Denní souhrn zpráv Zprávy

21-03-2010

Víkend v Praze strávil princ Charles s chotí prohlídkou památek

Následník britského trůnu princ Charles s manželkou Camillou strávili víkend v Praze návštěvou prezidentského sídla na Pražském hradě, prohlídkou památek a procházkami. Hned po příletu v sobotu po poledni odjeli na Hrad, kde se na soukromé schůzce setkali s prezidentem Václavem Klausem a jeho chotí Livií. Prohlédli si některé hradní památky a prošli se zahradami pod Hradem. Pak se odebrali do kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde věnovali pozornost památníku hrdinů heydrichiády a promluvili s veterány sloužícími za druhé světové války v Británii. V neděli princ z Walesu a vévodkyně z Cornwallu zašli na bohoslužbu do evangelického kostela a odpoledne věnovali procházce po městě a prohlídce památek. Večer strávili na představení Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle. Právě zde měl tento kus v roce 1787 světovou premiéru. V České republice zůstanou i v pondělí a úterý. Po oba všední dny mají poměrně bohatý program, který zavede prince na Moravu, mimo jiné do ekologicky zaměřené obce Hostětín na Uherskohradišťsku.

Paroubek: KSČM do vlády nechci, menšinová vláda je ale možná

ČSSD po volbách nepočítá s KSČM do vlády, za druhou možnou variantu po středo-levé koalici ale považuje menšinovou vládu. Šéf ČSSD Jiří Paroubek to řekl v debatě televize Prima. Paroubek už dříve uvedl, že kdyby ČSSD měla s komunisty po volbách většinu, tak by chtěl menšinovou vládu utvořit na základě dohody s nimi. "Po těchto volbách bych dával přednost vládě středo-levé, to znamená vytvořené s těmi středovými subjekty. Tak to prostě je. Jako druhé řešení vidím možnost menšinové vlády. Šéf KSČM Vojtěch Filip v debatě s Paroubkem zopakoval, že komunisté se k nabídce ČSSD zatím stavějí opatrně. Sociální demokraté podle něj v minulosti komunisty nakonec vždy odmítli a i nyní prý uvažují o velké koalici s ODS. Paroubek zdůraznil, že ve hře jsou v těchto volbách nové pravo-středové strany. Pokud proniknou do parlamentu, jsou podle něj vážnou hrozbou pro levici. Pokud levice nebude mít po volbách většinu, je podle něj jasné, že vládu vytvoří ODS.

Fischer navrhl pověřit řízením životního prostředí Šebestu

Premiér Jan Fischer navrhl prezidentovi Václavu Klausovi, aby pověřil řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Premiér je přesvědčen, že Šebesta je odborně i manažersky dostatečně způsobilý, aby po zbytek mandátu vlády zvládl řízení obou resortů.

Topolánek se omluvil za výroky o církvích a premiéru Fischerovi

Předseda ODS Mirek Topolánek se omluvil za výroky, které pronesl při fotografování pro magazín pro homosexuály LUI. Dotkl se v nich mimo jiné církví, či premiéra Jana Fischera a ministra dopravy Gustava Slamečky. Lidé z časopisu podle Topolánka slova ze soukromého rozhovoru zneužili. Topolánek si nicméně uvědomuje, že mohla ublížit mnoha lidem. Za své výroky si předseda ODS vysloužil už ostrou kritiku svých volebních protivníků, včetně předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Vyčetli mu je i spolustraníci. "Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," uvedl Topolánek podle přepisu rozhovoru, který ČTK poskytl mluvčí ODS Martin Kupka. Výroky zveřejnil server blesk.cz. "Omlouvám se. Omlouvám se gayům, svým přátelům i všem ostatním. Omlouvám se členům církví - těm, které znám i těm, které neznám. Omlouvám se Židům - těm v politice i mimo ni. Omlouvám se občanům," napsal Topolánek v dnešním dopise. Nechtěl prý přispět k rozdmýchávání nenávisti, ale naopak vyjádřit názor, že lidé se nemají posuzovat podle sexuální orientace nebo příslušnosti k církvi. Osobně se v sms zprávě omluvil Fischerovi a Slamečkovi. Předseda ODS podle Blesku při focení útočil také na církve. Prohlásil, že se církev zmocnila lidí pomocí vymývání mozků.

