Denní souhrn zpráv Zprávy

17-03-2010

Senát schválil vydání dluhopisů za rekordních 167 miliard korun

Senát schválil vládě vydání dalších dluhopisů za 153 miliard korun na krytí letošního rozpočtového schodku, který má být celkově ještě o deset miliard vyšší. Učinil tak hodinu poté, co schválil dluhopisy za 14 miliard korun ke krytí deficitu loňského rozpočtu. Oba návrhy ještě dostane k podpisu prezident. Celkem tak vláda bude moci vydat dluhopisy za rekordních 167 miliard korun. Státní dluh by v důsledku vydání dluhopisů podle předpokladu vlády měl vzrůst ke konci roku na 1,34 bilionu korun. Úroky z tohoto dluhu by měly vzrůst až na zhruba 60 miliard korun. To přibližně odpovídá například výdajům ministerstva vnitra nebo dopravy.

Poslanci schválili zákon o rozvojové spolupráci a pomoci

Poslanci schválili návrh zákona o české zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci, který by měl tyto aktivity lépe koordinovat. Předloha nyní míří do Senátu. Podobný zákon nyní v českém právním řádu chybí. Jeho hlavním smyslem je vytvořit pevnější rámec pro efektivní poskytování obou forem zahraniční pomoci. Vláda už předloni rozhodla, že české rozvojové a humanitární projekty v zahraničí bude mít na starosti rozvojové středisko, organizace zřízená ministerstvem zahraničí. Vláda tak chtěla soustředit prostředky určené k rozvojové pomoci. Zahraniční rozvojová spolupráce a humanitární pomoc je součástí české zahraniční politiky. Díky zákonu by se měla podle ministerstva zlepšit a možná i navýšit. Ministr zahraničí Jan Kohout už dříve řekl, že zahraniční rozvojová spolupráce není v první řadě charita, ale investice do budoucna, například pro zajištění bezpečnosti země. Zákon je podle informací z vlády součástí balíku kroků, který se začal uskutečňovat už v roce 2007 a který má odstranit roztříštěnost v humanitární pomoci a rozvojové spolupráci. Odborníci již několik let upozorňují na to, že je nutné zlepšit systém zahraniční spolupráce. Říkají, že bývá roztříštěná a ministerstva často konají a vymýšlejí projekty nezávisle na sobě. Česko věnuje na zahraniční pomoc kolem 3,5 miliardy korun ročně. Koordinátorem české pomoci je česká diplomacie, přičemž konkrétní projekty realizuje právě nová rozvojová agentura. Zahraniční rozvojová spolupráce je dlouhodobější a má za cíl přispět k omezení chudoby a udržitelnému rozvoji v zemích třetího světa. Rozvojová pomoc směřuje především do Angoly, Zambie, Vietnamu, Mongolska, Jemenu, Moldavska, Bosny a Hercegoviny a Srbska. Jsou to prioritní země, které vybrala vláda.

Senát schválil posílení mise v Afghánistánu, rozhodne sněmovna

Senát schválil posílení české armádní mise v Afghánistánu o 55 vojáků. Pro hlasovali i někteří senátoři ČSSD. Osud návrhu je ale dále nejistý, sněmovna totiž rozhodnutí o něm ve středu odložila. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se staví proti navýšení počtu vojáků v Afghánistánu.

Sněmovna schválila zřízení registru vysokoškolských profesorů

Poslanci schválili zřízení registru vysokoškolských profesorů a docentů. Akreditační komise by díky němu měla mít lepší přehled o tom, kteří profesoři mají na kterých školách pracovní úvazky. Mohla by pak snáze rozhodovat o akreditaci programu, který by neměl dostatečné pedagogické zajištění. Omezila by se tím praxe takzvaných létajících profesorů. Změnu vysokoškolského zákona poslanci odsouhlasili spolu s vládní novelou zákona o pedagogických pracovnících. Předloha nyní míří do Senátu. Novela zákona o pedagogických pracovnících by měla umožnit učitelům na základních a středních školách pracovat částečně doma, například při opravování písemných prací, pokud s tím bude souhlasit ředitel. V některých školách je taková praxe již v současnosti, novela tento postup umožní oficiálně. Novela by měla změnit i proplácení přesčasových hodin učitelů. Zaplacené by je dostali pouze v případě, že by v daném týdnu odpracovali celou pracovní dobu. Další novinkou, kterou novela přináší, je větší prostupnost mezi kvalifikacemi učitelů. Například pedagog s aprobací na výuku na druhém stupni základních škol by mohl učit i na střední škole.

