Denní souhrn zpráv Zprávy

10-03-2010

Invalidé v hmotné nouzi získají nárok na dávky životního minima

Invalidní lidé bez zaměstnání pravděpodobně budou mít zanedlouho nárok na dávky životního minima i v případě, že neodpracují povinný počet hodin veřejných prací. Výjimku pro invalidy přináší novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou sněmovna schválila ve zrychleném režimu. Musí ji ještě projednat Senát. "Novela se týká pouze lidí, kteří jsou zdravotně postižení, případně musí z důvodu chronické nemoci dodržovat dietní režim, a kteří jsou opravdu v hmotné nouzi," uvedla místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Alena Páralová (ODS). Norma se týká zdravotně postižených, jimž stát sice přiznal nárok na nejvyšší stupeň invalidního důchodu, nesplňují však podmínku potřebného počtu odpracovaných let. Pouhé existenční minimum ve výši 2020 korun měsíčně, které je nižší než životní minimum, tak od začátku ledna pobírá podle ministerstva práce a sociálních věcí asi 2500 invalidů. Na životní minimum, které činí 3126 korun pro samostatně žijícího dospělého člověka, mají lidé nárok pouze po odpracování 20 hodin veřejných prací měsíčně. Toho však lidé v nejvyšším stupni invalidity nejsou schopni. O změnu zákona kvůli tomu zákonodárce požádal ombudsman Otakar Motejl.

Sněmovna schválila zpřísnění pravidel zaměstnávání postižených

Zaměstnavatelé by v budoucnu neměli mít možnost pobírat státní příspěvky na zaměstnávání postižených za tu část platu, kterou jim vyplácejí v benefitech. Novelu zákona o zaměstnanosti v tomto smyslu ve zrychleném řízení schválila sněmovna. Nyní ji dostane k posouzení Senát. Někteří zaměstnavatelé podle autorů novely nutí handicapované pracovníky podepisovat nevýhodné pracovní smlouvy. Část mzdy jim pak vyplácejí prostřednictvím benefitů, například formou poukázek na masáže a podobně. "Musí odebírat například poukázky na různé služby, jako jsou lázně nebo masáže, přitom je nemohou využívat, ať už ze zdravotních důvodů nebo kvůli velké vzdálenosti či chybějící bezbariérovosti," odůvodnila návrh jedna z jeho autorek Vladimíra Lesenská (ČSSD). Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy jsou v Česku stovky firem, které takto s invalidními zaměstnanci zacházejí. Proto by měli zaměstnavatelé dostávat státní příspěvek pouze na tu část platu, kterou vyplatí v penězích.

Ochrana zájemců o úvěry se má od příštího roku zvýšit

Ochrana zájemců o spotřebitelské úvěry se zřejmě od začátku příštího roku zvýší. Počítá s tím vládní návrh zákona, který ve zkráceném schvalovacím režimu beze změn přijala sněmovna. Norma například umožňuje klientům odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodu, poskytovatelům úvěru ukládá jeho podmínky řádně vysvětlit. Zákon, který získal podporu 106 ze 110 přítomných poslanců, nyní posoudí Senát. Zrychlené projednávání normy zdůvodnil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský mimo jiné potřebou napomoci řešení problémů spojených s rostoucí zadlužeností českých domácností. Zákon umožní spotřebitelům lépe posoudit, zda nabízený úvěr odpovídá jeho potřebám a aktuálním finančním možnostem. Zákon také upravuje podmínky předčasného splacení úvěru, kdy věřiteli může být přiznáno pouze právo na odškodnění případných spravedlivých a objektivně odůvodněných nákladů spojených s předčasným splacením úvěru.