Fischer: S Topolánkem už budu mluvit jen pracovně, urazil mě

Výroky předsedy ODS Mirka Topolánka o Židech, církvích a homosexuálech jsou podle premiéra Jana Fischera urážlivé a hloupé. Další komunikaci s předsedou ODS kvůli tomu omezí na nezbytné pracovní minimum. "Výroky předsedy ODS Mirka Topolánka o povaze Židů, církví a homosexuálů považuji - diplomaticky řečeno - za urážlivé, hloupé a zcestné. Odpovědnost za ně nese výhradně on sám," uvedl Fischer. "S jeho omluvou jsem obeznámen. Mojí úlohou však není Mirka Topolánka soudit ani mu dávat rozhřešení. Naší další komunikaci omezím na nezbytné pracovní minimum," reagoval Fischer. Slamečka naopak v tiskovém prohlášení uvedl, že se ho Topolánkova slova nijak nedotkla. "Znám názory a postoje Mirka Topolánka a vím, že nejsou antisemitské ani homofobní. Naopak, vždy se jasně na veřejnosti i v soukromí staví za práva menšin," hájil předsedu ODS. Seznámil se prý s celým obsahem rozhovoru a nenašel v něm nic, za co by mu Topolánek dlužil omluvu.

Šéf OSN Pan Ki-mun odsoudil izraelskou blokádu pásma Gazy

Izraelskou blokádu palestinského pásma Gazy kritizoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Při návštěvě této oblasti mimo jiné poukázal na to, že působí tamním lidem nepřijatelné utrpení. "Řekl jsem opakovaně izraelským představitelům, že jejich blokovací politika je neudržitelná a je špatná," poznamenal Pan při návštěvě vesnice Chán Júnis v jižní části pásma. "Obyvatelstvu Gazy způsobuje nepřijatelné utrpení. Tato politika je také kontraproduktivní. Oslabuje umírněné a naopak dodává síly extremistům." Pásmo Gazy obývá 1,5 milionu lidí, z nichž 85 procent závisí na mezinárodní pomoci. Izrael na pásmo uvalil embargo poté, co moc nad touto oblastí získalo v červnu 2007 extremistické hnutí Hamas. Hranice ale uzavřel i Egypt, aby zabránil pašování zbraní a nekontrolovanému pronikání lidí na své území. Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město v jeho celistvosti, což ale mezinárodní společenství neuznává. Východní část města si totiž nárokují Palestinci jako hlavní město svého budoucího samostatného státu, jenž zahrne západní břeh Jordánu a pásmo Gazy.

