Denní souhrn zpráv Zprávy

07-03-2010

Paroubek v ČT: Velké firmy by měly odvádět peníze na sport

Firmy s významnou tržní silou by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka měly mít povinnost odvádět jedno procento ze základu daně na charitativní účely - zejména na sport a kulturu. Šéf sociální demokracie to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že by se odvody měly týkat společností s pětimiliardovým a větším obratem. Podle předsedy strany TOP 09 Karla Schwarzenberga by však tento krok nakonec dopadl nejhůře na zákazníky těchto firem. Společnosti zabývající se například distribucí energie a plynu, telekomunikační firmy nebo banky by podle Paroubka měly pomoci zejména v době krize, kdy není možné nalézt na sport a kulturu peníze. Současná situace je totiž podle něj neuspokojivá. "Přestože by mohly odvést na veřejně prospěšné účely, tedy odečíst z daňového základu až pět procent, což je zhruba osm miliard korun, tak odvedly na tyto účely 550 milionů," řekl. Dodal, že se jedná převážně o firmy se zahraniční účastí, které v cizině peníze na charitu posílají. Podle Schwarzenberga je však nejdůležitější nejprve vyřešit problém ohledně společnosti Sazka a její neschopnosti dostatečně financovat sportovní svazy. Podle něj je pochopitelné, že se velké firmy v době hospodářské krize rozhodly použít své prostředky jinde, než na charitu. "Když tyto společnosti zatížíme dalšími odvody, tak nám s radostí zase zvednou ceny," uvedl. Sportovní svazy by podle předsedy Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Vladimíra Srba samozřejmě potěšilo, kdyby peníze ze zamýšlených odvodů velkých firem byly použity pouze na sport. Pochybuje však, že by to bylo možné. Plán sociálních demokratů naopak odmítla ODS. Povinné odvody na sport a kulturu by vedly k propouštění zaměstnanců a daňovým únikům.

Na tom, že je současná podoba systému financování českého sportu nedokonalá a jsou potřeba změny, se shodují všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Recepty na řešení mají různé, v zásadních věcech se ale příliš neliší. Například ODS, ČSSD i KDU-ČSL hovoří o možnosti zřízení zvláštní rozpočtové kapitoly pro sport. Mezi náměty stran na zisk potřebných financí jsou mimo jiné příspěvky na sport z ceny lístků sportovních utkání, odvody zdravotních pojišťoven či zisk určité části peněz z autorských poplatků. Podle analýz ministerstva školství nyní sportu schází 1,1 miliardy korun ročně.

Zelení vsadí ve volbách na boj s korupcí a zelenou ekonomiku

Strana zelených vsadí v květnových parlamentních volbách na boj s korupcí, "chytrou" zelenou ekonomiku, zvýšení ochrany ovzduší a investice do vzdělání, vědy a kultury. Na tiskové konferenci po nedělním zasedání republikové rady to řekl předseda strany Ondřej Liška. Zelení chtějí prosazovat zveřejňování veřejných zakázek na internetu, zrušení anonymních akcií a zavedení centrálního registru uchazečů o veřejné zakázky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl podle Lišky kontrolovat i menší zakázky a Nejvyšší kontrolní úřad musí dostat pravomoc k postihům nehospodárného zacházení s veřejným majetkem. "Chytrá" zelená ekonomika je podle Lišky taková, která neplýtvá a investuje tam, kde se to v budoucnu mnohonásobně vrátí, to znamená do energetických úspor, moderních, energeticky nenáročných technologií. Zelení budou prosazovat změnu technických norem pro dopravní stavby, aby se daly stavět "výrazně levněji". Na ekonomické části programu spolupracovali s ekonomy Miroslavem Zámečníkem a Tomášem Sedláčkem. Preference zelených se pohybují na hranici pro vstup do parlamentu. Strana podle Lišky vynaloží na volební kampaň pět milionů korun a další miliony, které ještě očekává od dárců. Voliče by měli zeleným přivábit také známé osobnosti veřejného života. Pomoci přislíbil i exprezident Václav Havel.

Další odboráři se distancují od Duškových slov, chtějí vysvětlení

Další odboroví předáci se distancovali od slov šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška, který v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny (LN) řekl, že České dráhy (ČD) ovládá skupina homosexuálů. Duškovi kolegové chtějí, aby jim svá slova vysvětlil. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík rádiu Impuls řekl, že Dušek by aspoň dočasně neměl za odbory vyjednávat. Kritizoval ho i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch a už v sobotu i prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. Pomajbík uvedl, že Dušek by měl svá slova kolegům z Koalice odborových svazů v dopravě vysvětlit na pondělním jednání, svolaném právě kvůli této záležitosti. Strana zelených dokonce oznámila, že v souvislosti s výroky Duška zvažuje podání trestního oznámení. "Existuje podezření, že se Jaroslav Dušek svými výroky dopustil trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," uvedl na tiskové konferenci předseda strany Ondřej Liška. Duškovo vyjádření už v sobotu ostře odsoudila řada politiků v čele s premiérem Janem Fischerem, podle kterého vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru.

