Denní souhrn zpráv Zprávy

03-03-2010

Stávka v dopravě ve čtvrtek nebude

Stávka v dopravě ve čtvrtek nebude. Odboroví předáci ji zrušili, když jako důvod uvedli úterní schválení novely zákona o dani z přidané hodnoty ve sněmovně. Vyplývá to z prohlášení odborů po jednání. Stávka měla zastavit hlavně železnici. Odborům jde o snížení zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň. Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas po jednání řekl, že o zrušení stávky se rozhodlo na základě vstřícného postoje vlády a úterního hlasování ve sněmovně. Premiér Jan Fischer podle mluvčího Romana Proroka "vzal rozhodnutí na vědomí". "Je rád, že jeho úsilí nebylo zbytečné," řekl. Odbory rovněž vyzvaly politiky k dokončení celého schvalovacího procesu k zákonu o DPH. Očekává se totiž, že novela narazí v Senátu, kde má většinu pravice. Také prezident Václav Klaus v úterý oznámil, že zákon nepodepíše. Odbory ale tímto rozhodnutím splnily podmínku lidovců, kteří by mohli ve sněmovně pomoci přehlasovat případné senátní veto. "Jsme schopni tu stávku opět zorganizovat velmi rychle," řekl Hlas. Termín případného protestu ale odbory nestanovily.

Odvolání čtvrteční stávky většinu Senátu pravděpodobně neoblomí

Senát pravděpodobně odmítne novelu o nižším zdanění zaměstnaneckých výhod, kterou prosazují odbory, i přes odvolání čtvrteční stávky v dopravě. Proti novele jsou nadále ODS a TOP 09, které mají v horní komoře většinu. ČTK to řekli představitelé jejich senátorských klubů Tomáš Julínek, Richard Svoboda a Soňa Paukrtová. Julínek pokládá důvod pro projednávání novely v legislativní nouzi za falešný, protože jejím zamítnutím nic akutního zaměstnancům a jejich výhodám nehrozí. Také podle Paukrtové pro zrychlené projednávání není žádný zákonem předepsaný důvod. Proto klub TOP 09 a Starostové bude podle své předsedkyně proti tomu, aby novela byla schvalována už v pátek. Úprava, která má snížit zdanění zaměstnaneckých výhod, je novelou zákona o dani z přidané hodnoty. Podle něj se od letošního ledna mají zaměstnanecké benefity danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jak to bylo dříve. Odboráři se tak obávají o osud například režijních jízdenek. Třeba železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22.000 korun, což je cena roční síťové jízdenky.

Senát na právech v Plzni odvolal svého předsedu Teleckého

Akademický senát právnické fakulty v Plzni odvolal svého předsedu Daniela Teleckého. Pro bylo 12 ze 14 přítomných senátorů, dva se zdrželi. Telecký je známým příznivcem bývalého vedení fakulty, které rezignovalo v souvislosti s aférou kolem rychlostudentů, opsaných prací a podobně. Na škole zůstává dál jako učitel. Nové vedení v čele s Jiřím Pospíšilem se s ním snažilo dohodnout na rozvázání pracovního poměru, Telecký ale nedávno založil vlastní odbory a ze zákona nemůže dostat výpověď. Návrh na odvolání Teleckého podali zástupci studentské kurie. Její člen Petr Najman řekl, že studentům vadí například jeho svévolné zrušení důležitého zasedání vloni v červnu před vypuknutím aféry na právech. Telecký se hájil, že prý tehdy obdržel omluvenky větší části senátorů. "Konstatoval jsem, že senát tím bude neusnášeníschopný, a proto jsem ho zrušil," řekl. Tuto svou chybu označil za pikantní. Studenti mu dále vytknuli, že za jeho předsednictví se neschvalovaly výroční zprávy ani dlouhodobé záměry. "Ano, v tomto případě jsme pochybili, převzali jsme praxi minulou, ano máte pravdu," uvedl Telecký. Důvody studentů ale vzápětí označil za zástupné. Zástupnost podle spatřuje v tom, že on sám není loajální k novému vedení. "Nejsem ten, kdo převleče kabát z hodiny na hodinu. Docenta Milana Kindla (bývalý proděkan) si vážím, je to odborník a nesmírně hodný člověk," uvedl.

