Denní souhrn zpráv Zprávy

24-02-2010

Jan Fischer na summitu V4 vyzývá ke snížení energetické závislosti

Závislost evropských států na jednom dodavateli plynu a ropy je potřeba snížit. Před středečním summitem premiérů zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti to uvedl předseda české vlády Jan Fischer. "Diverzifikace zdrojů je pro energetickou bezpečnost klíčová," řekl ČTK Fischer. Summitu se vedle premiérů visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, České republiky, Polska a Slovenska, účastní také zástupci Bulharska, Chorvatska, Srbska či Rumunska. Společně chtějí docílit dlouhodobé spolupráce v energetické oblasti, která přispěje k energetické bezpečnosti regionu. Jedním z hlavních bodů jednání je plánovaná stavba ropovodu Nabucco, který má přivést plyn do Evropy z oblasti Kaspického moře přes Turecko a snížit tak závislost evropských zemí na dodávkách z Ruska. Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Nobuo Tanaka označil plynovod Nabucco za účinnější způsob dodávek plynu do Evropy, než nabízí jeho hlavní konkurent South Stream. Ten má vést ruský plyn do Evropy přes Bulharsko, Řecko, Srbsko a Maďarsko.

Poslanci schválili zvýšení mateřské

Poslanecká sněmovna na návrh lidovců schválila zvýšení mateřské na úroveň roku 2009. Matky si tak přilepší podle svého příjmu až o několik tisíc korun měsíčně. Stát toto opatření přijde na 1,5 miliardy korun. Návrhem se nyní bude zabývat Senát. Současně se také ruší karenční doba pro vyplácení ošetřovného a vyplácení dávky se prodlužuje o tři dny. Ošetřovné je dávka, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří pečují o nemocné děti. Tuto změnu přidala k zákonu ČSSD jako pozměňovací návrh. Státní kasu přijde přibližně na 400 milionů. Pro zvýšení mateřské hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených. Proti byly ODS a TOP 09. Těm se nelíbí, že opatření ještě více zatíží státní kasu.

Eduard Janota chce peníze na mateřskou ušetřit krácením rozpočtů úřadů

Úsporami především ve státní správě včetně mzdových výdajů bude ministr financí Eduard Janota získávat peníze potřebné na splnění rozhodnutí sněmovny o vrácení mateřské na loňskou úroveň a o ošetřovném. Mandatorní výdaje státu se tak zvýší o 1,9 miliardy korun, řekl ministr Janota. Připomněl, že musí dodržet schválený rámec rozpočtu, a peníze bude proto muset získat zejména ve státní správě. Ministr řekl, že bude apelovat na Senát, aby rozhodnutí sněmovny zvrátil. Myslí si také, že přijatou novelu zákona o zdravotním pojištění by měl vetovat prezident Václav Klaus. Eduard Janota odmítl úvahu ČSSD, že by se zvýšené náklady na mateřskou mohly platit z dividend energetického gigantu ČEZ.

Náměstek Hejduk: Rozpočet nyní vykazuje schodek deseti miliard korun

Státní rozpočet nyní vykazuje schodek zhruba deseti miliard korun. Na diskusním fóru Hospodářských novin v Praze to řekl náměstek ministra financí ČR Bohdan Hejduk. Ještě v lednu stát hospodařil s přebytkem 13,1 miliardy korun, zatímco ve stejném období loňského roku státní rozpočet vykázal přebytek 0,5 miliardy korun "Daň z přidané hodnoty se (letos) vyvíjí relativně dobře, ale nejsou to samozřejmě žádné zázraky. Podobně je to i u spotřebních daní. Rozpočet se v současné době pohybuje v mírném schodku asi deset miliard korun," uvedl Bohdan Hejduk. Připomněl, že na straně příjmů státního rozpočtu se zatím zcela neprojevila daň z příjmu právnických osob, která se bude platit až v následujících měsících. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,7 miliardy korun. Loni rozpočet skončil v rekordním deficitu 192,4 miliardy korun.