The Daily Telegraph: Papežův pastorační list vyvolal v Irsku hněv

Marie Collinsová je stále praktikující katoličkou navzdory rokům bolesti a frustrace z boje proti irské katolické hierarchii, píše na svých internetových stránkách deník The Daily Telegraph. V roce 1960, když jí bylo 13 let, ji pohlavně zneužil kaplan v Dublinu, ale ona zneužití oznámila až v roce 1995. "Všechno, s čím jsem se pak setkala, byly lži a úmyslné uvádění v omyl ze strany (dublinské) arcidiecéze. Zastrašovali mě a vyhrožovali mi," říká. V loňském roce zjistila ze zprávy soudkyně Yvonne Murphyové o způsobu, jakým dublinská diecéze řešila případy obvinění ze sexuálního zneužívání, že tehdejší arcibiskup věděl o stížnostech na jejího zneuživatele - stejně jako irská policie. Ale nikdo nic neudělal a kněz nadále zneužíval děti ve své péči. "Papež ze všeho viní sekularizaci irské společnosti a dezinterpretaci kanonického práva. Nepřijímá vůbec žádnou odpovědnost za úlohu Vatikánu v ututlání případů zneužívání. Vůbec nepřiznává, že je to celosvětový problém církve nebo že oběti nebyly jen ignorovány, ale také zastrašovány, aby mlčely." Devětapadesátiletý Paddy Doyle je jednou z prvních obětí zneužívání v katolíky vedených institucích v Irsku, které se svou zkušeností vyšly na veřejnost. Nemá v sobě nic z tichého smutku paní Collinsové, a tak v době, kdy byl čten papežův pastorační dopis, byl vzteky na mrtvici. Papežova slova jsou "stejné staré driblování, které posloucháme celé roky", říká. "Vůbec nepřijal vlastní odpovědnost za to, co se stalo." Doyle byl čtyřletý sirotek, když ho přijali do St Michael's Industrial School v Cappoquinu - kde byl napaden a sexuálně zneužit. Brzy se u něj vyvinulo vážné tělesné postižení, které je, jak předpokládá, důsledkem prožitého traumatu. V deseti letech ho postihla paralýza. Nyní v křesťanství nevěří a nemá strach označit irské biskupy za "chlápky v sukních", kteří tráví většinu návštěv ve Vatikánu "líbáním prstenů".

Odbory vyzvaly BA k diskusi, aby se další stávce předešlo

Odboroví předáci vyzvali k nové diskusi s vedením letecké společnosti British Airways, která by předešla chystanému pokračování nynější stávky. Kvůli protestu palubního personálu se rušily stovky letů a situace postihla tisíce cestujících. Generální tajemník odborového svazu Tony Woodley doufá, že se díky novým jednáním s BA nebude muset konat druhá stávka, která je plánovaná na čtyři dny od 27. března. Woodley to podle agentury Reuters napsal v dopise pro členy svazu. Stávka, která začala v noci na sobotu, je přitom nepříjemná i pro kabinet premiéra Gordona Browna. Odborový svaz Unite je největším jednotlivým finančním přispěvatelem vládnoucí Labouristické strany. Podle odborového svazu Unite zůstalo množství letadel na zemi a do práce nenastoupilo 10.000 jeho členů. Společnost ještě před stávkou uvedla, že chce během prvních dvou dnů stávky odbavit denně až 49.000 cestujících. Průměr pro normální březnový víkend je přitom 75.000 za den, napsala AP. Českých cestujících se v neděli dotklo zrušení ranního spoje z Prahy do Londýna a večerního letu v opačném směru.

EU je stále nejednotná v postoji vůči finančním potížím Řecka

Evropská unie je stále nejednotná v postoji vůči finančním potížím Řecka. Itálie evropskou pomoc Řecku zcela podporuje, uvedl italský premiér Silvio Berlusconi. Německá kancléřka Angela Merkelová ale předtím v rozhlasovém vysílání uvedla, že Řecko žádnou finanční pomoc nepotřebuje a že by se lídři unie na summitu ve čtvrtek a v pátek neměli pomocí Aténám zabývat. "Jsme absolutně pro," řekl Berlusconi na dotaz, zda si Itálie myslí, že má unie Řecku pomoci. Dodal ale, že není jisté, zda bude řecká krize s dluhopisy tématem bruselského summitu. "Ještě jsme o tom nemluvili," dodal. Večer pak přitvrdil prohlášením, že EU nemá důvod k existenci, když není připravena členům eurozóny v krizi pomoci. Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría uvedl, že podle něj by byla nejlepší pomocí pro zadluženou zemi spolupráce OECD s Bruselem.

