Denní souhrn zpráv Zprávy

20-03-2010

Princ Charles s chotí Camillou byli na Hradě a v památném kostele

Setkáním s prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou Livií na Pražském hradě a prohlídkou některých jeho částí a zahrad zahájil britský princ Charles a jeho manželka Camilla svůj čtyřdenní pobyt v České republice. Navazuje na návštěvy prince a jeho manželky v Polsku a v Maďarsku. Na Hrad zamířili hned z ruzyňského letiště, kam přiletěli zhruba hodinu po poledni. Po půlhodinové soukromé schůzce s Klausovými si prohlédli historické prostory Hradu a v doprovodu pražského primátora Pavla Béma i přilehlé palácové zahrady. Navštívili také pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde se setkali s českými veterány sloužícími za druhé světové války v Británii. Česká republika je posledním cílem Charlesova turné po střední Evropě. Princ z Walesu je v Česku popáté, vévodkyně z Cornwallu oficiálně poprvé. Část pobytu v ČR stráví princ na Moravě, v Brně a v ekologické vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku. V malé obci na úpatí Bílých Karpat dnes vrcholily přípravy na prestižní návštěvu a obyvatelé obce horečně uklízeli, protože dřív v jim tom bránilo počasí.

Lidovci hledali cestu z krize a kritizovali ostatní strany

Pod motem Cesta z krize na ideové předvolební konferenci v pražském paláci Charitas křesťanští demokraté předložili své představy jak řešit problémy společnosti. Předseda Cyril Svoboda připustil, že KDU-ČSL nese díl odpovědnosti za ztrátu důvěry občanů v politiku. Podle něj jsou lidovci jediní, kdo se zbavil lidí, kteří berou politiku jako "kšeft". Podle politologů zaznělo "mnoho krásných slov", strana ale nepůsobí přesvědčivě. Křesťanští demokraté souhlasí s recepty ODS na tvorbu nových pracovních míst. Trvají ale na tom, že zaměstnavatelé nemohou propouštět bez udání důvodu. Nezaměstnaní by měli mít povinnost rekvalifikovat se. Pro žadatele o dotace by lidovci zavedli povinnost vytvořit nová pracovní místa. Podle propočtů KDU-ČSL bylo možné vytvořit až 150.000 nových pracovních míst. Svoboda odmítl růst daní z příjmů firem, byla by to cesta ke stagnaci. Podpořil progresivní zdanění zaměstnanců a podnikatelů a růst daní na tabák a alkohol. Chce podporu bytové výstavby, zejména sociálního bydlení. Kritizoval ODS a TOP 09, že odmítají protikorupční návrhy KDU-ČSL. Místopředsedkyně Michaela Šojdrová řekla, že rodiny s dětmi by mohly v budoucnu zdaňovat jen tu část příjmů, která připadá na dospělé členy domácnosti. Spotřeba dětí by se nezahrnovala. Lidovci rovněž chtějí vrátit do zákona společné zdanění manželů a výraznější slevy na dítě. Ekonom David Marek varoval, že sociální výdaje tvoří již nyní značnou část rozpočtového schodku. Podobné záměry označil za malování vzdušných zámků. Lidovci nemají před květnovými volbami silnou pozici. Jejich preference se pohybují kolem pěti procent nutných pro vstup do sněmovny a může se stát, že po mnoha letech ztratí křesla ve sněmovně i možnost podílet se jako menší partner na koaliční vládě.

Topolánek se ohradil proti zveřejnění svých výroků o církvi

Předseda ODS Mirek Topolánek se ostře ohradil proti zveřejněným výrokům, které pronesl o církvi při fotografování pro magazín pro homosexuály. Lidové noviny (LN) s odvoláním na server Blesk.cz dnes napsaly, že při pózování Topolánek prohlásil, že se církev zmocnila lidí pomocí vymývání mozků. "Odmítám účelové zneužití své citace z neformálního rozhovoru s redaktorem časopisu LUI," sdělil Topolánek prostřednictvím Martina Kupky z mediální sekce ODS. Předseda ODS uvedl, že se nechtěl dotknout a ani nedotkl současných českých církví a už vůbec ne věřících. "Bylo to dokonce naopak, hovořil jsem o své pevné vazbě ke křesťanství jako životnímu názoru i kulturní tradici," prohlásil. Server Blesk.cz zveřejnil informaci i video z fotografování pro časopis. Podle tohoto záznamu Topolánek prohlásil, že "prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu (vymývání mozků) totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků". Česká biskupská konference se podle LN nechtěla k uvedeným výroku vyjadřovat.