Duka by mohl podle expertů pomoct dohodě o katedrále sv. Víta

Nový pražský arcibiskup Dominik Duka by mohl díky svým vyjednávacím schopnostem napomoci k dohodě mezi církvemi a státem o otázkách majetkového vyrovnání i ve sporu o katedrálu svatého Víta. Myslí si to odborníci, které oslovila ČTK. Téměř přesně před rokem, 5. března, Nejvyšší soud (NS) potvrdil dřívější rozsudky o tom, že Svatovítský chrám náleží státu. Církev kvůli tomu loni v květnu podala ústavní stížnost, o které zatím nebylo rozhodnuto. Duka převezme arcidiecézi 10. dubna. Podle Petra Koláře z CEVRO Institutu lze k dohodě dospět pouze diskusí a hledáním konsenzu. Politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity v Brně pak ČTK řekl, že další soudní spory by mohly věci spíše uškodit. Církev na nich může podle něj pouze tratit, a to i v případě, že by spor vyhrála. Kolář i Balík se vztahy církve a státu dlouhodobě zabývají. Proti sobě nyní stojí dva pohledy, domnívá se Kolář, na jedné straně oprávněná obhajoba vlastnického práva, na straně druhé pragmatický pohled na danou situaci. Podobně smýšlí Balík - přestože rozhodnutí NS považuje za "podivné" a nemůže říct, že by s ním souhlasil, církev podle něj dalším prodlužováním právního sporu spíše ztratí. Dominik Duka se zatím nechce konkrétně vyjadřovat k tomu, jaký postup jako nový pražský arcibiskup ve sporu o katedrálu zaujme. Podle něj jsou otázky k této věci zatím předčasné, musí se teprve s celou situací přesně seznámit, odpovídal novinářům v únorových dnech svého jmenování.

Klaus a Topolánek drží příměří, je prý pro oba výhodné

Mezi prezidentem Václavem Klausem a nynějším vedením ODS i přes dlouhodobou antipatii v posledních měsících panuje politické příměří. Vzájemné útoky vystřídal smířlivý tón. Klaus sice ODS přímo nechválí, jeho postoje například k rozpočtu, levicovým návrhům ve sněmovně či stávce v dopravě ale souzní s názory občanských demokratů. Přímo tajná dohoda o předvolebním klidu zbraní podle neoficiálních informací ČTK neexistuje. Klaus i Topolánek ale údajně dospěli k tomu, že pro ně vzájemné střety teď nejsou výhodné, a chovají se k sobě obezřetně. Podle jednoho z poslanců ODS, který nechtěl být jmenován, vztahy Topolánka s Klausem vyostřil především loňský pád Topolánkovy vlády, z nějž šéf ODS obvinil mimo jiné i Klause. Prezident prý zase citlivě vnímal útoky Topolánkova vedení strany, které mělo představu, že Klaus po znovuzvolení prezidentem hlasy ODS bude k Topolánkovi více loajální. Pokud jde o návrat Klause do ODS, jsou ale občanští demokraté, které ČTK oslovila, zatím opatrní. Strana by prý musela projít zásadní proměnou, což se dá očekávat jen v případě volebního neúspěchu. Boj o nové vedení ODS by se pak odehrával hned po volbách a pro Klause, který před sebou bude mít ještě několik let v prezidentském úřadu, nebude výhodné do toho přímo vstupovat.

ČD Cargo zhoršilo hospodaření o 850 mil., ztráta činí 378 mil.

Dceřiná společnost Českých drah pro nákladní dopravu ČD Cargo hospodařila loni se ztrátou před zdaněním 378 milionů korun. Výsledek znamená meziroční propad o 850 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Zdeněk Větrovec s tím, že jde o předběžné výsledky. Do ztráty podle Větrovce táhnou cargo především odpisy, které loni činily 1,1 miliardy korun. Provozní výsledek před započtením odpisů je kladný a činí 741 milionů korun. "Společnost ČD Cargo tak nadále hospodaří s dostatečně kladným cash flow," uvedl Větrovec. Firma se loni potýkala s krizí a poklesem poptávky. Celkem vagony ČD Cargo přepravily 68 milionů tun zboží, což znamená pětinový meziroční pokles. Tržby a výnosy loni klesly o 16 procent na 15 miliard korun.

