Denní souhrn zpráv Zprávy

22-03-2010

Šéf Senátu doporučil Topolánkovi, aby zvážil odchod z vedení ODS

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) doporučil šéfovi občanských demokratů ODS Mirku Topolánkovi, aby kvůli výrokům vůči církvím a homosexuálům odstoupil z kandidátky pro sněmovní volby a zvážil rezignaci na funkce v čele strany. Topolánek pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou, podrobněji se chce vyjádřit po úterním ranním jednání stranického vedení. Sobotka Topolánka k rezignaci vyzval veřejně, před novináři. Podle informací ČTK se na něj s podobnou výzvou obrátil soukromě již na konci víkendu. Zdrženlivě se k Sobotkově požadavku zatím staví i někteří vlivní Topolánkovi kritici včetně pražského primátora Pavla Béma. Redakce magazínu LUI, kde rozhovor vznikl, označila Topolánkovy výroky zveřejněné v médiích za zkreslené. Šéf ODS prý naopak vyjadřoval liberální postoje k menšinám. Sobotka uvedl, že ho Topolánkovy výroky rozhořčily, neboť jsou podle něj "v zásadním rozporu s ideály ODS". "Takové výroky podle mého názoru poškozují ODS a nahrávají sílícímu populismu sociální demokracie," uvedl šéf horní komory parlamentu. "Proto doporučuji Mirkovi Topolánkovi, aby odstoupil z kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 a zvážil své působení ve vedení ODS," řekl Sobotka. Topolánek je jedničkou ODS na jihu Moravy.

Podle církví Topolánek poškodil svými výroky hlavně sebe a stranu

Předseda ODS Mirek Topolánek svými výroky o Židech, církvi a homosexuálech potvrdil, že rychleji mluví, než myslí, napsal na svém webu kardinál Miloslav Vlk. Přestože se Topolánek omluvil, nesmaže tím podle emeritního pražského arcibiskupa fakt, že výroky pronesl. Navíc je podle něj málo pochopitelné, že tak učinil v době volební kampaně. I podle ostatních představitelů církví Topolánek uškodil spíš sám sobě a politické straně, kterou zastupuje, než věřícím a církvím. Navzdory "pozdním slzám a nešikovným omluvám" se části obyvatel potvrdí, že "touha být premiérem si žádá jinou kulturu, jinou odpovědnost i jinou moudrost i v neformálních chvílích", řekl ČTK předseda Ekumenické rady církví a synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

O církvi Topolánek řekl, že se lidí zmocnila "díky oblbování mas, díky brainwashingu totálnímu". Úryvky neformálního hovoru Topolánka při focení pro magazín pro homosexuály LUI zveřejnil server blesk.cz. Předseda ODS se dotkl i premiéra Jana Fischera, který se hlásí ke svému židovství. "Gustav Slamečka (ministr dopravy), když jde opravdu do tuhého..., tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer (premiér) prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív."

Kohout: Velvyslankyni Vicenovou Fischerova vláda odvolávat nebude

Současná úřednická vláda Jana Fischera nebude odvolávat českou velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. V Bruselu to v pondělí řekl šéf diplomacie Jan Kohout. Ten nyní hodlá připravit plán střídání velvyslanců na vysokých postech. Rozhodovat o něm ale bude až kabinet, který vznikne po květnových volbách. Zda navrhne změnu i na postu v Bruselu, Kohout říci nechtěl. O tom, že Kohout chce současnou velvyslankyně při EU odvolat, informoval v minulých dnech týdeník Respekt. Ministr to nechtěl potvrdit, ale ani to nevyvrátil. Po setkání s Vicenovou v Bruselu pouze řekl, že spolu mají korektní dohodu, o jejíž podrobnostech ale nechtěl s novináři hovořit. Podotkl pouze, že hodlá připravit seznam pro personální změny na důležitých zahraničních postech, který předloží svému nástupci v příští vládě. "To jest, aby příští vláda o těchto postech rozhodla," dodal.

Klaus vrátil sněmovně nižší zdanění zaměstnaneckých výhod

Prezident Václav Klaus vetoval novelu, která snižuje zdanění zaměstnaneckých výhod. Znovu o ní tak rozhodne sněmovna. Změnu žádaly odbory a hrozily kvůli tomu i stávkou. Podle Klause byla novela připravena příliš rychle a je nespravedlivá. "Novela má podporu určité skupiny zaměstnanců i zaměstnavatelů, neboť jim má přidat z veřejných rozpočtů. Je však nespravedlivá, protože vede k tomu, že třetí osoby - daňoví poplatníci - připlácejí jedné skupině zaměstnanců na zaměstnanecké benefity domluvené výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," uvedl mimo jiné ve zdůvodnění svého veta Klaus. Prezident zdůraznil, že původní zákon zaměstnanecké benefity nerušil, ale jen měnil výpočet daně. I když se na veřejnosti diskutují hlavně režijní jízdenky, zákon má podle něj dopad na zdanění velkého množství benefitů a je třeba brát ohled na dopad na státní rozpočet. Klaus svůj odmítavý postoj avizoval již dříve.