Ministr Janota: Náklady na dluh jsou již třetí nejvyšší položkou rozpočtu

Náklady na obsluhu státního dluhu jsou podle ministra financí Eduarda Janoty již po platech a důchodech třetí nejvyšší položkou výdajů státního rozpočtu. ČR splácí jen úroky z dluhu, které nyní činí zhruba 70 miliard korun ročně. Na setkání Slovensko-České obchodní komory to uvedl ministr Janota. Zároveň upozornil, že od roku 1993 tak Česko ze svého dluhu nesplatilo ani korunu. Problémy s veřejnými financemi přitom podle ministra nezpůsobila samotná krize. "I kdyby krize nebyla, tak žádný ministr financí by nebyl schopen sestavit rozpočet s deficitem pod 100 miliard korun," uvedl ministr. Relativně dobrý stav veřejných financí v předchozích letech byl podle Janoty výsledkem vysokého ekonomického růstu a obecně příznivých podmínek v ekonomice. Nyní ovšem bude třeba deficit rozpočtu snižovat, a to pomocí vyšších daní nebo pomocí úspor, uvedl Janota.

Češi vidí stav ekonomiky vedle Poláků, Maďarů a Slováků nejhůře

Skoro 70 procent Čechů hodnotí současnou ekonomickou situaci špatně. Mírně optimističtější jsou lidé na Slovensku, kde jich hospodářskou situaci hodnotí špatně přes 60 procent. Podle mínění Maďarů je stav jejich ekonomiky o něco lepší, protože za špatnou ji považuje necelých 60 procent. Nejméně kritický názor mají Poláci, kde ekonomiku považuje za špatnou jen 35 procent obyvatel. Vyplývá to ze zprávy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jako dobrou hodnotí ekonomiku své země více než pětina Poláků, na rozdíl od maximálně pěti procent Maďarů, Slováků i Čechů. Za velmi dobrou ekonomiku těchto zemí nepovažuje nikdo z jejich obyvatel.

ČSÚ: Stát od roku 1998 slíbil investorům pobídky za 531 mld. Kč

Stát od dubna 1998 do letošního ledna slíbil investorům ze zpracovatelského průmyslu pobídky v celkové výši bezmála 531 miliard Kč. Nejvíce investičních pobídek získaly firmy z Německa (25,5 procenta) a Česka (16,4 procenta). Mezi další země s významným podílem patří Japonsko (11,3 procenta) a Nizozemsko (8,8 procenta). Mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková ČTK řekla, že od roku 1993 do závěru loňského roku investoři v Česku oznámili celkem 1356 investičních projektů v hodnotě 665,3 miliardy korun. Projekty by měly vytvořit 206.338 nových pracovních míst. Vyplývá to z publikace Podnikatelské prostředí a ekonomický růst ČR, kterou vydal Český statistický úřad, a ze statistik CzechInvestu. Investiční pobídky zahrnují slevu na dani z příjmů právnických osob, finanční podporu nových pracovním míst, školení a rekvalifikace. Jejich součástí je také poskytnutí pozemku vybaveného infrastrukturou za zvýhodněnou cenu a převod pozemku ve vlastnictví státu za zvýhodněnou cenu.

Železničáři trvají na stávce, návrh ČSSD je neuklidnil

Pondělní stávku na železnici zřejmě už nic neodvrátí. Železniční odbory neuklidnilo ani středeční prohlášení ČSSD, která chce na čtvrtečním jednání sněmovny prosadit požadavek odborů formou takzvaného přílepku k zákonu. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů Jaroslava Pejši by ke zrušení protestu vedl "jedině zázrak". Odbory mají v úmyslu stávkovat kvůli vyššímu zdanění zaměstnaneckých benefitů, které platí od ledna. Poslanci sociální demokracie chtějí ve čtvrtek do druhého čtení vládní novely zákona o veřejných zakázkách včlenit odstavec, který by zdanění vrátil na loňskou úroveň. Jak ale dnes uvedly odbory, samotné druhé čtení stávku odvrátit nemůže. "Není prostor na zrušení stávky, poslanci to mohli od 23. ledna už třikrát stihnout," řekl Pejša. "My jsme strávili víc jak sto dnů usilovným jednáním, a nebyli jsme to my, kdo těch sto dnů promarnil," doplnil ho šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Nejradikálnější jsou strojvůdci Českých drah, kteří mohou vlaky zastavit i bez přispění kolegů. Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas trvá na tom, že pro upuštění od stávky je nutné schválení příslušné novely také Senátem. To však nelze do pondělí zvládnout.