Návrh na změnu vysokoškolského zákona stanoví to, že profesoři by mohli vyučovat na více vysokých školách, v registru by ale vždy bylo uvedeno, jak velký úvazek na dané škole mají. Když bude mít na nějaké škole třeba desetinový úvazek, akreditační komise bude moci říct, že takový profesor nemůže garantovat obor po odborné stránce a akreditaci neudělit. "Mohlo by to pomoci zabránit vzniku dalších škol," řekla ČTK předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. V současnosti se prý stává, že jeden profesor nebo docent garantuje výuku daného oboru na několika školách zároveň. Školy tak sice mohou rozšiřovat nabídku studia, kvalita vzdělávání tím ale trpí.

Poslanci umožnili snížení výkupních cen elektřiny ze slunce

Sněmovna schválila novelu, která Energetickému regulačnímu úřadu umožní v budoucnu zlevňovat výkupní ceny elektřiny ze slunce o více než pět procent. Tento krok má pomoci zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Poslanci schválili vládní návrh v původní podobě bez jakýchkoli změn. Hlasovalo pro něj 169 poslanců ze všech stran. Novela nyní zamíří do Senátu. Úřad může nyní meziročně hýbat s výkupními cenami za elektřinu z obnovitelných zdrojů pro nová zařízení nejvýše o pět procent. Vláda navrhla, aby ERÚ mohl snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Sněmovní hospodářský výbor doporučil, aby úřad mohl zlevňovat až o čtvrtinu, což sněmovna nepřijala.

ČSSD zatím neuspěla v Senátu se zvýšením mateřské

ČSSD se neúspěšně pokusila prosadit, aby Senát o zvýšení mateřské na loňskou úroveň rozhodoval už tento čtvrtek. Sněmovna by pak měla snadnější možnost očekávané zamítnutí Senátu přehlasovat. Proti se postavila ODS s poukazem na obsáhlý program právě zahájené schůze. Senát tak bude o mateřské rozhodovat příští středu na dalším zasedání, byť to bude pravděpodobně jediný bod. Pokud sněmovna veto Senátu přehlasuje, přijetí zákona by v závěru volebního období mohl zabránit už jen prezident. Několikrát uvedl, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu. Zvýšení mateřské a další související změny by zvedly státní výdaje o 1,9 miliardy korun.

Boj s nezaměstnaností považuje ODS za klíčový povolební úkol

Podporu kratších pracovních úvazků, práce z domu, zaměstnávání absolventů a starších lidí slibuje před sněmovními volbami ODS. V souboru opatření nazvaném Řešení pro nová pracovní místa, který novinářům představil předseda ODS Mirek Topolánek, figuruje také slib pomoci pro nezaměstnané, kteří se rozhodnou podnikat. Lidí bez práce kvůli hospodářské krizi přibývá, míra nezaměstnanosti v Česku dosáhla rekordních 9,9 procenta. ODS tímto tématem zahájila první fázi své předvolební kampaně. Opatření mají podle ODS přinést v příštím roce 170.000 nových míst v soukromém sektoru, přitom nijak nezatíží státní rozpočet. Návrhy by podle ODS připravily veřejné rozpočty příští rok o 0,7 miliardy korun, ale dohromady za léta 2011 a 2012 by ovšem přinesly do veřejných rozpočtů 7,1 miliardy korun. "ODS ve svém programu nijak nepřekvapila, její politika nemůže pomoci k novým pracovním místům," řekl v Plzni šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj by se zásadně omezila práva zaměstnanců a podpořil takzvaný švarcsystém, který připravuje stát o peníze z pojištění a způsobuje mu ohromné problémy. Spolu s hlavním cílem, tedy výpověďmi bez udání důvodu, se opatřeními ODS nevytvoří žádné nové pracovní místo, dodal.