Soud potvrdil ženě šestiletý trest za podvedení Českých drah

Petra Tuzarová podvodně získala společně s Markétou Šádkovou od Českých drah téměř 22 milionů korun a půjde za to s konečnou platností na šest do vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který tak potvrdil prvoinstanční verdikt. Šádkové udělil soud již dříve šestiletý trest, žena se proti němu neodvolala. Ženy od počátku roku 2006 do září 2008 vystavovaly falešné faktury za marketingové služby, které však firmě nikdy neposkytly. Peníze si pak mezi sebe rozdělily. Podle rozsudku nyní musejí společně Českým drahám uhradit celou způsobenou škodu. Šádková pracovala v Českých drahách v oddělení komunikace. Podle prvoinstančního soudu nejspíše celý plán s fiktivními fakturami vymyslela. Vystavovala je na jméno Tuzarové, které zároveň firma posílala požadované peníze. Částky, které si ženy účtovaly, se pohybovaly od desítek po stovky tisíc. Šádková faktury také opatřovala razítkem Českých drah a naskenovala na ně podpis šéfa svého oddělení. Obě ženy se k podvodům s fakturami přiznaly, zároveň se však snažily svalit větší podíl viny jedna na druhou. Na tom, že se na výši škody nemalou měrou podílel i nedokonalý a chaotický systém proplácení faktur v Českých drahách, se shodli právníci obou žen i státní zastupitelství.

Antimonopolní úřad se zajímá o zakázku VZP na vymáhání dluhů

Antimonopolní úřad se začal zajímat o zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na pomoc při vymáhání dluhů, informoval Český rozhlas 1-Radiožurnál. Tendr za 430 milionů korun má na čtyři roky získat sdružení, ve kterém je advokátní kancelář Němec, Bláha a Navrátilová, v níž má podíl bývalý ministr Pavel Němec, dále exekutor Juraj Podkonický a vymahačská firma BSP Lawyer Partners. Podle Radiožurnálu kritizují tendr interní dokumenty VZP. Není prý jasné, zda vítěz zakázky skutečně pomůže pojišťovně získat víc peněz než dosud. VZP má na vymáhání pohledávek svůj vlastní tým právníků a úředníků. O tendru měla podle Radiožurnálu jednat i správní rada VZP. Kvůli zájmu antimonopolního úřadu prý ale předseda rady a první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr tento bod stáhl z programu. Sám si prý myslí, že výběrové řízení bylo v pořádku. Z vítězné nabídky plyne, že VZP má platit vítězi každý měsíc paušálně několikamilionové sumy a že se nepřihlíží k tomu, kolik skutečně firmy vymůžou. Bývalý ministr spravedlnosti Němec je znám tím, že po jeho odchodu zůstaly na ministerstvu dluhy, hlavně kvůli nekontrolovaným opravám soudů, připomněl Radiožurnál. Exministr měl i statisícové účty za telefon. Advokátní kancelář, v níž má podíl, dnes také pracuje pro ministerstvo spravedlnosti i jemu podřízenou vězeňskou službu. Společně s firmou BSP Lawyers vymáhá i nedoplatky za mýtné. Němec se nechtěl k tendru vyjadřovat. Prý ho má v jeho kanceláři na starosti někdo jiný.

Policie obvinila primáře benešovské nemocnice ze zneužití dítěte

Policie obvinila primáře benešovské nemocnice z pohlavního zneužití dítěte. Pětapadesátiletému lékaři hrozí podle neoficiálních informací až deset let vězení. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) je obviněný lékař příbuzným jednoho z jeho náměstků. Případ se stal minulý týden. Nemocnici podle hejtmana údajné zneužití oznámila matka jedenáctileté pacientky. Podezřelý muž se prý k jejímu dítěti choval nad rámec běžného postupu lékaře. Jeho údajné fyzické aktivity vypadaly velmi závažně, a to jako pokus o znásilnění nebo pohlavní zneužití. Rath proto požádal krajského policejního ředitele, aby kriminalisté případ co nejrychleji prošetřili. V úterý odpoledne byl podezřelý lékař obviněn z pohlavního zneužití nezletilé. Případy, kdy se lékaři ocitají v podezření z pohlavního zneužití dětí, se vyskytují jen zřídka.