CVVM: Většina spokojena s členstvím v NATO, jejich podíl klesl

Většina občanů Česka je podle lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nadále spokojena se členstvím země v NATO, avšak jejich podíl za poslední rok klesl. Naopak zvýšil se podíl nespokojených. Rozhodně a spíše je nyní spokojeno 56 procent, to je o devět procent méně než před rokem. Rozhodně a spíše nespokojeno je 21 procent lidí, což je o tři procenta více než loni v lednu. Výsledky průzkumu CVVM zveřejnilo na svém webu. ČR je členem NATO od roku 1999. Podle CVVM se podíl spokojených v podstatě vrátil na úroveň let 2007 a 2008. Vzestup podílu nespokojených označuje CVVM za mírný. Za zřetelný považuje vzestup počtu nerozhodných - z loňských 17 procent na letošních 23 procent.

Mirek Topolánek chce policejní tým i k letounům Gripen

Předseda ODS Mirek Topolánek uvítal zřízení speciálního policejního týmu ke kauze transportérů Pandur, kterou po odhalení médií provází podezření z korupce. Předpokládá prý ale, že obdobný tým už vyšetřuje i plánovaný nákup stíhaček Jas-39 Gripen pro české piloty. Pokud ale prý tým pro gripeny "náhodou" neexistuje, očekává Topolánek, že bude okamžitě zřízen. O okolnostech a možné korupci při plánovaném nákupu švédských stíhaček Jas-39 Gripen jednala tento měsíc Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi svolané ODS. Policie v minulosti případ dvakrát odložila, nyní Nejvyšší státní zastupitelství prověří policejní postup a výsledky by mohly být známé do poloviny března. Gripeny byly nakonec českou stranou jen pronajaty.

Čeští policisté při vyšetřování pandurů spolupracují s rakouskými

Policejní tým, který se zabývá vyšetřováním možné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, úzce spolupracuje se svými rakouskými kolegy. ČTK to řekl policejní prezident Oldřich Martinů s tím, že spolupráce začala okamžitě po zveřejnění nových informací o kauze v médiích a některé zprávy z Rakouska už mají vyšetřovatelé k dispozici. O spolupráci tým požádal i Vojenskou policii, která se okolnostmi nákupu pandurů zabývala v roce 2006, ale věc nakonec odložila. Rakouští vyšetřovatelé v pondělí v souvislosti s případem prohledali prostory výrobce pandurů, firmy Steyr. Byli také u dvou bývalých manažerů firmy Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, jejichž slova tajně nahrál reportér deníku Mladá fronta Dnes. Na záznamu hovořili o provizích pro české politické strany a jmenovali i konkrétní politiky. Ti však podobná obvinění odmítli.

Přemysl Sobotka v USA ocenil krajany, varoval před návratem normalizace

Předseda horní komory českého parlamentu Přemysl Sobotka v úterý v New Yorku ocenil zhruba dvacítku krajanů, kterým předal stříbrné pamětní medaile Senátu. Ve svém projevu při této příležitosti uvedl, že v Česku hrozí v případě vítězství levice v nadcházejících parlamentních volbách návrat normalizace. "Někdy si někteří lidé kladou otázku, zda nám hrozí nový únor 1948. Na tuto otázku můžeme sice odpovědět záporně, pokud má někdo představu rudého teroru z 50. let. Existuje však docela reálná možnost, že se k nám může vrátit husákovský zatuchlý Absurdistán," uvedl také předseda Senátu. ČTK později řekl, že zdrojem těchto obav pro něj je třeba to, jak levice vládne v krajích. Sobotka také uvedl, že si váží práce a aktivit krajanů ve Spojených státech, a proto se rozhodl některé z nich ocenit. Naprostá většina vyznamenaných patřila mezi ty, kdo během komunistické vlády v tehdejším Československu uprchli do zahraničí. Někteří z nich obdrželi stříbrnou pamětní medaili Senátu posmrtně.