ODS podle Topolánka vnímá úkol poprat se s nezaměstnaností jako klíčový, proto otevřela cyklus programových tiskových konferencí před volbami do sněmovny právě tímto "srdcovým esem". Zaměstnavatelům, kteří vytvoří pracovní místo na dobu neurčitou pro absolventa či rodiče po návratu z rodičovské dovolené, ODS slibuje slevu na sociálním pojištění ve výši 3600 korun ročně. Nezaměstnané, kteří se rozhodnou pro start v podnikání, hodlá ODS povzbudit tím, že jim nechá po celou dobu plnou výši podpory. Toto opatření ale bude moci nezaměstnaný využít jen jednou za deset let. Strana chce také podporovat používání částečných úvazků, firmám by na sociálním pojištění ulevila ročně 7200 korun za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi a starší 55 let, absolventy, zdravotně postižené a studenty. Firmám chce ODS umožnit půjčovat si zaměstnance navzájem a posílat je na školení placená z evropských fondů. Změnit chtějí občanští demokraté také pravidla pro práci na dohodu tak, aby se na ni dalo pracovat po delší dobu. Uvažují i o tom, že by omezili podporu lidem, kteří podají výpověď z vlastní vůle. Neměli by mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti. ODS nehodlá zvýšit odvody na sociální pojištění ani daně, zdůraznil místopředseda občanských demokratů Petr Nečas. Po plánu, jak zajistit pracovní místa, hodlá ODS v dalších týdnech postupně zveřejnit stranické recepty pro další pilíře ekonomické části programu.

Pražská ODS chce změny ve vedení dopravního podniku

Pražští zastupitelé za ODS chtějí změny ve vedení dopravního podniku. Na úterním mimořádném jednání klubu proto doporučili radě hlavního města, aby z představenstva odvolala ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) a ředitele magistrátního odboru dopravy Jana Heroudka. Podle místopředsedy klubu zastupitelů za ODS Filipa Dvořáka se teď rada města bude muset tímto doporučením zabývat. Pokud rada navrhované členy odvolá, přijde představenstvo o svého předsedu i místopředsedu. Odvolané členy by měl nahradit současný předseda dozorčí rady a náměstek primátora Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek a další náměstek primátora Milan Richter (všichni ODS). "Jedná se o politické rozhodnutí. Pokud valná hromada změny schválí, je to vůle vlastníka, kterou budu respektovat," reagoval ředitel podniku Dvořák.

CVVM: Daně lidí s vysokými příjmy považuje 61 procent Čechů za nízké

Výši daní pro lidi s vysokými příjmy považuje v Česku za nízkou přes 60 procent lidí, a to už třetím rokem. Letos v únoru si to myslelo 61 procent dotázaných, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Přes 60 procent Čechů se zároveň domnívá, že pro lidi s nízkými příjmy jsou daně naopak vysoké. S tímto názorem se ale ztotožňuje během posledních let postupně méně Čechů. Ze šetření vyplynulo, že jen osm procent občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy v Česku za vysoké a více než pětina občanů je považuje za přiměřené. Za velmi nízké je pak považuje 22 procent Čechů. Z celkových výsledku průzkumu lze podle CVVM usoudit, že většina veřejnosti nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. "Nadměrnou zátěž nesou podle převládajícího mínění lidé s nízkými příjmy, přičemž výše daní u skupiny lidí s vysokými příjmy je nejčastěji pokládána za nízkou," uvedlo CVVM. Podpora vyšších daňových sazeb pro lidi s vysokými příjmy podle průzkumu v různé míře převažuje ve všech skupinách populace. Přesto relativně nižší podporu progresivního zdaňování příjmu zaznamenalo CVVM mezi stoupenci ODS, vysoce kvalifikovanými odbornými či vedoucími pracovníky, podnikateli, absolventy vysokých škol a dotázanými s dobrou životní úrovní. Z průzkumu také vyplynulo, že českému daňovému systému nerozumí 60 procent občanů, zatímco více než třetina jej chápe. Oproti předchozímu šetření se situace významně nezměnila, uvedlo CVVM.

