéřově. Dole na ně čekala policie, která je z místa odvezla, řekl ČTK Jan Piňos z Greenpeace. Od pondělí aktivisté na komíně demonstrovali proti údajně nedostatečné plánované modernizaci elektrárny. Aktivisté se chtějí sejít s ministrem životního prostředí a zemědělství Jakubem Šebestou, který po čas protestu schůzku se zástupci ekologických organizací odmítal. "Uděláme vše pro to, aby se s námi ministr Šebesta přesto setkal a vyslechl naše argumenty. Je to nyní prioritou. Aby naši akci na komíně prunéřovské elektrárny nepociťoval jako nátlak, rozhodli jsme se protest ukončit," uvedl Piňos. Greenpeace také vadí, že Šebesta jako nově jmenovaný ministr životního prostředí je zároveň i v čele ministerstva zemědělství. Oba resorty podle Piňose totiž v řadě problémových kauz, jako je například návrh nového národního parku Křivoklátsko, stojí proti sobě.

Zmrazení platů soudců v letech 2008 až 2010 není protiústavní

Zmrazení platů soudců v letech 2008 až 2010 není protiústavní. Návrh směřující proti zmrazení platů zamítl Ústavní soud. Návrh podal Městský soud Brno, podle kterého je zmrazení platů nepřípustný zásah do soudcovské nezávislosti. Důležitým atributem nezávislosti je podle Městského soudu i právo na materiální zajištění. Podle ústavního soudce zpravodaje Miloslava Výborného je podstatné, že se skutečné příjmy soudců nesnížily. "Opatření nemělo charakter ani dočasného, ani trvalého snížení hmotného zabezpečení soudce," uvedl Výborný. Soudcům pomohla zvýšit čisté příjmy například daňová reforma. Proto zmrazení nelze hodnotit jako protiústavní. Výborný ale naznačil, že případné cílené snížení platů nebo odnětí některé složky platu bez další náhrady by nejspíš protiústavní bylo.

Zastavení růstu platů je součástí zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, jímž chtěla vláda Mirka Topolánka zastavit zadlužování země. Týká se soudců okresních, krajských a vrchních soudů a také členů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu.

Asi čtvrtina bezdomovců prý je schopna získat a udržet si práci

Odhadem čtvrtině lidí bez domova pomůžou služby pražského denního centra Naděje, aby se odrazili ode dna, získali práci a začlenili se zpět do společnosti. ČTK to řekla ředitelka pražské pobočky Naděje Petra Lakatošová při příležitosti Dne otevřených dveří střediska. Centrum poskytuje víc než dva roky pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, již neumí vyřešit vlastními silami. Občanské sdružení Naděje si letos připomíná 20. výročí vzniku.

ČAK: Advokáti začnou nosit taláry zřejmě začátkem příštího roku

Advokáti začnou nosit taláry zřejmě začátkem příštího roku. Novinářům to při příležitosti představení vzhledu budoucích stavovských oděvů řekl předseda České advokátní komory (ČAK) Martin Vychopeň. Advokáti a jejich koncipienti, na které se povinnost podle Vychopně vztahuje také, si budou moci vybrat ze dvou variant taláru, obě jsou na pohled stejné - tmavě modré se světle modrými prvky na stojáčku, kravatách a sametových manžetách rukávů. Přesný termín, od kdy budou advokáti taláry v soudních síních oblékat, by měl být znám po ukončení výběrového řízení na dodavatele oděvů. Podle Vychopně by mělo skončit 9. dubna, pak bude rozhodnuto o vítězi. Nošení stejnokrojů pro advokáty zavedla novela, která vstoupila v platnost loni v září. Obhájci budou podle nové normy nosit taláry v trestních řízeních a v řízeních před Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem. "Ve většině států Evropské unie se zejména v trestních řízeních a v řízeních před nejvyššími soudy talár nosí," uvedl Vychopeň. Podle něj je zavedení talárů i návratem k tradici. Již v roce 1904 tehdejší rakousko-uherské úřady vydaly nařízení, jímž se obhájcům dovolovalo nosit úřední roucho - talár a baret. "(Taláry) Získaly tradici, staly se určitým výrazem důstojnosti soudního řízení, zrovnoprávnění stran," uvedla předseda ČAK. Po nástupu komunismu podle něho stavovské oděvy v rámci "zlidovění soudnictví" skončily, o jejich znovuzavedení se začalo diskutovat po roce 1989.

Salonní vůz arcivévody Ferdinanda d'Este se vydá do Utrechtu

Salonní vůz arcivévody z majetku Národního technického muzea v Praze bude reprezentovat Českou republiku na výstavě salonních vozů evropských panovnických rodů v nizozemském Utrechtu; brzy se tak vydá na dalekou cestu. "Funkční a unikátně obnovený vůz bude jedním z exponátů výstavy věnované cestování evropských panovníků po železnici Royal class, travelling like a king v Utrechtu. Od dubna do května se do tohoto nizozemského města sjede 12 salonních vozů korunovaných hlav z celé Evropy. Náš vůz bude jediný zástupce habsburské panovnické dynastie," oznámila ČTK mluvčí Národního technického muzea (NTM) Alice Třísková.