Odpůrci potratů se shromáždili na Václavském náměstí

Průvod odpůrců potratů prošel Prahou v organizovaném "Pochodu pro život". Akci uspořádalo Hnutí Pro život, které se staví proti zákonu o umělých potratech. Podle organizátorů se pochodu zúčastnilo asi 1000 lidí. Lidé s bílými kříži v rukou a transparenty kráčeli od kostela sv. Jiljí přes Staroměstské náměstí, Celetnou ulici, kolem Stavovského divadla přes Příkopy k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Kříže měly podle organizátorů symbolizovat utrpení i naději nenarozených dětí. Lidé za pochodu nesli obrázky svatých, modlili se a zpívali náboženské písně. Od budovy Národního muzea na ně přitom megafonem volali aktivisté z hnutí Nová antikapitalistická levice, kterých se na místě sešlo asi 15. Na zábradlí u muzea vyvěsili transparent s nápisem "za bezplatné potraty". Na shromážděné odpůrce interrupcí volali hesla podporující potraty, například "svobodu volby".

Ústecký magistrát zakázal předvolební mítink DSSS

Ústí nad Labem zakázalo květnový předvolební mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), jež je úzce spojena s Dělnickou stranou. Shromáždění již dříve na tomtéž místě oznámila ODS, stojí v rozhodnutí, na které upozornilo sdružení Romea. Ze stejných důvodů ve čtvrtek shromáždění DSSS zakázalo také Kladno. V obou případech se může strana obrátit na příslušný krajský soud. DSSS je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. Konání mítinku oznámila DSSS ústeckému magistrátu na začátku měsíce. Shromáždění se mělo uskutečnit 7. května od 14:00 do 18:00 na Mírovém náměstí. Účelem setkání mělo být seznámení se současnou vnitropolitickou situací v zemi. Strana počítala s tím, že by se akce mohlo zúčastnit 100 až 300 lidí. Magistrát ještě předtím obdržel oznámení o volebním shromáždění od ODS. Mělo se odehrát tentýž den na tomtéž místě od 14:00 do 17:00. Protože se oba svolavatelé nedohodli na úpravě doby konání mítinků, úřad shromáždění DSSS zakázal. Akci DSSS v uplynulých dnech zakázal i Městský úřad v Táboře. Soud rozpustil Dělnickou stranu rozhodnutím ze 17. února.

Ruský tisk: Odzbrojovací smlouva Rusko-USA bude podepsána v Praze

Nová rusko-americká odzbrojovací smlouva bude podepsána na začátku dubna v Praze. S odvoláním na diplomatické zdroje blízké jednání to dnes napsal ruský list Kommersant. "Vybrali si Prahu, a nikoli Kyjev jako místo podpisu," tvrdí deník. Podle zdrojů, na něž se odvolává, "se Američané vyslovili proti Kyjevu, jehož kandidaturu navrhl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč". Podpis dohody v Praze je jistý "téměř na sto procent", tvrdí i list Moskovskij komsomolec s odvoláním na zdroj z ruské delegace. Podle něj by se Medveděv měl do české metropole vydat hned po návštěvě Slovenska naplánované na 6. a 7. dubna. Nová smlouva by měla být prvním hmatatelnějším výsledkem "nového startu" rusko-amerických vztahů, ohlášeného krátce po loňském nástupu prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu.

BA kvůli dopadům stávky zruší v úterý a středu další lety do ČR

Aerolinky British Airways kvůli dopadům stávky palubního personálu zruší další dva úterní a středeční lety mezi Prahou a Londýnem. ČTK to sdělil mediální zástupce aerolinek Roman Pacvoň. Počet zrušených letů na trase Praha-Londýn se tak zvýšil na deset. Letecká společnost průběžně upravuje krizový letecký řád, na kterém se podepsala třídenní stávka. Nově na seznam odvolaných letů přibyly spoje, které měly v úterý i ve středu z Londýna vzlétnout v 7:05 a v opačném směru z Prahy v 11:05. "S velkým politování musím potvrdit, že společnost British Airways byla nucena ve dnech 23. a 24. března zrušit jeden let na lince Praha - Londýn a jeden let na lince zpáteční.