Jurásková provedla opatření, která zlevní pro pacienty řadu léků

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková provedla opatření, která zlevní pro pacienty řadu léků. Ministryně řekla, že rozšířila cenovou regulaci na více léků. Výdaje pojišťoven i pacientů klesnou o pět procent. Od dubna pak systém uspoří další zhruba dvě miliardy přehodnocením cen. "Dvanáct skupin léčivých přípravků z formy neregulované je v tuto chvíli zařazeno do regulace, to je jenom jedno z opatření. To další je, že k 1. dubnu vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) správní rozhodnutí o revizi cen, bude se týkat tisíce léčivých přípravků," řekla. Nové a pro pacienty nižší ceny budou mít například léky na snížení krevního tlaku. V úsporném "Janotově" balíčku se počítalo se snížením cen a úhrad od ledna o sedm procent. V této skupině však podle analýz ministerstva klesly ceny jen o 2,1 procenta. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ministryni vytkl, že uspořené dvě miliardy, o nichž nyní mluví, mohlo zdravotnictví ušetřit už loni. "Nepřímo se dá vydedukovat, že tyto peníze jsme loni vyhodili," řekl s poukazem na to, že revize měla být hotova do roku roku 2008. Zdravotní pojišťovny daly loni za léky přes 35 miliard korun. Jurásková připustila, že SÚKL má problémy s revizí cen a úhrad léků, není ale celá vina jen na něm. O cenách a úhradách se rozhoduje ve správním řízení, v němž mají firmy a zdravotní pojišťovny možnost odvolání proti návrhu SÚKL. Naplno ji využívají, takže při dodržení všech správních lhůt se rozhodnutí protahuje.

Moos: Elektronické viněty vytvoří ztrátu až osm miliard korun

Nový systém elektronických vinět, které mají od příštího roku nahradit dosavadní dálniční známky, bude v prvních letech ztrátový a do roku 2016 by se jeho prodělek měl pohybovat mezi čtyřmi až osmi miliardami korun. Řekl to Petr Moos z Dopravní fakulty ČVUT. Ministerstvo dopravy už požádalo společnost Kapsch, která v Česku vybudovala a spravuje mýtný systém, o vyčíslení nákladů na zavedení tohoto systému. Zavedení elektronických vinět od příštího roku potvrdila v úterý sněmovna, zákon ovšem počítá s placením za časové období, stejně jako je tomu u nalepovacích známek. To však podle odborníků valný smysl nemá, navíc to bude dražší než systém samolepek. "Poslanci schválili takový návrh, který bude v prvních letech skutečně ztrátový. Lze očekávat, že ve výhledu řekněme do roku 2016 se ta ztráta bude pohybovat od čtyř do osmi miliard korun," prohlásil Moos, podle kterého elektronický systém není zdaleka tak výhodný jako stávající řešení mýtného, které má mít do roku 2016 čistý výnos 22 až 23 miliard korun. "Zatímco v případě toho elektronického řešení je to pouhých 14 miliard korun," upozornil.

Na Gotta přišly na lipský knižní veletrh davy jeho fanoušků

Stav obležení panoval u českého stánku na lipském knižním veletrhu. Německé vydání knihy Karel Gott - Zlatý hlas z Prahy (Die goldene Stimme aus Prag) zde křtil a podepisoval sám slavný zpěvák. Tuto příležitost si nenechalo ujít několik stovek jeho německých fanoušků a zejména fanynek. Ještě než se na něj vrhl dav obdivovatelů s žádostí o autogram, prozradil Gott novinářům, že do finální podoby německé verze knihy osobně zasahoval. "Upravoval jsem to tak, aby to bylo zajímavé pro německé čtenáře," vysvětlil. Sám prý rád čte historickou literaturu a nevadí mu, ani když je podána románově. Má například rád knihy Dana Browna. Sedmdesátiletý Gott je už přes čtyři desítky let stálicí hudebního showbyznysu v Německu, kde absolvoval nespočet vystoupení. Spoustu jeho hitů je stejně populární na české i německé straně hranice. Tím bezkonkurenčně nejúspěšnějším u západních sousedů je titulní píseň ke kreslenému seriálu Včelka Mája, na němž vyrostlo už několik generací Němců. Ti nejvěrnější nechyběli ani na lipském výstavišti. Někteří kvůli svému idolu přicestovali až z druhého konce Německa.