Lékařská a lékárnická komora nechtějí novelu omezující soukromí

Lékařská i lékárnická komora odmítají návrh novely zákona o léčivech z dílny ministerstva zdravotnictví jako zásah do soukromí občanů. V centrálním úložišti mají být údaje o lécích, tedy i nemocech všech lidí bez jejich souhlasu. Vláda novelu schválila, chce tak zabránit zneužívání léků s pseudoefedrinem při výrobě pervitinu. Novelu kritizuje i Svaz pacientů. Grémium majitelů lékáren ji naopak vítá. Novela bude na programu březnové schůze sněmovny. Přípravky s pseudoefedrinem - Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip - byly od loňského května dostupné jen na průkaz. Centrální úložiště vedlo evidenci výdejů. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Jeho rozhodnutí znamenalo od října i otevření prodeje bez registrace. "Návrh novely má umožnit státní instituci sbírat citlivá data pacientů bez toho, že by k tomu dali souhlas. Jediná možnost pro pacienta, jak tomu zabránit, je odmítnout léčbu," řekl ČTK prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Na problém upozorní spolu s viceprezidentem České lékařské komory Zdeňkem Mrozkem na pondělní tiskové konferenci.

Ministr Dusík vládě ukáže plány povodí zpracované pro Brusel

Ministr životního prostředí Jan Dusík v pondělí předloží vládě plány českých částí mezinárodních oblastí povodí řek Labe, Odry a Dunaje. Povinnost sestavit národní plány povodí dává zemím EU rámcová směrnice o vodách, čeští vodohospodáři a hydrologové na nich pracovali podle společných evropských požadavků. Z jednotlivých národních map tak bude možné sestavit ucelenou mapu povodí bez ohledu na státní hranice. "Plány národních částí důsledně přebírají výsledky analýz vodních útvarů z plánů oblastí povodí a návrhy opatření včetně návrhů na výjimky pro dosažení environmentálních cílů do roku 2015," informovala ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Návrh plánu by měl stát poslat Bruselu ve druhé polovině března.

Organizace vyzvaly premiéra ke schůzce kvůli tendrům LČR

Organizace působící v odvětví lesního hospodářství a ekologové vyzvali premiéra Jana Fischera ke schůzce kvůli tendrům státního podniku Lesy České republiky. Požadují jejich zrušení, které by podle nich zabránilo monopolnímu ovládání resortu lesního hospodářství, informovalo ČTK Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. Kontroverzní obří tendr na prodej dřeva a lesní práce za 16 miliard korun v minulém týdnu pozastavil antimonopolní úřad. Autorům dopisu vadí zejména to, že kvůli snížení počtu smluvních územních jednotek se k zakázce budou moci dostat jen velké firmy. To by prý mohlo vést k cenovému diktátu velkých dřevařských společností, následnému zániku malých a středních dřevozpracujících firem a růstu nezaměstnanosti na venkově. Nový systém by podle kritiků také omezil trh se dřívím, na což by doplatili nestátní vlastníci lesů. Tendry čelí kritice dřevařů, ekologů i některých politiků od jejich zveřejnění. Spoluautory dopisu premiérovi jsou Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, Sdružení živnostníků v lesním hospodářství, ekologické hnutí Duha a lidovecký senátor Jiří Čunek. LČR kritiku dlouhodobě odmítají. Nicméně v únoru podnik změnil pravidla pro prodej vytěženého dřeva. Původní záměr, že veškeré dřevo budou prodávat vítězové tendrů, změnil tak, že desetinu dřeva budou muset vítězové prodat přes veřejné trhy, například komoditní burzu či elektronickou aukci. To však kritiky neuspokojilo. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR. Soutěžit se bude o práce a dříví na roky 2011 až 2020. Tendry pokryjí přibližně 1,2 milionu hektarů lesů, což je asi 90 procent celkové výměry ploch Lesů ČR. Zbytek prací si Lesy ČR, kterým patří zhruba polovina lesů v zemi, zajistí prostřednictvím svých pěti lesních závodů.