Barroso: EK navrhne vytvoření programu půjček na pomoc Řecku

Evropská komise navrhne vytvoření programu státních půjček, které mají pomoci zadluženému Řecku. Novinářům to řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Řekům by případně půjčily jen země eurozóny, nikoliv celé Evropské unie. S mechanismem však musí jejich lídři souhlasit, jednat by se o něm mělo na nadcházejícím summitu EU. Zatím není zřejmé, zda Řecku bude muset půjčit každý stát eurozóny včetně Slovenska, nebo bude celý program postaven na dobrovolnosti. Někteří ekonomové nicméně odhadují, že by státy mohly Řekům takto přispět až 25 miliardami eur, tedy zhruba 625 miliardami korun. Otázkou rovněž zůstává, zda by se do záchrany Řecka zapojil i Mezinárodní měnový fond. Země se tomuto kroku dosud vyhýbala, ale v poslední době jej opatrně připouští stejně jako další evropští politici. Barroso zapojení MMF rovněž nevyloučil. "Nechci spekulovat, jestli tam bude nějaký příspěvek MMF," řekl.

Charles Mackerras chystá rozlučkový koncert s Českou filharmonií

Britský dirigent a propagátor české hudby Charles Mackerras má stále nabitý program, ale chystá se na podzim v Praze uspořádat "rozlučkový" koncert s Českou filharmonií, s níž spolupracuje již 50 let. Nyní v londýnské Královské opeře v Covent Garden v pátek dirigoval premiéru Příhod lišky Bystroušky Leoše Janáčka, kterého jeho opery proslavily v Británii i ve světě vůbec. "Po Lišce Bystroušce budu dělat na festivalu v Glyndebourne Mozartovu operu Cosi fan tutte, na podzim mám naplánováno hodně koncertů a v říjnu budu mít svým způsobem rozlučkový koncert s Českou filharmonií," řekl Mackerras. Spolupracuji s Českou filharmonií skoro celý profesionální život, je to už 50 let, dodal. "Je mi skoro 85 let, tak nemyslím, že budu dělat mnoho nových věcí. Skoro všechny hudební sny jsem si jako dirigent splnil," řekl. O Janáčka se Charles Mackerras začal zajímat v roce 1947, kdy v Praze studoval a byl žákem Václava Talicha. "Znal jsem velmi dobře hudbu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ale Janáčka skoro ne," řekl. "Byli jsme si jisti, že Janáček bude dobře přijat. Věděli jsme, že jsme narazili na něco nového, co britské publikum vůbec nezná. Kritiky už tehdy byly nadšené," dodal.

Valašskomeziříčské muzeum otevře expozici o historii pražení kávy

Valašskomeziříčské muzeum připravuje otevření stálé expozice, která představí více než stoletou historii pražení kávy ve městě. Vernisáž výstavy nazvané Vůně kávy ve Valašském Meziříčí se uskuteční v zámku Kinských ve čtvrtek 25. března. Expozice představuje tradici pražení kávy ve městě, spojenou zejména s firmou Arnošta Dadáka, především na dokumentačních materiálech, fotografiích a textech. Vzácné snímky připomenou například atmosféru první republiky ve Valašském Meziříčí. Výstava je doplněna také historickými předměty, připomínajícími časy starých kaváren i současnými produkty firmy Kraft Foods CR vyráběnými v provozovně ve Valašském Meziříčí. Ve městě vyráběné kávy budou k ochutnání také na zmíněné vernisáži, která přízemí zámku Kinských na chvíli změní v historickou kavárnu. Během odpoledne promluví i potomci rodiny Dadákovy.