Salonní vůz si nechal postavit arcivévoda Ferdinand v roce 1909 k soukromému užívání. Firma Ringhoffer použila tehdy moderní typ skříně, navržený pro rychlíkové vozy státních drah. Interiér ve stylu blízkém anglickému klasicismu byl podřízen ryze rodinným účelům. Salon byl pojat jako obývací pokoj. Dvě jednolůžkové ložnice rodičů spojovaly posuvné spojovací dveře. Vůz měl kuchyňku. Parní topení ohřívalo i vodu na mytí. Podle Třískové užíval arcivévoda vůz jen pět let, ale velmi často, zejména pro všechny své zahraniční cesty - například rodinné dovolené na francouzské riviéře nebo návštěvy u německého císaře Viléma II.

Točna v Krumlově zůstává do roku 2015, dál se bude jednat

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově má po jednání na ministerstvu kultury jisté působení do roku 2015. Zástupci města, kraje i státu se shodli na tom, že i po tomto datu by mělo unikátní přírodní divadlo, avšak kritizované památkáři, v zámecké zahradě hrát. O jeho podobě se bude dál jednat, řekli novinářům. Namísto tří variant řešení jsou po jednání ve hře dvě - rekonstrukce stávajícího objektu, nebo vybudování nového, přijatelného i pro památkáře s vytvořením centra exteriérového divadla; pro něj by bylo možné čerpat peníze ze strukturálních fondů EU.

Ve Žďáru a v Chotěboři se opět chystají pašije pod širým nebem

Ve Žďáru nad Sázavou a v Chotěboři na Havlíčkobrodsku se opět chystají pašije pod širým nebem. Ve žďárské hře o ukřižování a vzkříšení Krista vystoupí kolem 240 účinkujících v kostýmech. Představení se uskuteční příští úterý večer. O tři dny dříve mohou lidé vidět o něco menší velikonoční hru v Chotěboři, v níž budou hrát i mentálně postižení lidé. Velikonoční příběh Ježíše z Nazareta připomene v Chotěboři popáté tamní občanské sdružení Benediktus, které se stará o lidi s handicapem.

Celý velikonoční týden mohou lidé na Vysočině prožít s premonstráty v želivském klášteře. S nimi mohou procházet obřady od Květné neděle, která letos připadla na 28. března, přes Velký pátek, kdy si církev připomíná ukřižování Krista, až po slavné Zmrtvýchvstání Páně na Boží hod velikonoční, tedy 4. dubna. Do kláštera už se chystají desítky rodin z celé republiky, uvedl správce František Marek.

Animovaný film Čtyřlístek se má v kinech objevit koncem roku 2011

Téměř rok trvaly přípravy animovaného filmu Čtyřlístek ve službách krále, jehož hrdiny budou známé postavičky výtvarníka Jaroslava Němečka - Fifinka, Myšpulín, Pinďa a Bobík. Producent Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion oznámil, že režisér Michal Žabka je těsně před startem. Do kin se má tento celovečerní projekt dostat koncem příštího roku. Komiks Čtyřlístek se zrodil v roce 1969, filmového scénáře se ujali manželé Hana a Josef Lamkovi, jedni z mnoha jeho autorů. Na plátně se objeví pět desítek postav. Hlavní čtveřici namluvili Tereza Bebarová, Karel Heřmánek, Ondřej Brzobohatý a Bohdan Tůma.

Na Rokycansko se vrátili první čápi bílí; vybírají si hnízda

První čápi, kteří definitivně ohlašují jaro, se vrátili na Rokycansko, a to o tři týdny dříve než loni. V poslední době se tu začíná čápům opět dařit a je to další signál proměny přírody k lepšímu, řekl ČTK Pavel Moulis z Českého svazu ochránců přírody Rokycany. Na Rokycansku je čáp pravidelně pozorován na hnízdištích kolem 10. dubna. Po obsazení ho samec, který přilétá dříve, začne pečlivě opravovat, čistit a přistavovat. Stavební materiál tvoří hlavně větve, klacky a drny. V ČR, kam čápi přilétají, aby zde vyvedli své potomky, patří k nejoblíbenějším ptákům žijícím v těsné blízkosti člověka.

V Omsku se smiřují s tím, že Jágr v klubu skončí

Dvouleté angažmá české hokejové hvězdy Jaromíra Jágra v Omsku je podle všeho u konce. Ruský deník Sport Express uvedl, že sibiřský klub již počítá s tím, že osmatřicetiletý útočník na konci dubna z týmu po skončení smlouvy definitivně odejde. "Žádná změna nenastala. Jágr má stále tendenci Sibiř opustit," uvedl Sport Express po úterním zasedáním dozorčí rady Avangardu, která řešila nevydařený závěr sezony. Už delší dobu se spekuluje o tom, že nejproduktivnější Evropan v historii NHL by se mohl do zámořské soutěže vrátit.

Počasí ve čtvrtek

Slunečno nebo polojasno, teploty 16 - 20 stupňů Celsia.

24-03-2010