Sáblíková obhájila titul mistryně světa ve víceboji

Martina Sáblíková potvrdila pozici nejlepší současné rychlobruslařky triumfem na mistrovství světa ve víceboji v Heerenveenu. Dvojnásobná olympijská vítězka tak obhájila loňské prvenství a spolu se šampionáty na jednotlivých tratích získala už šestý titul mistryně světa v kariéře. Dvaadvacetiletá Sáblíková si zajistila vítězství symbolicky na své parádní trati 5000 metrů, která šampionát tradičně uzavírala. Světová rekordmanka na ní zajela podle očekávání nejrychlejší čas 6:50,98 a o 11,18 sekundy porazila průběžně vedoucí Kristinu Grovesovou z Kanady, která před ní vedla o šest sekund. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka Sáblíková korunovala na okruhu Thialf sezonu snů, v níž vyhrála téměř vše, co se dalo. Počtvrté za sebou ovládla hodnocení SP na dlouhých tratích, svou všestrannost potvrdila triumfy na ME i MS ve víceboji, na olympijských hrách splnila roli favoritky ziskem zlata na 3000 a 5000 m a navíc přidala trochu nečekaně bronz na trati 1500 m. Další reprezentantka Karolína Erbanová obsadila při svém debutu na vícebojařském šampionátu sedmnácté místo. Mezi muži definitivně vstoupil mezi legendy Nizozemec Sven Kramer, jenž dokázal jako první ve stodvacetileté historii vyhrát šampionát počtvrté za sebou. Třiadvacetiletý domácí rychlobruslař si podobně jako Sáblíková zajistil titul díky triumfu na závěrečné nejdelší trati 10.000 metrů. Smutný hrdina olympijských her, kde právě na desítce přišel o předpokládané zlato kvůli diskvalifikaci za špatné vystřídání dráhy, odsunul na další místa Američana Kucka a Bökka z Norska.

Bauer uhájil druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru

Běžec na lyžích Lukáš Bauer uhájil konečné druhé místo v hodnocení Světového poháru. Ve finálovém závodě na 15 kilometrů volnou technikou mu k tomu ve Falunu stačila devátá pozice. Z vítězství se radoval král sezony Nor Petter Northug. Bauer má za sebou druhou nejlepší sezonu v SP, předloni celý seriál vyhrál. Podstatnou porci bodů získal za lednové vítězství v Tour de Ski. Vedle toho vybojoval i prvenství na klasické trati v Otepää. "Cíl byl splněn, i když s velkým štěstím," řekl Bauer po dojetí do cíle. S výkonem v posledním závodu sezony SP ale nebyl spokojen. "Od začátku jsem cítil, že tahám za kratší konec. Lyže jsem měl srovnatelné s ostatními, ale výrazně mi to nešlo, nestíhal jsem. Od začátku jsem bojoval, abych se držel ve skupině," řekl. O celkovou druhou příčku jej mohl připravit Švéd Marcus Hellner, který vyrazil za hustého sněžení na těžkou trať druhý se ztrátou 40 sekund na Northuga. Druhé místo však neudržel, na posledních kilometrech se kolem něj přehnal Francouz Maurice Manificat. Jedinému českému zástupci ve finále SP tak ani nemuselo vadit, že v závěrečné rovince prohrál boj o osmou pozici. Také v ženském závodu na 10 km se radovala zástupkyně Norska Marit Björgenová. Za ní doběhla celková vítězka sezony Polka Justyna Kowalczyková, bronzová příčka patřila Švédce Kallaové.

Novotná skončila na MS v shorttracku celkově šestnáctá

Rychlobruslařka Kateřina Novotná obsadila konečné 16. místo na mistrovství světa v shorttracku. V Sofii se dostala do čtvrtfinále na kilometrové trati, další postup už byl nad její síly. V součtu čtyř disciplín se z titulů radovali Korejec I Ho-suk a jeho krajanka Pak Sung-hi. Novotná obhajovala loňské deváté místo, ani na jedné trati se však nevešla do elitní desítky. Nejlépe byla hodnocena právě na kilometru na 13. místě. Mezi muži už v pátek překvapil postupem do semifinále na 1500 metrů Vojtěch Loudín, v dalších disciplínách už na tento výsledek nenavázal. Celkově skončil osmadvacátý.