Ředitel SÚKL poslal poslancům kvůli drogám "recept na zdravý rozum"

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš poslal jmenovitě každému z 200 poslanců dopis v podobě "receptu na zdravý rozum". Na probíhající schůzi by se měli zabývat novelou zákona o léčivech a Beneš je tak vyzval, aby v zájmu občanů novelu přijali. Norma má zabránit zneužívání léků s pseudoefedrinem na výrobu pervitinu a zastavit černý trh se Subutexem a Suboxonem, které berou při odvykání lidé závislí na heroinu. Lékařská a lékárnická komora v pondělí vyzvaly poslance, ať novelu odmítnou. Připojila se k nim Koalice soukromých lékařů. Úprava prý narušuje ochranu soukromí. Podle Svazu pacientů hrozí zneužití dat k marketingovým aktivitám. Grémium majitelů lékáren novelu naopak podpořilo. "Je v zájmu občanů, aby novela byla přijata a byla zajištěna rovnováha mezi liberálním přístupem k ochraně osobních údajů a nezbytným opatřením k ochraně zdraví," uvádí Beneš v dopise, který má podobu receptu. Vydané léky by podle novely hlásily lékárny do centrálního úložiště dat, které spravuje SÚKL. Úložiště už je vybudované, ale nevyužívá se, protože Úřad pro ochranu osobních údajů loni v říjnu nařídil údaje o pacientech zničit. Požadoval úpravy toho, kdo smí s daty zacházet, což SÚKL provedl. Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára trvá ředitel Beneš na zprovoznění centrálního úložiště, aby "se vyhnul odpovědnosti za vynaložené stovky milionů" korun na jeho vybudování.

Přísnější podmínky zaměstnávání cizinců se týkají asi 66.000 lidí

Zpřísnění podmínek pro vydávání a prodlužování pracovních povolení cizincům ze zemí, které nepatří do Evropské unie, se týká více než 66.000 lidí. Tolik je zahraničních pracovníků, kteří do tuzemska přišli právě ze zemí mimo EU a Švýcarsko. Kromě nich se nová pravidla vztahují i na všechny nově příchozí z těchto takzvaných třetích států, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Bude se to podle něj vztahovat rovněž na cizince, kteří v České republice pracují jako společníci obchodních společností a členové družstev. "Každý případ se ale bude posuzovat individuálně s přihlédnutím k osobní situaci zahraničního pracovníka. Neznamená to tedy, že by se přestala vydávat a prodlužovat povolení k zaměstnání cizincům ze třetích zemí plošně," uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. O tom, že úřady práce přestanou cizincům ze zemí mimo unii až na výjimky vydávat pracovní povolení, informovaly Lidové noviny. Ministerstvo tak podle listu reaguje na nynější vysokou nezaměstnanost. Prodlužovat povolení k zaměstnání by se podle ministerstva měla pouze těm cizincům, o jejichž pracovní místa nejeví zájem ani čeští občané, ani lidé pocházející z EU nebo Švýcarska. Pokyn k přísnějšímu posuzování žádostí je podle Filipové v platnosti již od února.

Cizincům, kteří v České republice již pracují a končí jim pracovní povolení, přitom může rozhodnutí ministerstva značně zkomplikovat život. "Mají šedesát dní na to, aby si našli práci. Ve skutečnosti ale jenom měsíc, protože asi měsíc trvá vyřízení povolení," řekla Lidovým novinám předsedkyně Mostu pro lidská práva Zita Kudrnová. Problémy prý může opatření způsobit i podnikům, které cizince zaměstnávají.

Stovky radnic v Česku vyvěsily tibetskou vlajku

Na 364 radnicích v celé České republice ve středu zavlála tibetská vlajka. Podle internetového informačního systému o Tibetu je to o jednu více než loni. Na budovách krajských úřadů se neobjevila, zato zavlála z oken poslaneckého klubu Strany zelených ve sněmovně. Tibetská vlajka zavlála i na sídle Senátu. Z okna své kanceláře ji pověsil předseda senátní komise pro podporu demokracie ve světě Vlastimil Sehnal (ODS). Sněmovna ani Senát se jako instituce se k akci nepřipojily. Poslanci v úterý především hlasy levice rozhodli o tom, že žádost o vyvěšení vlajky nebudou na schůzi ani projednávat. Akce Vlajka pro Tibet se celosvětově koná 10. března k připomenutí povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při kterém zemřelo nejméně 80.000 Tibeťanů. Ve středu sněmovna také hlasy levice odmítla projednávat návrh poslanecké Skupiny přátel Tibetu, aby sněmovna odsoudila postup Číny, přestože pro byl i premiér Jan Fischer.