MPO: České centrum Solvit patří mezi nejrychlejší v EU

České Solvit centrum, které má na starost mimosoudní řešení sporů plynoucích z nesprávného používání evropského práva, patří společně se sesterskými pobočkami v Irsku a Rakousku mezi tři nejrychlejší Solvit centra v Evropské unii. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a výroční zprávy o činnosti center Solvit za rok 2009. "České Solvit centrum je se 126 vyřešenými případy hodnoceno Evropskou komisí jako jedno z nejúspěšnějších v celé EU. Obzvláště vyniká ve srovnání se zeměmi podobné velikosti, jako jsou Belgie, Švédsko či Portugalsko," sdělil ČTK mluvčí MPO Pavel Vlček. V roce 2009 systém Solvit pomohl v celé EU rekordnímu počtu 1500 podniků a občanů, což je ve srovnání s předchozím rokem o 54 procent více. "Problémové oblasti byly právo k pobytu, práva spojena s pohybem pracovních sil v EU a uznávání odborných kvalifikací. Úspěšně se vyřešilo 86 procent případů. Občanům a podnikatelům tak služba ušetřila 126 miliónů eur (přes 3,2 miliardy korun)," podotkl Vlček. Výroční zpráva za loňský rok podle Vlčka potvrdila trend předchozích let, že evropští občané a podnikatelé jsou na vnitřním trhu nejen stále aktivnější, ale i poučenější. Solvit centra v EU fungují od roku 2002, v Česku od jeho vstupu do unie v květnu 2004. Systém tvoří síť středisek, která jsou v členských státech obvykle při ministerstvech, spojených prostřednictvím internetové databáze.

Nejlepším filmem roku 2009 je snímek Protektor režiséra Najbrta

Film Protektor režiséra Marka Najbrta se stal nejlepším českým snímkem, který měl premiéru v loňském roce. V pražské Lucerně získal celkem šest cen České filmové a televizní akademie Český lev. Kromě ocenění nejlepší film i cenu za režii, scénář, střih, hudbu a hlavní ženský herecký výkon. V hlavních hereckých kategoriích obdrželi prestižní ocenění Kryštof Hádek za roli ve filmu režiséra Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle a Jana Plodková právě za film Protektor. Mašínův snímek 3 sezóny v pekle slavil úspěch i v kategoriích zvuk a kamera. Křišťálovou sošku za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získala herečka Jana Brejchová. Cenu ve Velkém sále Lucerny převzala její dcera Tereza Brodská. Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli převzala cenu Daniela Kolářová, která si zahrála ve filmu Kawasakiho růže. Ve stejném filmu byl nejvíce oceněn i mužský herecký výkon ve vedlejší roli, za který si sošku odnesl slovenský herec Ladislav Chudík. Oceněn byl v sedmnáctém ročníku Českého lva také nejlepší dokumentární film, kterým se stal snímek Zapomenuté transporty do Polska režiséra Lukáše Přibyla. O nejlepší výtvarný počin se pak podle akademie zasloužil Jiří Barta za film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?. Cenu za divácky nejúspěšnější film získal snímek Líbáš jako bůh Marie Poledňákové. Loni mělo v Česku premiéru 34 českých nebo koprodukčních hraných snímků, do nominací na České lvy se jich dostalo šest.

Designérem roku se stal Babák za styl Národní technické knihovny

Titulu Grand designér roku si v sobotu ze Stavovského divadla v Praze odnesl Petr Babák ze studia Laboratoř. Ve čtvrtém ročníku výročních cen Akademie designu ČR získal nejvíce hlasů z nominovaných ve všech kategoriích. Zároveň vyhrál cenu Grafický designér roku 2009 za vizuální styl, informační systém a knihu pro pražskou Národní technickou knihovnu (NTK) a za publikaci Projektil architekti 2002/2008. Babák zároveň navrhne podobu ceny, kterou obdrží laureáti v příštím roce. Letošní podobu vytvořil loňský celkový vítěz cen českého designu Jan Čtvrtník. Podle něj znázorňuje plovoucí vrcholek ledovce. Jeho blok z nerezové oceli obdrželo kromě Babáka dalších osm oceněných. Díla oceněných designérů budou vystavena od 10. do 21. března v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Hodonín slavil výročí narození nejslavnějšího rodáka - T.G. Masaryka

Hodonín slavil 160. výročí od narození svého nejslavnějšího rodáka - prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka (1850 až 1937). Součástí celodenní akce byla prohlídka prezidentského vagonu na nádraží, netradiční výstavu o Masarykovi nabídlo Masarykovo muzeum, konal se průvod městem, pietní akt u prezidentova památníku i společenský pořad Pocta TGM, řekla ČTK mluvčí radnice Petra Kotásková. K největším atrakcím patřila historická vlaková souprava. Parní lokomotiva Šlechtična přivezla na hodonínské hlavní železniční nádraží prezidentský a legionářský vagon.

