Denní souhrn zpráv Zprávy

14-03-2010

Ministr Janota ekologickou superzakázku nezruší, obává se arbitráže

Obří státní zakázka na odstranění ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun se rušit nebude. Vyplývá to z vyjádření ministra financí Eduarda Janoty v České televizi. Podle ministra by totiž v opačném případě stát mohl čelit arbitrážím. "Snažím se vyhnout arbitrážím a mám na stole posudky dvou renomovaných nezávislých právnických kanceláří. Ty říkají, že kdybych projekt zrušil, tak riziko případných arbitráží tady existuje," uvedl Janota. Zároveň upozornil, že součástí projektu je i možnost, že vláda nabídky nepřijme a projekt usnesením vlády zruší bez rizika vyvolání arbitráže. Podle informací z tisku se termín uzávěrky tendru posune z 10. června na říjen. V té době by už měla fungovat nová vláda.

Ministerstvo financí vyhlásilo na konci roku 2008 veřejný tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Podle ministerstva financí to má přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.Kritici soutěže ale tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun.

Ministr financí je pro progresivní zdanění se sazbou do 31 procent

Ministr financí Eduard Janota se nebrání progresivnímu zdanění fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy. Zdanění by ovšem mělo být rozumné, s nejvyšší sazbou 30 až 31 procent, uvedl ministr v nedělním diskusním pořadu České televize. ČSSD navrhuje ve svém volebním programu obnovení progresivního zdanění s nejvyšší sazbou 38 procent. Janota ovšem zároveň považuje za rozumnější v době krize zvyšovat nepřímé daně. "V době krize bychom neměli zvedat přímé zdanění, jsou jiné nástroje. Chceme zvýšit zaměstnanost a přitom bychom firmám brali zdroje. Jsem spíše pro zvyšování nepřímých daní," uvedl ministr. Zároveň upozornil, že je třeba se orientovat především na škrty v rozpočtu. Případné zvýšení daně z příjmu právnických osob o jeden procentní bod přinese rozpočtu podle Janoty maximálně tři miliardy korun. Zvýšení korporátních daní navrhují ve volebním programu sociální demokraté, a to na 21 procent ze současných 19 procent.

Janota: Rozpočet se vyvíjí podle očekávání, nečekám problémy

Výsledky státního rozpočtu za první dva měsíce letošního roku nenaznačují, že by se hospodaření státu mělo letos dostat do problémů, míní ministr financí Eduard Janota. "Hodnotit něco po dvou měsících je předčasné, ale zatím jsem v klidu. Zdá se, že rozpočet vychází tak, jak jsme předpokládali," uvedl ministr v České televizi. Většina položek rozpočtu se zatím ve srovnání s plány podle ministra plní lépe. "Nevidím riziko v dané chvíli jakkoliv zpochybnit, co jsme nastavili v rozpočtu. Ukazuje se, že rozpočet je postaven reálně a bylo správné nechat odhad růstu ekonomiky při přípravě rozpočtu na 0,3 procenta," uvedl Janota. Schodek rozpočtu ke konci února činil 10,6 miliardy korun, zatímco loni ve stejném období rozpočet vykázal přebytek 5,4 miliardy korun. Přesto je podle Janoty výsledek lepší než loni, protože loni vláda do rozpočtu převedla téměř 32 miliard z rezervních fondů, což statistiku zkresluje.

Nejdříve je možné podle Janoty přijmout euro v roce 2015

Nejbližším možným termínem pro přijetí eura je rok 2015, míní ministr financí Eduard Janota. Nutné je ovšem snížit deficit veřejných financí ke třem procentům v roce 2013, což bude znamenat i výrazné škrty a změny výdajů i příjmů rozpočtu. Ministr to uvedl v České televizi. Naopak podle bývalého viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera je prvním technicky možným termínem přijetí eura rok 2013 nebo 2014. "Nedovedu si představit, že bychom řídili veřejné finance tak, aby byl deficit veřejných financí v roce 2013 nad třemi procenty," uvedl. Podle něj buď bude mít země euro, nebo ekonomika bude čelit neadekvátně silné koruně, jejíž kurz se bude pohybovat s velkými výkyvy.