Před čínskou ambasádou promítali dokument tibetského filmaře

Přímo pod okny čínské ambasády v Praze zástupci organizace Amnesty International uspořádali promítání dokumentu Leaving Fear Behind (Zapomenout na strach) vězněného tibetského amatérského filmaře Dönduba Wangčhena. Prostranství před ambasádou se tak proměnilo v kino pod širým nebem, kde výzvu za propuštění vězně podepsali někteří čeští filmaři, například dokumentaristka Olga Sommerová. Promítání zhruba půlhodinového dokumentu se obešlo bez incidentů. Akce se zúčastnilo podle pořadatelů přibližně 200 lidí, kteří podepisovali petici a zapalovali svíčky. Dokument, v němž se obyčejní Tibeťané kriticky vyjadřují jak k porušování lidských práv a pošlapávání jejich kultury a náboženství, tak i k olympiádě v Číně, je v Číně zakázaný. Jeho autor byl odsouzen k šesti letům vězení, za mřížemi je již dva roky.

Kvůli svému soukromí ministr Kocáb nabídl rezignaci

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb nabídl podle serverů Týden.cz a Aktuálně.cz premiérovi rezignaci. Důvodem je probírání rodinných záležitostí ministra v médiích. Deník Blesk uvedl, že Kocáb má poměr se svou mluvčí Lejlou Abbásovou. "Dnes odpoledne jsem doručil premiéru Janu Fischerovi osobní dopis, který obsahuje nabídku mojí rezignace na úřad ministra jeho vlády," citovaly ve středu servery Kocába. Ministr svůj krok zdůvodnil tím, že nechce ohrozit téma lidských práv a dopustit, aby se z věcné debaty stala debata o osobních vztazích. "Ve chvíli, kdy některá média zveřejňují citlivé informace z mého soukromého života, se proto chci zachovat v souladu se svým svědomím," dodal. Premiér Fischer je rozhodnut Kocábovu demisi nepodpořit.

Kocáb připravil změnu volebního zákona zavádějící kvóty pro ženy

Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (nominovaný SZ) připravil novelu volebního zákona, která má do politiky přivést víc žen. Na kandidátkách by se měla změna projevit poprvé v roce 2013. Úkol připravit novelu dostal od vlády v únoru. Podle návrhu by měly strany na kandidátky zapsat nejméně 30 procent jak žen, tak mužů a zároveň mají být na prvních dvou místech volební listiny zastoupena obě pohlaví. Pokud tak strany neučiní, stát je do voleb nepustí. Podle autorů návrhu je zavedení kvót v souladu s podobným vývojem probíhajícím v celosvětovém i evropském kontextu. Na světě podle nich nyní existuje kolem 45 zemí, kde upravuje vyrovnané zastoupení žen a mužů v zastupitelských sborech zákon, a v dalších více než 50 zemích existují opatření na úrovni politických stran. Míra zastoupení žen v obou parlamentních komorách řadí Česko podle statistiky Meziparlamentní unie na 76. místo ze 189 států. Po sněmovních volbách v roce 2006 do dolní komory vkročilo 31 poslankyň (tedy 15,5 procenta). Průměrný počet žen v zastupitelstvech obcí je zhruba 25 procent.