Policie obvinila starostu Náchoda kvůli prodeji pivovaru

Policie obvinila starostu Náchoda Oldřicha Čtvrtečku (ODS) kvůli loňskému prodeji náchodského pivovaru. Čtvrtečka to potvrdil ČTK. Obvinění ze dvou trestných činů odmítá. Pivovar město prodalo vloni v březnu liberecké firmě LIF za 150 milionů korun. Prodej kritizovala opozice. Starosta řekl, že jej obvinili kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Sněmovní komise ke kauze Morava a Krakatici už asi nic nevyšetří

Sněmovní vyšetřovací komise k prorůstání organizovaného zločinu a politiky a k údajným pokusům o skandalizaci poslanců nic nevyřeší a s koncem volebního období současné dolní komory zaniknou. Poslanci dosud nezvolili předsedy obou komisí, bez nich nemohou pracovat. Komise k údajnému obstarávání kompromitujících materiálů na poslance přitom vznikla už předloni v září. Komisi k policejnímu spisu nazvanému Krakatice sněmovna "oživila" loni v listopadu. Měla se zabývat otázkami kolem spisu, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka, o němž některá média psala jako o šéfovi českého podsvětí s úzkými vazbami na politiky. Podle člena komise k prorůstání organizovaného zločinu a politiky Stanislava Křečka (ČSSD) její předseda už zvolen s největší pravděpodobností nebude a k práci se nedostane. "Může za to zablokování činnosti sněmovny," řekl Křeček. Soudí, že komise by už k ničemu pro nedostatek času nedospěla, i kdyby poslanci jejího šéfa zvolili. "Je to škoda, jistě by celá řada zajímavých skutečností vyšla najevo," dodal poslanec. Komise vznikla z podnětu ČSSD, sociální demokracie stála i u založení druhé komise. Vznikla v souvislosti s případem bývalého poslance ODS Jana Moravy, kterého média přistihla, jak se snaží získat kompromitující informace o některých jiných poslancích.

Brusel představil novou "desetiletku" - chce zvýšit zaměstnanost

Evropská unie by měla do roku 2020 zvýšit míru zaměstnanosti u populace ve věku 20 až 64 let ze současných 69 na nejméně 75 procent. Počítá s tím nová unijní strategie cílů a cest k jejich naplnění, jejíž návrh představila Evropská komise. Strategii bude ještě schvalovat summit EU. Analytici hodnotí dokument spíše negativně. Komise chce také třeba navýšit výdaje na vědu, výzkum a inovace, zvýšit podíl vysokoškoláků či snížit počet lidí ohrožených chudobou. Dokument podle analytiků například neuvádí, jak cílů dosáhnout, a nereflektuje různorodost evropských zemí. Problém dohledu nad dodržováním cílů, jejich přesná podoba i možnosti "sankcí" pro případné "hříšníky" budou patřit k tématům summitu unijních lídrů, který se v Bruselu koná na konci března. Definitivně by pak měla být strategie Evropa 2020 schválena na vrcholné schůzce EU v červnu. "Lisabonská strategie trpěla množstvím cílů, priorit, směšováním ekonomických témat s tématy sociálními, ekologickými. A ta strategie 2020 nebude jiná," řekl při pondělní návštěvě Bruselu šéf ODS Mirek Topolánek. "Lid chce být klamán, potřebuje nějakou mlhu nad skutečnými problémy Evropské unie po institucionální reformě, která byla takovou mlhou, si Evropská komise vymyslí další podobný projekt," dodal. "Rozdíly mezi členskými státy mají přímý dopad na každého. Jsme nyní na sobě více vzájemně závislí než kdy předtím. Potřebujeme hospodářskou koordinaci více než kdy jindy," řekl předseda EK José Barroso, který připomněl dopady současné vážné hospodářské krize.