V Praze začala konference o zločinech komunismu

Zločiny komunistických režimů se v Praze zabývají historici s právními experty, politickými vězni i současnými politiky. Během třídenní mezinárodní konference mají mimo jiné nabídnout možnosti, jak i po dvou desetiletích postihnout zločiny spáchané komunistickými diktaturami ve střední a východní Evropě. Na rozdíl od nacistických zločinů se podle organizátorů, k nimž patří Ústav pro studium totalitních režimů, zatím nepodařilo ucelené zveřejnění a posouzení zločinů komunistických, z nichž mnohé lze označit za zločiny proti lidskosti. K účastníkům konference patří bývalý zmocněnec pro archivy někdejší východoněmecké tajné policie Joachim Gauck, bývalý litevský prezident Vytautas Landsbergis nebo bojovník za lidská práva a bývalý čínský politický vězeň Harry Wu. Konference se koná ve dnech výročí komunistického převratu v roce 1948 v někdejším Československu.

Mirek Topolánek varoval před porážkou svobody jako v roce 1948

České společnosti podle předsedy ODS Mirka Topolánka opět hrozí porážka svobody jako v roce 1948, jen hlavní hnací silou demagogie a nenávisti už není komunistická strana. Topolánek to uvedl na konferenci o zločinech komunistických režimů. "Opět vše závisí na tom, jestli uneseme odpovědnost za vlastní život. Nebo jestli svěříme svůj osud do rukou těch, kteří tvrdí, že štěstí se dá odhlasovat. Kteří tvrdí, že většina může všechno. Kteří tvrdí, že co je demokratické, je také správné. Kteří tvrdí, že veřejný zájem a kolektivní práva stojí nad zájmem osobním a nad individuální svobodou," uvedl Topolánek. Poznamenal, že v poválečné éře komunisté tvrdili, že za bídu mohou šmelináři a kulaci, zatímco současní populisté z nynější hospodářské krize viní liberály a trh. "Tehdy mělo být spásou znárodnění výrobních prostředků. Dnes ji přátelé nesvobody a neodpovědnosti vidí ve vyrábění dluhů. Chceme jim opět naletět a vyměnit svobodu za kus žvance?" - dotázal se předseda ODS. Varoval přitom před návratem formální demokracie, "prázdné skořápky sloužící tyranii většiny". Totalita podle Topolánka nepotřebuje zničit demokracii, ale svobodu, a to třeba i zneužitím formálních demokratických institucí.

Rada ústavu pohovoří o Pernesovi a jeho studiu na VUML

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů bude znovu hovořit o výběrovém řízení na nového ředitele, v němž zvítězil Jiří Pernes, předpokládá místopředseda rady Patrik Benda. Důvodem je informace serveru Týden.cz, podle níž Pernes za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Benda, který Pernese nevolil, ČTK řekl, že to nebere na lehkou váhu. Vadí mu, že Pernes VUML v životopise zamlčel, i to, jakým způsobem svoje studium omlouvá. Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV Oldřicha Tůmy je však hysterie kolem nového ředitele jen dokladem toho, že je ústav naprostou anomálií a zpolitizovanou institucí. O Pernesově studiu se zmiňovali někteří účastníci mezinárodní konference o zločinech komunismu v Senátu. Historik Pernes, který ústav v minulosti kritizoval kvůli jeho zpolitizovanosti, bude podle rozhodnutí sedmičlenné rady novým ředitelem po Pavlu Žáčkovi, který pozici neobhájil. "Je to morální problém budoucího pana ředitele a věcný nebo právní rébus pro radu," řekl Žáček ke studiu Pernese na VUML.

Jarní část fotbalové ligy může přinést zákazy vstupu pro fanoušky

Fanouškům prvoligových klubů, kteří se o víkendu vrátí do fotbalových ochozů, hrozí v případě nezákonného chování nový citelný trest. Pokud v souvislosti s návštěvou utkání spáchají úmyslný trestný čin, soudce jim bude moci zakázat chodit na sportovní akce. Zákaz vstupu může trvat až deset let. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová však řekla, že soudci budou zpočátku pravděpodobně ukládat tresty nižší. Zakázat dospělým i mladistvým pachatelům vstup na sportovní, kulturní a jiné společenské akce umožňuje soudům trestní zákoník, který je účinný od 1. ledna. Vedle návštěvníků fotbalových či hokejových utkání se trest vztahuje i na účastníky vesnických zábav, koncertů nebo veřejných oslav. Policejní prezident Oldřich Martinů se netají tím, že trest má pomoci vyřešit především právě divácké násilí na fotbalových utkáních.