Podle ombudsmana obce užívají pro rozdělování bytů diskriminační podmínky

Pravidla pro výběr žadatelů o obecní byty podle ombudsmana Otakara Motejla obsahují často diskriminační podmínky. Nedostatky lze nalézt zhruba u třetiny obcí. Nejčastěji jsou uchazeči diskriminováni na základě státního občanství, pohlaví nebo rasové či etnické příslušnosti. Jde o důvod, který u přístupu k bydlení výslovně zakazuje antidiskriminační zákon, řekl novinářům Motejl. Svá zjištění předá obcím a ministerstvu vnitra, aby zajistily nápravu. Názvy obcí zatím nechtěl zveřejnit. Ochránce veřejných práv například zjistil, že přestože v Evropské unii platí zákaz rozlišování na základě státní příslušnosti, je u některých obcí české občanství podmínkou pro zařazení žádosti do evidence uchazečů či jejího bodového zvýhodnění. "Je sice legitimní, jestliže obce do jisté míry zvýhodní své občany, ovšem do tohoto zvýhodnění musí být zahrnuti i příslušníci jiných států EU, kteří mají v Česku přechodný či trvalý pobyt a místo pobytu nahlášeno v obci," řekl novinářům Michal Čermák z oddělení rovného zacházení kanceláře veřejného ochránce práv. Obce se dále často snaží zajistit dobrou platební morálku budoucích nájemců tím, že znevýhodňují uchazeče, kteří pobírají rodičovský nebo mateřský příspěvek. Za nepřímou diskriminaci, a to především romských rodin, lze podle Čermáka považovat i zvýhodňování žadatelů pouze do určitého počtu dětí. "Přestože se obce musí chovat jako dobří hospodáři, jejich postavení není srovnatelné s běžným pronajímatelem. Obec má zákonem svěřeny zvláštní povinnosti, mezi než patří i uspokojování potřeb bydlení. Požadavek na rovné zacházení je proto v případě obcí mnohem silnější, než u ostatních pronajímatelů," řekl Motejl.

Rakouská krajanská sdružení se ohradila proti české kritice prezidenta

Svaz německých krajanských sdružení v Rakousku (VLÖ) odsoudil údajné slovní útoky českých politiků na rakouského prezidenta Heinze Fischera. Ti kritizovali, že rakouský prezident minulý týden odsoudil jako "těžké bezpráví" takzvané Benešovy dekrety. Součástí VLÖ je i Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ). Rakouská krajanská sdružení podle agentury APA hovoří o "diplomatické urážce", k níž se Praha uchýlila. Předseda střechové organizace rakouských krajanských sdružení Rudolf Reimann vyzval rakouské ministerstvo zahraničí i rakouského kancléře Wernera Faymanna, aby důrazně proti údajným verbálním atakům na rakouského prezidenta protestovali. Reimann vyjádřil podiv nad tím, že se tak ještě nestalo, a konkrétně ministerstvo zahraničí vyzval, aby "se vyslovilo proti této neomalenosti a odmítlo zcela mylné a nekvalifikované urážky hlavy rakouského státu". Česko "nadále není ochotno vypořádat se s ostudnými činy ve svých dějinách", tvrdí Reimann. Patří k nim podle něj i "rasistické a lidskou důstojnost ponižující Benešovy dekrety", které v roce 1945 umožnily odebrat sudetským Němcům majetky a zbavit je občanských práv.

Podnikatel Krejčíř vypovídal před soudem JAR o zmizení svého otce

Soud v Jihoafrické republice téměř po roce vyslechl českého uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který v Johannesburgu vypovídal kvůli zmizení svého otce Lamberta. Informaci o tom, že se výslech uskutečnil, ČTK potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Výslechu se zúčastnili i dva detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). K jeho obsahu se nechtěla vyjádřit jednak z taktických důvodů, jednak proto, že zastupitelství zatím neobdrželo od jihoafrického soudu oficiální záznam. Krejčíř řekl serveru Týden.cz, že jeho výslech trval dvě hodiny. "Popsal jsem asi pět verzí, jak k tomu mohlo dojít a kdo všechno měl motiv," citoval ho server. Výslech byl v minulosti několikrát odložen. Pokaždé při něm chtěli být policisté z ÚOOZ, kteří se tak z JAR opakovaně vraceli s nepořízenou.

Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Poté prý Krejčíř podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu.

Komise zastupitelů schválila další rozvoj projektu opencard

Komise pražské městské rady k opencard, v které sedí především zastupitelé hlavního města, schválila plán dalšího rozvoje projektu. Plán počítá s vytvořením dceřiné akciové společnosti dopravního podniku, do které by byla převedena správa projektu. Do té by pak vstoupil strategický partner, kterého město hledá. Partnerem projektu by mohla být zřejmě některá banka. O to, kolik by za svůj vstup mohl zaplatit, se bude soutěžit. Zastupitelé se v názoru na dokument liší, někteří se obávají, že by se mohlo obchodovat s údaji o držitelích.