Volejbalistka Havelková vyhrála s Arsiziem Pohár CEV

Smečařka Helena Havelková získala s volejbalistkami italského klubu Yamamay Busto Arsizio Pohár CEV. V sobotním semifinále v Baku porazilo Arsizio domácí Rabitu 3:2 a v nedělním finále ve čtyřech setech přehrálo i Crvenou Zvezdu Bělehrad. Jednadvacetiletá česká reprezentantka Havelková tak pomohla Arsiziu prodloužit v Poháru CEV úspěšnou italskou sérii.

Francouzští ragbisté vládnou starému kontinentu

Osmdesát tisíc fanoušků na Stade France aplaudovalo ragbistům země galského kohouta. Francie popáté od roku 2000 triumfovala v Poháru šesti národů a navíc podeváté v historii získala prestižní Grand Chelem. Francouzi zvítězili i ve svém pátém letošním utkání, když po napínavém boji porazili věčného rivala z Anglie 12:10. Pohár šesti národů je nejstarší ragbyová soutěž světa, letos se hrál už 116. ročník. Patnáct letošních zápasů shlédlo 1 050 832 diváků, což je průměrně 70 055 na utkání. O takových návštěvách se může českým ragbistům jen zdát. Ti budou na jaře bojovat o záchranu v "B" skupině ME.

Rallye Dakar 2011 se pravděpodobně znovu pojede v Jižní Americe

Dakarská rallye se na počátku roku 2011 pravděpodobně znovu uskuteční v Chile a Argentině. Podle agentury Reuters se na tom shodla chilská vláda. Podmínkou ovšem je, že se třetí ročník konaný na jihoamerické půdě bude muset méně spoléhat na státní rozpočet, který je napjatý po ničivém zemětřesení z konce února. Příští ročník slavného závodu by podle latinskoamerických médií mohl být představen veřejnosti už příští týden v Paříži. Podle místního deníku El Mercurio se chilský vládní zmocněnec pro sport shodl se zástupci francouzské pořádající agentury ASO, že země místo sedmi milionů dolarů (131,3 milionu korun) vynaložených na předchozí ročníky tentokrát zaplatí o dva miliony méně.

Krasnikov je opět mistrem světa na ledové ploché dráze

Ruský plošinář Nikolaj Krasnikov se stal pošesté za sebou mistrem světa na ledové dráze. Krasnikov z devíti dílů seriálu ovládl sedm, ještě v Saransku skončil až za Ivanovem a dalším Rusem Dmitrijem Chomicevičem. Bratři Antonín a Jan Klatovští se v sobotu probojovali jen do finále D, které starší Antonín vyhrál a skončil celkově třináctý. V základní části vybojoval čtyři body za dvě druhá místa, ale měl také pád, kvůli jehož následkům dnes po první jízdě odstoupil. "Bolela mě levá noha, zkusil jsem to, ale nešlo to. Možná mám něco zlomeného, to ukáže až pondělní vyšetření," řekl Antonín Klatovský, který celkově obsadil v seriálu čtrnácté místo. Mladší Jan při své premiéře v MS skončil šestnáctý.

Bohemians 1905 připravili Boleslavi třetí jarní prohru

Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili v utkání 20. kola první ligy nad Mladou Boleslaví 2:0. Mladoboleslavští tak v jarní části sezony dál čekají na svůj první bodový zisk, když prohráli i třetí zápas a utkání v Příbrami mají odložené. Výhru Bohemians zařídil ve 47. minutě Jiří Kaufman, který proměnil penaltu. Minutu před koncem jejich triumf zpečetil Jan Štohanzl.

Počasí

Čekáme polojasno, na jihu zpočátku oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky. Odpoledne ubývání oblačnosti. Teploty vystoupí na 10 až 14, na jihovýchodě až na 16 stupňů Celsia. Vítr bude foukat jen slabý proměnlivý.

21-03-2010