Vozy Kia Venga z Nošovic mají problémy s pásy, potřebují úpravu

U automobilů Kia Venga, které se vyrábějí v nošovické automobilce Hyundai, se vyskytl problém s bezpečnostními pásy u řidiče. Podle časopisu Test jde o nedostatek v bezpečnosti vozu. Při nárazových zkouškách se objevily v pásu trhliny. Proto doporučují řidičům, aby se obrátili na servisy. Nejde o nic závažného a v žádném případě není ohrožena bezpečnost řidiče. Problém s bezpečnostním pásem už začala Kia řešit minulý týden. Problém se týká celkem 2100 vozů na evropském trhu. V Česku jde o 382 aut. Většina ještě byla u dealerů. Firma proto obeslala 84 zákazníků s tím, že se musí u jejich vozů provést drobná úprava.

Hašek se chce stát ministrem zemědělství

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) je po případném vítězství sociální demokracie v letošních parlamentních volbách připraven přijmout nabídku stát se ministrem zemědělství a opustit svůj současný post hejtmana. Hašek to řekl novinářům po setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem v Brně. Zároveň souhlasí s tím, že se stane jedním z celostátních lídrů předvolební kampaně ČSSD. Stát se poslancem se ale nechystá. Pokud zaujme na jihomoravské kandidátce ČSSD do sněmovny nějaké místo, pak pouze symbolické a ne v jejím čele. "Buď budu dál hejtman na 100 procent, anebo když dostanu nabídku na to, abych byl ministrem zemědělství, případně nějaké další angažmá, tak to samozřejmě znamená, že potom budu muset odejít z pozice hejtmana," uvedl Hašek, který nyní zastává ve straně post stínového ministra zemědělství. Jasno podle něj bude ale až po volbách. Na jihomoravské kandidátce ČSSD se nechystá vystřídat lídra Bohuslava Sobotku ani být na špici kandidátky. Které místo v pořadí by mohl zaujmout, nechtěl nyní komentovat.

Janeček chce zrušit místa ředitele programů a zpravodajství ČT

Generální ředitel České televize Jiří Janeček v rámci připravované restrukturalizace televize plánuje mimo jiné zrušit místo programového ředitele, které v současné době zastává Kateřina Fričová, a místo ředitele zpravodajství, jímž je v současnosti Milan Fridrich. Janeček to řekl na jednání Rady České televize. Funkci ředitele zpravodajství, jehož pozice by měla v televizi zaniknout nejpozději k 1. lednu 2011, by měl podle Janečkova restrukturalizačního plánu od letošního 1. dubna do konce roku formálně zastávat nově zřízený šéfeditor zpravodajského programu ČT 24. Ke stejnému datu vznikne také nový post šéfeditora sportovní stanice ČT 4. Funkce šéfeditorů ČT 1 a ČT 2 mají být obsazeny až k 1.1. 2011. Restrukturalizace podle dřívějších informací počítá mimo jiné se zrušením 120 pracovních míst v tomto roce a s dalšími úsporami jako je například snížení nákladů služebních cest či počtu zpravodajských štábů v zahraničí. O restrukturalizaci bude rada jednat na konci března.

Ústecké divadlo uvede premiéru Pucciniho opery La Boheme

Ústecké Severočeské divadlo opery a baletu připravilo na pátek premiéru inscenace slavné opery Giacoma Pucciniho La Boheme. Na pozadí příběhu čtveřice umělců z pařížské čtvrti se odehrává dojemný příběh o lásce chudého básníka Rudolfa ke křehké a nemocné Mimi, které není dopřán dlouhý život. Opera se v ústeckém divadle objevuje ve 100. jubilejní sezoně po více než deseti letech. Příběh milenců, kteří byli chudí penězi, ale bohatí láskou, zpracovali libretisté Giuseppe Giacosa a Luigi Illica. V hlavních rolích ústeckého nastudování se představí Valeria Vaygantová v alternaci s Lianou Sassovou v roli Mimi, v roli Rudolfa bude vystupovat čínský tenorista Wej-Lung Tchao, který je držitelem ceny Thálie za rok 2008. V roli Marcella se představí už ve své třetí roli v Ústí další čínský umělec Chaj-tchao Wang. Režisérem inscenace je Zbyněk Brabec, který se v Ústí v loňské sezoně uvedl režií Veselohry na mostě Bohuslava Martinů. Orchestr bude dirigovat Norbert Baxa.