Inspektoři zahájí s automobilkou Hyundai správní řízení

Inspektorát práce zahájí správní řízení s nošovickou automobilkou Hyundai. Firma totiž souhlasila se závěry kontroly, při které inspektoři odhalili přibližně 50 závad. Společnosti hrozí ve správním řízení až dvoumilionová pokuta. Inspektorát navíc tento týden vydal opatření, podle kterého musí automobilka všechny závady v oblasti bezpečnosti a pracovních podmínek odstranit. Informovala o tom vedoucí inspektorka Oblastního inspektorátu práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj Václava Kociánová. Lednová kontrola oblastního inspektorátu práce v nošovické automobilce Hyundai zjistila závažné nedostatky a porušení zákoníku práce, například při nařizování přesčasů. Právě kvůli nařizovaným přesčasům a špatným pracovním podmínkám zaměstnanci automobilky na začátku loňského prosince přerušili hromadně práci. Později odbory ve firmě vyhlásily stávkovou pohotovost.

Družstvo JIH sníží Madetě dodávky, mlékárně hrozí útlum výroby

Mlékařské a hospodářské družstvo JIH sníží od dubna českobudějovické mlékárně Madeta dodávky o 200.000 litrů mléka denně. Zemědělci chtějí vyšší ceny. Pro mléko už mají odbyt v Klatovech a Německu. Novinářům to řekl místopředseda družstva Zdeněk Houška. Pokud se Madetě rychle nepodaří výpadek nahradit, hrozí některým závodům uzavření, řekla ČTK mluvčí Madety Barbora Daňková. Dosud družstvo dodávalo největší domácí mlékárně polovinu její denní spotřeby mléka. Mlékárna denně zpracuje kolem milionu litrů. Od dubna bude družstvo Madetě dodávat denně kolem 320.000 až 340.000 litrů mléka. Houška tvrdí, že se družstvo s Madetou nedohodlo na nastavení ceny pro další období. Není všem dnům konec, mléko se postupem času může do Madety zase vrátit, poznamenal Houška. Kvůli propadu dodávky mléka jsou podle Daňkové ohroženy závody v Prachaticích, Plané nad Lužnicí, Českých Budějovicích i v Českém Krumlově.

ÚOOZ odhalil jeden z největších padělatelských gangů v Evropě

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na konci února rozkryli pravděpodobně jeden z největších padělatelských gangů v Evropě. Skupina nejméně čtyř lidí údajně padělala stovky dokladů. Novináře o tom na konferenci informoval ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Jednačtyřicetiletého cizince a jednašedesátiletou Česku už policie obvinila, hrozí jim až deset let vězení. Další dva lidé budou obviněni v nejbližších dnech. Jednačtyřicetiletý Albánec padělané pasy údajně dodával třeba do Německa pro migranty z Iránu, kteří chtěli vycestovat do Kanady. Falešné doklady z české dílny zajistili policisté i ve Velké Británii a Španělsku. Cena padělaných dokladů se pohybovala při přepočtení ze zahraničních měn v rozmezí od 25.000 do 55.000 korun.

Vyšetřování žhářského útoku v Bedřišce převzala krajská policie

Vyšetřování žhářského útoku na dům Romů v ostravské kolonii Bedřiška převzala krajská policie. Na objasnění případu se ale bude dál podílet stejný tým policistů. "Pouze jej doplní další krajští pracovníci. Dozorovat případ už bude ostravské krajské státní zastupitelství," řekl ČTK ředitel ostravské policie Tomáš Landsfeld. Dodal, že rozhodně se změní právní kvalifikace případu. Dosud se útok vyšetřoval jako obecné ohrožení. V úvahu přicházejí tři varianty. Obecné ohrožení v přísnějším odstavci, pokus vraždy či pokus o těžkou újmu na zdraví.