Prezident podepsal zákon na vydání dluhopisů ke krytí rozpočtů

Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal dva zákony, které umožní vydat dluhopisy na krytí části schodku loňského rozpočtu a na krytí letošního rozpočtového schodku. Celkem tak vláda bude moci vydat dluhopisy za rekordních 167 miliard korun. Na krytí schodku loňského rozpočtu vláda nyní může vydat dodatečné dluhopisy za 14 miliard korun. Druhý zákon umožní vládě vydat další dluhopisy za 153 miliard korun na krytí letošního rozpočtového schodku, který má být celkově ještě o deset miliard vyšší. "Státní dluhopisový program je navržen v souladu se zákonem o dluhopisech. Jeho účelem je z výnosů této emise uhradit rozpočtovaný schodek státního rozpočtu na rok 2010," uvedl Ochvat.

Klaus pověřil ministra Šebestu řízením životního prostředí

Prezident Václav Klaus v pondělí na návrh premiéra Jana Fischera pověřil řízením resortu životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Nahradí Jana Dusíka, kterého do vlády nominovali zelení. Ministr rezignoval v pátek kvůli sporu o modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov II. Fischer novinářům řekl, že rozhodnutí v této věci nechá zcela na novém šéfovi resortu životního prostředí. Šebesta se podle Fischera ujímá řízení úřadu na krátkou dobu, kdy se nečekají žádná "fatální rozhodnutí". Odpoledne Fischer Šebestu uvedl do nového úřadu. Rozhodnutí svěřit ministerstvo šéfovi resortu zemědělství považuje za racionální. Obě ministerstva k sobě mají blízko a v mnohých zemích EU působí jako jeden resort, uvedl. Odkázal tak nepřímo na dění na Slovensku, kde se oba úřady slučují kvůli úsporám. Šebesta podle Fischera bude v otázce Prunéřova potřebovat "nějaký čas", aby se s problematikou důkladně seznámil a pak ve věci vydal nějaké rozhodnutí. "Já nevím, jak on se rozhodne a ani na vteřinu nedopustím úvahu, že bych to rozhodnutí nějak ovlivňoval. Je to ryze správní úkon v rukou ministra životního prostředí," upozornil předseda vlády.

Liška: Fischer udělal v případě Šebesty "kozla zahradníkem"

Postavením ministra zemědělství Jakuba Šebesty do čela ministerstva životního prostředí udělal premiér Jan Fischer podle zelených "kozla zahradníkem". Předseda Strany zelených Ondřej Liška novinářům řekl, že Šebesta se v čele ministerstva zemědělství několikrát postavil proti ochraně přírody. Zmínil kauzu devastace obory Radějov nedaleko Strážnice a vypisování tendrů státních Lesů ČR. "Jsem taky zvědav, jak bude pokračovat vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, který ministerstvo zemědělství nechce," řekl ČTK vysoký ministerský úředník. Fischer se rozhodl dosadit Šebestu v neděli. "Prioritou bylo vyřešit ten problém odstoupivšího ministra Dusíka v co nejkratším čase. Neučinit ho předmětem dlouhodobého politického vyjednávání," vysvětlil v pondělí své rozhodnutí a poukázal na to, že v květnu se konají parlamentní volby. Podle Fischera by navíc bylo "zcela ústavně neobvyklé", kdyby ministerstvo bylo bez šéfa, byť jen na dva měsíce.

Aktivisté vylezli na komín Prunéřova, chtějí účinnější modernizaci

Aktivisté Greenpeace v pondělí opět vylezli na 300 metrů vysoký komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku. Mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová ČTK řekla, že na komíně hodlají strávit několik nocí. Protestují proti údajně nedostatečné modernizaci elektrárny. Kvůli tomu minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. Odpoledne aktivisté na komín vyvěsili transparent s nápisem v angličtině Global shame (Globální ostuda). "Má to dvě roviny, první, že ČEZ nedbá na globální dopady emisí oxidu uhličitého, na země postižené změnou klimatu. Ta druhá upozorňuje na brutální politický tlak, " řekl ČTK vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský, který je na komíně. Aktivisté podle něj chtějí na komíně zůstat tak dlouho, dokud nový ministr životního prostředí Jakub Šebesta nerozhodne o posouzení vlivů záměru modernizace na životního prostředí.