Bauer byl třetí ve skiatlonu ve finále Světového poháru

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil třetí místo ve skiatlonu na 10 km klasicky a 10 km volně v rámci finále Světového poháru ve Falunu. Zvítězil Nor Petter Northug a pojistil si průběžné vedení, Bauera ve finiši o desetinu sekundy porazil Němec Tobias Angerer. "Cítím se hodně unavený, ale pokud chci udržet druhé místo, tak musím bojovat. Dneska se mi povedl závod, ale to hlavní přijde v neděli," řekl Bauer. Dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her ve Vancouveru Bauer nepotvrdil fakt, že mu příliš nesedí závody s hromadným startem končící spurtem. Nejlepší český běžec na lyžích se držel po celou dobu v čele a neodpadl ani v cílové rovince, která byla mírně do kopce. Na suveréna Northuga, jenž už měl před finále jistý triumf v SP, sice nikdo nestačil, Bauer však svedl o druhou příčku vyrovnaný souboj s Angererem, který musela rozhodnout až cílová fotografie. Ta dvaatřicetiletému Čechovi přisoudila třetí místo. "Na jednu stranu bohužel, že jsem byl třetí, ale stejný odstup jsem uhájil před čtvrtým, takže super - obrovská spokojenost," řekl běžec. Třetí místo mu výrazně pomohlo v průběžném hodnocení čtyřdílného finále SP, které se počítá dohromady po vzoru Tour de Ski. I zásluhou bonifikace za druhé místo na sprinterské prémii v průběhu závodu se Bauer posunul z 28. pozice, která mu patřila po sprintu a tříkilometrovém prologu, na sedmou příčku. Skiatlon žen na 5+5 kilometrů skončil absolutním triumfem Norek. Vyhrála favoritka Marit Björgenová před krajankami Kristin Störmer Steiraovou a Therese Johaugovou a dostala se do čela finále.

Řezáč potvrdil druhým místem, že se mu na Birkebeineru daří

Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč obsadil druhé místo v závěrečném závodu FIS Marathon Cupu Birkebeinerrennet na 54 km klasickou technikou. V Norsku nestačil jen na domácího Anderse Auklanda, jenž dorazil do cíle v Lillehammeru o 49 sekund dříve. Řezáč dokázal na stupních vítězů skončit v této sezoně při Jizerské padesátce i Vasově běhu, kdy obsadil shodně třetí místa. Na rozdíl od těchto závodů se tentokrát pole roztrhalo už v průběhu. Člen týmu Patria Direkt byl v elitní desítce jediným zástupcem jiné země než Norska či Švédska. Na Birkebeinerenu se Řezáčovi dařilo i v minulých letech. Loni získal bronz a v roce 2008 dokonce v traťovém rekordu vyhrál. Triumfu v závodu, který se běhá s batohem o hmotnosti 3,5 kilogramu, se dočkal i v letech 2002 a 2005.

Hájek byl na MS v letech po českém rekordu osmý, vyhrál Ammann

Český reprezentant Antonín Hájek vytvořil na mistrovství světa v letech na lyžích v Planici senzační český rekord 236 metrů a obsadil osmé místo. Sezonu korunoval dalším triumfem dvojnásobný olympijský vítěz z Whistleru a vítěz Světového poháru Simon Ammann ze Švýcarska. Třiadvacetiletý Hájek na největším můstku světa potvrdil, že patří v letech mezi nejužší špičku. Svým pokusem v závěrečném čtvrtém kole se přiblížil na tři metry světovému rekordu, který vytvořil v Planici před pěti lety Björn Einar Romören z Norska. O možnost chlubit se nejdelším letošním pokusem na Letalnici připravil Hájka až úplně posledním letem závodu fenomenální Ammann, jenž výkon mladého Moravana překonal o půl metru.

Martin Fourcade vyhrál třetí biatlonový závod SP za sebou

Francouzský biatlonista Martin Fourcade zopakoval v Oslu po sprintu vítězství i ve stíhacím závodě a v rámci Světového poháru vyhrál již třetí závod za sebou. Ze stříbra se radoval překvapivě mladý Němec Simon Schempp, třetí doběhl Ivan Čerezov z Ruska. S ním prohrál ve fotofiniši Nor Emil Hegle Svendsen, jenž se i tak vrátil do čela celkové klasifikace. Z českých biatlonistů se nejvíce dařilo Michalu Šlesingrovi, jenž se z 47. příčky po sprintu posunul až na 23. místo. S jedinou chybou na střelnici ztratil v cíli na Fourcada necelé dvě minuty. Sedmadvacátým místem bodoval i Tomáš Holubec, jehož o elitní dvacítku připravily dvě chyby při závěrečné střelbě vestoje.