Hospodářské komoře vadí, že nebyla přizvána k debatě o zakázkách

Prezidentovi Hospodářské komory ČR Petru Kuželovi se nelíbí, že nebyl přizván k přípravě novely zákona o veřejných zakázkách, na které bude pracovat tým vytvořený americkou obchodní komorou v ČR. Cítí se obejit a je překvapen i tím, že Američané se do něčeho takového pustili bez projednání s českou komorou. Řekl to v České televizi. Ředitel americké obchodní komory Weston Stacey ale tvrdí, že pozvány byly všechny zainteresované strany. "Já musím říci, že jsem zděšen, protože mám pocit, že nám v České republice opravdu odchází sebedůvěra," prohlásil Kužel na adresu americké iniciativy. Zdůraznil, že hospodářská komora i svaz průmyslu již mnohem dříve předložily své návrhy na zprůhlednění výběrových řízení. Dodal ale, že komora návrh podporuje a je připravena přinést své zkušenosti z oblasti zadávání veřejných zakázek.

Pecina ani Langer by po volbách neodvolali policejního prezidenta

ČSSD ani ODS neplánují po volbách odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Uvedli to současný ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina, který povede pražskou kandidátku ČSSD, i jeho předchůdce a místopředseda ODS Ivan Langer v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Oba shodně řekli, že v případě, že se stanou ministry vnitra, šéf policie ve funkci zůstane. "Nevidím v tom problém," řekl Langer. Stejně hovořil Pecina. Oba se na tom vzácně shodli, protože jinak se navzájem tvrdě napadají. Místopředsedovi ODS například velmi vadí, že Pecina kandiduje za ČSSD v květnových volbách. Označil to za politickou korupci. Soudí, že Pecina kandidaturu dostal odměnou za služby předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi na vnitru. Pecina naopak Langrovi vytýká údajně špatný stav, v jakém po něm úřad přebral.

Původně rozpuštěný Komunistický svaz mládeže opět obnovil činnost

V Praze se v sobotu uskutečnil obnovující sjezd Komunistického svazu mládeže (KSM). ČTK o tom informoval člen svazu Jakub Holas. Ministerstvo vnitra v říjnu 2006 občanské sdružení rozpustilo, pražský městský soud ale letos v lednu rozhodnutí zrušil. Ministerstvo vnitra ve správním řízení občanské sdružení rozpustilo především kvůli obsahu jeho programu uveřejněného na internetových stránkách. Podle úřadu program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Podle KSM však ministerstvo postupovalo v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu a s jeho právem vyhledávat a šířit informace a svobodně se sdružovat. V březnu 2008 soud žalobě svazu nevyhověl, dospěl k závěru, že rozhodnutí ministerstva bylo v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud pak ale na základě kasační stížnosti KSM nařídil žalobu znovu projednat. V lednu pak pražský městský soud rozhodnutí o rozpuštění svazu zrušil. KSM vznikl v roce 1990 jako občanské sdružení s cílem propagovat komunismus. Ministerstvo vnitra mu rozpuštěním poprvé hrozilo už v listopadu roku 2005. Ministerstvu se mimo jiné nelíbilo, že KSM podle něj propagovalo svržení demokracie a násilné nastolení komunismu.

Pozastavení činnosti kvůli komunistické ideologii hrozí i KSČM. Senátní komise pro posouzení ústavnosti komunistické strany na konci loňského roku doporučila vládě, aby pozastavení činnosti strany navrhla Nejvyššímu správnímu soudu. Na přípravě žaloby se komise v prosinci dohodla s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Chce tak přimět KSČM, aby změnila svůj název a zřekla se komunistických metod a ideologie.

Stále více lidí je ochotných vzít i hůře placenou práci

Stále více lidí by kvůli překlenutí ekonomické krize přijalo i takovou práci, která je hůře placená, neodpovídá jejich kvalifikaci a nepřinesla by jim uspokojení. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu OnlinePráce. Hůře placenou práci, neodpovídající kvalifikaci dotázaných, by přijalo 45 procent účastníků ankety. Celá čtvrtina respondentů by do takového zaměstnání nastoupila, ale jen na dobu určitou. Necelá pětina by na nabídku hůře placené a méně kvalifikované pozice kývla, ale velmi by si vybírala, o jakou konkrétní práci by šlo. Jen 12 procent dotázaných by pak takové zaměstnání v žádném případě nepřijalo. "Přetrvávající ekonomická krize doléhá prakticky na každého a ekonomicky aktivní lidi zjevně přinutila k větší pokoře. Obavy o ztrátu zaměstnání nebo samotná ztráta zaměstnání jsou dnes reálnější než před několika lety, pracovních nabídek je v řadě oborů nedostatek a nezaměstnanost je relativně vysoká," komentovala výsledky ankety Tereza Žáková ze zákaznického servisu pracovního portálu OnlinePráce. Dvoutýdenního průzkumu se na přelomu února a března zúčastnilo celkem 354 návštěvníků portálu.