Podle mluvčího elektrárenské společnosti ČEZ pro severní Čechy Oty Schneppa skupina zhruba 12 lidí vnikla do elektrárny násilně. Důvod, proč si vybrali právě elektrárnu, zatím nevysvětlili, ČEZ proto požádal o zásah policii, řekl ČTK Schnepp. Podle něj policie v této souvislosti navíc dostane minimálně dvě trestní oznámení, a to pro násilné vniknutí na cizí pozemek a poškozování cizí věci.

Podle Duky jsou události kolem zneužívání dětí v Irsku kampaň proti církvi

Nový pražský arcibiskup Dominik Duka označil události kolem sexuálního zneužívání dětí v irských katolických školách za kampaň, která má vytlačit církev z jejích pozic ve vzdělávání a odstavit ji od finančních zdrojů. ČTK to v pondělí sdělil ve vyjádření k pastoračnímu listu, kterým papež Benedikt XVI. v sobotu pokáral irské biskupy za jejich nevhodný postoj ke zneužívání dětí katolickými duchovními. "Jedná se o zřetelnou kampaň, která míří k vytlačení církve z jejích pozic ve výchově a vzdělávání, které jí odedávna náleží a ve kterých se osvědčila," uvedl Duka. Podle něj je jedním z hybatelů tohoto tlaku militantní ateismus a součástí kampaně je také snaha o odstavení církve od finančních zdrojů, které její působení v oblasti školství pomáhají realizovat. Duka upozornil, že podle statistik, mají pedofilní a podobné kauzy mezi katolickým duchovenstvem výrazně nižší výskyt než v jiných vzdělávacích institucích nebo v samotných rodinách. "Navíc ze vznesených obvinění se prokáže pouze kolem 10 procent," podotkl pražský arcibiskup. Dodal však, že bez ohledu na uvedené aspekty musí církev proti těmto selháním rázně zakročovat, k čemuž ji zavazuje i instrukce předešlého papeže Jana Pavla II.

Účinnost fotovoltaických panelů bude 22 procent, uvedlo MPO

Minimální účinnost fotovoltaických panelů solárních elektráren s výkonem nad 20 kilowatt bude muset dosahovat 22 procent. Předpokládá to novela vyhlášky, která je nyní v připomínkovém řízení a měla by začít platit od letošního května. Na semináři o solární energii, který se v pondělí konal v budově Akademie věd ČR, to sdělil zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Jan Pokorný. Podle něho již nebude přípustné, aby panely měly účinnost mezi zhruba osmi až 15 procenty jako dosud. "Novela vychází z toho, že chceme uplatňovat nejlepší dostupné technologie," řekl Pokorný, jenž na MPO působí v odboru energetiky. "Chceme tím fotovoltaiku dostat zejména na střechy domů, kam podle našeho názoru patří," dodal. Solární zařízení se střešními panely mají většinou výkon do 20 kilowatt. Někteří odborníci se nad 22procentní minimální účinností pozastavují s tím, že taková technologie není v Česku běžně dostupná. To ale Pokorný odmítá. "Tyto technologie jsou České republice cenově i technicky dostupné," řekl.

Zelení spojují ozdravění ekonomiky se snížením korupce

Strana zelených postavila boj proti korupci jako nedílnou součást ozdravění českého hospodářství do čela svého ekonomického volebního programu. Dokument "Čas pro obrat" obsahuje nápady, se kterými ekonomové Miroslav Zámečník a Tomáš Sedláček neuspěli při práci Národní ekonomické rady vlády. Zelení například navrhují odpolitizovat a na druhou stranu posílit Nejvyšší kontrolní úřad. Měl by podle šéfa zelených Ondřeje Lišky v budoucnu například dostat pravomoc rovnou udělovat sankce nebo rušit chybné dotační programy. Novým úkolem pro antimonopolní úřad by pak bylo sledování zakázek malého rozsahu. Politikům a úředníkům by strana, které zatím průzkumy nedávají velké naděje na obhájení pozic ve sněmovně, zvýšila tresty za úmyslné porušení zákona při hospodaření s majetkem. Liška novinářům řekl, že sankce by měla být citelná, za přijetí úplatku ve výši milionu korun by penále mělo činit 25 milionů korun. Naopak úředníci "bez poskvrny" by měli získávat za čistý štít bonusy v podobě kariérního postupu. V této souvislosti zelení hodlají tlačit na přijetí služebního zákona.