Vlk: Bude nutné analyzovat přípravu kněží v sexuální morálce

Po skandálech pohlavního zneužívání dětí v církevních zařízeních v zahraničí bude nutné znovu analyzovat přípravu kněží v oblasti sexuální morálky, míní kardinál Miloslav Vlk. Dosavadní pražský arcibiskup tak na svých webových stránkách zareagoval na pedofilní aféry v církvi, které v posledních týdnech vyplouvají na povrch v Německu, Rakousku, Švýcarsku a dalších zemích západní Evropy. Česku se skandály podobných rozměrů vyhnuly. Vlk napsal, že se k němu za téměř 20 let jeho působení v čele pražské diecéze nedostala informace o žádném konkrétním doložitelném případu zneužití dítěte církevním představitelem. V době, kdy ke zneužívání docházelo v církevních školách a institucích v západní Evropě, v Česku podobná zařízení v takové míře nefungovala. Vlk jako student žil v Českých Budějovicích v malém chlapeckém semináři, nikdy prý nezažil ani náznaky zneužívání ani o takovém jednání ve svém okolí neslyšel. Česká biskupská konference (ČBK) v minulosti podle Vlka překládala a rozšiřovala celocírkevní dokumenty k tomuto tématu.

Na Hradě je výjimečně vystaven Jenský kodex

Vzácný středověký Jenský kodex ze sbírek Národního muzea byl ve středu instalován na výstavě Umění české reformace v Císařské konírně Pražského hradu. Originál, který se prakticky nevystavuje, si zájemci mohou prohlédnout do 30. března. Krátkodobá zápůjčka středověkého rukopisu, který je označován za husitskou bibli, je výsledkem dohody Správy Pražského hradu a Národního muzea. Minimálně dalších pět let originál kodexu vystaven nebude. Kniha je otevřena na straně, kde se nachází pravděpodobně nejznámější iluminace Jenského kodexu, Žižka v čele vojsk, která byla v bývalém Československu použita na dvacetikorunové bankovce. Iluminovaný rukopis z konce 15. století se od 50. let minulého století nachází ve sbírkách Národního muzea. Rukopis byl po několik staletí uložen v Univerzitní knihovně v Jeně, studoval jej tam kromě jiných také Johann Wolfgang Goethe. Kodex přivezl do Československa jako státní dar tehdejší prezident Německé demokratické republiky Wilhelm Pieck.

Dům U Kamenného zvonu připomene 700 let od sňatku rodičů Karla IV.

Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí nabídne letos na podzim výstavu připomínající 700 let od sňatku rodičů Karla IV. - Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Dnešní výstavní sály jsou v původním gotickém městském paláci, v němž se mladí manželé ubytovali po příchodu do Prahy. Hlavní ozdobou expozice bude pravděpodobná Eliščina svatební koruna. Vystaveny budou také královské pečetě, vzácné relikviáře sloužící k uchování ostatků a iluminované rukopisy. Novinářům výstavní projekt představila spoluautorka expozice, historička Klára Benešovská. "Sňatek otevřel novou kapitolu střední Evropy, bez něj by nebylo Karla IV.," řekla Benešovská. Z přelomu 13. a 14. století se nedochovalo mnoho uměleckých děl, která by přiblížila tehdejší dobu. Přesto se podle historičky podařilo shromáždit pro výstavní potřeby zajímavý soubor exponátů. Ústředním exponátem bude královský poklad nalezený v 80. letech v Polsku, právě jeho součástí je také zmíněná svatební koruna. Výstava se bude konat od 4. listopadu 2010 do 6. února 2011. Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna se vzali 1. září 1310, korunováni byli 7. února 1311.