V Česku dosud na prasečí chřipku zemřelo 101 lidí, jeden za týden

V Česku dosud na prasečí chřipku zemřelo 101 lidí, jeden za poslední týden. Uvedlo to ve středu ministerstvo zdravotnictví. Za poslední týden se nechalo v ČR očkovat proti prasečí chřipce asi 450 lidí, celkem se využilo 27 procent z dosud dovezených vakcín. Minulý týden bylo číslo podobné. Lidé v Česku nejsou očkování nakloněni, mnozí ho odmítají. Podle expertů však má očkování nadále smysl, a to i u lidí, kteří nejsou chronicky nemocní. Stát původně objednal milion vakcín za 220 milionů korun. Minulý týden s výrobcem vyjednal, že bez sankce neodebere 30 procent dávek. Nyní je v ČR 238.000 vakcín, zbývajících 462.000 čeká na převoz do Česka v Belgii.

Šéf Českého rozhlasu Richard Medek odstoupí z funkce

Generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek odstoupí 28. února ze zdravotních důvodů ze své funkce. Uvedl to ve středu na zasedání rady Českého rozhlasu. Rada jmenovala dočasným ředitelem programového ředitele Petera Duhana. Richard Medek, kterému rada nedávno neschválila návrh organizační struktury, byl po svém loňském zvolení dlouhodobě nemocný. Doporučením lékařů zdůvodnil i svou rezignaci. Nominace pro volbu nového generálního ředitele bude rada přijímat do 30. dubna. Český rozhlas podle předběžných výsledků loni hospodařil se ziskem před zdaněním téměř 54 milionů korun. To je zhruba o dva miliony korun více, než předpokládal rozpočet.

Ve Vlčnově vystaví lidové pálenice, které kdysi zabavila policie

Ve Vlčnově na Slovácku, známém především slavnou Jízdou králů, vzniká také muzeum lidových pálenic. Opravenou stodolu již zaplnilo přes 20 exponátů, které většinou zabavila policie při zátazích na černé pálenice ve Zlínském kraji. "Do květnového otevření se však budeme snažit expozici ještě vylepšit," řekl ČTK Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které výstavu připravuje. Výroba destilátů má v regionu letitou tradici, a to včetně nelegálního pálení. "Kdybych tvrdil, že na Slovácku se nepálí načerno, tak bych stoprocentně lhal. Mohu dát k dobru zajímavý příběh z jedné nejmenované vesnice. Zde když v minulých dobách přišli chlapi vyhledávat černé pálenice, tak 'náhodou' v obecním rozhlase hráli jednu a tu samou písničku. Měla dát znamení všem, kteří zrovna pálili načerno, aby přestali a schovali si to," přiblížil starosta Vlčnova Jan Pijáček. Výstava lidem přiblíží umění místních kutilů a výrobců nelegálních pálenic 20. století až po současnost. Její součástí budou i speciálně vyrobená zařízení, a to včetně malé, "cestovní pálenice".

Špálova galerie zahájila poslední výstavu, pražská radnice hledá nájemce

V Galerii Václava Špály na pražské Národní třídě začala poslední výstava, kterou připravil tým jejího současného nájemce. Agentura Semma, která chtěla galerii provozovat až do roku 2017, končí v tradiční výstavní síni prý z finančních důvodů. Radnice Prahy 1 hledá nového nájemce v konkurzu. Poslední výstava se jmenuje Horká linka a kurátor Jan Zálešák na ní představí díla Milana Housera, Jakuba Lipavského, Petra Kvíčaly, Jiřího Matějů, Jana Nálevky, Petra Písaříka, Jana Šerýcha, Evžena Šimery a Jiřího Thýna. Výstava potrvá do 21. března. Název výstavy podle Jana Zálešáka odkazuje k typu telefonického spojení, které je svým způsobem exkluzivní a obhajitelné pouze důležitostí komunikace mezi zúčastněnými. Stejně luxusní je podle kurátora setkání s uměleckým dílem v galerii. Vybral zejména ty autory, v jejichž práci lze vysledovat zájem o formální stránku média, s nímž pracují.