ZČU chce spolupráci ve Vatikánu, jednala s hlavou tamní justice

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) chce navázat spolupráci s vatikánskou univerzitou. Přínosem by měla být pro plzeňské humanitní fakulty a zejména také pro skandály poznamenanou právnickou fakultu. Ta by do Vatikánu vysílala své studenty, kteří mají zájem o kanonické právo nebo o rodinné právo obecně. Nápad se zrodil na pondělním setkání vedení ZČU a právnické fakulty s hlavou vatikánské justice, zjistila ČTK. José María Serrano Ruiz kromě setkání přednášel studentům plzeňských práv a také se sešel s představiteli církve. "Máme takovou ambici, spolupráce by byla pro naši univerzitu vhodná, nejen pro právnickou, ale i například pro filozofickou fakultu," řekl ČTK rektor Josef Průša. Pokud plán vyjde, stane se vatikánská vysoká škola pětadvacátou zahraniční univerzitou, s níž ZČU spolupracuje. Úzké kontakty má díky tomu s vysokými školami v 11 zemích.

Vláda podpoří pražské setkání seniorů z celého světa

Vláda finančně a organizačně podpoří plánované pražské setkání seniorů z celého světa. Kabinet o tom rozhodl na svém pondělním zasedání, vyplývá z informací na vládním webu. Akce se má konat v květnu 2012 v hlavním městě a pořádat ji bude Mezinárodní federace pro stárnutí (International Federation on Ageing - IFA). Podle pořadatelů by se setkání mělo zúčastnit více než dva tisíce lidí. Organizací, která bude mít v České republice pořádání konference na starosti, je neziskové sdružení Život 90. "Je to světová konference, která se věnuje stáří a stárnutí," řekl o setkání IFA předseda sdružení Jan Lorman. Hlavním tématem konference je Stáří spojuje. Ale bude mít i několik vedlejších témat. V rámci lidskoprávní sekce budou delegáti projednávat například nový návrh Konvence práv a povinností seniorů. "Budeme se zabývat i užitím moderních komunikačních technologií v péči o staré lidi," uvedl Lorman.

Češi podpořili frontou na záchod stavbu toalet v chudých zemích

Asi stovka převážně mladých lidí se v pondělí postavila do symbolické fronty na záchod, který organizátoři z Dětského fondu OSN (UNICEF) umístili na vltavské nábřeží parku Kampa v Praze. Provizorní toaleta měla upozornit českou veřejnost na problémy se zásobováním pitnou vodou a na chybějící hygienické zázemí v chudých zemích světa. Několik desítek metrů dlouhá fronta se současně zapsala do české verze Guinnessovy knihy rekordů. "Je to možná trochu úsměvné a trochu recese, nicméně jde o velmi závažný problém, protože každý den zemře ve světě kolem čtyř tisíc dětí, které nemají možnost pít čistou vodu anebo přijít třeba na takovouto krásnou toaletu," uvedla na začátku akce ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. Na Kampě se v jedné řadě za sebou seřadilo devadesát lidí, i když organizátoři původně počítali s mnohem větší podporou.

Lavina ve Velké Fatře na Slovensku zabila dva české turisty

Dva čeští turisté v pondělí zahynuli pod lavinou v Necpalské dolině ve Velké Fatře na severu Slovenska. ČTK to potvrdila mluvčí letecké záchranné služby Sylvia Galajdaová. Lavina podle ní zasáhla ještě jednu českou turistku, která však vyvázla bez zranění. Podle původních informací lavina strhla až šest Čechů, což se nepotvrdilo. "Při lyžování na severní straně (hory) Borišov se uvolnila lavina, pod níž zůstali tři Češi. Žena ale podle dostupných informací skončila blízko povrchu lavinového pole a přežila vše bez zranění," řekla Galajdaová. "Jednoho z mužů se podařilo najít pod 1,5metrovou vrstvou sněhu bez známek života. Tělo druhého bylo nalezeno později asi pod třímetrovou vrstvou sněhu, nebylo mu však už pomoci," dodala.

Princ Charles v Brně převzal medaili za zájem o životní prostředí

Britský princ Charles v pondělí v Brně převzal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Obdržel ji za zájem o životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj a za činnost v charitě. V kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích se britský následník trůnu setkal s vybranou skupinou studentů. Hovořil s nimi o výzkumech brněnských vědců i globálních problémech. Charles v Česku při své cestě po střední Evropě tráví celkem čtyři dny. Kromě Prahy a Brna navštívil také ekologickou vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku. Do vlasti odjíždí v úterý. S brněnskými studenty se potkal v knihovně kampusu. Přivítali jej také zástupci města a kraje. Charles není v Brně poprvé. V roce 1991 do města zavítal se svou tehdejší manželkou Dianou. Vítalo je zcela zaplněné Dominikánské náměstí. Do Brna se vrátil v roce 2000. Prohlédl si místní Technologický park a v nedalekém Vyškově zahájil činnost Britského vojenského poradního a výcvikového týmu.