Výstava nabídne atmosféru pražských výletních restaurací

Výstava Pražské výletní restaurace přenese návštěvníky do atmosféry výletů 19. století i první republiky. Nabídne ji Muzeum hlavního města Prahy ve své hlavní budově Na Poříčí od 22. září 2010 do 20. března 2011. Prohlédnout si bude možné dobové fotografie, pohlednice, filmy, ale i jídelní lístky restaurací a vystrojení na výlety. Novinářům projekt představil jeho autor Tomáš Dvořák. Návštěvník na výstavě využije nejen zrak a sluch, ale i hmat a čich. Z jedné z místností se totiž stane improvizovaná dobová restaurace i s občerstvením. Některé z exponátů zapůjčili potomci bývalých majitelů výletních restaurací. Vedle nápojových a jídelních lístků se na výstavě uplatní mapy a plány. Pro oživení poslouží i úryvky z filmů.

Přehlídka připomene den divadla pro děti a ocení Pavla Šruta

Jubilejní desátý ročník přehlídky divadelních dětských inscenací připomene Světový den divadla pro děti a mládež, který připadá na 20. březen. ČTK to řekl předseda českého střediska Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) Vladimír Hulec. Podle něj bude letos v rámci přehlídky za svou tvorbu pro děti a mládež oceněn básník a autor Pavel Šrut. Od 20. do 24. března vystoupí v prostorách Divadla v Celetné, divadlech Disk a Minor, Divadla v Dlouhé a v kulturních centrech Mlejn a Zahrada celkem 21 souborů v šestadvaceti představeních. "Pavla Šruta ocení středisko ASSITEJ jakožto další osobnost, která tvořivým a inspirativním způsobem přispěla k rozvoji kvalitního divadla pro děti a mládež," uvedl Hulec. Loni cenu převzal performer, spisovatel, výtvarník, hudebník, herec a fotograf Petr Nikl. Před ním získali toto ocenění Jiří Vyšohlíd, Jan Borna, Eva Tálská, Iva Peřinová, Zoja Mikotová, Hana Franková Hniličková a Alena Urbanová.

Bob Dylan vystoupí v červnu v pražské O2 areně

Legendární americký hudebník Bob Dylan vystoupí 11. června v pražské O2 areně. Jedna z nejvlivnějších postav světové hudby 60. let se do České republiky vrací po dvou letech. Dylan už o svém koncertu v Praze před časem informoval na svých oficiálních stránkách. Zatím však nebylo známé místo jeho konání ani pořadatelská agentura. Před dvěma lety v ostravské ČEZ Areně Dylan odehrál koncert s některými skladbami z tehdy posledního alba Modern Times (2006). Od té doby stihl vydat tři alba, třídiskové Tell Tale Signs (2008), baladickou desku Together Through Life (2009) a vánoční Christmas In The Heart (2009).

Ochranáři objevili v Moravském krasu bílého netopýra

Ochranáři objevili při letošním zimním sčítání netopýrů v Moravském krasu raritu - zcela bílého netopýra druhu vrápenec malý. Potvrdil to Miroslav Kovařík z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. I když se sčítání netopýrů věnuje bezmála 30 let, na bíle zbarvený exemplář tohoto živočišného druhu narazil nyní poprvé. Běžná barva netopýrů je tmavohnědá. Je podle něj otázkou, zda jde o albína nebo jen albinotickou formu netopýra. V literatuře bylo již popsáno několik netopýřích albínů. V krasu byl ale bíle zbarvený netopýr nalezen až teď. Kras přitom patří k nejvýznamnějším zimovištím těchto živočichů ve střední Evropě. Netopýři přespávají v jeho jeskyních. Ročně na 30 stanovištích v CHKO naleznou ochranáři asi 5500 netopýrů.

Ze sportu

Jamajský atletický fenomén Usain Bolt přijede počtvrté do Ostravy na Zlatou tretru. Nepoběží ale žádnou ze svých tradičních tratí, představí se v závodu na 300 metrů. Jeden z dílů nového seriálu World Challenge se koná na Městském stadionu ve Vítkovicích ve čtvrtek 27. května.

Start na vícebojařském mítinku v Kladně potvrdil čerstvý halový mistr světa Bryan Clay z USA. Organizátoři si slibují útok na světový rekord.

Počasí ve čtvrtek

Polojasno až oblačno, s teplotami od 9 do 13 stupňů Celsia.

17-03-2010