V Jiřském klášteře vystaví grafiky ženských autorek 19. století

Grafickou tvorbu žen v českých zemích v 19. století představí nový grafický kabinet, který připravila Národní galerie v Praze pro svou expozici v Jiřském klášteře. Otevře se 16. března a potrvá do 13. června. Pro návštěvníky jsou připraveny i doprovodné programy pro studenty či dospělé i pro školy od mateřských po střední. Význam ženy ve výtvarném umění byl dlouho omezen na ženu jako tradiční umělecký objekt. Až 19. století bylo pro české prostředí dobou, kdy se žena v umění stávala také jeho aktérkou. V rámci dobových možností se výtvarný projev žen zaměřil na malířství a kresbu, zároveň ho ale provázel zájem o grafické techniky. Ten sice odpovídal představě, že pro ženu je vhodná práce s detailem, ovládnutí technik ale vyžadovalo specializované dovednosti, které ženy tehdy mohly jen obtížně získat. Jako první měly přístup ke kvalitnímu výtvarnému vzdělání šlechtičny, proto se také jejich výtvarná aktivita, včetně grafiky, podílela na uznání postavení ženy jako umělkyně. V odlišné situaci se ocitaly první profesionální umělkyně - ženy, jež se vydaly dosud nevyšlapanou cestou přinášející nejistou existenci a mnohdy i nutnost vzdát se role matek a manželek. Ve druhé polovině 19. století se ženy - grafičky stávaly autorkami módních obrázků a vyšívacích vzorů v dámských časopisech. Tato doba však hlavně přinesla první ženské školy, na nichž se vyučovalo grafickým technikám, zejména dřevorytu. Díky nim se ženy již v 70. letech uplatnily jako ilustrátorky knih a obrázkových periodik a jejich tvorba pronikla i do zahraničí. Kabinet nakonec představí grafické práce vrstevnic malířky a grafičky Zdenky Braunerové, jejichž činnost na konci století již významně přispěla k oživení umělecké grafiky v českých zemích.

Olomouckou výstavu modelů si letos prohlédlo rekordních 8000 lidí

Rekordních 8000 lidí přilákal letošní ročník tradiční výstavy For Model na olomouckém Výstavišti Flora. Přehlídka maket letadel, lodí, vlaků nebo vojenské techniky se letos konala už poosmé. Přestože byla tentokrát o den kratší, unikátní exponáty si přišlo prohlédnout o pět stovek návštěvníků více než před rokem. ČTK o tom informovala mluvčí výstaviště Eva Brachtlová. Jednu z největších modelářských výstav na Moravě letos zpestřilo několik novinek a rarit - obří letecké modely nebo kolekce maket českých a moravských hradů a zámků. "K návštěvnicky nejobdivovanějším raritám patřila originální kabina legendární stíhačky MIG 21 s katapultem, kterou na výstavu zapůjčili členové 1. leteckého školního pluku z Olomouce," uvedla Brachtlová. Úspěch sklidila i kolekce starých dětských kočárků ze soukromé sbírky z Náměště na Hané.

Sport

Český moderní pětibojař David Svoboda vyhrál úvodní závod Světového poháru v Mexiku. Triumf si zajistil v závěrečné kombinované disciplíně střelbě s během, do které nastupoval ze třetího místa. Druhý skončil Rus Sergej Karjakin, třetí místo obsadil Litevec Andrejus Zadněprovskis.

Cyklista František Raboň zvítězil ve 30. ročníku závodu Kolem Murcie a připsal si první triumf v etapovém podniku mezi profesionály. Šestadvacetiletý Čech udržel v závěrečném pátém dílu náskok, který získal výhrou v sobotní časovce.

Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč obsadil stejně jako loni třetí místo ve slavném Vasově běhu ve Švédsku. Vyhrál domácí Jörgen Brink.

Čeští tenisté prošli do čtvrtfinále Davisova poháru po vítězství 4:1 v úvodním kole nad Belgií. V nedělních dvouhrách, jejichž výsledky nemohly postup týmu nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila ovlivnit, prohrál Jan Hájek se Stevem Darcisem 6:7, 6:1 a 4:6, deblista Lukáš Dlouhý pak porazil Christopha Rochuse 1:6, 7:6 a 7:5.

Počasí v pondělí

Většinou oblačno a sněhové přeháňky. Teploty -4 až 0 stupňů Celsia.

07-03-2010