Práci českého architekta představí výstava v Egyptě

Retrospektivní výstava architekta Martina Roubíka (1949 až 2008) začne ve středu v Muzeu Núbie v egyptském Asuánu. ČTK to řekla Regina Loukotová ze studia Gem architects, v němž s Roubíkem spolupracovala. Roubíka s Egyptem pojilo několik projektů. Nejprve to byla nová Alexandrijská knihovna, jíž se proslavil norský ateliér Snohetta. Na počátku tisíciletí pak práce na úspěšném soutěžním projektu Velkého egyptského muzea a návrhu budovy Egyptské obchodní komory. Posledním projektem Martina Roubíka v severoafrické zemi bylo architektonické řešení výstavy Záchrana núbijských památek, instalované v Muzeu Núbie od listopadu 2007, na níž architekt spolupracoval s Českým egyptologickým ústavem FF UK. Roubíkova výstava měla premiéru loni v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, na její repríze se podílí právě egyptologický ústav a české velvyslanectví v Egyptě. Vernisáže se mimo jiné zúčastní česká ministryně školství Miroslava Kopicová.

Česká filharmonie zahraje pod vedením Iona Marina rumunskou tvorbu

Jeden z významných dirigentů současné hudební scény Ion Marin provede s Českou filharmonií (ČF) 25. a 26. března v Dvořákově síni Rudolfina Rumunské rapsodie pro orchestr rumunského skladatele George Enesca. Dále je na programu ukázka z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva a Lisztův Klavírní koncert Es dur. ČTK to za ČF sdělila Lucie Novotná. Dílo Francze Liszta, jednoho z hlavních představitelů romantismu, přednese portugalský klavírista Artur Pizarro, který poprvé vystoupil na veřejnosti ve věku tří let a o rok později debutoval v portugalské televizi. Marin se narodil v Rumunsku, je občanem Rakouska a v současnosti žije ve Švýcarsku.

Restaurované filmy Jana Špáty pokračují v úspěšné cestě za diváky

Autoři projektu Restaurované filmy Jana Špáty, který při nedávném udílení výročních filmových cen Český lev získal od České filmové a televizní akademie cenu za nejlepší audiovizuální počin roku, pokračují ve zpřístupňování nezaměnitelné poetiky Špátových dokumentů dalším divákům. Jedinečnou příležitost nahlédnout do filmografie tohoto dokumentaristy nabízí stránka www.docalliancefilms.com. Vždy po dobu jednoho týdne na ní budou zdarma ke zhlédnutí postupně filmová esej o Irsku s názvem Země sv. Patricka z roku 1967, snímek o tvorbě fotografa Jindřicha Štreita Mezi světlem a tmou z roku 1990 a sociologická sonda o skutečných hodnotách mladých lidí za socialismu Největší přání z roku 1964. Jan Špáta, který zemřel v roce 2006, byl jedním z nejvýraznějších představitelů současného českého dokumentárního filmu.

Záhrobské už nebude otec pomáhat ani jako manažer

Slalomářka Šárka Záhrobská loni přestala trénovat pod vedením svého otce a v pondělí oznámila, že od letošního jara končí Petr Záhrobský i v roli jejího manažera. Bronzová olympijská medailistka uvedla, že chystá navázat spolupráci s trenérem specialistou se zkušenostmi v zahraničí. "K tomu, abych patřila k nejlepším na světě, kolem sebe potřebuji tým lidí, specialistů, kteří mi pomáhají, navzájem se respektují, spolupracují jako tým a vytvářejí pro mne zázemí. Můj otec se do takového týmu odmítl začlenit, což byl jeden z důvodů ukončení naší spolupráce na jaře loňského roku. Od letošního jara otec končí také ve funkci mého manažera," uvedla Záhrobská v prohlášení. Pětadvacetiletá majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa ve slalomu jím reagovala na výroky svého otce o jejích výsledcích a práci nového týmu po olympiádě ve Vancouveru. "Chci uvést některá fakta na pravou míru. Více se k tomu už nehodlám vracet, doplňovat ho ani o něm dále diskutovat," konstatovala.

Počasí v úterý

Jasno až polojasno, teploty v noci z pondělka na úterý 4° Celsia až 0°, přes den se oteplí až na 17° Celsia, slunečné počasí s teplotami až kolem 18° C má vydržet nejméně do konce pracovního týdne.

22-03-2010