O materiálu bude v úterý jednat rada města, na konci března ho na stůl dostane také zastupitelstvo. Praha podle dokumentu chce, aby projekt začal vydělávat. Materiál, který má ČTK k dispozici, navrhuje také několik způsobů, jak projekt zhodnotit. Uvažuje mimo jiné o prodeji dat o chování držitelů opencard obchodním partnerům. To se ale nezamlouvá například zastupitelce Petře Kolínské (SZ). "Město by nemělo kšeftovat s údaji o uživatelích," řekla ČTK. Projekt opencard zároveň vyšetřují policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. V úterý si policie z magistrátu odvezla potřebné materiály.

Pražský dopravní podnik chyboval v zakázce týkající se metra D

Pražský dopravní podnik zřejmě chyboval v zakázce s předpokládanou cenou půl miliardy korun týkající se stavby první etapy nové trasy metra D. Neoprávněně z tendru vyřadil společnost Mott MacDonald Praha, která nabídla nejnižší cenu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proto zrušil rozhodnutí o vyloučení firmy z tendru a nařídil ji do soutěže vrátit. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Proti verdiktu ÚOHS se může Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) odvolat právě k Rafajovi, udělat to ale nehodlá. Dopravní podnik v tendru hledá firmu na zpracování projektové dokumentace pro územní a stavební řízení a výkon autorského dozoru na stavbu části trasy D. Firmu Mott MacDonald dopravní podnik z tendru vyloučil, aniž by uvedl, z jakých důvodů považuje zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny za neopodstatněné.

Fyzici začali v Brně-Králově Poli hledat hromadný hrob vojáků

V Brně-Králově Poli fyzici zahájili měření, které má ukázat přesnou polohu hromadného hrobu vojáků padlých za druhé světové války. Posudek si objednala brněnská radnice. Památník vojáků Rudé armády s hrobem chtěla nechat oplotit a oddělit od sousedního parku. Objevily se však pochyby, zda hrob neleží na hranici památníku a oplocením se zčásti nedostal za mez pietního místa. Nové měření má vše ověřit, aby lidé na hrobě například nevenčili psy, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Ander(SZ). Pomník je známý tím, že z něj před několika lety tehdejší královopolský místostarosta René Pelán (ODS) nechal odstranit symboly srpu a kladiva, které považuje za znaky mezinárodního komunismu. Brněnská radnice je na žulový pylon loni vrátila. Nesouhlas s tím vyjádřila část historiků i zhruba 1500 lidí podepsaných pod výzvou Ne novým symbolům staré totality. I Vojenský historický ústav doporučil jako znak Rudé armády prostou rudou hvězdu. Podle letošního rozhodnutí městské rady bude proto symbol srpu a kladiva opět odstraněn.

Lustig se v nové knize vrací k heydrichiádě

Příběh Marie Navarové, která za pomoc zraněnému říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi dostala nejprve odměnu a poté těžký žalář, přináší ve své nové knize Arnošt Lustig. Ve středu ji představil čtenářům v pražském knihkupectví Luxor. V knížce autor poprvé opustil své celoživotní téma holokaustu. V příběhu Marie Navarové se vedle osobní tragédie promítají dějinné zvraty 20. století, kdy během jediného desetiletí byla tatáž kauza posuzována a souzena v rámci tří ideologicky a právně jinak zaměřených systémů. Marie Navarová byla jednou z 48 osob, mezi něž gestapo rozdělilo 20 milionů korun za pomoc při odhalení atentátníků na Heydricha, kteří se ukrývali v kryptě kostela Cyrila a Metoděje. Její jméno se našlo na výplatní listině gestapa, kterou teprve před několika lety objevili historikové. Na seznamu byli vedle skutečných udavačů i náhodní svědci, kteří vypovídali, co při útoku Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na Heydricha viděli. Byli to řidiči tramvají, hasiči, které gestapo povolalo k dobývání krypty a kteří nemohli odmítnout. Mezi nimi byla právě i Navarová, ošetřovatelka, která v době atentátu jela kolem tramvají. Zraněný Heydrich ji požádal, aby mu pomohla a zastavila auto, které by ho odvezlo do nemocnice. Nejprve dostala odměnu, ale nakonec byla odsouzena k osmi letům vězení, i proto, že pomáhala s manželem v odboji.