Stavební spořitelny do února půjčily meziročně o pět procent více

Stavební spořitelny letos do konce února půjčily 8,3 miliardy korun, meziročně o pět procent více. Vyplývá to ze statistik všech tuzemských spořitelen, které má ČTK k dispozici. V letošním roce tak zájem o úvěry stavebních spořitelen roste, zatímco loni po celý rok klesal. Tahounem úvěrového trhu byla v lednu a únoru především Raiffeisen stavební spořitelna s nárůstem objemu úvěrů o více než polovinu. Růst zaznamenala i Wüstenrot stavební spořitelna a Českomoravská stavební spořitelna.

I když počet nově uzavřených smluv v prvních dvou měsících roku klesl meziročně o 7600, cílová částka u nových smluv stoupla o necelé dvě miliardy korun na 41,7 miliardy. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit, nebo půjčit na bydlení. Pro letošní rok očekává Asociace českých stavebních spořitelen obdobné výsledky jako loni, a to jak u půjček, tak i v případě uzavíraných smluv. Za celý loňský rok spořitelny poskytly úvěry za 66,4 miliardy korun, což znamenalo pokles o 11 procent. Uzavřely zhruba 887.000 smluv včetně navýšení cílové částky, přičemž předloni to bylo přes milion smluv.

Do Prahy na soukromou návštěvu přiletěl kambodžský král

Kambodžský král Norodom Sihamoni, který v Česku v době studií strávil 13 let, přiletěl do Prahy na soukromou návštěvu. Při jeho týdenním pobytu v Česku ho mimo jiné přijme na Hradě prezident Václav Klaus. Poobědvají spolu ve čtvrtek. Král, který v Praze studoval balet, by se měl také potkat s představiteli české taneční scény. Do spřáteleného Československa odjel Sihamoni, ještě jako princ, v devíti letech. Pobýval tu od roku 1962 do roku 1975. Na žádost rodičů o zprostředkování tanečního vzdělání pro malého prince totiž tehdy kladně odpovědělo pouze československé velvyslanectví v Paříži. Šestapadesátiletý vládce Kambodže hovoří česky a bývalé Československo označuje za svůj druhý domov. Po maturitě na konzervatoři studoval balet na pražské AMU. Akademie mu při jeho návštěvě udělí čestný doktorát.

Princ Charles odjíždí na cestu, která ho popáté zavede do ČR

Britský princ Charles v pondělí odletí na cestu po střední Evropě, která ho spolu s jeho ženou, vévodkyní z Cornwallu, zavede do Polska, Maďarska a od soboty také na čtyři dny do České republiky. Zahraniční cesty jsou pro následníka britského trůnu klíčovou součástí jeho oficiálních aktivit. Charles navštívil Polsko a Maďarsko třikrát, v České republice bude popáté. Z jeho čtyř předcházejících návštěv byly dvě ještě za bývalého Československa. Zčásti je návštěva inspirovaná 20. výročím pádu komunismu. Podle princovy kanceláře v Clarence House by měla oslavit svobodu ve středoevropských zemích a jejich vztahy s EU a Británií. Podle představitele Clarence House má Charles Českou republiku rád, rád ji navštěvuje a těší se, že se dostane i z hlavního města do venkovských oblastí. Tento představitel také připomněl princovy dobré vztahy s exprezidentem Václavem Havlem i to, že přispěl na opravu Pálffyho a Ledeburské zahrady pod Pražským hradem.

V České republice se Charles a jeho žena sejdou s prezidentem Václavem Klausem, prohlédnou si kostely svatého Cyrila a Metoděje a svatého Klimenta a půjdou do Stavovského divadla na operu Don Giovanni. Princ navštíví také ekologickou vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku a Masarykovu univerzitu v Brně. Poslední den se sejdou s manžely Havlovými a podívají se do školy English College ve Vysočanech.

Vltava v Č. Krumlově po staletích vydala ztracené předměty

Vltava při protipovodňových pracích v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích vydala předměty, které lidé ztratili před mnoha staletími. V nánosech vytěžených z koryta řeky našli archeologové za pomoci detektoru kovu mince, klíče, přívěsky, ale také zdobná kování knih. K nejzajímavějším nálezům patřila římská mince, patrně s Konstantinem I. Velikým, našly se i mince středověké a novověké, řekla ČTK archeoložka Jihočeského muzea Zuzana Thomová. Na břehu řeky v Českém Krumlově archeologové objevili také barokní svátostek, tedy přívěšek se světcem, který ženy nosily na krku a muži u opasku. Lidé si je kupovali na významných poutních místech, měly je ochraňovat a přinášet jim štěstí. Měřily dva až tři centimetry, často s nimi byli jejich majitelé i pohřbeni.