Basketbalistky Brna vypadly z Evropské ligy

Basketbalistky Frisco Sika Brno podlehly v rozhodujícím třetím čtvrtfinále Evropské ligy v Polsku domácí Wisle Krakov 73:78 a do Final Four nepostoupily. Sérii prohrály 1:2 na zápasy. Brňanky odehrály utkání opět pouze se šesti hráčkami a držely v bouřlivém prostředí vyrovnanou partii až do poslední minuty.

Jednadvacítka udržela vítěznou sérii i v přípravě s Finskem

Fotbaloví reprezentanti do 21 let v přípravném duelu porazili Finsko 1:0 a navázali na sérii pěti výher z kvalifikace mistrovství Evropy, v níž suverénně vedou skupinu. Českému týmu zajistil výhru ve 30. minutě brněnský útočník Michael Rabušic. Dvě minuty před koncem mohl zvýšit na 2:0 střídající útočník Tomáš Pekhart, ale nedal penaltu. Čeští mladíci se znovu sejdou až v srpnu, kdy v kvalifikaci hostí San Marino.

Tenisté si před duelem s Belgií udělili medaile za loňské finále

Čeští tenisté, kteří se v belgickém Bree připravují na utkání prvního kola Davisova poháru, si trénink zpestřili připomínkou loňské úspěšné pouti slavnou soutěží. Při večeři si definitivně udělili medaile za postup do finále, v němž podlehli Španělsku. Plakety sice na krk dostali společně s replikami poháru na chvíli hned po prosincové prohře v Madridu, pak jim je ale činovníci vzali, neboť na nich nebyla vyryta jména. V podobně úspěšné tažení jako loni doufají Češi, které zatím nesužují žádné zdravotní komplikace, i letos. První překážkou jim od pátku do neděle bude tým Belgie. Zatím však není jasné, koho proti nim belgický kapitán Reginald Willems na měkké antuce postaví. "Ještě nás ve čtvrtek dopoledne čeká trénink. Nezabýváme se tím, koho proti nám nasadí, naše sestava je jasná," řekl dnes český kapitán Jaroslav Navrátil. Ten už v minulých dnech opakovaně avizoval, že pro první dvě dvouhry počítá s oběma lídry, tedy Tomášem Berdychem (25. hráč žebříčku) a Radkem Štěpánkem (17.).

Čeští moderní pětibojaři uvízli cestou na závody v Amsterodamu

Velké nepříjemnosti potkaly české moderní pětibojaře před úvodním podnikem Světového poháru v mexickém letovisku Playa del Carmen. Reprezentační jednička David Svoboda a dvojka Ondřej Polívka se kvůli chybějícím biometrickým údajům v pasu nedostali při mezipřistání v Amsterodamu do dalšího letadla a do dějiště závodu dorazili s dvoudenním zpožděním až v úterý večer. Pětibojaři se vypravili do Mexika před Amsterodam a americký Houston. Češi sice už přes rok nepotřebují k cestám do Spojených států vízum, ale podle současných opatření musejí cestovní doklady obsahovat biometrické údaje, které jsou v pasech nahrané na speciálním počítačovém čipu. Svoboda s Polívkou však letěli do Mexika s dříve vydanými pasy, v nichž tyto údaje nejsou. "Někteří jsme měli ve starších pasech aspoň platné vízum vydané před několika lety a to stačilo. David s Ondrou je ale nemají, takže je nakonec nepustili do letadla," řekl kouč Jakub Kučera, který s oběma závodníky zůstal v Amsterodamu a operativně řešil, jak je dostat do Mexika.

Počasí:

Převážně oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejvyšší teploty 1 až 5 st., v 1000 m na horách kolem -3 stupňů Celsia.

03-03-2010