Festival Malá inventura opět přináší nové divadlo

Přehlídka různých menších divadelních žánrů, které pořadatelé shrnují pod pojem "nové divadlo", začala několika středečními představeními v Praze. Festival Malá inventura představuje už osmým rokem vždy to podstatné, co na tuzemské scéně vzniklo za uplynulý rok v oblasti autorského, tanečního, pohybového a nonverbálního divadla. Poprvé letos představí i zahraniční projekty. Festival zahájilo představení Zločin a trest. Taneční sólo s živou hudbou a zpěvy na motivy Dostojevského románu je koncipované jako poetická koláž vsazená do industriálního prostředí, kde se abstrakce a drama prolíná s jemnocitem i lehkou nadsázkou. Úvodní večer festivalu patřil také představení Do ráje a dalšímu dílu série scénických čtení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát. Vědecko-fantastická komedie Vojtěcha Maška a Džiana Babana vypráví o fiktivním německém spisovateli Hermannu Schlechtfreundovi, který přečkal 257 let v hibernaci. Po probuzení na něj čeká jeho obdivovatel, novinář a básník Jožka Lipnik, který se mu snaží vysvětlovat pravidla fungování nového světa. Podobně různorodá představení bude festival do 2. března nabízet v divadlech Alfred ve dvoře, Ponec, Archa, Roxy/NoD, Duncan Centre a v holešovické Hale Alta. Vedle 17 českých projektů přinese například tři představení souboru L1 z Budapešti nebo dvě slovinské hry.

Ze sportu:

Gól Davida Krejčího v šesté minutě prodloužení odvrátil hrozící blamáž české hokejové reprezentace na olympijských hrách ve Vancouveru. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky porazili v osmifinále Lotyšsko 3:2 v prodloužení a postoupili do čtvrtfinále, ve kterém se v noci ze středy na čtvrtek utkají s Finskem. Zápas nedohrál útočník Jaromír Jágr, jenž ze hry odstoupil na začátku druhé třetiny. Osmatřicetiletý hráč není stále fit po tvrdé strážce s Alexandrem Ovečkinem v nedělním souboji proti Rusku. Podle prvních zpráv ho bolí krční páteř.

Fotbalista Utrechtu Jacob Lensky může nastupovat za českou reprezentaci do 21 let. Mezinárodní federace FIFA vyhověla žádosti rodáka z Vancouveru, jenž se rozhodl hájit české barvy, a Lensky si může odbýt premiéru už příští středu. Trenér Jakub Dovalil počítá s tím, že jej povolá na přípravné utkání s Finskem v Uherském Hradišti. Lensky dříve reprezentoval kanadské juniorské výběry a měl namířeno i do tamní dospělé reprezentace. S českou jednadvacítkou absolvoval už loni v listopadu cestu ke kvalifikačnímu utkání do Severního Irska, ale protože nebyly vyřízeny všechny formality, sledoval výhru 2:1 jen z tribuny. Nyní však startu syna českých emigrantů za český tým nic nebrání.

S luxusním náskokem 450 bodů v čele světového žebříčku zakončil mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar svou životní sezonu. V ní vyhrál vedle duhového trikotu i seriály Světového poháru i Superprestige. Jen v seriálu GVA skončil na druhém místě za Belgičanem Svenem Nijsem, který je za Štybarem ve světovém žebříčku. Další čeští závodníci jsou hned za Top Ten v pořadí Radomír Šimůnek, Martin Bína a čtrnáctý Martin Zlámalík. Mezi ženami je první v žebříčku mistryně světa Nizozemka Marianne Vosová. Česká jednička Kateřina Nashová je sedmá, Pavle Havlíkové patří 12. místo.

Český cyklista Roman Kreuziger vyhrál druhou etapu závodu Kolem Sardinie a ve čtvrtek obleče žlutý trikot pro vedoucího jezdce průběžného pořadí. Kreuziger, pro nějž je závod na Sardinii úvodní akcí sezony, vede s čtyřsekundovým náskokem před Američanem Chrisem Hornerem. Původně šel Kreuziger na start se záměrem pomáhat Vincenzovi Nibalimu, spolujezdci ze stáje Liquigas. Ten však ztratil cenné sekundy hned v první etapě. Na své konto si tak Kreuziger připsal sedmé profesionální vítězství.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle slabý déšť. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

24-02-2010