Řeka vydala také měděnou plaketu ze 16. století, na níž je nespíše znázorněn výjev ze Starého anebo Nového zákona. Sloužila asi k reprezentaci v interiéru anebo na oděvu. V bahně řeky se našly i zbytky zdobných kování knih ze 16. století. Knihy nejspíše shořely při požáru a odpad se vyhodil. Neméně zajímavé jsou mezi poklady, jež vydala řeka, parohové prachovnice ze střelných zbraní. Všechny nalezené předměty byly uloženy v depozitářích Jihočeského muzea, jednou je možná lidé uvidí na nějaké výstavě.

Do Noci kostelů se letos zapojí na 140 modliteben po celém Česku

Do druhého ročníku Noci kostelů se jich zapojí podstatně více než při loňské premiéře. Zatímco v minulém roce se návštěvníkům otevřelo 35 kostelů především v Brně a Plzni, letos se do projektu přihlásilo už 140 modliteben osmi křesťanských církví téměř ve všech krajích republiky. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Akce se do Česka rozšířila z Rakouska, letos se v obou zemích koná 28. května. První ročník přilákal kolem 100.000 lidí. Církve na Noc kostelů připravují bohatý kulturní program plný koncertů a divadelních představení. V některých chrámech návštěvníky pustí do jinak nepřístupných míst, jako jsou varhanní kůry, sakristie, rajské dvory, zahrady, věže nebo krypty, řekla Jandlová.

Databázi amatérského divadla doplnila interaktivní mapa

Informace o tom, který region se pyšní nejvyšší koncentrací amatérských divadelních spolků, jaké divadelní přehlídky se konají kolem Písku a zda má více souborů Ostrava nebo Brno, mohou zájemci nalézt v jedinečné databázi amatérského divadla. Naleznou ji na internetové adrese www.amaterskedivadlo.cz. Mapuje více jak dvousetletou historii i současnost ochotnické scény, která je českým fenoménem. Podle Jiřího Hlinky ze společnosti Smart Communication se nyní dočkala významného vylepšení, neboť vizuálně přehledná interaktivní mapa umožňuje zájemcům pátrat v divadelní minulosti 9000 měst a obcí. "Na mapě se zobrazuje například výpis už zaniklých i dosud existujících amatérských spolků v daném místě, přehled místních divadelních přehlídek a další informace," řekl Hlinka ČTK. Na mapě jsou informace i o prvních doložených zprávách o amatérském divadle v dané obci. V současné době je v ní zveřejněno téměř 69.000 hesel, mezi nimi přes 30.000 fotografií a kopií dokumentů, doplněných více než 10.000 texty včetně recenzí či citací z nich, článků a soupisů repertoáru.

Projekt realizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, které databázi založilo s nestorem českého amatérského divadla Jiřím Valentou. V roce 2007 získali Cenu ministra kultury "za přínos k rozvoji české kultury" s přihlédnutím k realizaci tohoto projektu i předchozím pracím, věnovaným historii amatérského divadla v České republice.

Ze sportu

Čeští reprezentanti vyhráli senzačně na závěr Světového poháru ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu soutěž družstev. Ve finálovém závodu v paralelním slalomu čtveřice Šárka Záhrobská, Lucie Hrstková, Ondřej Bank a Kryštof Krýzl porazila Švýcarsko.

Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Indian Wells do třetího kola po vítězství nad Francouzem Florentem Serrou 7:5, 4:6, 6:4. Dalším soupeřem českého hráče bude desátý nasazený Španěl Fernando Verdasco. Ve druhém kole opustila dvouhru žen Barbora Záhlavová-Strýcová, která podlehla bývalé světové jedničce Kim Clijstersové 2:6, 1:6. I Petra Kvitová vypadla ve druhém kole. Nad její síly byla Italka Flavia Pennettaová, které podlehla dvakrát 3:6.

Squashista Jan Koukal skončil na turnaji PSA v kanadském Winnipegu ve čtvrtfinále, v němž nestačil na nejvýše nasazeného Jana Anjemu z Nizozemska. Třináctému hráči světa podlehl 0:3 na sety.

Petr Svoboda vybojoval na halovém MS v běhu na 60 m překážek páté místo časem 7,58 s. Vyhrál Kubánec Dayron Robles v rekordu šampionátu 7,34.

Český běžec Jakub Holuša obsadil na halovém mistrovství světa v atletice v závodu na 800 metrů páté místo. Ve finále proběhl cílem v času 1:47,28 minuty a potvrdil, že v letošní sezoně patří k nejlepším půlkařům na světě. Ještě o místo lepší byla štafeta ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová, která kvalitním časem 3:30,05 minuty porazila v pětičlenném finále Britky.