Letní filmová škola odtajnila nový vizuál a jména prvních hostů

Nový grafický vizuál, zaměření jednotlivých filmových sekcí a jména prvních potvrzených hostů představili organizátoři 36. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ). Hlavní pozornost se tentokráte soustředí na tvorbu filmařů ze zemí Latinské Ameriky a Islandu. Retrospektivu svých filmů zde osobně uvede významný maďarský režisér Béla Tarr. V Uherském Hradišti se navíc představí celá jeho tvorba, a nikoli jen několik málo snímků, jak bývá obvyklé na jiných přehlídkách. Mezi dalšími potvrzenými hosty je i významný argentinský režisér Lisandro Alonso a Islanďané Dagur Kári a Hrafn Gunnlaugsson. Další novinkou letní filmové školy je šest programových sekcí s dílčími cykly zaměřenými na jednotlivá témata a retrospektivy. "Letos se chceme zaměřit na kinematografickou tradici Islandu a Latinské Ameriky," uvedl umělecký ředitel filmové přehlídky Pavel Bednařík. Sekce Visegrádský horizont, která má za cíl mapovat různé pohledy na historické souvislosti i nové trendy středoevropských kinematografií, se zaměří na "divoká devadesátá" v české kinematografii, ale i na domácí a exilovou tvorbu předního československého režiséra Jána Kadára.

Městská knihovna v Praze zavede herní konzole na počítačové hry

Městská knihovna v Praze zavede do své hlavní budovy a tří poboček herní konzole na hraní počítačových her. Slibuje si od toho, že přiláká mladé čtenáře, kteří by do knihovny jinak nezavítali. Herní konzole se od dubna objeví v hlavní budově na Mariánském náměstí, v pobočce na Smíchově a ve dvou sídlištních knihovnách v Opatově a na Lužinách. Projekt prý s úspěchem funguje ve Spojených státech i v některých evropských zemích. V prvním pololetí chce knihovna rovněž spustit přívětivější a přehlednější webové stránky a otevřít v Ruské ulici Dům knihy, novou pobočku zaměřenou na kvalitní beletrii. Pražská knihovna loni půjčila 4,7 milionu knih, CD, DVD a map. Přišly do ní přes dva miliony čtenářů. Počet výpůjček se v posledních letech příliš nemění, mírně se zvyšuje množství nově registrovaných čtenářů i návštěvníků webových stránek knihovny, uvedl Řehák. Nejen v Městské knihovně, ale i ve všech knihovnách v ČR, se knihy rekordně půjčovaly v roce 2004. Od té doby výpůjčky mírně klesají.

Ovzduší na severu Moravy se dále zhoršuje, situace se nezlepší

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám dále zhoršuje. Na řadě míst je limit pro polétavý prach - 50 mikrogramů na metr krychlový - i více než dvojnásobně překročen. Situace se navíc podle meteorologů během následujících hodin nezlepší a průměrné denní koncentrace prašného aerosolu budou i nadále nadlimitní, na některých místech výrazně. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vláda v pondělí schválila nové způsoby, kterými se bude snažit o zlepšení velmi špatného stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji. Vznikne mimo jiné meziresortní pracovní skupina na úrovni ministerstev životního prostředí, dopravy, pro místní rozvoj, průmyslu a financí. Situaci chce do regionu přijet v doprovodu ministrů řešit i předseda vlády Jan Fischer.

Počasí

Ve čtvrtek čekáme oblačno až zataženo, na jihu Čech, na Moravě a ve Slezsku sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia, na horách kolem -3 stupňů.

10-03-2010