Sáblíková vyhrála na MS ve víceboji 3000 metrů a je třetí

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je třetí po polovině mistrovství světa ve víceboji v Heerenveenu, kde obhajuje zlato z minulého roku. Dvojnásobná olympijská vítězka zahájila závod jedenáctým místem na své nejslabší trati 500 metrů, poté splnila roli favoritky vítězstvím na 3000 metrů v čase 4:03,59. V průběžném pořadí jsou před Sáblíkovou její dvě očekávané největší soupeřky Ireen Wüstová a Kristina Grovesová. Domácí Wüstová skončila za dvaadvacetiletou Češkou na trojce druhá o 1,51 sekundy a vede. Před prvním nedělním závodem, kterým bude patnáctistovka, má před Sáblíkovou v přepočtu náskok 1,38 sekundy. Kanaďanka Grovesová je pouze osm setin za Wüstovou. Závod vyvrcholí parádní tratí Sáblíkové na 5000 metrů. Celkově osmnácté místo patří druhé české reprezentantce Karolíně Erbanové. Sedmnáctiletá debutantka potvrdila na trati 500 metrů své sprinterské kvality a díky času 39,31 byla po úvodní disciplíně třetí. Na trojce pak skončila poslední čtyřiadvacátá.

Freire vyhrál potřetí cyklistický závod Milán - San Remo

Španělský cyklista Óscar Freire vyhrál potřetí v kariéře slavný jednorázový závod Milán - San Remo. Trojnásobný mistr světa se v závěrečném spurtu prosadil před dalšími favority Tomem Boonenem z Belgie a domácím Alessandrem Petacchim. Čtyřiatřicetiletý Freire se udržel ve hře o vítězství díky tomu, že zvládl závěrečná dvě stoupání Cipressa a Poggio. Dlouholetý člen týmu Rabobank se v cílové rovince přehnal kolem Itala Daniela Bennatiho, pro nějž při své premiéře ve slavném závodu pracoval i jeho týmový kolega z Liquigasu Roman Kreuziger, a zopakoval v San Remu své triumfy z let 2004 a 2007. Třiadvacetiletý český profesionál nastupoval do závodu zdravotně indisponován, neboť téměř přišel o hlas. Se ztrátou tři a čtvrt minuty na vítěze obsadil 86. pozici. Milán - San Remo je tradiční první klasikou v sezoně a svou délkou 298 km patří k nejdelším v kalendáři.

Novými šampiony v krosu jsou Kreisinger a Bařinová

Domácími šampiony v krosu se v Temelíně stali poprvé v kariéře Jan Kreisinger z Kroměříže a Martina Bařinová z Přerova. Závod mílařů vyhrál v zámeckém parku Vysoký Hrádek poblíž jaderné elektrárny předloňský vítěz Tomáš Bednář z Vítkovic. Kreisinger, který měl vedle dvou juniorských titulů dosud v seniorské sbírce jedno stříbro a dva bronzy, vystřídal na trůnu šampiona z předchozích tří let Milana Kocourka. Ten na desetikilometrové trati doběhl druhý se ztrátou 23 sekund, nadvládu běžců z kroměřížského AK umocnil třetím místem veterán a kouč svých přemožitelů Róbert Štefko. Všichni dnešní medailisté se sešli na stupních vítězů i v letech 2007 a 2009, kdy pokaždé vyhrál Kocourek před Štefkem a Kreisingrem.

Další korupční skandál v českém fotbale?

Podle deníku Aha! byl výsledek zápasu Olomouc - Bohemians Praha v posledním kole minulého ročníku první fotbalové ligy domluvený. Hráči domácího klubu soupeři údajně zaplatili 300.000 korun, aby vyhráli a dostali se do předkola Evropské ligy. Případ už podle listu vyšetřuje policie. Svaz uvedl, že se kauzou začne co nejdříve zabývat disciplinární komise, na jejíž nejbližší zasedání budou zástupci Bohemians Praha předvoláni.

Trenér Lavička dovedl fotbalisty Sydney k titulu mistrů Austrálie

Trenér Vítězslav Lavička vyhrál s FC Sydney australskou fotbalovou ligu. Ve finále play off jeho svěřenci porazili obhájce titulu Melbourne Victory na penalty 4:2. V normální hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1. Před 48.000 diváků odehrál celý zápas v dresu vítězného týmu i slovenský záložník Karol Kisel. Bývalý hráč Liberce a pražské Sparty zřejmě nastoupil za Sydney naposledy, neboť se s vedením klubu nedohodl na prodloužení smlouvy. Třiatřicetiletý středopolař se chce vrátit do české nejvyšší soutěže. Lavička byl na počátku března vyhlášen nejlepším trenérem v soutěži. Sydney získalo druhý australský titul, předtím vyhrálo premiérový ročník A-League v roce 2006.

Počasí

Oblačno až zataženo. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na horách kolem 7 stupňů.

20-03-2010