Sportovní gymnastka Jana Šikulová skončila pátá v soutěži na bradlech ve Světovém poháru v Chotěbuzi. V páteční kvalifikaci byla třetí, svou pozici ve finále ale neudržela. Prvenství získala teprve sedmnáctiletá Kanaďanka Kristina Vaculiková.

Skokan na lyžích Antonín Hájek zakončil Světový pohár osmým místem v Oslu. Bodoval i Jakub Janda, jenž si polepšil na 13. příčku. Z vítězství se radoval suverén sezony Simon Ammann ze Švýcarska.

Biatlonista Michal Šlesingr obsadil ve stíhacím závodu Světového poháru v Kontiolahti šesté místo, což je jeho druhý nejlepší výsledek v sezoně. Z vítězství se poprvé v kariéře radoval Francouz Martin Fourcade. O patnáct pozic oproti sprintu si polepšil Zdeněk Vítek, který po dvou střeleckých chybách bodoval 38. místem.

Běloruská biatlonistka Darja Domračevová vyhrála po sobotním sprintu ve finském Kontiolahti i nedělní stíhací závod Světového poháru. Nejlepší českou reprezentantkou byla 41. Barbora Tomešová, o dvě místa za ní doběhla Zdenka Vejnarová.

Francouzský sdruženář Jason Lamy Chappuis korunoval celkové prvenství ve Světovém poháru vítězstvím v závěrečném závodu v Oslu. Nejlepší český reprezentant Pavel Churavý doběhl jedenáctý a oproti skokanské části si o jedno místo pohoršil. V konečném hodnocení seriálu udržel sedmou příčku, což je jeho nejlepší umístění v kariéře.

Skikrosař Tomáš Kraus obsadil při závodu Světového poháru v Meiringenu osmé místo. Z vítězství se radoval suverén této sezony Švýcar Michael Schmidt.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová v poslední den juniorského mistrovství světa v Moskvě svou medailovou sbírku nerozšířila. Závěrečnou pětistovku nedokončila a nebyla klasifikována.

Talentovaný český jezdec Josef Král zakončil svou premiérovou sezonu ve formulovém seriálu GP2 Asia desátým místem. Na okruhu Sáchir v Bahrajnu v neděli po sobotním šestnáctém místě nebodoval ani ve sprintu na 20 kol. V konečném pořadí mu patří s osmi body jedenáctá příčka. Z vítězství se radoval Ital Giacomo Ricci.

Vítězstvím úřadujících světových šampionů v terénním triatlonu Eneka Llanose ze Španělska a Britky Julie Dibensové skončil první ročník dlouhého triatlonu na netradičních tratích 3 km plavání, 200 km cyklistika a 20 km běhu v Abú Zabí. Závodníci si mezi sebe rozdělili 250.000 dolarů a prémie brali i čeští zástupci. Lucie Zelenková skončila osmá, Tereza Macelová o dvě místa za ní a Petr Vabroušek doběhl čtrnáctý.

Cyklista Roman Kreuziger po poslední sedmé etapě závodu Paříž-Nice klesl v konečném pořadí o jednu příčku na čtvrté místo. Českého jezdce o vteřinu porazil Luis León Sánchez a připravil ho tak o stupně vítězů. Zvítězil další Španěl Alberto Contador.

Meteorologové na Ostravsku odvolali varování před možným smogem

Meteorologové odvolali varování před možným výskytem smogové situace na Ostravsku a Karvinsku. Ve městech se zlepšily rozptylové podmínky. ČTK to sdělila Lenka Heczková z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Na většině stanic během víkendu klesly hodnoty prachu v ovzduší pod limit. Jediným problematickým místem, kde je limit nadále překročen téměř dvojnásobně, je ostravský obvod Radvanice a Bartovice. Je v blízkosti huti ArcelorMittal Ostrava. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na celém území Moravskoslezského kraje je podle meteorologů dobrá imisní situace, hodnoty všech měřených škodlivin jsou podlimitní. Meteorologové v nejbližších do pondělního rána nečekají významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty všech měřených škodlivin by měly nadále zůstat pod limitem. Úroveň znečištění ovzduší na Ostravsku patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě.

Počasí v České republice

V pondělí čekáme proměnlivou oblačnost se sněhovými přeháňkami, postupně zataženo se sněžením. Teploty 0 až 4 stupně Celsia, na horách -6 stupňů.

14-03-2010